Uit Stad en Provincie. Kerk en S e h o o 1. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Loop der bevolking van Ter Neuzen. PREDIKBEURTEN. verrassing aangevallen en moesten de Italianen met zware verliezen terugtrekken, waarna ook een meer noordelijk gevecht, dat aan den gang was, tot een vluggen en gelukkigen afloop voor de Oostenrijkers kon worden uitgestreden. WEENEN, 15 Juni. Wolff. Officieele mede- deeling Nieuwe pogingen der Italianen om onze stellingen bij Tolmein en Plava te naderen zijn wederom zonder succes gebleven. Gisteren beerscbte op sommige plaatsen aan bet Isonzofront rust. Een verzoek, door een Italiaansch parlementair overgebracht, het vuren te staken, ten einde ge legenheid te geven om de dooden te begraven, is om militaire overwegingen van de hand gewezen. Aan de Karintbische grens bestormde de Stier- markensche landstorm den kleinen Pol ten Oosten van den Ploeckenpas en sloeg drie tegenaanvallen des vijands op dezen grensberg af. In het gebied van Tirol tracht de vijand met onze stellingen voeling te krijgen en onderhoudt hij artillerievuur, dat geen uitwerking heeft. Op een punt aan de grens heeft een gendarmeriepost zonder zelf verliezen te leiden een Italiaansche compagne op de vlucht gedreven en 58 Italianen gevangen genomen. Een aanval uit de lucht op Karlsruhe. BERLIJN, 15 Juni. Wolff. Vanochtend hebben ongeveer vijf vijandelijke vliegers de stad Karlsruhe drie, kwartier lang aangevallen. Verscheidene per sonen werden gedood of gewond. Op tal van plaatsen is een, uit militair oogpunt geen betee- kenis hebbende, schado aangericht. De U 14. BERLIJN, 15 Juni. Wolff. Ambtelijk. Blijkens een mededeeling van den eersten lord van de Admiraliteit, in het Lagerhuis gedaan op 9 dezer, is begin Juni een Duitsche onderzeeboot door de Engelschen in den grond geboord. De geheele bemanning werd gevangen genomen. Uit een thans gepubliceerde nota over behandeling van de krijgsgevangen gemaakte bemanningen van onderzeebooten blijkt, dat het bier de Duitsche onderzeeboot U 14 betrof. Daar deze onderzeeboot van zijn laatsten tocht niet is teruggekeerd moet zij als verloren worden beschouwd. [w. g.] Von Behnke. Het Engelsche Lagerhuis. LONDEN, 15 Juni. Reuter. In het Lagerhuis beeft Asquith, bii de indiening van de aanvullings- begrooting van 250 millioen voor oorlogskosten, gezegd, dat de dagelijksche uitgaven voor den oorlog verleden jaar l'/i millioen bedroegen. Dit getal was nu tot 2,660,000 dagelijks gestegen en men verwachtte dat het niet beneden de 3 millioen zou komen te bedragennaarmate het gebied van den oorlog grooter werd, zouden ook Engeland's verplichtingen jegens zijn bondgenooten toenemen. Sprekende van de wijziging in de samenstelling van de iegeering, zeide hij dat deze boven allen mogelijken twijfel aan de geheele wereld toonde, dat de Engelsche natie meer dan ooit besloten was, alle partijverschillen uit te wisschen en alle persoonlijke, politieke, zedelijke en stoffelijke krachten te vereenigen om haar zaak tot een zege vierend einde te brengen. [Luide toejuichingen). In den verderen loop van het dedat heeft Dillon namens de Iersche nationalisten gezegd, dat, hoe innig zij ook het verlies van den afgetreden re geering betreurden, elke kritiek, die zij mochten oefenen op de maatregelen der nieuwe regeering, slechts den ernstigen wensch zou inhouden om haar te helpen den oorlog tot een zegevierend einde te brengen. [Toejuichingen.] Asquith zeide later in het debat, dat de krijgs verrichtingen aan de Dardanellen van het hoogste belang waren en dat wij ze moesten doorzetten totdat ze met succes werden bekroond. (Toe juichingen.] Hij bracht het huis warmen dank voor de genegenheid en den steun, dien het der nieuwe regeering had gegeven. Het Lagerhuis heeft met algemeene stemmen het gevraagde oorlogscrediet toegestaan. Het geding tegen generaal Christiaan de Wet. BLOEMFONTEIN, 15 Juni. (Reuter.) Het ge ding tegen De Wet is vandaag hervat. De ge- getuigen k charge deden nadere mededeelingen over de schade die De Wet's mannen aan regeerings- eigendoromen hadden toegebracht. Kolonel Fowl, provoost-geweldige, getuigde, dat de Vrijstaatsche rebellen tezamen luim 7000 man sterk waren geweest en dat Maritz, toen hij in opstand kwam, 890 man, 4 stukken geschut en 600,000 geweerpatronen met zich mee had genomen. De getuigen a décharge legden verklaringen af, die overeenstemden met de verklaring die van de zijde der rebellen van den opstand geveven was, namelijk dat hij op touw was gezet bij wijze van protest tegen den veldtocht in Zuidwest-Airika. Een hunner haalde een uitlating van De Wet aan, waarin deze verklaard had, dat wapenen niet bepaald noodig waren, tenzij dan om aan hun protest klem bij te zetten. Generaal Kemp, de rebellenaanvoerder, die ook nog terecht moet staan, verklaarde als getuige k décharge dat de bijeenkomsten die in Lichtenberg Kopjes gehouden waren, belegd waren om in ver zet te komen tegen den veldtocht in Duitsch Zuidwest-Afrika, en dat er niet over de uitroeping van een republiek was gesproken. Er werd niets tegen de vlag gezegd en er was geen samenspanning gesmeed om oorlog tegen den koning te voeren. Hij had generaal Beijers op 1 November voor het laatst gesproken. Tot op dien dag waren de burgers niet van plan geweest, om tegen de re geering in opstand te komen. De meesten van Maritz aanhangers waren, zeide hij, onervaren jongelieden. TER NEUZEN, 18 Juni 1915. Wc vernamen reeds eenigen tijd geleden dat de lieer J. A. Klaassen eervol ontslagen was als correspondent le klasse te Ter Neuzen van de Nederlandsche bank. Thans echter deelt de Directie het openlijk roede, zooals ook blijkt uit de advertentie daaromtrent voor komende in dit nummer. Gisteren had ten overstaan van Notaris Dregmans uit Axel de publieke verkooping plaats van het perceel waarin de melksalon gevestigd was, gelegen in de Noordstraat al hier. Kooper werd de heer VoermanDe Pauw voor f 6400. Naar men ons mededeelt heeft de collecte, gehouden te Ter Neuzen en omliggende ge meenten, ten bate van het Nationaal Comité voor Steun en Voeding, Afdeeling Collecte voor Holland, te 's Gravenhage, opgebracht fr. 2760,—. Dit bedrag komt ten goede aan de nog in hun land verblijvende Belgen. Een commissie tot regeling van 't onder wijs in Ned.-Indië bracht een bezoek aan de mulo-school alhier, ter bestudeering van de organisatie dier inrichting, welke is gecombi neerd met middelbaar onderwijs. Zaamslag. Tot onze blijdschap kunnen we onzen lezers meedeelen, dat het voorstel der Anti-Revolutionaire kiesvereeniging .Nederland en Oranje" te Zaamslag, gedaan aan de Liberale kiesvereeniging aldaar, om „het bestand" of den z.g. godsvrede te handhaven, door laatst genoemde vereeniging is aanvaard. De A.-R. kiesvereeniging stelt mitsdien alleen haar twee aftredende leden candidaat (de H.H. F. de Ruijter en P. Faas)de liberale kiesver. heeft zich schriftelijk bereid verklaard alleen te candideeren haar aftredend lid, den heer W. de Mul, (wethouder). Onzen kiezers te Zaamslag wordt derhalve hoogstwaarschijnlijk een gang naar de stembus bespaard. Zaamslag. In de Dinsdag alhier gehouden raadsvergadering werd o.m. mededeeling ge daan van een ingekomen plan van de N. V. Electra te Vlissingen voor het stichten en exploiteeren eener electrische centrale in deze gemeente. De kosten zouden zijn 30 cent per kilowatt voor licht en 20 cent voor kracht stroom, evenals te IJzendijke, Schoondijke en Ter Neuzen, waarbij dan de prijs bij verlich ting met een lamp van 32 normaalkaarsen op 1 cent per uur kan gerekend worden. De exploitatie-rekening raamt een ontvangst van f5500 en een uitgaaf van f5300. Alvorens hierop verder in te gaan, zullen inlichtingen worden ingewacht, die gevraagd zijn in naburige gemeenten, waar dergelijke centrales bestaan. Het suppletoir kohier der hondenbelasting werd vastgesteld op f32 en dat van het schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs op f 17.55. De jaarwedde van den telefoonhouder, die f200 bedraagt, en waarvoor blijkens schrijven van den inspecteur der posterijen en telegrafie f 125 voldoende wordt geacht, werd op voor stel van burgemeester en wethouders, naar aanleiding van de meerdere werkzaamheden ontstaan door het inrichten eener spreekcel verhoogd tot f250. Aan den voormaligen gemeente-veldwachter en bode concierge W. van Petegem, werd als bijslag op zijn pensioen in die betrekkingen resp. f23 en f20 toegekend. Een paar dagen geleden werd te Hulst een Belgische school opgericht in het Patro naatsgebouw. De inrichting kan door kindereu van Belgische vluchtelingen worden bezocht. Het onderwijs wordt door Belgische onder wijzers gegeven, terwijl de geheele inrichting op Belgischen voet is geschoeid. Het aantal schoolgaande kinderen bedraagt 36 jongens en 47 meisjes. M. Crt. Uit Sluis wordt aan het V. D.-bureau gemeld, dat het kanongebulder uit de richting van Nieuwpoort en Dixmuiden daar Woensdag nacht met ongekende hevigheid was waar te nemen. De schoten volgden buitengewoon snel op elkaar. Ook werd marinegeschut gehoord. Breskens. Woensdagmiddag is de hoogaarts „Breskens 19" tusschen Knocke en Cadzand op een mijn, vermoedelijk een Duitsche, ge- stooten. Het vaartuig vloog in de lucht. De vier opvarenden kwamen om het leven. Het zijn de gebroeders G. en A. Hoogstad, Tange en van Overbeeke. De stukken van de boot vlogen ongeveer 150 M. ver. De knal was ontzettend. In Breskens is de droefheid groot, daar alle vier de mannen van daar afkomstig waren. Middelburg. Vóórdat de anti-revolutionaire kiesvereeniging alhier candidaten voor den gemeenteraad stelde, was door enkele rechtsche werklieden gevraagd in de vacature-Verhage iemand uit hun kringen candidaat te stellen. Dit is niet geschied. Daarom hebben be doelde adressanten besloten zelf een candidaat te stellen, zoodat de strijd om de twee plaatsen in het derde district zal gaan tusschen drie rechtsche candidaten en den candidaat der S. D. A. P. Faillissementen. 16 Juni 1915. Jacob, ook wel genaamd Jacobus Leenhouts, bakker, wonende te Ter Neuzen. Rechter-commissaris mr. G. F. baron thoe Scwartzenberg en Hohenlansberg. Curator mr. H. C. J. Zaaijer, adv. en proc. te Goes. In de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: Th. Meertens, z. b., Schoollaan 1, uit Hoek. J. L. de Kleyn, z. b., Van Bovenstr. 13, uit Rotterdam. J. Schoonakker, lanbouwerskn. O 84. uit Zaamslag. A. A. Nicolle, dienstb,, Nieuwstr. 10, uit Philippine. Vertrokken zijn C. J. P. van Aerde, landbouwerskn., O 154, naar Westdorpe. F. J. II. Grammé, boek drukker, L. Kerkstraat 46, naar Beverwijk. H. J. Kroon, zeilmaker, D. Visserstraat 91, naar IJmuiden. J. W. II. C. Bruning, electri- cien, Nieuwstraat 10, naar Kaiserwerth. E. IIol, dienstb., D. Visserstraat 97, naar Aar denburg. F. J. van Doeselaar, z. b., 2e Korte- straat 1, naar Tholen. J. M. C. Bliek, z.b., Westkolkstraat 28, naar Harlingen. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor Gorinchem J. H. F. Remme te Oud Beijerland. Geref. Kerken. Zestal te Leiden: A. v. Andol te Hilversum, J. v. d. Berg te Feijenoord, K. Dijk te Rijswijk, R. W. Huizing te IJmuiden, J. L. Schouten te Arnhem, R. M. Westerink te Velp. Op tweetal voor de benoeming van on derwijzer aan de Chr. school te Grijpskerke staan de heeren J. C. Bal, onderwijzer aan de Chr. school te Hoek (Knol) |en K. Laansma te Tholen, en op tweetal voor onderwijzeres aan die school de dames H. van Schaik te Kamperland en J. van Wijck te Rockanje. Laatstgenoemde afkomstig van Sluiskil. Tegen algemeene oefenplicht. Na een betooging van de S. D. P.ers, achtte de politie te 's Gravenhage het Dinsdagavond noodig, tegen deelnemers daaraan, die zich op het Plein voor het ministerie van oorlog hadden verzameld, krachtdadig op te treden en hen uiteen te drijven. Drie personen werden verwondzij zijn in het militair hospitaal verbonden. Blijkens het verslag uit te brengen in de alg. vergadering op 28 Juni a.s. te Amster dam, zal de staat krachtens haar overeen komst met de spoorwegen aan de H. S. M. een bedrag uit te keeren hebben van f 900.000. In de vergadering zal machtiging worden gevraagd een leening aan te gaan van ten hoogste f 15,000,000, hetzij in eens, hetzij bij gedeelten. De gelden worden gevraagd voor eventueel nieuwen aanleg, uitbreiding en aan schaffing van rollend materiaal. Van de „Lusitania". Noorsche visschers hebben een kist met diamanten ter waarde van 60.000 kronen gevonden. Vastgesteld werd, dat deze kist de laatste reis met de „Lusitania" heeft mee gemaakt. De edelgesteenten zijn aan den eigenaar Ie Londen doorgezonden. ZONDAG 20 JUNI 1915. Oereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Voorber. H. Avondm. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. Dalhnijzen van Nieuwerkerk a/d IJsel, en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, Ds. J. Dalhnijzen van Nieuwerkerk a/d IJsel. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/t uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen ö'/i uur, Evangelisatie. - Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Juni 1915. Veroordeeld wegens DiefstalW. A. A., 15 jaar, letterzetter te Middelburg, tot f3 of 1 week tuchtschool; W. J. B., 19 jaar, letterzetter te Middelburg, tot f3 of 3 d. hecht.; R. v. d. Z., 31 jaar, machinist en L. V., 21 jaar, spoorwegwerker te Hontenisse, ieder tot 14 dagen gevang. MishandelingS. M. H., 36 jaar, zonder beroep te Ter Neuzen, tot f 3 of 3 d. hecht. J. P., 19 j., landbouwersknecht, te Middelburg, tot f7 of 7 d. hecht. VernielingC. L. A. H., 17 jaar, leerling Zeevaartschool te Vlissingen, tot f 5 of 1 week tuchtschool; H. v. S., 21 j., leerling Zeevaart school te Vlissingen, tot f5 of 5 d. hecht. VrijgesprokenI. de H, 27 j., smid te Bres kens, beklaagd van verduisteringJ. P. v. d. V. 32 j., schildersknecht te Middelburg, beklaagd van diefstalP. D. N., 32 j., herbergier en bloemist te Hontenisse, beklaagd van heling Th. T., 33 j., grondwerker te Clinge, beklaagd van poging tot verboden uitvoer en omkooping ambtenaar. De N. R. Ct. verneemt, dat het Neder landsche s.s. Laura, van Philadelphia naar Rotterdam, op last van de Engelsche Regeering naar Weymouth is gebracht en daar wordt aangehouden. Naar de Ned. vereemt, zal op de e. v. algemeene vergadering van de C. H. Unie Jhr. mr. A F. de Savornin .Lohman het adres bespreken van de heeren Van Aalst c. s. over oefenplicht. Parijs, 18 Juni. Het bulletin van gisteren avond elf uur luidt De beide laatste dagen is ten Noorden van Atrecht zeer hevig gevochten. Gisteren kwamen herhaalde verwoede infanterie-ge- vechten voor. Een hevig artillerie-duel wordt voortgezet. De Franschen maakten belang rijke vorderingen, welke gisteren gehandhaaft konden worden. Vooral in het Noordelijk deel van deze sector kwamen de Franschen vooruit, waar zij verschillende loopgraven ter weerszijden van den weg van Aixnoulette naar Soachez namen. De Duitschers onder namen tegenaanvallen bij het laatste gedeelte bij Baval doch zij zijn bijna geheel omsingeld. De Franschen hebben loopgraven ten Noor den ten Zuiden en Oosten van Neuville met de bajonet bestormd onder het werpen van brandgranaten. Een regen van ongeveer 300,000 projectielen dekten de krachtdadige infanterie-aanvallen. Woensdagnacht deden de Duitschers herhaaldelijk tegenaanvallen, welke werden afgeslagen. Elf Duitsche divisiën namen hieraan deel. Zij leden zware ver liezen. Ook de verliezen der Franschen waren hoog, maar het moreel der troepen is uitstekend. De Franschen hebben ruim 600 gevangenen gemaakt. De Fransche vliegers hebben bommen ge worpen, waarmede zij de Duitsche troepen hebben verpletterd en uiteengedreven. De Fransche successen in den Elzas duren voort. Zij maakten hier 500 gevangenen en vermeesterden veel materieel. Een Duitsch vliegtuig is in den Elzas ge vallen. De beide vliegers werden gedood. LONDEN, 18 Juni. Lord Millner heeft in eene redevoering gezegd, dat Engeland er op bedacht moet zijn tot voorziening in de voedingsmiddelen tot na den oogst van 1916, als wanneer de oorlog eerst zal eindigen. ROME. Officieel. Bij aanvallen vanuitRaveto zijn de Oostenrijkers teruggeworpen op Znchnatorsta en in het dal van Korinthe, dit had tengevolge dat de Oostenrijkers hun zwaar geschut moesten gebruiken. De beschieting! door de Italianen bracht schade aan de forten van Malburchetto. Latere berichten melden successen der Italianen bij Monte Nero. Zij namen 600 Oostenrijkers ge vangen, waaronder 30 officieren. Een Hongaarsch bataljon dat hevige aanvallen deed, werd terug geslagen. De heuvel b(j Flava aan de Izonza is na bloedige gevechten genomen. Een hevige tegen aanval werd afgeslagen waarbij het station Orizia gedeeltelijk werd verwoest. BAZEL. De Baz. Nat. Ztg. meldt uit particu liere bron, dat de politie te Lugani onder verden king van spionage ten nadeele ,van Zwitserland in hechtenis heeft genomen zekeren Franco Babuzè. Hij bekende dat hij door de Italiaansche regeering naar Zwitserland was gezonden om de Duitsche vluchtelingen in 't oog te houden Petersburg, De groote generale staf be richt In Galicie duurt de slag voort. Dinsdag werden hevige gevechten geleverd aan de San en Loebaczow en in het gehucht Krakowiez. Bij de gevechten aan den Dnjester is de vijand in den nacht van Dinsdag op Woensdag teruggeslagen. Stroomopwaarts van Zuzonow maakten de Russen 202 officieren en 8544 man gevangen. Zij maakten 6 kanonnen, 21 machinegeweren enz. buit. Dinsdag is de vijand boven Niemirow den Dnjester overgetrokken. Hij werd echter boven die plaats vernietigd. In de richting van Chotin hebben de Russen Woensdag tusschen de Proeth en den Dnjester een druk uitgeoefend op de vijandelijke af- deelingen. Op de overige deelen van het front is niets vermeldenswaardig voorgevallen. CONSTANTINOPEL. Het groote hoofdkwar tier deelt mede Aan do Dardanellen hebben de Turksche vlie gers in den ochtend van 15 dezer en door artil lerievuur een vijandelijk vliegtuig vernietigd. Bij Ariboeroe en Sedal Bahr hadden plaatselijke gevechten plaats. De Turksche kustbatterijen hebben bij Sedul Bahr de vijandelijke stellingen, de troepen en een transportkolonne beschoten. Een wagen der transportkolonne is in de lucht gevlogen. PETERSBURG. De generale staf van het Kaukasische leger meldt De Turken hebben het offensief in de richting van Kakutorso ondernomen, maar werden terug geslagen. In de streek van Wan hadden onbe- teekenende botsingen met de Koerden plaats. In Sopar hadden de Russen kleine schermut selingen met de Turken, die teruggeslagen werden. MIDDELBURG, 16 Juni. Ter graanmarkt van heden was geen aanvoer bijgevolg geen noteering. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,65 a f 0,75, voor particulieren f0,75 per Va kilo. Eieren 6,voor particulieren f 6,40 per 100 stuks.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3