Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. Gemeenteraadsverkiezingen. IJit de Pers. Binnenland. Buitenland. No. 1228. Woensdag 2 Juni 1915. 13° Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Alle stukken voor de redactie bestemd, te zenden aan den Uitgever, Vloos- wijkstraat 21, Ter Neuzen, met vermelding„Aan de Redactie." Aanname van Advertentiën tot 1 uur op den dag der uitgave. Dinsdag 29 Juni is dit jaar de datum, waarop de candidaatstelling voor leden van den Ge meenteraad moet plaats hebben. De gemeenteraadsverkiezingen hebben dit jaar zeker wel onder bijzondere omstandig heden plaats. Temidden van de branding der volkerenzee ligt ons land, thans nog veilig, maar niettemin in aanhoudend perikel. Dit besef heeft ^en zeker gevoel van saam- hoorigheid gewekt onder de bewoners van ons land. Vooral in den aanvang scheen alle partijschap begraven en de strijdbijl wegge worpen. Langzamerhand echter kwam het oude, verschil meer en meer openbaar ü,n thans lijkt het wel, of bij sommige partij- groepen de ernst van den toestand geheel en al wordt weggecijferd. Men versta ons wel. We beweren niet, dat de staatkundige partijen en haar beginselen moeten wegdoe zelen. Dat zou op den dood eener politieke organisatie uitloopen. Maar wel zouden we gaarne zien, dat in deze dagen, alles vermeden werd, waknoode- loos strijd uitlokken, of de gemoedferen onder ling verbitteren zou. De Christelijke partijen hebben in de Tweede Kamer daarvan een schoon voorbeeld gegeven, en het ministerie zeer loyaal gesteund, en dat naar het eigen getuigenis der groote liberale pers. Laat ook nu, bij de komende Raadsverkie zingen, indien het eenigszins doenlijk is, de strijd niet oplaaien. Het eou aangenaam zijn en een verheffenden indruk maken, indien alle partijen zich konden vinden in een bestendigen van den huidigen toestand, wat de samenstelling van den ge meenteraad betreft. Een status-quo, d. w. z., den toestand on veranderd laten. Elke partij blijft dan op eigen sterkte. Men spaart groote kosten, wat zeker ook een factor is, die mag meespreken. We hopen, dat Neuzen, Axel en Zaamslag in dezen het voorbeeld van andere gemeenten zullen volgen. Kan dat niet zijn, en voor één gemeente althans, schijnt dat reeds vast te staan, dan zij de strijd kalm en waardig. Elke partij vermijde dan, wat onnoodig verbittert. Men stelle dan beginsel tegen beginsel. Toch, als Nederlanderssamen éen van zin, éen van ziel. Z. V In orde? Verschenen is een, „Rapport in zake Be sturenbonden." Te weten van een Commissie, daartoe benoemd door Christelijk Nationaal Vakverbond. Allerwegen ziet men, dat de Chr. werk lieden zich in vakvereenigingen organiseeren, om aldus mede positief en georganiseerd partij te kiezen tegen., den rooden, revolution- nairen stroom. Enkele punten uit genoemd Rapport hebben onze volle sijmpathie. Het doet weldadig aan in het Rapport te lezen «Wij, Christelijke arbeiders, weten dat de mensch, behalve een lichamelijk, ook een geestelijk wezen is en dat hij dus behalve stoffelijke dingen ook geestelijk voedsel noodig heeft. Met maatschappelijke verheffing alleen kunnen wij den arbeider niet gelukkig maken." Dit is, niet waar, een geheel andere toon, dan in den socialistischen hoek wordt aan geslagen. Naast lichamelijke, ook geestelijke behoeften. De eerste worden in den breede omschreven en uitvoerig wordt opgesomd, welke middelen op verschillend terrein dienen aangewend te worden. Ons troffen bij de doorlezing eenige punten, die wij liever niet hadden ontmoet. Zoo wordt den Besturenbonden als taak gewezen ook te bevorderen, dat vanwege de overheid de noodige gezondheidsmaatregelen worden genomen. Op zichzelf uitmuntend. Maar gaat het Rapport nu niet te ver, als het daaronder ook b. v. opneemt„school- baden, schoolartsen," „speelpleinen voor kinde ren onder toezicht" Gaat dat niet een weinigje over de schreef Komen we zoo, practisch, niet terecht bij de Spartaansche gedachte, dat de kinderen den Staat belmoren en deze er dus als vader over gaan zal Wordt op deze wijze het kind niet allengs en geheel onttrokken aan de zorg der ouders, die de natuurlijke en van God verordende opvoeders zijn Men denke er tevens aan, dat wie in dezen a zegt, ook b moet durven zeggen. Is de idee eenmaal aanvaard, dan volgen de konsekwenties van zelf. We hopen van harte, dat dit punt uit het Rapport zal zijn of worden gelicht. Z. De twee Zuilen. De Standaard schrijft Er is geen ring, geen knop of schakel meer, waarbij ge het internationale leven kunt aan grijpen. Al wat saamstrengelde werd uit elkaar gerukt. Het heet nog, dat we een Hof van Arbitrage hebben, maar 't werkt niet meer. Meer dan de helft der gezanten werd van hun post afgeroepen. Schier alle verband is verbroken. De neutralen zijn er niet in geslaagd tot samenwerking te geraken. En zelfs de Vereenigde Staten van Amerika, die niets liever deden, dan in Europa weer het aanspannen van de onderscheidene volken voor den vredeswagen te bevorderen, voelen zich door het van allen kant opkomend gevaar in hun actie en bedoeling verlamd Slechts twee zuilen bleven er nog staan, die ten deele althans het internationale gebouw nog voor een deel schragen en die twee zuilen zijn de Koningin van Nederland en het centrale Hoofd der Roomsche Kerk op het Vaticaan. De Vorstin van Nederland bezit nu eenmaal een internationale positie door het gebeurde met de vredesconferentie, door de stichting van het Hof van Arbitrage en door het monu ment voor den vrede, dat in onze Residentie verrees. Men kan niet meer aan de vredesbeweging denken, of vanzelf vestigt zich aller aandacht op Nederland. Zal er weder een samenkomst der volkeren plaats hebben, om over volkeren recht en vredesverzekering te beraadslagen, dan is aller eerste gedachte, dat ons land en onze regeering er bij betrokken zal zijn. En de blijde roep, die in alle land reeds'op het einde der vorige eeuw van onze Koningin uitging, heeft van den aanvang harer regeering af haar als de ideale hooge persoonlijkheid begroet, om, voor zoover 't kon, vrede en recht aan de volkeren te verzekeren. Zij is daarom de eerste zuil, om het gebouw van den vrede, voor zoover 't nog niet geheel neersloeg, te helpen schragen. En naast Haar blijft dan als tweede zuil nog het Hoofd der Roomsche Kerk op het Vaticaan steun bieden. Ook zijn taak is een internationaal karakter. Hij behoort niet tót een land, maar staat in Kerkelijke betrekking tot vele landen waar zijn Kerkelijk gezag door grootere of kleinere groepen van de bevolking geëerd wordt. Hierdoor beschikt Hij over een niet zoo onbelangrijken invloed op tal van personen in zeer onderscheidene landen, zoo in Europa als Amerika, en daarom poogt ook thans de internationale gemeenschap zich aan Hem op te houden. Mag nu aangenomen, dat onze Koningin een bede voor den vrede in 't hart koestert, waarop ook in het Vaticaan een ja en amen niet achter blijft, dan ligt er voor de hand, dat er als vanzelf behoefte opkwam, om deze beide internationale, vrij over zichzelf beschik kende hooggeplaatste dragers van een eere ambt, in nader contact te brengen en zulks te doen op officieele wijze. Deze wensch ging van meet af geheel buiten het Kerkelijk vraagstuk over 's Pausen macht of recht om. Al wat gezocht werd en nu noodig bleek, was zeker contact tusschen twee geheel op zichzelf staande elementen, die beiden dit gemeen hadden, dat van hun positie zekere internationale invloed niet viel af te scheiden. Mits men dit nu maar in het oog houde, hebben we ten deze in niets met de motie—/ Dumbar van doen. Wat gezocht werd, en te bereiken is, moet zijn een contract ad hoe. Moge er zegen op rusten 1 REGEERINGSBROOD. Het regeeringsbrood is in Den Haag en in Rotterdam van af heden (Dinsdag 1 Juni) verkrijgbaar. AUTEURSWET. De Staatscommissie tot voorbereiding van de herziening der overgangsbepalingen der Auteurswet 1912 is ontbonden bij K. B. van 28 Mei. TWEEDE KAMER. Eerst was het plan Donderdag 3 Juni de Kamer weer bijeen te roepen thans is de datum van bijeenroeping bepaald op Dinsdag 8 Juni. In deze vergadering is aan de orde regeling van werkzaamheden; stemming over het wets ontwerp tot wijziging van het invoerrecht op sinaasappeleu, mandarijnen, citroenen en ba nanen en op oudheden en trekking der af- deelingen. De voorzitter is voornemens, indien ten minste het eindverslag over dit ontwerp tijdig wordt uitgebracht, onmiddellijk een aanvang te doen maken met de beraadslaging over het aanstellen van een Nederlandsch vertegen woordiger bij het Vaticaan. GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. Voor tijdelijk gezant bij den Paus worden „in welingelichte kringen" de namen genoemd van Jhr. Van Nispen en het Eerste-Kamerlid Mr. Regout. VERKIEZINGEN. M a r k e 1 0. Gedeputeerde Staten van Ove- rijsel hebben bepaald, dat in het kiesdistrict Markelo, ter vervulling van de door het be danken van den heer A. II. ter Horst als lid der Staten ontstane vacature, een verkiezing zal plaats hebben op Maandag 14 Juni a. s., de stemming zoo noodig op Woensdag 23 Juni en de herstemming zoo noodig op Woensdag 30 Juni. (Zw. Ct.) Amsterdam. De Tel. meldt, dat namens de besturen der rechtsche partijen aan het bestuur der vrijzinnige kiesvereeniging Voor uitgang schriftelijk is meegedeeld, op welken grondslag de eventueele samenwerking tus schen de rechtsche kiesvereenigingen en de afdeeling Amsterdam van den Bond van Vrije Liberalen zal zijn gebaseerd, n.l. eikaars af tredende candidaten overnemen en er ook voor werken, ook tegen eventueel te stellen candidaten der vrijzinnig-democraten en soci aal-democraten. Het antwoord van Vooruitgang wordt nog afgewacht, doch 't schijnt, dat de samenwerking tusschen de rechtsche partijen en de vrije liberalen tot stand zal komen, evenals reeds is bepaald, dat rechts in VIII met één can- didaat den strijd zal aanbinden. SCHEEPVAART. Sedert 1 Januari zijn den Nieuwen Water- weg binnengekomen 1717 schepen, metende 1.975.973 netto reg. ton. Voor 1914 waren deze cijfers 4628 sch. en 5.579.253 ton. ONZIJDIGHEIDSVERKLARINGEN. De St. Ct. bevat de onzijdigheidsverklaring van Nederland in den oorlog tusschen Italië en Oostenrijk. HOSPITAAL-KERKSCHIP DE HOOP. Zondagmorgen is het Hospitaal-Kerkschip De Hoop van Amsterdam naar zee vertrokken. Aan het vertrek ging een korte plechtigheid vooraf. De voorzitter, mr. G. Vissering, wees op de bijzondere tijdsomstandigheden, waaronder De Hoop ditmaal uitvaart. Er behoort moed toe, zoo zeide hij, thans zee te kiezen, maar de heilige plicht 'rust op ons, de smart van anderen te lenigen. Het witte schip zal meer dan ooit de witte stip zijn op den Oceaan, die hulp beteekent. Spreker betuigde dank aan de consuls der verschillende landen, die de merkteekenen van het schip aan hun regeeringen hebben mee gedeeld. De plechtigheid werd bijgewoond door den nieuwen consul-generaal van Duitschland, Freiherr von Humboldt-Dachroeden. (N. R. C.) EEN VERVOLGING. Naar het „Hbl." verneemt is er een ver volging ingesteld, op grond van artikel 98 van hot Wetboek van Strafrecht (openbaar making van iets, waarvan de geheimhouding door het belang van den Staat wordt geboden), tegen het dagblad „De Telegraaf", wegens de opneming van een ingezonden stuk, waarin militaire maatregelen werden gepubliceerd. STROO. De stroo-distributie, waarvoor de minister een commissie heeft ingesteld, die een rege ling had te ontwerpen, waardoor het mogelijk was grondstof voor de cartoufabrieken te be houden, heeft, naar de N. Winsch. Ct. meldt, reeds resultaat geleverd. Thans is 6 millioen K.G. voor de fabrieken beschikbaar gekomen, waartegen 9 millioen K.G. mag worden uit gevoerd. DE OORLOG. Van het Westelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 30 Mei. (Wolff.) Ambtelijke mededeeling uit het groote hoofdkwartier Na een voorbereiding door een artillerie beschieting van 10 uur deden de Franschen oostelijk van het IJzerkanaal een aanval op onze stellingen ten noorden van de Hordthoeve. Tegen middernacht was de aanval over de geheele linie afgeslagen onder zware verliezen voor den vijand. Een aantal Zouaven, waar onder manschappen van vier verschillende regimenten, werd gevangen genomen. Tusschen Atrecht en het kanaal van La Bassee vond slechts een artillerieduel plaats. Aan den straatweg van Bethune naar Souchez namen wij een paai dozijn zwarte Franschen gevangen, die zich in een boschje hadden verborgen. De gebruikelijke beschieting door de bond, genooten van de plaatsen achter onze linie heeft onder de Fransche vrouwen en kinderen- die uit liefde voor de plaats hunner woonstede daar zijn achtergebleven, weer vele onschul dige slachtoffers geëischt. Van het Oostelijke gevechtsterrein. W EENEN, 30 Mei. (Wolff) Ambtelijk wordt gemeld Op het gevechtsterrein aan de Beneden- Lubaczowka werd 's nachts een krachtige Russische aanval, waarbij het tot een gevecht van man tegen man kwam, afgeslagen. De pogingen van de Russen om bij en beneden-

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1