Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. PREDIKBEURTEN. Scheele dat zij wegens uitstedigheid de vergadering niet kunnen bijwonen en van don heer Donze dat hij wegens ziekte verhinderd is te komen. b. Schrijven van de heeren de Vos, Huijssen en Trijsburg, ambtenaren ter secretarie, waarin zij dank betuigen voor de gunstige beschikking op hun adres betreffende belooning overwerk. Beiden voor kennisgeving aangenomen. c. Een verklaring van den Voorzitter van den volgenden inhoud De commandant der kustbatterij heeft mij ver zocht het antwoord in de vorige vergadering den heer D. Scheele gegeven aan te vullen metdat door mij aan den voorzitter der vereeniging van Vergunninghouders de vergunning voor den dans is verleend en mij dit in die vergadering bekend had kunnen zijn, wijl genoemde voorzitter vol gens een onderzoek van den commandant het vroeger had gevraagd. De heer Dees drukt zijn spijt uit, dat de Voor zitter thans nog met deze verklaring komt, waarop de Voorzitter zegt dat hij de discussie daarover niet opent. d. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het ontwerp betreffende afgraving van de zeewaterkeerenden oostelijken en noordelijken vestingwal van het voormalig bastion 2, het bouwen van een kaaimuur en het aanleggen van eene straat op den afgegraven vestingwal. Naar aanleiding hiervan en in verband met reeds vroeger besproken plannen omtrent grond-verkoop, zegt de Voorzitter dat B. en W. een gedeeltelijke uitvoering voorstellen nl. het bouwen van een kaaimuur en op den dijk een bestrating aanbrengen waarvan de kosten zullen bedragen f 16000, waar voor men dan heeft 6000 M2. grond. Nu reeds kunnen we 800 M2. verkoopen. Zetten we deze onderhandelingen door, nl. het verkoopen van grond, dan dient de Raad eerst uit te maken tegen welken prijs die grond beschikbaar is. De heer De Jager is van meening dat in een vorige gesloten vergadering besloten is om niet minder dan f 5 per M2. te gaan. Vooraleer hierop verder in te gaan, vraagt de Voorzitter machtiging voor het eerste deel van het voorstel nl. de gedeeltelijke uitvoering van het werk waartoe z. h. s. wordt besloten. Nu komt in bespreking bepalen van den prijs. Hierover wordt lang en breed gesproken, waarin het standpunt naar voren treedt om den grond zooveel mogelijk te doen opbrengen en niet lager te gaan dan den erfpachtscanon. Op voorstel van den heer Dees wordt goedge vonden dat eerst het werk in orde zal gemaakt worden, wat nu vooral in dezen tijd van werkloos heid aan velen ten goede kan komen en daarna kan gezien worden hoe groot de liefhebberij is voor aankoop. De Voorzitter vraagt nu machtiging tot het aan gaan van de geldleening van f 43000 [het bedrag voor het geheele complex.] Besloten wordt tot het aangaan dier leening tegen ten hoogste 6'/j °/o en met dien verstande dat het bij gedeelten zal opgenomen worden. Af lossing in ten hoogste 60 jaar. 3. Benoeming van een lid voor de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Met algemeene stemmen wordt hiervoor herbe noemd de heer Jacob Nijssen. 4. Benoeming van 4 leden van de plaatselijke schattingscommissie voor de inkomstenbelasting. Benoemd worden de heeren J. Thielman, J. de Feijter Jacz., L. Wabeke en D. Scheele Az. 5. Verzoek van mej. Goossen om een gratificatie als telegrambestelster over 1914. Zij verzoekt om het verschil tussehen haar jaar wedde en het door het Rijk uitbetaalde bedrag even als vorige jaren te mogen ontvangen. De voorzitter stelt voor de gratificatie te bepalen op f94.40. De heer Eijke vraagt of hierop niet iets anders kan gevonden worden ter voorkoming van het telkens terugkeerend adres. De Voorzttter zegt dat dit moeilijk te veranderen is, waarop het voorstel wordt aangenomen. 6. Ontheffing belastingen. Goedgekeurd worden enkele voorstellen tot ont heffing van hondenbelasting, hoofdelijken omslag en schoolgeld. Omtrent een voorstel tot ontheffing van schoolgeld voor de mulo-school van de heeren Van Dis van Zaamslag en Ten Kaate van Axel, merkt de heer Dees op dat het hem spijt dat de bedragen zoo laag mogelijk worden bepaald daar z. i. de buitengemeenten dan erg profiteeren van een inrichting die onze gemeente vele offers kost. Spreker zou ze zoo hoog mogelijk willen houden. De heer Waalkes vraagt of het niet mogelijk is de schoolgelden te verhoogen voor buitenleerlingen, waarop ontkennend wordt geantwoord. De heer de Jager betreurt zoo'n toestand ook, doch met het oog op de verordening is het niet mogelijk hierin verandering te brengen. 7. Vaststelling grondslag pensioen. De Voorzitter stelt voor de pensioengrondslag van den inspecteur van politie te bepalen op f 1125 en dien van den agent Annot op f 600. Alzoo besloten. 8. Bestendiging arbeidsbeurs. Het bestuur der beurs verzoekt den Raad te willen berichten of [hij bestendiging der beurs wenscht, vooral met het oog hierop dat de beurs zal gebruikt worden voor districts-beurs, waardoor de werkkring belangrijk wordt uitgebreid. Wordt besloten tot bestendiging dan vraagt het bestuur een lokaal aan te wijzen, waar de zetel kan ge vestigd worden en een [subsidie voor 1916 toe te kennen van f200. Besloten wordt f200 toe te kennen. 9. Aanvraag van het plaatselijk steuncomité om verhooging der toegestane subsidie. Het volgend adres is ingekomen Het Bestuur van het Plaatselijk Steuncomité komt nogmaals tot den Raad der gemeente met het beleefd verzoek een zekere som gelds (door hemzelf te bepalen) uit de gemeentekas te mogen ontvangen om daarmee te steunen de werkloozen. Wat de Raad ons heeft toegestaan, is reeds ver bruikt. Zelfs hebben wij gedurende de maand April de steunbijdrage met één vierde moeten verminderen, terwijl de uitkeering te dezer plaatse vergeleken met andere plaatsen in ons vaderland toch al niet hoog kan worden genoemd. De Voorzitter zegt dat B. en W. wenschen voor te stellen een steunbijdrage te voteeren, daar de oprichting van een werkloozenfonds niet tot stand kan komen. Voorts deelt de Voorzitter nog mee, dat aan het Kon. Nat. Steuncomité gevraagd is, aangezien het bedrag uit de gemeentekas is ver minderd, in hoeverre zij hoogere steun kan geven hierop is echter nog geen antwoord gekomen. Spreker zegt verder dat in de laatste 3 weken van April de steunbijdrage met '/i is verminderd, waarvan mededeeling is gedaan aan het Nat. Steun comité. Hierop is een schrijven gekomen, waaruit op te merken valt dat zij wel genegen zijn het bedrag te verhoogen, dus, zegt spr., misschien komt het dan van 50 op 60 De heer Waalkes vraagt of allen begrepen zijn in dat '/i minder uitkeeren, waarop de Voorzitter bevestigend antwoord vandaar dat de transport arbeiders zich daarover beklaagd hebben bij het Nat. Steuncomité. De heer De Jager zegt dat in de vergadering van de raadscommissie ook besproken is het stand punt van evenredig verdeelen van georganiseerden en ongeorganiseerden, met het gevolg dat zij even redig willen steunen. Ten tweede zegt spr. dat hij het wenschelijk zou vinden, zoolang er nog geen antwoord is ingekomen van het Nat. Comité, om geld te voteeren. Hierna geeft de Voorzitter een overzicht van de uitkeeringen, waaruit blijkt dat op 3 April is uit gekeerd f 543, op 10 April f 551,65, op 17 April f 447,85 en op 24 April f 478,85. De heer Waalkes merkt op dat de toestand voor de werkmenschen niet alleen slecht is, doch met het verbod dat de schippers hier, daar het hier een vesting is, niet mogen vertoeven is ook voor meer andere categoriën een ongunstige periode ingetreden daarom wenscht spreker voor te stellen aan het Rijk te vragen of het niet genegen is onze gemeente kas te steunen. De heer Eijke steunt dit voorstel, er echter bij opmerkende dat de schippers niet alleen uit deze gemeente moeten vertrekken doch ook uit andere gemeenten in Zeeland. De Voorzitter zegt dat het idee van den heer Waalkes ook reeds bij B. en W. is besproken, en zijn genegen hiervan nota te nemen. Het voorstel-Waalkes wordt z. h. s. aangenomen. De Voorzitter wenscht nu de kwestie te bespreken van uitdeeling aan wel- en niet-georganiseerden. De heer Dees vindt het billijk dat evenredig wordt [verdeeld, doch moet hierbij opmerken dat thans aanhangig is de kwestie van brooduitdeeling tegen minder tarief. De vraag is nu op welke wijze zal de uitdeeling geschieden aan beide groepen. De heer Eijke zag het maximum van uitkeering niet gaarne verminderd. Ook de Voorzitter en de heer de Jager zijn van meening niet lager te gaan dan het door den Raad aangenomen tarief. Besloten wordt le het tarief te handhaven, 2e aan on- en wel-georganiseerden evenredig uit te keeren. Nu vraagt de Voorzitter hoeveel voor de maand Mei zal worden toegestaan. De heer Dees zou gaarne, vooraleer hiertoe te besluiten, van den Voorzitter wiilen weten wat zijn opvatting is omtrent de circulaire van den minister inzake brooduitdeeling. De Voorzitter is van meening dat we brood kunnen uitdeelen tegen minder tarief zonder daartoe in hooge kosten voor de gemeente te vervallen. Wordt de uitvoering gedaan zooals in de circulaire vermeldt wordt, dan komt dat op een f2000, daar dit een administratieve romslomp is. Wordt het echter aan ons overgelaten en wij zorgen voor de distributie via burgemeester-commissie van advies raad, dan komt het misschien op enkele lionderde guldens. Hieromtrent worden nog een paar vragen gedaan. Alsnu wordt door den Voorzitter voorgesteld f1500 toe te staan. Dit wordt aangenomen en mitsdien de leening van f 6000 gebracht op 7500 gulden. In verband met de nadere informatie bij den minister omtrent de circulaire graanvoorziening, wat betreft het dragen der kosten door de ge meenten, zegt de Voorzitter dat officieus bekend is door middel van de bladen dat de eerste circulaire is ingetrokken en daarvoor een andere is verschenen. Hieraan is echter weder een moeilijkheid verbonden, nl. de uitvoering, waarbij 2 a 3 ambtenaren noodig zijn wat nog al kostbaar zijn zaldit is gedaan om fraude te voorkomen. Gevraagd is aan den minister om dat gedeelte los te laten en de distri butie over te laten aan de gemeente. De gemeente laat dan bakken, doch distribueert zelf, zulks ter voorkoming van groote kosten. Spreker heeft een commissie benoemd bestaande uit de heeren D. J. Dees, de Feijter en Eijke als raadsleden en voorts M. de Jonge, de Koeijer, A. Jochem, J. de Groen en Oppeneer. Met deze commissie hoopt spr. a s. Maandagavond te vergaderen om een en ander voor te bereiden. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering vastgesteld bedrag van het Kohier hoofdelijken Omslag, zegt de Voorzitter dat het bedrag op de begrooting uitgetrokken bedroeg f 46000. Had men de usance gevolgd om 5 °/0 daarbij te voegen voor oninbare posten, dan was men aan het bedrag gekomen van f 48,300. Bij optelling der aanslagen is men tot f 44900 gekomen. Enkele personen zijn niet aangeslagen daar zij door den oorlogstoestand fetroffen zijn, anders had men een bedrag van 45300 gekregen. Spr. stelt voor machtiging aan Ged. Staten te vragen om bedoeld bedrag te mogen heffen. Aangenomen. Omvraag. De heer Waalkes zegt dat men er telkens op uit is om de werkloosheid te verminderen en nu is betreffende het Kohier van den H. O., dat op het stadhuis is klaar gemaakt, den drukkers daar door het werk uit de handen genomen't spijt spreker dat dit geschiedt is. De Voorzitter antwoordt daarop dat het niet in de bedoeling heeft gelegen daardoor menschen te treffen, doch dat het alleen gedaan is, omdat de omstandigheden daartoe leidden met het oog op spoed. Daar het 's avonds op de secretarie is ver richt, heeft het ook geen meerder werk van 't per soneel tengevolge gehad. De heer De Jager merkt nog op in verband met wat de Voorzitter daar straks zeide omtrent het kohier, dat door den heer D. Scheele nog is ge vraagd of het toelaatbaar is dat 15 geheven wordt boven de aanslagen, waarop bevestigend is geantwoord nu komt het hem voor dat met het afvoeren van een categorie personen wel eenige priveligiën zijn toegestaan, daar deze toch op 1 Jan. nog hunne gewone inkomsten hadden. De heer Waalkes vraagt of het de bedoeling is de 16 °/o niet toe te passen bij hen die later op het kohier komen, waarop meegedeeld wordt dat dit niet mogelijk is. De heer De Jager vraagt hoe het komt dat een adres van een gemeeetewerkman Hangoor sedert Februari bij B. en W. ingekomen is en nog niet is behandeld. De Voorzitter zegt dat Hangoor gevraagd heeft om ontheffing van de bediening van het sluisje aan de Westkolkstaat, met behoud van tractement. Nu de sluis van een mechanische klep is voorzien, hebben B. en W. dat verzoek toegestaan en is de zaak dus a'gedaan. Nog vraagt spreker of er op de tweede oproeping voor tijdelijk ambtenaar ter secretarie geen resul taten zijn verkregen, waarop ontkennend wordt geantwoord, waarbij spreker nog opmerkt, dat de werkzaamheden met lietoverwerk voldoende schijnen te marcheeren. De heer Waalkes acht het wenschelijk indien er zich geen gediplomeerden opdoen, dan over te gaan tot het nemen van een zonder diploma. De Voorzitter zegt dat B. en W., indien er zich aanmelden, hierover de raad zullen rapporteeren. De Voorzitter zegt, dat er in betrekking tot het verdeelen van het salaris van den agent Annot, onder de agenten eeuig verschil is gerezen, nl. moet hierin ook deelen de Inspecteurde vraag is behoort hij tot de agenten of staat hij boven hen. De vraag wordt gedaan of dat gedeelte afgaat van het deel der agenten of wordt het een aparte post, waarop de Voorzitter zegt dat het een aparte uitgaaf is gelijk aan dat deel wat de agenten ont vangen, daar reeds aangenomen is dat de agenten het salaris gelijkelijk zullen verdeelen. De heer Dees kan deze wijze van behandelen giet goed vinden daar het voor tweeërlei uitlegging vatbaar is en het voorstel indien er niet de aan dacht op gevestigd was, voetstoots was aangenomen. Na eenige discussie waarin o. m. door den heer Dees opgemerkt wordt dat hij dan liever een tijde lijk agent zag aangesteld, wordt het voorstel om aan den Inspecteur een gelijk bedrag ongeveer f 8 per maand uit te keeren, aangenomen met 53 st. Tegen de heeren Dees, de Jager en Scheele. Met gelijke stemmenverhouding wordt aangeno men het voorstel om dat bedrag uit te keeren van af 1 Februari1 Juni. Hierna wordt de vergadering gesloten. Duitschers aan boord. Het gisterenochtend te IJmuiden binnen gekomen Noorsche s.s. „Saturnus" rapporteert, dat te Las Palmas 5 Duitschers aan boord werden gevonden, die zich verstopt hadden. In het Engelsche Kanaal werden 4 van hen van boord gehaald door mannen van een Engelsch oorlogsschip. De vijfde mocht aan boord blijven, omdat hij boven de 40 jaar is. Hij zal te Amsterdam in handen der politie worden gesteld. Te Stadskanaal is Woensdagnacht een ernstige brand uitgebroken in het café van den heer Wessel. De brand nam zoo snel toe dat de bewoners overhaast moesten vluchten. Het café brandde geheel uit, maar ook het aangrenzend hotel Tapper en hot heerenhuis weiden geheel vernield. Bij het instorten van een muur werden twee pprsonen bedolven, maar konden dadelijk gered worden. Zij zijn licht gekwetst. Een ander, die snel had moeten vluchten, is nog al ernstig gewond. Een 40-tal Belgische vluchtelingen die in het hotel vertoefden, zijn elders onder dak gebracht. Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat de schipper van de stoomtreiler „l'Union" bij zijn aankomst te IJmuiden verklaarde dat het krantenbericht over het afnemen van zijn geheelen voorraad visch door een Duitschen torpedobootjager, overdreven is. Na bet onderzoek der scheepspapieren werd naar gewoonte een mandje visch gevraagd en gegeven. Te 's Gravenhage zijn aangehouden 2 veldartilleristen, die verdacht worden, schuldig te zijn aan de onlangs te Scheveningen ge pleegde inbraak met diefstal van f 1300 uit een brandkast. De aangehoudenen moeten hebben bekend en in een verborgen hoek van de artillerie kazerne is nog f 1100 van het ontvreemde geld teruggevonden. De kinderen te Antwerpen zingen o.m In Antwerpen is het slechten tijd. Wij moeten leven van de Comiteit. Zijn er geen eens niet meer Dan moeten wij naar Holland weer. Willen z'ons dan in Holland niet Dan zullen we sterven van verdriet. Wij willen in het vrije Holland zijn, Waar dat er niemand van ons verkwijnt. (VI. Stem) ZONDAG 2 MEI 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J.F. v. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Leeskerk en 2 uur Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur, Ds. J. H. Lammertsma en 2 uur Leeskerk. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. de Wallo. Hoek 9 en 2 uur Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Dhr. L. Dek en 2 uur Ds. A. Timmerman. Bed. H. Doop. Sluiskil 9 uur, Ds. A. Timmerman. Bed. II. Doop en H. Avondm. 2 uur, Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/s uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Oemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen 9, 2 en B V2 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. De eerste Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 4 Mei a s. des avonds om half negen. Mr. V. H. Rutgers, Antirev. Kamerlid voor Hilversum is beuoemd tot burgemeester van Bos koop. Een zeeslag Men seint ons uit Vlissingen: Onafgebroken zwaar kanongebulder is hier hoorbaar uit de richting van het lichtschip Noord-Hinder. Men acht het hier waarschijnlijk dat een zeeslag aan den gang is. N. It. C. Bij den ondergang van de Léon Gambetta is, naar 't Stefani-agentschap meldt, ook de Fransche admiraal Senet omgekomen. LONDEN, 30 April. Een Zeppelin en een ander vliegtuig hebben hedenmorgen brandverwekkende bommen geworpen op Itswich in Suffolk en op Withtpn Drie huizen geraakten in brand. Men weet nog niet of menschenlevens te betreuren zijn. LONDEN, 30 April. Een Zeppelin is boven Berry St. Edmond, 6 K.M. van de Kust in Suffolk, verschenen. Hij wierp verscheidene bommen, waardoor twee huizen in brand geraakten. LONDEN, 30 April. Een der gevallen bommen trof een huis waarin een gezin van drie personen woonde; de bom kwam terecht in de slaapkamer der 12-jarige dochter, die door haar vader werd gered. De beide aangrenzende huizen geraakten eveneens in brand. LONDEN, 30 April. Aan de „Daily Expres" wordt uit Athene gemeld, dat drie oorlogsschepen in de golf van Smyrna de vijandelijke Kust heeft gebombardeerd, 8000 Turken werden gevangen genomen in de vlakte van het voormalige Troje. De troepen der bondgenooten zijn te Enos geland, rukten 20 mijlen ver op en bezetten verscheidene dorpen. LONDEN, 30 April. Volgens een niet-officieol bericht is generaal Haswell gesneuveld. ST. PETERSBURG. De generale staf deelt mede Duitsche voorhoede, die ten Noorden van de Njemen over de Rossary waren getrokken, zijn van de linie Doelsia verdreven. Over het geheele front is het Russische leger in voortdu rend contact met den vijand. In de laatste dagen kwamen veel meer gevechten tussehen verken ningstroepen voor. Ten Westen van de Njemen en ten Noorden van de Nahal hebben de Duit schers op 27 en 28 dezer tussehen Pissa en Rawa verschillende vruchtelooze aanvallen gedaan. De Duitschers, die zich voortbewogen bij Moressa, werden onder vuur genomen. Zij werden in wanorde en onder verliezen teruggeslagen. In de huurt van Karstak hebben de Duitschers zonder succes aanvallen gedaan op de Russische loopgraven. Pogingen om op andere punten vooruit te komen, leden schipbreuk. Bij Star- rostibo zijn dc Duitschers tot het offensief over- gegaan en wordt zeer hardnekkig gevochten. De ostenrijkers deden op 28 dezer bij den Uzokpas zonder succes aanvallen. Op de hoogten ten Noordoosten van Luduin, en de streek van Stryj, werden door de Oostenrijkers vrij verwoede aan vallen gedaan, maar zij werden met de bajonet teruggedreven. CONSTANTINOPEL, Naar de generale staf van de Dardanellen verneemt, is, het Fransche linieschip Vengeance door de Turksche batterijen beschoten. CONSTANTINOPEL. Het groote hoofdkwartier deelt medeDe vijand, die omtrent Koekali was geland, is in weerwil der pogingen om zich onder bescherming van het vnur zijner schepen te hand haven,"geheel verdreven. Er is geen vijand meer op den Aziatischen oever der Dardanellen. De vijan delijke strijdkrachten op do landtong Kaba Tepe handhaven zich hardnekkig onder de bescherming van het vuur van het vijandelijke scheepsgeschut. Op de andere deelen van het schiereiland Gallipoli is de vijand verdreven. De Turksche batterijen hebben Woensdag den FranSchen gepantserden kruiser Jeanne d'Arc zoodanig in brand geschoten dat het schip naar Tenedos moest terugkeeren. Een Engelsche torpedojager zonk dienzelfden dag aan den ingang der zeeëngte tengevolge van even eens door Turksche granaten veroorzaakte brand. De ondernomen aanval met 16 linieschepen en vele torpedojagers op de Turksche vooruitgeschoven batterijen had het volgende resultaatduizend gra naten op de Turksche batterijen afgeschoten, hebben slechts enkele soldaten licht gewond, daarentegen zijn twee vijandelijke transportschepen voor Sed-el- Bar door de Turksche granaten zoodanig getroffen dat zij daarvan op het etrand liepen. De Turken hebben eenige booten en zeilschepen met soldaten bemand, en die zich met sleepbooten bij de trans portschepen bevonden in den grond geboord. De Engelsche kruisers Majectic en Triumph, die zich in de slaglinie bevonden werden de Turken be schoten en trokken zich uit de slaglinie terug. Gedurende de beide la»tste dagen heeft de vij andelijke vloot niets meer tegen de zee-engte ondernomen. MIDDELBURG, 29 April. Ter graanmarkt van lieden was de aanvoer gering. Tarwe is nog het voornaamste artikel ter markt maar door regeeringsmaatregelen werd de handel daarin belemmerd. Men be taalde voor nieuwe tarwe f 16,25 a f 17,25. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,56 a f 0,66, voor particulieren f0,66 per 1/i kilo. Eieren 4.10, voor particulieren f 4.50 rep 100 stuks.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3