Kerk en School. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. B u r g e r 1 ij k e Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. zich hiervoor op de verschillende categoriön van menschen die hun instemming betoond hebben. Ten slotte vraagt spr. of de vergadering eerst overgaan wil tot bespreking of wel tot de be noeming van een voorloopig bestuur. Tot het laatste wordt besloten. Om een eindelooze stem ming te voorkomen, noemde spr. enkele namen van wie hij de zekerheid had gekregen dat deze voorloopig voor de zaak willen werken. Het gevolg was dat bij acclamatie benoemd werden nit de categorie der postbeambten dhr. D. M. Broer; waterstaat dhr. F. Verbrugge; commiezen dhr. J. van Beveren spoorwegpersoneel dhr. C. Leunis Holl Loodswezen dhr. A. P. Onderdijk Belgisch Loodswezen dhr. V. Focquierpolitie dhr. C. Klaassen en voorts uit de vak-categoile dhr. C. Lok, J. de Groen en A. P. van Baal. Dit voorloopig bestuur zal ter hand nemen de taak om zooveel mogelijk propagande te maken en het daarheen te leiden dat spoedig de oprichting van een coöp. bakkerij een feit is. De heer Lok beantwoordt nog enkele gestelde vragen, waarna hij nogmaals herhaald dat het thans de plicht is van ieder der aanwezigen om personen te winnen voor deze zaak, opdat weldra het getal van 80 verdubbeld wordt. Ieder die zich nog niet heeft opgegeven kan dit thans nog doen aan bovengenoemd bestuur. Hierna werd de vergadering gesloten en bleef het voorloopig bestuur nog eenigen tijd bijeen om de functies te verdeelen. Naar wij vernemen is het bestuur aldus samen gesteld Voorzitter: C. Lok, Vanbovenstraat 33; Secretaris A. P. van Baal, L. Kerkstraat 45 Pen ningmeester D. M. Broer, Verbindingstraat 14; de andere lieeren bestuursleden. De vergadering was door 61 personen bezocht. Gisterenavond omstreeks 8 uur werd alhier een Zeppelin waargenomen, komende uit de richting Antwerpen. Men vermoedde, dat zij de koers zette naar Engeland. Heden werd alhier begonnen met de verkrijgbaarstelling van goedkoop brood. De prijs van dit brood is slechts 12 cent per kilo, met een lj« ons speling op het gewicht. Een scherpe controle zal hierbij, wat ge wicht enz. meer aangaat, plaats hebben. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat geldzendingen bestemd voor de Belgische militairen, dienen te geschieden door bemiddeling der posterijen, door middel van postbewijzen of postwissels, om het even of het land, waarin de afzender verblijft, bond genoot of onzijdig is. Ingeval men het adres der militairen, wien men geld verlangt te doen geworden, niet zou kennen, kan men dienaangaande inlichtingen bekomen bij het Departement van Oorlog, te Havre. Zaamslag. Ook in deze gemeente wordt ruimschoots gebruik gemaakt van de gelegen heid tot het verkrijgen van regeeringsbrood. Men rekent, dat, wanneer de inschrijving van belanghebbenden gesloten zal zijn, ongeveer 250 broodkaarten zullen zijn aangevraagd. Het aantal meelkaarten en natuurlijk be trekkelijk gering. Het juiste getal is ons nog niet bekend. Axel. In de Vrijdag gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden polder „Gapelle" werd het dijkgeschot vastgesteld op f 7 per hectare. Het vorig jaar bedroeg het dijkge schot f 6 per hectare- De ontvangsten over het dienstjaar 1994/15 bedroegen f 1381.59 en de uitgaven f 1169.256, zoodat er een batig slot was van f212.336. De begrooting voor het dienstjaar 1915/16 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1504.286, met een post van onvoorziene uit gaven groot f68.036. Te Haarlem is in den leeftijd van 62 jaar overleden mr. L. Stevens, van 1884—1890 burgemeester van Sas van Gent en van 1886— 1890 lid der Prov. Staten van Zeeland. Biervliet. In de raadsvergadering werd be sloten lo. tot goedkeuring van do door B. en W. gehouden aanbesteding van reparatie aan den door onweer beschadigden gemeente toren voor f1767 aan den laagsten inschrijver F. Hoevenagel alhier. 2o. tot het aangaan eener geldleening groot f3200. De uitvoering van het werk aan den toren zal plaats hebben onder toezicht van den bouwkundige den heer Van Baal te Oostburg. De kosten der vernieuwing, alsmede die der verharding van de beide laatste toegangswegen tot de kom zullen gevonden worden uit liet bedrag der geldleening plus de assurantiesom. M. Crt. Aan de Belgische Zeeuwsche grens nabij Eede is een Belg die over de grens wilde trekken, door de Duitsche grenswacht dood geschoten. De Territoriale bevelhebber van Zeeland heeft een verordening van politie afgekondigd betreffende het Nederlandsche gedeelte van het Kanaal van Gent naar Ter Neuzen voor zoover deze wateren niet vallen onder de gemeente Ter Neuzen. Art. 3 van deze verordening bepaalt „Het is verboden een vaartuig, hetzij be woond of onbewoond, het zij geladen of ledig, zonder vergunning van, of vanwege „den Territorialen bevelhebber op te leggen of te laten opleggen". Voorts bepaalt art. 4: „De schipper, die de lastgeving heeft ont vangen, zijn vaartuig buiten de wateren, vallende onder deze verordening te brengen of te doen brengen, is gehouden daaraan zoo spoedig mogelijk te voldoen. Bij nalatigheid in de uitvoering dezer last geving kan daarin op kosten van den schipper worden voorzien, onverminderd de straf be paald bij artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsbl. no. 128), zijnde hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden." Geref. Kerken. Beroepente Krommenie II. L. Both te Eindhovente UrkR. W. Huizing te IJmuiden. Bedanktvoor Haarlem, G. Wielenga te Zwolle voor Harderwijk R. M. Westerink te Velp voor Zwartsluis S. Idema te Workutn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te St. Oldenrode, A. Daran, pred. bij de Herv. Staatskerk in België, thans te Wassenaar; te Enschedé J. J. Stam cand. te Zwolle. Wijlen mevrouw CnopiusVan Swin- deren heeft aan de Geref. kerk te Zwolle f16.000 en aan de weezen dier kerk f3000 vermaakt, vrij van successie. De Jaarvergadering der Vereeniging voor Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland zal d. v. gehouden worden te Middelburg op 23 Juni a. s. Na gehouden examen voor de Classis IJzendijke is tot godsdienstonderwijzer bij de Ned. Ilerv. Kerk toegelaten de heer C. Bruij- schaert te Schoondijke. De derde Noord-Hollandsche Schooldag wordt d. v. gehouden op 2 Juni in hpt Park te Hoorn. Als sprekers hopen op te treden de lieeren Prof. Diepenhorst van Amsterdam Ds. J. L. Pierson van Groningen en Ds. G. Wisse van Bodegraven. Van 2631 Juli zal in Amsterdam een vacantie-cursus worden gehouden voor Chr. onderwijzers. Prof. Bavinck geeft 8 lessen overDe psychologie in verband met de op voeding. Prof. Bouwman 4 lessen over Lichte stoornissen in het psychologisch leven en de invloed daarvan op de opvoeding. Dr. Kromsigt spreekt in 3 lessen over Persoonlijk heid en opvoeding. De heer W. Jansen (vroeger distr.-schoolopziener te Middelburg, thans te Utrecht) over Goethe en zijn Paedagogiek. Dr. Buijtendijk handelt over Oog en tand de heer A. J. Schreuder over Geestelijke Groei verschijnselen. Op een der avonden zal door Dr. J. R. Calleubach een rede gehouden wordon over Cats en Revius. De kosten voor het volgen van dezen cursus bedragen f 10. De cursus is georganiseerd door het Hoofd bestuur van de Vereeniging van Chr. Ond.s en Ond.,ssen in Nederl. en zijn O.-I. Bezittingen. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onzehulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Naast de firma De Bussy, Rokin 60, te Amsterdam, zgn werklieden bezig een nieuw gebouw voor de firma op te trekken. Vrijdagmiddag omstreeks halftwee stootte een graver, op een diepte van ongeveer 3 meter beneden den beganen grond, ouder het zoogenaamde maaiveld, op een hard voorwerp. Bij nader onderzoek bleek ebn steenen pot te zijn stukgestooten, waarin een aanzienlijke voorraad oude zilveren en gouden munten uit de middeleeuwen. De munten zijn daarop in een doek verzameld en naar het kantoor der firma overgebracht. Van den steenen pot was niets meer te vinden, de stukken schijnen in de modder te zijn weggezakt. Bij nadere beschouwing bleken er ruim 800 zilveren en 37 gouden munten te zijn uit de 14e en 15e eeuw, geen groote waarde ver tegenwoordigende, maar desniettemin vor mende een merkwaardige collectie. Het zijn munten van Holland, Zeeland, Brabant, Vlaanderen en Gelre, o.a. uit den tijd van Jan van Beieren, Philip den Goede, Jan van Vlaanderen, Albrecht van Beieren, Reinoud en Arnoud van Gelre. Bijzonder rallen op die van Giesbert van Bronkhorst, heer van Anholt, van Frederik van Blanken- lieym en Jan van Heijnsberg. heer van Schoon- oort, welke edellieden, blijkens de historie, van den leenheer het recht verkregen zeiven munten te slaan. Dan zijn er bij de collectio verschillende „Grooten", de Leeuwengroot, de VJaamsche groot, de Akensche groot, alsmede eenige exemplaren van de middeleeuwsche munt soort de Rozebrekers. Alhoewel in het land wel meer oude munten zijn gevonden, is dit nooit binnen de bebouwde kom van onze gemeente gebeurd. In den grond, waar het gevondene verborgen was, waren overblijfselen van verschillende fundamenten, zoodat wordt aangenomen dat de bewoners van het huis dat er stond, vóór het nu afgebrokene, den pot in veiligheid hebben gebracht, ten tijde wellicht van plaat selijke troebelen. De verkoopwaarde van de verzameling moet niet groot zijn, voor een museum lijkt 'teen niet onbelangrijke aanwinst. (Tel.) Te Edam is aangehouden een oflicier der Engelsche marine, geïnterneerd op Urk. Met een Belg was de zuster van den officier per motorboot van Amsterdam naar Urk vertrok ken. De geïnterneerde luitenant zwom naar het bootje, werd opgenomen en naar Volen- dam gebracht. De groepscommandant te Edam liet de toegangswegen afzetten. Een patrouille gelukte het met behulp van ge- politie de vluchtelingen aan te houden. Hand. Het wordt, naar het V. D.-bureau uit Rosendaal verneemt, steeds moeilijker om België te verlaten. Dienstplichtige mannen worden niet doorgelaten. Andere mannen worden slechts doorgelaten, indien ze kunnen bewijzen, dat ze zich in een onzijdig land gaan vestigen of daar werk zullen krijgen. Belgi sche vrouwen konden tot dus ver vrij ge makkelijk passeeren, als ze hun mannen gingen opzoeken, doch dit mag niet meer. Alleen indien de man in een neutraal land een vaste woonplaats heeft of de vrouw een aanstelling bezit, dat ze daar in betrekking gaat, krijgt ze een pas om België te verlaten, maar ze mag dan niet meer in België terug- keeren. De stad Antwerpen heeft 23,000 frank moeten betalen wegens de vernieling van de woningen der Duitsehers op den dag der oorlogsverklaring. De gemeente Capelle heeft van de Duitsche autoriteiten bericht ontvangen dat ze vrijge steld is van de betaling eener boete, groot 10.000 mark, wegens de vernieling van den spoorweg. Op verzoek van het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor bloembollen cultuur, hebben de bloemisten naar de hos pitalen in Engeland en Duitschland ieder 600 kisten afgesneden bloemen gezonden. De ver zending naar Frankrijk en België is onmoge lijk gebleken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Er bestaat in Nederland eene Vereeniging welke zich ten doel steltChristelijke opvoeding en on derwijs van doofstomme en blinde kinderen en jongelieden te bevorderen. Deze Vereeniging die den naam van „Effatha" draagt, en met dien naam over 't algemeen onder ons Christenvolk bekend is, heeft reeds een insti tuut te Dordrecht, waar doofstomme kinderen opvoeding en onderwijs ontvangen. Ook voor de blinden was zij werkzaam. Reeds heeft zij, om ook de blinde kinderen in zulk een opvoeding en onderwijs eerlang te kunnen doen deelen, een som van f2400.—bijeen gebracht. Zal echter het doel kunnen worden bereikt en ook voor onze blinden, die niet minder dan de doofstommen tot het zaad des Verbonds moeten gerekend worden te behooren, een instituut in het leven kunnen worden geroepen, dan dient het bedrag, waarover kan beschikt worden, met minstens tien vermenigvuldigd te worden, f 25000. zijn voor dit doel van noode. Hoe zullen we aan dit bedrag komen, vooral als we letten op de tegenwoordige tijdsomstandig heden, die zoo drukkend zijn. We weten het niet. Maar dit weten we welook onze blinden mogen we niet langer aan hun lot overlaten zij vragen om opvoeding en onderwijs naar den eisch van 's Heeren Woordook wat tot hun tijdelijk en eeuwig welzijn ondernomen wordt, is een arbeid in den Heere, en zal daarom ook niet ijdel zijn. Reeds vele broeders en zusters hebben ons door hunne giften verblijd. Nog niet zeer lang geleden mocht onze Penning meester een gift van f 1000.voor dit doel ont vangen. In den weg der wondere en aanbiddelijke Voorzienigheid Gods, kwamen we in aanraking met Mej. F. VAN DER WERF, Voorstraat 16. Zelve bijna blind, is zij het best in staat over der blinden lot en nood te oordeelen. Door de liefde van Christus bewogen en ge drongen, bood zij zich aan in het bijeenbrengen van de noodige gelden ons en, zoo er eene afzon derlijke vereeniging voor wordt opgericht, dan die Vereeniging behulpzaam te zijn. Wij stellen alten, die in het lot der blinden belang stellen en met ons bogeeren, dat de blinden komen tot en zich verheugen mogen in het Licht, dat ons in den Heere Jezus Christus tot verlichting en vertroosting immers ook voor de blinden is opgegaan, met dezen arbeid in kennis- Wel zal die arbeid vooreerst in de Noordelijke provinciën worden ter hand genomen, maar om door wat men daar doet, ook Zuidelijke er voor op te wekken. Te Meppel, van waar hij uitgaat, werd binnen eenige dagen, reeds meer dan f 100— er voor bijeengebracht. Voorzeker, een goed begin. Deze arbeid bedoelt een Christelijke, een Gere formeerde, niet een bepaald kerkelijkete zijn. Ieder, die Gereformeerd of Christelijk is, kan dus mee werken, tot welke kerkgemeenschap hij ook be hoort. En als ieder er aan meê werkt kan zonder eenig bezwaar het bedoelde instituut in 't leven worden geroepen. Broeders en Zusters in onzen Heere Jezus Christus, zoo ge in staat zijt iets in 't belang van onze blinde kinderen te doen, staat deze zuster, wanneer ze u vroeger of later bezoekt, te woord en zend haar niet ledig van u. Stelt ons door uwe hulp in staat blinde kinderen eene opvoeding en onderwijs te geven, zooals Gods Verbond en Woord dat eischen, en zooals ook zij daaraan, niet minder dan onze ziende kinderen, behoe te hebben. Met een gift voor dit doel af te zonderen meer nog door met eene jaurlijksche bijdrage U te ver binden, dient Ge de zaak des Heeren en zult Ge ons van harte verblijden. De Heere heeft, wat er van U gevraagd wordt, van noode. Laat dit te weten U genoeg zijn. J. VONK, Bestuurslid van „Effatha". MaassluisMei 1915. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 28 Mei. Wouterus Antonius den Boggende, oud 25 jjm. en Maria Scheele, oud 20 j., jd. Geboorten. 25 Mei. Jacobus Marinus, z. van Andries Johannes Adriaausen en van Suzanna Adriana de Meijer. 26 Mei. Arie, z. van Gerrit den Exter en van Jannetje de Nooijer. Alphonsns Johannes, z. van Frederik Dominicus Anthonius Schirris en van Melanie Herdewel. 27 Mei- Arie Krijn, z. van Geertrudes Adrianus Hamelink en van Cornelia Jacoba Hamelink. 28 Mei. Adrians Johanna, d. van Jacobus Hendrik Balnikker en van Elisabeth Amelia Christina van Kerkvoorde. 29 Mei. Adriana Margaretha, d. van Arie den Exter en van Catharina Pladdet. Overlijden. 24 Mei. Bernardus Dominicus Neder- lof, oud 22 j., z. van Abraham (overl.) en van Maria Clemencia Seegers. 26 Mei. Johanna Jacoba Leenhouts, oud 41 j., d. van Abraham en van Maria Jacoba Tromp (beiden overl.) 27 Mei. Janneke Rouw, oud 11 in., d. van Martinus Maarten en van Janneke Maria Elve. Maria Regina Jochem, oud 7 j., d. van Arie Marinus en van Maatje Vereist [overl.] Op grond van een rede, door den heer Wijnkoop op 21 Maart te Beverwijk gehouden, waarin hij den Tsjaar voor bloed-Tsaar en moordenaar zou hebben uitgemaakt, heeft, naar de .Tribune" meldt, de officier van ju stitie te Haarlem een rechtsvervolging inge steld. De zaak komt 7 dezer voor. Een Rijksveldwachter is als getuige gedagvaard. BERLIJN, 31 Mei. ](Korr. Nord.) Duitsche en Oostenrijksche voorhoeden zijn, terwijl de omsingeling van Przemysl vordert, de hoofd stad genaderd en staan heden op vijf kwartier sporens van Lemberg af. LONDEN. Een groot Nederlandsch stoom schip, de naam is onbekend, staat in brand bij de Engelsche kust ter hoogte van Deal. Gisterenmorgen zijn stoombooten uitgevaren om het vuur te [helpen blusschen. De red dingsbooten van het brandende schip zijn ge reed om de bemanning zoo noodig van het schip af te brengen. Volgens een nader bericht heet het bran dende schip Triton. Het schip wordt naar wal gesleept. De Triton behoort aan de Koninklijke Ne derlandsche Stoomvaartmaatschappij. Het is een schip van 1980 br. ton en werd in 1913 gebouwd. Men vermoedt dat het getorpe deerd of op een mijn geloopen is. Men seint ons uit Amsterdam De kapitein van de „Triton" heeft aan de directie der Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij alhier geseind dat brand in de machinekamer van het schip is ontstaan en dat booten langs zij bezig zijn het vuur te dooven. De reis wordt zoo spoedig mogelijk voort gezet. Hieruit blijkt dat de toegebrachte schade niet ernstig is, en dat er geen sprake kan zijn van torpedeering of loopen op een mijn. Londen. Het persbureau meldt Bij Ramsgate, Renswood en enkele andere voorsteden van Londen zijn Zeppelin's waar genomen. Er ontstonden vele branden, maar men kon geen zekerheid krijgen of het ontstaan van deze branden in verband stonden met het verschijnen der Zeppelin's. Rome. De generale staf deelt mede Aan gene zijde van de grens van Tyrol en Trentino wordt de opmarsch der ltaliaanscho troepen voortgezet en zij hebben 6 K.M. ten Noorden de belangrijke boogte Groni-Zigna, waar de Oostenrijkers sedert eenigen tijd bezig waren met den bouw eener vesting bezet- Op de hoogvlakten blijven de Italianen een artillerievuur onderhouden. Het vuur van het Oostenrijksche fort Belvedera is minder hevig geworden. De Italiaansche troepen hebben zich op het terrein genesteld. In Valsugario is het Italiaansche front tot 8 K.M. van Darbo vooruitgeschoven, waar de Italiaansche troepen stevig staan op de beide hellingen van Val. Ook de berg Belvedera bevindt zich in handen der Italianen. Aan de greus van Termia heoft anderhalf bataillon Oostenrijkers, voorzien van machine geweren de Italiaansche Alpentroepen aan gevallen. Deze sloegen achtereenvolgens vijf hevige aanvallen af. Zij gingen onder een hevige slagregen en een verstikkende mist tol het offensief over, waarbij zij de Oosten rijkers voor goed verjoegen. De verliezen der Italianen zijn gering. Aan de grenzen van Seruili duurt de regen en het wassen der rivieren voort. Door hunne bedrijvigheid, zelfverloochening en het volle vertrouwen in de zegepraal overwinnen de Italiaansche troepen alle moeilijkheden. Buda-Pest. Het Hongaarsche Persbureau meldt, dat de koning de leiders der oppositie in particuliere .audiëntie zal ontvangen. Volgens de Magyare Hirlap wordt Andrassy morgen, Appeny Vrijdag en Zichy Zaterdag te Schönbrunn verwacht. Een merkwaardige vondst. Van Urk ontsnapt. Steeds moeilijker. Voor de blinden. Een aanklacht tegen den heer Wijnkoop. De insluiting van Przemysl.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3