Te Koop ruim 40 M. zuivere GRINT, RAAT- en SLINGERH0NIG Zaamslag. D. P. BUTLER. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneiizeii. Advertentiën. a f 2,35 per M. verkrijgbaar. PRIJS BILLIJK. Door de liberale kiesvereeniging alhier zijn candidaat gesteld voor de a. s. gemeente raadsverkiezing de heeren J. de Feijter (aftr.), Dr. H. B. van Nes, L. Wiersma, T. van Hasselt en R. G. E. Nolson. Axel. In de algemeene vergadering van de vrijzinnige kiesvereeniging „Algemeen Belang" werden candidaat gesteld voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing de aftredende leden M. Wolfert, F. Dekker, en F. van Driel. Tegenover het aftredend lid J. Smies werd geen candidaat gesteld. De stemming zal plaats hebben 9 Jtdi en de herstemming, zoo noodig, 20 Juli. Axel. In de Vrijdag gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Noord polder werd het dijkgeschot vastgesteld op f7 per hectare. De inkomsten over het afgeloopen jaar bedroegen f645,586 en de uitgaven f646,255, zoodat er een kwaad slot was van f0,67. De begrooting voor het dienstjaar 1915/16 werd vastgesteld op f 582,10 in ontvang en uitgaaf, met een post onvoorziene uitgaven, groot f 107,79. Axel. Onder voorzitterschap van den heer L. J. den Hollander, werd de jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Ambachtsbe- lang." De cursus werd geregeld bezocht door 20 leerlingen, waarvan 6 oud-leerlingen. Van de 14 nieuwe leerlingen hadden er 3 de drie jarige cursus der Ambachtsschool te Hulst met vrucht doorloopen. De inkomsten over het afgeloopen vereenigingsjaar bedroegen een totaal van f918,68, de uitgaven f912,785. De begrooting voor het dienstjaar 1915/16 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f883,896, waaronder een post onvoorziene uitgaven, groot f 37,30. Het leden-aantal is gedaald van 77 tot 73. De aftredende bestuursleden de heeren J. A. van Hoeve, A. van 'tHoff en A. E. C. Kruysse werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Aangaande de twee lijken, die Vrijdag voormiddag in den Moerspuipolder, op een half uur afstand van Koewacht, aan de elec- trische grensgeleiding door langs de grens patrouilleerende uhlanen, gevonden werden, kan het volgende worden medegedeeld. De twee ongelukkigen, die langs den grond, onder de versperring door wilden kruipen werden door den sterken stroom in den draad, die werd aangeraakt, gedood. De kleederen werden hun grootendcels van 't lichaam ge brand, terwijl de huid een zwart-blauwe kleur aannam, zoodat de personen onkenbaar waren. Ze waren naar het schijnt niet afkomstig van Moerbeke, wijl daar tot Vrijdagavond geen personen vermist werden. Wel kon worden aangenomen dat het jonge mannen waren van 21, 22 jaar. Wat de redenen zijn, waarom zij over de grens wilden, ligt natuurlijk in het duister. Misschien was hun plan hier werk te komen zoeken, wellicht ook beproefden zij om hier een en ander te kunnen inkoopen wat ze in België te duur betalen moesten. Waarschijn lijk zullen zij niet vermoed hebben, dat er al een stroom door de draden ging, daar men hier en daar op betrekkelijk korten afstand, van waar zij zich bevonden, met den aanleg nog druk aan den gang is. Op plaatsen waar de versperring over een publieke baan of een landweg gaat, is aan een boom een plank ge spijkerd, waarop in het Nederlandsch en het Duitsch de waarschuwing: „Hoogspanning: opgepast, levensgevaarlijk." Maar op een eenzame plaats midden in een polder, waar ze in hun pogen om over de grens te komen wellicht niet zouden verhinderd worden door grenswachten, zullen die twee jonge mannen van die waarschuwing wellicht niets hebben geweten. Het is anders met de afbakening der grens nu lang geen kinderspel, flinke palen en stevig prikkeldraad worden niet gespaard. De ver sperring bestaat uit drie op c.a. 1 M. van elkaar pararel loopende hagen van prikkel draad alles ruim 1 M. hoog, op geregelde af standen van 4 a 5 M. staan palen. Aan de palen der buitenste rijen zijn 5 tot 6 draden gespannen, aan die der middelste rij 4, de onderste hiervan, een gewone ijzerdaad loopt een paar decimeter onder den grond. Dooi de middelste prikkeldraden loopt een elec- trische stroom. Dan staan nog op geregelde afstanden van 70 a 80 M. hooge, gewone telefoonpalen, die ook op de bekende wijze door gewoon ijzerdraad verbonden zijn. Alles wordt degelijk en netjes onder toe zicht van bevoegden afgewerkt. Het grond en ander zwaar werk wordt verricht door werklieden uit die Belgische gemeente, die het dichtst bij het werk gelegen zijn. Zij genieten een werkloon van 3 francs per dag. (Midd. Crt.) Bij kon. besluit is met ingang van 1 Juli benoemd tot voorzitter der Rentecommissie te Vlissingen P. Merckens, arts te Vlissingen. Uitwisseling van gewonden. Men meldt aan het Vad. uit Vlissingen Voor de ontvangst en vervoer van Engel- sche gewonden was gisteren alles in orde. De trein kwam aan het perron aan en vanaf den wal was een plankier gemaakt, naar de mailboot „Oranje Nassau". Op het prome nadedek waren tal van bedden geplaatst, keurig opgeschut door goede zorgen van de dames van het plaatselijk Roode Kruis-Comité cn daardoor was dit dek in een lazaret her schapen. Hier werden direct de [zwaar ge wonden neergelegd, terwijl ook tal van hutten voor de gewonden in gereedheid waren ge bracht. Direct nadat de mannen aan boord waren, werden zij door de stewards voorzien van eten, beschikbaar gesteld door het Vlis- singsche Roode Kruis. Ook was daar een verbandkamer ingericht. In de reinigingsloods waren 150 bedden in gereedheid voor de niet- gewonden, die de reis medemaakten, voorna melijk Roode Kruis-personeel. Gisterenavond te kwart voor acht arri veerde de trein, waarin alleen reeds ruim 300 menschen van het Engelsche Roode Kruis. Er waren slechts ruim 50 gewonden, dus veel minder dan eerst was aangegeventotaal werden 392 personen aangebracht. Het deel van het perron, waarlangs het vervoer door de transportcolonne plaats had, was streng afgezet door militairen. Het voeren van gesprekken met de Engelschen was niet toegelaten. De afdeeling Vlissingen van het Roode Kruis, met zijn voorzitter dr. Staver- man, heeft alle eer van haar arbeid. Te Middelburg moeten alle niet Neder landers welke daar woonachtig zijn of ver toeven, zich op het hoofdbureau van politie aanmelden. Een en ander staat, naar het Vad. verneemt, in verband met het instellen van een „passen- stelsel." Waarschuwing. Door den territorialen bevelhebber in Zeeland is de aandacht der burgemeesters gevestigd op het volgende Een welgezinde Nederlander heeft per auto een bezoek gebracht aan Zeeland, waarbij hem gebleken is, dat het niet de minste moeite kost om inlichtingen te bekomen nopens de opstelling van troepen in Zeeland; zelfs onge vraagd werden hem door dorpsbewoners inlichtingen verschaft-. Het behoeft geen betoog, dat dit ontoelaatbaar is. Mitsdien verzoekt de territoriale bevelhebber den be woners mede te deelen, dat in 's lands belang geen onnoodige mededeelingen nopens militaire aangelegenheden aan anderen mogen worden gedaan en die aangelegenheden in geen geval mogen worden besproken met personen, die men niet persoonlijk als te eoeder trouw kent. De bevelhebber acht gewenscht, daarbij te wijzen op den inhoud van de desbetreffende bepalingen in het Wetboek van Strafrecht, luidende: Art. 98: „Hij die opzettelijk be scheiden, berichten of inlichtingen omtrent eenige zaak, waarvan hij weet, dat geheim houding door het belang van den Staat wordt geboden, hetzij openbaar maakt, hetzij aan een buitenlandsche Mogendheid mededeelt, of in handen speelt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste zes jaar." „Art. 272. Hij die opzettelijk eenig geheim, hetwelk hij, uit hoofde van zijn ambt of beroep, verplicht is te bewaren, bekend maakt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden, of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden". Faillissementen. 28 Juni 1915. Jacobus Jansen, vroeger aannemer, thans hoofd eener school teZaam- slag. Rechter-commissaris mr. J. W. Zijlstra. Curator mr. II. C. J. Groot, adv. en proc. te Middelburg. Geref. Kerken. Beroepen te AndelJ. H. A Bosch, cand. te Almkerkte WarfumD. Steenhuis te IJselmonde. Bedanktvoor Genderen II. Both te Eind hoven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Steenbergen G. K. van der Horst te Oud-Vossemeerte Ouderkerk a. d. AmstelN. G. Veldhoen te Alfen. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Spoorwegongeluk. Vrijdagavond is de trein die om 9 u. 8 min. uit Zwolle in de richting Utrecht was ver trokken, even voorbij den spoorwegbrug over den IJsel, bij Hattemerbroek, ontspoord. Van de reizigers zijn drie militairen ernstig gewond en is 1 militair, wonende te Sexbierum, gedood. Beide beenen waren hem afgekoeld. De gewonden en de doode zijn naar Zwolle overgebracht. Ook een katholiek geestelijke is ernstig gewond. Naar reizigers meedeelden waren van den zeer langen trein van 20 wagens in het midden twee wagens ontspoord, waarvan er een is omgekanteld, de andere liep daar schuin egen op. Snedema, die in het omgekantelde derde klasrijtuig had gezeten was door den schok met de beenen door een der ruiten naar buiten geslingerd. Op hetzelfde oogenblik kantelde het rijtuig en raakte een zijner beenen onder het rijtuig, met het gevolg, dat dit lichaams deel werd afgekneld. De ongelukkige stierf onderweg naar het station Hattemerbroek, waarheen hij vervoerd werd. Een heer die tegenover hem zat, werd ernstig aan de hand gewond, doordat hij dooi den schok met de hand door een ruit sloeg. Hij voelde naar hij verhaalde den zand grond en kan daarbij tevens constateeren, dat de ontspoorde wagen nog een eindweegs werd voortgesleept. Deze heer, een reiziger uit Utrecht, was ook in den trein geweest, waar mee het ongeluk bij Beilen gebeurde. Een tweede soldaat, die in een hoek van een der compartimenten van het derdeklas rijtuig had gezeten, werd ernstig aan het hoofd gewond, doordat juist op de plaats waar hij zat het volgende rijtuig tegen den omgekantelden wagen aanreed. Van een derden soldaat werd een der voeten verbrijzeld. Dan waren nog enkele andere reizigers licht gewond. Men meent, dat de verongelukte wagens op verkeerd spoor zijn geloopen, zooals ook jmderhalf jaar geleden te Beilen geschiedde, waar deze zelfde trein toen verongelukte. De adjunct-chef erkent bij vergissing de wissel te vroeg overgehaald te hebben. De man is radeloos. De N. R. C. bevestigt het bericht volgens hetwelk de adjunct-chef V. zelf bekend heeft, dat het spoorwegongeluk aan hem te wijten is wegens het te vroeg overhalon van een wissel. V. is buiten dienst gesteld en tegen hem is zoowel van de zijde der maatschappij als door de justitie proces-verbaal opgemaakt. De minister van waterstaat beoogt het verslag Over het ongeluk, waarmee een hoog ombtenaar van de Centraal spoorwegmaat schappij is belast, uitvoerig in de Staatscou rant te publiceeren. De toestand van de beide reizigers, die bij het spoorwegongeluk gewond werden, is be vredigend. Onweer. Het onweder van Vrijdag j.l. heeft nog in verschillende plaatsen des lands slachtoffers geëischt. Te Swalmen is de arbeider W. in een hooiveld door den bliksem gedood. De landbouwer J. van der W. te Ottoland is, terwijl hij zich in het hooiland bevond, door den bliksem getroffen en gedood. Te Oss is de vrouw van den wisselwachter H. door den bliksem gedood, terwijl zij aan tafel zat. M e d e I ij d e n d. In één der gepasseerde nachten hoorden eenige soldaten die in de buitenste linie der grenswacht op schildwacht stonden, een klagelijk kindergeschrei. Toen zij op on derzoek uitgingen, vonden zij in een stuk land een uitgeputte Belgische vrouw met twee jonge kinderen. Zij brachten vrouw en kroost in een in de nabijheid staande wacht hut en nadat zij haar wat drinken en een haar wat drinken en een paar reepen choco lade hadden gegeven ('t was alles waar ze over beschikten) bereidden zij voor vrouw en kinderen van hooi en stroo een nachtleger, waarbij de overjassen en mantels der soldaten als dekking dienst deden. Den volgenden morgen reeds vroeg, klopten zij een in de nabijheid wonenden boer op en vroegen huis vesting voor de vrouw en haar kinderen. Op de meest liefderijke wijze werden zo daar verpleegd en werd hun een zacht bed ge geven, waar de vrouw van haar vermoeienissen kon uitrusten. Zij was van een der dorpjes van achter Luik vandaan, en had de geheele reis te voet afgelegd. Zij wilde haar echtgenoot bezoeken, die in Harderwijk was geïnterneerd. De soldaten der grenswacht brachten met behulp van eenige burgers, wat geld bij elkaar, zoo dat de vrouw met haar kinderen per trein naar haar echtgenoot kon reizen. (N. Venlosche Crt.) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 25 Juni. Cornelis Leunis, oud 26 j., jm. en Johanna Cor nelia Wieland, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 24 Juni. Hubert Theophile de Meijer, oud 21 j., jm. en Seraphina Frederika Guilliet, oud 21 j., jd. Geboorten. 20 Juni. Neeltje, d. van Krijn Herrebout en van Catharina Elisabeth Jansen. 22 Juni. Adriana Joanna, d. van Cornelis Daniel de Rijke en van Tanneke van der Hooft. Johannes Hubertns, z. van Anthonius Mattheus van der Reit en van Elisabeth Anna Maria Moers. 24 Juni. Jannetje, d. van Marinus van Luik en van Pietje Gort. 25 Juni. Maria, d. van Jan van Hoeve en van Johanna de Regt. 26 Juni. Cornelis, z. van Marinus Drabbe en van Janna Maas. Suzauna Louisa, d. van Joseph Wagenaar en van Dina de Kubber. Zaamslag. Bij enkele candidaatstelling zijn alhier voor den gemeenteraad als gekozen verklaard de navolgende aftredende heeren: P. Faas (a.-r.), F. de Ruijter (a.-r.) en W. de Mul (lib.) PARIJS, 28 Juni. (Havas.) Op onze Noord en Midden-fronten had geen enkele infanterie- actie plaats. Een onafgebroken artilleriege vecht duurt voort in België en ten Noorden van Atrecht. In de Argonnen werden eenige geheel plaatselijke gevechten geleverd, welke geen wijziging in de beide linies brachten. Het wordt bevestigd, dat de den 21n Juni en den daarop volgenden nacht geleverde gevechten bij de loopgraaf van Calonne hevig geweest zijn. Bij Lens maakten de Duitschers bij een gevecht van man tegen man gebruik van brandende vloeistoffen en slaagden zij er in om, beschermd door wolken rook, hun oude linie te bereiken. Zij werden echter met zware verliezen teruggeworpen. De Franschen behielden de geheele vroegere eerste Duitsche linie en gedeelten van de vroeger veroverde tweede linie. Een aanval in den nacht van 27 op 28 Juni ten Oosten van de groote loopgraaf en ten Zuiden van het ravijn van Sonvaux werd afgeslagen. Deelen van een loopgraaf over een front van ongeveer 120 meter, welke in den avond van 27 Juni door de Duitschers werden genomen, zijn des nachts op een dertigtal meters na, door de Franschen her overd. Een artilleriegevecht duurde den 27n Juni in deze streek den geheelen middag voort en was ook zeer levendig ten Noorden van Flirey en op het front der Franschen bij Delahaye. Ten Oosten van Metzeral werd een aanval der Duitschers afgeslagen in den nacht van 27 op 28 Juni. Een Duitsch vliegtuig wierp twee bommen op St. Dié. Een vrouw werd gedood. HULST, 28 Juni 1915. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 14,50 af 15,— Rogge f 12,— a f 13,—Wintergerst f—a Zomergerst f a f—Haver f 14,50 a f 15,Erwten f20,— a f21,Witteboonen f 19,— a f20,—, Bruine boonen f20,— a f 21,— Duivenboonen f 19,— a f20,Paardenboonen f 16,a f17,—Boekweit fLijnzaad f—,— f Aardappels nieuwe f 10,— a f 12,—. Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo f 1,25. Eieren per 26 stuks f 1,25. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 22 stuks rundvee, 37 varkens, 0 schapen, waar van verkocht 8 stuks rundvee en 30 varkens. ROTTERDAM, 28 Juni. Binnenl. Granen. Tarwe f 15,— a f 16,50 Rogge zonder aanbod; Gerst naar qoal. f 13,a f 15,50; Haver f 15,25 a f 15,75 per 100 kilo. Boonen en Erwten zijn in afwachting van den nieuwen oogst ongeregeld in prijs met weinig handel. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 30 Juni 3.42 4.4 Donderdag 1 Juli 4.28 4.51 Vrijdag 2 5.14 5.38 Zaterdag 3 6.1 6.26 Zondag 4 6.52 7.17 Maandag 5 7.46 8.16 Dinsdag 6 8.47 9.21 Liggende middenarm kanaal Ter Neuzen. AdresBureau dezer Courant. n n n n n

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3