Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad Zeeland. De Oorlog. Zaterdag 15 Mei 1915, Uit de Tweede Kamer. No. 1222. Woensdag 12 Mei 1915. 12e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen ƒ1,Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag= en Vrijdagavond, uitgezonderd op Feestdagen, bij den Uitgever D. H. LITT001J Az. te TER NEUZEN. Inzending van advertentiën vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Vergadering van Aandeel houders der Naamlooze Ven nootschap „LUCTOR ET EMERGO", te TER NEUZEN, welke D. V. zal gehouden worden op des namiddags ten 3 ure, in de Clir. Bewaar school (Zandstraat) te Ter Neuzen. Ter Neuzen, Mei 1915. De wd Voorzitter, D. E. WOLFERT Hz. Zitting van Maandag. De vergadering wordt om kwart voor twee 5 minuten uitgesteld, omdat er één lid te min is. De heer Eland heeft een wetsvoorstel inge diend tot wijziging van de wet op de aan stelling, het ontslag, de bevordering enz. van officieren. Besloten wordt Woensdag van 11 tot 12 in de afdeelingen te vergaderen. De beraadslaging over het buitengewoon oorlogscrediet wordt daarop voortgezet met een rede van den heer Van Leeuwen (S. D. A. P.) die klaagt over de wijze, waarop wordt omgesprongen met de mobilisatie clubs. Is de indruk, die wij van de jongste offi- cieele berichten krijgen, juist, aldus de N. R. C., dan is van de omsingeling van den rechter vleugel van het Russische Beskidenleger nog niets gekomen en is het ook in hooge mate te betwijfelen of er nog iets van komen zal. Deze Russische vleugel toch, die op de linie ZboroStropko Lupkow tegenover het leger van Borovic stond, was, naar de Oostenrijksch- Duitsche berichten ons te kennen gaven, van zijn verbindingen afgesneden, daar de Duitsch- üostenrijksche strijdkrachten, komend uit Westelijke richting, bij Zmigrod—Dukla en Rymanow de wegen, die van de streek Stropko enz. dwars door de Karpathen voeren, hadden bezet. Aangezien nu Vrijdag het bericht kwam, dat die troepenmacht genoemde wegen had afgesneden en sindsdien het leger van generaal Borovic, naar het Noorden optrekkend, allang de grens tusschen Hongarije en Galicie heeft overschreden, is het "duidelijk, dat, indien vooralsnog zeer aanzienlijke Russische strijd krachten van de linie ZboroStropko Noord waarts aan het wijken waren geweest, deze reeds lang in de val zouden moeten zijn ge sloten. Over een gebeurtenis van dien aard be waren de officieele Weensche en Berlijnsche berichten, die haar eerst hadden aangekondigd, thans het diepste stilzwijgen. Men zal moeten aannemen, dat op het oogen- blik, dat de Duitschers de linie Zmigrod Dukla bezet hadden, en de Oostenrijkers van de linie Zboro—Stropko af naar het Noorden oprukten, en derhalve hun front een bocht vertoonde in den vorm van een liggende U, dat op dat oogenblik reeds het grootste ge deelte van den rechtervleugel van het Russi sche Beskidenleger ten Noordoosten van het bovenbeen van die U had kunnen weg trekken, en voor zoover dat met het geval was door de linie, aangeduid met dat been, heeft kunnen heenbreken op een oogenblik, dat het nog niet sterk was bezet. Is dit zoo, dan heeft de gelukte doorbraak van het Russische front in West-Galicië en de daarop natuurlijkerwijze volgende omvat- tingsbewegingen tegen de vaneengescheiden deelen, weliswaar tot een terugtocht van het Russische leger over een aanzienlijken afstand aanleiding gegeven, maar hebben omsingelingen op groote schaal niet plaats gevonden. Uit Weenen gewordt ons een aanduiding van de nieuwe gevechtslinie, waaruit blijkt, dat die U-vormige achterwaartsche boog, waar de Russen in gevangen moesten zitten thans verdwenen is, maar voorts dat de te rugtocht der Russen op enkele punten reeds over een afstand van 80 K.M. is gegaan. Om zich voor oogen te stellen welk een belangrijke verandering dit is, stelle men zich een oogenblik een dergelijke beweging op het Westelijk gevechtsterrein voor, die bijvoorbeeld de Duitschers van de linie VerdunReims over de Belgische en Luxemburgsche grens zou voeren. De tegenaanvallen der Russen in de Kar pathen ten Oosten van den Uzsokpas schijnen niet met zooveel succes gepaard te gaan, dat zij een overwegenden invloed op den strijd ten Westen daarvan kunnen uitoefenen. Het zou ons dus niet verwonderen als de linie, waarop het front nu wel spoedig weer vast zal worden, eerst ongeveer bij San en Dnjestr zou komen te liggen, waarna een actie van Duitsehe zijde tegen den linkervleugel van het Russische leger aan den andereu kant van den Weichsel mogelijk is. Of de Duitschers met de door de Russen ontruimde stad Libau ook de daarbij gelegen vesting Alexander UI hebben bezet, is niet recht duidelijk. Wel is duidelijk, dat ze ten Zuiden van Mitau klop hebben gehad en voorshauds terug moeten trekken. In het Westen is het offensief der bond- genooten op de linie benoorden en bezuiden Atrecht opmerkelijk, de berichten daarover zijn echter nog onvolledig. LONDEN, 7 Mei. (Reuter.) De administra teur van de Cunard Company heeft aan de Liverpoolsche Evening Express meegedeeld dat de Lusitania is gezonken op 8 mijlen afstand van het station voor draadlooze telegrafie te Old Head of Kinsale. Old Head of Kinsale ligt aan de Zuidkust van Ierland. De Lusitania was in 1907 gebouwd en mat 30,396 ton bruto, 12,611 ton netto. Het Persbureau maakt bekend: Er zijn in het geheel 658 menschen van de Lusitania gered, van de 2160 die er aan boord waren. Er zijn 45 lijken aangebracht. Volgens een niet-officieel bericht zijn er te Queenstown 22 schipbreukelingen overleden nadat zij waren geland. De officieren zijn meest allen omgekomen. Kapitein Turner is gered. Er zijn slechts weinig eerste-klas-passagiers gered. Men zegt, datr die reizigers dachten, dat het schip wel zou blijven drijven, maar het zonk in 1525 minuten. Er zijn drie treilers aangekondigd, die volgens bericht honderd lijken aanbrengen. Er waren drie Hollanders onder de tweede klaspassagiers. Onder de passagiers waren 188 Amerikanen, 956 Engelschen en 109 van andere nationaliteit. Volgens bericht is de Amerikaansche millio-, nair A. Vanderbilt verdronken. Overlevenden vertellen, dat vele passagiers door torpedo's zijn gedood. Cowper, een journalist uit Toronto, die aan boord was, vertelt, dat hij 's middags om 2 uur met een kennis stond te praten, toen zij even, op een kleine duizend meter afstands, den toren van een duikboot zagen. Ook de baan van een torpedo was zichtbaar. De torpedo trof het schip vooraan. Er volgde een geweldige ontploffing. Stukken van de romp vlogen de lucht in. Een oogen blik later trof een tweede torpedo het schip, dat nu naar stuurboord begon over te hellen. De bemanning begon dadelijk de passagiers in de booten te brengen. Alles ging zeer ordelijk. Sommige booten konden wegens het hellen van het schip niet worden ge streken en moesten worden afgekapt toen het schip zonk. Een meisje van zes jaar smeekte Cowper haar te redden. Hij deed haar in een boot. Haar ouders zijn vermoedelijk verdronken. In de tweede klas waren vele vrouwen en ongeveer veertig kinderen beneden het jaar. Aan de Star wordt uit Queenstown gemeld, dat passagiers vertellen, dat de twee torpedo's die de Lusitania hebben getroffen, afgeschoten zijn door Duitsehe duikbooten. Een trof de machinekamer, de andere het voorschip. Bij de ontploffing van de torpedo's, zoo vertelde men ook, werden verstikkende gassen ontwikkeld, welke eenige passagiers het be wustzijn deden verliezen. De ontploffingen joegen de passagiers naar dek en toen het schip snel zonk, ontstond er een paniek. Onmiddellijk was bevel gegeven om de sloepen te strijken. Tien daarvan met passagiers werden neergelaten. Verscheidene van de reizigers sprongen met hun reddings gordels in zee en werden door de booten gered. Bijna alle officieren van het schip zijn ver dronken en zagen den dood koelbloedig tegemoet. De kapitein ging met het schip onder, doch werd door zijn reddingsgordel drijvende gehouden en gered. De pers spreekt haar afschuw uit over de lage misdaad, aan de Lusitania bedreven. Algemeen onthoudt zij zich van raad te geven aan de Vereenigde Staten. Zij betuigt haar deelneming aan de Amerikanen, die met de Engelschen gelijkelijk lijden onder den mis- dadigen slag. Deze schanddaad, zeggen de bladen, zal Engeland slechts stalen tot meer offers, in het vaste besluit om Europa en de wereld te zuiveren van een giftige pest. De Daily Express zegt: Als Bernstorff wegens moord in hechtenis genomen en naar den electrischen stoel verwezen werd, zou het een prachtige slag ten bate van de mensch- beid zijn, In de Daily Telegraph zegt Archibald Hurd, de schrijver en lid van de redactie van ge noemd blad, dat men zich door de snelheid van de Lusitania (het schip liep 25 knoopen) voor duikbooten veilig waande. De Duitschers moeten, denkt hij, met een heele floticlje van duikbooten op den loer gelegen hebben, wat ook de betrekkelijke kalmte in den duikbooten oorlog in den laatsteD tijd verklaart. Daar het mooi weer was, was' de Lusitania reeds op 15 mijl afstand te zien. Hurd acht het mogelijk, dat de Ameri kaansche regeering een onderzoek zal vragen en de Engelsche admiraliteit daarin zal toe stemmen. Hij vraagt ook, waarom de Lusi tania bij volle daglicht Liverpool naderde en waarom het schip, zooatë het schijnt gedaan te hebben, den gewonen koers gevolgd heeft. De Morning Post zegt in een hoofdartikel Wij moeten aannemen, dat na de waarschu wing van het Duitsehe gezantschap te Was hington de maatschappij en de officieren van het schip alle voorzorgsmaatregelen genomen hebben door de route te wijzigen en zoo snel mogelijk te varen, en voorts, dat ook de ad miraliteit alle redelijke voorzorgen getroffen heeft in samenwerking met de maatschappij. Het Berliner Tageblatt verklaart met ont roering de tijding der vernietiging van de Lusitania, waarbij tal van menschen zijn om gekomen, te hebben vernomen, doch het blad is van oordeel, dat allen die thans rouw dragen hun vervloeking moeten uitspreken over Churchill, die door zijn gewetenlooze maatregelen deze wreede oorlogvoering heeft uitgelokt. Volgens het Berliner Tageblatt komt de Lusitania voor in de lijst der Engelsche hulp kruisers, voerde zij twaalf 15 c M.-kanonnen en was zij sterker bewapend en bemand dan alle Duitsehe gepantserde kruisers. De Lusi tania moest als hulpkruiser op een aanval zijn voorbereid. De Lokal-Anzeiger herinnert er aan, dat de Lusitania destijds de door Engeland be stelde en niet voor uitvoer toegelaten duik booten in ondcrdeelen heeft vervoérd en wil duizend tegen één wedden, dat ook nu weer haar heele laadruim was volgepropt met een rijken voorraad Amerikaansche wapens en munitie. Deze plofbare stoffen zullen er wel toe hebben bijgedragen, dat het reusachtige schip binnen 20 minuten in de golven ver dween. De Duitsehe admiraliteit wist zeer goed, welk doel de vaarten op Amerika van dezen hulpkruiser hadden. De Vossische Ztg. wijt de schuld van het verlies aan menschenlevens aan de Cunard-liju, die passagiers aan boord nam van een schip, welks lading voor het Engelsche leger en de Engelsche vloot was bestemd. liet zusterschip van de Lusitania, de Maure- tania, heeft volgens de Vossische Zeitung, op haar laatste thuisreis duikbooten van Ameri kaansche makelij naar Engeland gebracht. Onze duikbooten moesten dus aannemen, en de veronderstelling zal wel juist zijn, dat de Lusitania een dergelijke opdracht had. BERLIJN, 8 Mei. (Wolff.) De getorpe deerde Lusitania was „zooals van zelf spreekt'' gelijk de meeste Engelsche koopvaarders, oulangs met kanonnen gewapend. Bovendien had zij, naar hier met stelligheid bekend is geworden, aanzienlijke voorraden munitie en oorlogstuig aan boord. Haar eigenaars wisten dus aan welk gevaar zij hun passagiers bloot stelden. Zij alleen dragen de volle verant woordelijkheid voor wat gebeurd is. Van Duitsehe zijde is niets nagelaten om herhaal delijk en dringend te waarschuwen. De Duitsehe gezant te Washington heeft nog op 1 Mei in een openbare bekendmaking op deze bezwaren gewezen. De Engelsche pers heeft toen met deze waarschuwing den spot gedreven en betoogd dat het transatlan tische verkeer onder bescherming der En gelsche vloot veilig was. LONDEN, 8 Mei (Reuter). De admiraliteit verklaart dat het bericht als zou de Lusitania bewapend zijn geweest, volstrekt onwaar is. (Dit is o.a. beweerd door de Kölnische Zeitung en door Wolff's bureau. Indertijd heeft de regeering der Ver. Staten echter bekend gemaakt dat gewapende koopvaarders zouden worden geïnterneerd. Sedert dien zal wel geen transatlantisch stoomschip naar Amerika gewapend zijn geweest. Red. N.R.C.) Alvorens de „Lusitania" van New-Vork vertrok, liet de Duitsehe legatie de volgende advertentie in de Amerikaansche bladen plaatsen Zij, die van plan zijn een reis te doen over den Atlantischen Oceaan, worden er op ge wezen, dat er een staat van oorlog heerscht tusschen Duitschland en zijn bondgenooten eenerzijds Engeland met zijn geallieerden anderzijds, dat het oorlogsgebied omvat de wateren, grenzende aan de Britsche eilanden, dat, overeenkomstig het manifest der Duitsehe regeering, schepen die de vlag van Engeland of die van zijn bondgenooten voeren, in deze wateren kunnen "vernietigd worden, en dat passagiers van dergelijke schepen, die zich in dit oorlogsgebied bevinden, het zichzelf te wijten hebben, wanneer zij daarvan het slacht offer worden. De keizerlijke Duitsehe ambassade. Washington, 22 April. De New Yorksche correspondent van de Evening News zegt dat Amerika ziedt van verontwaardiging en acht het niet onmogelijk dat de openbare meening de regeering zal noodzaken Duitschland den oorlog te verklaren. Intusschen raden reeds velen tot het bewaren van kalmte en tegenwoordigheid van geest. Niemand kan nog zeggen wat er zal gebeuren. Velen vragen, wat Amerika kan doen indien 0<1 O.o.tl U o Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. DE TOESTAND. De torpedeering van de Lusitania. Een zesjarig meisje gered. Wat de pers van dit feit zegt. De Lusitania gewapend De waarschuwende advertentie. Wat Amerika doen zal

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1