Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. vrijheid en steun aangeboden. Dit adres was vergezeld van een fraai album met de gecalli- grafeerde namen der onderteekenaars van bet adres. Namens Hare Majesteit werd aan de aan bieders Hoogstderzelver dank en betuiging van waardeering overgebracht. KONINKLIJK NATIONAAL STEUN COMITÉ 1914. Eere-VoorzitsterII. M. De Koningin. Toen het Koninklijk Nationaal Steuncomité, den 22 Augustus 1914, kort na zijne oprich ting zich tot het Nederlandsche Volk richtte, om de gelden te vragen, noodzakelijk voor de vervulling zijner taak, is het in de verwach ting op de offervaardigheid zijner landge- nooten niet teleurgesteld. Aanzienlijke be dragen konden elke week door den penning meester verantwoord worden. Dank zij in het bijzonder ook de hooge giften, die ons Comité uit Insulinde bereikten, kon dit tot heden voldoen aan de talrijke aanvragen om financieele hulp, die van alle zijden inkwamen. Thans, na 10 maanden werkzaamheid, zijn de geldmiddelen uitgeput. Wel is de econo mische toestand des lands na het uitbreken der crisis niet onbelangrijk verbeterdwel zijn uit den aard der zaak tal van uitgaven, die het gezin van den werklooze des winters drukken, in den zomer niet r.oodig, maar toch zijn de eischen, die ook thans nog aan de kas van het Koninklijk Nationaal Steuncomité gesteld worden, zeer vele zelfs in deze zomer maanden moet dit wekelijks f 80.000,— uit geven. Zullen, dank zij het Rijkssubsidie, waarover het Koninklijk Nationaal Steun comité krachtens een pas aangenomen wet de beschikking heeft in den eersten tijd [geen ernstige financieele zorgen zijne bestuurderen drukken, toch meenen dezen thans opnieuw een beroep op de offervaardigheid hunner landgenooten te mogen doen. Met alle waardeering voor den ontvangen geldelijken steun zou het voor hen toch zulk een groote voldoening zijn, indien dit subsidie slechts in geringe male zou behoeven te worden gebruikt Niet alleen dat dit een verheffend bewijs zou zijn van den gemeenschapszin der beter- gestelden, een krachtig teeken van de eens gezindheid onzer natie, maar tevens zou dan de schatkist, aan welke toch in deze dagen zulke zware eischen gesteld worden, niet worden belast. In het, bijzonder doen de ondergeteekenden een beroep op de offervaardigheid van zoo menig industrieel, die, dank zij de hulp van het Koninklijk Nationaal Steuncomité of een een zijner organen, zijn bedrijf heeft kunnen voortzettenop de landbouwers en andere producenten van eerste levensbehoeften, die door het duurder worden van deze, veel grootere winsten maken dan gewoonlijk, waardoor in het bijzonder de levenskosten dergenen, voor wie de steuncomités moeten zorgen, zoo belangrijk stijgenop bezitters van fondsen (aandeelen in scheepvaartmaat schappijen, in industrieele ondernemigen, enz.), welke in den laatsten tijd groote dividenden gavenin één woord op allen, die niet door de crisis getroffen zijn, ja, die zelfs tengevolge van deze een niet onbelangrijke winst gemaakt hebben. Met grooten aandrang noodigen ondergetee kenden hun landgenooten uit, hun gaven in te zenden. Giften worden o.m. ingewacht bij de heeren jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, le penning meester, Koninginnegracht no. 35. W. 's Jacob, 2e penningmeester, Nassau Ouwerkerkstraat no. 8, 's Gravenhage. DE OORLOG. In de Vogezen hebben de Franschen een belangrijk voordeel behaald in de streek van Ban-de-sapt en bij Fontenelle. Na do Duit schers te hebben verjaagd uit een deel van het veldwerk Naiche, dat zij op 22 Juni hadden genomen, hebben de Franschen zich van alle Duitsche verdedigingswerken meester gemaakt van den heuvel ten Z.W. van Fontenelle tot aan den weg van Launois naar Moyenmoutier. Wij zijn hierdoor 700 meter vooruitgekomen over een front van 600 meter. Wij hebben 19 officieren, waaronder een bataljonscom mandant en twee geneesheeren, en 767 onge kwetste manschappen gevangen genomen, behoorende tot 7 verschillende bataljons. De Fransche ambulances namen nog 1 gewond Duitsch officier en 35 soldaten op. Verder namen wij een kanon van 37 m.m., twee machinegeweren, verscheidene bommenwer pers en een groote hoeveelheid munitie. PRETORIA, 9 Juli. De Duitsche krijgs macht, die zich heeft overgegeven, bestaat uit 204 officieren en 3166 minderen, 37 veld- kanonneh en 22 machinegeweren. PRETORIA, 10 Juli. (Reuter.) Gene raal Botha meldtDe omsingeling, die aan do overgave van de Duitschers vooraf ging, slaagde volkomen in weerwil van de bizondere bezwaren. Alle staven verdienen den groot sten lof. Het krijgsbedrijf heeft zich laatste lijk vooral gekenmerkt door onafgebroken trekken bij dag en nacht, over groote afstan den, over groote snelheid en gebrek aan drinkwater. Na gemeld te hebben, dat bereden brigades aan den tocht deelnamen, zegt Botha: Aan het voetvolk, dat na schitterende marschen op tijd aankwam om de omsingeling te vol tooien, alle huldeDe marschen, die alten hebben volbracht, staan uit krijgskundig op zicht hoog. De volharding en het weerstands vermogen, die de mannen hebben getoond, behoort de Unie van trots in haar soldaten te vervullen. Een brigade paardenvolk en een brigade voetvolk blijven voorloopig te Otawi, om te waken over de krijgsgevangenen en den buit. Overeenkomstig de voorwaarden van overgave behouden de officieren van de actieve troepen hun wapenen en geven zij hun eerewoord om in plaatsen hunner keuze vrij te blijven, waaraan eenige beperkende bepalingen zijn verbonden. De minderen van de actieve troepen worden in het Duitsche protectoraat geïnterneerd ter plaatse die de Unie aanwijst. Allen behouden hun geweer, maar, geen munitie. Alle reservisten, van alle rangen, leveren hun wapenen in en mogen, naonder- teekening van een parool, naar hun huis terugkeereu en hun burgerlijk werk hervatten. De officieren mogen hun paard houden. De politie wordt behandeld als behoorde zij tot het leger. De burgerlijke ambtenaren mogen, na onderteekening van een parool, thuis blijven, maar hun ambt niet uitoefenen noch daarvoor van de Unie traktement eischen. Met uitzondering van de genoemde wapenen moet alle oorlogsmateriaal aan de Unie wor den uitgeleverd. Het parool verplicht den onderteekenaar in den tegenwoordigen oorlog niet aan vijandelijkheden deel te nemen. LONDEN, 9 Juli. (Reuter.) Kort na negenen hedenochtend zijn er in de kruitfabriek te Hounslow bij Londen twee zware ontploffingen geweest. Minder hevige ontploffingen volgden. Geweldige rookkolommen waren op vele kilo meters zichtbaar. De schade is nog onbekend. LONDEN, 9 Juli. (Reuter.) Totdusver is gebleken dat er één persoon is gedood en verscheidene zijn gewond bij de ontploffing in de kruitfabriek te Hounslow bij Londen. KRISTIANIA, II Juli. (Wolff.) Ritzau's Bureau meldt Uit een onderzoek is gebleken, dat het in de Tysö scheren gezonken srhip het Duitsche stoomschip Arp is, dat den 7en dezer om half elf met een lading erts uit Narvik is vertrokken. Den 8en dezer werd het 's nachts om 2 uur door een kleinen Engelschen hulpkruiser, een gewapende stoomtreiler, in den grond gescho ten, nadat de bemanning aan boord van den hulpkruiser was genomen. Het weer was eenigszins mistig. BERLIJN, 10 Juli. (Van Duitsche zijde). Naar de Lokal Anzeiger uit Genève verneemt zijn daar particuliere berichten uit Washington ontvangen over den indruk der Duitsche nota. Daarin wordt tegengesproken dat men den inhoud in alle Amerikaansche kringen onvol doende acht. Men citeert uitingen van sena toren en groot-industrieelen, die, ondanks velerlei bedenkingen tegen de mogelijkheid van praktische uitvoering, de Duitsche voor stellen ter beveiliging van het transatlantische verkedt toch als een opmerkelijken stap naar een overeenkomst begroeten. R ij k s-T e 1 e f o o n. Nieuwe aansluitingNo. 67 G. Dees. Vervallen de aansluiting: No. 67 Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Maatschappij, (Directie) Nieuwstraat 10. Mej. J. van Borssum Waalkes van hier is ter beschikking gesteld om te worden be noemd tot onderwijzeres bij het Europeesch lager onderwijs in Ned. Indië. Axel. Bij ministerieele beschikking is be paald, dat voor wat betreft de militaire rechtspleging Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met uitzondering van het garnizoen Ter Neuzen als één garzizoen wordt beschouwd. Als commandant van het garnizoen Oostelijk Zeeuwseh-Vlaanderen zal optreden de garni- zoens-commandant van Axel. Axel. De kerkeraad der Geref. kerk alhier formeerde het volgende tweetal Ds. v. d. Berg, van Aalsmeer en Ds. H. Bouma van Hoogeveen. Sas van Gent. Op het eind van de Vrijstaat alhier bevindt zich een Duitsche militaire post. Een hek, aangebracht in de grensafsluiting, stond open. Ér voor stond een Ilollandsche schoone, van omstreeks twintig lente's, naar we meenden, een beetje te praten met de Duitsche wachten. We vernamen al spoedig, dat dit slechts een middel was, om de fiets machtig te worden, die zich een honderd meter ver op Belgisch grondgebied bevond. Eenige soldaten stonden het meisje toe, de fiets te gaan halen. Zij echter beproefde den Duitschers over te halen, de fiets over de grens te zetten. Maar het was vergeefsch. De onderhandelingen sprongen afhet meisje ging huiswaarts, haar fiets achterlatend. We vonden het meisje, na de stellige verzekering der Duitschers, wat al te bang We deelden het gehoorde aan een herber gier mede, een eind verder wonende. En hij vertelde „Eenige weken geleden wilde mijn vrouw twee Belgische dames over de grens voeren naar Holland. Ze sprak een Duitsch schildwacht aan. Ja, hoor! Het kon best. Ze begaf zich op Belgisch grondgebied, werd gearresteerd, zeven dagen opgesloten en kreeg 60 mark boete." We begrepen nu, dat het meisje haar fiets niet durfde te halen. (M. Crt.) Hontenisse. Hoe duur tegenwoordig de paarden zijn, kan wel hieruit blijken, dat de landbouwer Cornetissens, wonende te Kuitaart, dezer dagen drie jaarlingen, merrie-veulens, verkocht voor den ongehoorden prijs van f 1530. Het waren maar gewone dieren, volstrekt geen pracht-exemplaren. Zaterdagmorgen wilde zekere Henri Heijmau, een 28-jarig gehuwd persoon met groot gezin van Sint Nicolaas onder de ge meente Sint Jansteen de grens passeeren en scheidde met zijn klompen de gevaarlijke dra den van een om er dpor te kunnen kruipen. Toch kwam hij er mede in aanraking, met het gevolg dat hij gedood werd. Twee anderen, die bij hem waren, zagen toen van hun voor- uemen af, om naar Nederland te gaan. Hoofdplaat. Bij de Donderdag gehouden stemming voor twee leden van den gemeente raad alhier, deed zich het zeldzame geval voor dat een der candidaten, het aftredend lid, de heer J. Pateer, in den loop van dien dag overleed. Bij de - opening der stembriefjes bleek de heer Pateer gekozen te zijn met 75 van de 120 uitgebrachte stemmen. - In het hier plaats gehad hebbend geval is in letterlijken zin niet in de wet voorzien, daar de heer Pateer overleden is tijdens de stemming. De heer Pateer bereikte den leeftijd van 73 jaar, hij was sinds jaren ontvanger-griffier van den Hoofdplaatpolder en van verschillende andere waterschappen. In Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen is men volop begonnen met het trekken van vlas. Over 't algemeen is de lengte van het gewas niet boven het middelmatige, maar de kwaliteit is uitstekend en de zaadopbrengst zeer groot. Voor puike akkers wordt tot f 280 per ge- met betaald, en wel te velde, zoodat alleen het vervoer van af den akker tot aan de leveringsp'laats ten laste van den verkooper is. Minder gelukte perceelen zijn verkocht voor f7 tot f9 per 100 K.G. te veide dat is zeker nog een beste prijs vergeleken bij dien, welke in de laatste jaren voor mindere kwaliteit werd besteed. VlissingenDo „Administrateur de Badts" opent 18 Juli den vijfdaagschen dienst Vlis singenGalais. Goes. Gisterenavond is Z. K. H. Prins Hendrik der"Nederlanden met den trein van 5 uur hier aangekomen. De Prins vernachtte ten huize van den burgemeester. Dit bezoek schijnt in verband te staan met het Roode Kruis. Een klein incidentje deed zich aan het station te Rozendaal voor. De trein zou vertrekken doch het hondje van den Prins was zoek. Overal werd in de coupé's gezocht doch het vierpootertje werd niet gevonden. Eindelijk trof men het aan onder een der eerste wagons. Het beestje mocht mee rijden met den trein die nu Zeeland in tufte. Bij het vee van den landbouwer A. de Jager te Kapelle is Zondag door den veearts Van der Vliet mond- en klauwzeer geconstateerd. Geref. Kerken. Tweetal: te Leiden, J. v. d. Berg, te Fey en- oord en Dr. K. Dijk, te Rijswijk. Beroepen: te Brook op Langendijk H. Meulink te Ilendrik-Ido-Ambacht. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor St. Kruis door N. W. Posthu mus te Schoondijke. THEOL. SCHOOLDAG. In de ochtendbijeenkomst, geleid door Prof. Bouwman was Dr. Ridderbos de eerste spreker. Hij zeide o.a., dat tegen den donkeren achtergrond van den oorlog sterk uitkomt de uitnemendheid der verkondiging van het Tweede Oproep Westelijk Front. PARIJS, 11 Juli. (Havasj. O ficieel bericht van vanmiddag De Belgische troepen hebben in den nacht van 9 op 10 dezer een aanval der Duitschers op het steunpunt aan den rechteroever van de Yser tegen over het Veerhuis, afgeslagen. In den avond van den lOden hebben de Engel- schen een aanval der Duitschers, die aanvankelijk voet hadden gekregen in enkele gedeelten van hun voorste loopgraven, afgeslagen en den vijand door een tegenaanval verjaagd. In de streek ten noorden van Atrecht hebben de Fransche troepen de Duitschers uit enkele ge deelten loopgraaf, die zij den 8en hadden genomen en waarin zij zich hadden weten te handhaven, verdreven. De beschieting der artillerie van de verdedigings werken der Duitschers bij Fricourt, in de streek van Albert, schijnt goede uitkomsten te hebben gehad. Door een overval hebben de Franschen in Cham pagne een Duitschen luisterpost bezet en de be zetting gedood of uiteengedreven. In de streek van de Maas hebben de Duitschers een bombardement onderhouden, dat vooral op Champigny was gericht. In de streek van Nieuwpoort, den sector aan de Aisne, in het Priesterbosch en bij Pont Moncel zijn hevige geschutgevechten geleverd. In de Vogezen hebben de Duitschers niets onder- noroen. Het door de Franschen den 8en dezer bij Fonte- nelle vermeesterde oorlogstuig bestaat uit een kanon van 37 cM., vier machinegeweren, twee mijnwer- pers, een groot aantal geweren, veel munitie, een zuurstoftoestel tegen verstikkende gassen, een opslagplaats met granaten en patronen van ver schillend model. Een Fransch vliegtuig heeft in den ochtend van den llen dezer bij Altkirch een Duitsch vliegtuig 1 Aviatikj tot landen gedwongen. Het vliegtuig is binnen de Fransche linies neergekomen. Fransch succes. Oostelijk Front. BERLIJN, II Juli. [Wolff.] Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Op het Oostelijk gevechtsterrein is de toestand onveranderd. Op het Zuidoostelijk gevechtsterrein zijn de laatste dagen in de streek ten Zuiden van Kras- nostaw [aan de Wieprz ten Oosten van Krasnik] verwoede gevechten geleverd, die overal gunstig voor ons zijn afgeloopen. Voor 't overige is bij de Duitsche troepen niets van belang gebeurd. Zuidelijk Front. WEENEN, 11 Juli. (Wolff.) De toestand op het geheele front is onveranderd. BERLIJN, 11 Juli. (E. Van Duitsche zijde.) Naar de Vossische Ztg. uit Weenen verneemt zijn de Italianen, die do westelijke uitgangen der Marmolatagroep bezet hielden, verdreven. Hun stellingen zijn door de Oostenrijksch-Hongaarsche troepen bezet. Duitsch Zuidwest-Afrika. Ontploffing in een kruitfabriek bij Londen. Een Duitsch schip in Noorsche wateren in den grond geboord De Duitsche nota aan de Vereenigde Staten. Het antwoord van Duitschland aan de Ver. Staten. BERLIJN, 9 Juli. [Wolff] Het antwoord van Duitschland op de Amerikaansche nota van 10 Juni 11. is gisteren overhandigd. Daarin wordt o. a. gezegd De keizerlijke regeering heeft met voldoening uit de nota ervaren, hoezeer het der regeering van de Ver. Staten ter harte gaat, de beginselen der men- schelijkheid ook in den tegenwoordigen oorlog verwezenlijkt te zien. Dit beroep vindt in Duitsch land vollen weerklank. Duitschland heeft steeds het beginsel gehuldigd, dat de oorlog gevoerd moet worden met de georganiseerde gewapende macht van een vijandelijken staat, dat echter de burgerlijke bevolking zoo mogelijk verschoond moet blijven. Het is de Amerikaansche regeering bekend dat Dnitschland's tegenstanders van den beginne af aan met steeds toenemende minachting voor alle regelen van het volkenrecht en voor de rechten van onzijdigen, door een geheel stopzetten van het vreedzame verkeer tusschen Duitschland en onzijdige landen, niet alleen de oorlogvoering, maar ook en vooral het leven van het Duitsche volk vernietigend hebben trachten te treffen. Aangezien onze vijanden ons op deze wijze openlijk den oorlog zonder genade en tot aan de algeheele vernietiging hebben aangezegd, voeren wij den oorlog uit noodweer, voor ons nationaal bestaan en een duurzamen vrede. Wij hebben ons genoodzaakt gezien, door den duikbootoorlog de plannen onzer vijanden en de door hen toegepaste, tegen het volkenrecht indrui- schende wijze van oorlogvoering, te verijdelen. Het geval van de Lusitania toont met ontstellende duidelijkheid, welk gevaar voor menschenlevens de wijze ,Van oorlogvoering onzer tegenstanders meebrengt. De onder belofte van belooningen aan Engelsche koopvaarders gegeven aanwijzing om zich te wapenen en duikbooten te rammen, is ten eenen male in strijd met alle beginselen van het volkenrecht. Daardoor toch is elke grens tusschen oorlogs- en koopvaardijschepen uitgewischt en zijn de onzijdigen, die als passagiers op koopvaardij schepen reizen, aan alle gevaren van den oorlog in hooge mate blootgesteld geworden. Indien de gezagvoerder van de Duitsche duikboot, die de Lusitania heeft vernietigd, de bemanning en de passagiers in de booten had laten gaan vóór hij het schip torpedeerde, dan zou zulks de zekere vernietiging van zijn eigen boot hebben beteekend. Blijkens alle bij het in den grond boren van veel kleinere en minder zeewaardige schepen opgedane ervaringen, was te verwachten dat een zoo groot schip als de Lusitania ook na torpedeering lang genoeg drijvende zou blijven om de passagiers in de scheepsbooten te laten gaan. Omstandigheden van zeer buitengewonen aard, met name de aan wezigheid van een groote hoeveelheid sterk ont plofbare stoffen aan boord, hebben deze verwachting niet verwezenlijkt. Bovendien moge nog gewezen worden op het feit. dat als de Lusitania ware ontzien, duizenden kisten munitie de vijanden van Duitschland zouden hebben bereikt eu daardoor duizenden Duitsche moeders en kinderen van hun kostwinners zouden zijn beroofd. Verder zegt de nota: Om Amerikaansche passa giersbooten te vrijwaren voor gevaren, die bij de wijze van oorlogvoering ter zee van Duitschland's vijanden niet te voorzien zijn, zal aan Duitsche duikbooten worden aangezegd, zulke door bizondere teekeneu kenbaar gemaakte en een redelijken tijd tevoren aangekondigde schepen vrij en veilig te laten passeeren. De keizerlijke regeering koestert de hoop, dat de Amerikaansche regeering zal willen waarborgen, dat deze schepen geen contrabande aan boord hebben. Om de ^merikaansche burgers voldoende reis gelegenheid over den Atlantischen Oceaan te waar borgen, geeft de Duitsche regeering in overweging, het aantal beschikbare stoomschepen te vermeer deren door een nader vast te stellen aantal on zijdige stoomschepen onder Amerikaansche vlag voor den passagiersdienst, onder dezelfde voor waarden als de voornoemde Amerikaansche stoom schepen, te bestemmen. BERLIJN, 10 Juli. (Wolff). (Vervolg). Mocht het echter voor de Vereenigde Staten niet mogelijk zijn, zich het bezit te verzekeren van een toereikend aantal neutrale passagiersschepen, dan zou de Duitsche regeering genegen zijn, er geen bezwaar tegen te maken, dat de Amerikaansche regeering vier passagiersschepen van den vijand onder Ameri kaansche vlag brengt. De belofte van vrije en veilige vaart voor de Amerikaansche passagiers schepen, wordt dan onder dezelfde voorwaarden ook uitgestrekt tot die, voorheen vijandelijke passa giersschepen. De president van de Vereenigde Staten verklaarde zich, op dankenswaardige wijze, bereid tot over brenging van de voorstellen aan de Britsche re geering, vooral van die welk betrekking hebben op wijziging van den oorlog ter zee. De Duitsche regeering zal steeds gaarne gebruik maken van de goede diensten van den president der Vereenigde Staten, zij koestert de hoop, dat diens bemoeiingen, zoowel in het onderhavige geval, als wat betreft het groote doel, de verzekering van de vrije zee, tot overeenstemming zullen voeren. TER NEUZEN, 13 Juli 1915.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2