Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. No. 1238. Woensdag 7 Juli 1915. 13e Jaargang. J. J. de Jager (aftr. lid), C. Wolfert en H. van Wijck Sr., J. de Bruijne Mz. (aftr. lid), J. J. de Jager (aftr.) C. Wolfert. H. v. Wijck Sr. J. de Bruijne Mz. (aftr.) z. de h.h. A. de Ruijter, J. Scheele Wz. en F. C. Zoiinevijlle. Uit de Pers. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiSn vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 14 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie bestemd, te zenden aan den Uitgever, Vlooswijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermelding„Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot i uur op den dag der uitgave. V Status-quo. Algemeen in den lande was, toen er sprake viel van de gemeenteraadsverkiezingen, de begeerte bij de verschillende partijen levendig, bet zoogenaamde Bestand te handhaven. Slechts van socialistische zijde verkoos.inen, natuurlijk alleen om des beginsels wille, maar dan toch ook met een kleine hoop op winst, te gaan vrijbuiten. Overigens leefde vrijwel algemeen de ge dachte nu alles laten, gelijk het is. Was dit beginsel-verzaking Immers neen Maar de algemeene toestand, de benarde tijdsomstandigheden drongen, om zooveel mogelijk strijd te vermijden. Werd regel, wat nu op vele plaatsen het geval is, dan zou er ongetwijfeld vreeze kunnen worden gekoesterd, dat de politieke toestand onzuiver en vertroebeld v^rd. Maar daarvoor behoeft niemand zich, ge geven den aard van ons volk, ook maar eenigermate ongerust te maken. Als straks de toestanden weder normaal mogen worden, zult ge eens zien, hoe alle man zijn politieken plicht weer zal verstaan. Gelijk trouwens in een gezond en beginsel vast partijleven, een eerste eisch blijft. Thans echter dringt de nood tot een status- quo een onveranderd laten van den toestand. Z. V Een stukje v r - Geschiedenis. Ook in Ter Neuzen beraamde de Anti- Revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" middelen, om bet Bestand te hand haven. Drie rechtsche leden waren aan de beurt van aftreden. Eén daarvan, de heer G. Wieland, kon zich om gezondheidsredenen niet meer beschikbaar stellen. Wat deed de Anti-Rev. kiesvereeniging Zij stelde aan de liberale kiesvereeniging „De Vrijheid" voor, elkanders aandidaten niet te bestrijden. Natuurlijkerwijze moest de zetel van den heer Wieland voor de Anti-Revol. Party ge reserveerd blijven. „Nederland en Oranje" zou dus het recht moeten hebben in de plaats van den heer Wieland een ander man van anti revolutionaire beginselen te stellen. Er was goede hope, dat de liberalen dezen voorslag zouden aanvaarden. Immers op meerdere plaatsen was van wederszijden met dergelijke zetels alzoo ge handeld. En toen in het najaar 1914 de rechtsche partij een barer Statenleden door den dood verloor, waren de liberalen dadelijk bereid, den zetel niet te betwisten. Maar De liberalen van Ter Neuzen verkozen den voorslag niet te aanvaarden. Z. V Waarom niet De liberale Kiesvereeniging meende ten opzichte van den zetel van den heer Wieland een uitzondering te moeten maken. Ze spraken de vrees uit, dat in diens plaats door de Anti-Revolutionairen, een man zou worden gecandideerd, die Ja, laat ons maar in een paar woorden zeggen, wat de heeren in een zee van woorden lieten rondzwemmen. Ze vreesden voor een candidaat, die te anti revolutionair was. We laten nu in het midden, hoeverre een soort gelijk motief alles behalve kiesch is tegenover het aftredend anti-Revolutionair raadslid. We wenschen echter op te merken, dat de Liberale Kiesvereeniging hier de eerste en eenvoudigste beginselen schond, waarop een politiek 13estand rust. Van tweeën één. Of, men gaat een bestand aan, óf men gaat het niet aan. Zoo ja, dan heeft men zonder tegenspraak elkanders candidaat over te nemen. Nooit mag natuurlijk een der contracteeren- de partijen den candidaat der andere partij gaan keuren. Daarmede matigt zij zich een recht aan, dat haar niet toekomt. En wil zij tóch, desniettegenstaande deze gedragslijn volgen, dan moet zij niet den schijn aannemen, dat zij eigenlijk het Bestand wèl had gewild. Want een dergelijke houding is ten eenen- male in strijd met de waarheid. Neen, de liberalen in Terneuzen hebben het Bestand niet gewild. Ze wilden den strijd. Dit is óók hun recht. Maar laten ze dit dan openlijk erkennen. Maar den schijn te geven, dat eigenlijk de Anti-Revolutionairen den strijd ontketend hebben, is voor ieder, die onbevooroordeeld oordeelen wil, slechts een zeer doorzichtige manoeuvre. Z. V Slechts één weg. Slechts één weg staat den rechtschen kiezers open in deze omstandigheden. De weg, aangegeven door „Nederland en Oranje", om éénparig do stem uit te brengen op de H.H. alsmede op den candidaat der Christelijk- Ilistorisclien, den Heer 't Behoeft nauwelijks gezegd, dat wij onzen kiezers met allen aandrang uitnoodigen, hun stem uit te brengen alleen op deze vier. Geen drie of minder: Ook niet één meer. In geen geval. Vier candidaten. Ieder denke daaraanniemand late zich door geschrijf of gesprek overreden een andere gedragslijn te volgen. Z_ V Aanbeveling. Ons bekoort weinig de mai.ier, waarop somwijlen een partij baar candidaten aan beveelt. Leest men in een plaatselijk blad bijv. de aanbeveling van de liberale candidaten, dan vermoeden we, dat die heeren zelf bij het lezen daarvan zich een weinig verlegen zullen ge voelen. Die candidaten zijn practisch, geven nuttige wenken, durven soms met twee of drie vóór of tegen stemmen, zijn voorts humaan, ont wikkeld, verdraagzaam, laten een gunstigen indruk achter, toonen belangstelling voor en gehechtheid aan Ter Neuzen, kennen personen en toestanden uitnemend, zijn vol onderne mingsgeest en energie, vol kunde, tact, wel willendheid zijn gematigd, beslist enz., enz. Inderdaad, een lijst van beminnenswaardig heden en deugden, om respect voor te hebben. Wij gaan het bedoelde blad niet op dezen eg volgen. Wie onze candidaten zijn De aftredenden hebben het publiekelijk getoond. Ieder kan daarover oordeelen. We achten ons allerminst geroepen, een officieel deugdenregister te openen. Niet, omdat we er geen kans voor zien. Maar, omdat we het niet noodig achten. Eén lof mogen we ze niet onthouden. Maar die lof geldt dl onze vier candidaten. we Die lof zal voor ons het „Ternenzensch Volksblad uitspreken. Kortwijl Neen, heusche ernst. Luister het Tem. Volksblad getuigt Bij de twee aftredenden, de heeren De Bruijne en De Jager, zijn gesteld de heeren C. Wolfert en H. v. Wijck, beiden 't is bekend anti-revolutionair in merg en been, wat ook bij den laatsten candidaat door zijn titel van werkmanscandidaat allerminst verzacht wordt. Anti-Revolutionair in merg en been. Zulke candidaten behoeven wij juist. Mannen van beginsel. Een opmerking veroorloven we ons. Als „werkmanscandidaat" wordt dhr. Van Wijck niet door ons betiteld. Wij zoeken onze candidaten uit ieder en kring. Waarom ook niet uit den arbeiderskring? Maar daarmee is niet gesteld een arbeiders- candidaat. Dat woord heeft een minder gunstige be- teekenis en werkt slechts verwarrend. Maar overigens kunnen we ons met de kwalifikatie van „Tern. Volksblad" uitmuntend vereenigen. Onzen vriendelijken dank voor de schitte rende aanbeveling. Stemt derhalve de mannen van rechts de H.H. V Axel. Veel van wat in onze bovenstaande drie starren schreven, is ook van toepassing op Axel. Ook hier heeft de Anti-Revolutionaire kies vereeniging getracht liet Bestand te handhaven Ook hier waren evenwel de liberalen niet bereid den voorslag te aanvaarden. Algemeen Belang" oordeelde het, in de tegenwoordige omstandigheden van algemeen belang ons een verkiezing, liever gezegd een stemming op den hals te schuiven. Zoo zal het dus ook moeten geschieden. Geheel zuiver zal de strijd hier niet kunnen verloopen. De liberale kiesvereeniging stelt alleen haar drie aftredende leden. Dit lijkt zeer tegemoetkomend. Geeft zelfs den glimp, alsof werkelijk de onwil tot samenwerking schuilt bij de anti revolutionairen. Niets is evenwel minder waar. s Dat de heer Smies gekozen zal worden, lijkt ook voor de liberalen wel vast te staan. Voorts zijn zij alleen de gegadigden voor de drie andere zetels. Toen de a.-r. voorstelden, bij eventueel aftreden en uittreden van den heer Dregmans, ook ten opzichte van dezen zetel het Bestand te handhaven, pasten de liberalen daarvoor. Dit was bun te veel. Zoolang derhalve al het voordeel in een was, zouden zij daartoe wel geneigd zijn. Maar zoodra de anti-revolutionairen een alleszins gepasten eisch daartegenover stelden, een eisch, waardoor bovendien in de samen stelling van den raad geen wijziging kwam, ontpopte zich de ware bedoeling. Ook in Axel zal derhalve strijd gevoerd worden. Kloek stelt „Nederland en Oranje" dan nu ook haar vier candidaten. Naast haar aftredend lid, den Heer J. Smies, Ieder man van rechts brenge op deze vier zijn stem uit. Het zou, zoo in Axel als in Ter Neuzen een beschamende les, voor de heeren, die bet Bestand niet wilden, zijn, als het onzen recht schen kiezers mocht gelukken, de mannen hunner keuze in den Raad te brengen. Het zou werkelijk zijn in het Algemeen Belangz. Nonsens Ds. Landwehr schrijft in de Rotterdamsche Kerkbode In het begin van de 19e eeuw deed Goethe als een dictator op zijn forum in Weimar vonnis of uitspraak hooren over tal van ge schriften, en deze vonnissen en vrijspraken werden door duizenden als orakels begroet. Nu hield Goethe als een echte aristocraat zich niet met gewone geschriften op, alleen, wat eenigermate buitengewoon was, kwam onder het ontleedmes zijner kritiek. Deze Goethe beoordeelde ook eens een bundel predikatiën van den bekenden Elberfeldschen prediker F. W. Krummacher, die destijds in de Rijn-provincie grooten opgang maakte. Goethe ergerde zich aan de manier, waarop door Krummacher over den toestand van den mensch gesproken werd. Dat was misschien te verteren door die eenvoudige wevers in het Wupperthal, maar een verstandig mensch wierp zulke voorstellingen verre van zich. Erfzonde, hoe bespottelijk Goethe had overal op de wereld goede en brave menschen ge vonden. Wedergeboorte uit water en Geest, hoe onnoodigEn, toen Goethe zijn beoor deeling geëindied had, had hij een bijdrage meer geleverd voor de waarheid van des Apostels woord de natuurlijke mensch ver staat niet de dingen, die des Geestes Gods zijn. Aan dit alles dachten wij, toen wij in de Nieuwe Rotterdammer Courant een beoordee ling lazen van het boek van Ds. T. Bos, ge titeld„De Dordsche leerregelen." De be werker van kerknieuws en wat daarbij behoort bespreekt dat boek. Eerst wordt aangehaald wat Ds. Gunning ervan zegt en dan laat de medewerker erop volgen dat het erg is, om zulke nonsens onder de menschen te brengen. Wat is die nonsens? Wel de Gereformeerde leer van erfschuld en erfsmet, van verkiezing en verwerping. Wie kan daar naar luisteren, andeis dan met een glimlach om de lippen Zulke kost moest niet aan catechisanten worden opgedisclit en te beklagen is de man, die daarover een boek schrijft. Daar is niets nieuws onder de zon. Het gaat precies als in de dagen van Goetho, echter met dit verschil, dat Goethe het heel wat fijner en netter zei dan de medewerker in de N. Rott. Courant. Krummachers preeken moesten na de be oordeeling van Goethe telkens herdrukt worden, moge dit ook met het boek van Ds. Bos zoo zijn, want het gaat niet om personen, maar om de waarheid. In spijt van de N. Rott. Courant zullen in Nederland nog altoos duizenden zich opmaken, om voor die nonsens te strijden, omdat zg het beschouwen als het geloof, dat hun door de vaderen is overgeleverd. BEZOEK VAN II. M. DE KONINGIN AAN ROTTERDAM. Rotterdam zal het voorrecht genieten, dat Hare Majesteit, onze geëerbiedigde Koningin, persoonlijk den eersten steen voor het nieuwe Raadhuis zal leggen. Deze plechtigheid is op Donderdag 15 Juli e.k. bepaald. Op dienzelfden dag zal Hare Majesteit, gevolg gevend aan een uitnoodiging van Ge committeerden tot de zaken van de Neder- duitsch Hervormde Gemeente, de godsdienst oefening bijwonen, welke onder voorgang van Pr- ..J- R- Callenbacli zal plaats hebben ter inwijding van de Groote Kerk na de uitge voerde restauratie. ONS PARLEMENT. Niet op Dinsdag 20 Juli, gelijk eerst werd 1 r— HANDHAVEN VAN HET BESTAND AAN HUN ZIJDE

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1