VoorlooM Bericht. VAN "DALEN, Binnenlandse!! Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Laiidboiiwberichten. Gemengd Nieuws. Burgerlijke S t a 11 d. Laatste Berichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie 11. eerste helft der maand Juli 1915. 4 Cent. Vergeet niet uwe uit* gelezen couranten, tijd» schriften, boeken, enz. af te staan voor de soldaten. I Amerikaansche correspondenten te Berlin melden, dat Duitschdand in zijn antwoord aan de Vereenigde Staten zich bereid zal verklaren, passagierschepen ongemoeid te laten, indien de Amerikaansche regeering waarborgen wil geven, dat zij geen ontplofbare stoffen of contrabande vervoeren. TWEEDE KAMER. Vakonderwijs. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van liet vakonderwijs. Dit ontwerp is als een uitvloeisel te beschouwen van het werk der Staatscommissie voor de reorganisatie van het onderwijs. Een der voornaamste onderdeden hiervan is de regeling van het leerlingwezen. Het landbouwonderwijs is buiten dit ont werp gelaten. Bij het Departement van Land bouw is daarvoor een afzonderlijke regeling in voorbereiding. (M. C.) Uitvoerverbod. De uitvoer van rundvlecsch is verboden. Ontheffing van dit verbod is evenwel verleend voor verduurzaamd rundvleesch en voor versch vleesch afkomstig van nuchtere, vette en graskalveren. Uitvoer van aardappelen. De St.-Ct. 118 bevat de meedeeling van den Minister van Landbouw, waarbij bepaald wordt, dat alle Nederlandsche aardappelhan delaren vergunning kunnen bekomen tot uitvoer van aardappelen in de soorten Eigen heimer, Borger en Industrie, alsmede nog alle soorten witvleezige. Y r ij e uitvoer. Bij de Vereeniging vau Ned. Exporteurs van landbouwproducten te Beverwijk, is bericht ontvangen, dat de Duitsché regeering heeft toegestaan aardbeziën voor jam- en sapfa brieken vrij van rechten in te voeren. Voor de aardbeziënstreek is deze gunstige bepaling van enorm belang. (N Ct.j Weer valse he zilverbons. De nieuwe zilverbons van f2,50 blijken ook al weer vervalscht te kunnen worden. Bij een onzer groote geldinstituten te Amsterdam zijn gisteren twee valsche zilverbons ontvangen. Wanneer men de valsche niet vergelijkt met de echte, dan valt het niet zoo gauw op, dat men nagemaakte zilverbons heeft. Zij hebben ook een watermerk in vet er in gewerkt. Vergelijkt men de valsche echter wel met de echte, dan blijkt dadelijk, dat de randversiering en de letters van lichter blauwe kleur zijn, dan op de echte. Ook is de afdruk lang niet zoo scherp, doch zelfs eenigszins vlekkerig. (Hbl.) TER NEUZEN, 26 Mei 1915. Bij het zware onweder dat Zaterdag middag boven Terhole woedde sloeg de bliksem plotseling op den telefoondraad boven de woning van den timmerman L. Colsen, juist toen de meid de buis uit den regenbak wilde trekken, omdat deze overliep. De draad brak, het eene einde viel in de zinken dakgoot, die de electriciteit geleidde naar de afvoerbuis van den regenbak. De meid sloeg geheel verdoofd achterover, toen zij weer bijgekomen was, kon zij den arm, waarmede zij de buis vasthield, niet meer bewegen en had het geheele lichaams deel eene vaalwitte kleur. De ontboden geneesheer verklaarde, dat liet gebruik van den arm zachtjes aan geheel zal terugkeeren. (M. C. Te Breskens is een afdeeling van den vrijwilligen landstorm opgericht met 17 deel nemers. Het aantal gestrafte geïnterneerden, dat in het bijzonder strafdepot te Vlissingen ver toefd, wordt geleidelijk grooter. Thans zijn het er reeds 15. Tot heden waren het nog uitsluitend Belgische soldaten, deze week is er ook een Engelsch matroos bij ge komen. Af en toe maken deze geïnterneerden onder strenge militaire bewaking, piarschen in de omgeving van Vlissingen, of gaan, even eens flink bewaakt, voetballen op liet terrein achter de Arsenaal-kazerne. Vlissingen. Gisterenavond omstreeks 7 uur vloog boven deze stad oen vliegmachine, zéér laag, zoodat ze goed was waar te nemen. Door honderden menschen werd de machine nagetuurd. Vlissingen. Het reizigersverkeer is ont zettend druk geweest met deze schoone Pink sterdagen. Reeds Zaterdagmorgen vertrok de eerste sneltrein van hier met veel vertraging. De stationchef wist echter alles voorbeeldig te regelen. De Pinksterdagen was het hier en te Domburg zeer druk. Te Valkenisse werd een Zendingsdag gehouden. Bijzonder veel volk was er aanwezig en de opgekomenen genoten van duin en strand, begunstigd door prachtig weder, doch ook niet minder door het gesprokene door de verschillende bekwame sprekers. De laatste boot naar Ter Neuzen vertrok veel te laat en kwam mitsdien ook zéér laat aan met zéér veel passagiers. Met de mailbooten der Maatschappij Zeeland komen nog dagelijks Duitsche vrouwen uit Engeland over, soms 50 tot 60 tegelijk, van wie velen 20, 30 en meer jaren in En geland woneu. Te Middelburg, met een bevolking van ongeveer 19.000 personen, zijn tot jl. Zaterdag aan 2517 gezinnen of alleen staande personen broodkaarten uitgereikt, hetgeen totaal geschat wordt op 4000 personen. Dien dag werd voor het eerst het goedkoope brood verstrekt. In de Zaterdag gehouden vergadering van het bestuur van het Provinciaal Comité van Anti-Revolutionaire Kiesvereenigingen in Zeeland zijn de functiën als volgt verdeeld D. Mulder, Zierikzee, voorzitter; J. F. Heems kerk, Middelburg, secretaris; A. S.J. Dekker, penningmeesterII. J. E. Gerlach van Sint Joosland, 2e voorzitterH. Koelmans, G. de Jager en A. P. Lanting, gewone leden. (De heer Lanting uit Tholen was niet aanwezig.) Waarschuwing. De territoriale bevelhebber in Zeeland enz., verzoekt ons meededeeling van het volgende „Ondanks mijn bevel tot inlevering van de munitie, bevinden zich thans nog in handen van de burgerij geweerpatronen, waaruit het kruit is verwijderd en die dan ongevaarlijk heeten. Gewoonlijk zit dan nog in den bodem van de huls het slaghoedje, dat niet is afge gaan. De patroon is dan niet ongevaarlijk, vooral wanneer men die in den zak draagt en nog meer wanneer met het heeft laten inrichten voor zakpotlood of zakmesje. Inliet slaghoedje bevindt zich slagkwik, dat in don zak tot detonatie kan komen, vooral wanneer in de huls een potlood of-mesje zit. Ik acht het zeer raadzaam dit onder de aandacht te brengen van ouders en onder wijzers. Een geweermaker bezit wel de middelen om het slaghoedje alsnog te doen detonneeren, waarna de patroon gevaarloos is." Telefoonkantoor Ter Neuzen. Nieuwe aansluiting. No. 91. Wed. P. Oijselijnck. Hotel des Voya ge urs. Geref. Kerken. Aangenomennaar Geldermalson, H. R. Nieborg, te Bleiswijk. Bedanktvoor Öldeboorn, J. W. Esselink, te Wateringen voor Drogebam, Dr. W. G. Harrestein, te Noord-Scharwoude. Ned. Herv. Kerk. Beroepente Oostburg, B. Nieuwburg, te St. Maartensdijk; te Nieuw-Vossemcer (loez.j J. L. Brinkerink, cand. te Bergen op Zoom. Aangenomennaar Zutphen, J. L. van Tricht, te Needenaar Ruinen, R. ten Kate, te Idsegahuizem en Piaam. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Heeren" vergadert hedenavond om 814 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Stand van het kleinfruit op 12 Mei 1915. Het onderstaande bericht, betreffende den stand van het kleinfruit op 12 Mei 1915, is, met medewerking der Rijkstuinbouwleeraren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Land bouw. In het algemeen zijn de vooruitzichten voor alle soorten kleinfruit zeer gunstigbehoudens eene enkele uitzondering varieeren de inge komen berichten tusschen goed, zeer goed en uitmuntend. De bloei verliep algemeen zeer gunstig, maar, als gevolg van veel nat en koud weer in de eerste drie maanden van het jaar, wat laat. Enkele Rijkstuinbouwleeraren meldden dan ook van frambozen nog geeu bericht te kunnen geven. In Noordholland en Noordbrabant onder vonden de bessen eenige schade van nacht vorst. In den Bangert en in het YVestland werd door den „spruitvreter" schade aan de bessen beroekkend. In het Westland, de Hoeksciie Waard en in Zeeland hadden de bessen van rupsen te lijden. In Zeeland werd voorts de „rondknop" aangetroffen. In de omgeving van Zundert hebben de frambozen voortdurend meer te .lijden van het insect „Lampsonia rubiella". Vroege kersen. In Gelderland bonoorden van den Rijn, in Westelijk Utrecht en in de omgeving van Herwijnen Jzendoorn is de stand goed, te Houten e. o., in het land van Heus- den en Altena en in Limburg uitmuntend, overal elders zeer goed. Late kersen. In de Hoeksche Waard en in Limburg is de stand uitmuntend, op Zuid- Beveland goed tot zeer goed, in oostelijk Noord- biabant zeer goed. Roode en witte aalbessen. De stand is goed in het YVestland, in Gelderland ten Noorden van deu Rijn en Overijsel te Winkel en Nieu we- Niedorp en zuidoostelijk Utrecht, goed tot zeer goed in het YVestland en te Uden en Mierloo, overal elders zeer goed. Zwarte aalbessen. De stand is goed in de Neder-Betuwe. het land van Maas en Waal in de omgeving van Utrecht en in zuidooste lijk Utrecht, vrij goed te Winkel en Nieuwe- Niedorp. goed tot zeer goed in West- fries land en de Beemster, zeer goed op Zuid-Be veland, te Zwijndrecht, in de omgeving van Nijmegen, in het Land van Heusden en Alte na en te Uden en Mierlo, uitmuntend in Limburg, Kruisbessen De stand der kruisbessen is matig in Zuidoostelijk Utrecht, goed in de Neder Betuwe, het Land van Maas en Waal en in de omgeving van Utrecht, goed tot zeer goed in West Friesland en de Beemster. zeer goed op YYalcheren en Zuid-Bcveland, te Zwijn drecht, Uden en Mierlo, in het Land van Nijmegen, Uitmuntend in Limburg. Frambozen. Voor zoover berichten zijn ont vangen, is de stand goed op Zuid-Beveland, te Breda e. o in het oosten van Noordbra- bant, in het Westland, in de Bominellerwaard, het Land van Maas en YVaal en de omge ving van Utrecht, zeer goed te Zwijndrecht, op YValcheren, in de Over-Betuwe en fn de omgeving van Nijmegen, vrij goed in de Ne der-Betuwe en uitmuntend in de omgeving van Houten. Zondagavond heeft er een groote stoornis plaats gehad in de Funenkerk, een der grootste kerken van de Geref. kerk in Amsterdam. Dr. Wielinga trad daar op voor een groote schare. Op eens onder het dankgebed bij de doopsbediening werden een twaalftal ruiten gelijktijdig met steenen van groote zwaarte gebombardeerd. Er ontstond natuurlijk een groote paniek zoodat een groot deel menschen opstond, som migen de kerk uitliepen en eenige vrouwen flauw vielen. De glazen (glas in lood gezet) vlogen in stukken gevolgd door enkele steeuen in het kerkgebouw. De predikant hield op en liet even daarna eenige psalmverzen zin gen. De groote kerkorgel overstemde het rumoer. Inmiddels was de koster, gevolgd door een aantal manspersonen de kerk uitgehold en het mocht hen gelukken door insluiting van verschillende zijden een zestal belhamels te grijpen en met behulp van de politie in een der politiebureaux te doen opsluiten. YVonder dat niemand van de personen die vlak bij die ramen zaten gewond werden. Indien de kerk geheel vol was geweest, zou de paniek nog grooter geweest zijn, doch op de tweede galerij zaten weinig toehoorders, die kalm bleven zitten, het gebeurde had beneden plaats. Het is niet de eerste maal dat vernieling van de kerkramen in dit mooie kerkgebouw plaats had. Uit Breda is door tusschenkomst van een R. K. priester van een onbekende ont vangen f 500 aan bankbiljetten, tot restitutie aan 's lands schatkist. Gisternacht is ingebroken in het mantel- magazijn van Gebr. Janssen aan de Groote Markt te Groningen. Het kasregister is geforceerd en 220 gulden daaruit ontvreemd. De politie doet onderzoek. Maandagavond had te Heesch een vecht partij plaats tusschen de zwagers H. v. d. L., bijgenaamd de Wever, en II. v. V., waarbij de Wever door een meststeek dwars dooi den hals gedood werd. Ook de dader was ernstig verwond. Beiden staan zeer ongun stig bekend. Koningin Elizabeth aan het front. Een gewond Belgisch officier, die te East bourne aan de Engelsche kust verpleegd wordt, heeft aan zijn dokter een verhaal gedaan van een bezoek, dat de Koningin der Belgen ge bracht heeft in de loopgraven aan de aan de Yser. De mannen herkenden in de vriende lijke, bevallige dame die daar opeens in de loopgraven verscheen, de Koningin niet zoo aanstonds. Een van de soldaten zeide aldus het „N. v. d. D."„Kom, mevrouw, gaat u liever naar huis". Een ander soldaat zei „Pas op, mevrouw, dit is een gevaarlijke loopgraaf." De Koningin antwoorddeNiet voor mij ik ben zoo klein." Een van de manschappen bracht zijn ransel en zette dien tegen den rand van de loopgraaf. De Koningin ging er op zitten en begon de shocolade en de ciga- retten te verdeelen, welke zij had medege bracht. Op dat oogenblik kwam er een sol daat uit een andere loopgraaf, die, die Hare Majesteit herkende, uitriep „O, de Koningin „Alle soldaten sprongen natuurlijk overeind en namen eerbiedig de militaire houding aan. De Koningin sprak hare beste wenschen uit voor hun welzijn en verliet daarna de loopgraaf. Op den ransel, werden de woor den gezet :„Rustplaats van de Koningin,,. Den soldaat aan wien de ransel toebehoor de, werd gevraagd, of hij dien verkoopen wilde' "Voor nog geen honderdduizend fran ken, luidde zijn antwoord. Een ernstig spoorwegongeluk. LONDEN, 22 Mei. (Reuter.) Hedenmorgen zes uur had 8 mijlen van Carlisle een spoor wegongeluk plaats. Een met soldaten geladen bijzondere trein botste met een locaaltrein. Twintig personen, onder wie soldaten, werden gedood, 300 gewond. Beide treinen vlogen in brand. Nader meldt men, dat reeds vijftig personen gedood zijn, terwijl men vreest dat dit getal nog grooter zal blijken te zijn. Derde telegram.' Het aantal lijken dat reeds voor den dag is gebracht bedraagt 73. Hieronder zijn er velen zoodanig verminkt dat zij onherkenbaar zijn. LONDEN, 25 Mei. (Reuter). Bij het onder zoek in zake het spoorwegongeluk nabij Gretna (Carlisle), verklaarde de signaalwachter Fran kly de schuld er van te zijn. Hij was vergeten dat de lokaaltrein op de lijn reed. De actie. BERLIJN, 25 Mei (YV. B.) De Vossische Ztg. verneemt uit AtheneDe Hestia meldt uit goede bron, dat Italië 40.000 man naai de Dardanellen zou zenden. De onderzee booten zouden vermoedelijk Pola aanvallen. Italië zou in Montenegro troepen landen, om Caltaro te veroveren en het front tegen Dal- matië te versterken. Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger is in Bologna. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 27 Mei 0.14 Vrijdag 28 0.37 0.59 Zaterdag 29 1.23 1.46 Zondag 30 2.10 2.34 Maandag 31 2.58 3.22 Dinsdag 1 Juni 3.47 4.14 Woensdag 2 4.39 5.7 De verkooping van den kapitalen Landbouw- inspan ten verzoeke van den heer THEOPHIEL RGEGIERS te Sas van Gent (Sint-Albert- polder) zal plaats hebben in de Notaris DUM0LEYN. TANDARTS, Brouwerijstraat 3 (Hoek Havenstraat), Ter Neuzen, 's dagelijks te consulteeren van 9—12 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Van elk nummer van dit Blad zijn bij den Uitgever losse nummers ver krijgbaar tegen den prijs van i V TER NEUZEN. Huweljjks-aangiften. 21 Mei. Jannes de Koeijer, oud 48 jwedn. en Adriana van den Berge, oud 51 j., gesch. v. echt. Huwelijks-voltrekking. 20 Mei. Frederik Cor- nelis Marie de Ridder, oud 31 j. jm., en Catharina Neeltje Koole, oud 31 j. jd. Geboorten. 17 Mei. Camillus, z. v. Edmondus Jacobus Groothaert en van Sidonia Nathalia de Moor. 18 Mei. Catharina Jeleintje, d. van Gerard van Driel on van Cornelia Elizabeth Sanderse. 22 Mei. Albert Achllle, z. van Pieter Raijmond Spruijt en van Christina Francina Thijs. Overlijden. 17 Mei. Gabrielle Amelia Maria Verbrugghe, oud 29 j. eehtg. van Oscar Desiderius Alzado. Levina van Kerkvoort, oud 35 j., echtg. van Christiaan Pieter de Marree. 19 Mei- Cornelis Klaassen, oud 58 j., echtg. van Paulina Goossen. 21 Mei. Adriaan Leunis oud 56 j., echtg. van Maatje Maria van deu Ende. 22 Mei. Emanuel Notte oud 4 m., z. v. van Theophile en van Flodia Maria de Meijer. AXEL. Huwelijks-aangiften. 6 Mei. Willem Kaijser [van Ter Neuzen] oud 24 j., jm. en Catha rina Schieman, oud 21 j jd. 8 Mei. Josephus En gels [van Antwerpen] oud 25 j., jm. en Maria Jo- zepha Lippens, oud 32 j., wed. 14 Mei. Cornelis Lleij, oud 24 j., jm. en Geertruida Elisabeth Bare- man, oud 21 j., jd. Huwelijks-aangiften 10 Mei. Petrus l'Ecluse, ovd 61 j., jm. on Clementina üieleman [van Moer- beke] oud 52 j., jd. Geboorten. 5 Mei. Maria Theresia Leontina, d. van JJosephus van den Eede en van Maria Ver- schueren [van Sint Gilles], 8 Mei. Salomon, z. van Pieter de Feijter en van Maria Cornelia Dieleman. Neeltje d. van Adriaan Dieleman en van Lijcia Janna don Hamer. Madelena Maria Prudentia, d. van Acliille Michel Velleman en van Maria Natha lia de DanSchutter. 9 Mei. Janna en Adriana, d. van Gijsbregt Riemens en van Suzanna de Jonge. 11 Mei. Jannetje, d. van Gilles Zegers en van Su- zarna Paulina Pladdet. Hendrik, z. van Hendrik van Tatenhove en van Jacomina Jacoba Hofman. 12 Mei. Pieter, z. van Jan Francies de Roos en van Leonie van Acker. Overlijden. 3 Mei. Jan Vinke, oud 83 j echtg. van Janna den Hamer. 13 Mei. Johanna Cornelia Josrphina Sijs, oud 2 j., d. van Petrus Johannes en van Antlionette Jeanette van den Berghe. n

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3