LITTOOIJ's Boekhandel, Kerk en School. Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 ij k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentiën. GDEDKOQPE UITGAVE VAN DE HEMEL GEOPEND. HET boek voor DEZEN tijd. In band f2,25. Openbaring van Johannes Compleet in 12 aflev. a 30 cent. De herijk van maten en gewichten heeft dit jaar plaats te Ter Neuzen 5, 6, 7, 8, 9 en 12 Juli.; te Sluiskil 13 Juli; te Hoek 20 Juli te Axel 10, 11, 12, 13 en 14 Augustus des voormiddags. Hoek. Zaterdagavond brak voor de vierde maal in dit jaar brand uit- bij A. de Z. aan den Molendijk. Het stalletje verbrandde. Het woonhuis wist de brandweer wederom te behouden. Het is kras vier branden bij de Z. in een half jaar tijds. Sas van Gent. Zaterdag is hier op een aard appelveld een tweedekker geland. De machine was bemand door twee Engelsche officieren. Bij het doen van verkenningen werd door een kogel hun motor geraakt boven Gent. Hun machine, die met een mitrailleur was bewapend, staken zij in brand, meenende dat ze op Belgisch grondgebied geland waren. Dit speet hun erg toen zijn bemerkten op Nederlandschen bodem te zijn. De officieren werden geïnter neerd. Breskens. Op 1G Juni liep een garnalen- schuit op een verankerde mijn van onbe kende nationaliteit, in den Scheldemond. De schuit behoorde aan de Weduwe Hoog stad oud 6G jaar. Uit dit bezit putte zij haar eenige inkomsten. Haar beide zoons Daniël en Abraham, beiden gehuwd en vader van resp. 4 kinderen (van 19, 11, 10 en 5 jaar) en 1 kind (van 7 jaar) vischten met de hoogaars, die nog mede be mand was, door een ongehuwde knecht van 19 jaar en een jongen van 14 jaar. De on verzorgde nagelaten betrekkingen, slachtoffers van den oorlog, moeten geholpen worden, Ten einde do drie onverzorgde achterge bleven gezinnen voor ondergang te behoeden is er véél noodig. De ingezetenen der gemeente Breskens zullen veel willen en moeten doen, doch kunnen niet alles doen. Wie dus helpen kan helpe Elke gift hoe klein ook, zal dankbaar worden aanvaard. Alle giften zullen in dit blad worden ver antwoord en kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester-Secretaris Dhr. A. C. Knoppers, van het te Breskens gevormde Plaatselijk Comité tot steun der nagelaten be trekkingen. De heeren Jhr. de Muralt, Vorster- man van Oyen, Mr. van Dam e. a. bevelen deze hulpverleening ten zeerste aan. Breskens. Alle vier waren ze thans terecht Trouwe kameraden hadden gespeurd over het watervlak, begeerig om datgene aan de zwaar getroffen betrekkingen te kunnen terugbren gen wat nog over was van die braven, wier krachtige jonge lichamen zoo plotseling uit het leven in den dood waren geslingerd. Zoo druk toch kon het bedrijf niet gaan, 'tzij bij 'tvolgen van den koers of bij het ophalen der netten, of naar elke stip, welke zich op den vloed vertoonde, wérd de boeg gewend, tot eindelijk, wonderbaar, de zee teruggaf wat haar zoo onnatuurlijk was toevertrouwd. Al le vier waren ze terecht. Thans zou moeder weten waar haar jongen rustte. Voor de laatste maal zocht de rouwbark zijn weg naar Breskens haven, zijn droeven last tooncnde aan die stille schare daar bij de aanlegplaats wachtend, eerbiedig, den blik door tranen verduisterd. De vlaggen halfstok geheschen, zacht en treurig wuivend, brachten haar sa luut aan hen, die hun laatsten tocht volbracht hadden. Een stoet van krachtige mannen geleidde de baar. Hoe voelden allen zich één in dit groote verdriet. Deze vier jonge levens had den ook aan hen behoord, aan de kameraden .waarmede te zamen zoo dikwijls de storm bekampt was. Uit hun midden was een dure tol betaald aan den oorlog. Voor mist en sneeuwjacht waren zij niet bang, of voor een stijven Noordwester, maar hier, hier rustte het verraad onder den waterspiegel. In stilte glijdt een traan langs de ge rimpelde wang en de vust nijpt samen bij de gedachte aan het reusachtige treurspel waar aan reeds zooveel onschuldigen ten offer vielen en wellicht nog zullen vallen M. Crt. Jacht. Door Ged. Staten van Zeeland is beSloten dat in 1915 de jacht op waterwild wordt ge opend op Maandag 19 Juli, behalve in Zeeuwsch- Vlaanderen voor eene strook van 5 K.M. breedte langs de Belgische grens. Het zeilschip „Elisabeth", geladen met Chili-salpeter voor ons land, dat in Engeland was opgehouden, is weer vrijgelaten, op voor waarde, dat geen enkele baal zal geleverd worden aan eene grensgemeente van ons land, welke voorwaarde noodgedrongen moest worden aanvaard. Een lastig geval echter voor de Zeeuwsche beetenverbouwers, wonende in de grensge meenten. Geref. Kerken. Aangenomen naar WoudsendE. Zwiers te Asperen. Bedankt: voor Waardhuizen: W. Weener te Vianer.voor 's Gravenmoer P. v. Hoven te Krimpen a.d. Lek Voor Broek op Langen- dijkR. E. van Arkel te Soest. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te ZwartewaalH. J. Barnouw, cand. te Leiden te HeemstedeT. II. Ober man, pred. bij de Engelsche gemeenten te Vlissingen en Middelburg te Dwingeloo (Dr.) G. de Boer te Oldehove. Door do classis Axel der Geref. Kerken is na peremptoir examen met algemeene stemmen toegelaten tot de Bediening des Woords en der Sacramenten, de heer H. Brouwer H.Mzn., van Amsterdam, beroepen predikant der Geref. Kerk van Schoondijke. Te De Lier (Z.-H.), wordt, naar „De School met den Bijbel" meldt, begin Oct. een school voor Chr. Volksonderwijs geopend, aanvankelijk met 2 lokalen. VRIJE UNIVERSITEIT. Maandag 28 Juli werd te Middelburg ge houden een vergadering van voorstanders der V. U. om te beraadslagen over een actie, ten gunste dier Hoogeschool. Tegenwoordig waren de heerenB. W. de Graaff van PoortvlietDs. P. E. van Schaik te Anna-JacobapolderDs. F. W. H. Bramer te HeinkenszandDs. W. S. Pontier te Krui- ningen Ds. J. Sybesma te Zierikzee N. J. Bastmeijer te Bruinisse Ds. L. van Loon te Koudekorke en Ds. C. J. de Kruijter te Oost- Kapelle. De vertegenwoordigers van Zeeuwsch- Vlaanderen, de heeren L. J. den Hollander en Ds. H. Z. de Mildt waren met kennisgeving afwezig. Tot voorzitter werd gekozen Ds. Van Loon tot secr.-penningmeester Ds. De Kruyter. Geschriften zullen worden verspreid en sprekers zullen op verschillende plaatsen op treden, ten einde leden- en begunstigerstal der Vrije Universiteit uit te breiden. Aan de Theologische school te Kampen is voor het prop. ex. de heer W. II. van der Vegt geslaagd. Aan de Vrije Universiteit zijn geslaagd voor het cand. ex.rechten de heer J. H. Diele- man en J. C. Tjessingavoor het doet. ex. rechten de heer C. M. Kegge en voor het prop. ex. theol. de heer W. M. Ie Coiutre. DE A. S. SYNODE DER NED. HERVORMDE KERK. De samenstelling van de Synode van 1915 Gelderland zendt 2 orth., Z.-Holland 2 orth., N.-Holland 2 mod., Zeeland 1 orth Utrecht 1 orth., Friesland 2 orth., Overijssel 2 orth., Groningen 2 mod., N.-Brabant en Limburg 2 orthod., Drenthe 2 modernen en de Waalsche Commissie 1 mod., alzoo 19 leden, waarvan 12 orthodox en 7 modern- Als hoogleeraren zullen zitting hebben Prof. Van Nes en Prof. Aalders of Prof. Van Veld huizen. Dr. W. P. Steenkamp, predikant van Nieuwoudtville, die zooals indertijd is gemeld veroordeeld werd tot zes maanden gevangenisstraf, wegens opruiing, zou, volgens de Zuid-Afrikaansche bladen, uit 't fort te Johannesburg ontslagen zijn. Dr. Steenkamp moet, naar 't getuigenis van menschon, die hem hebben bezocht, zwaar geleden hebben tijdens zijn gevangenschap. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Op het station der Holl. Spoor te Leiden heeft een soldaat een stationswacht, die hem om zijn verlofpas vroeg, tot bloedens toe mis handeld. De dader, die later bleek te zijn de soldaat-schoenmaker Van E., wist te ont komen, doch is den volgenden morgen opge spoord en in arrest genomen. Vad. Een verkiezingsvergadering der liberalen te Amsterdam moest door de politie worden ontruimd, wijl de candidaat der sociaal-demo craten, de heer De Wolf, op zoo heftige wijze zijn tegencanuidaat, den heer Vos, en het bestuur der districtskiesvereeniging aanviel, dat er tumult ontstond. Een kleine jongen te Heusden aldus vertelt de Echo van het Zuiden was dezer dagen naar bed gegaan en had een flink stuk mastiek meegenomen. Dit nu was onder zijn hoofd gesukkeld en toen de knaap 's morgens wilde opstaan kon hij dat met geen geweld. Hij had zich vastgeslapende mastiek had hem met zijn haren aan het beddegoed vast gekleefd. De ter hulp geroepen ouders wisten aanvankelijk r.iet wat zij zagen en wat zij moesten doen. Ten slotte knipte men een stuk uit de lakens en zoo werd het manneke uit zijn positie bevrijd. Te Barneveld zijn Vrijdag tijdens een hevige onweersbui, verscheidene visschen uit de lucht komen vallen. Zoo vond de land bouwer Blom, op „Westerveld", op zijn erf in een pas door den regen ontstanen plas, een snoek en een voorn, welke visschen hij gemakkelijk met de hand kon vangen. Op het leven van den bekenden Amerik. bankier Morgan is in diens zomerverblijf bij New-York een aanslag gepleegd. De politie zegt, dat de dader zich den vorigen avond daar had verstopt. Hij gaf op van Duitsche afkomst te zijn. Hij scheen van meening, dat Morgan een einde aan den oorlog zou kunnen maken, als hij dat wilde. De wonden van Morgan laten zich niet ernstig aanzien. In Den Helder zullen, met het oog op den kolennood vanaf heden de straatlantaarns niet meer worden ontstoken. Aangaande de lading van het Duitsche stoomschip „Bayern", dat in Augustus in de haven van Napels werd geïnterneerd, melden de bladen uit Rome, dat deze lading bleek te bevatten 500.000 revolvers van zwaar kali ber, 100,000 geweren, 200,000 kisten munitie, twee loodsen met vier tweedekkers elk, voor zien van toestellen voor draadlooze telegrafie en machinegeweren, 1000 bommen voor vlieg machines, 14 stukken veldgeschut, honderden tonnen cement en twee complete toestellen voor draadlooze telegrafie met masten en dynamo's. Ook zijn een aantal belangrijke documenten, op militaire quaesties betrekking hebbende, gevonden. Oostburg. In den leeftijd van 90 jaar over leed alhier de heer Iz. van Houte oud-burge meester en oud-lid der Prov. Staten. Parijs, G Juli. Het bulletin van gisteren avond elf uur luidt Langs het geheele front is het betrekkelijk kalm. Er was geen infanterie-actie. Het eenige, dat vermeldenswaard is, was een bijzondere bedrijvigheid van de Duitsche artillerie tusschen de Maas en Moezel, met name in het Triësterbosch, dat met zware kanonnen beschoten is. Londen, 6 Juli. Het Noorsche stoomschip Pzok is volgens een bericht bij Harwich, door Gen Duitsche duikboot in den grond geboord. De bemanning is gered. Londen, 6 Juli. De Admiraliteit maakt be kend, dat een officieele Duitsche kennisgeving van 4 dezer meldde, dat Duitsche vliegers op het fort Landgard bij Harwich bommen hadden geworpen. Het volgende is de waarheid van dit geval, dat overigens nauwelijks de aandacht ver diend. Zaterdagmiddag verscheen boven Harwich een Duitsch watervliegtuig en een land vliegtuig. Zij vlogen zeer hoog. De Engelsche vliegers stegen dadelijk op en verdreven ze. De Duitsche vliegtuigen lieten toen nog eenige bommen -in zee vallen. Rome. De opperbevelhebber maakt bekend Het artillerievuur tegen Monburghetto en Redil wordt met succes voortgezet. Hot Italiaansche offensief op het Kars- plateau ontwikkelt zich met succes. Gisteren maakten de Italianen 400 gevangenen. Italiaansche luchtschepen hebben de Oosten rijkers in de omstreken van Doberdo gebom bardeerd en het station Pravina, een kruispunt van spoorwegen gebombardeerd. De lucht schepen zijn onbeschadigd teruggekeerd. Petersburg. De generale staf deelt mede In de buurt van Jedwabno hebben de Duitschers op 3 Juli zonder succes twee mijn- ovens laten springen en openden zij vervolgens op de plaats der ontploffing een hardnekkig vuur. Den volgenden morgen hebben de Russische sappeurs een Duitsche mijngalerij ondermijnd, dat een nieuw geweldig vuur van den kant der Duitschers ontketende. Na hardnekkige gevechten op 4 Juli hebben de Duitschers op het front tusschen Krasnik en de Wierpz, in de richting van Lublin voortgang gemaakt. Tusschen de Wieprz en de Boeg en de rivieren tusschen Krylow en de stad Sokal zijn gedurende den nacht en den ochtend van 4 Juli alle aanvallen der Duitschers afgeslagen. De Russen maakten eenige honderden gevan genen. Aan de Boeg, stroomopwaarts van Sokal en aan de Livia is de toestand onveranderd. Petersburg. De generale staf van het Kau- kasische leger meldt In de kuststreek het gewone geweer- en geschutvuur. In de buurt van Kazadert heeft de Russi sche cavalerie, ten westen van het dorp AI- bazic twee eskadrons Turksche cavalerie ver strooid, welke in hunne vlucht ook de infan terie medenamen. Op de overige fronten [is de toestand on veranderd. HULST, 5 Juli 1915. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 7 Juli 9.54 10.28 Donderdag 8 10.59 11.29 Vrijdag 9 11.56 Zaterdag 10 0.20 0.42 Zondag 11 1.3 1.23 Maandag 12 1.42 2.1 Dinsdag 13 2.17 2.34 vonnis der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, Eerste Kamer, van den acht en twintigsten Juni 1900 en vijftien, is JACOBUS JANSEN, vroeger aannemer te Ter Neuzen, thans Hoofd eener openbare lagere School te Zaamslag, wonende te Zaamslag, verklaard in staat van faillissement, met benoeming van den EdelAchtbaren Heer mr. J. W. ZIJLSTRA, lid der voormelde Rechtbank, tot Rechter-Commissaris, en van ondergeteekende, advocaat en procureur te Middelburg, tot curator. Mr. H. C. J. GROOT, Curator. Middelburg, 5 Juli 1915. Woensdag 7 en Donderdag 8 Juli a.s. zullen de lessen in het openbaar gegeven worden. De directeur, TEN BRUGGENCATE. Ter Neuzen 3 Juli 1915. Bij J. II. KOK te Kampen verscheen heden dc le aflev. van de 38 I'redicatiën over de door Dr. J. C. DE MOOR. Allen, die inteekenen vóór de laatste afleve ring verschenen is, ontvangen GRATIS een keurigen stempelband. De eerste uitgave van dit uitnemende werk is door de gansche Christel, pers met groote ingenomenheid begroet. Vraag de le aflevering ter inzage. M A U R O, Ter Neuzen. I Heden overleed te 's Hertogenbosch tot onze diepe droefheid onze innig geliefde zuster en schoonzuster, HANNA MAAS, echtgenoote van den Heer J. J. van Leeuwen, Ingenieur v. d. Prov. Water- B. C. MAASDrost. R. DROST. Ter Neuzen, 4 Juli 1915. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 2 Juli. Antonius Henricus van Dalen, oud 29 j jm. en Cornelia Maria Emiliana van Meir, oud 20 j., jd. Geboorten. 29 Juni. Petrus Josephus, z. van Augustus Bernardus de Coninck en van Maria Sophia Jacobs. 1 Juli. Theophilus Leonardus, z. van Theophilus van de Winckel en van Maria Tanneke Huijssen. 3 Juli. Maria Magdalena, d. van Josephus Theodorus de Bruijn en van Josephina Maria Baert. Overlijden. 28 Juni. Cornelia Verlieijke, oud 65 j., wed. van Levinus Koole. 30 Juni. Krin van Dixhoorn, oud 76 j., echtg. van Francina Meeusen. Uuli Albert Julien Alphonse Holemans, oud 3 m., z. van Louis Raijmond Elisa Gilbert en van Maria Justine Alphonsine Deforges. 2 Juli. Angelique Josephe Colette Yan Ceulebroeck, oud 59 j., wed. uit le huw. vau Ernest Henri Joseph Fontaine, uit 2e of laatste huw. van Emiel van Goethem. [Wegens plaatsgebrek moeten de opgaven van de Burgerlijke Standen van Axel, Hoek en Zaaroslag tot een volgend nummer blijven overstaan.] Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 15,— a f 15,50, Rogge f 12,- a f 13,Haver f 14,50 f 15,-, Erwten f20,— a f 21,—, Witteboonen f21,—, a f23,—, Bruine boonen f20,— a f22,— Duiven- boónen f 19,a f20,Paardenboonen f 16, a f 17,Aardappels f2,75 a f3,— ROTTERDAM, 5 Juli. Tarwe f 15,60 a f 16,50; Gerst naar qual. f 13,50 a f 15,Haver f 15,25 a f 15,60 per 100 kilo. Weinig handel in granen en peulvruchten. Stclclt

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3