Biimenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Onze Leestafel. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. vijandelijke pers meermalen melding is ge maakt, was natuurlijk niets te bemerken. De gezondheidstoestand van de bevolking is geheel bevredigd. Steeds meer blijkt, dat oorlogsepidemieën, dank zij de sanitaire in richtingen, geen kans krijgen zich hier te verbreiden. Het bericht besluit met de woorden Wij houden vol. Een verschrikkelijke vliegtocht. Tijdens de jongste gevechten bij Yperen steeg een Fransch vliegenier met een luite nant op. De bestuurder vertelt zijn ervarin gen aldus Wij hadden 500 yards gevlogen en waren boven de Duitsche linies, toen het vuren heviger werd dan ooit, en weldra zaten we in zoo'n rook dat we geen 20 yards konden zien. Hopende, uit de hel te kunnen komen, gingen wij hooger, toen een bom vlak boven ons sprong. Ik voeldeeen heeten pijn in miin oogen, alles werd bewolkt en schemerig Di,- r de p-;n dit ik voi Vie gre< hopi,_ mijn hanosturen en iitte r 1- d, as toenik was den dood ontsnapt maar blind en tot metgezel had ik vermoedelijk een lijk. Het koude zweet brak mij uit, toen ik mijn toestand overwoog6000 voet boven den grond en hopeloos blind. Ik beval mijn ziel aan God en vestigde vervolgens mijn aandacht op één denkbeeldde mogelijkheid om de Fransche linies te bereiken en rapport uit te brengen. Ik stuurde af op het geluid, dat ik uit de goede richting meende te hooren. Twee miuuten later, schrikte ik op door de stem van den luitenantKijk uitKop hooger, snel." T ij d e 1 ij k gezantschap b ij den Paus. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een suppletoire begrooting van buitenlandsche zaken, waarbij wordt aangevraagd een bedrag van f 12.000 voor bezoldiging, reis- en verblijf kosten en verdere uitgaven van een in tijde lijke en bijzondere zending bij den Pauselijken Stoel aangestelden buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister. Ter toelichting zegt de minister van buiten landsche zaken liet volgende In de laatste maanden zijn herhaaldelijk berichten vernomen over de gezindheid van den Pauselijken Stoel om, wanneer eenmaal het oogeblik zoude zijn gekomen, dat de thans oorlogvoerende partijen den wensch naar be ëindiging van den strijd zouden doen blijken, de totstandkoming van den vrede te bevorderen. Overtuigd van het groote gewicht van zoo danige gezindheid en zich bewust van de be langstelling in den lande ter zake gekoesterd, heeft de regeering het lid der Tweede Kamer dr. Nolens, die door zijn bijzondere betrek kingen met het Vaticaan daartoe bij uitnemend heid was aangewezen, aangezocht, zich door een verblijf te Rome op de hoogte te stellen van de juiste beteekenis der bedoelde berich ten en daardoor te doen blijken van de sym pathie, die zoodanig streven van den Pause lijken Stoel bij de Nederlandsche regeering zoude ontmoeten en van haren wensch tot eventueele samenwerking. Naar aanleiding van dit laatste heeft de kardinaal-staatssecretaris van buitenlandsche zaken zich schriftelijk tot den minister gewend, te kennen gevende, dat de gevoelens der Nederlandsche regeering volle waardeering vinden bij den Pauselijken Stoel, onder bij voeging, dat het hoogst nuttig zoude zijn, dat een vertegenwoordiger van Nederland bij het Vaticaan zich te Rome bevond, ten einde, wanneer het oogenblik daartoe gekomen zoude zijn, in de gewenschte richting te kunnen samenwerken. Deze zienswijze acht de minister juist. De rol, waartoe Nederland, in het bijzonder sedert een twintigtal jaren, is geroepen ge weest, brengt mede, dat niets wat op het gebied van internationale verstandhouding wordt overdacht, der regeering onverschillig mag zijnhet is aldus voor haar reeds nu van belang, in geregelde voeling te zijn met een middelpunt, van waar later, bij de be ëindiging van den strijd, gewichtige invloed kan uitgaan. In dien gedachtengang is de minister tot de overtuiging gekomen, dat het wenschelijk is, in dit tijdsgewricht een vertegenwoordiger bij het Vaticaan te bezitten. In verband met het beoogde doel zal de zending een tijdelijk en bijzonder karakter dragen. Bij de raming van de kosten der zending, voor het loopende dienstjaar begroot op f 12,000, is gerekend op een bezoldiging met inbegrip van verblijfkosten van f 1500 per maand kosten van reis heen en weer naar Rome en verblijf gedurende die reizen f500, kosten van kanse larij, porto's en telegrammen f 1000. De Unie-Liberale Kamerclub en de Kamer club der Vrije Liberalen hebben Woensdag ochtend in het gebouw der Tweede Kamer vergaderd, naar verluidt in verband met de suppletoire begrooting voor buitenlandsche zaken betreffende een tijdelijken Nederland- schen gezant bij het Vaticaan. Aanvoer Chilisalpeter. Naar de secretaris van het Bemiddelings bureau voor den landbouw in het Z. Land bouwblad meedeelt blijkt uit een ontvangen brief van de commissie voor de voorziening in en de distributie van Chilisalpeter, dat het ondanks alle daartoe in het werk gestel de pogingen, nog niet gelukt is om ladingen met Chilisalpeter in Engeland voor ons land los te krijgen. Ten zeerste wordt gevreesd dat verdere toevoer van Chilisalpeter zal uitblijven De uitvoer van rogge, tarwe, haver, gerst, boekweit, aardappelen, rijst, meel enz. uit Rusland is verboden. TER NEUZEN, 21 Mei 1915. In de op a. s. Donderdag des voormiddags ten 10 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming leden en plaatsvervangende leden stembureau voor de verkiezing van leden voor den gemeenteraad. 5. Verhuring van gemeentegrond aan Mej. A. A. v- d. Straaten. 6. Voorstel tot het verleenen van vergunning aan P. H. Wieckhorst voor het hebben van een erker boven gemeentegrond. 7. Voorstel inzake adres van de timmer'.ieden- patroonsvereeniging. 8. Uitgifte van verschillende pereeelen gemeente grond in erfpacht. 9. Reclame van de wed. D. J. van de Walle tegen haren aanslag in de vergunningsrechten voor 1915/1916. 10. Voorstel tot verkoop van 160 MJ grond gelegen achter het nieuwe kantongerecht. 11. Vaststelling van diverse schooldgeldkohieren. 12. Verhooging subsidie aan de vereeniging tot ziekenverzorging. 13. Verhooging subsidie aan plaatselijk steun comité. 14. Bestemming van het tegenwoordig kanton gerecht. 15. Wijziging begrooting 1914. 16. Idem begrooting 1915. Door Ged. Staten van Zeeland is afwijzend beschikt op het verzoek van eenige ingezetenen dezer gemeente, om hunne goedkeuring te onthouden aan het Kohier van den Iloofdelijken Omslag der gemeente Ter Neuzen, zooals dit onlangs door den Raad werd vastgesteld. Ged. Staten van Zeeland hebben het besluit van den gemeenteraad van Vlissingen om do jaarwedde van den nieuw te benoemen gemeente-secretaris van f3000 op-f 2500 terug te brengen, niet goedgekeurd. Middelburg. De heer C. Verhage, zitting hebbend voor het 3e district en behoorende tot de anti rev. partij, heeft meegedeeld dat hij zich om gezondheidsredenen niet weder herkiesbaar stelt. Hij had 18 jaar onafgebroken zitting. De heer mr. L. van Andel, eveneens be hoorende tot de anti-rev. partij en zitting hebbend voor het 3e district heeft zich bereid verklaard een eventueele candidatuur te aan vaarden. De anti-rev. kiesvereeniging heeft aan de kiesvereenigingen der linksche partijen het voorstel gedaan, om bij de a. s. verkiezing het bestand te bestendigen en alzoo zonder strijd de verkiezingen te doen plaats hebben. Behalve de bovengenoemde personen zijn aan de beurt van aftreding, in het le district de heeren mr. J. Adriaanse en mr. G. J. Sprenger en in het 2e district de heeren C. Boudewijnse en jhr. A. A. van Teijlingen allen vrijzinnig, die allen een herbenoeming zullen aanvaarden. '8 Heer Arendskerke. Alhier is het nieuw gebouwde gemeentehuis gereed gekomen. Het gebouw met zijn, in oud-Hollandschen stijl betimmerde vergaderzaal, ziet er keurig uit. Zierikzee. Gisteren is alhier ook een school voor Belgische kinderen geopend. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. A. T. Stockman, dienstbode, Baandijk 40, uit Gent. M. A. V. Stockman, dienstbode, Baandijk 40, uit Gent. J. Verhelst, dienst bode, Kazernestraat 38, uit Gent. M. J. Ver- helst, dienstbode. Kazernestraat 38, uit Gent. J. J. Eijke, opzichter, Lange Kerkstraat 19, uit Zaamslag. W. P. Borm, onderwijzer, üijk- straat 8, uit Bussum. D. Kole, dienstbode, Noordstraat 72 uit Kruiningen. J. P. Ver- couteren, zonder beroep, Walgang 8, uit Vlissingen. Vertrokken zijn A. de Smidt, dienstbode, Lange Kerkstraat 79, naar Rotterdam. A. P. de Zeeuw, dienst bode, P. 73, naar Hoek. J. Jansen, dienst bode, O. 182, naar Hoek. S. den Hooglander, dienstbode, Westkolkstraat 46, naar Hoek. M. J. Theri, dienstbode, Vlooswijkstraat 62, naar IJzendijke. M. Ph. Brassel, dienstbode, Westkolkstraat 8/10, naar Hontenisse. J. de Braai, arbeider, P. 110, naar Iloek. P. Diele- man, landbouwer, O. 84, naar Zaamslag. J. J. Eggermont, koewachter Q. 199, naar Sas van Gent. I. Boone, zonder beroep O. 203, naar Sas van Gent. Geref. Kerken. Drietalte VeenendaalR. E. van Arkel, te Soest, II. L. Both, te Eindhoven, en A. Rolloos, te Lekkerkerk. Beroepente BeekbergenB. Heeres, te De Lier; te Schoonrewoerd P. Jukkcnekkc te Kockengen. Aangenomennaar Leimuiden, D. Drenth, cand. te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Joure, Westermeer e. o., P. Kiehl, te Ritthem. Bedanktvoor Poortvliet (toez.)O. J. van Rootselaar te Polsbroek. Ontmoeting met een Zeppelin. De IJmuider kotter Maria heeft Dinsdag 11 Mei, des avonJs ongeveer 7 uur, op 30 mijl ten N. W. van IJmuiden een Zeppelin ontmoet. Het luchtschip, dat L 9 gemerkt was, bleef ongeveer een half uur zeer laag (het raakto bijna de toppen der masten) ovor de Maria zweven. Ofschoon de Nederlandsche vlag woei, de merken en nummers en het woord „Holland" zeer duidelijk zichtbaar waren, scheen de bemanning van de L 9 te vermoeden, dat de kotter een vermomd Engelsch vaartuig was. De Maria was dan ook het laatst afkomstig van een Engelsche haven en is van het bekende Smackmodel, wat de Duitschers aanleiding zal gegeven hebben terdege "poolshoogte te nemen. Het luchtschip verdween na een half uur, tot genoegen van de opvarenden van de Maria, in Westelijke richting. (N. R. C.) Naar aan de Haarl. Ct. wordt medege deeld, is de bovenbouw van de nieuwe spoor brug te Halfweg (binnen de stelling Amsterdam* met het oog op den tegenwoordigen toestand, niet gegund aan de Duitsche firma, laagste inschrijfster. Ernstige brand. Dinsdagnacht omstreeks één uur brak plot seling brand uit in het volkslogement „De Hoop" aan de Nieuwstraat te Schagen. De eigenares en de logeergasten waren om 11 uur te bed gegaan waarna om 1 uur een tweetal meisjes door vuurgeknetter gewekt werden. Zij trachtten de gasten nog te wekken. De brandweer wierp zich dadelijk met een hand- en mtotorspuit op het vuur. De mannen drongen ook spoedig het brandende huis binnen. Dit ging met groote moeite gepaard. Men vond de eigenares, 'n 82-jarige weduwe, dood. Vermoedelijk heeft ze in haar angst de deur niet meer kunnen bereiken. De 5 logeergasten en de zoon der weduwe, wisten te ontkomen, maar ook een rondreizend koop man, die daar toefde, bleek den dood gevonden te hebben. Het perceel en de inboedel was verzekerd. Het vuur kon tot het logement beperkt worden. De logeergasten, die zich zonder kleeren in veiligheid hadden gesteld, werden van gemeen tewege van het ontbrekende voorzien en konden Woensdagochtend de reis voortzetten. Een getapte sergeant-majoor Er wordt in den militairen dienst wel eens geklaagd door minderen over meerderen en omgekeerd. Maar dat er ook getapte mannen zijn, bleek aan het fort te Zuid- Wijkermeer, waar den sergeant-majoor Albert Deen, bij gelegenheid van het halve eeuwfeest van zijn bestaan op dit ondermaansche, namens de geheele compagnie een gouden horloge met ketting werd aangeboden. (Hbl.) Uit de advertentierubriek der Dortsche Ct. „Mej. X. van België bericht, dat de verloving met den heer IJ. van Vlissingen, sedert den 13en Mei verbroken is. Dordrecht, 17 Mei 1915." De namen zijn door ons weggelaten. Runa, Wildvogel, prijs f 1,40, geb. f 1,90. J. L. F. de Liefde, Als een dien zijne moeder troost, in fraai omslag prijs f 0,50. Den Haag D. A. DAAMEN. Dat de heer Daamen voor de inteekenaren op zijne Bibliotheek voor Hoofd en Hart steeds een goede keus weet te doen, hebben we reeds meermalen in deze rubriek opge merkt. De beide bovengenoemde boeken maken op dezen regel geene uitzondering. Wildvogel is het mooiste boek, dat we nog van Runa gelezen hebben. Het werkje van mej. De Liefde is een aangrijpende schets van wat een moeder, die haar kind ziet wegkwijnen om het ten slotte te verliezen, lijdt doch ook, hoe de trouwe God en Vader haar stil maakt en doet berusten. De Bibliotheek gaf haren inteekenaren voor f 3,of gebonden voor f 4,50 dit jaar een viertal boeken De Held van Marjorie Bowen, De Bijbel in het Smishuis van Decoster en de twee hierboven aangekondigde. Tot het begin van den nieuwen jaargang worden deze vier boeken nog voor inteekenprijs (f3,en geb. voor f 4,50) verkrijgbaar gesteld. Wie ze nog niet heeft, profiteere nog van de gelegenheid. Men zal zich de uitgave niet beklagen. Waar we spoedig de pen als redacteur van dit blad zullen neerleggen, willen we voor de laatste maal in deze rubriek ook onze lezers nogmaals wijzen op cene kostelijke uitgave van den heer KOK te Kampen, n.l. op den Bijbel met de kantteekeningen, in octavo formaat, gebonden in drie deelen a 4 gld. per deel. Ook kan men inteekenen op 45 afleveringen a 25 ets. per afl.de betaling geschiedt dan telkens per vijf afleveringen. "Hierbij ontvangt men de drie banden gratis. We kunnen deze uitgave van den ouden Statenbijbel met kantteekeningen niet genoeg aanbevelen. Ze is in het gebruik veel handiger dan de oude uitgave in folio, doch overigens daarvan een getrouwe en complete herdruk. De kantteekeningen staan bij deze uitgave aan den voet der bladzijde, zoodat het nagaan zeer gemakkelijk is. Het handig formaat maakt deze uitgave bijzonder geschikt voor huiselijk gebruik, waarom wij haar bij vernieuwing ten sterkste aanbevelen in de aandacht onzer lezers. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 23 MEI 1915. le Pinksterdag. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Da. J. F. v. Ilulsteijn Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma 2 uur, Prof. Dr. II. H. Kuyper van Amsterdam. Axel Stationstraat 9 uur, Prof. Dr. H. H. Kuyper en 2 uur, Ds. J. II. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. 6 uur, Prof. Dr. II. II. Kuyper. Rede voor de Jong.-Ver. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 on 2 uur Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/» uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhotlaan). Ter Neuzen 5l/2 uur, Evangelisatie. MAANDAG 24 MEI 1915. 2e Pinksterdag. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 uur Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur Prof. Dr. H. H. Kuyper. Axel Stationstraat Geen dienst. Zaamslag 9 uur Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 uur Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Ds. A. Timmerman. Sluiskil- 9 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 uur, Ds. E. Raams. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag 9 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen. 9 uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9 uur Leeskerk. ROME, 20 Mei. (Stefani.) Met 407 tegen 74 stemmen en één onthouding heeft de Kamer onder toejuichingen het wetsontwerp waarbij aan de regeering in geval van oorlog buitengewone bevoegdheden worden verleend, aangenomen. Parijs. Halopan, commandant van Parijs, heeft wapenschouwingen gehouden en onder scheidingen uitgereikt onder zeer groote geest drift. St. Petersburg. De generale staf meldt: In den loop van 18 dezer heeft de slag op den linkeroever van den Weichsel ten Zuiden van Pelika en over het geheele front van Galicië in toenemende mate voortgeduurd. Op dit front zijn nieuwe Duitsche strijd krachten waargenomen. Op sommige plaatsen van den Weichsel werden de Duitschers door do Russen terug gedrongen. St. Petersburg. Bij Przemysl werden de Russische troepen in de knel gebracht. Door een vijandelijke afdeeling werden bommen op Przemysl geworpen. Aan de beide oevers van de Pruth hebben de Russen nieuwe vorderingen gemaakt. De Duitschers boden hardnekkigen tegenstand. Tusschen 18 en 19 dezer werden 4000 ge vangenen genomen. Een groote troepenmacht van den vijand heeft hardnekkig gevochten en trok de San over, doch we slaagden er in ze te verspreiden. Rome. De Kamer is wegens enorme too- neelen van geestdrift voor onbepaalden tijd verdaagd. "T UVUl KUUlUll. VJICCU auuruutu. aiy

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3