Oorlogsberichten. Biimenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichteii. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzeii. Naar de Korrespondenz Norden meldt, heeft de Engelsclie regeering een groot aantal Itali- aansche stoomschepen gecharterd, hetgeen men beschouwt als een aanwijzing, dat Enge land talrijke troepentransporten voorbereidt. De Amerikaansche bladen bevatten naar Reuter uit Londen seint den tekst van den eisch tot schadevergoeding, dien Amerika bij Duitschland heeft ingeleverd voor het verlies van het stoomschip „William P. Frye", den 28sten Januari door den Duitschen hulp kruiser „Eitel Friedrich" in den grond ge boord. De eisch is 228,059 dollar. In België. Door de wethouders van Stabroeck en Ca- pelle (dorpen bij Antwerpen) is volgens een correspondent in Noord-Brabant van het V. D.-bureau een verzoek aan den (Duitschen) gouverneur-generaal van België ingediend, om toe te staan, dat een dokter de zieken tusschen de versperringen en de (Nederland- sche) grens te Putte komt bezoeken. Dit is te meer noodig, daar er een besmet telijke lundefziekte heerscht. Hedenochtend, werd een knaapje van tien jaar begraven, dat gestorven was, zonder dat een genees heer het had kunnen bezoeken. Bij wijze van uitzondering mocht heden ochtend een viertal reizigers uit België ver trekken. Zij hadden passen uit Brussel ge kregen, om in Nederland levensmiddelen te gaan koopen De minister van landbouw heeft bepaald, dat van 26 April tot 10 Mei de uitvoer van pootaardappelen zal zijn toegestaan mits, bij verzending in verzegelbare spoorwagons of schepen, de inlading geschiedt onder toezicht en op voorwaarde dat geen der aardappels meer dan 40 gram weegt. TER NEUZEN, 27 April 1915. In de op Donderdag a.s., des voormiddags ten 10 ure, te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. 4. Benoeming van 4 leden van de plaatse^ lijke schattingscommissie voor de inkomsten belasting. 5. Verzoek van mej. Goossen om eene gratificatie als telegrambestelster over 1914. 6. Ontheffing belastingen. 7. Aanvrage van het plaatselijk steun comité om verhooging der toegestane subsidie. Naar wij vernemen zal aan den avond van Hemelvaartsdag in de Geref. kerk alhier eene zanguitvoering plaats hebben door de Chr. zangvereeniging„Zingt den Heer een nieuw lied" van Zaamslag. Verschillende sprekers zullen daarbij het woord voeren. Deze uitvoering wordt gegeven ten voordeele van de Belgische zending. Advertentiën en programma's zullen verdere bijzonderheden meedeelen. Sinds gisterenmorgen is onze gemeente toren wederom voor de zooveelste keer van een nieuwe vlag voorzien. De laatste dagen hing de vorige vlag er aan flarden bij. Hoeveel vlaggen zullen er nog opkomen Een dure beweging voor de gemeente. Vrijdagavond juist na het afdrukken van ons blad' ontvingen we het volgende telegram „Door tijdelijke opheffing dienst der Zeeland booten VlissingenEngeland zal de postver binding naar Engeland Zondag 25 April en voorts om den anderen dag zoo mogelijk plaats vinden met de boot welke 8 uur voorm. van Hoek van Holland vertrekt naar Harwich, Indien de omstandigheden dit medebrengen zal van andere gelegenheden welke zich aan bieden, worden gebruik gemaakt. Belang hebbenden die verlangen dat hunne brieven alleen langs een bepaalden weg zullen worden verzonden, moeten dien weg duidelijk op het adres vermelden. Door eenige ingezetenen werd heden een adres verzonden aan Gedeputeerde Staten met het verzoek, het besluit van den Raad van Ter Neuzen tot verhooging van den Hoofdeljjken Omslag met 15°/o g°ed te keuren. Bij het op 13 en 14 dezer te Arnhem gehouden admissie examen is voor de hoogste afdeeling van den cursus der Nederl. Heide maatschappij o. in. geslaagd de leerling dier Maatschappij (afd. Boschbouw) M. Jansen van Ter Neuzen (Driewegen). Mond - en Klauwzeer. Sluis. Bij het vee van den koehouder A. J. du Fosse is mond-en klauwzeer geconstateerd. Bij den landbouwer De Badts te St. Anna ter Muider is het bord met „verdacht" geplaatst. Bij J. v. d. M. zijn 16 beesten afgemaakt. Oostburg. Sedert Zondagavond wordt sterk kanongebulder gehoord uit Zuid-Westelijke richting. Maandagnacht om 2 uur vooral was het zeer hevig. Gistcrenochtend was het nog te hooren. Vlissingen. Door de militaire wacht aan de Keersluis is Zondagmorgen op de steenen glooiing van het kanaal onder de steiger van de tinfabriek een marine matroos gevonden, die bewusteloos was. De militairen waar schuwden de politie, die de hulp van een militairen dokter inriep. Het bleek dat de matroos, die vermoedelijk in staat van dronken schap van den steiger is gevallen, een herschenschudding had. Hij werd op last van den dokter per rijwielbrancard naar het gast huis vervoerd. Nader vernemen wij dat de matroos in het gasthuis is overleden. Woensdagochtend 11 uur zal hij op de R. K. begraafplaats alhier begraven worden. Schore. Op bevel van hoogerhand moeten alle in het Kanaal van Zuid-Bevetand liggende schepen (voor het meerendeel herbergen zij vluchtelingen) vertrekken. De meesten gaan naar Rotterdam of Dordt. De vluchtelingen welke verder nog in deze gemeente vertoeven zullen nog tot 7 Mei a.s. ondersteuning van het Rijk kunnen geuieten. Voor verderen steun zullen ze zich naar een der kampen moeten begeven. (M. Crt.) Domburg. Bij den landbouwer P. de Korte alhier bleken voorzorgsmaatregelen noodig voor het vee tegen mond- en klauwzeer. Op last van den waarnemenden districts-veearts zijn op de hofstede borden geplaatst met het opschrift „Verdacht vee". Deze waarschuwing zal vermoedelijk voor die hoeve 14 dagen noodig zijn. De besmetting kan zijn overge bracht door een beer uit een besmetten stal te Meliskerke. Telefoonkantoor te Ter Neuzen. Aan het telefoonkantoor alhier hadden de volgende nieuwe aansluitingen plaats 73. L. J. G e e 1 li o e d t. 89. G. K 1 o u w e r s. 90. J. C. II e ij blom. Geref. Kerken. Beroepente Broek op Langen dijk, G. Wisse, te Bodegraven. Aangenomennaar Schoondijke door H. Brouwer, cand. te Watergraafsmeer, die be dankt heeft voor Opperdoes, JutrijpHom- merts, Oostermeer, Zevenhoven, Gaastmeer, St. Jacobi-Parochie en Edam. Bedankt: voor Batavia: F. C. Meijster te Rotterdamvoor Maasdijk, A. Thielen, te Vijfhuizenvoor Arnemuiden, E. C. B. Van Herwerden te Roon. Ned. Herv. Kerk. Zestalte Zutphen J. L. van Tricht, te NeedeF. II. G. van Iterson, te Wirdum M. C. van Mourik Broekman, te BorculoC. Met te ZaandamF. Reitsma te Drachten en F. W. J. van den Kieboom, te Bergen. Beroepen te Hoogeveen, J. H. Gunning E.Bz., te Schoonrewoerd. Van onzen Landbouw-Medew erker) De voorraad chilisalpeter in het oorlogsjaar 1915. Gistcrenochtend werden ten N. van Schier monnikoog twee „Zeppelins" waargenomen. De eene zweefde in Westelijke de andere in Oostelijke richting. Moord. Zpndagmiddag omstreeks 3 uur werd opge merkt, dat de gordijnen in de woning van den 65 jarigen K. Schagcn te Medemblik nog ge sloten waren. Men drong daarop het huis binnen en vond in de woonkamer het lijk van den heer Sch., achter de kachel liggende. Daarbij waren bloedsporen zichtbaar. De vermoorde schijnt eenig geld te hebben be zeten. Ook werd een portefeuille mot inhoud gevonden, waarschijnlijk heeft de moordenaar deze in de haast vergeten. Het hed bleek nog onbeslapen. Men vermoedt, dat de moord Zaterdagavond reeds is gepleegd. Donderdagmorgen zijn naar de N. R. C. meldt, de beide knechts van den molenaar v. H., uit Gendringen, gevankelijk naar Arnhem gevoérd, nadat zij kans hadden gezien een last mais en 10 balen bloem over de grens te smokkelen. De kommiezen hadden hun nog eenige schoten nagezonden. De Dierentuin van Antwerpen. De beroemde Dierentuin van Antwerpen heeft natuurlijk ook erg onder de crisis te lijden^ De eerste maanden van de oorlog, Augustus en September zijn juist die welke de hoogste ontvangsten doen opstrijken in gewone tijd. Die ontvangsten waren meer dan tot op een derde gezonken. Toen het bombardement dreigde kwam er weer nieuw verlieseen aantal der grootste en belang rijkste dieren werden gedood wijl men vreesde dat zij uit hun hokken op een of andere manier zouden kunnen wegvluchten. Het bombardement zelf bracht gelukkiglijk geen erge schade. Slechts een deel van de groote volière werd getroffen en enkele vogeltjes gedood. Maar sedert dien heeft de instelling zoo goed als geene ontvangsten meer geen vreem de bezoekers, geen verkoop van dieren, die andere jaren in dezen tijd juist groote som men deed binnenvloeienen geen of althans veel vrminderde afzet van melk. Men heeft dan ook al het mogelijke moeten doen om do crisis door te worstelen. Bijna alle dieren zijn op half-rantsoen gesteld en alle beambten en werklieden van de hoogste tot de minste ontvangen een verminderd loon. De beheerraad heeft nu ook besloten dc abonnementen te verlagen van prijs. In plaats van 60 zal men nog slechts 40 fr. moeten betalen. Dit is natuurlijk slechts een tijde lijke maatregel. Wij hopen dat al wie kan die kleine som betalen zal en dat na den vrede de Antwerp- sche dierentuin, een der merkwaardigste in stellingen onzer schoone Scheldestad, weldra haar ouden luister zal herwonnen hebben. (VI. Post.) Middelburg. Door den heer J. Tak, overleden 'te Utrecht, die vroeger alhier woonde, zijn 'aan de volgende instellingen in eerstgenoemde plaats de volgende sommen gelegateerd Het Middelburgsch Muziekkorps f 5000Vereeni- ging tot bezoeken der armen f3000; Vereeni ging „Kindervoeding" f2000; Vereeniging tot Werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden f2000; Doopsgezinde gemeente f 1000. Boven dien ontving de gemeente Middelburg f5000 voor verfraaiing of onderhoud van bloemperken en plantsoenen op de bolwerken eii singels der stad. Amsterdam. Gisteravond omstreeks kwart over negen uur werd door een gasontploffing de groote drie-armige lantaarn van de Katten burger brug totaal uiteengeslagen, waarbij de stukken ver weg geslingerd werden. Een zevenjarig meisje, dat met haar moeder voorbij kwam, werd tegen den grond geslagen en stierf kort daarop. De lantaarnopsteker had korten tijd te voren het licht, dat niet goed brandde, nagekeken en de pijp doorgeblazen. Een onderzoek naar de oorzaak wordt inge steld. De Dardanelles LONDEN, 26 April. (Reuter.) Naar de admiraliteit meedeelt is het leger der bond- genooten op verscheidene puuten op 'fischier- eiland Gallipoli geland. Het persbureau deelt mede De algemeene aanval van vloot en leger op de Dardanellen is gisteren hervat. De ontscheping van het leger, gedekt door de vloot, is gisteren voor zonsopgang op ver scheidene punten van liet schiereiland Galli poli begonnen en ondanks ernstig verzet van den vijand, die in sterke verschansingen, be schermt door prikkeldraadversperringen, was opgesteld volkomen geslaagd. Voor de avond viel waren sterke troepenmachten op het strand samengetrokken. De landing van het leger en de opmarsch duren voort. ANTWERPEN, 27 April. De goederenbeurs wordt steeds drukker bezocht en er wordt veel handel gedreven. Vele groothandelaars keeren terug en liet zakenleven neemt grooten omvang aan. In April zijn 17,000 Belgen uit Nederland teruggekeerd. HULST, 26 April 1915. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 28 April 0.27 0.47 Donderdag 29 1.7 1.26 Vrijdag 30 1.46 2.6 Zaterdag 1 Mei 2.26 2.47 Zondag 2 3.9 3.31 Maandag 3 3.54 4.19 Dinsdag 4 4.44 5.12 plotseling, dat ik koorts heb, ziek ben. Toen we al onderweg waren, steeds verder, moest ik mij ziek melden. De dokter zegt, dat ik liet moet uithouden, tot we halt houden. Hier kon hij mij toch niet helpen- In de avondschemering gaan wij het slingerpad af, door vernielde dorpen. Eindelijk komen wij bij een plaats waar voor de paarden twee barakken gebouwd zijn. Wij moeten ons in de sneeuw ingraven. Onze afdeeling heeft de wacht, kruipt in een gemeenschappelijk hol, dat goed dicht be- stopt wordt met bordpapier en dekens, in de barakken voorradig. Wij hebben vandaag ieder een snee brood gekregen, twee vingers dik. Ik zoek, toen de wacht afgelost was, een plaatstje in den stal, waar ik van twaalf tot vier vrij goed slaap tusschen de voeten van de anderen. In de barakken, waar kachels staan, vind ik brood, spek, kaas. 's Avonds kwam de veldpost weer. Honig, melk, boter en bitterkoekjes Ach, mocht ik toch eens een pakket krijgen met drie pond bitterkoekjes 1 Wij hebben in onze schuur, waar het alleen wat tochtte en geen kachel brandde, vrij goed geslapen. Alleen werd men om het half uur uit de slaap gewekt, omdat er soldaten geroepen werden voor de wacht. Weer ging het een heelen dag verder door sneeuw en kou. Wij kwamen in het dal, waar ons een geheel dorp tegenlachte. Vooruit hoorde men nog wat artilleriegevecht en bij het dorp moesten wij weer in tirailleurslinie verder rukken. Wij hoopten in het dorp kwartier te krijgen. Maar wij moesten verder, rechts een berg op. Reeds groeven wij ons in, toen het bleek, dat wij den verkeerden weg genomen hadden. Wij moesten naar het dorp terug, links af slaan en een steilen, hoogen berg op in tirailleurslinie. Tot de knieën in de sneeuw. Eerst tegen den morgen kwamen wij, halfdood van uitputting, op den kam aan, sliepen tot den middag tusschen de dennen en toen ging het drie kilometer bergaf, tot S. Nu kan ik echter niet meer, moet een paar dagen uitrusten. En ik ben nu in het huis van „Mattka", die me lekkere, warme melk bracht. Stel je voor, warme melk met brood erin 1 Ik lag uren lang op de bank voor de kachel en dacht na over mijn over weldigend geluk Men maakt zich in zekere kringen ongerust over den voorraad chilisalpeter voor de met suikerbieten te bezaaien perceelen en ook voor de overbemesting der granen en andere gewassen. Zelfs in Regeerings- kringen schijnt men te vreezen, dat er een tekort aan chilisalpeter zal te wachten zijn en beveelt men daarom ter vervanging daarvan Norgesalpeter aan. Inderdaad zou het zeer ernstige nadeelen voor den oogst van 1915 ten gevolge kunnen hebben, als er gebrek aan chilisalpeter zou zijn en daardoor de landbouwers hun landerijen onvol doende zouden bemesten. Gelukkig is het tekort aan chilisalpter nog niet van dien aard, dat we ons ongerust behoeven te maken. Er is dezer dagen te Rotterdam aangekomen een schip met 65042 zak chilisalpeter wut ongeveer zalovereen- komen met 6500000 K.G. of 650 wagons. Wanneer deze chilisalpeter gebruikt wordt voor de suiker bietencultuur en wij per H. A. een bemesting rekenen van 300 a 400 K.G. dan is deze voorraad voldoende voor 16000 a 22000 Hectaren. Daarenboven bestaat de mogelijkheid, dat nog meer schepen veilig binnenloopen. Wij hebben dus allen grond om te "verwachten, dat elk zich het benoodigde kwantum kan aanschaffen. Intuss'-hen wachte men niet te lang met zich te voorzien. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 23 April. Jan Slager, ond 28 j., jm. en Anthonina Francina de Bree, oud 24 j„ jd. Cornelis Jan de Ridder, oud 23 j., jm, en Pieternella Cornelia Elve, ond 23 j., jd. Antheunis Hendrik Dekker, ond 25 j., jm. en Maria Jacomina Dees, oud 23 j., jd. Geboorten. 19 April. Henri August Marie, z. van Ulricus Marie Vermast en van Maria Clemencia de Cooker. Jan Martinus, z. van Martinus Adrianus van Driel en van Johanna Snap. "20 April. Janna Neeltje, d. van Pieter Jacobus Pijpelink en van Janna Maria van IJk- 24 April. Suzanna Pieter nella, d. van Jan Buurman en van Janneke du Pree. Cornelis Adriaan, z. van Cornelis Karelse en van Sophia Maria Hulstaart. Overlijden. 21 April. Geerard Meulenberg, oud 63 j., echtg- van Maria Cornelia van Wijck. 24 April. Frans van Aalst, oud 16 j., z. van Willem (overl.) en van Janna Elisabeth Dooms. Bij de heden gehouden examens voor onderwijzer te Middelburg slaagde o. a. de heer J. Buise van Zaamslag. BERLIJN, 27 April. Lokal Anzeiger verneemt uit Freiburg, dat het negende slachtoffer van den aanval der vliegtuigen op 15 dezer, de 8-jarige leerling der volksschool, Ludwig Meijer, aan de bekomen verwondingen is overleden. BERLIJN, 27 April- Ruskowoje Slowa van 11 April verneemt uit Kief, dat de commandant van het militaire district het drukken van Joodsche bladen en andere Joodsche drukwerken heeft ver boden. BERLIJN, 27 April. Volgens berichten uit Moskou is daar nog slechts voor een week tafel- boter voorhanden. De Ruskowoje Slowa verneemt uit Wiena, dat de electrische centrale wegens gebrek aan kolen is stopgezet. Slechts enkele afgelegen straten, waar het anders niet veilig is, worden nog verlicht. BERLIJN, 27 April. Volgens berichten uit Parijs hebben de verliezen der Engelschen in Vlaanderen, een reorganisatie der Engelsche troepen, in het bijzonder der Canadeezen, noodzakelijk ge maakt. BERLIJN, 27 April. De Lokal Anzeiger schrijft dat de uitvinding van het gebruik van verstikkende gassen bij ontploffingen van granaten indertijd door de Parijsche pers is gevierd als een triumf der Fransehe scheikunde en dat men verlangde, dat aan den uitvinder een nationaal geschenk voor zijne uitvinding zou worden gegeven dat ook de En gelsche ooggetuige heeft gemeld dat]|bij de beschie- iing van heuvel 60 uit de Engelsche stellingen veel Engelsche granaten met verstikkende gassen op de Duitschers zijn geworpen. PARIJS, 27 April. De Duitsche bladen hebben beweerd, dat in de loop der gevechten in Argonno 36,000 Franschen buiten gevecht zijn gesteld en dat het Fransehe 2de legercorps geheel is ver nietigd. Het is waar, dat op het einde van den winter het 2de legercorps is teruggetrokken, doch de Duitschers hebben dit thans weer voor zich in Champagne" waar het krachtig medewerkt aan het behalen van successen aan het front van Beauséjour. WASHINGTON. De commandant der „Kron- prinz Wilhelm" heeft besloten zijn schip te New- portnews te laten interneeren. PETERSBURG. De generale staf meldt Op 25 dezer heeft de Russische Zwarte zeevloot de Turksehe forten aan den Bosphorus beschoten. Op een der forten had, naar men kon waarnemen, eene ontploffing plaats. Een Turksch linieschip in de zee-engte beant woordde het vuur doch zonder resultaat. PETERLBURG. Aan de kust van Polangen, aan de Oostzee, heeft een vijandelijke kruiser op 25 dezer zonder resultaat twee dorpen beschoten. In den vroegen morgen van denzelfden dag heeft een Duitschen Zeppelin verscheidene bommen ge worpen op de stad Bjelostow, zonder schade aan te richten. In de Karpathen werden op 24 dezer verschil lende vijandelijke aanvallen afgeslagen. In de richting vau Strijs werd op 24 dezer en volgende dag hevig gevochten, dat nog voortduurt. Aan de overige fronten slechts het gewone ge weervuur. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 16,— a f 16,25, Rogge f 12,— a f 13,Wintergerst f 18,— a 13,25, Zomergerst f 12,— a f 12,50, Haver f 14, f 14,25, Erwten f 16,— a f 16,50, Witteboonen f 18,a f 19,Bruine boonen f 16,a f 16,50 Duivenboonen f 14,— a f 15,Paardenboonen f 13,a f 13,50, Boekweit fLijnzaad f 18, f20,—, Aardappels f4,— a 4,50. Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo f 1,15. Eieren per 26 stuks fl,05. ROTTERDAM, 26 April. Binnenl. Granen. Tarwe f 16,50 a f 17,25 Voedersoorten f 15,a f 16,Gerst f 13,50 a f 14,Chevalier en zware f 14,75 a f 15,Haver iul. f 14,75 a f15,— per 100 kilo. Witte Boonen f20,a f21,50; Bruine Boonen f 14,— a f 17,Groene kookerwten f 14,50 a f 15,50 Paardenboonen f 11,50 a f 12,per Hectol. n 11 11 11

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3