Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o J. Landbouwberichten. Gemengd Nieuws. Boekaankondiging. B ii r g e r 1 ij k e S t a 11 d. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. provincie telde op dien datum 119,414 mannen en 120,262 vrouwen, in 't geheel 239,676 inwoners. Voor Middelburg waren deze cijfers 8825, 10,000 en 18825 voor Vlissingen10,715. 11,131 en 21,846; voor Ter Neuzen 4687, 4844 en 9531 voor Goes 3657, 4011 en 7698. De koers van het Belgische geld is dooi de Nederlandsche bank, met ingang vanWoens- dag gesteld op f47,28 per 100 franken. Buitengewoon verlof voor landarbeid. De minister van oorlog heeft de volgende circulaire aan de militaire autoriteiten ge zonden Onder de wapenen zijnde personen, die voor landarbeid gedurende den hooitijd buitenge woon verlof wenschen te vragen en dit nog niet mochten hebben gedaan, behooren huu aanvragen alsnog zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 15 Mei in te zenden, Onder landarbeid is hier, behalve maaien en hooien, ook andere, ongeveer in den tijd van die werkzaamheden te verrichten land arbeid te verstaan, zooals wieden en boonen poten. Voor verlof als hier bedoeld, zullen niet alleen landbouwers, maar ook landarbeiders in aanmerking kunnen komen, de eersten zoowel als de laatsten echter alleen dan, wan neer voor bedoelden arbeid hun aanwezigheid beslist noodzakelijk is te achten. Voorts zal het verlof, wanneer liet wordt toegestaan, niet langer kunnen duren dan vol strekt noodig is. De aanvragen behooren te worden ingezon den aan het bemiddelingsbureau voor de proviucie, waarin belanghebbenden woonachtig zijn. Het adres van het bemiddelingsbueeau is thans voor de provincie Friesland den heer G. Broekema, Land- bouwhuis te Leeuwarden Groningen den heer G. Minderhoud, Rijks- tuinbouwleeraar te Groningen Drentheden heer G. Derks Ilzn. te Rui- nerwold Overijsselden heer E. I. Lankwarden, leeraar aan ee Landbouwwinterschool te Meppel Gelderlandden heer J. T. M. van den Heuy te Dreumel Utrecht: den heer W. K. H. Anten, adjunct commies ter provinciale griffie te Utrecht Zuid-Holland den heer P. Oly, Buitenhof 42 te 's Gravenhage Noord-Holland den heer G, Nobel te Lutje winkel, gemeente Winkel Zeeland den heer I. G. J. Kakebeeke, Rijks- landbouwleeraar te Goes Noord-Brabant: den heer F. Wagenaar te Heeswijk Limburg: den heer Tops, secretaris van den Limburgschen Landbouvvbond te Roermond. Het bovenstaande worde aan de in werke- Jijken dienst zijnde militairen bekend gemaakt. TER NEUZEN, 14 Mei 1915. In den namiddag van den Hemelvaartsdag zijn de leerlingen der beide vak-teekenscholen in Ter Neuzen gewoon, de vrucht van hun noesten arbeid gedurende de winteravonden ten toon te stellen en belangstellenden uit te noodigen tot een bezoek. Ook ditmaal bleven zij aan die gewoonte getrouw. Nu zullen ongetwijleld onze lezers het met ons eens zijn dat de heerlijke Meiregen, die er gedurende het grootste deel van den dag viel, het schoonste weer gaf, dat we slechts konden wenschendoch op het bezoek aan de tentoonstelling der teekeningen had die regen geen gunstigen invloed. Althans daar aan schrijven wij het toe, dat het bezoek dit maal niet zoo druk was als in vorige jaren. Het eerst begaven we ons naar het Ver- eenigingsgebouw der „Vereenigdc Handwerk lieden" waarvan het Bestuur ons de eer had aangedaan, ons uit te noodigen tot een bezoek, In de beide lokalen van het gebouw hingen weder de wanden behangen met een groot aantal teekeningen in Bouwkundig- en Hand- teekenen. Voorzoover wij er over kunnen oordeelen, meenen we te mogen constateeren, dat de onderwijzers aan deze inrichting met voldoe ning op hunnen arbeid van den afgeloopen winter-cursus kunnen terugzien. Tal van teekeningen muntten uit door sierlijke af werking, sommige waren zelfs zeer fraai. De volgende prijzen waren door het Be stuur toegekend le Klasse: le prijs D. de Bruijne, een 3 d.M. 2e prijs J. Hamelink, een tubendoos. 3e prijs P. de Feijter, een schetsboek. 2e Klasse: le prijs J. v. Breen, een trekpen. 2e prijs J. de Zeeuw, een tubendoos. 3 e Klasse: le prijs A. Bedet, twee drie hoeken. 2e prijs C. v. de Velde, een trekpen. 4e Klasse: le prijs A. de Doelder, een waterpas. 2e prijs J. Molegraaf, een beitel met heft. Vervolgens begaven we ons naar „Bethel" waar de teekeningen waren tentoongesteld van de afdeeling Vakonderwijs der Chr. Werk lieden-Vereeniging. Ook hier was het te zien, dat de leerlingen onder de degelijke leiding van de heeren Feij en Timmerman, uitnemende vorderingen had den gemaakt. Vooral van de leerlingen der 3e en 4e klasse hingen er zeer fraaie uitge voerde teekeningen. De volgende prijzen waren toegekend le L ee r j a a r. le prijs J. Fraanje, 2e prijs Chr. 't Gilde, 3e prijs j. Meertens, 4e prijs L. C. Ribbens2e Leerjaar, le prijs J. J. Meeuseu, 2e prijs I). Liebers, 3e prijs P. II. Wolfert; 3e Leerjaar, le prijs IL]G. Wol- fert, 2e prijs A. Been 4e Le er j aar. le prijs C. Liebers, terwijl een eervolle vermelding was aan het lid der Vereeniging A. M. Jochem. Het bezoek aan beide tentoonstellingen heeft ons opnieuw versterkt in de overtuiging, dat deze twee vereenigingen voor het Ainbachts- onderwijs zeer nuttig werk verrichten, waarom wij dan ook beide ten zeerste aanbevelen in de welwillendheid van allen, die door finanti eelen steun hun streven kunnen bevorderen. Beide Vereenigingen verdienen dit ten volle Zooals gemerkt is geworden was het met October 1.1. ondoenlijk een Reiswijzer Winterdienst saam te stellen. Thans echter is Littooij's Reiswijzer voor den Zomerdienst, verschenen. Inmiddels is in dien tijd bijzonder gebleken, hoe onmisbaar deze Reiswijzer en Handels gids geacht werd. Nu er geen verschenen was, ontving de Uit gever zelfs van plaatsen (waarvan hij het nooit vermoed zou hebben) aanschrijvingen om een of meer exemplaren van deze gids te zenden. Vooral tegenwoordig is de vraag naar deze Reiswijzer zéér groot, wat natuurlijk de adverteerders er in ten goede moet komen. Deze gids is geheel opnieuw bewerkt. Bij eventueele wijziging in de vertrekuren der Prov. boot op de W. Schelde, zullen sup plementen verkrijgbaar worden gesteld tegen 1 cent per stuk. Van groot belang is ook de aangegeven dienst der Z. Vlaarnsche Tramwegmij. vooral wat de verbinding met het andere district betreft. Ook worden om verschillende redenen, de opgaven van de tarieven der Prov. boot op de W. Schelde er in van groot gemak ge acht. De veronderstelling rees, dat slechts tweemaal pakketpostbestelling per dag in Ter Neuzen, misschien foutief was. Dit is echter juist, De pakketten die om 11 cn 2 uur hier aankomen, blijven n.b. liggen tot6 uur 'savonds. De Telefoon-aansluitingen zijn zéér toe genomen, volgens de opgave. Ook kon thans, geldig tot 31 Juli, de dienst van de Prov. boot MiddelburgZierikzee er in opgenomen worden. Ten slotte kan dus gezegd worden, dat het boekje wederom een schat aan gemak met zich brengt. De zoon van de wed. H. in do L. Kerk straat alhier, was sinds het begin van den oorlog te Brussel, en daar bij het Belgische leger opgeroepen. Er kwamen berichten dat het jongmensch gewond was. Zijn moeder hoorde niets van hem cn dacht het ergste. Dinsdag is hij echter, na veel moeite, in onze stad bij zijne moeder teruggekomen. De blijdschap was natuurlijk bijzonder groot. Bij Kon. besluit is benoemd tot concierge van het nieuwe kantongerecht alhier, de lieer C. L. de Cooker, gepensioneerde van het O.-Indische leger, wonende te Ter Neuzen. Van de gelegenheid om ongebuild Tarwe brood te koopen is reeds druk gebruik ge maakt. Er hebben zich tot lieden ruim 500 personen ter secretarie alhier aangegeven. Volgende week wordt nogmaals gelegenheid gegeven zich daarvoor aan te geven. Bij kon. besluit is aan Ph. Haak, gewezen grafdelver alhier, met 1 Juli 1914, ingevolge de pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913, een pensioen verleend van f 173. Clinye. Een drietal Belgen hadden om de schrale inkomsten dezer oorlogstijden wat aan te vullen, het plan opgevat eenige partijtjes meel de grens over te smokkelen of zooals dat daar thans luidt, over den draad te wip pen. Des avonds te ongeveer elf uur togen ze op pad, ieder beladen met een vrij belangrijke hoeveelheid meel. Het vrachtje werd hun na eenigen tijd loopens wat te zwaar en ze be sloten wat rust te nemen. Doch ziet,nauwe lijks hunne welverdiende rust genietende, ont waarden ze iii het helder maanlicht een vier tal personen, die lijnrecht op hen afkwamen en hun klaarblijkelijk hadden bespied, en waar onder ze een militair meenden te herkennen Zich op eenigen afstaud van hun smokkel waar ifi een sloot verbergen was voor onze sluikers het werk van een oogenblik. Onder- derlusschen was de militair met zijn kornuiten bij het vrachtje aangekomen en loste eenige revolverschoten. Die schoten kwamen onze sluikers voor revolverschoten wat zwak voor en ze besloten het verdere verloop te blijven afkijken. De aangekomenen namen het meel op den rug en marcheerden af, op eenigen afstand gevolgd door de rechtmatige eigenaars. Wéldra liet een hunner het gedragen vrach tje vallen, zonder er zich verder om te be kommeren. Nu hadden onze sluikers, die reeds argwaan hadden gekregen, zekerheid. Ze wierpen zich op den militair en zijn handlangers en wat bleek? De z.g. militair was'n berucht smokkelaar, die zich in een soldatenjas had gestoken, ten einde in de voor smokkelaars beruchte dracht op een goedkope manier aan smokkelwaar te komen. De schoten had hij uit een hondenpistooltje gelost. Eon verwoede vechtpartij ontspon zich nu tusschen bedriegers en bedrogenen. Zelfs werd van het mes gebruik gemaakt en ont ving zekere V. een ernstige snede in de hand en het zitvlak. Uit Oostburg verneemt het V.D. bureau Sedert gistermiddag is weer uit Westelijke richting heftig kanongebulder gehoord. Tus schen één en vier uur des nachts werd het zoo hevig dat de ramen en deuren rammelden. Loop der bevolking van Ter Neuzen. M. J. van Baal, huishoudster, Noordstr. 54, naar Oostburg. K- van Dijl, off. Leger des Ileils, Geief. Kerken. Beroepente Zwartsluis ds. S. Idema te Workumte Geldermalsen ds. II. It. Nieborg te Bleiswijk. Ned. Herv. Kerk. Bedankt: voor Lage Zwaluwe ds. J. C. Kar ros te Oudemirdum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: tc Veencndaal ds. L. H. van der Meijden te Enschede. Inzake het bericht van de Ned Kerkbode betreffende het belijdenis doen te Utrecht van 45 R.-K. Belgen, schrijft men aan dc „Neder lander, dat uit een onderzoek gebleken is dat bij die Belgen waarschijnlijk geen enkele R.-K. is geweest. Wel schijnt er te Zeist veel te zijn gewerkt door het Bijbelgenootschap; er is een groot aantal bijbels onder de geïnterneerden ver spreid. Stamboekkeuringen voor merries. Wegens het buitengewoon groot aantal merries aangegeven voorde stamboekkeuringen van het Ned. Trekp. Belg. type, afd. Zeeland, en de eigenaardige aangelegenheden in deze provincie is nog een verandering aangebracht in de volgorde der keuringplaatsen. De keuringen zijn, blijkens meedeeling in het Z. Landb.blad nu als volgt o. m. geregeld te Axel 26 Mei, 27 n.m. en te Ter Neuzen 27 Mei, 2.30—7 n.m. Uit Delfzijl meldde men Woensdagvoor middag om elf uur, dat er daar uit noord westelijke richting aanhoudend kanongebulder werd gehoord. Men vermoedde er, dat er een zeegevecht gaande was. En van Nes op Ameland meldt men, dat men daar den geheelen morgen in Noordelijke richting zwaar kanongebulder hoort. Van Schiermonnikoog meldt men, dat Woensdagmiddag vermoedelijk een schip is getorpedeerd. ïlet stond in brand en de reddingsboot ging uit. (N. R. C.) Naar de Kölnische Zcitung verneemt, heeft niet alleen de Cunard-lijn, maar ook de White Star de vaart op Amerika gestaakt. Het ambtelijk schoolblad voor het re- geeringsdistrict Dusseldorf vermeldt in zijn vierde verlieslijst, welke tot 17 Maart j.l. loopt, dat alleen uit het district Dusseldorf 151 onderwijzers van de „Volks- undMittelschulen" zijn gesneuveld. In het geheele Rijnland wordt het verlies van circa 800 gesneuvelde onderwijzers betreurd. In den loop van dit jaar zal D. V. bij den uitgever H. J. Spruyt te 's Gravenhage, onder den titel van Oogst, verschijnen een serie Leesboeken voor de Christelijke School, ver zameld door J. Lens en H. J. van Wijlen. Tal van bekende kinderschrijfsters en schrij vers hebben hun medewerking verleend of toegezegd. Do boekjes worden verlucht door Isiugs. PREDIKBEURTEN. De „Goliath" getorpedeerd. Botha te Windhoek. Hedenmorgen ontvingen we een verslag van de Boerenleenbank. Aangezien dit verslag een kleine twee kolom groot is, kunnen we door de late ontvangst er slechts het volgende van mee- deelen Woensdag j.l. hield de Boerenleenbank alhier hare tweede jaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitterschap van haren directeur den heer D. J. Dees. Na eenige woordon van welkom aan de opge komen leden te hebben geuit deelde de voorzitter om. mede dat liet aantal leden in 1914 met 27 is toegenomen, op 31 December j.l. 77 bedroeg en thans tot 88 is gestegen. Uit do ontvangsten over 1914 blijkt dat totaal ontvangen is f 169,400,66. En totaal uitgegeven 169,400,66. De balans vermeldt een actief van totaal 51643,975 en een passief van totaal 51643,975. De rekening en balans worden daarna met al gemeene stemmen goedgekeurd, onder dankbe tuiging aan den kassier voor het gevoerde beheer. De aftredende bestuursleden, de heeren E. de Ruijter te Zaamslag en M. de Jonge te Hoek worden met overgroote meerderheid van stemmen herkozen, evenals de aftredende plaatsvervangende leden, de heeren K. de Koeijer te Zaamslag en G. van Fraaijenhove te Axel. Als lid van den Raad van Toezicht wegens bedanken van den heer Joh. de Feijter, burge meester van Zaamslag, wordt bij herstemming de heer A. Wolfert, burgemeester van Hoek gekozen, niettegenstaande een verklaring van dezen om niet voor een benoeming in aanmerking te komen. Onder dankbetuiging voor het in hen gestelde vertrouwen verklaren de gekozenen de op hun uitgebrachte benoemingen aan te nemen. Naar aanleiding van punt 9 der agenda „Rege ling rentestandaard" wordt met algemeene stemmen besloten artikel 10 van het huishoudelijk reglement te doen luiden als volgt: „De renten voor inlagen en voorschotten als- „mede in loopende rekening voor credit en debet „wordt door het bestuur vastgesteld en zal niet „meer dan een half procent ten voordeele der bank mogen verschillen met den rentevoet, zooals die door de Centrale Bank voor deposito en credit wordt vastgesteld." Na rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Zaamslag. Zondag beeft de bevestiging en intrede bier plaats gehad van Ds. de Bruijne bij de Chr. Geref. kerk. Ds. Wisse trad als bevestiger op met de woorden uit 2 Corinthe 12 vers 9. Ds. de Bruijne hield zijn intree- predicatie naar aanleiding van Col. 1 vers 28. De burgemeester en wethouders woonden deze plechtige ure bij. Gedurende de loop dezer week hebben zicli in deze gemeente gevestigd: A. Verspreet, machinist, Q 193 g. uit St. Nicolaas. H. van Doeselaar, dienstbode, P 35, uit Hoek. C. Meertefis, dienstbode, Westkolkstr. 46, uit Hoek. E. Dhaene, arbeider, P. 108, uit Sas van Gent. J. A. van den Broeke, onderwijzer, D. Visserstr. 21, uit Middelburg. Vertrokken zijn D. Visserstr., naar Rotterdam. A. F. de Bree. zonder beroep, Vlooswijkstr. 66, naar Nieuwveen. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 15 April. Frantz Wetzler (van Ubach-over-Worms), Oud 22 j., jm. en Barbera Elizabeth Dieleman, oud 16 j., jd. Geboorten. 5 April. Janna Christina, d. van Petrus de Roo en van Elizabeth de Pooter. 7 April. Abraham, z. van Cornelis Herrebout en van Maatje de Koeijer. 9 April. Willem, z. van Louis Cové eu van Neeltje de Feijter. 11 April. Jacobus Ferdinandus, z. van Jacobus Riemens van Laare en van Pieternella Dees. 17 April. Jan, z. van Jacob Boer eu van Krina Wisse. 19 April. Andries z. van Jacobus Hofman en van Janna de Koeijer. Sara Johanna, d. van Jacobus de Regt en van Sara Johanna de Kraker. Gabrielle Elisabeth Sylire, d. van Dominicus Michael de Wilde en van Helena Sylire Gabrielle Callens. Overlijden. 1 April. Pieter Faas, oud 79 j., echtg. van Maria Magdalena de Putter. 2 April. Franqois Stoffeijn, oud 70 j., wedn. van Janneke de Blaeij. 5 April. Mechelina van Sweeden, oud 77 j., wed. van Jacobus de Vos. 7 April. Suzanna Hamelink, oud 18 j., d. van Joost en van Sara Hamelink. J3 Aprii. Catharina de Ruijter, oud 8 m., z. van Marinus en van Ebrina Maas. ZONDAG 16 MEI 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J.F. v.Hülsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. G. M. v. Rennes van Dussen en 2 uur, Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur, G. M. v. Rennes. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Dhr. R. Kok van lerseke. Oud=Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoilaan). Ter Neuzen 5V2 uur, Evangelisatie. LONDEN, 13 Mei (Reuter). In het Lagerhuis deelde Churchill mede, dat het slagschip „Goliath" in de Dardanellen is getorpedeerd. Het vermoedelijk aantal dooden bedraagt 600, terwijl 20 officieren en 160 man werden gered. KAAPSTAD, 13 Mei [Reuter.] Officieel. Botha kwam gisteren om negen uur zonder tegenstand te Windhoek, de hoofdstad van Duitscli-West-Afri- ka, aan. De Unievlag werd op het stadhuis ge- heschen. Ongeveer 3000 Europeanen en 12,000 in boorlingen werden in de stad aangetroffen. PARIJS, 14 Mei Het officieel communiqué van gisterenavond elf uur meldt De Belgen hebben gisteren nieuwe aanvallen der Duitschers afgeslagen. De terugtrekkende Duitschers lieten verscheidene honderden dooden achter. De Franschen hebben opnieuw belangrijke suc cessen behaald ten Noorden van Atrecht. Te Carency werden o. a. buitgemaakt 2 veld stukken, 3 zware mortieren, 12 loopgraafmortieren, veel oorlogsmaterieel 3000 geweren en een grootè hoeveelheid schietvoorraad. In een aangrenzend bosch hebben de Franschen lijken gevonden van drie compagniën Duitschers, die door het Fransche artillerievuur waren ver nietigd. Het dorp Ablain is door de Franschen veroverd, die hondorden krijgsgevangenen maakten. De Franschen bestormden nog eenige huizen van het dorp Merville. Zij maakten 17 kanonnen en zware mortieren buit. Twee aanvallen op Bagatelle in Argonne werden afgeslagen. Het Priesterbosch is nu geheel in handen dor Franschen. PARIJS, 14 Mei. Uit Rome wordt gemeld dat de aankomst van den dichter D'Aununcio aanleiding gaf tot een groote indrukwekkende en veel be- teekende betooging, welke die van Genua verre overtrof. De intocht van den dichter was een tri- umftocht, waaruit zeer duidelijk de volksstemming sprak. ROME. De ministerraad heeft, na overweging, dat het in de hoofdlijnen der buitenlandsche poli- tiek op niet door den ernstigen toestand vereischte eendracht en toestemming der grondwettelijke par tijen kan bogen, den koning zijn ontslag' aange boden. De koning besliste zich een nadere beraad slaging voor te behouden. KAAPSTAD, 14 Mei. Heden hadden alhier anti- Duitsche relletjes plaats. Zes Duitsche winkels werden aangevallen en in brand gestoken. De po litie was machteloos. Het gepeupel gedroeg zich ordelijk. Slechts een poging tot plundering door kleur lingen kon onmiddellijk onderdrukt worden. De regeering maakte bekend dat zij geen maat regelen kon nemen zonder eerst de rijksregeering te hebben geraadpleegd. WINDHOEK. Duitsche troepen zijn, sedert het Duitsch bestuur naar Groot-Fontein is overge bracht, noordwaarts teruggetrokken.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3