3 IET HOffELIJK VAN DALEN, Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Adver teil tien. Evangelie des vredes, en de beteekenis der Theol. School die arbeidt om de boodschappen daarvan te bekwamen. Prof. Noordtzij van Utrecht sprak vervolgens over „Het karakter der O.-T. Gods- op e 11 b a r i 11 g," wat bij omschrijft alsDat historisch geheel van bijzondere middelen, waardoor God in een vorm, die met Israels aanleg en karakter verband hield, maar tevens op een wijze die Israels denkvorm en denk inhoud heenrichtte, Zich aan dat volk heeft doen kennen ter voorbereiding van Zijn volle openbaring in Christus. De middagvergadering werd om twee uur geopend, wederom door den Voorzitter der regelingscommissie, Prof. Bouwman, die ver zocht te zingen Ps. 119 7, waarna Ds. H. II. Schoemakers van Kampen voorging in gebed. Als eerste spreker trad op Ds. S. W. Bos van Koudum, om een opwekkend woord te spreken. Na het opwekkend woord van Ds. Bos trad op Ds. H. Meulink van H. I. Ambacht, die zegt, dat van de eerste behoefte der Kerk af, evenals in eerste tijden der Afscheiding, steeds de behoefte van opleiding op den voor grond is gesteld. v Immers, aan die altijddurende kerk heeft God Zijn Woord gegeven, opdat zij 't uit- drage opdat zij 't versta en verdedige. Zoo werkt de school voor de kerk en alzoo voor haar God. Naar die behoefte is deze school opgericht, wordt zij gehandhaafd, en moge zij bevestigd woiden. Na een oogenblik verpoozing en het zingen van Ps. 87 1, sprak Ds. T. Bos (in de plaats van Ds. Huizing.) Spr. begeerde een woord te spreken over Godgeleerdheid, die in 't bijzonder de heilige genoemd wordt, in onder scheiding van andere wetenschap, en wier doel recht geeft haar de heilige te noemen, wijl dat niet is de beoefening der wetenschap, maar om op te leiden tot een heilig ambt, tot de Bediening des Woords. Uit een en ander volgt, dat deze heilige godgeleerdheid behoort bij de heilige kerk en zoo nauw mogelijk aan de kerk verbonden moet zijn. Daarom sprekers bijzondere vreugde over de manuen die hun gaven geven, over de studenten, die begeeren opgeleid te worden aan de Theol. school, door welke de kerken beantwoorden aan hare roeping van zorg voor de woorden Gods die haar zijn toevertrouwd. Ds. R. Hamming, van Groningen, sprak nog na Ds. Bos een enkel woord ter aanbe veling van het studiefonds der school. Ten slotte trad nog op Ds. Kok, van Bedum, die herinnerde aan de zinspreuk„Eendracht maakt macht". Namens Prof. Honig deelde de Voorzitter mede, dat eenige giften zijn ingekomen voor liet studiefonds. Met dankzegging door den rector der school, Prof. Ridderbos, wordt deze zoo goed geslaagde schooldag gesloten. VRIJE UNIVERSITEIT. Ds. Kaajan, van Rotterdam, ging aan den vooravond voor in een gebedsure in de Zuider- kerk (te Groningen). De stof der predikatie ontleende hij aan Handel. 17 18a. Na den bidstond was een „gezellig samenzijn" van velen uit het gansche land in de „Passage". De vergadering van Donderdag werd geleid door Prof. Dr. Woltjer, die een inleidende rede hield. Hierna kwam de behandeling van de agenda aan de orde. Het jaarverslag over 1914 werd vastgesteld. Tot bestuurslid werd benoemd in de vacature van den heer H. W. van Marie Jr. (niet her kiesbaar) de heer Th. Ruys Gzn.tot lid der commissie van toezicht op het geldelijk beheer de lieer W. H. van Schaick. De heer L. de Vries Hzn., van Groningen, droeg f900 af voor het tekort in de kas der Vereeniging, gecollecteerd in de Geref. Kerken van Groningen. Voor hetzelfde doel werd staande de vergadering bijeengebracht f 155,81. Ds. N. Y. van Goor, van Groningen, sloot de morgenvergadering met dankzegging. Des middags te 2 uur werd een openbare vergadering gehouden, waarin Prof. Mr. D. P. D. Fabius sprak over „den Christeiijken staat." Het is niet wel mogelijk, met het oog op de beperkte ruimte van ons blad ook maar eenigszins een overzicht dezer doorwrochte rede te leveren. Wellicht kunnen we later, als zij in druk is verschenen, een en ander onder de aandacht onzers lezers brenged. Ook deze Universiteitsdag is uitnemend geslaagd. „Geest en Hoofdzaak." De Waarheidsvriend, orgaan van den Geref. Bond, deelt op uitvoerige wijze mede hoe het voorstel van de Synode der Ned. Herv. Kerk tot schrapping van de woorden „geest en hoofdzaak" in art. 39 Regl. Godsd. onderwijs door de Class, vergaderingen, die Woensdag 30 Juni j.l. gehouden zijn, is ontvangen, 't Resultaat is In de Provincie Gelderland 4 Class. Verg. vóór, 2 tegen Z. Holland 6 N. Holland 1 Zeeland 3 Utrecht 3 Friesland 2 Overijssel 2 Groningen 1 N. B. en Limb. 2 Drenthe 0' 0 4 1 0 2 1 2 3 3 24 Class. Verg. vóór, 18 tegen Van Sneek (Fr.) en Winsum (Gr.) stond nog geen verslag in de dagbladen. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. (Van onzen Landbouw-Medewerker.) Wat doen wij met het hooiveld Uit liet Westland worden thans enorm veel nieuwe aardappelen naar Duitschland verzonden. Eiken dag circa 400.000 K.G. Er gingen ook enkele partijen naar Engeland. De prijs is vrij hoog. Het vervoer lijdt evenwel onder het gebrek aan wagens. Even over de grens bij Glanerbrug woont de landbouwer G. S., die door de rechtbank hier te lande wegens verboden uitvoer was veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Toen S. zich nu even over de grens waagde, werd hij aangehouden door den opperwacht meester der marechaussées te Glanerbrug. S. verzette zich en er ontstond een worsteling, waarbij naar het schijnt beide personen al worstelende op Duitsch grondgebied zijn ge komen. Met behulp van een marechaussee werd S. evenwel gearresteerd en in de kazerne opgesloten. Buren en familie deden beklag bij de Duit- sche gendarmerie en nadat door het uitzetten van piquetten de grens zuiver was afgebakend, schijnt het vast te staan dat bij de worsteling inderdaad de grens is gepasseerd, zoodat S. dientengevolge weder in vrijheid werd gesteld. Bij een bakker te Amsterdam vervoegde zich Zaterdagavond een man met een schrijven, waarin den bakker werd aangezegd, dat hij zich bij den officier van justitie had te melden. Van een ontbieding bleek evenwel bij navraag bij dezen justitie-ambtenaar niets bekend. Terwijl nu de bakker naar den officier van justitie toe was, vervoegde zich een ander aan zijn woning, die aan de vrouw van den bakker meedeelde dat hij bode was van het gerechtshof en dat hij gezonden was, om het ijzeren geldkistje af te halen. Hij toonde daarbij een schrijven van den minister van buitenlandsche zaken (sic!) en den rechtercommissaris te Amsterdam. De vrouw gaf den man het kistje, dat ongeveer f250 bevatte, mee. Later is er iemand als verdacht zich aan die oplich terij te hebben schuldig gemaakt, naar de politie geleid. Daar hij echter niet door den bakker en diens vrouw werd herkend, is bedoelde persoon weer weggezonden. Beschaafde journalistiek. Wij zijn tegenwoordig bezig in Nederland college te ontvangen in een soort Belgische journalistiek, die ons weinig navolgenswaardig voorkomt. Ziehier wat de heer Aug. Monet in de Telegraaf schrijft over een brochure van den heer Leo Picard, redacteur van de den heer Monet's onwelgevallige „Viaamsche Post" „Bij W. P. van Stockum Zoon, te's Gra- venhage is verschenen „Vlaanderen na den oorlog," een brochure van Leo Picard: den hoofdopsteller van „De Viaamsche Post." Gestamel van een waterhoofdigen melkmuil met 'n Duitsch speentje in den mond." „Ned." Te Grollöo, gemeente Rolde, is Zaterdag een ernstige brand uitgebroken, waardoor 14 woningen in de ascli zijn gelegd. Een 64- jarige vrouw is in de vlammen omgekomen. Bij gebrek afin water trachtte men den brand met zand te blusschen, waarin men tenslotte slaagde. Een groot aantal''jong vee is verbrand. De oorzaak vat* den brand is waarschijnlijk het spelen met lucifers door kinderen. Een reiziger voor een tijk-fabriek te Turnhout is op reis naar Gent voor een be-, drag van 46.500 frank bestolen, nadat hfj onder de bedwelming van de twee rookendê reizigers, die alleen in zijn coupé zaten, was in' slaap geraakt. Noodweer in Amerika. Wervelstormen en wolkbreuken hebben volgens Reuter gedeelten van Missouri, Illinois, Indiana en Ohio geteisterd, zware materieele schade aangericht en verliezen aan menschen- levens veroorzaakt. Op één plaats werd een spoortrein door den winddruk uit de rails geworpen, waarbij enkele lieden gekwetst werden. Sommige plaatsen te onderste boven gekeerd. Het te velde staande graan werd vernield. Te Cincinnatie kwamen 20 of meer men schen door den storm om het leven. Velen verdronken in de Ohio tengevolge van het omslaan van twee sleepbooten ook zijn daar 25 huizen vernield. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 13 Juli 1915. Veroordeeld wegens Terugkeer in bezet grondgebied na uitwij zing F. H., 24 j., werkman en M. de V., 22 j., vrouw van F. II., beiden verblijvende te Clinge, ieder tot 14 dagen gevang. DiefstalA. de B-, vrouw van P. F. Gh., 22 j., kantwerkster, verblijvende te Groede, tot 1 week gevang. Mishandeling: P. de B., 25 j., veldarbeider te IJzendijke tot f5 of 5 d. hecht. Vrijgesproken P. J. v, de B., 38 j. en S. M. H., 37 j.. vrouw van P. J. v. d. B., beiden tijdelijk te Ter Neuzen, beklaagd van diefstal. Bij beschikking der Arrondissements Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen M. d. Z. 41 jaar, zonder be roep, wonende te Hoek, thans gedetineerd te Middelburg, verdacht van een drietal brand stichtingen. Tusschen Vlissingen en Koudekerke is gisterenmiddag een mijn tegen een palen- hoofd aangespoeld en ontploft. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Aan een nabijgelegen hofstede werd door den luchtdruk eenige geringe materieele schade veroorzaakt. LONDEN, 12 Juli. (Reuter). De beman ning van den treiler Syrian is heden te Grimsby aan wal gebracht. De S. werd Zondagmorgen door een Duitsche duikboot aaugevallen. De bemanning werd onder kanonvuur weggehaald. Parijs, 13 Juli. Het bulletin van gisteren avond elf uur zegt De Duitschers hebben een groote bedrijvig'heid betoond in de beschieting van het front Lom- baertzijde—Nieuwpoort. De Franschen hebben geantwoord en twee batterijen tot zwijgen gebracht. Niettegenstaande een regen van bommen met giftige gassen bij Carenzy en Souchez, hebben de Franschen door tegenaanvallen een gedeelte der loopgraven heroverd, die zij op 11 dezer verlaten hadden. In de Argonne heerscht groote bedrijvigheid, in het bijzonder in de sectoren Marie-Paraisse, Four de Paris, Bolante en Haute Vache. Bij Croix des Carmes en het Priesterbosch zijn aanvallen der Duitschers afgeslagen. Weenen. De Wiener Ztg. maakt een re- geeringsverordening openbaar, waarbij de graanprijzen tot aan den oogst van 1916 zijn vastgesteld op 54 kronen, gerst op 28 kronen, haver op 26 kronen. Aan afnemers van tarwe voor 16 Aug. en van haver voor 1 Oct. 1916 wordt toeslag verleend. Middelprijzen worden later bekend gemaakt. De prijzen der meel soorten voor broodbewerking zullen aanmer kelijk worden verlaagd. Het staat vast dat voor' korten tijd nog enkel onvermengd meel verkrijgbaar is ge steld. Rome. Door den opperbevelhebber wordt bekend gemaakt In Karinthie hebben de Italianen op 11 dezer een bres geschoten op de stellingen der Oostenrijkers op de hoogten der Anger- waterval. In den nacht van 11 dezer hebben de Italianen tijdens een hevigen storm ver scheidene aanvallen der Oostenrijkers op den Montenegro afgeslagen. Petersburg. De generale staf maakt bekend In eenige sectoren op het front langs de Bodde en de Narer zijn hevige gevechten ge leverd. Voor Ossowiec ontwikkelt zich een hevig vuur. In de streek van Eboudno hebben de Rus sen op 11 dezer met succes Duitsche mijn gangen in de lucht laten vliegen. Tusschén Pisja en Rosaga is een aanval der Duitschers afgeslagen. Voor het dorp Ebnojeh tot Prazniez hevig kanonvuur en voorposten geheven. Op den linkeroever van den Weichsel is het rustig gebleven. In Lublin zijn eveneens de gevechten afge broken. Nadat de Russische troepen het tegenoffen sief hadden hernomen, dat op 5 Juli is be gonnen, en met succes bekroond is, heb ben zij de stellingen, die hen waren aange wezen op de hoogten langs den rechteroever van de Urzaubowka bezet. Konstantinopel. Het groote hoofdkwartier meldt Aan Ari Boernoe wederkeerige beschieting zonder succes. 's Middags heeft een vijandelijke kruiser, vergezeld van torpedobooten en met behulp van een ballon, eenigen tijd zonder succes den rechtervleugel der Turken beschoten. Na een beschieting door de Turksche batterijen trok de kruiser zich terug. Bij Sed-ul-Bahr artilleriegevocht met tus- schenpoozen tegen den Turkschen rechter vleugel en het centrum. De Turksche batterijen op de kust van Klein-Azië beschoten op Mont-Soleman kracht dadig de troepen, de batterijen en de vlieg tuigen van den vijand. Op andere fronten is niets van belang gebeurd. HULST, 12 Juli 1915. DAGEN. Voorm Nam. Woensdag 14 Juli 2.51 3.9 Donderdag 15 3.26 3.44 Vrijdag 16 4.1 4.19 Zaterdag 17 4.38 4.57 Zondag 18 5.17 5.38 Maandag 19 6 6.25 Dinsdag 20 6.51 7.20 Allen die hebben meegewerkt tot en blijken van belangstelling gaven bij mijne herbenoeming tot lid van den ge meenteraad, mijnen welgemeenden dank. J. J. DE JAGER. Ter Neuzen, 13 Juli 1915. TANDARTS, Brouwerijstraat 3 (Hoek Havenstraat), Ter Neuzen, is dagelijks te consulteeren van 9 12 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Bij J. IJ. KOK te Kampen verscheen heden de geheel herziene druk van Geneeskundige wenken voor Gehuwden en Verloofden. EEN BOEK VOOR HET CHRISTELIJK GEZIN. Bewerkt naar den lOen druk van Dr. G. Boeckh's Ehe-fragen door A. D U P O N T, Geneesheer-Directeur te Ermelo. Prijs f 1,90. In Stempelb. f 2,40. Dit uitnemende werk werd door de gansche Christel, pers ten dringendste aanbevolen. Vraag uitvoerig prospectus. Over het algemeen is het hooi goed gewonnen en goed binnengekomen. Veel hooi is er echter niet en daarom dient de landbouwer er voor te zorgen dat de tweede snede of de toemaat (nagras- etgroei) zooveel te rijkelijker zij. „Ja, als het nu maar eens wou regenen, dan kon het gras weer gaan groeien", zult ge zeggen. Natuurlijk een malsche bui regen knapt de hooiwei weer op. Maar van regen alleen zult ge toch geen voldoende nagras krijgen. Ge hebt vermoedelijk de vorige jaren nog al wat kali en super op uw graslanden gebruikt en naar evenredigheid slechts weinig chilisalpeter in het voorjaar gegeven. Daarom is het nu noodig, dat er behalve regen ook stikstof op nw hooiland moet komen en een gift chilisalpeter van 100 a 150 K.G. per Hectare geen overdaad zal zijn, als gij voldoende gras voor de tweede snede wenscht te hebben. In de eerste plaats is een dergelijke bemesting, welke toch inderdaad niet zoo kostbaar is, noodig om het gras te vermeerderen. Als ge 500 K.G. hooi per Hectare weer wint, hebt ge de onkosten gedekt, maar dan bereikt ge met het chilisalpeter, dat ge op het oogen blik geeft, nog iets anders. In het volgende voor jaar zal het gras weer gemakkelijker uitschieten en uw hooilland of wei, zal ver vooruit zijn bij die, welke nu niet bemest worden. Het is toch duidelijk, dat de grond op het oogenblik zoo niet uitgeput dan toch door den oogst verarmd is. En voor het gras, dat dit jaar nog groeien moet, èn voor het eerste gras in 1915 is een geringe cliili- salpeterbemesting nu noodig. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 8 Juli. Anthonie Pieter Riemens, oud 21 jjen. en Jaco- mina Levina Rachel Versluijs, oud 2t j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 8 Juli. Petrus Adriaan Eekman, oud 22 j., jm. en Suzanna Stroo, oud 20 j., jd. Geboorten. 7 Juli. Janna, d. van Jan Daniel Meertens en van Anna Verheijke. 8 Juli. Jan Cornelis, z. van Jacobus Pieter van Doeselaar en van Leuntje van Wijck. 10 Juli. Cornelis Jan Jacobus, z van Pieter Hamelink en van Jacomina Maatje Hangoor. Overlijden. 6 Juli. Jan de Mul, oud 4 m., z. van Jacobus en van Martha Maatje Dielemjm. Jan Koster, oud 8 m., z. van Jan en van Tanneke Esther Pladdet. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 14,— a f 14,75, Rogge f 12,- a f 13,-, Haver f 14,75 a f 15,—, Erwten f21,— a f 22,Witteboonen f— a f—Bruine boonen f ,- a 1 Duiven- boonen f a f Paardenboonen f a fAardappels f 0,- a f0, Koolzaad per zak van 106 liters f30,a f32,—. ROTTERDAM, 12 Juli. Binnenl. Granen. Aanvoer granen en peulvruch ten op de markten gering. Prijzen door de regeering vastgesteld. Tarwe f 15,50 a f 16,50 Gerst naar qual. f 13,50 a f15,Haver f 15,25 a f 15,60 per 100 kilo. Boonen en erwten naar qual. f 15,a f20,per hectol. n

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3