H.J.v.d. OUDEN. Ls. w Waesberghe-Jaassens, -, Tafel- eu N.V. Middenstands-Credietbank voor Ter Neuzen en Omstreken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentiën. Koopt en verkoopt Effecten, Pandbrieven enz. Verzilvert Coupons. D. E. Wolfert Hz. Kassier en Commissionair in Effecten. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: II. J. Kroon, zeilmakersknecht, D. Visser straat 91, uit IJmuiden. M. G. de Vos, dienstb., P 88, uit Zaamslag. P. A. Haak, landbouwerskn., P 94, uit Axel. D. Wolfert, landbouwerskn., P 25, uit Hoek. A. Dieleman, dienstbode, Noordstraat 84, uit Vlissingen. Vertrokken zijn J. Lensen, varensgezel, le Kortestraat 7, naar Duisburg. L. Bakker, arbeider, Dekkerstraat 2G, naar Zaamslag. W. A. Bedet, zonder beroep, Nieuwediep 31, naar Loosduinen. J. Pladdet dienstbode, Markt 11, naar Hoek. A. A. Poppe, aannemer, O 40 naar Ant werpen. P. v. d. Bosch, arb. O 193k, naar Hulst. A. H. de Doelder, klerk, P 3, naar 's Gra- venhage. 11. D. ter Horst, apothekersassistente, Noord straat 45, naar Hengelo. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tholen F. van Ascli te Oud- Vossemeer. Geref. Kerken. Tweetal te RotterdamJ. C. Rullman te Utrecht en J. Thijs te Hattem. Centr. Diac. Conferentie. Na ernstige overweging is besloten dit najaar de Centrale Diaconale Conferentie der Geref. Kerken te houden. Buitengewone subsidiën aan het openbaar lager onderwijs. Nog zijn bij Koninkl. Besluit van 2 Juni 1915 toegekend aan de gemeente Borkel c.a. f 25,850 Oerle 12,290 Middelharnis 310 Krabbendijke 530 Dit maakt met de vroeger door ons vermelde subsidies van gelijke strekking een bedrag van f 159,290. PREDIKBEURTEN. MIDDELBURG, 1 Juli. Ter graanmarkt van heden was geen aanvoer bijgevolg geen noteering. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,70 a 0,75, voor particulieren f 0,771/2 per 1/3 kilo. Eieren f 5,voor particulieren f 5,40 per 100 stuks. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 3 Juli 6.1 6.26 Zondag 4 6.52 7.17 Maandag 5 7.46 8.16 Dinsdag 9 8.47 9.21 W oensdag 7 9.54 10.28 Donderdag 10.59 11.29 Vrijdag 11.56 Kersstraat 3-5, Ter Neuzen. Telefoon no. 58. WISSEL- en EFFECTENKANTOOR, HULST en TER NEUZEN. Neemt Gelden in deposito. en ONDERDEELEN daarvan aan concur- reerende prijzen en prima kwali teit zijn in uitgebreide keuze steeds voor handen bij Ter Neuzen, Juli '15. Commissarissen J. A. VAN ROMPU, P. J. SCHEELE. C. RIBBENS. JOH. DE FEIJTER Pz. F. KAAN. I. VAN DE SANDE, Secretaris. De Bank is gevestigd en van 25 uur. Verstrekt Bedrijfscrediet. Neemt Gelden in deposito tegen een rentevergoeding van Dagelijks opzegbaar 4%. Per 3 maanden 41/* en per 6 maanden en langer 4Vs Directeur: H. J. VAN DEN OUDEN. Kersstraat 35 en geopend iederen werkdag, van 9 12 bijgewoond die gisterenmiddag ten gemeentehuize plaats had. Aanwezig waren de burgemeester, dhr. J. Huizinga, dhr. Dees, wethouder en de secretaris. Voorts de heeren en dames van het comité voor Belgische vluchtelingen, Roode Kruis-afdeeling, Bestuur en directrice van het Ziekenhuis, Bestuurder van het Diaconiehuis, de drie geneesheeren, dhr. van Rompu, lid van Ged. Staten, den heer Commandant der Kustbatterij, benevens de Inspecteur van Politie. Nadat Z.Éx. door den Belg. consul binnengeleid was, nam de burgemeester het woord en sprak zijn blijdschap uit Z.Ex. te dezer plaatse welkom te mogen heeten. Toen wij, aldus spr., het vorig jaar gezien hebben de komst van zoovelen uwer, stemde dit ons tot droefheid, doch geen oogenblik vroegen wij wie zijt ge, maar dadelijk sprak het medelijden en deden wij wat wij konden. Niet een der ingezetenen heeft nagelaten om de vluchte lingen een gastvrij tehuis aan te bieden, teneinde hun leed eenigszins te verzachten. Niet alleen de gezonden, maar ook de kranken hebben wij verzorgd zooveel in ons vermogen was. Thans is uwe Exc. in de gelegenheid kennis te nemen van alles wat gedaan is aan uwe landgenooten, daar allen ver tegenwoordigd zijn, die de behulpzame hand ge boden hebben. Ik kan u de verzekering geven dat het de spontane inspraak van ons hart was zóó te handelen, om eenigszins tegemoet te komen in het gemis van zoovelen, die huis en haard ver loren hadden. Juist hier was het medelijden zoo groot omdat we met uw volk, meer dan elders, contact hebben. Het stemt me tot blijdschap u de verzekering te geven als u wederkeert in uw land, dat u zeggen kunt dat wij hier uw volk gedragen hebben in hun leed. Hierna sprak dhr. Van Cantfort, Belg. consul, het volgende E x c e 11 en t i el Het bezoek, waarmede Uwe Excellentie, de ver schillende gemeenten van mijn ressort hebt willen vereeren, verschaft mij de gelegenheid onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen, de toe wijding en opoffering waarmede de militaire en burgerlijke autoriteiten van Zeeuwsch-Vlaanderen bezield warende verschillende initiatieven welke genomen werden om onze ongelukkige landge nooten bij te staan, die ten gevolge der verschrik- lijke gebeurtenissen welke België doorleeft, genood zaakt waren hun toevlucht te zoeken in het zoo gastvrije Zeeuwsch-Vlaanderen. Uwé Excellentie heeft zich in de verschillende door U bezochte gemeenten kunnen overtuigen vsn de pogingen welke werden aangewend om de stoffelijke en geestelijke belangen der Belgische vluchtelingen te behartigen. Het verheugt mij te kunnen verklaren, dat reeds bij den aanvang van den smartelijken uittocht, de verbannen Belgen door de militaire en burgerlijke autoriteiten, alsook door de bevolking van Ter Neuzen maar al te zeer den hulpkreet der vluch tende Belgen heeft verstaan en begrepen. Bijeenkomsten werden gehouden tot het oprichten van een Comité voor het Roode Kruis en ook een Steun-Comité, ten doel hebbende de noodlijdende Belgen met raad en daad bij te staan, werd ge formeerd. Van alle zijden werd hulp aangeboden, zoowel door de militaire en burgerlijke autoriteiten, Steun- Comité, Instellingen voor het Roode Kruis, Zieken huis en Diaconiehuis, als door de burgerij, om vluchtelingen, zieken en gewonden zoo goed moge lijk te verzorgen. En bij deze pogingen om het physieke en moreele leed der Belgen te verzachten, hebben zij zich zoo veel opofferingen getroost, met zulk een onver- moeiden ijver dag en nacht gearbeid, dat, tot hunne groote voldoening, vele smarten werden gelenigd. Ik kan niet nalaten te verklaren, dat de gemeen telijke autoriteiten, onder presidium van den Edel Achtbaren Heer Burgemeester, zich metloffe- lijken ijver van hun zware taak hebben gekweten en de stoffelijke belangen der vluchtelingen welke in de gemeente Ter Neuzen hebben vertoefd, op waardeerende wijze hebben weten te behartigen. Het is om hulde te brengen aan deze edele ge voelens van toewijding en opoffering en onuit sprekelijke goedheid tegenover onze zwaar beproefde slachtoffers van den vreeselijken corlog, dat ik het mij ten plicht reken, de hier aanwezige Dames en Heeren, welke zich bijzonder in dit werk der cha- ritas hebben onderscheiden, aan Uwe Excellentie voor te stellen. Daarna nam Z.Ex. het woord en zeide gevoelig te zijn voor al de welwillende woorden, gesproken door den burgemeester en den consul. Ik ben u zeer dankbaar daarvoor. Thans biedt ge mij de gelegenheid aan een wensch van mijnen Koning over te brengen. Toen Z.M. mij naar Nederland zond om de Belgen te bezoeken, heeft hij gelast uwe plaatselijke overheid en de verschillende comi- teiten, die ter hulpe kwamen in Zijnen naam te danken. Bij het bieden van hulp aan zoovele slachtoffers is in Holland de gedragslijn aangegeven door uwe Koningin, toen H.M. bij de opening der Staten-Generaal als haar ordewoord aan de bevolking uitsprak dat Holland neutraal zou blijven in den oorlog. Ook België wenschte neutraal te blijven, en het had ook woord gehouden indien hare neutraliteit ware geëerbiedigd geworden. H.M. heeft er nog bijgevoegd dat dit gepaard moest gaan met menschlievendheid voor de slacht offers en het verheugt mij te mogen zeggen dat Holland zich hiervan gekweten heeft, vanaf de tijd dat de oorlog begonnen is tot nu toe. Eerst later zal gezegd kunnen worden wat Holland ge daan heeft. Ik moet u namens Z.M. de dank daar voor overbrengen. Vooral hier en in Noord-Brabant en Limburg nog meer dan elders, is zooveel ge daan dat we ons bijna niet kunnen begrijpen dat zooveel gedaan is kunnen worden aan zoo'n massa vluchtelingen. Wij zullen nooit vergeten die ge voelens van vriendschap. Twee namen zulllen later in het geheugen van België geworteld zijn Amerika die ons volk voor honger bewaarde, en Holland waar men aan ons volk maanden en maanden zooveel gastvrijheid aan bood. Z.Ex. hoopte dat de banden tusschen België en Holland nog hechter zullen worden. Hierna wenschte Z.Exc. voorgesteld te worden aan de aanwezigen. De burgemeester geleidde Z.Exc. en voor ieder had hij een woord en vroeg belangstellend naar een en ander, betrekking hebbende op de verzorging enz. der vluchtelingen. De Burgemeester dankte de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid en sloot de bijeenkomst. Z Exc. begaf zich toen per auto naar de feestelijk ingerichte zaal van Hotel des Pays-Bas". Deze zaal was geheel gevuld met Belgische vluchtelingen en verdere genoodigden. Nadat de Brabanconne gespeeld was sprak de heer Van Cantfort den Minister een welkomst woord toe in naam zijner landgenooten. Een daverend applaus volgde. Z.Exc. de heer Poullet uitte daarna zijn dank voor de woorden gesproken door den consul, die reeds zoovele diensten heeft bewezen. Spreker is diep getroffen door het welwillend onthaal en het is hem aangenaam hier zoo'n talrijke vergade ring te zien van Belgen, die, naar Spr. meent, vast overtuigd zijn dat eens betere dagen zullen komen voor ons dierbaar vaderland. Z.M. onzen Koning heeft mij gelast U allen zijn groet over te brengen, want niettegenstaande Z.M. drukke werk zaamheden heeft bij het leger, bekommert Z.M. zich zeer over het lot zijner landgenooten. Hij houdt er van, van alles op de hoogte te zijn en het geringste van u gaat aan zijn hart en is belang stellend in welken toestand ge u bevindt. Overal heeft Z.Exc. Belgen aangetroffen die nog vol moed zijn en hoopt dit ook van v. [Applaus]. En hoe komt het dat die moed er nog inzit Omdat we overtuigd zijn van ons goed recht en God zal eenmaal dat goed recht doen zegepralen. Al is het dat België veel stoffelijks heeft verloren, geestelijk heeft België iets gewonnen. Onze naam en onze vlag zal meer geprezen worden. Wij lijden omdat we zijn getrouw gebleven. Ons leger heeft altijd bestaan uit dappere officieren en soldaten en thans is aan de wereld het antwoord gegeven op de vraag hoe zullen onze soldaten zich gedragen na zoo langen tijd van vrede. (Applaus.) Voorts is onze eer ook aangegroeid door het gedrag van onzen vorst. Gezien de moeilijkheden die op hem rusten, kan nochtans gezegd worden dat hij overal is waar hij zijn moet. Heeft een vorst zich edelmoediger gedragen dan onze vorst? Ik breng u de overtuiging dat hij nog eenmaal zege vierend de hoofdstad zal binnentreden. (Daverend applaus.) Ten slotte is onze eer ook aangegroeid door het gedrag der Belgen als volk. Er is eendracht geen politieke verwijdering. Eensgezindheid tusschen Walen en Vlamingen. Hand aan hand optrekkende tot verdediging van het vaderland. Z.Ex. dringt aan tot bestendiging van dezen toestand. Nog is Z.Ex. gelast mee te deelen hoe de toestand der soldaten is. Vóórdat Z.Ex. naar hier kwam, heeft hij het front bezocht, waar ook zijn zoon is, om deze te groeten en hij kon de verzekering geven aan allen hier tegenwoordig, moeders, vaders, echtgenooten, die kinderen en mannen in den strijd hebben, dat de toestand moreel en stoffelijk niets te wenschen overlaat. Als bewijs hiervoor leest hij twee brieven voor van soldaten aan hem gericht, welke getuigen van moed en volharding en welke troost bieden voor hen die bloedverwanten in den strijd hebben. Ten slotte zeide Z.Ex. dat hij in opdracht van zijn Koning de Nederlandsche overheid had te danken en hij wenschte dat hij de tolk der vluchte lingen was, wanneer hij terugkeerde, dat hij zeggen kon aan zijn Koning en volk dat zij hier zoo vriend schappelijk en gastvry onthaald zjjn. Door den voorzitter van de vereeniging van Belgen „Steunt Elkander" de heer Pillecijn werd in warme bewoordingen dank uitgebracht aan den minister voor zijn bezoek en do uitgesproken troost volle woorden. Ook wijdde deze enkele woorden van lof aan onze Koningin en het Nederlandsche volk. De Minister stelde zich nu nog bereid om aan hem vragen te stellen of inlichtingen te bekomen, waartoe Z.Ex. zich op vriendschappelijke wijze door de zaal begaf en zijne landgenooten aansprak. Bij de uitgang werd een collecte gehouden voor een liefdadig doel. Ten huize van den heer Treub, minister van financiën, in den Haag is ingebroken. Al het zilverwerk, een hooge waarde vertegen woordigend, werd gestolen. Iets over Brussel. Een Nederlander, die in Brussel woont en eenige dagen in den Haag vertoeft, vertelt ons iets over het leven te Brussel. Met de Duitsche bezetting kan men het niet best vinden naar men beweert, zeggen de Duitscherste Namen is men bang voor onste Brussel minacht men ons te Luik heeft men maling aan ons. Eén ding moet van de Duitschers worden gezegd hun orga nisatie sluit als een bus. En toch, niettegenstaande alle toezicht en alle speurhonden verschijnt er nog altijd ge regeld een krantje in Brussel, dat, naar men fluistert, ergens in een kelder wordt gedrukt. Maar niemand weet w&ar niemand weet wié de drukker en de uitgever is. Periodiek verschijnt het, om de 8 of 14 dagen het wordt aan vele huizen bezorgd en niemand weet ook alweer hoe het bezorgd wordt. Het mooiste is, dat de gouverneur-generaal Von Bissing telkens 5 exemplaren krijgt; hij en alle Duit sche autoriteiten pijnigen hun hersens om uit te vinden waar dat blaadje vandaan komt. Want dat het zeer anti-Duitsch is, behoeft niet gezegd te worden Naar onze zegsman ons verzekerde, had Von Bissing fr. 15,000 uit geloofd voor hem, die licht in deze zaak kan brengen(Nieuwe Crt.) Volgens de Telegraaf wordt per adver tentie in een plaatselijk blad te Ouwerkerk bij Zierikzee, een vrijzinnig candidaat gevraagd voor den gemeenteraad. Aanbiedingen worden ingewacht aan het bureau van dat blad. ZONDAG 4 JULI 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulstetju. Axel Kerkdreef 9 uur, Leeskerk en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Leeskerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. A. Timmerman, Doopsbedienlng en voorber. H. Avondm. Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswjjkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. G. van der Garde, van Opheusden. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 6'/i uur, Evangelisatie. BERLIJN, 1 Juli. De Reskowo Slowo meldt dat de nieuwe Russische minister van binnen- landsche zaken aan journalisten heeft meegedeeld, dat hij een groote verandering brengen zal in het personeel der hooggeplaatste ambtenaren, die helpers waren van Malokoff, den vorigen minister van binnenlandsche zaken. Zij zullen door anderen worden vervangen. Plewna en Joensko hebben reeds ontslag gekregen. PARIJS, 2 Juli Het officieele bulletin van gisterenavond elf uur meldt De dag is betrekkelijk kalm verloopen. Ten Noorden van Atrecht hevige artillerie gevechten. De aanval der Duitschers op 80 dezer tusschen Binarville en Four de Paris had ten doel de Fran- sche linie door te breken. Hunne artillerie ver woestte de eerste linie loopgraven der Franschen, maar de aanval der Duitschers werd gestuit door het weerstandsvermogen van de verdedigingswerken der tweede linie en zij werden onmiddellijk terug gedreven door een tegenaanval der Fransche in fanterie, die 200 M. verder dan de eerste Fransche linie voorwaarts drong. Vandaag hebben de Duitschers twee nieuwe aanvallen gedaan. MARSEILLE. Gisterenmiddag is een fabriek, waar 100 werklieden en 80 vrouwen arbeidden, door een ontploffing vernield. Door den feilen uit- slaanden brand konden slechts 70 zwaar gewonden en 4 lijken geborgen worden. LONDEN, 2 Juli. Het Lagerhuis heeft met al gemeens stemmen de wet tot aanmaak van munitie aangenomen. LONDEN, 2 Juli. Het Engelsche stoomschip Lomore met mais van Buenos-Ayres naar Belfast is op 45 mijlen ten Westen der Scilly-eilanden getorpedeerd. De bemanning is te Millford geland. WEENEN. Keizer Frans Josef heeft op Schön- brunn Koning Lodewijk van Beieren op bezoek ontvangen. De Koning vertoefde een half uur bjj den Keizer en stelde hem den Beierschen minister van oorlog voor. 's Middags werd het noenmaal in de marmeren zaal gebruikt en 's avonds had een familiediner op den Hofburg plaats, waarbij ook de aartshertogen aanzaten. ROME. Officiceel. In Carnia zijn hevige nach telijke aanvallen der Oostenrijkers tegen de Itali- aansche stellingen op den Monte Groce en op den Pal Piccolo, waarbjj de Oostenrijkers gebruik maak ten van projectielen met vergiftige gassen, afge slagen. Het Oostelijk gedeelte van het dal van Risia, dat de belangrijke stellingen van Bankerki, Sten- dini, Onque on de Plesso beheerscht, is door de Italianen bezet. In het gebied der Isonzo gaat de opmarsch der Italiaansche troepen langzaam voort, daar het terrein duim voor duim op den vijand moet ver overd worden en het veroverde terrein dadelijk in staat van tegenweer moet worden gebracht. Ook de regen belemmert de krijgsverrichtingen. Italiaansche luchtschippers hebben met goede uitwerking bommen geworpen op een Oostenrijksche colonne bij Apacchia Cello en op het spoorweg station San Danielo. PETERSBURG. De generale staf deelt mede: Het offensief van den vijand tusschen de rivieren de Wieprz en Boeg worden door hem voortgezet. Op 29 Juni werden door de Russen hard nekkige achterhoedegevechten geleverd op den weg van Tomaszow naar Zamosa en die naar Zokow leidon. In Galicië zijn op 29 Juni door den vijand zware aanvallen ondernomen op het front Kami- auka, welke alle werden afgeslagen. De vijand leed zware verliezen. De Russen maakten 1000 gevangenen. De vijand slaagde er slechts in op een enkele sector tot op 100 pas van de voorste loopgraven der Russen te naderen. Van de overige fronten valt niets te vermelden. KONSTANTINOPEL, Het groote hoofdkwartier meldt Op het front Ariboernoe, waar op 28 dezer trots de hevige aanvallen de vijand geen succes had, telden de Turken 750 lijken van den vijand, zij maakten talrijke gevangenen waaronder een officier. Bij Sed-ul-Bahr deed de vijand hevige aanvallen, die afgeslagen werden en waardoor hij zware ver liezen leed. 8 9 B Voorzitter.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3