Antirevolutionair voor nieuws- en Advertentieblad De Oorlog» G em eenter a a d. No. 1218. Woensdag 28 April 1915. 12e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen ƒ1,—. Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- eu Vrijdagavond uitgezonderd Of eestdagen, bij den Uitgever D. H. L1TTÖÖÜ Az. te TER NEUZEN inzenalng van advertentlên vóór uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels 0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 5» INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Verga dering van den Gemeenteraad zal worden ge houden op Donderdag den 29 April 1915, des vóórmiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 26 April 1915. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. V Beschikbaarstelling van levens middelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters de volgende circulaire verzonden Burgemeester en wethouders der gemeente Uitvoering gevende aan de missive van den minister van landbouw, nijverheid en handel d.d.April 1915, afdeeling No. besluiten Art. 1. 1. In de gemeente wordt verkrijgbaar gesteld a. ongebuild tarwebrood tegen den prijs van twaalf cent per kilogram, gaar gebakken met eene speling in het gewicht van vijf procent b. ongebuild tarwemeel, tegen den prijs van zestien cent per kilogram. 2. Onder ongebuild tarwebrood wordt ver staan brood, uitsluitend vervaardigd uit onge build tarwemeel, met geene andere toevoeging dan gist, water en zout. Dit brood wordt alleen geleverd in stukken van een half kilo gram of veelvouden daarvan. 3. Onder ongebuild tarwemeel wordt ver staan het meel, dat onder dien naam door de regeering beschikbaar wordt gesteld, zonder dat daaraan iets mag worden toegevoegd of onttrokken. Art. 2. 1. Ieder hoofd van een huisgezin of alleenloopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om hetzij onge build tarwebrood, hetzij ongebuild tarwemeel te koopen, doet daarvan aangifte aan den burgemeester onder opgave a. van den naam en de woonplaats van den broodbakker of meelhandelaar, van wien hij het brood of het meel wenscht te betrekken b. voor zooveel hoofden van huisgezinnen betreft, van bet aantal leden van het gezin, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend. 2. Bij de aangifte wordt mededeeling ge daan, of men ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel wenscht te koopen. Art. 3. 1. De broodbakkers en de meel handelaren, die ongebuild tarwebrood of die ongebuild tarwemeel tegen den prijs, in arti kel 1 bepaald, verkrijgbaar willen stellen, doen daarvan ten spoedigste schriftelijk aan gifte bij den burgemeester van iedere gemeente, waar zij brood of meel wenschen te verkoopen. 2. De burgemeester boekt de bij hem, ingevolge het eerste lid, ingekomen aangiften onder doorloopend nummer in een register en doet onverwijld aan den ingeschrevene mede deeling van de inschrijving. Art. 4. 1. De burgemeester verstrekt aan ieder hoofd van een huisgezin of alleenloopend persoon, die eene aangifte, als bedoeld in artikel 2, heeft ingediend, een broodkaart of een meel kaart volgens het door hem vastge steld model. 2. Gedurende het daarop aangegeven tijdvak kan door den houder der kaart bij den daarop vermelden leverancier worden betrokken a. op een broodkaart ongebuild tarwebrood tegen contante betaling van zes cent per half kilogram b. op een meelkaart ongebuild tarwemeel tegen contante betaling van acht cent per half kilogram. 3. Het maximum der op eene broodkaart verkrijgbare boeveelheid ongebuild tarwebrood bedraagt gemiddeld een half kilogram per dag en per persoon, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend. 4. Het maximum der op eene meelkaart verkrijgbare hoeveelheid ongebuild tarwemeel bedraagt gemiddeld drie en een half hectogram per dag en per persoon, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend. 5. Telkens, wanneer de afnemer ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel betrekt, wordt daarvan op de kaart door den leverancier aanteekening gedaan door doorhaling van zoo veel op de achterzijde van de kaart gedrukte cijfers als het aantal gekochte halve kilogram men ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwe meel bedraagt. Bij elke doorhaling wordt door of namens den leverancier een paraaf gesteld. 6. De burgemeester zendt aan iederen broodbakker en meelhandelaar eene lijst van de te diens name gestelde uitgereikte kaarten. Van wijzigingen in deze lijst wordt eveneens mededeeling gedaan. Art. 5. 1. Up den laatsten dag van den op de kaart gestelden termijn kan door den af nemer, tegen inlevering van zijne kaart, bij den burgemeester eene nieuwe kaart worden verkregen, waarop wederom de in deze regeling vervatte bepalingen van toepassing zijn. 2. Indien de afnemer niet langer ongebudd tarwebrood of ongebuild tarwemeel wenscht te betrekken, geeft hij daarvan, onder terug zending der kaart, kennis aan den burgemeester. Art. 6. 1. Aan de broodbakkers en meel handelaren, die in het in artikel 3 bedoeld register zijn ingeschreven, wordt op aanvraag zooveel ongebuild tarwemeel verstrekt, als zij, naar het oordeel van den bnrgemeester, noodig hebben, ten behoeve van de aflevering van ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel, op de te hunnen name gestelde brood- of meelkaarten. 2. De verstrekking van ongebuild tarwemeel geschiedt tegen de prijzen, waarvoor de minister van landbouw, nijverheid eu handel ongebuild tarwemeel ter beschikking van de gemeente stelt, zijnde per 100 kilogram. Bovendien komen voor rekening der broodbakkers en meelhandelaren de kosten van vracht en verdere onkosten, op de verstrekking vallende. 3. De verstrekking geschiedt tegen contante betaling. 4. Uit elke honderd kilogram door den burgemeester verstrekte hoeveelheid ongebuild tarwemeel moeten 140 kilogrammen ongebuild tarwebrood worden gebakken. Art. 7. Iederen werkdag, des morgens vóór twaalf uur, doen zoowel de broodbakker als de meelhandelaar, aan wien overeenkomstig artikel 6 ongebuild tarwemeel is verstrekt, aan den burgemeester schriftelijk mededeeling van het door hem den vorigen werkdag op de kaarten in totaal tegen verminderden prijs verkochte aantal kilogrammen ongebuild tarwe brood of ongebuild tarwemeel. Art. 8. I. De burgemeester stelt, met behulp van de door afnemers overeenkomstig artikel 5 ingeleverde kaarten vast, hoeveel kilogrammen ongebuild tarwebrood en ongebuild tarwemeel op de kaarten zijn verstrekt. 2. Het totaal aantal op de kaarten afge leverde kilogrammen ongebuild tarwebrood en tarwemeel moet voor iederen leverancier gelijk zijn aan het totaal aantal kilogrammen, hetwelk door hem blijkens de ingevolge artikel 7 inge zonden schriftelijke opgaven gedurende liet op de kaarten gestelde tijdvak is afgeleverd. 3. Bij niet-inlevering van eene brood- of meelkaart door den afnemer, wordt het door dezen afnemer vermoedelijk op deze kaart gekochte aantal kilogrammen brood of meel door den burgemeester, den leverancier ge hoord, vastgesteld. Art. 9. De broodbakker of meelhandelaar die op de kaarten ander brood dan ongebuild tarwebrood of ander meel dan ongebuild tarwemeel verstrekt of doet verstrekken, eene onjuiste aanteekening op de kaarten stelt of doet stellen, eene onjuiste opgave indient of op eenige andere wijze, al dan niet in ver- eeniging met den afnemer, tracht misbruik te maken of te doen maken, wordt door den burgemeester van het register, bedoeld in artikel 3, geschrapt en is niet langer bevoegd ongebuild tarwemeel overeenkomstig deze regeling te betrekken. Art. 10. 1. Den houder eener brood- of meelkaart die tracht op zijne kaart ander brood dan ongebuild tarwebrood of ander meel dan ongebuid tarwemeel te verkrijgen of op eenige andere wijze misbruik maakt of tracht te maken, wordt zijne kaart door den burge meester ontnomen, terwijl eene nieuwe kaart aan hem niet meer wordt verstrekt. 2. Zulks geschiedt eveneens, indien op de kaart opzettelijk ongebuild tarwebrood of ongebuild tarwemeel wordt betrokken, hetwelk niet gebruikt wordt voor mensclielijk voedsel of dient voor andere personen dan voor den houder der kaart of de leden van diens gezin. Wat ten Noorden van Yperen is geschied, zegt de N. R. C., is tot dusver niet meer dan een plaatselijk gevecht. Maar dit plaatselijk gevecht heeft het front een eindweegs verschoven, ver genoeg dat de verandering ook op een niet al te groote kaart aan te geven is. En dat is sedert de laatste helft van November, toen de groote stilstand intrad, nog slechts éénmaal meer gebeurd, en wel in Januari" ten Noorden van Soissons, waar de Franschen over de Aisne terug moesten. Vergeleken bij de verandering, die dit ge vecht ten Noorden van Yperen in de stellingen heeft gebracht, heeft de strijd bij Nieuw Kapelle weinig en die bij heuvel 60 bij Zwartelen nog minder te beteekenen. Het heele offensief der Franschen tusschen Maas en Moezel heeft bet front niet zooveel verlegd als liet jongste krijgsbedrijf bij Yperen, dat daarom alleen dus reeds onze aandacht waard is. Het gevechtsfront liep tot nog toe van St Eloi af over Verbrande Molen (heuvel 60 ligt vlak ten Oosten daarvan) en vervolgens naar het Noorden. Bij Langemarck boog het weer westwaarts, het volgde ongeveer den weg van Langemarck naar Bixschoten en liep ver volgens tot üixmuiden (dat in Duitsche handen is) ongeveer evenwijdig met liet kanaal. Op sommige plaatsen loopt het vlak langs het kanaal. Dit is bijvoorbeeld het geval bij Driegrachten, dat tusschen Merckem en Noord- schote aan het kanaal ligt. Nu hebben de Duitschers in den nacht van Donderdag op Vrijdag een aanval gedaan op het front BixschoteLangemarck, met liet gevolg dat zij hun linie voorwaarts hebben geschoven tot voorbij Pilkem. De Franschen zijn teruggetrokken in twee richtingen. Ten eerste naar liet Westen op het kanaal terug tot even benoorden Boesinglie. (De kanaal overgangen Steenstrate en liet Sas zijn zelfs door de Duitschers bezet.) Ten tweede naar het Zuiden op een linie, ongeveer evenwijdig loopend met den weg Bixschote—Langemarck, maar enkele kilometers ten Zuiden daarvan. Het plaatselijk succes, door de Duitschers hier behaald, is dus het volgende lo. Zij hebben hun front, waar dit ten Noorden van Yperen liet Yserkanaal verliet, naar het Westen omgebogen, zoodat het ette lijke kilometers verder naar het Zuiden dan voorheen liet kanaal blijft volgen. 2o. Zij hebben op dat verlengstuk van dat front twee overgangen over liet kanaal bezet, te weten Steenstraale en Het Sas, die in de toekomst van belang kunnen zijn. 3o. Zij hebben in verband met het vorige don in het front inspringenden boog ten Oosten om Yperen heen vernauwd. Aangezien even verder dan Langemarck het Engelsche front aan liet Fransche aansloot, spreekt het vanzelf dat, nu de Franschen teruggingen, ook de Engelschen hun linker vleugel wat moesten ombuigen. Daarbij ver loren Franschen en Engelschen niet minder dan 30 kanonnen. Wij spreken hier van een plaatselijk succes der Duitschers, omdat uit de berichten blijkt, dat zij liet voorloopig niet hebben kunnen voortzetten. Reeds het Duitsche communiqué gaf aanleiding tot liet vermoeden, dat liet voorloopig bij de genoemde resultaten gebleven was. De officieele Fransche mededeeling van Vrijdagmiddag vertelt ons dan ook, dat liet mogelijk was den aanval der Duitschers plaatselijk te beperken, want een krachtige tegenaanval stelde de Franschen in staat „terrein te herwinnen". Men lette wel, „terrein" zonder nadere bepaling. Het Fransche bericht van Vrijdagmiddag maakt slechts gewag van terrein, dat door den tegenaanval is herwonnen, en wordt dus ook niet tegengesproken door het avondcommuniqué, dat meldt dat de tegenaanval wordt voortgezet. Do Duitschers hebben zich bij hun aanval, gebruik makend van den Noordelijken wind, vooraf laten gaan door een verstikkenden rook. Het is eeq middel, dat de romanschrijver H. G. Wells in zijn bekend boek, „De strijd dei- werelden", reeds beschrijft. De toepassing ervan wordt begeleid door een onverkwikkelijk dispuut, welke partij daar het eerst mee be gonnen, en nu doen wij het ook, maar wat beter. Ook, zoo volgt met juridische spits vondigheid, is hetgeen wij doen niet door de Haagsclie Conventie verboden, want van onze projectielen is niet liet „eenig" doel, om ver- verstikkende gassen te verspreiden. Neen, neen, zegt generaal French, de Duitschers hebben met duivelsche trouweloosheid ons van te voren beschuldigd, van hetgeen zijzelf zich hadden voorgenomen te doen, met liet doel daaraan het karakter van een repressaille- maatregel te geven. Bij gebrek aan gegevens, onthouden wij ons van een oordeel. De Duitschers hebben reeds ten tijde van de aanvallen der Franschen tusschen Maas en Moezel dezen van het gebruik van bommen, die verstikkende gassen ont wikkelen, beschuldigd. Tijdens den Boeren oorlog werd geklaagd over de verstikkende lucht, die de Engelsche lyddietbommen ont wikkelden. Het gebruik van rook in den strijd om den vijand voor de keus te stellen van te stikken of te wijken is verschrikkelijk, maar zeer oud, even verschrikkeli]k en even oud als het ge bruik van overstroomingen, waardoor de vijand voor de keus van verdrinken of vluchten wordt gesteld. De krijgsgeschiedenis is vol van voorbeel den. Veel indruk heeft het indertijd gemaakt, toen de Franschen een aantal Algerijnen, die in een grot de wijk hadden genomen, daar uitbrandden, als ware het een wespenest. Wij noemden zooeven als reden waarom bet offensief der Duitschers boven Yperen de aandacht trekt, de wijziging die bet in den loop van het front bracht. Een andere re den, waarom het geschikt is om opzien te baren ligt daarin, dat liet juist komt op een oogenblik, dat een ieder in afwachting was van het offensief van de bondgenooten. Blijk baar is de veronderstelling, eenige dagen gele den gemaakt, dat de Duitschers troependoor België voerden, juist geweest. Is hetzelfde het geval met de veronder stelling dat von Hindenburg op het Weste lijk front is? Het kan zijn. Men herinnert zich, dat volgens de Engelsche ooggetuige de Engelschen uit de loopgraven hadden toege roepen „von Hindenburg komtOp het Oostelijk front is door den toestand van de wegen voor een von Hindenburg op bet oogen blik weinig te doen en in de mededeeling van het hoofdkwartier van Vrijdag kwam liet werkwoord „vorstossen" voor, dat men anders slechts in de berichten van liet Oostelijk gevechtsterrein placht te lezen. PARIJS, 24 April. (Havas.) Officieel be richt Een aanvullende mededeeling over de om standigheden waaronder de Duitschers er in rijn geslaagd in den avond van den 22sten dezer de Fransche linies ten noorden van Yperen, tusschen liet Yserkanaal en den weg van Poelcapelle, achterwaarts te dringen, zegt Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. DE TOESTAND. Van het Westelijke gevechtsterrein

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1