Boekbeoordeeling. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. r De vernietiging van de Zeppelin in België. De Koning van Griekenland. Bulgarije en Roemenië. Bulgarije. Bryan afgetreden. WASHINGTON, 9 Juni. (V. D.) Bryan, de Minister van Buiteniandsche Zaken, heeft zijn ontslag ingediend. De ontslagaanvrage is aan genomen. Rede van de koning van Beieren. Hoofdwonden. TER NEUZEN, II Juni 1915. Provinciale Staten van Zeeland. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Stand van fruit en warmoezerijgewassen. Het onweder. Door den bliksem getroffen. PREDIKBEURTEN. LONDEN, 8 Juni. (Reuter.) De koning van Engeland heeft het volgende telegram, aan den tweede luitenant-vlieger Warneford gezonden Ik wensch u hartelijk geluk met uw prach tige stuk van gisteren, de vernieling, door u alleen, van een vijandelijke Zeppelin. Met het grootste genoegen ken ik u, voor die dappere daad, het Victoriakruis toe. George. ATHENE, 8 Juni. (Wolff.) Vanavond om 8 u. 40 werd bekend gemaakt dat de toestand van den koning beter is. De temperatuur was vanavond 37°, pols 108, ademhaling 18. In een bericht uit Athene, gedagteekend van 7 Juni, 6 uur 's avonds, aan de Vossische Zeitung, wordt meegedeeld dat koning Konstan tijn volgens verklaring der geneesheeren, de crisis te boven was. De brakingen hadden opgehouden en de koning kon weer eenig voedsel nuttigen. BERLIJN, 8 Juni. (Korr. Norden.) Uit Sofia wordt gemeld dat de overeenkomst tusschen Bulgarij en Roemenië blijkbaar op het punt staat haar beslag te krijgen. In diplomatieke kringen wordt aan de aankomst van Radew, den Bulgaarschen gezant te Boekarest, die een lang onderhoud met den minister-president Radoslawow heeft gehad, bijzondere beteekenis gehecht. Naar verluidt, beoogt de overeenkomst tusschen de beide rijken handhaving van de neutraliteit. BERLIJN, 8 Juni. (Wolff.) Volgens een bericht van de Vossische Zeitung uit Kon- stantinopel heeft de Bulgaarsche politicus Katsjef aldaar zich uilgelaten, dat weliswaar de entente hun bemoeingen voortzetten om Bulgarije aan haar zijde te krijgen, maar dat niettemin Bulgarije neutraal zal blijven. WASHINGTON, 9 Juni. (V. D.) Lansing, de councellor van het State Departement, zal Bryan opvolgen. Algemeen gelooft men dat Bryan zijn ontslag heeft ingediend omdat hij het niet eens was met de politiek van pre sident Wilson, met betrekking tot den Duit- schen duikbootenoorlog. Bryan zegt in het schrijven, waarin hij zijn ontslag vraagt„Ik zou mij niet met de nota kunnen vereenigen zonder mijn verplichtingen tegenover Amerika te schenden. Deel van liet kabinet te blijven uitmaken zou verraad zijn aan de zaak die mij het naast aan het 'hart ligthet voor komen van den oorlog." De „Mtlnchener Neuesten Nachrichten" zegt daarvan „En met zulk een beslistheid sprak de koning van d en directen uitweg van den Rijn naar zee, dien wij zouden krijgen, dat een ieder daaruit moest begrijpen, dat het voor onzen koning, die over den militairen toestand zeker zoo betrouwbaar en nauw keurig mogelijk is ingelicht, geen twijfel meer lijdt, of wij zijn in staat om bij het sluiten van den vrede de hand op België te leggen. In elk geval tot een zoodanige uitgestrektheid, als het ons uit een militair en, voor wat de Rijnmonding betreft, ook uit een economisch oogpunt, voor de verzekering van de toekomst van ons volk nood zakelijk schijnt. In welken staatsrechtelijken vorm zulks geschieden zal, is een quaestie van later zorg; dit is echter thans wel reeds duidelijk, dat het bij de Duitsche Rijnmonding slechts om Bel gisch gebied zou gaan en dat het correct neutrale Nederland daardoor in geen enkel opzicht benadeeld zal worden. Nederland, waarmede wij steeds in goede nabuurschap geleefd hebben, kan overtuigd zijn, dat het ook in de toekomst aan de zijde van Duitschland, verzekerd van zijn bestaan en zijn onafhankelijkheid, de rijke krachten van zijn krachtig volk ongestoord ontplooien kan. De uitmonding van den Rijn in de Duitsche Zee zal als een ge tuigenis van dezen oorlog een zuiver Duitsche aangelegenheid zijn." In dezen oorlog is bet percentage hoofd wonden zeer groot. Men is daarom met name in Frankrijk er op uit, dat lichaamsdeel van den soldaat te beschermen. Men weet, hoe dat van den Duitschen krijgsman door de pinhelm wordt beschut. Nu is men in de republiek in verband met desbetreffende onderzoekingen van de Parijsche Academie begonnen, met de soldaten ónder de gewone kepi een metalen kap te doen dragen. Hiermee heeft men gunstige resul taten bereikt. De mannen zelf zijn er echter minder mee ingenomen. Men deed daar nl. maar twee of drie vormen van maken. De kappen passen dus niet op alle hoofden. En bovendien zijn ze zoowel zwaar als warm. We ontvingen ter recensie van den uitgever G. Los te Leiden „Voor hooger Leven", tweemaan- delijksch tijdschrift voor stichtelijke lectuur, onder redactie van P. J. Smink JBz. te Delft. Met vaste medewerking van Ds. P. de Buck te Leeuwarden; Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga te Sant poort Dr. J H. Gunning JHz. te HaarlemDr. A. IJ. de Ilartog te HaarlemDs. A. Klaver te Hoorn Dr. G. P. Marang te UtrechtDs. J. B. Netelenbos te Middelburg Dr. H. T. Oberman te Vlissingen Ilr. II. L. van Oort te Utrecht; Prof. Dr. Joh. W. Pont te AmsterdamDs. II. J Rooseboom te DelftDs. N. van Schouwenburg te Amsterdam Prof. Dr. A. van Veldhuizen te Groningen Ds. A. J. A. Vermeer te 's Graven hage. Aflevering 1, van den Eersten Jaargang. Vogels van diverse pluimage, gelijk men ziet. „Een vrije tribune zal het Tijdschrift worden voor elke eerlijke, christelijke over tuiging," gelijk het heet in het stuk van Ds. J. II. Gunning J.IIzn., getiteldEnkele ge dachten over de Heilige Schrift. De eerste aflevering bevat bijdragen van Ds. Rooseboom over Christus, de bron der ware krachtDs. De Buck Gods Heerlijkheid zien J. J. Kuiper levert een gedicht over LevensrythmeDr. Gunning geeftEnkele gedachten over de II. S.Ds. Van den Bergh van Eysinga handelt overTot moeite ge boren. Ds. Marang zegt naar aanleiding van Job 1 5 treffende dingen overHet gebed der ouders. Deze uitgave is een heele durf van den Uitgever. De redacteur zegt in zijn „Ter inleiding" „Historische beschouwingen en dogma tische inzichten hebben waarde voor zoover en voor zoolang ze gedragen worden door de ervaring van de levende gemeenschap met den levenden Heer." We hebben deze aflevering doorgelezen hier met instemming, daar met stil protest. Voor ontwikkelde lezers biedt deze afl. wel stof te over tot bepeinzing. Toch mogen we niet verhelen, dat het bijéénbrengen van zoo verscheiden elementen ons eenigszins herinnert aan „een christendom boven geloofsverdeeld heid." Het zal ons benieuwen of zulk een tijdschrift ruimte van bestaan zal vinden. De prijs per jaargang bedraagt f 3.60. De uitvoering valt zeer te lovende cor rectie is uitmuntend, we ontmoetten slechts één „drukfeil" Bij toezending van volgende afl. zullen we gaarne nader ons oordeel geven. Z. In de gehouden vergadering van stem bevoegde ingelanden van den Shiispolder is benoemd tot plaatsverv. dijkgraaf de heer D. Scheele Az. te Ter Neuzen. In het laatst van Juli of begin van Augustus zal te 'sGravenhage een algemeen examen worden gehouden voor de betrekking van hulptelegrafist of kantoorbediende bij den dienst der Posterijen en Telegrafie. Aanmel ding behoort te geschieden bij het Hoofdbe stuur der Posterijen en Telegrafie te 's Graven- hage vóór 16 Juni a. s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den direc teur van het post- en telegraafkantoor te dezer plaatse. Axel. In de Dinsdag gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Buth- polder werd het dijkgeschot vastgesteld op f 1.50 per H.A. De ontvangsten over het af geloopen dienstjaar bedroegen f 1205.205 en de uitgaven f862.94. De begrooting werd vastgesteld op f 1264.075 met een post voor onvoorziene uitgaven groot f382.91. Van de heden door ons ontvangen eerste bezen ding van stukken betreffende de zomerzitting der Provinciale Staten, zij kortelings vermeld dat zij bevatten voorstellen van Ged. Staten tot het vragen van machtiging aan de Koningin om voor de nieuw bedijkte gronden aan de Ooster- Schelde onder Woensdrecht en Rilland Bath een waterschap op te richten inwilliging van het verzoek van het bestuurder Vereen, tot Chr. verpleging van krankzinnigen in Zeeland, om het verpleeggeld van de in „Vrederust" verpleegde armlastige krankzinnigen te verhoogen van f 325 op f 850 verleening aan de gemeente Nisse van een sub sidie van f 462,50 in de kosten van het bestuur der gemeente over 1915 machtiging van Ged. Staten, met intrekking van het besluit van 9 Nov. 1914, om een bijdrage van f 60 toe te staan voor eiken behoeftigen doofstomme uit Zeeland, die in eenig behoorlijk ingericht ge sticht voor doofstommen wordt verpleegd [in het besluit van 1914 stond „opgeleid"]; aanstelling van een arbeider in vasten dienst der provincie voor het Zeeuwsche gedeelte van den weg over den Ooster-Schelde-dam verleening van een renteloos voorschot aan de gemeente Westkapelle van ten hoogste f3200 en aan de gemeente Domburg van ten hoogste f 53000 voor de betrating met klinkers van de nog onver harde gedeelten van den weg Westkapelle—Oost- kapelle verhooging van het renteloos voorschot aan de gemeente Schore voor verharding van den Schoor- sche Zouteweg van f 2327 tot f 3116 opening van een crediet tot een maximum van f 3000 's jaars voor 1916, 1917 en 1918 aan de Vereen, tot verbetering van het rundvee in Zeeland vaststelling der rekening over 1913 met een voordeelig slot van f 11,933,65. [M. Crt.] Gedurende de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: L. Wemaer, dienstb. Nieuwediep 96, uit Sluis. D. de Visser, werkman, Q 8, uit Groede. A. van Sweeden, veldarb., O 52, uit Zaamslag. A. Staal, z.b., Q 222, uit Sas van Gent. E. Obrie, z.b., Q 237, uit Axel. M. de Maree, z.b., Rosegracht 10, uit Sas van Gent. J. Huijssen, z.b., Vlooswijkstr. 34, uit Zaamslag. J. Huijssen, landb., O 84,uitZaam- slag. P. v. d. Hooft, arbeiber, O 61, uit Zaamslag. P. de Groote, dienstb., Baandijk 79, uit Hoek. J. de Caluwé, koew., P 96, uit Sas van Gent. C. de Meester, dienstb O 228, uit Zaamslag. M. Flerlage, z.b. Q 183, uit Westdorpe, P. Fagel, verpleegster, 8 N, uit Arnhem. Vertrokken zijn C- S. Kaijser, z. b., O 98, naar Zaamslag. J. Harms z. b., Oostkant 5, naar Middelburg. M. J. Dees, z. b. P 68, naar Zaamslag. D. J. van der Mast, schipper, aan boord, naar Oud-Vosmeer. M. C. Allemans, dienstb., 8 N, naar 'sGravenhage P. C. Elve, z. b., D. Visserstr. 66, naar 's Gravenhage. M. Scheele, z. b., P 37 naar Axel. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor Nieuw-Vossemeer J. L. Brinkerink, cand. Bovenkarspelvoor Arne- muiden II. van Dijken, cand. Utrecht. Geref. Kerken. Beroepen te Arnemuiden J. Runia te West-Maas. Zondagmorgen werd de beroepen leeraar der Geref. Kerk van Westergeest, de cand. IJ. v. d. Zee, van Wirdem (Fr.) bevestigd door Ds. H. P. M. de Walle, van Zaamslag, die het woord bediende naar aanleiding van Numeri 27 16 en 17. 's Middags verbond Ds. IJ. v. d. Zee zich aan de gemeente met de woorden uit Efeze 6 19. Ouderling Andr. v. d. Meulen en de heer G. Blom Ilzn., Hoofd der School, spraken den nieuwen leeraar hartelijk toe. Beide keeren was het kerkgebouw door een groote schare gevuld. Ver. voor H. O. op Geref. Grondslag. Het 35e jaarverslag der Ver. voor II. O. op Geref. Grondslag (Vrije Universiteit) her innert aan het afsterven van twee harer stichters, de heeren J. A. ten Wolde en W. Hovy. Er zijn nu nog 8 stichters in leven. - Als bestuurslid is thans aan de beurt van aftreding de heer II. W. van Marie Jr. Het aantal leden steeg in 1914 van 386 tot 394dat der begunstigers van 11942 tot 12963. Het saldo der rekening van de Med. facul teit bedraagt f 33237,93'. De rekening der Vrije Universiteit wijst o.u. aan een ontvangst aan collecten van f 16457,535, aan giften f2723,535, aan contribution f25986,22. Bij de uitgaven zien we o.a. f60219,99 voor honoraria der professoren. „Ned." Het Zendingsgenootschap der Broeder gemeente te Zeist, ontving een legaat van f 10.000. Woensdag werd te Hoorn een Chr. Schooldag gehouden. Ds. Kloosterman van Alkmaar opende deze samenkomst. Daarna hield Prof. Diepenhorst van Am sterdam een rede over „Vrede". Des middags sprak Ds. wisse van Bode graven over. „Het Koninkrijk der hemelen en het kind." De avondvergadering werd in de Luthersche kerk gehouden, daar sprak Ds. Pierson van Groningen overEen Koninklijke roeping". Er was den geheelen dag zeer veel volk bij tegenwoordig. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de vooruitzichten voor den fruitoogst gunstig zijn. Wel laat de stand der Engelsche krozen en van de andere pruimen te wenschen over, terwijl ook de perziken van den vollen grond weinig beloven, maar bij de overige fruitsoorten, en dat zijn voor ons land de meest belangrijke, zijn de bloei- en de vruchtzetting door elkander goed verloopen. Prui men en perziken en vooral de Engelsche krozen hebben hier en daar ernstig van nachtvorsten ge leden appels, peren en kersen weinig of niet. De peren hebben alom rijk gebloeid en goed gezet, maar uit verscheidene provinciën wordt medege deeld, dat vele jonge vruchtjes afvallen- Uit Zee land wordt veel schade gemeld, veroorzaakt door de peregalmug en de pererouwmug. Toch is de stand der peren op Walcheren goed en op Z.- Beveland zelfs van goed tot zeer goed. Perziken staan matig op Walcheren, vrij goed op Z.-Beveland, de andere vruchten staan alle van goed tot zeer goed. De stand der warmoezerijgewassen is over 't al gemeen bevredigend. Uit onderscheidene plaatsen wordt schade gemeld door vorst. In Zeeland hadden tuinboonen last van insecten en zwam- ziekten. In Westland en Zeeland zijn de vroege aardappelen ongelijk opgekomen, wat aan zwak pootgoed wordt toegeschreven. Toch staan de tuinboonen zeer goed op Walcheren en vrij goed op Zuid-Beveland en staan de aardappelen en andere gewassen goed. Stamslaboonen, erwten en asperges staan op Walcheren goed, elders goed. St. Ct. Te Ileilo zijn 10 stuks vee door den bliksem gedood. Te Bemelen bij Maastricht zijn twee veld- arbeiders door den bliksem gedood. Te Olie en Laak in Limburg is een boerderij door den bliksem getroffen en geheel vernield. Te Brandenborgh bij Vordon is een boeren hofstede door den bliksem, afgebrand. Te Oppenhnizen is een 32-jarig veldarbeider, die op het land stond te maaien, door de warmte bevangen en overleden. Tijdens een lievig onweer, dat Dinsdagavond tusschen 8 en 9 uur boven Zaltbommel woede, is liet 15-jarig dochtertje van den directeur der ijzergieterij door den bliksem getroffen. ZONDAG 13 JUNI 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Nieboer van Krabbendijke. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Openbare Belijdenis en bed. H. Avondm. en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Dankzegging. Axel Stationstraat 9 en 2 uur, Ds. H. Z. de Mildt van Oostburg. Bed. n. Avondm. en Dankzegging. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. J. Kouwenhoven van Leiden. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 6'/i uur, Dhr. A. Verhage van Meliskerke. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. PARIJS, 11 Juni. Het bulletin van gisteren avond elf uur meldt Het artillerieduel ten Noorden van Atrecht is voortgezet, hoewel het gehinderd werd door een dikken mist. De slag, welke met de verovering van Nenville eindigde, was een vertwijfelend handgemeen van huis tot huis. De Duitschers waren aan het eind van hun kracht, toen zij terugtrokken. Een veldkanon, tal van machinegeweren en veel materieel is buitge maakt. Meer dan duizend lijken van Duitschers zijn gevonden in de huizen, loopgraven en kelders. Een aanval der Duitschers bij Beau Sé jouw, in Champagne, werd afgeslagen. Do Duitschers lieten veel dooden achter. ROME. Officieel. De Oostenrijkers hebben in de gevechten op 7, 8 en 9 dezer om het bezit van den Treykopfel, aan de Korintische grens, 200 man aan dooden, 400 gewonden en 220 krijgsgevangenen verloUan. Een tegenaanval der Oostenrijkers op de Itali- aansche stelling is in den nacht van 9 dezer met zware verliezen voor hen afgeslagen. Aan de Isonzo duren de zware gevechten voort- De Oostenrijkers bieden hardcekkigen tegenstand. De Italianen hebben den citadel op den berg bezet, welke Monfalcone beheerscht. WASHINGTON. Het antwoord van Duitschland op de Amerikaansche nota, betreffende het In den grond boren van het s.s. „William Freye" door de „Prinz Eitel Friedrich", heeft tot strekking dat Duitschland het recht heeft neutrale schepen in den grond te boren, als deze contrabande aan boord hebben. Duitschland is echter geneigd schadever goeding te geven. WASHINGTON. Aan den vooravond van de publicatie der nota van Amerika aan Duitschland, heeft de afgetreden minister van buiteniandsche zaken, Bryan, een oproep aan het Amerikaansche volk gedaan, waarin hij verklaart, dat het conflict, waarom hij is afgetreden, niet was een conflict tusschen president Wilson en hem, maar tusschen twee regeeringsstelsels. Het oude stelsel berust op kracht, het nieuwe op overreding. De ontwikkeling van het nieuwe stelsel Is de laatste 1900 jaar veel te langzaam geweest, zoodat sommiger voorbereiding nog gelegen is in macht. Bryan roept als ootmoedig volgeling van den Vredevorst de Vereenigde Staten op om te toonen dat der Duitscheren macht om oorlog te voeren, moet vervangen worden dooi1 het licht van den dag, waarop het zwaard tot ploegijzer wordt gesmeed. Morgen zal Bryan een tweede manifest openbaar maken, gericht aan de Duitsche-Amerikanen. PETERSBURG. De generale staf meldt Op den 8 en 9 dezer werden met hevige gevech ten aanvallen der Duitschers in de streek van Sjawle afgeslagen. Tusschen Orzic en den Weichsel hebben op 8 en 9 dezer hevige artilleriegevechten plaatsgehad. Op den linkeroever van de Pilitza heeft de vijand op 9 dezer getracht de Russen met een kleine troepenmacht aan te vallen. Hij weid terugge slagen en liet verscheidene tientallen gevangenen achter. In Galiclë heeft de vijand met een groote troepenmacht aanvallen gedaan op het Russische front, dat Menoska beschermde. Op 8 dezer opende de vijand een krachtdadig vuur, waarbij hij gebruik maakte van granaten met verstikkende gassenna eene beschieting van drie uur ging do vijand tot den aanval over. Hij bereikte de prikkeldraadversperring, doch werd daar tegengehouden. De Russen wierpen hem met zware verliezen voor hem op een afstand van 2000 pas van hunne loopgraven terug. Aan de Dnjestr zijn de gevechten op 9 dezer gunstig voor de Russen verloopen. Op den rechteroever van den Dnjestr hebben de Russen den vijand achteruitgeworpen. Zij ma.akten 2000 man krijgsgevangen, waaronder 20 officieren en maakten 8 machinegeweren buit. In de streek van Zuzounau, op den linker oever van den Dnjestr kon de vijand zich niet ontplooien en werd hij, na hardnekkige gevechten tot op den oever teruggeworpen. Hier maakten de Russen 800 krijgsgevangenen, waaronder 20 officieren.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3