Buitenland. Uit Stad en Provincie. EEN NEDERLANDSCH SCHIP AANGEHOUDEN. DE OORLOG. Westelijk Front. Oostelijk Front. Zuidelijk Front. Zou Bulgarije toehappen 7 Socialistisch vredesmanifest. De Vorwarts verboden. De Duitsche vloot. De Sultan van Turkije geopereerd. De Amerikaansche post naar Europa. De Zuid-Afrikaansche rebellie. Vredesgeruchten. TER NEUZEN, 29 Juni 1915. te deelen, daa de „Ceres" 25 Juni bij Södearn getorpedeerd of op een mijn geloopen en gezonken is. De bemanning is te Stockholm aan wal gebracht. De „Ceres" is in 1908 ge bouwd en mat 1749 ton bruto, 1078 ton netto. V lissin gen, 26 Juni (V.D.) Gisteren is hot stoomschip „Mecklenburg" der Maatschap pij Zeeland op de terugreis naar Vlissingen door twee Engelsche torpedojagers opgehouden en naar Engeland teruggebracht, op vermoeden dat vanaf de boot foto's genomen waren van de Engelsche kust. Alle hutten werden nage zocht. Een Engelschman had foto's genomen. De boot is hedennacht 1 uur te Vlissingen aangekomen. De reizigers en de post zijn om 5 uur vertrokken. OEFENPLICHT. De heer C. O. P. Creutz heeft daaromtrent o.a. het volgende gezegd op de jaarvergadering der Chr.-Hist. Unie De Landstormwet, zooals die bestaat, sluit uit degenen die vóór 24 Mei 1913 zijn vrijge steld of vrijgeloot, hetgeen bij overgangs bepaling, verschenen in het Staatsblad van 11 Juni, is vastgesteld. Intusschen is van deze bepaling reeds iets afgeknaagd door ook de vrijgestelden van 1911, 1912 en 1913 op te nemen. Wat doet nu het nieuwe ontwerp? Het geeft bevoegdheid aan de Kroon om deze overgangsbepaling op te heffen en opent dus de mogelijkheid dat ook vroeger vrij gestelden, n.l. tot 40-jarigen leeftijd, kunnen worden opgeroepen. Wie zegt dat dit iets nieuws is, kent onze Grondwet niet, die in art. 180 bepaalt, dat alle Nederlanders tot verdediging van het grondgebied zijn gebonden. Hetzelfde stond reeds in een der bepalingen van de Unie van Utrecht. Van een nieuw stelsel is dan ook geen sprake. Het stelsel toch der Landstormwet vindt men niet in de overgangsbepaling, maar in de wet zelve. En toen die wet werd ge maakt (in 1913), verkeerde men niet in om standigheden waaruit de toestand van heden was te voorzien, anders had men zeker de overgangsbepaling niet aangenomen. Ook van een overgang tot algemeenen dienstplicht is geen sprake, want die hoort thuis bij de Militie, terwijl de Landstorm alleen dient in tijden van oorlog of oorlogsgevaar. Geen nieuw stelsel dus brengt ons het wetsontwerp. De Mem. v. Toelichting op hot ontwerp zet uiteen dat het doel drieërlei is. Ten eerste wil men de gelegenheid scheppen om de oudste lichtingen der Landweer naar huis te zenden. Er is daar geen sprake van econo mische ontwrichting der maatschappijwel van het tegendeel. In de tweede plaats is het ontwerp een toepassing van de gedachteDraagt elkanders lasten. Door dit ontwerp zal de last thans ook op anderen worden gelegd dan die hem tot nog toe droegen. Het derde en voornaamste punt isde versterking van onze weerkracht. Onze gan- sche bevolking zal op deze wijze weerbaar worden Spr. zet uiteen hoe noodzakelijk dit bijzonderlijk voor ons land is, waar tiendui zenden zijn die ons land wel willen verdedigen, maar het niet kunnen, omdat zij nooit een geweer in handen hebben gehad, of een spade om een loopgraaf te maken. Noodig is dat de reserves die de Landstormwet schept, ook geoefend worden. Dit kan n u niet geschieden. Inplaats van duizenden weerloozen wil men duizenden weerbaren. „Ned," DEMONSTRATIE. De demonstratie der S. D. A. P. tegen het ontwerp Landstormwet heeft te Utrecht plaats gehad. In de zaal spraken mr. P. J. Troelstra, F. M. Wibaut en dr. J. van Leeuwen, in den tuin Schaper, Gerhard, Ter Laan en van der Goes. Ten slotte werden twee moties aangenomen. In de eerste vereenigde men zich met het voornemen der Kamerfractie om tegen het wetsontwerp stelling te nemen,' op grond o.a. van de overwegingdat door de invoering van een dergelijk volksleger het gevaar vergroot wordt van het onverantwoordelijk drijven der chauvinistische elementen in ons land en dat de legerversterking schade zal doen aan het vertrouwen der oorlogvoerenden in de neu traliteitspolitiek van Nederland. In de tweede motie werd instemming be tuigd met „de toenemende beweging onder de socialisten der oorlogvoerende landen, met name van Duitschland, Frankrijk en Engeland, naar een spoedigen vrede." Aan de Duitsche partij werd een telegram van hulde gezonden wegens haar manifest, aandringend op het aanknoopen van vredes onderhandelingen. M. Crt. Mr. P. J. Troelstra is ongesteld en zal op advies van zijn arts gedurende geruimen tijd absolute rust moeten nemen. VERLOF AAN ONDERWIJZERS. Een onderzoek wordt ingesteld van wege het Ministerie van Binnenlandsche Zaken naar het aantal onderwijzers, dat zich onder de wapenen bevindt, benevens naar de min dere of meerdere noodzakelijkheid van hun aanwezig zijn in de school. DE LANDSTORMWET. De behandeling van het ontwerp-Landstorm- wet in de Tweede Kamer wordt, zoo schrijft het Ilandelsbl., pas in de tweede helft van Juli verwacht. Naar het blad verneemt, raakt de oppositie tegen het ontwerp niet het principe der wet, doch komt zij voort uit de overweging, dat het ontwerp, zooals het thans luidt, ver over den oorlogstoestand heen reikt. Immers de algemeene oefenplicht, zooals het ontwerp dien in uitzicht stelt, zou eerst na drie of vier jaar tot de mannen van 30 jaar kunnen worden uitgebreid. PARIJS, 27 Juni. [Havas]. Officieele kennis geving In de streek ten Noorden van Atrecht zijn de Duitschers er in geslaagd om wederom vasten voet te krijgen in den hollen weg van Ablain naar Angres. Op een front van 200 meter ten Noorden van Souchez is de dag gekenmerkt geweest door een bombardement met tusscbenpoozen, waardoor in het bizonder de buitenwijken van Atrecht zijn ge teisterd. Tusschen Neuville en Angres en tusschen de Oise en de Aisne in den nacht van den 28sten op den 27sten van tijd tot tijd geschutvuur. Die nacht was voor het overige tamelijk roerig, in het bizonder bij Quennevieres, alwaar, na een gevecht met zware artillerie, een zwakke Duitsche troepenmacht de loopgraven trachtte te verlaten, door ons met gemak werd teruggeworpen. In Lotharingen hebben de Duitschers, na Arra- court met brandbommen te hebben bestookt, met anderhalve compagnie een aanslag op dat dorp beproefd, die mislukte. Fransche vliegers wierpen den 25sten op het station van Louai 10 bommen van 165 m.M. Het station bleek ernstig te zijn getroffen. EERLIJN, 27 Juni. [Wolff.] Officieele mede- deeling van het groote hoofdkwartier Wij hebben vijandelijke artillerie, die naast de kathedraal van Atrecht was opgesteld, beschoten. Een stapelplaats van munitie vloog in de lucht. In de Argonnen, ten Westen van Vienne le Chateau, werd een stuk loopgraaf bestormd -en tegen onderscheidene tegenaanvallen der Franschen gehouden. In de officieele Fransche mededeeling van den 26sten wordt gezegd, dat wij bij Ban de Sapt vier machinegeweren verloren. Dit is onjuist, de vijand is na de nederlaag, die hij daar geleden heeft, bij geen van zijn tegenaanvallen ook maar in de nabij heid van de door ons veroverde stelling gekomen. Integendeel is onze buit verhoogd tot 268 gevan genen, twee revolverkanonnen, vijf machinegeweren en 7 kleine en groote mijnwerpers. WEENEN, 27 Juni. (Wolff.) Officieele kennis geving van heden Na hunne nederlaag bij en ten Zuiden van Lem- berg, trokken de Russen zich met hunne hoofd macht in Oostelijke richting terug en namen zij opnieuw met groote strijdkrachten stelling op de hoogten ten Oosten van Dawidowka, die ten Oosten van Micklascow, en bij Jariczowstary. Op dit front namen onze troepen, na dagenlang vechten, de vooruitgeschoven stellingen van den vijand. Zij werkten zich tot op stormafstand van de vijan delijke hoofdstelling, en zijn daar ten slotte op talrijke plaatsen binnengedrongen. In het bijzonder is in den sector bij en ten Zuiden van de Bobrka (ten Zuidwesten van Lemberg) de tegenstander uit een aaneengesloten deel van zijn front geworpen. Sedert vanochtend zijn dc Russen weder over het heele front in aftocht. Ook ten Noorden van Zolkiew en ten Noorden van Rawa-Ruska wijkt de vijand voor de verbonden troepen die hem vervolgen. Aan de Boven-Dnjestr duren de gevechten voort. Na een bitter gevecht hebben de Duitsche troepen de hoogten bij Bnckaczowce bestormd. Van Halicz stroomafwaarts en aan de Bessara- bische grens heerscht over 't algemeen rust. In de gevechten tusschen 21 en 25 Juni heeft alleen het leger van Boehm-ErmolÜ 71 officieren en 14,100 man gevangen genomen en 26 machine geweren buitgemaakt. ROME, 27 Juni, (Reuter.) Officieele kennis geving Ten Westen van den Montecroce-pas hebben onze troepen den top van den Zellenkofel bezet. -t Langs de Isonzo dringen wij aan de over zijde van de rivier langzaam, maar onafge broken op. - J Op de grens van Tirol en Trentino wordt het artilleriegevecht op langen afstand voortgezet. Hevige stormen hebben gisteren het op treden van onze troepen vooral in het berg achtig deel van het oorlogsterrein vertraagd. De Entente-staten schijnen weer hoop te hebben om Bulgarije te winnen. Zoo schrijft de (Engel sche) Nation „In weerwil van den ernstigen staat van zaken in het Oosten, geven de betrekkingen tusschen de Entente-mogendheden met Bulgarije meer hoop dan in eenig ander tijdperk sedert het uitbreken van den oorlog. Al de correspondenten te Sofia zenden opgewekte telegrammen. De bondgenooten hebben Bulgarije eindelijk op eigen hand bepaalde voorstellen gedaan in plaats van het, gelijk tot nog toe, rechtstreeks met Servië te laten handelen. Het aanbod, dat men het heeft gedaan, is, naar men zegt, een volledige inwilliging van al zijn rechtmatige territoriale eischen. In plaats van zijn van zijn vaste antwoord te geven, dat het zijn onzijdigheid handhaafde, heeft Bulgarije de mogend heden geantwoord met een nota, die schijnt te erkennen, dat hun voorstellen over het algemeen bevredigend zijn, met het verzoek echter om eenige inlichtingen over bizonderheden. Het overweegt in éen woord het aanbod. „Inmiddels maakt de Duitsche pers openbaar, dat Bulgarije Turkije over concessies heeft gepolst, nagenoeg zooals Italië ze van Oostenrijk trachtte te verkrijgen- Het vroeg om den afstand van Thracië tot de lijn Enos—Midia, maar Turkije aarzelde blijkbaar om zelfs een kleine wijziging van zijn grens toe te staan, waardoor de spoorweg naar Dedeagatsj geheel over Bulgaarsch gebied zou komen te loopen. Indien Turkije in die mate onhandelbaar is, moet de taak van de diplomatie der bondgenooten licht zijn." Eén opmerking dringt zich op. Bulgarije ver langt Macedonië. Servië weigert dat ai te staan. Bieden Servië's bondgenooten dat nu, achter zijn rug om, Bulgarije aan Maar als Servië blijft weigeren, zal het voor Bulgarije niet veel verschil maken, of de Entente het aanbiedt. Misschien echter vindt de Entente dien eisch van Bulgarije niet rechtmatig, en heeft het alleen rechtmatige, dus andere eischen van Bulgarije ingewilligd. Maar, het is bekend, Bulgarije neemt alleen ge noegen met Macedonië, Duidelijk is de toestand nog niet. Een andere opmerking van minder belang is, dat Bulgarije van Turkije concessies trachtende los te krijgen, niet nagenoeg hetzelfde, maar heel wat anders doet dan Italië tegenover Oostenrijk. Turkije is Bulgarije's bondgenoot niet. Overigens verluidt van andere zijde, dat Turkije op dit punt volstrekt niet zoo onhandelbaar is. Ook op dit punt dus tegenstrijdige beschouwingen. „N. R. C." BERLIJN, 26 Juni. (Wolff.) De Norddeutsche Allgemeine Zeitung schrijft in zijn politiek over zicht van den dag Het bestuur der sociaal-democratische partij in Duitschland maakt een verklaring openbaar onder het opschrift „De sociaal-democratie en de vrede", waarin zij uiteenzet hoe de Duitsche sociaal-demo cratie in den strijd om de nationale onafhankelijk heid en zelfstandigheid van Duitschland haar plicht heeft gedaan en hoe haar vredelievende bemoei ingen door de sociaal-democraten in vijandelijke landen werden opgenomen. Als een feit wordt vastgesteld dat de groote meerderheid van de socialisten in Frankrijk en Engeland die bij het internationale socialistische bureau zijn aangesloten, zoomede hun vereenigingen en besturen den oorlog aan de zijde hunner regeeringen willen voortzetten totdat Duitschland volkomen ter aarde is geworpen. Trots de vaststelling van dit feit verlangt het bestuur der sociaal democratische partij, onder mededeeling van zijn eigen oorlogsdoeleinden, gegrond op den gunstigen militairen toestand die door de dapperheid onzer landgenooten is geschapen, dat de regeering haar bereidwilligheid zal te kennen geven om in vredesonderhandelingen te treden en daardoor aan den bloedigen strijd een einde te maken. De Vorwarts is wegens deze verklaring met het oog op de nog altijd bestaande voorschriften der censuur op de bespreking van het doel van den oorlog, verboden. Het is in hooge mate te betreuren, daar deze poging om vooruit te loopen op de besluiten van de regeering in het buitenland een indruk zal maken, die waarschijnlijk ook der meerderheid van de Duitsche sociaal-democratie ongewenscht voorkomt. Naar beproefde voorbeelden zal het manifest nopens een algemeen verlangen naar vrede als bewijs worden aangevoerd van een in Duitschland in werkelijkheid niet bestaande oorlogsmoeheid. Het manifest kan dus de hoop onzer vijanden weer verlevendigen. Zoodra de vordering van de militaire gebeurtenissen en de politieke toestand uitzicht bieden om met goed gevolg in vredesoverwegingen te treden, zal de regeering uit eigen beweging het hare doen. Tot zoolang is er voor het Duitsche volk maar één parool„volhouden". Er zijn velen, die van meening zijn, dat dc Europeesche oorlog alleen ter zee beslist kan worden en dat men daarom nog een buiten gewone krachtsinspanning van de Duitsche vloot kan verwachten. De Daily Mail heeft nu inderdaad vernomen, dat Duitschland met buitengewone toerustingen ter zee doende is. Een Duitsch officier, die in Nederland geïnter neerd is, heeft volgens de Daily Mail, ver klaard, dat Duitschland sedert het begin van den oorlog een dreadnought van 25.600 ton en een linie-kruisei' van 26,200 heeft voltooid en op beide schepen de kanonnen van 30.5 c.M. waarmee zij gewapend zouden worden, door kanonnen van 38 c.M. heeft vervangen. Vier andere dreadnoughts en een aantal linie kruisers zouden hun voltooiing naderen en tegen het einde van dat jaar klaar kunnen zijn, om zee te kiezen. Zij zullen, naar ver luidt, met kanonnen van nog grooter kaliber dan 38 c.M. gewapend worden. De moeilijk heid om een schip met zwaardere kanonnen te wapenen dan die welke er oorspronkelijk voor bestemd waren, is dat men de torens en basementen van de kanonnen moet ver anderen, wat een moeilijk en kostbaar werk is. Het gewicht dat het schip te dragen krijgt, wordt gewijzigd en de stabiliteit zou daaronder kunnen lijden. Maar als de schepen onvoltooid zijn, zijn zulke veranderingen wel mogelijk, meent dé Daily Mail. De nieuwe groote kanonnen van de Duit schers zijn zeer licht voor hun omvang en dat maakt een verzwaring van de pantsering mogelijk. Krupp levert b.v. een kanon van 38 c.M. dat slechts 66 ton weegt tegen de 96 ton, die een Engelsch kanon van hetzelfde kaliber weegt. Tien Duitsche kanonnen van 38 cM. zouden niet meer wegen dan tien En gelsche van 34.3 c.M. zooals de schepen van de Iron Duke-Klasse hebben. Het kan dus zeer goed dat een Duitsch sehip van de grootte van de Iron Duke met kanonnen van 38 c.M. bewapend wordt. De Duitsche schepen, die nog in het begin van aanbouw waren, kunnen zeer goed zoo veranderd worden, meent de Daily Mail, dat er zwaardere kanonnen dan de 38 c.M. op geplaatst kunnen worden. Voor den oorlog had Krupp een kanon van ongeveer 41 c.M. ontworpen dat 100 ton woog en een projectiel van 2028 Engelsche ponden afschoot. Sedert den oorlog is Krupp zelfs, volgens de be richten van neutralen, begonnen met het gieten van kanonnen van 45 c.M. die een projectiel van ongeveer 3000 pond afvuren. De Engelschen moeten er in elk geval op voorbereid zijn, dat de nieuwe Duitsche oorlogschepen veel zwaarder gewapend zijn dan de vroegere opgaven het voorstelden. Hierbij dient nog opgemerkt dat de nieuwste en grootste linie-schepen van de Engelschen (als Renown, Repulse, Resistance) berekend waren op zware kanonnen met een kaliber van 38.1 c.M. (N. R. C.) De operatie van den sultan van Turkije, die noodzakelijk geworden was, is volgens een Wolff-telegram uit Konstantinopel goed ge slaagd. Na de operatie ontving de sultan den eersten kamerheer Teofik bey en droeg hem op den ministers den goeden uitslag mee te deelen van de operatie, die hem van zijn kwaal had bevrijd. Het bericht werd door de bevolking met geestdrift ontvangen. 's Avonds laat vlagde de heele stad. WASHINGTON, 25 Juni. (Reuter.) Naar aanleiding van de berichten, dat de Ameri kaansche post naar Noorwegen, Zweden, Denemarken en Nederland, tijdens het vervoer ervan door oorlogvoerenden landen open gemaakt wordt, heeft de Amerikaansche post meester-generaal last gegeven om de post voor die landen tijdelijk te zenden met schepen die rechtstreeks naar die landen bestemd zijn. Er is reden om te gelooven, dat de Zweed- sche gezant hier de zaak bij zijn regeering ter sprake heeft gebracht. BLOEMFONTEIN, 25 Juni. (Reuter.) Rocco de Villiers, een van de voornaamste leiders van den opstand in den Oranje-Vrijstaat, is tot vier jaar gevangenistraf en 500 boete veroordeeld. Er is nu een officieus bericht uit Berlijn van Korr. Norden over de vredesgeruchten van den tijd, welke door de Duitsche regeering koel van de hand zouden zijn gewezen. „Aan gezien deze berichten steeds samenvallen, aldus het Berlijnsche bureau, met Duitsche overwinningen en nederlagen van Duitsch- land's vijanden, is het verband nogal duidelijk. Het doel dezer campagne, geleid door de buitenlandsche pers, is natuurlijk om de Duitsche regeering voor te stellen als de hinderpaal om een duurzamen vrede te ver krijgen en daardoor ontstemming onder het Duitsche volk te verwekken. Dit doel is verijdeld door de bondige verklaring der Duitsche regeering, dat geen der haar vijan dige staten tot nog toe vredesvoorstellen ge daan heeft. Hoe geloofwaardig de vredes- neigingen der tegenstanders van Duitschland ook mogen zijn, men blijft te Berlijn op stand punt, dat de regeeringen der Duitschland vijandige staten zich eerst duidelijker moeten uitspreken bij monde van bevoegde en gevol machtigde personen. Het onvermijdelijke over en weer praten, terwijl de wapens in rust zijn, zou door de tegenstanders ten nutte gemaakt kunnen worden om hun krachten weer te verzamelen." Voordien had de Nordd. Allg. de volgende verklaring openbaar gemaakt „Gedurende den heelen oorlog heeft geen vijandelijke regeering, hetzij indirect of direct, vredesvoorstellen aan Duitschland gedaan. Ook is tot dusver der Rijksregeering niets bekend geworden omtrent vredesbereidvvillig- heid van een vijandelijke regeering." De Vorwarts kan zich met dit dementi niet vereenigen en wijst dan op den brief van den Voorzitter van den bond „Neues Vaterland", reeds door ons medegedeeld, waaruit het tegendeel blijkt. Maar het blad ziet nu een nieuwen weg voor vredesonderhandelingen gebaand worden. Een Züzichsch blad heeft gemeld, dat in Zwitserland binnenkort „ver scheidene politieke persoonlijkheden, zoowel van de drievoudige entente ais van de centrale mogendheden zullen aankomen, om tot niets bindende besprekingen te houden over de grondslagen van een vredesconferentie". De bijeenkomst heet plaats te zullen hebben op voorstel van president Wilson. De Vorwarts doet nog aanhalingen uit bladen van verschillende richting om te be wijzen dat er van verschillende richting om te bewijzen dat er van verschillende kanten geloof wordt gehecht aan het aanstaande zijn van vredesonderhandelingen, en wel naar aanleiding van voorstellen, die van Engeland zouden uitgaan. („Ned.") Door de Antirev. Kiesvereeniging alhier zijn candidaat gesteld voor de a. s. gemeente raadsverkiezing, de heeren J. J. de Jager (aftr.), C. Wolfert, H. van Wijck Sr. en J. de Bruijne Mz. (Christel. Hist., aftr.)

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2