Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. J. de Bruij lie. C. Wolfert. H. van Wijck. A. de Ruijter. J. de Bruijne, C. Wolfert, H. van Wijck. Eerste Kamer. Binnenland. No. 1240. Woensdag 14 Juli 1915. 13e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie bestemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermelding„Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot i uur op den dag der uitgave. V Voorloopige Uitslag. Den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in Ter Neuzen en in Axel kent men. Tot onze blijdschap werd de heer De Jager herkozen. Iets wat gewis pleit voor de wijze, waarop hij zijn taak in den Raad steeds heeft opgevat. Die blijdschap wordt evenwel aanmerkelijk getemperd door het feit, dat onze chr.-hist. candidaat niet eveneens bij eerste stemming werd herkozen. Slechts 2 stemmen kwam hij te kort. Dat is jammer, omdat het ongetwijfeld bij de her stemming nog meer zal spannen. Het laat zich aanzien, dat de komende eind strijd vinnig zal zijn. Te meer zullen dus onze mannen in Ter Neuzen zich hebben in te spannen, dezen rechtschen zetel niet te doen verloren gaan. In trouwe kameraadschap dienen anti revo lutionairen en chr.-historischen op te trekken. Die kameraadschap bleek reeds bij de eerste stemming. Ze zal nog sterker getoond worden bij de herstemming. De cijfers reeds behaald geven goeden moed. Daarom, a.s. Dinsdag, die cijfers aanmerkelijk opgevoerd. Van één stem zal het kunnen afhangen. Moge de uitslag zoo zijn, dat de rechtsche partijen geen verlies te 'boeken hebben dat integendeel een zetel worde gewonnen. Elk kiezer van rechts stemt dan ook a.s. Dinsdag op de 3 rechtsche candidaten In Axel leverde de van liberale zijde opge drongen stemming geen voordeel voor de linkerzijde. Onze candidaat, de heer Smies haalde, evenals de heer De Jager in Ter Neuzen, het hoogste aantal stemmen. Van de overige drie aftredende liberalen moet de heer P. Dekker zich aan een her stemming onderwerpen. Zijn tegenstander is de heer A. de Ruijter. De keuze is natuurlijk niet twijfelachtig. Ieder man van rechts brengt zijn stem uit op den heer De Ruijter. Buiten kijf zal het een spannende strijd worden. Indien het rechtsche Axel zijn plicht verstaat en betracht, bestaat er kans dat gekozen wordt de heer Maar dan mag letterlijk niet éen stem achterblijven. Z. V Arbeiderscandidaat. Wanneer is iemand een arbeiderscandidaat Op deze vraag worden zeer verschillende antwoorden gegeven. Een arbeiderscandidaat is iemand, zoo be weert men, als hij wordt afgevaardigd door de arbeiders. Liefst door de arbeiders, de klassebewuste de „proletariërs"door de partij, die zich stelt op het standpunt van den klassestrijd een sociaal-democraat dus. Een ander zegteen arbeiderscandidaat is iemand, uit de arbeiderskringen voortgekomen niet alleen, maar als het even kan ook nog als arbeider werkzaam. Een derde stelt daar als eisch bij, dat een z.g. arbeiderscandidaat speciaal wordt afge vaardigd, om in het bijzonder en uitsluitend op te komen voor „de arbeiders." Gaat men nu in de practijk rondzien, dan bemerkt men, dat velen, die als arbeiders- candidaten fungeeren, ook al heel gewone „heeren" zijn geworden, die „den arbeid" slechts als herinnering kennen. Omdat nu de titel „arbeiderscandidaat" op zoo verschillende wijzen wordt genomen, schreven we in een vorig stukje, dat die naam slechts verwarrend kan werken. Niemand weet dan feitelijk, wat men er onder heeft te verstaan. In den Raad van Ter Neuzen, b.v. is ge kozen de heer Van Nes, een medicus. Gaat het nu aan te zeggen Dr. Van Nes is een dokterscandidaat Immers neen. Maar wanneer in den gemeenteraad zaken aan de orde komen, van medischen aard of die de volksgezondheid betreffen, spreekt het immers vanzelf, dat een medicus zaakkundig advies kan geven en alzoo het algemeen belang kan dienen. Welnu, indien in den Raad iemand zitting heeft, die uit de arbeiderskringen is voort gekomen en daar nog voortdurend in verkeert, de arbeidstoestanden uit eigen ervaring kent, behoeft het dan nog veel betoog, dat, komen er zaken aan de orde den arbeid en de arbeiders rakende, een man als de heer Van Wijck op bijzondere wijze óók het belang van de arbeiders zal kunnen behartigen Verstond men dit algemeen onder „arbeiders candidaat", dan was de zaak in het reine. Maar dat is juist zoo niet. Daarom schreven we, dat de naam ver warrend werkt. Onder het bepaald stichtelijke opschrift „Ter overdenking" waren op sommige plaatsen in Ter Neuzen biljetten aangeplakt, waarop enkele zinsneden uit ons verkiezingsnummer van de vorige week voorkwamen, geheel uit het verband gerukt. De bedoeling was den volke bekend te maken (en vooral „den arbeiders" klaarblijke lijk), dat die arbeiders van den heer Van Wijck, mocht hij gekozen worden, weinig of niets zouden te verwachten hebben.. We bevelen den heeren, die op deze wijze hun plicht meenden te moeten verstaan als volksvoorlichters, dit ons episteltje dan ook gaarne ter overdenking aan. En we herhalen, wat we vroeger schreven Wij zoeken onze a. s. Raadsleden liefst uit de verschillende geledingen van het volksleven. Waarom óók niet uit den kring der arbei ders „Saamwerking eischt Gods orde en dezer tijden nood." Saamwerking ook in den Raad van mannen, die hetzelfde beginsel zijn toegedaan. Daarom sporen wij den kiezers aan, a. s. Dinsdag eenparig te steunen de 3 rechtsche candidaten Zitting van Donderdag 8 Juli. De Voorzitter herdacht het ongeluk met de marinesloep bij Den Brielle en bracht een woord van hulde aan de bij de vervulling van hun plicht gevallen slachtoffers, en uitte, namens de Kamer, medegevoel met hun ge zinnen. De Minister van Marine sloot zich daarbij aan. Beide toespraken werden door de Kamer aangehoord. Bij de suppletoire Marinébegrooting 1915 verklaarde Minister Rambonnet in antwoord op een desbetreffende opmerking in het eindverslag, dat de proef met een wijziging en de opleiding van adspirant-machinisten van tijdelijk karakter is. Overbrenging der opleiding naar Middelb. Techn. School heeft ten doel opleiding minder eenzijdig te maken. De proef zal niet zoolang behoeven te worden genomen, dat de opleiding aan de school te veel in één richting zal ge dreven worden. Het wetsontwerp is daarna z. h. s. aangenomen, evenals het wets ontwerp houdende verbod om sommige artikelen te laden in zee of ze vervoeren met visschers- vaartuigen (voorkoming ontduiking uitvoerver boden), Suppl. Binnenl. Zakenbegrooting (uit gaven voor vluchtelingen.) Bij de suppletoire Financienbegrooting verklaarde Minister Treub, dat de nieuwe zilverbons zoo zijn gemaakt, dat bij een ver gelijking met de valsche, het onderscheid on middellijk in het oog valt. Op het oogenblik is de onttrekking der zilverbons aan het ver keer onmogelijk. Het zilver verdwijnt nog voortdurend en wordt nog steeds opgepot. Z. h. s, aangenomen, evenals de diverse wetten, wijziging der besmettelijke Ziektewet en de begrooting voor het leeningfondsvrijstelling van successierecht voor schenking schilderijen enz., door den heer Hofstede de Groot aan Groningen. Nadat Minister Treub verklaarde dat wijzi ging der succesiewet, beoogende o. a. alge- meene regeling voor dergelijke schenkingen in vergevorderden staat van voorbereiding, in de derden staat van voorbereiding is. De vergadering werd verdaagd vermoedelijk tot de laatste week van Juli, nadat eenigen tijd in gesloten zitting was vergaderd, voor behandeling der huishoudelijke begrooting. RAADSVERKIEZINGEN. Bresken s. De heer Abr. du Burck ver kreeg 206 st. en P. Roest 177 stbeiden aftredende leden, terwijl op de heer P. Lako 125 st. waren uitgebracht, zoodat de aftreden den zijn herkozen. O o s t b u r g. De heer F. van Dam (aftr.j verkreeg 206 st., de heer E. A. H. Ie Grand (aftr.) 203 st. en de heer A. van Unenl56st. Gekozen dus de heeren Van Dam en le Grand. Sluis. Herkozen werden de heeren A. Aernoudts met 182 en I. Brevet met 183 st. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. J. de Lobel Jz. met 158 en J. N. Metz met 129 st. Vlissingen. In district I moet een herstem ming plaats hebben tusschen de heeren Anker (v.l. aftr.), 172 st., Auer (v.l.), 233 st., Van den Broek (v.d.), 183 st. en Laernoes Sr. (a.-r.), 314 st. In district II herstemming tusschen de heeren Dommisse (c.h.), 323 st., Duijm (s.d.a.p.), 160 st., Van Hal (s.d.a.p.), 139 st. en Stuart (v.l. aftr.), 150 st. In district III is gekozen de heer Van Hal (s.d.a.p. aftr.), 328 st. en herstemming tusschen de heeren Auer (v.l. aftr.), 298 st. en Praag (s.d.a.p.), 239 st. Goes. Gekozen is de heer W. Kakebeeke (lib. aftr,), 514 st. en herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren K. Brants (a.-r) 422 st., J. Donner (a.-r. aftr.), 471 st., J. Plazier (c.-h.), 405 st., J. W. Vienings (kath.), 329 st., I. D. Fransen van de Putte (lib. aftr.) 406 st. en dr. D. Mol (lib.), 358 st. KRUISERS EN KLEINE DUIK BOOTEN. Nu de Kamer eerstdaags weer te beslissen zal hebben over aanmaak van materieel voor onze marine waarbij natuurlijk millioenen gemoeid zijn vestigen wij de aandacht op een korte brochure van den gep. luit. ter zee le klasse Medenbach, Het 25 m i I- lioens-wetsontwerp van den Mi nister van Marine, waarin met alle kracht wordt opgekomen tegen het voorstel van den Minister van Marine om twee kruisers en in plaats van groote betrekkelijk kleine duikbooten te bouwen. Voor hetzelfde bedrag is heel wat beters te verkrijgen, en het is te voorzien, dat men aan hetgeen nu wordt voorgesteld al heel weinig zal hebben. De brochure is kort en duidelijk wij moeten er ons toe bepalen de aandacht te vestigen op dit onderwerp. Naar het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer te oordeelen, bestaat er bij de Kamer weinig geneigdheid om tot het bouwen van kruisers mee te werken. Voor onze toekomst is deze questie van het grootste belang. „De Ned." H. W. MESDAG, f Zaterdagochtend is op 84-jarigen leeftijd te 's Hage overleden de beroemde zeeschilder H. W. Mesdag. TIJDELIJK GEZANT BIJ DEN PAUS. De benoeming van mr. L. H. W. Regout, lid van do Eerste Kamer, tot gezant bij den Heiligen Stoel in tijdelijke en bijzondere zen ding, is nu eerstdaags te verwachten. VERBOD VAN UITVOER VAN PRODUCTEN VAN DEN NIEUWEN OOGST. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter kennis, dat de bestaande uitvoerverboden van tarwe, rogge, haver,(gerst, peulvruchten, boekweit, lijnzaad, koolzaad, raapzaad, en andere oliezaden gehandhaafd zullen blijven voor de producten van den nieuwen oogst. (St.ct.) SOC. DEM. KAMERCLUB. De club der sociaal-democratische Kamer leden komt, naar wij vernemen, hedenochtend in het gebouw der Tweede Kamer bijeen, o.a. ter voorziening in het voorzitterschap der club, na het bedanken om gezondheidsredenen door mr. Troelstra en voorts ter bespreking van het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den Landstorm enz. MOND- EN KLAUWZEER. Betreffende de Dinsdag in de Rolzaal te 'sGravenhage gehouden vergadering van be langhebbenden bij de bestrijding van mond en klauwzeer wordt gemeld, dat de Mi nister in zijn openingswoord met nadruk deed uitkomen, dat hij behalve van de tegenstanders van de thans gevolgde bestrijdingswijze, die in den regel hun meening niet voor zich houden, ook gaarne eens de stem wenschte te hoorerj van hen, die zich met de maat regelen kunnen vereenigen. Het is namelijk een eigenaardig verschijnsel, dat laatstbe doelde personen ten opzichte van het uiten hunner opinie gewoonlijk veel reserve in acht nemen. Na breedvoerige discussie gaf de Inspecteur van den Veeartsenijkundigen dienst aan de hand van eenige kaarten een overzicht van den staud der ziekte. Hieruit bleek, dat zich in Zuid-Holland op het oogenblik drie brand punten der ziekte bevinden, n.l. in S t o m p- w ij k, Zoetermeer en Hof-va n-D elft. De medewerking van de boeren laat veel te wenschen over, aldus de Inspecteur, en nu gaat het toch niet aan om het geheele land de nadeelige gevolgen daarvan te laten dragen. Geven we in Z.-Holland de bestrijding op, dan kunnen we er zeker van zijn,'dat binnen korten tijd de ziekte over ons geheele land verspreid is. Staken we het afmaken, zei spr., dan zijn andere maatregelen nutteloos. Wij hebben in 1911 gezien, dat wij daarvan niets dan ellende beleven. Wordt echter de thans gevolgde bestrijdingswijze doorgezet, dan zullen wij nog strenger moeten optreden dan tot-nu-toe. De algemeene opinie van de ver gadering is deze, dat doorgegaan dient te worden, indien de Regeering kans ziet om met strenge middelen en met de beschikbare gelden de ziekte te bestrijden. Aan H. M. de Koningin werd door een 1600-tal Belgische uitgewekenen verblijvende te Vlissingen, een adres van hulde en dank betuiging voor de aan hen verleende gast-

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1