Binnenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ternenzen. In een "brief uit New-York in het Fremdenblatt over de betrekkingen tusschen Japan en Amerika staat te lezen, dat de Nederlandsche regeering bij het uitbreken van den oorlog in Washington heeft laten aanvragen, of de Vereenigde Staten niet het initiatief gouden willen nemen tot de handhaving van het territoriale status quo in den Stillen Oce aan. Onze gezant zou tot antwoord gekregen heb ben, dat de regeering in Washington geen belang stelt in de gebeurtenissen in Oost-Azië en de handen vol had met het doen terugkeeren van de in Eu ropa gestrande Amerikaansche reizigers. De corres pondent, na gewezen te hebben op het gevaar voor Insulinde"~ ten gevolge van den loop der gebeurte nissen in Oost-Azië en de expansiepolitiek van Ja pan, zegt, dat de Vereenigde Staten, door de om standigheden gedwongen, het denkbeeld opgegeven hebben, om invloed te oefenen over het Aziatische deel van den Stillen Oceaan en dit deel [aan Japan overlaten. De Unie wil alleen meesteres blijven in het Westelijk deel ervan, dat Amerika bespoelt. Japan is met China reeds begonnen. De Unie wil geen conflict met Japan. Roosevelt, het hoofd der Amerikaansche imperialisten, die vroeger een aanhanger was van Amerika's heerschappij over den heelen Stillen Oceaan, heeft thans in een arti kel gezegd, dat de Unie jzich moest tevreden stellen met de opperheerschappij over het Westelijk deel dier zee, en het Oostelijke of Aziatische deel ervan onder de controle van Japan moet komen, verder dat aan de Philippijnen autonomie moest verleend worden. Verkoop van maïs. Het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel deelt mede, dat bet in de be doeling ligt de verkoopen van Amerik. mixed- mais in deze maand te doen plaats hebben als volgt7 Mei inschrijving te Rotterdam 17 Mei veiling te Amsterdam: 21 Mei inschrij ving te Rotterdam 31 Mei veiling te Amster dam, telkens ongeveer 10,000 ton. De oudste 1 a n d w e e r 1 i c h t i n g met groot verlof? Naar de Zwolsche Ct. verneemt wordt er zeer ernstig over gedacht de oudste lichting van de landweer 15 Mei a. s. met groot verlof te laten gaan. Het „Hand." heeft naar aanleiding van dit bericht bij het hoofdkwartier te 's Gravenhage geïnformeerd. Men noemde er het bericht een groote onbescheidenheid, doch wenschte er zich niet verder over uit te laten. Volgens de laatste opgaaf zijn tot nu toe op onze kust aangespoeld 523 mijnen, waarvan 291 Engelsche, 54 Fransche, 32 Duitsche, terwijl van 146 de oorsprong onbekend bleef. De K a t w ij k. De Berlijnsche correspondent van het Hbl. seint Ik verneem, dat in zake de Katwijk een overeenkomst tusschen de Duitsche en Neder landsche regeeringen is tot stand gekomen, die weldra openbaar gemaakt zal worden. TER NEUZEN, 7 Mei 1915. Naar de Tem. Crt. verneemt is door burgemeester en wethouders alhier in be ginsel besloten gebruik te maken van de door den Minister van Binnenlandsche zaken ge boden gelegenheid tot beschikbaarstelling van goedkoop brood voor de ingezetenen, en zullen maatregelen om tot de uitvoering daarvan over te gaan aan de goedkeuring van den Minister worden onderworpen. In de door den burgemeester op jl. Maandag avond gehouden vergadering met de commissie van advies uit den gemeenteraad en de in gezetenen werd geadviseerd, het daarheen te leiden, dat door de bakkers zelve de brood kaarten voor hunne klanten kunnen worden aangevraagd, opdat elke bakkerij zooveel mogelijk zijne klanten zelf zal kunnen be dienen en dit ook een toeloop van particu lieren voor het afhalen van kaarten zou voorkomen. Verder heeft de commissie geadviseerd ook in te gaan op het aanbod voor het verkrijg baar stellen van goedkoop varkensvleesch en te trachten ook nog de beschikking te krijgen over een deel van den nog aanwezigen voor raad ingemaakte groenten, en om voorts te trachten ook aanvoer te krijgen van visch en reuzel. Als gevolg van deze Maandagavond gehouden vergadering waren de bakkers tegen gister avond door den burgemeester tot eene confe rentie ten stadhuize uitgenoodigd, waaraan zij algemeen voldeden. Allen verklaarden zich bereid, tot de levering van het bruin brood, overeenkomstig de circulaire van den Minister te willen medewerken. Omtrent de wijze van uitvoering, in den geest van het door de commissie van advies aangegeven denkbeeld werd beraadslaagd. Er bleek zich ook nog een bezwaar voor te doen, met be trekking tot de door den Minister voorge schreven contante levering, daar velen aan hunne klanten op crediet leveren en ver andering in dit opzicht zeer bezwarend zal zijn, daar dit velen in moeilijkheden zou brengen. Men hoopt ook evenwel dit be zwaar te ondervangen. Het gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen A. Ij., arbeider te Hoek, dien de rechtbank te Middelburg veroor deelde tot 3 dagen gevangenisstraf ter zake van de verduistering van een zakje aardappelen, liet vonnis werd vernietigd en beklaagde vrijgesproken. Zaamslag. Gisteren had de verkooping plaats van den kapitalen inspan van den landbouwer J. J. Huijssen te Othene. Een 29 tal paarden en 39 stuks hoornvee, benevens landbouwwerk tuigen werden ten verkoop aangeboden. De eerste paarden werden verkocht voor f900 voorzeker prachtige prijzen. Er was zeer veel volk aanwezig. Het mooie zomerweder zal daartoe veel bijgedragen hebbeu. Axel. Dinsdag werd alhier door notaris J A. Dregmans verkocht een woonhuis met schuren, verdere aanhoorigheden en erf te AxelSpui groot 38 aren 70 centiaren (259 roeden). Kooper werd de heer L. J. van der Moer, notaris te Ter Neuzen voor f 4050. Vlissingen. Bij de herstemming voor lid van de Kamer van Koophandel alhier is gekozen de heer L. C. Stevens (Lib.) met 45 stemmen tegen 44 op den heer A. Huson (Antirev. Dus 't scheelde maar 1 stem. Geref. Kerken. Beroepente GorredijkS. G. de Graaf te Oosterzeete OldeboornJ. W. Esselink te Wateringen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ouderkerk a. d. AmstelE. Warmolts te Nunspeet; te Rijssen P. Zandt te IJsselmuidente Ruinen (toez.)R. ten Kate te Idsegahuizen en Piaam. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: II. E. Stouthamer, dienstbode, Dekkerstraat 34, uit MiddelburgA. Dees, onderwijzer, Dijkstraat 31, uit Middelburg; D. Meeusen, koewachter, P 81 uit HoekJ. Wagenaar, veldarbeider, Kerkhoflaan 7, uit St. Jansteen L. Witte, veldarbeider, O? uit Zaamslag; O. V. C. Goebeert letterzetter, D. Visserstraat 3, uit Renaix. V ert rokken zijn A. A. Venroy, pater capucyner, O 183, naar Ter Heydon W. B. van der Velden, dienst bode, Nieuwediepvveg 4, naar Vlissingen C. Donze, veldarbeider, O 61, naar Zuidzande Th. J. Dhert, bakkersknecht, de Feijterstraat 21, naar HaarlemJ. Butler, zonder beroep, Korte Dijkstraat 2, naar Middelburg; J. B. den Hamer, veldarbeider, O 97 naar Zuid zande; F. S. Schelfaut, zonder beroep, Q 118, naar MaastrichtJ. W. Elve, zonder beroep, L. Kerkstraat, naar den Helder; J. J. Nijssen, dienstbode, Westkolkstraat 18, naar Hoek. Een ontploffing drie dooden. Woensdagvoormiddag omstreeks halftwaalf heeft er een hevige ontploffing van een amoniak- loiding plaats gehad in een van de kelders van de bierbrouwerij d'Oranjeboom, gevestigd aan de Nassaukade te Rotterdam. In die kelders waren op dat oogenblik nog 16 personen werkzaam. Een dier werklieden vertelde, dat de ontploffing van de leiding plaats had op een punt, waar twee aangren zende en een daar boven gelegen kelder samenkomen. Hij hoorde een knal, zag witte amoniakdampen te voorschijn komen en nam de vlucht. De ingenieur C. Hanhart, uit Zurich, onder wiens toezicht men bezig is betonvaten te maken, verklaarde evenwel, dat de leiding gesprongen is ter plaatse, waar twee met pakking omwoelde einden bijeenkomen. Zoodra het ongeluk gebeurd was, haastte men zich de leiding af te schroeven toch kon uien niet voorkomen, dat eenige honderden kilo's amoniak ontsnapten en gansch de om geving verpestten. Eenige werklieden hadden zich reeds dadelijk in veiligheid gesteld door langs den grond naar buiten te kruipen, anderen werden met groote krachtsinspanning en levensgevaar te voorschijn gehaald. Bijzonder onderscheidden zich hierbij de Duitscher II. Kuhn, een kuipers baas, de timmermansbaas Lieshout en de machinist Van Eek. Dadelijk was naar alle zijden om hulp ge telefoneerd, met het gevolg, dat verschenen de reddingsbrigade en 4 geneesheeren, de directeur van de Nederl. Maatschappij tot Algemeene Dienstverrichting, met vier hand- brancards en een rijwielbrancard van Eerste Hulp bij ongelukken en van deze dienstver richting, en de noodige verbandtrominels. Het personeel van de reddingsbrigade was voorzien van rookhelmen, systeem Königs en systeem Vajen. Het personeel heeft getracht de kelders binnen te dringen, doch moest wegens onbekendheid met de situatie terug. Toen heeft de heer Kuhn voornoemd, voor zien van een rookhelm Königs, zich in de kelders begeven en eenige werklieden hulp verleend. Twee werklieden M. A. Bervoets en A. Kretz, vond hij in een ledig fust zitten, waarin beiden waren gevluchthet fust hadden zij achter zich gesloten. Achtereenvolgens kwamen te voorschijn, met of zonder hulp van derden, H. H. Lutjeiis, kuiper, J. J. Bauer, betonwerker, C. C. van den Ham, metselaar, J. F. Rossier, metselaar, L. Griesdoorn, betonwerker, D. Buster, opper man, J. J. Dekker, kuiper, G. Ransen, kuiper, II. Wenzel, kuiper, K. Mosterd, kuiper, II. Do'merge, kuiperde kuiper Gleisberg en de kuiper J, J. Dekkerlaatstgenoemde is naar het ziekenhuis overgebracht, op last van een dokter. Al deze menschen waren min of meer be vangen door de verstikkende dampen die zij ingeademd hebben. Alles werd gedaan om hen te helpen, waardoor spoedig velen, die in een tuintje rusjt gevonden hadden, geheel opknapten. De directie van d'Oranjeboom was overal in de weer met emmers en flesschen, gevult met azijn, liep men rond. Daarin doopte men zak- en andere doeken om eenigszins gewapend te zijn tegen de dampen. De brandweer, uitgerukt onder leiding van den brandspuitmeester den heer W. C. Moeling, van spuit 38, opgevolgd door den brandmeester den heer Carpenticr, waarvan vervolgens de hoofdman de heer A. J. ten Hope de leiding op zich nam, spoot met 17 stralen, waaronder er 7 van het terrein zelf waren, massa's water in de kelders om de amoniak-dampen op te lossen. Gasten van do spuiten 38, 39, 50, 37 en 40 en van de stoomboot Dok werken, werkten hierbij dapper mede. Zoo was het ongeveer halftwee in den na middag. Steeds liepen er geruchten, dat er nog meer menschen in de kelders waren. Voordat het een half uur later was, had men er de laatste drie uitgehaald, doch de geneesheeren konden bij hen slechts den dood vaststellen. De namen van de in de amoniakdampen gestikte personen zijn J. Quander, Ph. Kittel en J. van den Berg, allen kuipers. De beide eerstgenoemden zijn Duitschers van geboorte. Brand is er niet veroorzaakt. De afdeeling Rotterdam van de Ned. Ver eeniging Eerste Hulp bij ongelukken was ook met veel materiaal op het terrein aanwezig. De commissaris van politie de heer D. A. (Jaspers leidde met den inspecteur den heer Klaassen het onderzoek. De amoniak diende om de kelders af te koelen. (N. R. C.) Hulpverleenende dames in de hospitalen. Wat een gewond Beiersch soldaat bezielde tegenover goed-willende, maar onpraktische dames, die in een hospitaal bij de verpleging hielpen. Een krant te Rome weet daarvan staaltjes te bieden, wat dergelijke dames te Parijs aan gaat. Vrouwen uit de hooge of hoogere kringen nemen gretig de verpleegstersdracht aan, omdat dit nu eens zoo hoort in den tegenwoordigen tijd enomdat het flatteert. Ook de bekende mevrouw Caillaux vertoonde zich daarin. Het spreekt van zelf, dat dezen hulpkrachten de handen voor menige karwei verkeerd staan. Het Italiaansche blad verhaalt dan, hoe die fijne dames zich terugtrokken, toen een ge wonde werd binnengebracht, wiens kleeren enz. de sporen van de loopgraafstrijd droegen, maar hoe ze hem met gunstbewijzen over laadden, toen hij, nadat een echte zuster de eerste zorg op zich had genomen, tot den hoogen adel bleek te belmoren. De gewonde verkoos evenwel de hulp van de bevoegde verpleegster. Een ander gewonde, dien de dames {ins gelijks wilden vertroetelen, schreef boven zijn bed„vandaag te ziek, om verpleegd te worden." (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactio.) Mijnheer de Eedacteur Wil het bestuur van het Militair tehuis te Ter Neuzen veroorloven dat het de kerkeraden der Hervormde en Gereformeerde Kerken benevens de vrienden in de omgeving opmerkzaam maakt op den toestand van het tehuis, opdat daardoor kon het wezen, meerdere steun werd geboden en deze nuttige inrichting in het belang der Militairen niet opgeheven moet worden. Voor huur van het lokaal waarin ver gaderd wordt moet betaald worden per maandf 18.— Voor het gebruik van het orgel per maand 2.50 Voor de bediening consumptie 2.— Voor de lectuurr i. Voor brandstof in de zomermaanden 1.— In de wintermaanden was dat f7.50. Voor de consumptie25. f 49.50 Nu dekt de opbrengst van de consumptie die uitgave, zoodat dit uitkomt. Rest evenwel de overige onkosten, zoodat maandelijks 25 a 80 gulden moet gevonden worden uit vrijwillige bijdragen, dan is het mogelijk de zaak in stand te houden. Moge deze uiteenzetting en oproep medewerken tot de instandhouding van het tehuis. Met dank voor de plaatsing. Het Comité voor het M. t. II. te Ter Neuzen. Ter Neuzen, 6 Mei 1915. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 9 MEI 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds.J.F. v. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur Ds. R. Koolstra van Numansdorp. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. R. Koolstra en 2 uur Ds. J. H. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 en 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 uur D. Wisse van Zierikzee. Be vestiging. 2 uur, Ds. de Bruijne. Intrede. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Dhr. J. Overduin van lerseke. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/j uur, Evangelisatie. Naar wij vernemen, heeft Z.E. de Gezant van België, te 's Gravenhage, het Bureau voor Inlichtingen, gevestigd te 's Gravenhage, Lange Voorhout No 17, belast met de regeling en verzending van pakketten, van elke hoedanig heid, welke de in Nederland verblijvende Belgen.of Steun-Comité's, wenschen te zenden aan de Belgische militairen of aan de vluchte lingen in Frankrijk. Zij die zulke zendingen te doen hebben, kunnen deze adresseeren aan bovengenoemd bureau, onder bijvoeging van één gulden voor elke zending, onverschillig de grootte of inhoud. Het Ned. Correspondentiebureau meldt Op 15 Mei a.s. worden de dienstplichtigen der oudste Landweerlichting, wier diensttijd onder normale omstandigheden zou geëindigd zijn op 1 Aug. 1914, voor zoover zij zulks zelf wenschen, en zoover zij geen rang beklceden, of daarvoor in op leiding zijn, in het genot van voorloopig (klein) verlof gesteld. Aan het kader dezer landweerlichting kan geen verlof worden verleend, evenmin aan het landstormplichtige kader, dat ender de wapeDS is. Echter zullen de sergeants en korporaals, behalve de fouriers, behoorende tot den Landstorm en tot de lichting Landweer 1907 zooveel mogelijk worden werkzaam gesteld in of nabij hunne woonplaatsen tot hulp bij de opleiding van den Vrijwilligen Landstorm. Het aantal van deze landstorm- afdeelingen is gaandeweg zeer toegenomen, zoodat het bedoelde kader daarbij onontbeerlijke diensten zal bewijzen. De diensten van het hoogere en administratieve kader van de onderhavige lichtingen Landstorm en Landweer kunnen bij den troep nog niet worden gemist. WEENEN, 7 Mei. Het oorlogsperskwartier heeft van het oppercommando de volgende niededeeling ontvangen Voor de operatien in West-Galicië werden reeds in Maart voorbereidende maatregelen genomen. Alle strijdkrachten, welke vrij kwamen, werden samengetrokken om een aanval in de richting Gorlice-Zigrod te ondernemen, 'in welke richting men steeds gemeend heeft, dat de beslissing moest vallen. Deze strijdkrachten bleken te zwak te zijn, om, trots het aanvankelijk succes, door de hardnekkig verdedigde Russische stellingen heen te breken. Eerst door de aankomst van sterke Duitsche strijdkrachten, voor dezen aanval beschikbaar gesteld, op voorstel van generaal v. Falkenhayn, schiep het opperste Duitsche legerbestuur de grondslagen voor den opzet. Door de thans onvergelijkelijke sterkere krijgsmacht werd het schitterend succes op 1 Mei door de legers van Mackensen en aarts hertog Frans Ferdinand en generaal Borevic bevochten. ATHENE. Volgens berichten uit Constan- tinopel heeft de Italiaansche regeering de onderwijzers aan de Italiaansche scholen te Constantinopel teruggeroepen. De Ottomaansche overheid bereidt maat regelen voor om de onderdanen der mogend heden van de Entente naar Klein-Azië over te brengen. TOKIO. Het ultimatum van Japan is aan China ter hand gesteld. Het eischt binnen 48 uur antwoord. MIDDELBURG, 6 Mei. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering, larwe is het eenige artikel ter markt en werd door benoodigde 25 cent hooger be taald, peulvruchten opgeruimd. Men betaalde voor nieuwe tarwe f 16,50 a f 17,50. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,57 a 0,67, voor particulieren f 0,67 per Vs Mlo. Eieren f 4.40, voor particulieren f 4.80 rep 100 stuks. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 8 Mei 9.38 10.13 Zondag 9 10.46 11.13 Maandag 10 11.38 11.59 Dinsdag 11 0.19 Woensdag 12 o!38 0.55 Donderdag 13 1.13 1.28 Vrijdag 14 1.43 2.1 n n n n h 77

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3