Biimenlaitdscli Nieuws. Uit Stad en Provincie. dags om 3 uur werd voor den vuurtoren van Rimini een schip met drie schoorsteenen waargenomen. Andere schepen kruisten in volle zee. De militaire commando's van Ancona en Venetië werden terstond gewaar schuwd. Spoedig verscheen ook een vijandelijk luchtschip aan den horizon. Om 4 uur begon het bombardement met- granaten van groot kaliber, die de vernieling van den spoorweg en de spoorbrug bij het knooppunt der lijnen van Rimini, Bologna en Ferrara ten doel had. Er werd hier groote schade aangericht. Eenige op de stad gerichte projectielen hadden niet veel uitwerking. In de bierbrouwerij Spiess, vanwaar seinen heetten te zijn gegeven, werden alle Duitsche bedienden en werklieden in hechtenis genomen. Tusschen Porto Civita Nuova en Porto Recanati werd een baanwachterswoning ver nield. De rails word beschadigd. Te Ancona werd het stationsgebouw ge troffen. Amerikaansch stoomschip getorpedeerd. LONDEN, 26 Mei. (Reuter.) Volgens een Lloyds-telegram uit Browhead is het Ameri- kaansche s.s. Nebraskan, van Liverpool naar Delaware Break water onderweg, op 40 mijl van Fastmet getorpedeerd. De bemanning heeft zich in de booten begeven. Het weer is mooi en kalm. LONDEN, 26 Mei. (Reuter.) De Nebraskan keert terug met het voorruira vol water. Een gewapende trawler is bij het schip. De duik boot, die het heeft getorpedeerd, is duidelijk gezien. De Nebraskan voerde groote Amerikaansche vlaggen en de naam was met groote letters op beide zijden van het schip geschilderd. Het is haast onmogelijk dat de duikboot onkundig is geweest van de nationaliteit, te meer daar het een heldere, mooie avond was. (De Nebraskan meet 4409 ton en behoort aan de American and Hawaiian ss. Cy, te New-York. Red. N. R. C.) Vrede en voorspoed Een Amerikaansche correspondent schrijft aan de N. R. C. Nu meer en meer blijkt, dat de vleugjes van terugkeerenden voorspoed zich hoofd zakelijk bepalen tot bedrijven, die indirect of rechtstreeksch bij bestellingen der oorlog voerende natiën zijn betrokken, terwijl de komst van het voorjaar maar luttel heeft medegewerkt tof vermindering der werkloos heid, is thans veler hoop gevestigd op be ëindiging van den oorlog. Zal deze echter inderdaad de zoo algemeen gekoesterde ver wachtingen verwezenlijken Amerikanen belmoren over het algemeen tot de min of meer verwende wereldlingen, die zich kwalijk tal van magere jaren kunnen getroosten, nadat er zooveel vette zijn vooraf gegaan. In de laatste dagen zijn er echter van onderscheiden zijden stemmen opgegaan om hen te vermanen, die van het sluiten van den vrede alleen heel tegemoet zien. Daaren tegen, zoo heet het, behoort men zich voor te bereiden op harde tijden, als eenmaal de oorlog voorbij zal wezen, in plaats van zich met ijdele hoop te vleien. Onder deze onheilsprofeten, die de groote menigte hier te lande bij voorkeur doodzwijgt, verdient bovenal vermelding de vice-president der National City Bank alhier, John Gardin. Diens met tegenzin door hem aangevoerde bedenkingen steunen op ernstige overwegingen. Zij hebben, als afkomstig van een hoofdbe stuurder der meestbeteekenende bank dezer metropool, een diepen indruk nagelaten. Hij zegt tot zijn leedwezen te hebben be speurd, dat zijn landgenooten zich aan zelf misleidingen schuldig maken. Ongetwijfeld zal de oorlog vroeger of later ook hier te lande een oogst van disterls opleveren. „Wij zullen daarom wijs doen met bovenal niet te veel te vertrouwen," zegt hij, „op de eindelijke voordeelen van den allesbehalve ongunstigen toestand, waarin wij tijdelijk verkeeren. Tot zelfs in de verst verwijderde uithoeken der wereld zal de nawerking van de huidige ver nietiging op groote schaal worden gevoeld. Er is een hevige ontreddering ingetreden op de internationale ruilmarkt. Tot het regelen en vereffenen van internationale rekeningen is noodzakehjkheidshalve overge gaan moeten worden tot een schorsing dei- in- en uitstroomingen van goud, zooals deze in vredestijd plegen plaats te vinden. Als gevolg hiervan is nagenoeg alle buitenlandsch papieren geld sterk in waarde achteruitgegaan. Deze waardeverminderingen bedragen van 1.5 tot 20 pet. Als de oorlog eenmaal zal zijn afgeloopen, zal men zich in Europa vooral bij uitstek er op toeleggen om de zoo ernstig gestoorde nijverheidstoestanden weer te verlevendigen. De wereld zal dan weldra worden overstroomd met voortbrengselen uit Europeesche landen, welke veel goedkooper dan voorheen zullen zijn vervaardigd Hoe zal het echter -zijn gesteld met de koopkracht ginds in de Oude Wereld? Bij uitstek daar, maar evenzeer .in de overige werelddeelen zal deze opnemingsvaardigheid ten minste 40 tot 50 pet. zijn afgenomen. Moet er aldus niet worden gerekend op een daling in de loonstandaarden Bovenal zal deze zich doen gevoeleif in de Vereenigde Staten, waar loonen zich bijna zonder uitzon dering door het bereiken van elders ongekende hoogtepunten plegen te onderscheiden. Over het geheel hebben Gardin's woorden het gereedelijkst ingang gevonden bij Republi- keinsche persorganen Deze slaan er nu de tegenpartij te Washington aan het roer is niet alleen politieke munt uit, maar ook moet het verlaagde tarief van invoerrechten het thans weer ontgelden. O. a. merkt de Republikeinsche Rochester Post Express op, dat de voordeelige leveranties van krijgsbehoeften alsook het falen van vreemde mededinging zooveel baat hebben verschaft, gemakkelijk vergetelheid zouden kunnen doen intreden. Echter heeft zelfs de machtigste der onzijdige mogendheden zich voor te bereiden op de betaling van haar deel in de kosten dezer reuzenworsteling. Dit zal, naar veler meening, aanzienlijk blijken, niet tegenstaande mogelijke vergoedingen in den vorm van meer bedrijvigheid. Het onzijdige N. Y. Journal of Commerce vraagt wie gelijk hebben zij, die aannemen, dat verarmde volken niet genoeg kunnen voortbrengen voor zichzelven en tegee hooge prijzen hier ter markt zullen gaan of degenen, welke de moede gestredenen dan gereed ver wachten, om zoo matig en goedkoop mogelijk te leven, onderwijl terugkeerende tot den arbeid en deze met kracht hervattende, om desnoods aanvankelijk met luttel winst wat er overschiet, te gaan verkoopen, om op den duur kapitaal te vormen en voormalige toestanden weer zooveel mogelijk te herkrijgen. Dit laatste blad denkt geen weelde te mogen verwachten voor levergraag Amerika als arme klanten de markt drukken. Gardin's schatting van de waarde der tot nu toe vernietigde bezittingen, enz., in dezen oorlog bepaalt zich tot 46,000,000,000. Een ontzaglijk groote, ja onbegrijpelijk hooge som, die niettemin zal moeten worden aangevuld. Geslachten lang zal aan die zware taak moeten worden gearbeid. „Het geld van de toekomst zal hoofdzakelijk papier wezen, want er is niet genoeg goud aanwezig om tot dat doel te worden gebezigd", zegt het Journal. En nog zooveel te minder als er oorlogsver goedingen zijn betaald. Indien de stand van zaken, zooals Gardin beschrijft, tot een paar landen ware bepaald, zou de Republikeinsche Hartford Courant er vooï de overige wereld geen moeilijkheden van verwachten. Nagenoeg gansch Europa ondervindt thans echter steeds langer een afneming van hulpbronnen, die een ontmoe digend verschiet oplevert. Daarom verlangt dit blad het beschermend stelsel terug. Het voorziet een daling van loonen in Europa nog zelfs beneden het vroegere peil. Aldus moet er uit dat werelddeel een alles overtreffende mededinging worden verwacht indien men de tolboomen openlaat. Elk Amerikaansch voortbrenger en loontrekker zal alleen z.i. gevrijwaard kunnen worden tegen noodlottige kansen door middel van een wet geving, die hen in de eerste plaats in staat stelt op 's lands markten te kunnen mede dingen tegenover den invoer van buiten. De Democratische N. Y. World hecht geen geloof aan zulk een felle mededinging uit Europa. Het Europeesche vasteland na de Napoleontische oorlogen, Frankrijk na den oorlog van 1870—71 en de Vereenigde Staten na den burgeroorlog van 186165, al die zoo uitgeputte landen werden weldra weer gereed tot het betrekken van invoeren zooveel eerder dan om uitvoerhandel te beoefenen. Daarom wordt van deze zijde op de theorie, dat alleen tariefverhooging zou geboden zijn, beslist af gedongen. Van de zijde der Democratische N. Y. Times wordt betwijfeld of Gardin's 46,000,000,000 thans als het ware bedrag der verliezen mag worden aanvaard. Bovendien is er geld be spaard door de bezuinigingen, die oorlogstijd medebrengt. Heeft hij wel bedacht, dat vele der in den oorlog omgekomenen mogelijk toch waren gestorven Is de waarde der ver nielde eigendommen niet overschat? Ook in vredestijd gaan zoovele dezer te loor. Boven dien wordt het vernietigde hersteld in ver beterden toestènd en veelal tot grooter waarden dan voor den oorlog. Regeeringsmais. De regeering is, in verband met het resul taat der laatste verkoopingen, voorloopig niet voornemens, veilingen of inschrijvingen van regeeringsmais te doen plaats hebben. Echter blijft de gelegenheid bestaan om ondershands maïs uit den regeeringsvoorraad aan te koopen, te Amsterdam bij de Commis sie voor den graanhandel en te Rotterdam bij het Comité van Graanhandelaren. De prijs van deze maïs zal door de regee ring iederen Maandagavond voor een week worden vastgesteld. Uitvoer van aardappelen. De Staatscourant van Woensdagavond meldde het volgende De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald, dat van heden af ook vergunning tot uitvoer van Roode Star-aard appelen kan worden verleend. Belanghebbenden worden ter bekoming dier vergunning verwezen naar het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den uitvoer van aard appelen, Amaliastraat 2, 's-Gravenhage. T ij d e 1 ij k gezantschap b ij den Paus. Men meldt uit Leiden aan de N. R. C. Alhier is in een wijkgebouw een protest vergadering gehouden tegen het wetsontwerp tot instelling van een tijdelijk gezantschap bij den Paus. De vergadering werd geleid door den heer C. Bloot, lid van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente en ging uit van eenige orthodox-protestanten. De vergadering was druk bezocht. Onder uc aanwezigen bevond zich het lid van de Tweede Kamer prof. dr. B. D. Eerdmans. Verschillende predikanten hadden sympathie betuigingen gezonden. Als spreker trad op ds. F. J. Krop, te Rotterdam, die het wetsontwerp een slag in het aangezicht noemde der reformatie en in strijd met de Grondwet. Na in een uitvoerig betoog de beteekenis van de Roomsche kerk en het pausdom te hebben geschetst, besloot spreker met een krachtig protest tegen het wetsontwerp en met de verzekering, dat de Protestanten, hoe gaarne zij de regeering willen steunen, den godsvrede zullen moeten verstoren, indien het wetsontwerp wordt gehandhaafd. Ten slotte werd een, door prof. Eerdmans geamendeerde motie bij acclamatie aangeno men, luidendeDe protestmeeting te Leiden, saamgeroepen om haar stem te verheffen tegen het wetsontwerp betreffende het z.g. tijdelijk gezantschap bij den Paus, wil gaarne haar vertrouwen uitspreken in de regeering, doch kan niet verhelen, dat dit vertrouwen ten zeerste is geschokt door genoemd wets ontwerp en verzoekt de regeering dringend, ten einde de nationale eenheid niet te ver storen, genoemd ontwerp in te trekken, vooral nu ook Oostenrijk Hongarije, Pruisen en Beieren in verband met den oorlogstoestand in Italië hun gezanten hebben terruggeroepen. Nog deelde de voorzitter mede, dat een verzoekschrift aan H. M. de Koningin ter kennismaking in de zaal lag, H. M. dringend verzoekend, Hare handteekening nimmer onder het wetsontwerp te plaatsen. Na het zingen van het Lutherlied Houdt Christus Zijne kerk in stand, enz., ging de vergadering uiteen. Door bemiddeling van de Javasche Bank is uit Nederlandsch-Indië overgemaakt ten behoeve van het Kon. Nat. Steun-comité in den Haag een bedrag van f50.000. TER NEUZEN, 28 Mei 1915. Hedenmiddag om een uur vloog over onze stad ^pn vliegmachine. Duidelijk zichtbaar- zag men de.machine langzaam voortbewegen. De motor hoorde men zeer goed ronken. Ze verdween in de richting van de Schëlde. Tot predikant bij de Geref. gemeente (Vlooswijkstraat) alhier is beroepen de Wel- Eerw. Heer H. A. Minderman te Kalamazoo in de Vereenigde Staten van N.-Amerika. De Consul van België alhier, brengt o.m. ter kennis van het publiek 1. dat het verboden is Belgische bankbil jetten in Engeland in te voeren 2. dat er te Vlissingen, door de zorgen van het consulaat-generaal van België, in die stad, een ambtelijk bureel is ingericht dat ten doel heeft alle inlichtingen te verschaffen omtrent reizen. Den reizigers voor Engeland wordt aanbe volen hunne bankbiljetten in hunne verblijf plaats, in Engelsch of Nederlandsch geld om te zetten. Te Hulst werd eenige dagen geleden een geldinzameling gedaan onder de gegoede Belgen ten voordeele van het IIulp- en Voe dingscomité voor de Belgen, die in hun land zijn gebleven. Deze bracht niet minder op dan 2620 frank in een viertal dagen. Sluis. De soldaat J. V., die de wacht had aan de grenzen te Retranchement bij Sluis, stoeide met zijn meisje, de 20-jarige Marie C. uit Retranchement. Het geweer ging Èlotseling af en het meisje werd op slag gedood. e dader, die radeloos is, werd gearresteerd. De toestand van de moeder van het meisje, die voor twee maanden haar man verloor, is zeer beklagenswaardig. Op 3 Juni e.k. zal, naar men aan de M. Crt. meedeelt, door een twintigtal militairen in kantonnement te IJzendijke onder leiding van den mil.-sergt. F. de Jong een record-afstands- marsch gehouden worden op een dag (in den korst mogelijken tijd) van 70 K.M. 's Avonds om 6 uur vertrekt men uit IJzendijke naar PyramidePhilippineStation Philippine Sas van GentAxel—Zaamslag, 35 K.M. Terugreis in tegenovergestelde richting. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Oostburg de heer E. P. Vos te Vlissingen. Vlissingen. Gedurende de Woensdag ge houden schietoefening aan den dijk alhier heb ben verschillende huizen zwaar schade ge leden. Aan voor- en achterzijde werden, niet tegenstaande allen aan het voorschrift van den burgemeester hadden voldaan, de ruiten ingedrukt. Na het ontbranden van het schot en de knal volgde een ontzettend gerinkel van ruiten. Over het geheele „Eiland" zijn aan de achterzijde ruiten stuk. Bij het eerste schot waren bij de talrijke bezoekers op den dijk verschillende viervoeters, waar men res pect voor heett als zij hun kop naar u uit steken. Deze liepen allen met den staart tusschen de beeneu weg zoo hard zij konden. Een vermakelijk gezicht. Dakpannen zijn bij rijen verschoven en ver schillende schoorsteenen staan in wankelende houding. (M. C.) Vlissingen. Dinsdagavond zijn vijf Belgische geïnterneerden uit de klas van discipline te Vlissingen ontsnapt. Ze werden echter allen nog denzelfden nacht opgevangen, 2 op de St. Anneke-booten in het kanaal, 2 bij het fort De Nol en een bij het Badhotel. Er zijn nu in het depót 14 Belgen en één Engelsch matroos. De stoomtram Walcheren naar Domburg vervoerde den derde Pinksterdag 4167 reizi gers, waarvan 2447 naar Valkenisse. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: F. L. van Daele, klompenmaker, Baandijk 44, uit Stoppeldijk. A. Scheele, veldarbeider, O, uit Zaamslag. P. A. de Looff, dienstbode, Heerengracht 15, uit Wissenkerke. A. Donze, landbouwersknecht, O 35, uit Zaamslag Vertrokken zijn Janna Oppeneer, dienstbode, Kerkhoflaan 15, naar Zaamslag. C. N. Koole, zonder beroep, Grenulaan 30, naar 's Gravenhage. J. B. Standaert, winkelbediende, Noordstraat 50, naar 's Hertogenbosch. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 27 Mei 1915. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgmeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, De Jager, R. Scheele, Lensen, De Feijter, Eijke, Van Borssum Waalkes en D. Scheele. Afwezig de heeren Wieland, De Bruijneen Donze, de laatste met kennisgeving. Na vaststelling der notulen stelt de Voorzitter aan de orde 2. Ingekomen stukken. a. Missives van Gedep-Staten, berichtende goed keuring der suppletoire kohieren van het middel baar en mulo-onderwijs. b. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het raadsbesluit betreffende de onder- handsche verpachting van het grasgewas der bas tions I en II aan J. P. Vercouteren voor f175. c. Kennisgeving van de heeren D. Scheele Az., L. Wabeke, J. D. Thieman en Jan de Feijter Jz. dat zij hunne benoeming tot lid der schattihgs- commissie aannemen en idem van den heer Jacob Nijssen, dat hij zijn benoeming tot lid van de com missie tot wering van |schoolverzuim te Sluiskil, aanneemt. Alles voor kennisgeving aangenomen, d. Adres van de Ziekenvereeniging „Hulp in Nood", berichtende „daar het in deze tijden aller treurigst gesteld is hoe de bakkers willekeurig winsten maken doordat b.v. den eenen het aan dien prijs verkoopt en den anderen aan dien prijs en dat het er v e r s c h r i k k e 1 ij k toegaat met het gewicht daar zeer veel brooden slechts 71/» ons wegen, verzoeken adressanten beleefd het daar heen te willen leiden dat daaraan paal en perk worde gesteld door bv. een maximum prijs en oen minimum gewicht vast te stellen en diegenen die daar buiten gaan zooveel mogelijk bekend maken al was het dan ook in den vorm zooals dat met de melk geschiedt." Namens B. en W. wordt dit adres aangehouden totdat desbetreffende verordeningen behandeld zullen worden en ook met het oog op de a s. broodlevering vanwege de gemeente. e. Schrijven van de Zeeuwsch-Vlaamscho Tram wegmaatschappij waarbij zij doet toekomen het plan van den aanleg binnen de gemeente. Dit plan is, voorzoover het betreft rijksgronden, goed gekeurd door den minister van waterstaat en voorzoover het betreft Prov. terrein door Ged. Staten. Zij vertrouwt dat de Raad zich met dit plan kan vereenigen. De Voorzitter zegt dat de gemeentebouwmeester rapporteert om aan het verzoek te voldoen, schoon in het plan niet is tegemoetgekomen aan den wensch van de bewoners van Driewegen. De heer Lensen kan niet begrijpen datB.enW. dat plan kunnen goedkeuren en stelt voor aan de Z. VI. T. te verzoeken rekening te houden mot de bezwaren die voor Driewegen verbonden zijn aan het plan zooals het nu geprojecteerd is. Toen de subsidie vastgesteld is, zijn er voorwaaiden gesteld en wanneer wij nu de belangen van Driewegen over het hoofd zien, hadden we evengoed geen voorwaarden kunnen stellen. Wenschelijk is het om te trachten een uitweg te vinden. De heer Waalkes zou nog verder willen gaan en willen voorstellen indien de bezwaren aan dit plan verbonden, niet werden opgelost, dan de subsidie in te trekken. Breedvoerig wordt hierover gesproken. De heeren Dees en De Jager zouden dit punt nog eens willen aanhouden en dan nader onder zoeken de toestand te Driewegen die voortvloeit uit dit plan en of daarop wat kan gevonden worden. Hierna wordt het voorstel van de heer Waalkes om de subsidie in te trekken, indien aan de be zwaren niet tegemoet wordt gekomen, in stemming gebracht en verworpen met 7—3 stemmen. Vóór stemmen de heeren Lensen, de Feijter en Wadlkes. Daarna wordt het voorstel-Lensen om aan de maatschappij te verzoeken alsnog eenige verande ringen in het plan te brengen, met algemeene stemmen aungenomen In verband hiermee zal er een conferentie gehouden worden met B. en W., de Commissie van bijstand en het Bestuur der Tramwegmaatschappij, teneinde tot overeenstem ming te komen. f. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het raadsbesluit betreffende verhooging subsidie plaatselijk steuncomité. Voor kennisgeving aangenomen. g. Idem van Ged. Staten, berichtende goed keuring raadsbesluit waarbij Hangoor ontslagen wordt van de werkzaamheden aan het sluisje aan de middensluis. In verband hiermee wordt z. h- s. aangenomen het voorstel om het salaris van Hangoor te handhaven. h. De Voorzitter deelt mede dat inzake de broodverstrekking de zaak door B. en W. geregeld is en dat met 1 Juni a. s. de verstrekking begint. De prijs waarvoor het meel gekocht wordt is f 10, evenwel heeft de Minister geschreven dat hij zich voorbehoudt om daarin wijziging te brengen, indien Z.Exc. dit noodig acht. De broodprijs is gesteld op f 12. De heer Lensen vraagt nog waar het verschil

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2