Antirevolutionair nieuws- en Advenentieblad Zeeland FEUILLETON.™ IBe Bioedeis. Lit de Tweede Kamer. No. 1217. Zaterdag 24 April 1915. 12e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnea Ter Neuzen Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Feestdagen bij den Uitgever D, *1. L1TTÓ0M Az. te Ifctë NEUZEN inzending van advertentlên vóór uien op den dag der uitgave ADVERTENTIÊN: tfan 4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adver- entie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈ" TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER. Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. V De Indische leening. Op de vragen van den heer van Vuuren, betreffende de wijze van uitgifte der Indische geldleening I. Welk bedrag der Indische leening heeft de groep van bankiers door wie de inschrij ving voor het publiek is opengesteld, zich verbonden te nemen tot een koers van 95 pet., onder welk voorbehoud en onder welke reso- lutoire condities II. Was de minister onvoorwaarde- 1 ij k gebonden haar dit deel der leening en desverlaugd het restant te gunnen of waren ook zijnerzijds resolutoire condities gesteld en zoo ja welke III. Is de minister bereid de overeen komst in haar geheel aan de Kamer mede te deelen IV. Welke redenen van staatsbelang of van financieelen aard hebben den minister er toe geleid het geldelijk offer te brengen, dat de afspraak vroeg, zonder dat daardoor de plaat sing der geheele leening vooraf werd ver zekerd is bet volgend antwoord van den heer Pleyte, minister Van koloniën, ontvangen Ter beantwoording van de mij bij uw schrijven van 7 April 1915, n°. 257, medege deelde, door het lid der Kamer den heer Van Vuuren gestelde vragen, heb ik de eer u hoogedelgestrenge te berichten, dat ik bereid ben, de Kamer in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de akte, gedagteekend 19 Februari 1915, behelzende hetgeen tusschen Nederlandscli-Indië eenerzijds en de Neder- landsclic Handelmaatschappij, de Nederlandscb- Indische Handelsbank en de Nederlandscb - Indische Escompto Maatschappij anderzijds is overeengekomen, als gevolg waarvan hier nevens een afschrift wordt aangeboden, opdat dit ter griffie, ter raadpleging door de leden, kan worden nedergelegd. Uit die akte blijkt, dat evengenoemde kredietinstellingen tot 7 dagen na bare dag- teekening de bevoegdheid hadden den onder- geteekende kennis te geven, of zij op de aan gegeven voorwaarden een overeenkomst tot overname van een deel ten laste van Neder landsch-Indië uit te geven schuldbrieven wenscliten' aan te gaan (zie het bepaalde sub 8°.). Uit het eerste lid van liet sub 2°. bepaalde volgt, dat de daarin bedoelde koop en verkoop van uit te geven schuldbrieven tot een beloop van 40 millioen gulden zou komen te vervallen, indien de wet, die den minister van koloniën 50) Z EL AN DIA. HOOFDSTUK XVII. De boerin is op eens ontnuchterd. Ze voelt, in zich iets komen van een leeuwin, die voor haar welpen strijdt. Ze is op het punt, zich op den boer te werpen, maar liet bewusteloos neervallen van Greta, haar ongelukkig kind, houdt haar daarvan terug. Ze ijlt op haar toe, tracht haar bij te brengenmaar dan in eens, te midden van haar vruchtelooze pogingen, houdt ze op De deur staat nog steeds open. „Dat is jou werkbarst ze los tegen Gerrit Wouters. En dan, zonder antwoord af te wachten, vliegt ze naar de deur en tracht door de duisternis te boren met haar scherpen, vlammenden blik. Maar ze kan niets onder scheiden. Ook treft zelfs niet het geringste tot de uitgifte moest machtigen, niet uiterlijk op 15 Maart 1915 zou zijn totstandgekomen. In de bepaling sub 7°. worden de voorwaar den aangegeven bij wier vervulling de koop overeenkomst geacht zou, worden niet te zijn tot'stand gekomen, te weten a. wanneer Nederland in oorlog mocht worden gewikkeld b. wanneer door of aan Nederland een ultimatum mocht zijn gesteld c. wanneer de koers der 5 pet. Neder- landsche staatsleening 1914 beneden 9S pet. mocht zijn gedaald. Gelijk uit de derde zinsnede van liet sub 2°. in de akte vermelde blijkt, is aan de kredietinstellingen tot drie dagen vóór den dag der inschrijving op de leening bevoegdheid verleend, om de niet door baar overgenomen schuldbrieven ten beloope van 22V2 millioen gulden geheel of gedeeltelijk voor 95 pet. te koopen. Van deze bevoegdheid is door haar op 10 Maart gebruik gemaakt met dien verstande, dat de geheele 227a millioen gulden door haar werd overgenomen. Het vorenstaande moge strekken tot beant woording van de met nummers I, II en III aangeduide vragen. Iu antwoord op vraag IV zij opgemerkt, dat liet noodzakelijk was om, in verband met de tot ongeveer 100 millioen gulden opgeloopen vlottende schuld, zoo spoedig mogelijk Neder- landscli lndische schuldbrieven ingang te doen vinden en daarmede niet te verwijlen, totdat de vrede zou zijn geteekend, als wanneer gevreesd moest worden, dat door de groote geldbehoefte de rentestandaard lioogcr en de leeningsvoorwaarden bezwarender zouden wor den. Bovendien had de geldmarkt zoo in als buiten Nederland, onder den druk staande van den oorlog, weinig neiging betoond voor een kredietmeester ter wille te zijn, die, voor liet eerst op de markt komende, geen zeker heid voor de nakoming harer verplichtingen aanbood. Naar de zienswijze van den ondergeteekende was het onder die omstandigheden ten volle verantwoord de geldelijke lasten van de over eenkomst te aanvaarden, ook al kon daardoor aanvankelijk niet meer bereikt worden, dan dat 40 millioen, d. i. ten naastenbij twee derde gedeelte der leening, plaatsing vond. V De krijgskundige positie van Engeland en zijn bondgenooten. Over dat onderwerp bevat de Times een hoofdartikel, hetwelk ons belangwekkend ge noeg voorkomt, om er een en ander uit weer te geven. geluid haar luisterend oor. Ze zet de handen, als een trompet aan den mond en roept luid en schel Kareis naam. Geen antwoord wordt vernomen. „Karei, Karei 1" Maar alles blijft stil. Ze wil hem gaan zoeken, buiten, in het dpister. Maar als ze Greta nog steeds bewegingloos ziet liggen, bleeker dan ooit, laat ze zich op een stoel vallen en wanhopig begint ze te snikken en te jammeren. Eensklaps richt ze zich weer op, hoort ze daar geen voetstappen Zou dat Karei zijn Weer staat ze bij de deurneen, 't is slechts de wind, die at opgestoken is, en een los staand raampje >pen en dicht klapt. Zal ze heengaan en hem zoeken Maar Greta, kan ze haar achterlaten, zóó „Karei 1" gilt ze weder voor de geopende deur. De boer grijpt haar bij den schouder en dwingt ze binnen te komenwaarna hij de deur sluit. „Schei uitzegt hij, „maakt geen kabaal. Straks hebben we het halve dorp op den Eikenhof. Help liever Gree „En KareiAls „Die zal wel terugkomen „En als hij niet terug komt, als hij eens De oorlogstoestand is in de laatste 6 maanden haast niet veranderd, zegt het blad, dat is het punt van belang, wat de regeering ons volk aan het verstand moest brengen. Op 20 October waren de Duitschers 7 dagen geleden meester van Rijssel geworden, en dat zijn ze nog. Rawlinson kon de Leie bij Mecnen niet aanvallen en Haig was juist in gevechten gewikkeld, die op den slag bij Yperen uit liepen. N Op 20 October waren de Russen juist bun groote "beweging begonnen, waardoor de Duit schers Polen uit werden gedreven, maar de vijand kwam weer terug en liet is opmerkelijk hoezeer, trots de golvingen heen en weer, de loop van het fitmt in het Oosten op den 20sten April gelijkt op dien, welken het op 20 October had. In het Westen is de voorbereiding tot oen inval van de bondgenooten in Duitschland ternauwernood begonnen. In liet laatste half jaar is liet front zoo weinig veranderd, dat een- kartograapli #e wijzigingen nauwelijks zou opmerken. Dit moest de regeering voortdurend aan de natie vertellen, in plaats van uit t( wijden over punten van ondergeschikt belang, die aanmoediging kunnen geven. Dat Nieuw-Capelle dit en dat en weet ik veel wat bewijst, is geen antwoord. In waarheid bewijst Nieuw-Capelle boe groot onze taak is, en de snelheid waarmee de best overwogen plannen schipbreuk kunnen lijden. Over de Dardanellen constateert de Times, dat de onderneming haastig en met onvoldoende overleg is ondernomen, dat zij niet goed was ontworpen, dat groote fouten zijn gemaakt, en dc eigenlijke operatie nog beginnen moet. De Times wil zich er niet over beklagen, dat er geen berichten worden uitgegeven over een operatie, die nog in voorbereiding is, maar wel over de lichtzinnige wijze, waarop voor 'den aanval, daarover ais over een reeds ge lukte onderneming werd gesproken. Een goed voorbeeld, hoe de officieele be richten de natie misleiden vindt de Times de berichten ever hetgeen in de Perzische Golf geschiedt. De jongste gevechten daar zijn als groote overwinningen uitgebazuind. De ware beteeke- nis ervan is echter dat, terwijl men in Engeland dacht dat de Engelschen meester waren van beneden-Mesopotamië en men luchthartig sprak over een opmarsch naar Bagdad, de Turken met een sterke strijdmacht bezig waren in de buurt van Basra een flaukaanval uit te voeren op den sleutel van onze positie. Nooit is ook in de officie 'e communiqué's gebleken dat wij in deze stre in het defensief zijn gedrongen en slechts at vallen om des te „Als alsik zeg je, hij zal terugkomen. Wat had hij weg te loopen ,,Je dreigde hem jij, zijn vader Gerrit Wouters schaamt zich over zijn drift. En in zijn hart is het vol onrus Maar liij wil geen ongelijk, geen schuld bekennen voor haar. Hij zwijgt. Zij heeft Greta in haar bevende armen ge nomen maakt haar kleeren wat losser en be vochtigt met sidderende handen het voorhoofd en de polsen van haar lieveling met wat eau-de cologne. Eindelijk opent Gree de oogen. Een schuwe blik richt ze op haar vader lie vol innerlijke onrust haar ontwaken gadeslaat. Dan dwaalt haar blik naar haar moeder. „Waar is Karei?" vraagt ze. Ze huivert en klappertandt. Do moeder zwijgt en schreit. „Karei zal dadelijk komen, kind," zegt Gerrit Wouters. „Ik ga hem halen." „Waar is hij dan?" vraagt ze nogmaals; maar de inspanning is haar reeds te veel ge weest en opnieuw valt ze bewusteloos in moeders armen terug. „Ze moet rustig blijven," oordeel haar vader. „Leg ze te bed 1" „En Karei „Karei zal wel hier of daar een plaatsje beter te verdedigen. En wat gebeurt er in Oost-Afrika Terwijl de Indische pers gezellig er over discuteert, of Duitsch Oost-Afrika al dan niet tot eon kolonie voor de Sikhs zal worden gemaakt, blijkt niet dat we er een duim breed van hebben bezet. Daar groote gebeurtenissen te wachten zijn en het publiek geneigd zal zijn elk succes als het begin van het einde te beschouwen, is het bij uitstek noodig om nu de waarheid te zeggen. Sinds wij in September van de Marne naar de Aisne kwamen, hebben we feitelijk geen stap voorwaarts gedaan. Een voorbarige actie te bepleiten is verre van ons, zegt Jiet blad, maar wij eischen dat de regeering uitlegt hoe weinig nog is bereikt, wa^t een opofferingen nog noodig zijn. De vloot kan niet genoeg geprezen worden voor het feit dat zij de zeeën over de heele wereld heeft schoon geveegd, maar bij die lof behoort de erkentenis, dat de Duitschc slag- vloot nu sterker is, dan toen de oorlog begon. De ernstige verandering, zegt de Times, die n<a Augustus heeft plaats gehad, is, wat Engeland aangaat, de vermindering van het vertrouwen in de regeering. Het staat aan de regeering aUeen daar verandering in te brengen. Zitting van Woensdag 21 April. Na regeling van werkzaamheden en nadat de heer Schaper verlof heeft bekomen zijn interpellatie te 'uouden, wordt dc beraadslaging over de oorl^gszeeongevallenwet voortgezet. De lieer Kooien (R.-K.) meent dat de publiekrechtelijke regeling zonder eenige reden verlaten is voor een privaatrechtelijke. Spr. betreurt, dat niet geregeld is, weik percen tage verschuldigd is bij gedeeltelijke onge schiktheid tot werken. Ook kan bij aanpas sing aan liet letsel geen betere regeling ge maakt worden. Voorts acht spr. de procedure voor den arbeider te bezwarend en de uit- keering kan wel eerst na jaren worden toe gekend. Ten slotte is het spr. een grief, dat hier de terugwerkende kracht ontbreekt. Alles bij elkaar, vraagt spr. om intrekking van het ontwerp en publiekrechtelijke regeling. De lieer Roodenburg (V.-D.) klaagt over de geringe bekendheid met de nadere uit werking van liet wetsontwerp, die de regeering zich voorstelt bij algemeenen maatregel van bestuur te geven. Deze zaak bad z. i. ook bij liet departement van financiën thuis behoord. Spr. deelt de bezwaren van den heer Kooien, maar acht de gezocht hebben in den stal of in de schuur. Maak je daarover niet bezorgd. Ik ga hem zoeken," antwoordt hij. Hij neemt den lantaren van den spijker, zet dien op de tafel, steekt hem aan draait de pit zuinig naar beneden en gaat de deur uit, die bij achter ?icli dicht trekt. Hij doet zich kalm voor; doch hij is liet niet. Hij tracht zicli zelf wel wijs te maken, dat bij volstrekt niet ongerust is, maar 't ge lukt hem niet. Hij gaat naar den stal, half in de ver wachting de deur open te vinden doch ze is wel degelijk gesloten. Hij opent ze; houdt hoog den lantaarn, om beter te kunnen zien maar bespeurt niet, dien hij zoekt. Hij draait de pit wat hooger, om ook in de donkerste hoeken goed te kunnen zien tevergeefs Hij begeeft zich uit den stal naar de schuur. Zoekt op den dorsclivloer, op het stroo achter het vlas dwaalt door de lange, nauwe voorgangenklimt zelfs op een hooitas't is al nuttelooze moeite. Hij ziet slechts af en toe de lange, spookachtig dansende schaduw beelden van zijn eigen gestalte, die de be weeglijke vlam uitwerpt. (Wordt vervolgd.) Nadruk verboden. DOOR i imwui iiiipi u— ,i iiwiil.v, - wammm Mvram.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1