Kerk en S c h o o I. Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 ij k e Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. De reizigers mogen wel naar Nederland en omgekeerd naar Gent, doch moeten acht dagen wegblijven. In Selzaete heeft er ver wisseling van treinpersoneel plaats. Te Walsoorden werd aanbesteed het maken van zinkwerken tot verdediging van den oever der waterkeering van het cal. waterschap Walsoorden. Eenige inschrijvers waren P. F. Voet en P. Andriessen te Ilontenisse voor f61.495. Het werk is niet gegund. Vliegmachine geland. Koewacht. Zaterdagmiddag 1 uur zweefde boven deze gemeente een tweedekker. Wegens defect daalde hij op het land van den heer C. de Feijter. De zoon van genoemden heer, met verlof thuis, interneerde de twee inzittende Engelsche officieren, die per auto naar Axel werden gebracht, om naar het interneerings- dépot te worden doorgezonden. De machine werd door Ned. militairen be waakt tot Maandag. Toen werd ze in twee gedeelten op groote wagens naar Ter Neuzen vervoerd, om per Prov. boot verder gezonden te worden. Dat deze blijkbaar nieuwe machine zeer veel bekijks had, laat zich begrijpen. Te Bors8ele zou het zinkwerk en de steenbestorting tot verdediging van den oever van den calamiteuzen polder Borssele tusschen de peilraaien 9a en 10c worden aanbesteed. De raming bedroeg f 15.800. Er deden zich echter geen inschrijvers op. Te Heinkenszand zal binnen afzienbaren tijd de meestoof „De Vijf wegen" weder in werking worden gesteld. Na in 1871 te zijn gebouwd, werden er ongeveer 30 jaren de meekrapwortels gedroogd en gedorscht. Door te geringe verbouwing werd de meestoof aangekocht voor chichorei- fabriek en werd als zoodanig verbouwd. Dit was echter van korten duur, daar de land bouwers ten slotte niet te vinden waren om chichorei-wortels te verbouwen. Ook dit bedrijf werd stopgezet. Nu echter is het gebouw weder verkocht aan een Belgisch heer, die hier op Z.-Beveland eenige hofsteden heeft. Hij zal binnenkort de meestoof weer in haar oorspronkelijken toestand laten brengen. Te Borssele liggen eenige H.A. meekrap gereed, wanneer de stoof eenmaal zal zijn in werking gebracht. Ook te Heinkenszand is een partij stekken geplant. Gedurende het tijdvak, dat de meestoof als zoodanig geen dienst heeft gedaan, moeten de prijzen der meekrap tienmaal zijn ver dubbeld. Vermoedelijk zal dit de eerste mee stoof in Zeeland zijn, die na vele jaren weder verrijst. Tern. Crt. Vlissingen. De reizigers en bemanning van do Zaterdag alhier aangekomen boot „Prinses Juliana" zijn in Engeland aan een groot gevaar ontsnapt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag te 12 uur, toen juist alle passagiers aan boord gebracht waren door den tender, dreef een Zeppelin boven Tilbury en wierp een 7tal bommen, die allen in de buurt van de boot terecht kwamen. Een bom raakte bijna het voorschip en spatte kort voor het te water vallen uiteen. De schok was vreeselijk. Spiegels en gloei lampjes sloegen stuk. Er ontstond een paniek aan boord. Eerst dacht men dat het schip geraakt was, doch dit bleek niet het geval geweest te zijn. Vlissingen. De politiehond van een hoofd agent van politie alhier, heeft getoond goed voor zijn taak berekend te zijn. In de buurt van de haven zag de agent twee mannen uit een boschje komen, wier houding hem ver dacht voorkwam. Hij gaf zijn hond lucht op de voetsporen en na even speuren haalde het dier driehonderd meter verder een zak van onder een struik, welke bij onderzoek suiker bleek te bevatten. De zak bleek gestolen te zijn van een Noorsch schip, dat in de haven suiker ligt te laden. De beide mannen werden aangehouden, en een ten hunne huize gedane huiszoeking bracht nog meer gestolen suiker te voorschijn. Het onderzoek wordt door de politie voortgezet. M. Crt. Geref. Kerken. Beroepen: te 'sGravendeelA. Rolloos te Lekkerkerk. Bedanktvoor Beekbergen door B. Heeres te De Lier. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor Oostburg: B. Nieuwburg te Zuid-Zijpe. Geref. Gemeenten. Beroepente Benthuizen, J. Fraanje te Rotterdam. Bedanktvoor Goes J. Fraanje te Rotter dam. Theologische Schooldag. De Theologische Schooldag zal op Woens dag 7 Juli te Kampen gehouden worden. Aan den avond van 6 Juli zal er een ure des gebeds gehouden worden waarin als voor ganger zal optreden Ds. H. J. Kouwenhoven van Leiden. In de morgen vergadering van den 7en Juli zal allereerst een openingswoord gesproken worden door Prof. Dr. J. Ridderbos, Rector der Theol. School, terwijl daarna door Prof. Dr. A. Noordtzij van Utrecht een refe raat zal gehouden worden over het onderwerp „Het karakter der Openbaring." Er zal ge legenheid zijn om met den referent van ge dachten te wisselen. In de namiddagvergadering zullen als sprekers optreden Ds. S. W. Bos van Koudum' Ds. R. W. Huizing van IJmuiden en Ds. Meulink van Hendrik Ido Ambacht. Ver. voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag. Evenals het vorige jaar zal eene weten schappelijke samenkomst gehouden worden op den dag voorafgaande aan de vergadering der Vereeniging voor Hooger onderwijs op Gereformeerden grondslag. Op deze samenkomst, welke te U/s uur aanvangt, zal worden besproken een referaat van Prof. Dr. H. Bavinck handelende „Over het Onbewuste." Door directeuren was nog een tweede in leider (oud leerling Jurist) uitgenoodigd op deze samenkomst een referaat te houden, die zich aanvankelijk had bereid verklaard, doch later in verband met de mobilisatie moest bedanken. Een tweede bedankte eveneens en daardoor werd de tijd te kort om een derde te noodigen. Aan deze samenkomst kunnen deelnemen zij die hunne opleiding ontvangen of ontvangen hebben aan eene inrichting voor Hooger On derwijs en zich kunnen vereenigen met de beginselen der Vereeniging. Ned. Te Leidschendam zal D. V. in het najaar een christelijke school geopend worden. Ook Schiermonnikoog krijgt zijn christelijke school (2 lokalen.) Het „Hulpfonds voor Barnabas" heeft over het boekjaar f 5400 afgedragen aan de sup- pletiekas van „Barnabas" (tot ondersteuning van weduwen en weezen van chr. onderwijzers, geen recht hebbende op pensioen). Dit bedrag werd bijeengebracht door vrijwijllige maande- lijksche bijdragen van onderwijzers, door schoolcollecten, prikkaarten, bijdragen school besturen enz. Het vorige boekjaar was het bedrag f900.hooger. De Zendingsdag van den Geref. Zendings- bond wordt 5 Augustus gehouden in de bosschen van II. M. Koningin Emma te Soestdijk. De Zendingsstudieraad houdt zijn confe rentie voor zendingsstudie van 26 tot 31 Juli te Lunteren. Te Dinxperloo heeft de predikant der Ned. Herv. kerk van een landbouwer ca. een bunder gronds ten geschenke ontvangen. De predikant zal dit land, nadat het door de Ned. Heidemaatschappij tot bosch is ingericht, voorloopig bestemmen tot het houden van Zendingsfeesten, Chr. samenkomsten en andere Chr. doeleinden. De voorganger van de Evangelische ge meente te Amsterdam sprak bij zijn afscheid deze woorden uit Johannes 16: „Het is u nut, dat ik wegga". In het kerkgebouw der Geref. kerk te Arnemuiden zal door den kerkorgelfabrikant- den heer Dekker uit Goes, een pijporgel ge, leverd worden. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onzcliulpe zij in den naam des lleeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Inbraak. Te Waddinxveen is gestolen uit de Christe lijke School aan de Kleikade. Men heeft er 's nachts geroofd een deel der schoolgelden, spaarcenten van leerlingen en leermiddelen voor nuttige handwerken. Een boerderij verbrand. Aan den Katendrechtschen Lagendijk te Rotterdam is een boerderij met vier groote voorraadschuren enz. door het overwaaien van vonken van een vuur, door brand vernield. Te zes uur gisterenmorgen was de brand uitgebroken en de brandweer wist met 6 hand- en 2 stoomspuiten te 10 uur de brand te stuiten. De schade ook van den voorraad in de schuren is zeer aanzienlijk. Zij wordt echter grootendeels door assurantie gedekt. Het vee werd gered. Bromvliegen. Men schrijft uit Limburg aan het Hand. Als we voorspellende geesten mogen gelooven, dan zullen we dit jaar omzwermd worden door buitengewoon veel groote zwarte brom vliegen. In den vorigen zomer reeds ver toonden zij zich in groot aantal in Zuid-Limburg. De toeneming in aantal werd toen toegeschre- aan.het groot getal onbegraven cadavers van aarden en vee, een dorado voor onze zwarte rommers. We zullen afwachten of het oorlogswee ook in dezen vorm over het mensch- dom kan komen. Een feit is het intusschen, dat we terwijl er nog nauwelijks wat ver sufte muggen en slappe kamervliegen waren, een druk gegons in kamers en gangen hooren van deze gevaarlijke vleeschliefhebbers. Sprinkhanenplaag. Palestina wordt thans door een ontzettende sprinkhanenplaag geteisterd. Sinds 11 Maart verschenen er milliarden bij milliarden van deze beesten. Sommige dagen was door hun dichte zwermen niets van de zon te zien. Geheele velden zijn door hen kaal gevreten. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften- 3 Juni. Hubert Theophile de Meijer, oud 21 j., jm. en Serephina Frederika Guilliet, oud 21 j., jd. 4 Juni. Dirk Johan Hoekstra, oud 26 j., jm. en Johanna Maria Cornelia Bliek, oud 26 j., jd. Abraham de Zwarte, oud 33 j., jm. en Elisabeth Cornelia de Ruijter, oud 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen 3 Juni. Jannes de Koeijer, oud 48 j., wedn„ en Adriana van den Berge, oud 61 j gesch. van echt. Cornelis Jan de Ridder, oud 23 j., jm. en Pieternella Cornelia Elve, oud 23 j., jd. Geboorten. 1 Juni. Jacobus Francois, z. van Adriaan van Es en van Maria Cornelia Verlinde. Overlijden. 30 Mei Rosalia Andries, oud 74 j., echtg. van Johannes van de Velden. 4 Juni. Anthonie de Zeeuw, ond 42 j., echtg. van Janna Elisabeth Dooms. HOEK. Huwelijks-aangiften. 29 April. Jan Cornelis de Jonge, oud 23 j., jm. en Tanneke Haak, ond 19 j., jd. 12 Mei. Jacobus den Hoog lander, oud 21 j jm. en Elizabeth Leenhouts, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Mei. Jan Cornelis de Jonge, oud 23 j., jm. en Tanneke Haak, oud 19 j., jd. 27 Mei. Jacobus den Hooglander, oud 21 j., jm. en Elizabeth Leenhouts, oud 24 j., jd. Geboorten. 2 April. Marinus, z. van Levinus de Blaeij en van Adriana de Feijter. 6 April. Francois, z. van Cornelis Pieter Dieleman en van Adriana de Klerk. 13 April. Hendrik Cornelis, z. van Cornelis Drabbe en van Anna van Wijck. 18 April. Jacob, z. van Pieter Openneer en van Maria Leenhouts. 11 Mei. Anna Johanna, d. van Daniël Kaan en van Marie Elizabeth Le Grand. 16 Mel. Johanna, d. van Petrus de Kraker en van Janneke de Graaf. Overlijden. 6 April. Een als levenloos aange geven kind van het mannonl. gesl. van Frederik de Bree en van Adrina Pladdet. 17 April. Een als levenloos aangegeven kind van het mannenl. geslacht van Willem Cornelis de Feijter en van Suzanna Pladdet. 23 April, Jacobus Buijze, oud 80 j., wedn. van Sara van Hermon. 27 April. Marinus de Blaeij, oud 26 d., z. van Levinns en van Adriana de Feijter. 4 Mei. Cornelia Kurvink, oud 77 j., wed. van Dirk Buijze. 16 Mei. Gerard Dieleman, oud 42 j., echtg. van Neeltje Jansen. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 29 April. Hendrikus Frederik Overbeeke (van Ossenisse), ond 24 j., jm. en Cornelia Leuntje van Drongelen, oud 20 j., jd. 6 Mei. Jan Drabbe (van Sluis), oud 32 j., jm. en Anna de Jonge, oud 26 j., jd. Jacobns Gideon van Cadsand, oud 23 j., jm. en Anthonia Jansen, ond 22 j., jd. Pieter Meesen [van Bosch- kapelle], oud 26 j., jm. en Johanna den Hamer, oud 26 j., jd. 12 Mei. Frederik van der Hooft [van Ter Neuzen], oud 20 j., jm. en Janna Zegers, oud 22 i., jd. 13 Mei. Jan Hamelink, oud 26 j jm. en Janna Maria van de Velde, ond 26 j., jd. 14 Mei. Christiaan van de Velde, oud 27 j„ jm. en Francoise de Ridder, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6 Mei. Franz Wetzler van [Ubach-over-Worms], oud 22 j., jm. en Barbera Elizabeth ^Dieleman, oud 16 j-, jd. 13 Mei. Hen drikus Frederik Overbeeke [van Ossenisse], ond 24 j., jm. en Cornelia Leuntje van Drongelen, oud 20 j., jd. 20 Mei. Pieter Meeusen [van Bosch- kapelle], oud 26 j., jm. en Johanna den Hamer, oud 26 jjd. Jan Drabbe [van Sluis], oud 32 j., jm. en Anna de Jonge, oud 26 j., jd. 27 Mei. Frederik van der Hooft, oud 20 j., jm. en Janna Zegers, oud 22 j., jd. Christiaan van de Velde, oud 27 j., jm. en Francois de Ridder, oud 26 j., jd. Jan Hamelink, oud 26 j., jm. en Janna Maria van de Velde, oud 26 j., jd. Geboorten. 6 Mei. Marinus, z. van Daniel Hamelink en van Adriana de Feijter. 9 Mei. Cor nelis Arij, z. van Jan de Putter en van Janna de Kok. 10 Mei. Barbera Maatje, d. van Jan Hendrik de Fouw en van Pieternella Barbera Dieleman. 16 Mei. Joris, z. van Pieter Kolijn, en van Qatha- rina Maas. 18 Mei. Pieter, z. van David Francois Dieleman en van Elisabeth van de Wege. 21 Mei. Jozias Salomon, z. van Jan de Ridder en van Francoise Romeijnsen. Overlijden. 6 Mei. Geeitruij de Vos, oud|13m., d. van Jozias en van Adriana Smallegang. 14 Mei. Een als levenloos aangegeven kind van het mannenl. gesl. van Isedorus van den Berge en van Maria Rosalia Magnus. Te Milaan. BERLIJN, 7 Juni. (M.B.) De Vossische Ztg. verneemt via Lugano Te Milaan hadden nieuwe inbraken plaats in de woningen van Duitsche families, al zijn de ongeregeldheden niet zoo erg als op 26 en 27 Mei. Op het Domplein mag niemand staan blijven. De Dom wordt zorgvuldig bewaakt. Alle geschilderde ruiten zijn weggenomen en in veiligheid ge bracht. Groote brand te Deventer. In den nacht van Zondag op Maandag brak in de stoomoliefabriek „Friesland" te Deventer een zware brand uit. Door den enormen voorraad in de fabriek opgeslagen lijnzaad en steenkool vonden do vlammen gretig voedsel. Om 6 uur 's avonds was men den brand meester. Alleen de machinekamer en het voorste gedeelte der fabriek, geheel van beton en ijzer constructie is behouden gebleven. De schade is aanzienlijk door den grooten voorraad voorslagkoeken (ongeveer 300,000 stuks) en ongeveer 200,000 kilo zaad, welke voorraden evenals de steenkool grootendeels verloren zullen zijn. Verzekering dekt do schade. Morgen (Woensdag) wordt te Rotterdam het eerste van de twee schepen, geladen met Chili-salpeter, verwacht. Parijs, 8 Juni. Het bulletin van gisteren avond elf uur luidt Ten Noorden van de Aisne verdubbelden de Duitschers hunne pogingen om de twee linies loopgraaf, welke de Franschen genomen hadden, te veroveren. In automobielen voerden de Duitschers versterkingen aan. De hevigo tegenaanvallen werden afgeslagen. Twee duizend lijken van Duitschers bedekten den bodem. De Franschen namen 250 man ge vangen en maakten zes machinegeweren buit. De Franschen hebben verscheidene aan vallen tusschen Soissons en Reims gedaan en schoten bij wjjze van represaille-maatregelen met brandende vloeistof op de Duitsche loop graven bij Vauquois. Het gevecht ten Noorden van Atrecht duurt met groote hevigheid voort. Door geconcentreerde aanvallen bereikton de Franschen het middelpunt van den Doolhof. Zij namen bij het centrum een Duitsch veld werk. Verschillende tegenaanvallen der Duit schers zijn afgeslagen en bij Hebuterne maakten de Franschen 400 gevangenen. Honderden lijken van Duitschers liggen op den grond. Parijs, 8 Juni. Telegrammen uit Dede-Agab melden, dat de toestand te Constantinopel ernstig is. De hospitalen zijn overkropt met gewonden en typhuslijders, die eiken dag bij honderden sterven. De Bulgaren verlaten de hoofdstad uit vrees voor uitspattingen der Mahomedanen. Parijs, 8 Juni. In weerwil van de ver dubbeling der posten langs de grenzen slagen burgerwachten en jongelingen in de provinciën Brabant en Henegouwen bij duizenden er in de grens over te komen om zich te voegen bij het leger van Koning Albert. Athene, 8 Juni. ('s Nachts 1 uur). De tem peratuur van den Koning is niet boven 40,1 gekomen. Te middernacht was die 39,6, de polslag is 125 en de ademhaling 76. De tem peratuur daalt nog voortdurend, ofschoon men tegen den avond weer een verhooging ver wacht. Hoewel de toestand ernstig is, is die niet hopeloos. Petersburg. De generale staf deelt mede In de streek van Sjawle duurden de ge vechten Zaterdag en Zondag voort. In den algemeenen toestand is geen wijzi ging van beteekenis gekomen. In de streek van Mosciska heeft de vijand hevige aanvallen gedaan. Aan Wisznia', bij het front aan de Viski en bij de hoogte 295 zijn langdurige plaatselijke gevechten geleverd. In de streek vau Jozonau slaagden eenige vijandelijke troepen om de Dnieper over te trekken. In het dal Loka hebben de Russen eenige aanvallen afgeslagen en 400 gevangenen ge maakt. In de streek ten Westen van Kolima deden de Oostenrijkers hardnekkige aanvallen. Zij lieten meer dan 5000 lijken achter voor het front der Russen, die 700 gevangenen maakten, waaronder 20 officieren. HULST, 7 Juni 1915. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 16,60 a f 17,—, Rogge f 12,— a f 13,—, Wintergerst f 15,60 a 16,—, Zomergerst f 16,— a f 16,60, Haver f 14, a f 14,60, Erwten f27,a 130,Wltteboonen f20,— a f23,—, Bruine boonen f21,— a f23,— Duivenboonen f 16,a f 17,Paardenboonen f 14,a f 16,Boekweit f—,—, Lijnzaad f f—Aardappels f4,60 a f6,—. Koolzaad per zak van 106 liters f— Boter per kilo fl,20. Eieren per 26 stuks fl,60. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 6 stuks rundvee, 18 varkens, 0 schapen, waar van verkocht 4 stuks rundvee en 13 varkens. ROTTERDAM, 7 Juni. Binnenl. Granen. Tarwe f 16,a f 17,60; Rogge zonder aanbod; Gerst naar qual. f 13,a f 16 Haver f 15,a f 15,60 per 100 kilo. Witte Boonen f20,— Bruine Boonen f16,— a a f 18,Kookerwten f 14,a f 16,—Paarden boonen f 12,per hectol. Meel. Op 17 dezer alhier inschrijving van 200,000 balen Amerik. Tarwebloem door de Regeering. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 9 Juni 11.41 Donderdag 10 0.2 0.25 Vrijdag 11 0.44 1.3 Zaterdag 12 1.21 1.39 Zondag 13 1.56 2.13 Maandag 14 2.31 2.47 Dinsdag 15 3.5 3.22

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3