Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. TER NEUZEN, 4 juni 1915. Belangrijk bericht Belgische paardenfokkerij. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Schipper af. PREDIKBEURTEN. omdat zij mij 't bewustzijn gaf dat ik nog leefdehet was of men mijn oogen door- vliemden met tien vlijmen tegelijkDan verbleef ik in een donkeren mist, die alle voorwerpen aan mijn gezicht onttrok. We leefden nog. Er was nog redding mogelijk. Wanhopig hield ik mijn stuur vast. Aan richten viel niet te denken, en het eenige noodige was vooralsnog in de hoogte te blijven, om te ontsnappen aan de kartetsen, die minder talrijk waren. Zoo luide ik het vermocht, riep ik tot mijn gezel„Luitenant, niets gebroken Ik kreeg geen antwoord. Ik dacht dat hij mij niet ge hoord had, en ik riep nog luider, terwijl ik mij omwendde en mijn best deed om de oogen te openen ten einde hem te zien. Niet alleen kreeg ik geen antwoord, maar alles wat ik zag was zwartIk was dus aan den dood ontsnapt, doch wist nu dat ik blind was. En mijn luitenant zou wel getroffen zijn, dacht ik. Ik had nog tegenwoordigheid van geest genoeg om al het hachelijke van mijn toestand te vatten alléén in de hoogte, misschien 1600, 1700, 1800 meters hoog, met onder mij de dreiging van het vijandelijk geschut en da afgrond ik beval mijn ziel aan God. Daar vernam ik opeens weer het vijandelijk geschut en nu schoot mij de gedachte binnen dat het mijn plicht was, als ik kon, bij de onzen te landen en aan mijn oversten den uitslag van onze verkenning mee te deelen. Het geschut hielp mij bij het richten. Ik stuurde naar de tegenovergestelde zijde. Nauwelijks ging ik twee minuten die richting in, of ik hoorde mijn luitenant, die weer zijn bewustzijn had, roepen„He, waaghals naar omhoog, naar omhoog 1" Ik gehoorzaamde instinctmatig en zóó krachtdadig dat het vlieg tuig een sprong in de lucht maakte. Ik hoorde mijn luitenant schreeuwen „hij rukt den haan van den toren I" Ik begreep dat wij aan een ramp ontsnapt waren, en riep terug: „Dank u, luitenant. Neem me niet kwalijk, ik zie niet duidelijk meer. En gij, luitenant, zijt gij gekwetst „Ja," antwoordde hij, „ik geloof dat ik goed [getroffen ben. Maar pas op, gij keert terug naar den vijand. Gauw linksom. Nog meer. Goed zoo. Vooruit nu maar." Drie minuten later vernam ik weer de stem van den luitenant, doch ze was zwakker ge worden „BestWij zijn bij de onzen Sluit uw motor afZweefvlucht nu Zachtjes aan Zachtjes Toen hoorde ik niets meer, dan oven daarop het krakend gerucht van het vliegtuig dat zich op den grond verbrijzelde." Toen de majoor, die dit verslag aanhoorde, zijn deelneming uitsprak over het blindworden van den vlieger, antwoordde de blinde: „Het eenige wat ik bejammer, is niet meer op verkenning te kunnen uitgaan." Wenizelos prijkt volgens een telegram uit Athene aan de Temps, bovenaan op de lijst van candidaten voor de kamerverkiezingen. Een uitbarsting van den vulkaan Hekla op IJsland heeft groote verwoestingen aangericht. Uit 't Zuiden van IJsland komt ook bericht van zware aardbevingen. WToensdag had in het Hotel Centraal alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats der Groente- en Fruit-Veilings-Vereeniging. De vergadering was matig bezocht. Uit de rekening en verantwoording van den Penning meester bleek dat de Vereeniging nog steeds een tekort heeft. Als Bestuursleden werden herkozen de liee- ren L. de Feijter en S. de Klerk. In de vacature werd gekozen de heer M. de Putter te Ter Neuzen. Wegens den oorlogstoestand werd verleden jaar niet geveild. Door het Bestuur zullen middelen beraamd worden om de veiling zoo krachtig mogelijk te maken en de aan de groente-veiling verbonden eierveiling uit te breiden. Aan ieder lid zal eerstdaags een circulaire worden toegezonden. In de plaat selijke bladen zal nader worden bekend ge maakt wanneer en wat er geveild zal worden. Met een woord van opwekking voor steun sloot de Voorzitter de vergadering. Woensdagavond omstreeks 8 uur was het schieten hier bijzonder goed te hooren. Velen spraken er over en luisterden er naar, mee- nende dat het van 't front afkomstig was. Het schieten was volgens de M. Ct. van een pantserschip op de reede van Vlissingen, dat op dien tijd en later schietoefeningen gehouden had. Het geschut van het front was evenwel de laatste dagen weer goed te hooren. Op initiatief van de Afdeeling Ter Neuzen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers werd door onderwijzers van verschillende rich tingen eene steunlijst geopend voor de naar Nederland uitgeweken Belgische onderwijzers. Deze lijst bracht voor Ter Neuzen en om streken een totaal bedrag op van f 140. Naar we vernemen zal het nieuwe Kanton- gerechtsgebouw alhier op Zaterdag 19 dezer in gebruik worden genomen. Axel. In eene buitengewone vergadering van de maatschappij „Axel-Station" werd met algemeene stemmen besloten de vereeniging coöperatief te maken. Voorts aandeelen te nemen in de op te richten coöperatieve super- phosphaatfabriek en werden voor plaatsing van 161 aandeelen geteekend. Wegens bedanken van den heer Jan de Kraker Cz. als bestuurslid werd gekozen de heer Jan de Feijter Lz. te Axel. Axel. In de Woensdag gehouden vergade ring van stembevoegde ingelanden van den polder „Beoosten- en Bewestenblij" werd de rekening over het afgeloopen dienstjaar 1914/ 1915 goedgekeurd in ontvang op f 18,790,316 en in uitgaaf op f 18,731,16', en de begrooting vastgesteld op f7434,90, waaronder een post van onvoorziene uitgaven, groot f988,90, met een dijkgeschot van f2, f 1,50, f 1 en f0,50 per II.A. Tot dijkgraaf werd benoemd de heer P. Vael te St. Jansteen. Cadzand. Bij de marine overheid te 's Gra- venhage is bericht ontvangen, dat Woensdag avond in Zeeuwsch-Vlaanderen, bij Cadzand, een Engelsch vliegtuig is geland, wegens gebrek aan de motor. De twee zich daarin bevindende officieren zijn geïnterneerd en het vliegtuig is in beslag genomen. Het vliegtuig een tweedekker dat te Cadzand aan de haven Woensdag om 2 uur is nedergodaald, is o. m. aldus de M. C. een Fransche, dat te Duinkerken was opgestegen. De bemanning bestaat uit twee kapiteins en een verkenner. Bij het landen was één der vliegers aan het hoofd gewond gewordeneen aanwezig officier van gezondheid verleende hulp. Per rijtuig zijn de beide vliegeniers, onder behoor lijk geleide, naar Oostburg gebracht en't vlieg tuig is onder bewaking gesteld van de kust wacht. Hoewel 't in België onder vuur genomen is, bleef de motor goed werken tot even voorbij Cadzand in de richting van Breskens, toen schijnt er een defect te zijn ontstaan. Men is toen teruggekeerd en juist aan de kust- en seinwacht is liet vliegtuig gedaald. Door den minister is het verbod tot het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens in de gemeenten IJzendijke en Waterlandkerkje ingetrokken. Vlissingen. Sedert 25 Mei wordt door een Belgisch onderwijzer, die tijdelijk bij een familie alhier woonde, een bedrag van onge- 4000 fres aan geld en papieren uit zijn valies vermist. Tot lieden is de dader van dezen diefstal nog niet door de politie ontdekt. Door Ged. Staten van Zeeland zijn met ingang van 1 Mei j.l. benoemd tot lid der commissie van aanslag voor de inkomsten belasting ter standplaats Neuzen de heeren J. J. de Jager en C. Wolfert IIz. aldaar, C. J. Burm te Hulst en A. E. Kruijsse te Axel ter standplaats Oostburg de heeren mr. A. A. J. v. d. Broeke te Aardenburg, R. J. Ver sluis en E. A. H. Le Grand te Oostburg en Antli. Luteijn Sr. te Schoondijke. Uit eene mededeeling van Z. E. den Minister van Landbouw in België, te Le Havre [Frankrijk] blijkt, dat de in Nederland uitgeweken Belgische fok-hengsten en ruerriën kosteloos verblijf en voeding zullen hebben. De Eigenaars kunnen onmiddelijk hunne paarden gestald krijgen. Voor inlichtingen wende men zich tot het Con sulaat Generaal van België, te Vlissingen, Nieuw- straat 29. In de loop dezer week zijn uit deze gemeente vertrokken: J. le Clercq, kommies dir. bel., Tholenstr. 84, naar Utrecht. J. Postma, kommies, D. Visserstraat 21, naar Roosendaal. Joz. Walraven, dienstbode, Noord- str. 94, naar Middelburg. A. A. E. Vercouteren, dienstbode, Nieuwstr. 8, naar Sas van Gent. I. S Begheijn, z. b., P 114, naar Lage Zwaluwe. Ph. Franckaert, dienstb. Kortestr. 17, naar St. Jansteeu. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Reeuwijk (Sluipwijk) R. Steen beek, te Scherpeuisse. Aangenomennaar Enschede J. J. Stam, cand. te Zwolle. Geref. Kerken. Beroepen te Veenwoudsterwal, IJ. Haspers, Nieuw-Weerdinge te Serooskerke, Dr. W. G. Harrenstein, te Noord-Scharwoude. Naar de Rott. verneemt, is aan ds. G. II. A. van der Vegte, die onlangs zijn intrede deed bij de Geref. Kerk te Groningen A, eenigen tijd van rust voorgeschreven. Over spanning is oorzaak dat hij gedurende enkele weken zijn dienstwerk niet kan vervullen. Ds. H. M. van der Vegt, emeritus pre dikant bij de Chr. Geref. kerk te Utrecht is Dinsdag in den ouderdom van 83 jaar overleden. Door wijlen den heer W. v. d. Poll te Eist bij Arnhem is aan de diaconie der Ned. Herv. kerk aldaar, diens geheele zeer belang rijke vermogen vermaakt. Examens Hoofdonderwijzer(es). Het schriftelijk gedeelte van liet examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres zal voor 1915 plaats hebben op 30 Juni. De mondelinge examens zullen aanvangen op 14 Juli, en de commissiën, met het af nemen van deze examens belast, zullen zitting houden te Breda, Arnhem, 's Gravenhage, Amsterdam, Leeuwarden en Deventer. Maandag is op Ameland door een strand jutter een ijzeren kistje aangespoeld gevonden, dat hermetisch gesloten, met 12 schroeven door het deksel, en bij opening door de millitaire autoriteiten, ammunitie bleek te bevatten. Het is tot verder onderzoek naar den Helder opgezonden. Merken of bijzondere ken teekenen waren niet aanwezig, zoodat men geen afkomst kon bepalen. Het getal van hen, die bij de spoorweg ramp in de buurt van Carlisle aan de grens van Schotland en Ierland omkwamen, is tot 164 geklommen. Van der Bilt's testament. Het testament van Alfred Vander Bilt bij de Amerikaansche multimillionair, die bij de ramp van de „Lusitania" was omgekomen is thans volgens de N. R. C. te New-York pu bliek geworden. Er zijn geen legaten voor liefdadige doel einden. Vanderbilt's tweede vrouw, met wie hij in December 1911 te Londen was gehuwd wordt rijk bedacht. Ook krijgt zij de palei zen van Vanderbilt in Londen, o.a. Gloucester House. William Vanderbilt, de zoon uit het eerste huwelijk, krijgt het vruchtgebruik van een 12,000,000 gulden en verder de eigen dommen en rechten die zijn vader bezat in de bekende mail coach-onderneming. Londen Brighton-en-terug. Zoowat de helft van het fortuin, te weten 36,000,000 gulden komt aan de kinderen uit het tweede huwelijk, Alfred en George. Gaarne verleenen we aan onderstaande opname. Aan de Reedery Luctor et Emeryo." Wat kwam het onverwacht en ongedacht dat laatste woord van den scheldenden Schipper „Ons werk voor „Luctor et Emergo" houdt op." Hoe weemoedig stemde het te moeten lezen „Twaalf jaar hebben wij met ons scheepje lief en leed gedeeld, doch thans meenen wij den arbeid ter wille van onze partij in deze streek lang genoeg te hebben verricht en wenschen dien aan anderen over te laten". De vraag liet zich niet terugdringen„Wat mag den Schipper, wiens hoofd nog zoo helder en wiens hand nog zoo vast is, toch hebben bewogen om nu reeds voor goed voet aan wal te zetten En toch past het niet die vraag te doen. Alleen reeders en scheepsbouwer zullen daarop kunnen antwoorden, maar waar het den Schipper zelf goed gedacht heeft te zwijgen, is het plicht van den passagier daarin te berusten, ook al voldoet mij niet geheel de zeker goed bedoelde geruststelling, dat de gelegenheid zich aanbood, om de taak aan een opvolger over te dragen. Een welverdiende rust zij dan den Schipper gegund na den veeltijds zwaren en moeilijken aroeid. Gij zult ongetwijfeld met dien wensch van harte instemmen, want dat werk eischte voortdurende inspanning en oplettendheid. Ja, het valt zeker gemakkelijk het scheepje te sturen door het zacht rimpelend vaarwater, als een koeltje in de zeilen blaast bij glunderen zonneschijn. Dan benijden de wandelaars op den oever de passagiers aan boord en met een spotlach om de lippen zien zij naar het „Luctor" op den boeg. Maar als straks de booze buien jagen door het want, als hoog zich verheffen de golven, het ranke scheepje dreigend met ondergang, als mijn en zandbank alom het vaarwater onveilig maken dan, bij het fier omhoog rijzen uit de golven, stemt het „Emergoden toeschouwer tot bewondering voor des Schippers stuurmanskunst. En stuurmanskunst heeft de Schrijver getoond. Dat hebben niet altijd de passagiers kunnen waardeeren, onbekend als zij waren met de vele moeilijkheden, aan de vaart verbonden. Maar dat heb ik, die jaren lang als eenvoudig matroos in het lief en leed van den Schipper deelen mocht, des te meer leeren verstaan. Zonder laveeren wist hij zelfs tegen den wind in te varen. „Rechtdoor zee" bleef zijn lijfspreuk. Of ik het dan in alles met den Schipper eens was Ik was mij-zelf niet geweest, ware het zoo, en de kapitein hield ook nooit van ja-broers. Reeds toen onze nu twaalfjarige Luctor op de werf stond, verschilde ik van meening met den toekomstigen Schipper over de wijze, waarop de vaart zou geschieden en de dienst zou geregeld worden. En, eenmaal aan boord, toen wij samen een oog in het zeil hielden, kon mij de koers niet altijd behagen. Maar toch, wij hielden het scheepje recht en brachten steeds man en lading behouden aan wal tot tevredenheid van reeders en passagiers. Wat zijn de tijden sinds veranderd I Zouden ze ook naar de meening van onzen Schipper verbeterd zijn? Of is waar, wat somnigen beweren, dat niet de tijden, maar wij veranderden en dat wij te oud worden om met den tijd mee te leven Hoe levendig staat het mij nog voor den geest als de dag van gisteren, dat ons scheepje voor het eerst de wateren opging met de beginselvlag hoog in top, toegejuicht door de velen, die de afvaart met ongeduld hadden verbeid. Wat was het toen een heerlijke tijd en hoe frisch woei de wind! Eenzelfde streven /en bedoelen bezielde reeders, bemanning en passagiers. Er was biddende ernst, hechte eenheid. Men was wars van bedilzucht, kende geen jaloezie, zocht geen vermaak in het breed uitmeten van elkanders fouten en te-kort- komingen, maar bedekte ze met den mantel der liefde. In die onderlinge liefde en eensgezindheid lag een kracht, die zich naar buiten openbaarde. Reeds jaren geleden heb ik den Schipper en zijn schip moeten verlaten, omdat het werk aan boord mij te zwaar werd. En thans gaat hij zelf. Het zal hem strijd hebben gekost den stuurstoel te verlaten, want het schip was hem lief. Eens slaat ook voor hem, als voor allen, de ure, dat hij voor goed van allen arbeid wordt afgelost. Dan zal men in wijden kring dankbaar gedenken het vele werk, dat hij op menig terrein van het leven ver richten mocht. Dien dank zou hij thans afwijzen, maar het zal hem zeker goed doen, dat alle passa giers hun wensch aan den zijnen paren Moge onder Gods zegen het schip, dat hem lief was, verder een voorspoedige vaart hebben. En zegene God den ouden Schipper. EEN OUD-MATROOS VAN DE 31 Mei 1915. „LUCTOR ET EMERGO". AXEL. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Mei. Willem Kaijser (van Ter Neuzen), oud 24 j., jm. en Catha- rina Schieman, oud 21 j., jd. Emile Franciscus de Kind (van Sint Jansteen), oud 28 j,, jm. en Philomena Schoof, oud 22 j., jd. 27 Mei. Cornelis Deij, oud 24 j., jm. en Geertruida Elisabath Bareman, oud 21 j., jd. Geboorten. 22 Mei. Albert Honoré Edouard Alphons Francois, z. van Jan Baptist Mascaux en van Joanna Helena Brijs [van Bornhom). 24 Mei. Maria, d. van Adriaan Pieter Dieleman en van Cornelia Rosalia Verplancke. Overlijden. 17 Mei. Clara Margaretha Augusta de Paepe [van Koewacht], oud 10 mnd., d. van Alphonsus en van Coralia Maria Theophila van der Bilt. 20 Mei- Marinas van Driel, oud 5 mnd., z. van Gerard Adriaan en van Pieternella Adriana van Es. 22 Mei. Daniël Drabbe, oud 73 j„ weduwn. van Pieternella Jansen van Rosendaal. 25 Mei. Florentinus Franciscus de Roos, oud 1 j., z. van Jan Francies en Leonie van den Acker. 27 Mei. Maurice Adolf van Hoije [van Exaarde], oud 1 j., z. van Gustavus Joannes en van Idalia Maria Gijsel. ZONDAG 6 JUNI 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 uur Leeskerk en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma, voorber. H. Avondm. en 2 uur, Leeskerk Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn van Ter Neuzen, voorber. H. Avondm. en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. G. Goris van Zevenbergen. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenlioltz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 6'/j uur, Ds. J. R. van Oordt van Middelburg. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Ds. L. Hubrechtse van 's Gravenpolder. Lokaal ,,Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. MIDDELBURG. Door den commissaris der Koningin van Zeeland zijn herbenoemd in de Ge zondheidscommissies te Oostburg, Hulst en Ter Neuzen, voor het tijdvak van 1 Juli 1915 tot 1 Juli 1920, mr. dhr. F. J. van Dam te Oostburg, C. A. Cammaert te Hontenisse en A. J. Klaassen te Ter Neuzen. OOSTBURG, 3 Juni Aanhoudend hoort men hier hedenmorgen weer kanongebulder uit Westelijke richting. In deB omtrek van Yperen schijnt alles wederom in volle actie te zijn gekomen. ROTTERDAM. Hedenmorgen is op 81-jarigen leeftijd overleden de heer dr. R. P. Mees, oud-lid der Tweede Kamer. De heer Mees was een vooraanstaand persoon der oud-liberale partij. Men seint ons uit IJmuiden Het Nederlandsche s s. Zaanstroom I ligt tusschen de pieren geankerd. Omdat het schip een mijn aan boord heeft weigert de havencom mandant het binnen te laten. Men seint ons uit Amsterdam: Het Nederl. s.s. Triton dat wegens brand in de machinekamer bij Duins op strand was gezet, is alhier aangekomen, waar de schade, door de brand veroorzaakt, zal worden hersteld. PARIJS, 3 Juni. [Havas.] Het communiqué van hedenmiddag luidtDe Engelschen namen met de bajonet het kasteel Hooge bij Zonnebeke. In de streek ten noorden van Atrecht gaat de artillerie-worsteling nacht en dag door. Eenige zeer hevige infanteriegevechten hadden ten Oosten van Notre Dame Lorette plaats, waar de posities van geen der beide partijen gewijzigd werden. Het totaal aantal krijgsgevangenen sinds 31 Mei in het Labyrinth gemaakt, bedraagt 800, waarvan 9 officieren en 50 onderofficieren. De Franschen veroverden er eveneens 2 mitrailleuses. Het is belangwekkend op te merken, dat tusschen 9 Mei en 1 Juni een Fransche divisie bij de molen van Manon en de suikerfabriek te Souch 3100 ge vangenen maakten, waaronder 64 officieren en 2600 Duitsche lijken begroeven. De divisie verloor aan gewonden, dooden en vermisten 3200, waarvan '/i licht gewond. PETERSBURG. De generale staf deelt mede Dinsdag duurde in de streek langs het front aan den Weichsel en Nia Zardic de strijd met onver moeide heftigheid voort. Op den linkeroever van de beneden-San bereikten de Russen Woensdag, na een plaatselijken druk uitgeoefend te hebben, het vijandelijke front en vermeesterden zij een belangrijke sector van een versterkingswerk, dat de vijand in de streek van Rucknicz ingenomen had. Vierduizend gevangenen, kanonnen en talrijke machine-geweren vielen in handen der Russen. Het offensief der Russen langs het geheele front tot aan de Wisloca blijft zich met succes ontwik kelen. Aangaande Przemysl kan worden medege deeld dat de stad, de artillerie en de versterkingen welke door de Oostenrijkers vóór de overgave waren vernietigd, niet in staat werden geacht zich langer te verdedigen en dat de Russen zich er zoolang hebben gehandhaafd, totdat de Russische troepen aan de San waren terugenomen. De stad wordt van de Oost- en van de Westzijde belegerd. Nadat de vijand zich van Jareslow en Rademnow had meester gemaakt ontplooide hij zich aan den rechteroever van genoemde rivier. De handhaving van genoemde stellingen zou de Russische troepen gedwongen hebben tot een zeer moeilijken en on- gelijken strijd langs een front van 35 werst, terwijl zij in die stelling blootgesteld waren aan het ge concentreerde vuur van de talrijke zware kanonnen van den vijand. STAVANGER. De kapitein en 18 man van de bemanning van het s.s. „Tyrus" zijn met het s.s. „Jotkin" hier aangebracht. De „Tyrus", met steen kolen geladen, werd getorpedeerd. De bemanning verliet het scbip met de sloepen. Zij werd door een Nederlandsche vischkotter opgepikt, welke haar aan boord van de „Jotkin" deed overgaan. CONSTANTINOPEL. Het groote hoofdkwartier deelt medeAan de Dardanellen hadden gisteren slechts zwakke artillerie- en infanteriegevechten plaats. De Turksche batterijen aan de Aziatische kust beschieten met succes de vijandelijke stellingen bij Sedal Bahr. Op de overige fronten is niets van beteekenis gebeurd.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3