Binnenland. Buitenland. Uit Stad en Provincie. beteekenis heeft, of dat het een uitvloeisel zou zijn van in het geheim werkende, tot den oorlog aanzettende invloeden. Maar tegelijkertijd maken deze cijfers ons duidelijk, dat de beteekenis van het Land- stormontwerp niet moet worden overschat, dat het, wellicht, reeds overschat is, als men meent, dat de tegenstand, die ook in parle mentaire kringen tegen den inhoud ervan aan den dag getreden is, tot binnenlandsch-politieke moeilijkheden zou kunnen leiden. Wij staan, welbegrepen, met dit ontwerp niet voor een maatregel in onmiddellijk verband met de handhaving onzer neutraliteit en de veiligheid van ons gebied. Trouwens, ware dat het geval, zoo zou, na bijna een jaar oorlog, de eerste groep van 50,000 landstormers nu reeds voor ons leger beschikbaar hebben moeten zijn. Wanneer de overweging der gerezen be zwaren der Regeering tot herziening, en misschien tot voorloopige terugneming barer plannen aanleiding mocht geven, dat zal dit, naar het ons wil voorkomen, noch voor het buitenland, tot gewichtige consequentiën aan leiding kunnen zijn. TWEEDE KAMER. Als datum van wederbijeenroeping van de Tweede Kamer wordt Dinsdag 20 Juli genoemd. Mr. P. TROELSTRA. Het Volk spreekt de geruchten, dat mr. Troelstra thans voornemens zou zijn voor het Kamerlidmaatschap te bedanken, tegen. Mr. Troelstra zal, op advies van zijn geneesheer, aan het eind van deze week naar het Oosten des lands vertrekken, om daar in de landelijke rust genezing te zoeken. (Volk.) MUNITIEBUREAU. Op uitnoodiging van den Minister van Oorlog, vergaderde deze week aan het Departement een groot aantal fabrikanten uit alle deelen des lands, ter bespreking van de mogelijkheid van munitieaanmaak in oorlogstijd door de Nederlandsche industrie. Na eene uiteenzetting door Minister Bosboom bleek bij de aanwezige industrieelen de grootst mogelijke bereidwilligheid tot medewerking en ingesteld werd een munitiebureau, geheel buiten het organiek verband van het Departe ment staande en waaraan de samenstelling binnen enkele dagen zal worden bekend ge maakt. Als hoofd van het eergisteren, na bespre kingen aan het departement van oorlog opge richte munitie-bureau, zal optreden prof. L. A van Royen, hoogleeraar in de afdeeling der werktuigbouwkunde, scheepsbouwkunde en electrotechniek, les gevende in de mechanische techniek, aan de Technische Hoogeschool te Delft. Het bureau zal te 's Gravenhage gevestigd zijn. N. R. C. STEENKOLEN-RESERVE. De nijverheids-commissie uit het Kon. Nat- Steuncomité in Den Haag houdt een vorgadc. ring met de benoemde commissie van uit voering voor de opgerichte Onderlinge Kolen- reserve-maatschappij, tot het houden van nadere besprekingen. De heer E. Heldring is in de commissie van uitvoering benoemd. De zetel der nieuwe maatschappij zal te 's Gravenhage worden gevestigd. HET SPOORWEGONGELUK BIJ IIATTEMERBROEK. De toestand van de bij het spoorwegongeluk bij Ilattemerbroek gewonde reizigers is be vredigend. De adjunctchef V., die bekend heeft, dat het ongeluk aan hem te wijten is, doordat hij den wissel te vroeg overhaalde, is buiten dienst gesteld. Zoowel ambtelijk als van de zijde der justitie is procesverbaal tegen hem opgemaakt. De Minister van Waterstaat is voornemens het resultaat van het onderzoek, waarmede do inspecteur der C. S. Mij. te Amersfoort is belast, uitvoerig in de St. Ct. te publiceeren. DE ROTTERAM. Naar wij vernemen is gistermorgen bij de directie van de Holland-Amerika-lijn telegra fisch bericht ingekomen, dat de Rotterdam die 20 dezer van hier vertgokken is, tot Vrij dag jl. in de Downs werd opgehouden en ver volgens naar Avonmouth gebracht was, waar het schip een gedeelte van de lading fn.b. goederen, die uit Zwitserland afkomstig waren, zou hebben te lossen, omdat de certificaten van oorsprong niet in overeenstemming waren met de allerjongste voorschriften) per slot van rekening toch is vrijgelaten, zonder dat er iets van de lading is gelost. Dit schip is dus, geheel onnoodig, tien dagen vertraagd, eer het zijn reis naar Amerika kon vervolgen. N. R. C. AANVARING VAN DE „NIEUW AMSTERDAM". Reuter seint, dat er Woensdagmorgen vroeg een aanvaring heeft plaats gehad tusschen het stoomschip „Nieuw Amsterdam", van deJHol- land-Amerika-lijn, dat voor anker lag, en een Engelsch stoomschip, waarvan de naam on bekend is gebleven. De „Nieuw Amsterdam" werd ter hoogte van het bakboordsanker beschadigd. DE OORLOG. DE TOESTAND Alles draait thans om de neutrale Balkan- Staten. Die kunnen, misschien, de balans doen omslaan maar zullen zij het doen Ontegenzeglijk is het oogenblik voor de Duitsche diplomaten, om zich in het Balkan- spel te mengen, zeer gunstig. De Russen liebben Lemberg na een bezit van driekwart jaar moeten prijs geven, en worden iederen dag verder uit Galicië gedrongen. De neu tralen op den Balkan zullen er dus wel van overtuigd zijn, dat de Duitschers en Oosten rijkers een kans hebben om meester van het terrein te blijven. En daarvan kan ge bruik gemaakt door tegenover Roemenië Rusland te overbieden, in dien zin vooral, dat Oostenrijk-Hongarije gebied en voordeelen kan afstaan aan de Roemenen, zonder dat dezen daarvoor oorlog behoeven te voeren, terwijl de Entente-Mogendheden handel drijven mét de huid van den nog niet geschoten beer. En tevens zullen de Duitsche en Oostenrijk- sche staatslieden moeten profiteeren van het belangen-conflict tusschen Servië en anderzijds Italië, Roemenië en de Bulgaren, want al heeft dezer dagen de Servische gezant te Rome gezegd, dat Servië nimmer een afzonderlijken vrede van Oostenrijk zal aanvaarden, maar zijn lot onafscheidelijk verbonden is aan dat der Geallieerden, hierdoor wordt niet weg genomen, dat de Serviërs zich nooit zullen neerleggen bij een oplossing der problemen in dien zin, dat ze Macedonisch gebied moeten afstaan aan Bulgarije dat Roemenië strijken gaat met een deel van de door Serviërs be woonde landstreken in Hongarijeterwijl de Italiaansche bondgenoot zich meester maakt van Albanië en de kust der Adriatische zee Het spel der invloeden is in ieder géval druk aan den gang; en wie zal het per saldo winnen De Dailij News wees er gisteren nog eens op, dat de Entente-Mogendheden vooral moeten trachten Bulgarije te lijmen. Vecht dit mee, dan kan Sultan zijn matjes wel oprollen, en dan doet het er minder toe, of Griekenland en Roemenië blijven toekijken. Bulgarije bezit den sleutel die op het Bal- kan-slot pasthet kan met een machtig le ger de Turken van de landzijde benauwen en Konstantinopel doen vallen.... Maar kunnen de Entente-Mogendheden voldoen aan de door Bulgarije gestelde eischeneischen die thans in bezit van Servië zich bevinden de Macedonië betreffen „De Standaard". Westelijk Front. BERLIJN, 30 Juni. (Wolff.) Officieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier Bij Atrecht zijn ook gisteren geen groote onder nemingen van den vijand op touw gezet. Daaren tegen maakten wij bij de verdrijving van den vijand uit de stukken loopgraaf, die hij in den loop van zijn weken lange inspanningen van ons afgenomen had, nieuwe vorderingen. Een voor- waartsche beweging van den vijand in den Doolhof ten N. van Eeurie is afgeslagen. Door onophoudelijke aanvallen op de Maashooten ten W. van Les Eparges beproeft de vijand sedert den 26sten Juni, maar vergeefs, de door ons ver overde stellingen te hernemen. Ook gisteren on dernam hij vier heftige aanvallen, die alle met groote verliezen mislukten. Oostelijk Front. WEENEN, 30 Juni. [Wolff.] Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier In Oost-Galicië bieden de Russen aan de Gnila Lipa en de Bug, stroomafwaarts van Kamionka Strumilowa, het hun vervolgende leger van Von Linsingen weerstand. Daar zijn gevechten gaande die een voor ons gunstigen loop nemen. Tusschen Bug en Weichsel blijft de vijand terug trekken. Zijn achterhoede, die den terugtocht dekte, is gisteren overal aangevallen en terugge slagen. Het leger van aartshertog Jozef Ferdinand heeft reeds den heuvelkam ten noorden van de Tanew- laagvlakte bij Trampol—Zaklikof [aan de Sanna, rechter-zijrivier van de Weichsel) bereikt. Door het succes van de verbonden legers ten Oosten van de Weichsel gedwongen, ontruimende Russische troepen die ten westen van de rivier staan stelling na stelling. Zij zijn vannacht den terugtocht begonnen van het sterke gevechtsfront Zawichost—Orazow—Sienno. Zawichost is door onze troepen bezet. Zuidelijk Front. WEENEN, 30 Juni. (Wolff.) Officieel bericht uit het groote hoofkwartier Na een pauze van verscheidene dagen toonen de Italianen weder groote bedrijvigheid op het front aan de Isonze- Eergisteravond hebben onze troepen een aanval bij Plava afgeslagen. In den sector Sagrado—Monfalcono heeft de vijand na verscheidene vergeefsche kleinere aan vallen in den afgeloopen nacht een algemeenen aanval gedaan. Ook deze is overal afgeslagen. Vanochtend zijn nieuwe aanvalspogingen bij Monfalcone wederom mislukt. De artillerie gevechten werden op het geheele Z.W. front voortgezet en zijn vooral hevig aan de Isonzo. Nieuwe Duitsche concentratie van troepen? Lloyd George sprak in zijn laatste rede van de verdere mogelijkheid eener nieuwe Duitsche concentratie tegen „onze" troepen in het Westen. Dit acht ook de Times waar schijnlijk genoeg, en daarom was 's ministers beroep zoo dringend. „Wij hebben er altijd op gewezen, dat een nieuw offonsief gereed gemaakt zou worden, krachtiger en overwel digender dan ooit, om Cailais te bereiken" Van andere zijde wordt beweerd, dat Duitsch- land tegen het einde van Juli achttien nieuwe legerkorpsen in het veld zal kunnen brengen. Deze zullen hoofdzakelijk uit twee klassen militairen bestaan, nl. uit den tweeden ban van den landstorm (dus manschappen, die vroeger niet gediend hebben en nu geoefend worden) en uit de reserves, die in midden- Duitschland rust nemen. Men verwacht, dat deze troepen in het be gin van Augustus in het veld gebracht zullen worden, maar een bijna even groot aantal mannen zal uit Galicië moeten worden terug gezonden, omdat zij, na de ontzettende ver moeienissen, welke zij doorstaan hebben, noodzakelijk rust behoevenzij zullen dan weer een reserve vormen. De troepenmacht aan het front zal dus niet belangrijk versterkt" kunnen worden. Dit wordt dan ter geruststelling meegedeeld van hen, die al een overweldigend offensief van Duitschland tegen de Kanaalhavens ver wachtten, als maar eerst met Rusland was afgerekend. Laat het nu juist zijn, wat helpt liet de Geallieerden dan nog, die van hun zijde een alles neerwerpend offensief hopen te beginnen om de uiteindelijke overwinning te behalen Als Duitschland zich met suc ces tot het defensief kan bepalen, is er op zulk een triomf weinig. Dat hebben de ope- ratiëu van de laatste weken duidelijk getoond, en 't is haast niet aan te nemen, dat de „zilveren kogels" van Engeland daarin een algeheele verandering zullen brengen. De Times hoopt blijkbaar het meeste, zoo niet alles, nog van de meewerking der Itali anen „Op het oogenblik geeft het Italiaansche front nog het prettigste beeld van alle oor logsvelden. De Duitschers doen alsof zij on verschillig zijn voor den Italiaanschen veld tocht. Napoleon deed hetzelfde tegenover Spanje. Italië is zijn operatie nog niet op groote schaal begonnenhet zit goed in zijn ammunitie en misschien is de tijd gekomen, dat zijn optreden invloed op den militairen toestand begint te oefenen" 't Moge zoo zijnmaar de Duitsche correspondenten, instee van onverschilligheid voor te wenden, zeggen nu al, dat de oorlogsactie van Italië een fiasco is gebleken. De kolenmijnen. Nadat het Zaterdag aan minister Runeiman niet was gelukt om een verzoening in het geschil in de kolemijnen van Zuid-Wales te bewerken, gingen de mijneigenaars naar Zuid-Walis terug. Een telegram riep hen weer naar Londen, voor een nieuw overleg. Maamdag heeft Sir George Askwith toen een nieuwe poging tot verzoening gedaan, die al evenmin succes had. Lloyd George heeft Maandag voor de derde maal getracht het uitvoerend comité der mijnwerkersfederatie tot andere gedachten te brengen. Zij wilden van de verplichte arbi- rage in loongeschillen niet weten. Askwith zal een rapport aan de regeering uitbrengen. Naar verluidt zal deze een staking in geen geval toe laten. De correspondent van Daily Telegraph te Havre heeft inzage gehad van een brief van burgemeester Max, einde Mei uit het fort van Glatz geschreven. De gevangene maakt het goed en zegt dat hij vooral gesteund wordt door de vele aan moedigingen, die hij ontvangt. „Het is geen verdienste vervolgt hij dat ik mijn lot met stoicynsehe kalmte draag. Mijn geduld schijnt mij de toepassing van de natuurlijke wet waardoor elk wezen zich accomodeert aan de omstandigheden. Ik ver toef nu 240 dagen in gevangenschap en deze is voor mij de gewone toestand geworden. Het leed dat ik de eerste weken na mijn gevangenneming gevoelde, wordt minder en minder. Ik herinner mij eens gelezen te heb ben over de moord op een hertog de Groy, drie eeuwen geleden te Brussel gepleegd. De man, die verdacht van de misdaad in de gevangenis van Vilvorde werd opgesloten, bleek na dertig jaar onschuldig en zou vrij gelaten worden, maar vroeg als gunst in zijn cel te mogen blijven. De regeering heeft dat verzoek destijds gereedelijk ingewilligd. Wie kan zeggen dat er niet een dag zal komen, waarop ik, tijdens een zitting van den ge meenteraad, met weemoed zal denken aan de stille cel van Glatz Berichten uit België. Ten bewijze dat nog zeer veel burgers niet in Gent zijn, diene, naar van daar wordt ge meld, dat op dit oogenblik in Gent nog 4000 huizen en 20,000 kwartieren onbewoond zijn. In Selsaete is door het Duitsche leger- b'estuur 4000 K.G. koper opgeëischt van de spoorwegmaatschappij. Waarschuwing. GENT, 30 Juni. Het legerbestuur maakt bekend dat ieder die zich zonder militair ge leide bevindt in de landingsplaats voor liet luchtschip te Grondrade, zonder waarschuwing zal worden doodgeschoten. Tegen Botha. Onder leiding van ds. Malan, den hoofd redacteur van het binnenkort te verschijnen Hollandsch dagblad te Kaapstad is aldaar een partij van Hollandsche Afrikaanders gevormd, die zich ten doel stelt, bij de a.s. verkiezingen de huidige regeering te doel vallen. De partij zal waarschijnlijk ook gematigde Hertzogianen tot zich trekken. TER NEUZEN, 2 Juli 1915. Hoek. Gekozen zijn verklaard bij de ver kiezing van twee leden van den gemeenteraad alhier de aftredende lieeren W. Geelhoedt en A. Jurry. Zaamslag. In de vergadering van den ge meenteraad, Dinsdag 1. 1. alhier gehouden, waren afwezig de heeren A. de Feijter, De Ruijter en Scheele. Bij de ingekomen stukken was een schrijven ingekomen van F. G. de Box van Reuzenhoek, om zijne zuster in een krankzinnigengesticht te doen op kosten van de gemeente. Na breedvoerige bespreking wordt aange nomen het voorstel van B. en W., dat de familie De Box zelf wel bij machte is, hier financieel voor zorg te dragen. Eenige adressen voor salarisverhooging worden aangehouden om behandeld te worden ij de volgende begrooting. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd en de aftredende leden worden herkozen. Op voorstel van Burgemeester en Wethou ders werden de ontvangsten der begrooting van 1914 verhoogd met f 187,47, daar de daarvoor beschikbare post over 1914 niet toereikend bleek. Bij de rondvraag wordt de aandacht ge vestigd op het hard rijden met stoomfietsen door 't dorp op de palen die stuk zijn op het dorpsplein op den toestand van den waterput aan 't Veer; over een gevaarlijk punt dat thans ontstaat bij het aanleggen van den tram. Alles zal nader besproken en overwogen worden. Axel. Hoewel we de namen van de Antirev. candidaten reeds vermeldden, geven we thans het volledig op. De namen van al de gestelde candidaten zijn P. Dekker Fz., F. van Driel, M. W. Koster, A. de Ruijter, J. Scheeie Wz., J. Smies, M. Wolfert en F. C. Zounevijlle. De aftredende leden zijn de heeren P. Dek ker Fz., F. van Driel, J. Smies en M. Wolfert. De stemming zal plaats hebben op 9 Juli en de herstemming, zoo noodig, op 20 Juli. Axel. Het hoofd der Chr. School alhier, de heer P. van Vliet, zal weldra zijn ontslag nemen, als hoofd der school. De heer Van Vliet heeft den 65jarigen leeftijd bereikt en een zeer groot deel van zijn werkzaam leven aan de Chr. School alhier gewijd. Sas van Gent. De grens is gedeeltelijk her opend. De Belgische arbeiders, die in Sas van Gent op de fabrieken werken, mogen weder passeeren. De afsluiting van de grens. Koewacht. De Duitschers zijn met den aanleg van de electrische sluiting der grenzen ge naderd tot de bebouwde kom van Koewacht (dorp). Eenige inwoners van het Belgische gedeelte hadden gehoopt, dat met het oog op liet volkomen gemis aan ruimte voor den aanleg, die met inbegrip van een gaan-pad langs de versperring een breedte van 2 tot 3 M. vordert, van den gewonen loop der grens zou worden afgeweken en alzoo met hun huizen „vrij" te komen. Ze zijn echter in hun blijde verwachting bitter teleurgesteld. De Duitschers weten er wel iets op te vinden. Ze volgen nauwkeurig de grensgaan met den aanleg dwars door een schuur, zagen in tuinen fruitboomen af die in den weg staan, breken een muur verder af, in één woord, wat in den weg staat wordt verwijderd. Ook in het veld moesten ze over een ruim 3 M. breede strook kunnen beschikkendaartoe moesten de veldvruchten tarwe, rogge, aard appelen enz. weggeruimd worden. Dat de landbouwers dien onrijpen oogst ongaarne naar huis brachten, begrijpt men, maar wat te doen Een groote en ernstige moeilijkheid te Koewacht in verband met deze afsluiting vormen de kerk en de pastorie, die beide, zooals men weet, op Belgischen bodem staan, temeer daar die kerk, dat is meermalen gezegd, volkomen Nederlandsch eigendom is. Naar aanleiding van deze kwestie zijn hier de laatsto dagen herhaalde malen samenkomsten en be sprekingen gehouden aan de grens van Neder landsche en Duitsche militaire autoriteiten. De Zeeuwsche bevolking van Koewacht zou in de gelegenheid gesteld blijven om zooals dat totnogtoe het geval was eenmaal in de week, des Zondags, ter kerke te kunnen gaan. Maar willen er godsdienstoefeningen gehouden worden, dan moet er ook een geestelijke zijn de pastorie werd door de Duitschers, tot buitengewoon groot genoegen der betrokken Nederlandsche geestelijken, prijs gegeven en de zaak was opgelost. In zooverre werd de loop der versperring gewijzigd. Vlak bij de grens over den ingang van het Kerkstraatje, loopt de electrische geleiding op een hoogte van c.a. 8 M., terwijl daaronder een poort van 4 M. breedte gemaakt is, die alleen 's Zondags driemaal voor het houden van Kerkelijke diensten en bij begrafenissen geopend wordt. Dan daalt de draad, loopt tusschen de gewone rijen van prikkeldraad, gaat over een erf, over de verbindingswegen naar Moerbeke en Stekene om den tuin der pastorie heen en volgt dan weder den gewonen loop der grens. De Belgen zijn dus nu vol komen van de Hollanders afgesloten zij zullen waarschijnlijk van alle godsdienst-oefeningen verstoken blijven, want dan zouden ze van nabij eenige Nederlanders naderen, geestelijke, kostei, koorknapen en dat willen de Duitschers ten strengste tegengaan. In het dorp en de naaste omgeving spannen de Duitschers de buitenste rijen prikkeldraad af met vlechtwerk van ijzer dat is een zeer verstandige maatregel. Kinderen kunnen dus niet bij den electrischen draad komen, terwijl honden, katten en kippen voor een anders wissen dood behoed worden. Midd. Crt. Bezoek aan Ter Neuzen van Zijne Excellentie, den heer Poullet, Belgisch minister van Kunsten en Wetenschappen. Gevolg gevende aan de uitnoodiging van den Consul van België alhier, hebben wij de bijeenkomst

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2