Biniieiilaudsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. uit Lissabon: „De nieuwe regeering ontving algeineenen steun. In liet geheele land Iieerscht rust." BERLIJN, 17 Meï. (W. B.) Volgens liet Berl. Tagebl. zijn tijdens den Russischen inval alleen in liet district Pilkallen 2672 gebouwen verbrand en 900 personen naar Rusland ge bracht. BERLIJN. (W. B.) De Lokal Anzeiger verneemt uit Kopenhagen. Men raamt, dat zich, behalve degeïnterneerde dienstplichtigen, nog 40000 mannen en 60000 vrouwen en kinderen van Duitsche en Oostenrijksche af komst in Londen bevinden. De oudste land weerlich ting Het personeel van de landweerlicliting 1907, dat Zaterdag met tijdelijk verlof is vertrokken, mag zich, naar de Avondp. meldt, niet naar bet buitenland begeven en ook geen verbin tenis sluiten voor buitenlandsclie zeevaart of buitenlandsche zeevisscherij. Amerikaanse be steenkool. Naar de N. R. C. verneemt, lieeft de stoom- vaart-maatschapijij Nederland 25,000 ton Ainerikaansclie steenkolen gekocht, welke zij met hare eigen schepen naar Nederland zou hebben te vervoeren. Naar men verneemt, zijn op 6 dezer bij het inschieten van kanonnen van een dei- forten van Antwerpen eenige granaten onge lukkigerwijze op Nederlandsch grondgebied terechtgekomen. Door het Duitsche gouver nement-generaal in België is onmiddellijk een ernstig onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde ingesteld, terwijl de Duitsche gezant alhier, in opdracht der regeering, haar ernstig leedwezen over deze betreurenswaardige ver gissing betuigde. TER NEUZEN, 18 Mei 1915. Van de gisterenavond te stadhuize geboden gelegenheid om zich nog op te geven voor het koopen van ongebuild tarwebrood hebben nog ongeveer 190 personen gebruik gemaakt, zoodat het aantal ingezetenen thans circa 700 bedraagt. Zaterdag en Zondag, doch vooral in den nacht van Zondag op Maandag was het ont zettend hard schieten van 't front in onze stad en omgeving bijzonder goed te liooren. Bij vele personen rammelden de ramen en deuren van het huis. Gisterenmorgen vroeg werd hier een Zeppelin waargenomen, die uit westelijke richting komende, zijn koers naar België richtte. Mej. M. J. van der Möhlen, leerares in de Duitsche taal en letterkunde aan de Gem. II. B. School alhier, wordt als zoodanig no. 1 aanbevolen voor de II. B. S. voor meisjes te Rotterdam. Door de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- mpij. is onderhands aanbesteed bestek no. 17, bet maken van de aarden baan en van de kunstwerken en het leggen der sporen en wissels met alle bijkomende werken van de lijnen Drie Schouwen-Zaamslag en Ter Neuzen- Zaamslag, ter lengte van 26,780 K.M. Hoogste inschrijvers J. B. Koch en Balken- stein, te Hansweert, voor f 245.000 en laagste H. J. te Siepe, te Winterswijk, voor f 196.480. Zaamslag. Tot onderwijzer aan de Herv. school alhier is bedoemd de beer I. J. van Vliet van Axel. Axel. Op uitnoodiging van het plaatselijk comité voor ontwikkeling en ontspanning van gemobiliseerde troepen werd Vrijdagavond alhier voor militairen en genoodigden een lezing met lichtbeelden over Atjeh gehouden door den heer Piekema, kapitein districtscom mandant der koninklijke marechaussee te Vlissingen. De lezing had een bijzonder succes. Axel. In de Zaterdag alhier gehouden ver gadering van de „Vereeniging Zeeuwsche fok kers van het zware trekpaard" werd de jury vastgesteld voor de op 10 Juni a. s. te houden tentoonstelling van fokpaarden. In de verschillende sub commissies werden benoenjd de heeren landbouwers F. Dekker Pz. te AxelB. L. IJsebaert te Axel E. van Acker te Westdorpe M. W. Koster te Axel Lev. de Putter te AxelS. van Hoeve te AxelH. Kerckhaert te Stoppeldijk W. van Fraaijenhove te AxelIz. de Feijter te Axel en F. Dekker Fz. te Ter Neuzen. Sas van Gent. Zaterdagnacht werd bij de Posthoorn, bij de controle der posten, een Duitsch officier, die niet halt hield, bij ver gissing doodgeschoten. Maandagnacht werd een man doodgeschoten door een Duitschen wachtpost, daar hij aan de Vrijstraat alhier de grens wilde overgaan. Drie mannen en een vrouw bij hem behoorende werden gevangen genomen, en nog drie anderen vluchten. Het lijk van den Franschman werd naar Assenede gevoerd. Oostburg. Het V. D.-bureau verneemt, dat in de laatste dagen en nachten onophoudelijk kanongebulder wordt gehoord uit de richting van leperen. Maandagochtend werd door verschillende personen een luchtschip waar genomen, dat vermoedelijk van een tocht naar Engeland terugkeerde. In de richting van Zeebrugge's haven werd op de vliegmachines geschoten Schoondijke. In een vergadering is besloten aan B. en W. te adresseeren, om aan den Minister van Waterstaat te verzoeken, te dier plaatse aansluiting te verkrijgen aan het intercommunaal verkeer. Waar deze ge meente tal van handelaren telt, is het ten te zeerste hopen, dat aan hot verzoek kan worden voldaan. Biervliet. Een oppassend arbeider F. B., alhier werd Vrijdagnamiddag in den Braak man, terwijl hij aan het snijden van zee groente lamsooren bezig was, door het wassende water verrast. Zijn vrouw, die in de nabijheid hetzelfde werk verrichtte, kon zich nog in tijds in veiligheid stellen. B. verdronk. Hij bleek met een laars in den modder te zijn blijven steken, 's Avonds werd bet lijk thuisgebracht. (M. C.) De mailboot Mecklenburg, die Zaterdag middag van Tilbury Docks te Vlissingen binnen kwam had o. a. aan boord een 30-tal Duitsche vrouwen, die reeds jaren in Engeland woonden, maar die door de thans heersche onlusten genoodzaakt waren de wijk te nemen. Middelburg. In de op 15 Mei gehouden Vergadering van Aandeelhouders der Zeeuw sche Hypotheekbank werden de Balans en Winst- en Verliesrekening over het afgeloopen boekjaar, zoomede de voorgestelde winstver- deeling, goedgekeurd. Derhalve werd het dividend vastgesteld op 10% en de uitkeering op de oprichtersaandeelen bepaald op f 8, In het Reservefonds werd gestort f 3,143,53, zoodat dit thans in totaal bedraagt f 69,151,48. Als Commissaris werden herkozen de Heeren J. F. Heemskerk en C. A. Mertens. In verband met bovenstaande zullen van 17 Mei 1915 dividendbewijs nummer 14 der aandeelen met f 10,—dividendbewijsnummer 11 der oprichtersbewijzen met f8,— betaalbaar zijn ten kantore der Bank en bij de Associatie Cassa te Amsterdam. Oost- en West-Souburg. De gemeenteraad beeft met 6 tegen 5 stemmen besloten dit jaar met Pinksteren geen kermis te houden en ook de bekende Walchersche ringrijderij niet te doen doorgaan. Naar bet Vad. verneemt, bevindt J. E. de K. K., oud-burgemeester van Goes, verdacht van het oplichten van personen in verschillende plaatsen van ons land, en wiens aanhouding door de politie was verzocht, zich thans in het huis van bewaring te Dordrecht. Geref. Kerken. Tweetal: te Wolvega: J. W. van den Bosch te Culemborg en IL Hummelen te Haar lemmermeer (O.z.) Bedankt voor Zuilichem II. II. Schoe- maker te Wczep; voor Rotterdam (vac.-wijlen II. H. Veder): J. C. Brussaard te Meppel voor Broek op Langeudijk G. Wisse te Bode graven. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Iloogeveen (vac. K. J. van den Berg), J. H. Gunning E.Bzn. te Schoourewocrd. Bedanktvoor ZierikzeeP. L. L. Post te Rijswijk (Z.-H.)voor Amsterdam (vac. Dr. J. Lammcrts van Bueren), B. J. C. Rijnders te Doornvoor Steenwijk (vac.-G. Bolkestein H.Mzn.), J. Ravesloot te Heukelum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Goes J. Fraanje te Rotterdam. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Het Arnh. Dbld. deelt mede, dat ds. G. A. de Vries, die namens de classis Arnhem der Geref. Kerken onder de Nederlanders in Ilijn- Pruisen en Westphalen arbeidt, van de Duit sche regeering zonder opgaaf van redenen aanzegging heeft ontvangen, om binnen veer tien dagen het Duitsche grondgebied te ver laten. Erger bijtijds voorkomen. Een correspondent van de N. R. C. schrijft uit. Brussel Dezer dagen werd hier van Duitsche zijde een kaart van België verkrijgbaar gesteld, waarop, aan de hand van officieele gegevens, duidelijk werd gemaakt hoe in de maanden Augustus, September en October de Duitsche legers België waren binnengekomen en langs welke wegen zij verder naar het Westelijk front waren getrokken. Door een onduidelijk heid in den druk, had het er allen schijn van alsof een der wegen nabij Vaals over ons grond gebied geloopen had. Reeds onmiddellijk nadat de eerste kaarten uitgestald waren, gingen, vooral in de midden- stad, de praatjes hun gangwanneer nu ook van Duitsche zijde schending van Nederlandsch grondgebied werd -toegegeven, wat beweerden de Nederlanders dan steeds maar over de handhaving hunner onzijdigheid Het sedert Augustus nooit geheel uitgeroeide praatje leefde weer op en dreigde weer grootere af metingen met alle voor onze landgenooten hier ter stede zoo onaangename gevolgen aan te nemen. Dat dit intijds voorkomen werd, is te danken aan het snelle en energieke ingrijpen van den Nederlandschen gezantschapsraad van Vollen hoven, die onmiddellijk zich in verbinding stelde met de Duitsche overheid en deze er toe wist te brengen dat zij hare politie uitzond om de gevaarlijke kaarten overal in beslag te doen nemen. Onnoodig te zeggen dat de gezantschapsraad, die reeds sedert het begin van den oorlog hier aller steun en vraagbaak is, door dit flinke en doortastende optreden de in België gevestigde Nederlanders nog meer aan zich verplicht heeft. Johannes Bogers, dader van den moord te Roosendaal is Zaterdagmiddag te 3 uur aan de grens door Duitsche militairen per auto aangebracht en stevig geboeid aan de Hol- landsche marechaussée overgeleverd. Tusschen Antwerpen en Esschen was hij nog uit den auto gesprongen en werd daarbij aan het been verwond. Terstond werd hij weer gevat. Ter plaatse van den moord had Zaterdag nog een confrontatie plaats. Drie ontvluchte krijgsgevangenen twee sergants en een soldaat uit het gevangenen kamp te Munster, zijn Zaterdag naar de N. R. C. meldt, te Oldenzaal aangekomen. Zij waren op 4 October bij Maubeuge gevangen genomen. De drie mannen zijn van Oldenzaal naar Rotterdam vertrokken. De Belgische correspondent van de „Tijd" meldt „Uit een brief, dien ik zoo juist uit het Belgische instructiekamp te Castaret ontvang, knip ik dit nieuwtje „Men zal ook een Belgisch expeditiekorps vormen voor de Dardanellen." Ernst of kortswijl (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Mijnheer de Redacteur De Duitsche zeeboot Bellona is van Ant werpen te Hansweert aangekomen en geïnter neerd. BERLIJN, 17 Mei (Wolff.) Officieel berichj uit bet groote hoofdkwartier: Ten noorden van Yperen, ten westen van het Yserkanaat en Het Sas, hebben wij onze vooruitgeschoven stellingen ontruimd en de daar staande zwakke strijdkrachten in onze hoofdstellingen aan den oostelijken oever van het kanaal teruggetrokken, om verliezen door het krachtige vijandelijke geschutvuur te voor komen. Ten zuiden van Nieuw-Capelle houden de Engelschen nog gedeelten van onze loopgraven, die sedert de gevechten van eergisteren in hun handen zijn, bezet. De strijd duurt, daar ter plaatse nog voort. Ten noorden van Atrecht hebben wij bij Ablain en Neuville aanvallen der Franscben met groote verliezen voor den vijand afge slagen. Bij Ailly en in het Priesterbosch zijn weinig beteekenende infanteriegeveebten geleverd. Onze luchtschepen hebben met succes aan vallen gedaan op de oorlogshavens Dover en Calais. Italië. ROME, 17 Mei. (Reuter.) Volgens de Messagero en het Giornale d'Italia verwacht men dat het vertrek van de gezanten van Duitschland en Oostenrijk aanstaande is. Twee extra-treinen staan voor hen gereed. De Zeppelin boven Kent. LONDEN, 17 Mei (Officieel.) Het Zeppelin- luchtschip, dat Ramsgate bezocht, werd achter na gezet en door Engelsche aviateurs verdre ven. De Britsche aviateurs vervolgden het luchtschip tot het West Hinderlichtschip. Acht marine-vliegeniers van Duinkerken vielen het luchtschip bij Nieuwpoort aan en wierpen er 4 bommen op. Daar de Zeppelin een zware rookkolom ont wikkelde en de staart naar beneden bing, gelooft men, dat bet luchtschip, dat tot een groote hoogte steeg, ernstig beschadigd is. Er zijn geen Britsche verliezen. Parijs, 18 Mei. Volgens een telegram uit Rome schrijft de „Idea Nazionale" Het nieuwe ministerie is eindelijk een feit. De Koning wil het. Het land wil het. De Kamer zal het willen. De Koning heeft Italië gered na onze huldebewijzen aan hem en het huis van Savoye. Leve de Koning Parijs, 18 Mei. Het bulletin van gisteren avond elf uur meldt De Duitschers, die in België tengevolge der successen van de Franscben met algeheele omsluiting werden bedreigd, hebben in den afgeloopen nacht de stellingen ten Westen van de Yser, welke in zijn bezet waren, ont ruimd. Aan den Oostelijken oever hebben de Franscben alle vorderingen gehandhaafd. De Engelschen, op wie de Duitschers ten Noorden van La Basseé Zondagnacht hevige tegenaanvallen deden, zijn Maandag zege vierend voortgerukt en hebben verscheidene loopgraven genomen en de Duitschers zware verliezen toegebracht. Eene afdeeling van 700 man Duitschers geraakte tusschen liet vuur der Britsche machinegeweren. De artillerie der Duitschers werd geheel vernietigd. De Engelschen namen 1000 man gevangen en vermeesterden verscheidene machinegeweren. Ten Noorden van Atrecht verhinderde een dikke mist de actie. Op de hellingen der Loretle hoogten worden de gevechten voort gezet, en alle Duitsche tegenaanvallen afge slagen. De Franscben hebben bij het aanbre ken van den dag aanvallen gedaan in het bosc.h van Ailly en verscheidene Duitsche veldwerken genomen, daarbij veroverden de Franscben drie machinegeweren en maakten zij 250 gevangenen. HULST, 17 Mei 1915. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 19 Mei 4.28 4.47 Donderdag 20 5.9 5.34 Vrijdag 21 6.- 6.31 Zaterdag 22 7.5 7.40 Zondag 23 8.18 8.55 Maandag 24 9.31 10.3 Dinsdag 25 10.33 11.— In de Maasbode van 14 Mei, No. 13720, leest men het volgende „Naar de Ned. verneemt, zijn Zondagavond „bij de intree der Dierentuinkermis te Den „Haag, niet minder dan 40 personen genoteerd, „die de kermis wilden bezoeken en door het „Haagsche Steuncomité worden geholpen. Hun „toelage is terstond geëindigd." Zou het in onze gemeente Ter Neuzen beter gaan, zoo vroeg ik mij af bij het lezen van bovenstaan de en dan moet ik heusch verklaren van niets beter. Het klinkt ougeloofelijk, Mijnheer de Redac teur, maar toch is het waar, dat we in onze ge meente Ter Neuzen Belgische vluchtelingen hebben, die des Zaterdags of wanneer is de bedeeling, met heel wat guldens gaan strijken, maar diezelfde persoon(en) ook aantreft aan soupers, die men onderling geeft. Het armzatige Ter Neuzen gaat nog niet genoeg gebukt onder haar schuldenlast en de bewoners onder de zware lasten. Foei, men walgt er van als men hoort en ziet, hoe er met het geld der burgerij somtijds wordt omgesprongen. Mijn dank voor de verleende plaatsruimte. R. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 14 Mei. Gilles Schippers, oud 19 j., jm. en Maria Elisabeth Veerman, oud 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 12 Mei. Jan Slager, oud 28 j jm. en Anthonia Francina de Bree, oud 24 j„ jd. Geboorten. 11 Mei. Jeleijntje, d. van M-els Dees en van Leijntje Sara van Driel. 12 Mei. Edgard Franciscus Petrus, z. van Charles Louis Obrie en van Selina Sophia Grootaert. -~ Overlijden. 9 Mei. Pieter varr. Vijven, oud 33 j., echtg. van Francois Maria Pichal. Maria van Pienbroek, oud 30 j., d. van Maria. 11 April. Jan Jansen, oud 2 m„ z. van Jan en van Wilhelmina Pieternella de Doelder. Regina van Meir, oud 92 j.. wed- van Pieter Cornelis van Hecke. 13 Mei. Cornelis Hercules van Dixhoorn, oud 81 j., wedn. van Janna Verstïdten en echtg. van Janneke Riddering. 15 Mei. Jacobus den Exter, oud 16 j., z. van Arie en van Catharina Pladdet. LONDEN, 18 Mei. Aan de „Times" wordt uit Madrid gemeld: Het is onmogelijk bijzonderheden te krijgen omtrent de gebeurtenissen in Portugal, maar men meldt dat een nieuwe opstand woedt en de toestand zeer critiek is. PETERSBURG. De groote generale staf meldt Sedert gisterenmorgen worden de gevechten in de streek van Sjawli op voor de Russen zeer gunstige wijze voortgezet. Nadat de Russen de Dubissa overgetrokken waren, vielen zij de Duitschers aan, vermeesterden verscheidene loopgraven, acht kanonnen en maakten verscheidene honderden gevangenen. Tusschen de Pilica en den bovenloop van den Weichsel volgden Duitsche colonnes de Russische troepen, die zich op een nieuw front terugtrokken. Van Russische zijden werden verscheidene plotse linge tegenaanvallen gedaan, welke aan de Duitsche voorhoede ernstige verliezen toebrachten. In de streek van Wurbnik en Opatau en ten zuiden daarvan ondernamen de Duitschers ver scheidene onstuimige aanvallen op de Russische vooruitgeschoven troepen. De Duitsche colonnes werden 10 werst teruggeworpen. In de richting van Stryj en de Dullina leden de Duitschers eveneens groote verliezen. De Russen maakten ook hier verscheidene honderden gevan genen. Aan de Pruth deed de vijand aanvallen in ge sloten gelederen, welke door de Russen met succes werden afgeslagen. Zij vermeesterden vier kanon nen en hebben hunne troepen aan de Pruth over gezet. KAAPSTAD. Kolonel Mentz heeft bij de krijgs verrichtingen ten Oosten van Windhoek 140 man gevangen genomen en 25 wagens met levensmid delen buitgemaakt. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 16,50 a f 17,75, Rogge f 12,— a f 13,—, Wintergerst f 14,— a 14,50, Zomergerst f 13,— a f 14,Haver f 14, a f 14,25, Erwten f20,— a f22,Witteboonen f20,— a f21,—, Bruine boonen f 19,— a f20,— Duivenboonen f14,a f 15,Paardenboonen f 13,a f 14,Boekweit fLijnzaad f 20, f21,— Aardappels f a Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo f 1,15. Eieren per 26 stuks f 1,15. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 13 stuks rundvee, 28 varkens, 0 schapen, waar van verkocht 11 stuks rundvee en 21 varkens. ROTTERDAM, 17 Mei. Binnenl. Granen. Tarwe f 16,25 a f 17,50 Gerst f 13,50 a f 14,—Chevalier, f 14,af 15, Haver f 15,a f 15,60 per 100 kilo. Witte Boonen f20,— a f21,Bruine Boonen f 16,— a f 17,Groeue kookerwten f 14,— a f 16,— Paardenboonen f 12,per Hectol. r 77

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3