Oorlogsberichten. Biimeiilaiidseh Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en S c h o o 1. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ternenzen. militairen in dezelfde omstandigheden ver lamd. De schok, door het ontploffen van de granaat, was daarvan de oorzaak. Daarbij gaat voor eenigen tijd het bewustzijn verloren, maar dikwijls niet in die mate, dat werk tuigelijke bewegingen uitgesloten zijn, zoodat de soldaten in verdoofden toestand naar een lazaret kunnen wankelen. Daarbij is het geestelijk evenwicht ernstig gestoord, de herinnering aan zoo even door leefde gebeurtenissen verdwenen, liet merk waardigste is evenwel, dat deze zieken plot seling blind geworden schijnen te zijn, een feit, dat soms met doofheid en het verlies van het reukvermogen en den smaak ver bonden is. De oogen tranen erg en de oog loden zijn stijf dicht. Na verloop van een week of twee kunnen ze gemakkelijker geopend worden. Dan wordt vaak vastgesteld, dat de oogen geheel normaal zijn. Inmiddels is ook weer een deel van het gezichtsvermogen teruggekeerd. Licht kan van duister onderscheiden worden. De zieke kan zich op den tast bewegen en schijnt merkwaardiger wijze niet over dingen te strui kelen, die hem in den weg staan. Maar zijn gezichtsveld is toch nog zeer beperkt. Niet zelden herstelt hij nochthans langzaam geheel en al. Het moeilijkst is 't rechteroog te genezen, dat men vooral bij het schieten noodig heeft. Eenige patiënten verklaarden, dat ze meenden, zich in een blauwen rook te bevinden. De medewerker van de „Lancet" is van oordeel, dat deze tijdelijke blindheid evenals in 't algemeen de 'toestand van geestelijke afwezigheid uit een „kwetsing van het be wustzijn" ontstaat, zoodat dit zich plotseling uitbreidt en „het onderbewustzijn over- heerscht." De dondermachine. Aage Madelung, de Deensche schrijver, die thans oorlogscorrespondent is van het Berliner Tageblatt in de Karpathen, vertelt het vol gende over de Oostenrijk-Hongaarsche 80.5 centimeter motor-mortieren Op een morgen zit ik in mijn hut en denk aan niets. Plotseling lijkt mijn hut, onder den invloed van een geweldige ontploffing, een sprong van ten minste een meter hoog te maken. Ik hoor door de houten wanden een gedempt gehuil, zooals ik nooit te voren hoorde. „Willen we naar buiten gaan?" vraagt mijn gastheer, de plaatselijke comman dant. Ik kom juist bijtijds om te zien, hoe een zwerm menschen wegloopt, dan weer halt houdt, zich omkeert en de handen op de ooren drukt. Onmiddellijk daarop dondert het om me heen, dat het lijkt, of mijn levens licht gedoofd wordt. Ik wil niet zeggen, dat ik iets gehoord heb. Ik had veeleer het ge voel, dat ik mij in een geluid verslikte en dat ik nu zelf geluid geworden was. Een geluid van overweldigende grootte en intensi teit. Voor de eerste maal kreeg ik de be vestiging van mijn gedachte, dat even goed als er een fluisteren bestaat, dat wij niet meer hooren kunnen, er een lawaai zijn moet, dat buiten het bereik blijft van onze gehoor grenzen. Ik dacht de sterren krakend door het luchtruim te hooren rumoeren. De stem van den mortier ligt niet ver van de grens, waar wij in het geheel niets meer hooren. Wij komen dichterbij, maar ik zie geen bij zonderheden. Ik denk er slechts aau, dat spoedig weer een asteroide uit de hemels- ruimte geslingerd zal worden. Het weer is helder en ik weet, dat de mortier vandaag vlijtig zal werken. Onwillekeurig volg ik, over de heuvels van ons dorp, de riching van het stijf starende cyclopenoog van den mortier tot de bergen, die door de Russen verdedigd worden. De top rechts moet onder ons ar tillerievuur gehouden worden, opdat de Russen niet ver van daar uit onze loopgraven op den top links flankeeren en draadversperringen kunnen bouwen, die ons later den weg ver sperren. Hoe ver is het daarheen? Ongeveer zeven kilometer in een rechte lijn, dus lang niet de schotwijdte van den mortier. Intusschen heeft het reusachtige dier zich gehoorzaam gebukt en weer opgericht. De bedieningsmanschappen gaan weer op zij. Slechts één blijft staan op tien meter afstand. Met beide handen houdt hij een touw vast. Wij drukken weer de handen op de ooren. De man met het touw maakt een rukkende beweging achterwaarts en op hetzelfde oogen- blik is de lucht weer zoo vol geluidsspanning, dat het lijkt alsof de atmospherische druk dermate gestegen is, dat de lichamen niet meer hun gewone afmetingen behouden. Een smoezelig gele vuurwolk, alsof iemand met een geweldige vuist mij beide oogen toe sloeg, schiet bliksemsnel voor mij op. Sneeuw, takken en spaanders vliegen van de tot maskeering van den mortier geplante dennen. Onmiddellijk daarop is het weer stil. In de hemelsruimte is er echter iets losgelaten. Iets staat er op het punt te spotten met de zwaartekracht, om, waarschijnlijk met het zevengesternte als voorspan, de uiterste streken van onze atmos- pheer te doorploegen. Het zucht en huilt geweldig, als bij een heusche sterren-geboorte. Er is zelfs iets menschelijks bij, indien ik het zoo zeggen mag. Ik hoor duidelijk hoe het lielsch jubelend huilt: „Junge-Junge, hoej-oej, Junge, Junge, Junge". Een minuut later groet ons de hemelploeger met een doffe explosie uit de bergen. Hij kon de zwaartekracht toch niet de baas blijven en heeft, toen hij de aarde weer moest aanraken, uit woede zich het eigen lichaam opengescheurd en de ecrasiet-ziel uitgegoten, zoo, dat twintig pas breed ongeveer een gat in de bergen geslagen werd. Dat is zijn graf, misschien ook het graf van een paar aardbewoners, die er niet op gelet hebben, dat de grond, waarop zij stonden, aan granaten gewijd was. De reis van d r. Nolens naar Rome. Naar wij vernemen, heeft de reis van dr. Nolens naar Rome tot strekking, de regeering zoo mogelijk in te lichten nopens de pogingen, welke volgens daaromtrent verspreide berich ten door het Vaticaan in het werk zijn gesteld tot bevordening te zijner tijd van het herstel van den vrede. (N. R. C.) Ongeveer 200 onderofficieren en minderen van het leger hier te lande worden gedeta cheerd of overgeplaatst bij bet Indische leger. De lichting 1916. In de Memorie van Antw. op het wetsont werp gevend machtiging tot het vroeger oproepen der lichting 1916 zegt de minister o. a. Het naar buis, d. w. z. met verlof zenden van een gedeelte der onder de wapenen zijnde troepen met name de oudste landweer lichting houdt met het doel, waarmede dit wetsontwerp is ingediend, geen rechtstreeksch verband. Wanneer naar de meening der Regeering de omstandigheden van dien aard zijn, dat aan de oudste landweerlichting verlof kan worden verleend, zal dit geschieden over eenkomstig de toezegging, door den minister van oorlog in de Kamerzitting van 26 Januari j. 1. gedaan. Omtrent den vermoedelijken loop derinlijving der lichting 1916 kunnen op dit oogenblik nog bezwaarlijk met stelligheid mededeelingen worden gedaan. Deze hangt geheel af van het verloop der gebeurtenissen. Indien de oorlog blijft voortwoeden, zal die inlijving zoo spoedig, doenlijk behooren te geschiedenof de lichting in haar geheel dan wel bij ploegen zal worden ingelijfd, kan eerst later worden beslistbestaat er echter gegrond uitzicht op bet sluiten van den vrede, dan zal de inlijving zoo laat doenlijk plaats hebben en in verschil lende ploegen. Landstorm. In antwoord op het afdeelingsverslag dei- Tweede Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling van de landstorm, merkt de minister op, dat voor eene algeheele omwerking der Militiewet het tijdstip thans al heel slecht gekozen zou zijn, daarmede zou trouwens het teruggrijpen naar vroegere jaarklassen dei- militie niet worden bereikt. Het voornemen bestaat om bij totstand koming van de wet dadelijk maatregelen te nemen om zoo spoedig mogelijk tot inschrijving te geraken. De vrijgestelden en vrijgelotenen van vroe gere lichtingen tot den dienst te verplichten zou een bezwaar zijn in verband met kleeding, bewapening, uitrusting en opleiding. Zij hebben trouwens gelegenheid een verbintenis te sluiten bij de vrijwillige landstorm. De minister deelt omtrent deze vrijwillige landstorm mee, dat de toepassing van tucht middelen ten slotte onvermijdelijk is gebleken, en dat overwogen wordt de keuringseischen te verlichten. C h i 1 i s a 1 p e r. Uit een correspondentie tusschen den secretaris van het Provinciaal Inlichtingsbureau voor den Landbouw in Zeeland en dien van de commissie voor de voorziening in en de distributie van Chilisalpeter, in het Zeeuwsch Landbouwblad opgenomen, blijkt, dat het met den aanvoer van Chilisalpeter tot heden niet erg rooskleurig uitziet en er met een aanzien lijk tekort zal moeten worden rekening ge houden. Het zooveel mogelijk bevorderen van den aankoop van Norgesalpeter en andere stikstoffen ter vervanging van Chilisalpeter wordt wenschelijk geacht. Ofschoon in den aanvoer van Chilisalpeter eenige verbetering gekomen is en de vrees, dat alle ladingen in Engeland zouden worden vastgehouden, vermoedelijk ongegrond zal blijken, zal de aanvoer toch niet voldoende zijn om aan de talrijke aanvragen uit het ge- heele land te voldoen. De secretaris van het provinciaal bureau wijst erop, dat van Norge salpeter (kalksalpeter) in ons land een groote voorraad aanwezig is en dat er op Zuid- Beveland proeven in het groot mede zijn ge- npmen, namelijk met 200,000 K.G., welke hebben aangetoond, dat de werking van deze meststof niet minder is dan van Chilisalpeter. Uitvoer van aardappelen. Aangezien blijkt dat velen, die hun voor raden aardappelen op een desbetreffend ver zoek van den directeur van het Rijks-Centraal Bureau tot regeling van den uivoer van aard appelen hebben opgegeven, met vermelding van prijzen waartegen zij eventueel bereid zijn die aardappelen af te slaan, in de moening verkeeren, dat zij nu niet meer vrij zouden zijn die aardappelen te verkoopen, zoolang zij geen antwoord op hun aanbieding hebben ontvangen, deelt de minister van landbouw, nijverheid en handel mede, dat de houders van aardappelen, onverschillig of zij al dan niet eenig antwoord op hun aanbieding hebben ontvangen, volkomen vrij zijn hun aardappelen voor het binnenland te verkoopen. (St.ct.) TER NEUZEN, 23 April 1915. Vlissingen. Men meldt thans, dat de dienst van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland voor- loopig geheel gestaakt is. De Woensdagmor gen Jvertrokken Mecklenburg blijft, zoolang de dienst is gestaakt, in Engeland. Woensdag avond is de Prinses Juliana nog te Vlissingen binnengekomen. Vlissingen. Er wordt thans onderhandeld met de Great Eastern Line over de verzending van de post met deze lijn, aangezien de dienst van hier naar Londen, der Maatschij Zeeland voor onbepaalden tijd gestaakt is. Uit Rotterdam wordt geseind dat het passagiersvervoer der Batavierlijn ook ge staakt is. Middelburg. Gisteren hield de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland hare voorjaarsvergadering van het hoofdbestuur. O. m. werd het volgende besproken De pogingen, aangewend om aan onder de wapenen zijnde bedrijfsboeren een langer verlof te verleenen in den zaaitijd, gaf den heer J. de Feijter van Axel aanleiding om zijn spijt uit te drukken, dat het dagelijksch bestuur niet op audiëntie is geweest bij den minister, omdat mondeling zulke zaken beter zijn toe te lichten dan schriftelijk. De voorzitter meende, dat het bereikte resultaat reeds zeer bevredigend is. Bij. de ingekomen stukken werd o.a. mede- deeling gedaan dat mei. van Prooien die dezen winter in Ter Neuzen en Axel ook een cursus gaf, dit jaar een cursus geeft in Noord-Beve land aan 36 meisjes, welke cursus in tweeën wordt gesplitst en ten deele wordt gehouden te Wissenkerke en ten deele te Wolfaartsdijk. De voorzitter en ook de heer I. G. J. Kake- beeke, voorzitter der afdeeling Goes, wezen o.a. nog op het voorkomen van mond- en klauwzeer. Het voorstel Goes werd aangenomen en ook dat van het hoofdbestuur om op 16 Juli te Goes eene algemeene vergadering te houden. Voor den landbouw in Vlaanderen. De Msb. verneemt dat belangrijke voor raden meststoffen en veevoeder door de ver- plegingscommissie beschikbaar zijn gesteld voor de provincie Oost-Vlaanderen, waar zij onder de boeren naar hun behoeften zullen worden verdeeld. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam (vac. Veder) J. C. Brussaard te Meppel. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lage ZwaluweJ. J. C. Kar- res te Oudemirdum. Bedanktvoor PoortvlietP. Bongcrs te Kamerik voor Nijkerk (Veluwe)A. II. J. G. van Voorthuizen te Zegveld. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Amsterdam door W. den Hengst te Vcenendaal. Ds. G. Klumper, laatstelijk predikant bij de Chr. Geref. kerk te 's Gravenmoer, is door de classis 's Hertogenboscb onderzocht en met algemeene stemmen toegelaten tot de bediening des Woords in de Geref. Kerken in Nederland. Loop der bevolking van Ter Neuzen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 25 APRIL 1915. MIDDELBURG, 22 April. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Tarwe werd 25 cent hooger betaald. Overige artikelen overanderd en handel van geen beteekenis. Men betaalde voor niéuwe tarwe f 16,25 a f 17,25. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,627s a 0,72721 voor particulieren f 0,727a Pei" V» kilo. Eieren 4.60, voor particulieren f 5.— rep 100 stuks. DAGEN. Voorin. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 24 25 26 27 28 29 30 April 9.4 10.26 11.23 0.27 1.7 1.46 9.47 10.5S 11.47 0.8 0.47 1.26 2.6 Het is thans reeds den 2Ó3Sten dag van den huidigen Europeeschen oorlog. Te Drogheda in Ierland moest Dinsdag de kapi tein van het stoomschip King's Lyon voor den lijkschouwer getuigen aangaande een matroos van zijn schip die over boord was geslagen en verdron ken. Het schip zou, zonder dat ongeluk, Zaterdags naar Newcastle zijn vertrokken, hoewel de heele bemanning dronken was. De kapitein erkende, dat het gevaarlijk was, maar zoo iets was heel gewoon. Daar werd van overheidswege niets tegen gedaan. De kapiteins hebben geen keus. „Geen wonder", zei de voorman van de gezworenen, „dat Duitsche duikbooten Engelsche schepen in den grond boren." Verbinding met Engeland verbroken. Bij het Engelsche consulaat is officieel bericht ontvangen, dat het verkeer tusschen Nederland en Engeland tot nader kennisgeving voor alle soorten schepen is stop gezet. De K a t w ij k. De Korr. Norden seint uit Berlijn aan deN.R.C. In Duitsche marinekringen ziet men met spanning den uitslag tegemoet van het onderzoek inzake de Katwijk. Men zou het levendig betreuren, indien werkelijk een Duitsche duikboot oorzaak van het ongeval zou zijn geweest. Men erkent hier te zeer de loyale onzijdige houding, welke Nederland ge durende den oorlog heeft aangenomen en welke door geen incidenten is verstoord, dan dat men zonder grond Nederlandsche belangen zou schaden. De Dnitsche marine denkt in dit opzicht niets anders dan het overige Duitsche volk. Men schrijft aan de N. R. C. van de Brabant- sche grens. De Duitschers houden de grenzen nog steeds gesloten. Naar hun zeggen geschiedt dit voor de controle der passen, waarmede groote knoeierijen zouden zijn gepleegd. Wat hier van zij, zeker is het, dat op het oogenblik in België groote troepen verplaatsingen aan den gang zijn. Van de Bel gische grens bij Zundert zijn alle Duitschers ver trokken en zelfs het schildwachthuisje is daar op gebroken- In Putte mocht het brood voor "de Belgische gemeente Woensdag weer de grens over, doch het moest over de versperring heen van den eenen wagen op den anderen worden geworpen. De Zaanstroom en Batavier V. HAMBURG, 21 April. Het geding voor het prijsgerecht inzake de Nederlandsche stoomschepen Zaanstroom en Batavier V dat 1 Mei zou beginnen, is verdaagd en er is een nieuwe termijn vastgesteld waarna de behandeling zal plaats hebben. Gedurende de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: I. L. Jacobs, dienstbode, Q 157, uit Gent. Ch. de Rijke, werkman, Dekkerstraat 22, uit Hoorn' J. Postma, kommies R. B., Donze Visserstraat 21, uit Sas van Gent. P. A. de Jonge, bakkersknecht, Noordstraat 80, uit Axel. J. de Bruijne, dienst knecht, P 94, uit Biervliet. M. L. de Koeijer, dienstbode, O 92, uit Sas van Gent. C. van der Vliet, z. b., Noordstraat 72, uit Kruiningen. Vertrokken zijn H. C. Stouthamer, dienstbode, Dekkerstr. 34, naar Middelburg. J A. Huijssen, schippersknecht, Dekkerstraat 4, naar Dordrecht. C. M. van Pete- gem, dienstbode, P 10, naar Ginneken. A. Been z. b., P 19, naar Kruiningen. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Loeskerk en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur, Leeskerk en 2 uur Ds. M. A. van Pernis van Heerjansdam. Axel Stationstiaat 9 uur, Ds. M. A. van Pernis en 2 uur Ds. II. Z. de Mildt van Oostburg. Zaamslag 9 uur Ds. H. Z. de Mildt en 2 uur Leeskerk. Hoek 9 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn en 2 u Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen "9 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 en 2 uur Dhr. L. Dek. Voorber. H. Avondm Axel 9 en 2 uur Ds. J. B. T. Hngenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 57i uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen 9, 2 en ö'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/2 uur, Evangelisatie. GORINCHEM. Gisterenmiddag is te Nieuwendijk [gemeente Almkerk] een brand uitgebroken, waarbij zestien boerderijen, huizen en winkels in de vlammen opgingen. Zeventien gezinnen zijn dakloos. Er is ook vee verbrand. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. LONDEN, 23 April. Aan de „Times" wordt uit Noord-Frankrijk gemeld, dat sedert de verovering- van heuvel no. 60 op Zaterdagavond, de Engelschen geen oogenblik rust door de Duitschers wordt ge gund. 's Nachts worden zij onder hevig geschuts- vuur genomen en overdag zijn zij bloot gesteld aan verwoede infanterie-aanvallen. Ook gisteren ondernamen de Duitschers onophoudelijk hardnek kige aanvallen, welke echter werden afgeslagen. Een flankbeweging der Duitschers in de richting van St. Eloy was een mislukking. PARIJS De „Stampa" verneemt dat de geheime kamerheer Gerlach, van afkomst een Duitscher, die de tolk zou zijn geweest tusschen den Paus en v. Wiegand, verantwoordelijk is gesteld voor den vorm. welke v. Wiegand aan de verklaringen van den Paus heeft gegeven en dat maatregelen worden genomen hem uit het Vaticaan te verwijderen. PARIJS. 23 April. Minister Augagneur die in Noord-Frankrijk eene ontmoeting heeft gehad met den Engelschen iftinister Churchill, heeft aan een medewerker van Havas verklaard, dat het onder houd der beide ministers ten doel had eene be spreking van den staat der verbondene vloten, welke in alle deelen gunstig is. Hij voegde er aan toe, dat het Fransche publiek ongelijk heeft, zich bezorgd te maken over de krijgsverrichtingen tegen de Dardanellen. De Fransche marine heeft nooit gedacht, dat het for- ceeren van de zee-engte zonder lange voorbereiding geschieden kon en is toch meer dan ooit over tuigd, dat de onderneming mogelijk is. Voor dat langen tijd zal verloopen zijn, zal het door de open bare meening zoo vurig verlangde resultaat worden bereikt. Overweging van betere middelen om de gebeur tenis te verhaasten, was een der voornaamste on derwerpen van behandeling der beide ministers. PETERSBURG. De Czaar is te Lemberg aan gekomen. CONST ANTINOPEL. Het agentschap Mili meldt, dat het Engelsche linieschip Agamemnon metjopzet de zich tusschen Boelair op Gallipoli bevindende grafstede van Salim-pacha, de eerste vorst die de Dardanellen is overgestoken, beschoten heeft. Het graf is een voorwerp van nationale vereering der Turken, het werd niet voor militaire doeleinden gebruikt en in de nabij gelegen plaatsen bevonden zich geen soldaten.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3