Buitenland. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. COOP. VEREENIGING „EERSTE NED. COÖPERATIEVE MEELFABRIEKEN". DE OORLOG. DE TOESTAND. Westelijk Front. Oostelijk Front.' Zuidelijk Front. Aan de Dardanellen. In Mexico. TER NEUZEN, 9 Juli 1915. aflevering van kolen, waarvoor zij tegen een belangrijk minderen prijs hebben gecontrac teerd. Daarom kan niet genoeg worden aanbevolen, zich om inlichtingen te wenden tot het secre tariaat van de Onderlinge Kolenreserve-Maat- schappij, alvorens tegen hooge prijzen con tracten voor kolenlevering af te sluiten. De meening, dat geëischte storting voor waarborg bij de Onderlinge Kolenreserve- Maatscliappij ook beteekent, dat de door hare bemiddeling verkregen kolen tegen de prijzen van b.v. f 18 voor steenkolen of f30 voor gas kolen zullen worden berekend, is vanzelf sprekend geheel onjuistdie bedragen stellen slechts een maximum voor. Maandag had in „Tivoli" te Utrecht de ver gadering van bovengenoemde Vereeniging plaats, waarin Commissarissen en Directeu ren gekozen werden, en mededeelingen ge daan aangaande den voorloopigen koop eener Tarwemeelfabriek te 's Hertogenbosch. Daar door een der aanwezigen over de uit sluiting der Coöperatieve bakkerijen gespro ken werd, naar aanleiding van het bericht dat hij daarover in verschillende bladen ge lezen had, deelde de voorzitter mede, ofschoon de uitsluiting niet de sympathie van de voor- loopige Commissie had, dat dit niet van de minste invloed was geweest op den gang van zaken. Immers, die Coöperaties, die bezoe kers, die met de vertegenwoordigers van Coö peratieve bakkerijen heen gingen, nadat het besluit genomen was om geen Coöperaties toe te laten, hadden ALLEN te samen 21 aandeelen genomen vertegenwoordigende het kapitaal van f 2100. Daartegenover staat, dat in die zelfde ver gadering door II.H. propagandisten 68 aan deelen van f 100 of f 6800 werden ingele verd van bakkers, die hun lidmaatschap af hankelijk hadden gesteld van de al of niet toelating van Coöperaties, terwijl na dien dag zeer velen hun inteekenbiljet inzonden, als gevolg van dit besluit en dit er bij vermel den. Mr. P. J. Troelstra begaf zich tot herstel van gezondheid van den Haag naar de Lutte. De sterkte van den vrijwilligen landstorm in ons land bedroeg op 7 Juni 62 officieren, 265 onderofficieren en 5690 korporaals en manschappen. French, de Engelsche veldmaarschalk, heeft nu ook weer eens iets van zich laten hooren. En natuurlijk heeft hij een succesje te melden „In den avond van den 4den Juli blies ons houwitservuur een Dnitsche sappe ten Noorden van Yperen op Een infanterie-peleton rukte op om de vernietiging te voltooien. De weinige Duitschers die het artillerievuur handen overleefd, werden met de bajonet er uit gedreven." Onze verliezen, heet het verder, waren onbe- teekend. „Het peleton keerde ongedeerd terug en had zijn opdracht schitterend volbracht." Maar dat is nog niet alles. De Engelsche troepen hebben ook iOO yards loopgraven op de Duitschers ver overd en daarbij 80 zegge tachtig gevangenen gemaakt. Dat is wat anders dan het 10.000 Duit schers per dag dooden, wat o.a. de Times aanried De gevangenen blijven in levenmaar wanneer denken de Engelschen er nu te komen, als ze voortgaan zoo kolossalen buit te maken Er werd dit vergaten we nog ook een mitrail leur vernietigd. De toestand levert anders, wat strategische feiten betreft, weinig nieuws op. Zoolang Engeland niet door ammunitie-aanmaak op reusachtige schaal zijn toebereidselen heeft voltooid tot deelneming aan het groote offensief in Frankrijk, valt er niet veel teekening in den toestand te verwachten. Ook wat de Dardanellen betreft, blijft 't bij een locale en weinig ingrijpende actie. De beide partijen schrijven daarginds elkaar zware verliezen toe. Australiërs, Nieuw-Zeelanders en Ghoerka's vechten er als duivels, en zij vooral hebben er volgens de schatting van generaal Ian Hamilton den Turken tusschen 28 Juni en 2 Juli bezorgd van 5000 dooden en ongeveer 16.000 gewonden. Doch er is volgens een oud spreekwoord altijd meester boven meester. De verliezen der Gealli eerden beloopen, volgens den Konstantinopelschen correspondent van de B. Z. am Mittag, alleen bij Sedul Bahr in de tienduizenden, en eiders leden zij nog zwaarder in de bloedige, hardnekkige ge vechten bij het begin der vorige week, zoodat niet alleen te Alexandrië en te Kaïro, maar ook op de door de Engelschen veroverde eilanden alle be schikbare plaatsen door gewonden ziju ingenomen. Het gaat als men de tegenpartijen eikaars ver liezen hoort becijferen als 't ware bij opbod De Standaard. PARIJS, 7 Juli. [Havas]. Officieel bericht Tegen 9 uur gisteravond hebben de Duitschers een nieuwen aanval gedaan op de Franschestellingen ten Zuiden van het ravijn van Sonvaux op de Maashoogten. Hij werd gestuit door ons gecon centreerde vuur. De Duitschers vielen tegelijkertijd aan ten Westen van dit punt, waar zij eveneens werden teruggeslagen. Ten Z. van St. Mihiel zijn de Duitschers, na een uiterst hevig bombardement, in den afgeloopen nacht over een uitgebreid front tot het offensief overgegaan, van den heuvel die den rechter oever van de Maas bestrijkt ten Z. van Ailly tot aan de plaats genaamd Tête de Vache, in het bosch van Aprémont. Op één enkel punt, in de streek van Vaux Ferv, zijn zij er in geslaagd in de eerste Fransche linie door te dringen over een front van omstreeks 700 meter. Overal elders werden zij met zware verliezen teruggeslagen. BERLIJN, 7 Juli. [Wolff.] Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier Ten N. van Yperen zijn Engelsche troepen gisteren in een gedeelte van onze loopgraven binnenge drongen. Zij waren 's avonds weer verdwenen. Ten W. van Sonehez zijn twee nachtelijke aan vallen van den vijand afgeslagen. Bij de beschieting van samentrekkingen van vijandelijke troepen in Atrecht is de stad in brand geraakt, De Kathedraal is het offer van den brand geworden. Tusschen Maas en Moezel levendige bedrijvigheid. Ten Z.W. van Les Eparges heeft de vijand zijn pogingen voortgezet, om de, hem onlangs ontnomen, stelling te heroveren. Bij den eersten aanval kwamen de Franschen in een gedeelte van onze verdedigingslinie. Een tegen aanval bracht de loopgraven, op een stuk van 100 M. nu, weer in onze handen. De vijand liet een machinegeweer achter. Twee nieuwe voorwaartsche bewegingen van den vijand, evenzoo een aanval bij de Schans, mislukten geheel. Halverwege tusschen Hilly en Aprémont werd van onzen kant een aanval ondernomen. Wij veroverden de vijandelijke stelling over een breedte van 1500 M. WEENEN, 7 Juli. [Wolff.] Officieel bericht uit het grootp hoofdkwartier Op het front van 't leger van aartshertog Jozef Ferdinand duren de gevechten voort. Aangekomen Russische versterkingen, die op verscheidene plaat sen tot den aanval overgingen, zijn onder grcote verliezen teruggeslagen. Het aantal gevangenen is nog toegenomen. Aan de Bug en in Oost-Galicië is de toestand onveranderd. In ,de gevechten aan den benedenloop van de Zlota Lipa zijn van den 3den tot den 5den Juli 3850 Russen gevangen genomen. WEENEN, 7 Juli. [Wolff.] Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier Op het front was het na onze overwinning van eergisteren aanvankelijk betrekkelijk rustig. Onze troepen behoefden nog slechts enkele schroomval lig uitgevoerde nachtelijke aanvallen op het brugge- hoofd van Görz en de stellingen op de hoogvlakte van Doberdo af te slaan. Gisteren heeft de vijand opnieuw een hevig ge schutvuur geopend, waarop 's nachts weder ver- geefsche aanvallen van zwakke strijdkrachten zijn gevolgd. Italiaansche vliegers hebben bommen op Triest geworpen, doch geen aanmerkelijke schade aange richt. In het Krn-gebied heeft de vijand nogmaals een aanval gedaan op de rotsstelling die hij reeds eerder heeft getracht te vermeesteren. Ook nu hebben de dappere verdedigers hem teruggeslagen. Het terrein voor de stelling ligt vol lijken. In het Karinthische en Tirolsche grensgebied duren de plaatselijke geschutgevechten voort. Verliezen door Duikbooten. Naar de Duitsche bladen van bevoegde zijde vernemen, zijn van 18 Februari tot 24 Juni 194 Engelsche schepen, waaronder 124 van meer dan 300 ton en van een gezamen- lijken inhoud van 400.000 ton, door duikbooten in den grond geboord. Uit het Italiaansche oorlogsgebied. De oorlogscorrespondent van het Berliner Tageblatt meldt Sedert de mislukking van hun eersten systematischen, voorzichtigen aanval in het Isonzo-gebied bepalen de Italianen zich ertoe de Oostenrijksch Hongaarsche stellingen met artillerie te bestoken. Een grootscheepsch bombardement richtte zich onlangs tegen het zuidelijk gedeelte, dat met het plateau van Doberdo boogvormig vooruitspringt iri het vlakke mondingsgebied van de Isonzo. De beschieting begon den 23sten Juni met 200 stukken van alle kaliber, tot 21 centimeter toe. Snel volgde de eene laag op de andere Op één enkele plaats vielen dien dag naar schatting 10,000 granaten Dit was intusschen slechts een voorspel tot het nog vreeselijker bombardement van 24 Juni, dat van 's morgens vroeg tot middernacht duurde en erger was dan al het voorafgegane. In de volgende dagen verflauwde het artillerievuur, terwijl tegelijkertijd de infanterie en de vliegers meer van zich lieten merken. De vliegers bedachten bij deze gelegenheid ook Görz en omtrek met 16 bommen. In den noordelijken sector hebben de Italianen de taaie pogingen om zich van het Krn-masief meester te maken gestaakt en stellen zij zich tevreden met artillerie-duels en uitvallen van kleine afdeelingen. De Alpen-troepen hebben zich in de rotsen vast gezet, terwijl wij in oude, reeds bij het begin van den oorlog voorbereide, stellingen tegen over hen liggen en nog steeds alle strategisch belangrijke hoogten van het masief ir. handen hebben. De strijd heeft geheel het karakter van den oorlog in het hooge gebergte. Het tusschen Izonzo en Ewochein gelegen Krn- masief heeft zijn hoogste toppen van zuid naar Noord in de Nrzliorek met 1360 meter, de Km met 2245 meter, de Wrata 2014 meter en de Lipnik met 1867 meter. Als steil kalk- plateau verrijst het boven de tusschen rots wanden ingeklemde, smalle, maar diepe en snelle Isonze, wier bedding hier 175 meter boven den zeespiegel ligt. Het verschil met de Krn bedraagt dus meer dan 2000 meter. Het plateau, dat een gemiddelde hoogte heeft van 1500 meter, daalt naar het Nooiden, en naar het Oosten minder steil, is steenachtig, kaal, bijna zonder geboomte slechts weinig bewoond en daarom arm aan wegen. Men vindt er ook slechts zeer weinige almbutten. Toeristen geven daarom de voorkeur aan de Trilav, die ook een beter uitzicht biedt. Als men bedenkt welk een uitrusting een kleine troep toeristen noodig heeft om deze toppen eenige uren te bezoeken, dan zal men zich een voorstelling kunnen maken van de moeilijkheden, die het onderhoud en de ver zorging van groote troepenafdeelingen op de waterlooze hoogten boven de boomgrens, op leveren. De manschappen vinden daar slechts kampement onder de vrije lucht, de dekkingen moeten in de rotsen uitgehakt worden en hout en planken daarvoor met moeite naar boven gesleept. Lastdieren vervoeren het eten in hooikisten en het water in houten vaten langs steile randpaden. Bovendien legt men thans, om in het gebr.ek aan water te voorzien, in het geheele Karstgebied regen putten en kleine waterleidingen aan. Van weerszijden komen berichten over ge vechten, die echter niets beslissends hebben doch slechts aantoonen dat de Gealiëerden hier geen streep vooruitkomen. Dat dit on gerustheid wekt verwondert dan ook niet, vooral in Engeland, waar men dit bedrijf reeds van 't begin af met leede oogen aan ziet. Op een vraag, in het Lagerhuis geteld, of het waar is dat de geallieerden een tegen slag hebben gehad aan de Dardanellen, is van regeeringswege geantwoord, dat hieromtrent geen bericht is ingekomen bij het departe ment van oorlog, zoodat het Huis de hoop mag koesteren dat het bericht geheel on juist is. Heel bemoedigend klinkt dit zeker niet „Ned." Verliezen aan de Dardanellen. Generaal Hamilton, commandant der Brit sche troepen in de Dardanellen, bericht, dat verscheidene Turksche aanvallen op verschil lende punten der Britsche linies, op 30 Juni en 1 en 2 Juli, werden afgeslagen met groote verliezen voor de Turken. Het terrein voor de Britsche loopgraven was in alle richtingen bedekt met lijken van den vijand ook in de valleien en ravijnen vond men er talrijke. Generaal Hamilton schat het aantal Turken, die tusschen 28 Juni en Juli gedood zijn, op 5150 en de gewonden op 15000. Een Engelsch weekblad tracht door verge lijking aan te toonen, welk een ernstige onderneming de Dardanellen-expeditie is. Zij geeft de verliescijfers van enkele bekende wapenfeiten uit de Engelsche geschiedenis. De bestorming van Dargai kostte de Engel- scken 199 dooden en gewonden, de charge van Balaclava Krimoorlog 113 dooden en 194 gewonden, tezamen 247, de slag bij Omdurman 131, de overwinning bij Waterloo 6932, de nederlaag bij Magersfontein 971 man. Alles tezamen 8480. Terwijl de Engelsche verliezen aan de Dardanellen, de laatste hevige gevechten niet inbegrepen, nu al 1722 offi cieren en 36,914 manschappen, tezamen 38,636 bedragen. De New Statesman over vrede. Wij hebben gezien, dat het beroep van de Vor- warts op socialisten in andere landen ten bate van den vrede weerklank heeft gevonden in de Labour Leader, het orgaan van de Onafhankelijke Arbeiders partij in Engeland. De New Statesman, dab het blad van het Fabiaansche Genootschap kan heeten, wijst echter het beroep af. Het is niet waarschijnlijk, zegt het blad, dat Duitschland en Oostenrijk om vrede te maken een gunstiger tijdstip zullen hebben dan in de eerst volgende drie maanden. Weldra zullen de Russen uit Galicië zijn gedreven en dan is de vijand uit hun land. Het kleine stukje dat de Franschen in Elzas bezetten en het bescheiden voortdringen van Italië in het gebied, dat Italië reeds was aange boden, zijn geen bezwaar. Doen Duitschland en Oostenrijk vredesvoorstellen, dan zal dat natuurlijk vergezeld gaan van harde klappen, vooral uitge deeld aan Rusland en misschien aan Servië en Italië. De indruk moet daardoor versterkt worden, dat de centrale mogendheden onverwinlijk zijn. Tegelijk zal men trachten in de vijandelijke landen vredesneigingen te bevorderen, bij de Duitsch- gezinde partij aan het Russische hof, de socialisten in Frankrijk, de pacifisten in Engeland, de kerke- lijken in Italië en vooral door middel van Amerika. Maar, vraagt de New Statesman, hoe zou de vrede er nu uitzien De centrale mogendheden houden dan menig stuk van andersman land bezet [misschien geheel Russisch Polen) en hebben dus heel wat om te ruilen de bondgenooten daaren tegen haast niets wat Duitsche koloniesvoorts is er de druk van de Engelsche vloot op den Duitschen handel. Er zou dus geen sprake van zijn, de Duitschers te straffen. Het zou sterker zijn dan te voren. Er zou geen schadevergoeding zijn te eischen, en al werd België teruggegeven, Engeland zou het herstel van de verwoestingen daar moeten betalen, en Frankrijk en Rusland wat daar is verwoest. De Balkankwesties zouden in den geest van Oostenrijk worden opgelost, ook al ging er geen grondgebied van den een naar den ander over. Servië zou geen keus hebben en onder Oostenrijk's invloed komen, en de andere Balkan- staten zouden volgen. Turkije zou een Duitsch Egypte worden of blijven. De geweldige Duitsche vloot zou ongeschonden en zonder verlies van aanzien in handen van den keizer blijven, en de Engelsch-Duitsche wedijver kon opnieuw beginnen. Het militairisme zou in de geheele wereld ver sterkt zijn, want het zou dan zijn gebleken, dat twee rijken, die in bevolking en rijkdom de min deren zijn van hun vijanden en in traditioneele dapperheid van het ras zeker niet hun meerderen, door hun oorlogstoebereidselen sterker zijn. Elk land zou voortaan zorgen, altijd geheel voor den oorlog gereed te zijn. Engeland zou alleen of hoofdzakelijk de heerschappij van Duitschland in de wereld moeten weerstaan. Engeland met de hoogste oorlogschuld in de wereld, vermeerderd met de kosten van bet herstel van België, zou dan dienstplicht moeten aanvaarden en een kostbaren vlootwedstrijd moeten voeren. Bureaucratie zou politieke vrijheid verdringen, aangezien onder die vrijheid de landen zich minder goed kunnen voor bereiden. Engeland zou zijn vastelandsche bondgenooten, die het niet ter overwinning kon leiden, verliezen. Rnsland zou zich weer aansluiten bij Duitschland en OostenrijkItalië en Frankrijk zouden moeten volgen of achterblijven, en Duitschland's doel, Europa onder een hegemonie te vereenigen, zou weldra zijn bereikt. Dat zouden de gevolgen zijn, besluit de New Statesman, als er weldra vrede werd gesloten, tenzij alle mogendheden, Duitschland inbegrepen, genoegen namen met een supranationaal gezag, dat eiken staat beschermde tegen aanvallen van een ander. Maar is de instelling daarvan mogelijk En zoo ja, zou Duitschland er zich aan onder werpen De New Statesman gelooft het eerste wel, het tweede niet. En is dat zoo, dan zou de vrede met den onverslagen vijand een heillooze misslag zijn, zoowel van pacifistisch als patriotisch standpunt. N. R. C. NEW-YORK, 7 Juli. Uit Laredo (Texas) wordt geseind, dat de aanhangers van Carranza gisteren een hovigen aanval deden op Laredo Villeta bij Monterey, doch er niet in slaagden, de stad te nemen. 18000 man namen aan den strijd deel. De gezamelijke verliezen aan beide kanten zouden 2000 bedragen. Onze vroegere stadgenoot de heer M. C. J. Eijke, klerk der posterijen en telegrafie lo klasse, is verplaatst van Rotterdam naar hier. De herijk van maten en gewichten heeft dit jaar plaats te Ter Neuzen, 12 Juli te Sluiskil 13 Juli te Hoek 20 Juli; te Axel 10, 11, 12, 13 en 14 Augustus des voormiddags. Hoek. Bij A. de Zwarte alhier, bij wien Zaterdag 1.1. voor de vierde maal brand uit brak en waarbij een aan het woonhuis grenzend schuurtje geheel afbrandde, brak Dinsdag namiddag wederom een brand uit. Door spoedige hulp was echter het vuur in den aanvang gebluscht. Een paar uur daarna kwam men wederom tot de ontdekking dat het zaakje opnieuw ging branden, zoodat men den inboedel naar buiten moest dragen. Bij onderzoek ontdekte men een brandende plank, die in petroleum gedrenkt was. Thans behoeft men dus niet meer aan kwaadwilligheid te twijfelen. De plank is in beslag genomen. Het politieonderzoek is be gonnen. Hulst. Maandagavond omstreeks 8 uur hoorde de alhier gedetacheerde milicien C. Lameijn in het riet der vesten nabij de Bagijnepoort een angstig hulpgeroep en geschrei. Zonder zich een oogenblik te bedenken sprong onze kranige landsverdediger het riet in en mocht het genoegen smaken hoewel zelf druipnat en onder den modder zittend de kleine 4-jarige J. P. aldaar, van een wissen dood te redden. De kleine zat, reeds tot aan de borst in den drassigen modder. M. Crt. Biervliet. Bij den landbouwer D. van Damme in den Oranjepolder komt mond- en klauwzeer onder het rundvee voor. Borssele. De diaconie van de Nederlandsch Herv. Kerk alhier verpachtte Woensdag 24 H.A. 15 A. en 45 c.A. bouwland en 1 H.A. 45 A. 80 c.A. weiland? Had ze dit land vroeger verpacht aan de leden van de ge noemde kerk, thans werd iedereen in de ge legenheid gesteld te pachten. Dit leverde een aardig geldelijk voordeel voor bovengenoemde instelling. Vóór zeven jaar bedroeg de totale jaarlijksche pachtsom voor het bouwland f2755,80 en van het weiland f60, of samen f 2815.80. Thans is dit respectievelijk f 4139,39 en f 140, dus samen f 4279,39. Er zal dus thans ieder jaar f 1436,59 meer worden ontvangen dan voorheen. M. Crt. Benoemd is tot buitengewoon lid der Ged. Staten van Zeeland de heer mr. A. A. de Veer, met 21 stemmen. De heer W. Kakebeeke (aftr.) verkreeg 19 stemmen. De eerstvolgende bijeenkomst van de Prov. Staten van Zeeland zal plaats hebben op Vrijdag 16 Juli, des voormiddags te 10 uur. Faillissementen. 7 Juli 1915. N. V. Terneuzensche stoom- en chem. wasch-, bleek- en strijkinrichting „De Vlijt" gevestigd te Neuzen. Rechter-commissaris mr. G. F. baron tlioo Schwartzenberg en Ilohenlansberg. Curator mr. M. v. Toulon van der Koog, adv. en proc. te Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor Barneveld door J. G. Dekking te Montfoortvoor Sint Kruis, door N. W. Posthumcs te Schoondijke. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam J. Thijs te Hattem. Geref. Gemeenten. Beroepen te TholenJ. Fraanje te Rotter dam. THEOL. SCHOOLDAG TE KAMPEN. In de Ure des Gebeds, voorafgaande aan den eigenlijken Schooldag, ging Ds. Kouwen- hoven van Leiden voor. Met de gemeente waren vele belangstellenden van elders saam- gekomen. Aan de hand van Ps. 1213b „Uw Bewaarder zal niet sluimeren" hield Z.Eerw. een aangrijpende lede, waarin betoogd werd, hoezeer ook de Theol. School dezen godde- lijken Bewaarder noodig heeft, vanwege allerlei gevaren, niet het minst op geestelijk en zede lijk gebied, en dat ook voor haar met oot moedige vrijmoedigheid om deze bewaring mag en moet gevraagd worden. Hierna ging Z.Eerw. voor in een vurig gebed. VRIJE UNIVERSITEIT. Te Groningen, waarheen dit jaar de vrien den van de Vrije Universiteit voor den jaar-

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2