Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Van Duitscho zijde wordt uit Berlijn geseind Zoowel in de New-Yorksche als in de Ber- lijnsche zakenwereld heerscht ontstemming over het optreden van de Holland-Amerikalijn, omtrent welker stoomschip Rijdam werd aan gekondigd, dat het van New-York direct naar Rotterdam zou varen, om de post voor Duitsch- land en Oostenrijk mee te nemen. In dien tijd was er reeds sedert elf dagen geen post uit New-York naar Engeland en Frankrijk vertrokken een zoo lange tusschen- poos was bij het postvervoer uit Amerika naar die landen in 103 jaar niet voorgekomen. Daarom verzochten, twee dagen vóór het vertrek van het stoomschip, Engelsche belang hebbenden aan de maatschapij, haar schip, onder uitsluiting van de Duitsche postbus, en in afwijking van de gedane afkondiging, Enge land te laten aandoen. Na aanvraag bij de directie der maatschappij te Rotterdam, ge lastte deze per kabel op 9 Maart haar New Yorksche agenten, aan de Engelsche wenschen tegemoet te komen. De Duitsche en de Oostenrijkscho post werden dus achtergelaten en de post voor Engeland en Frankrijk werd meegenomen. Het stoomschip vertrok later dan was aangekondigd. Bij de HolIandAmerka-lijn is energiek ge protesteerd. Zij geeft op, dat de postoverheid bepaalt, welke post een stoomschip moet meenemen. Maar dit is een uitvlucht, want de maatschappij bepaalt volkomen zelfstandig, welke havens haar schepen zullen aandoen. Naar aanleiding van dit telegram deelt de directie van de Holland-Amerikalijn ons mee, dat over de verzending van de posten door den postmaster general te Washington wordt beslist, en dat de Rijndam die niet latei- vertrokken is, dan was aangekondigd op verzoek van dien postmaster de Engelsche haven Falmouth aangedaan heeft. Het ver zoek van Engelsche zijde, waarvan boven sprake is, was dan ook niet tot de directie der II. A. lijn gericht, doch tot de Amerikaan- sche postautoriteit. De postmaster heeft, ofschoon de maatschappij tot vervoer van de Duitsche en de Oostenrijksche post bereid was, deze niet met de Rijndam doen mee geven. (N. R. C.) Zondag kwamen te Bergen twee Russen aan, die te Wezel krijgsgevangen hadden ge zeten en wien 't gelukt was op Hollandsch gebied te komen. Vier dagen en nachten waren ze onderweg weest, 's nachts loopend en overdag zich schuil houdend. Uitgehongerd en afgemat kwamen ze aan. (Limb. Koerier.) De oud Nederlandsche predikant dr. Van der Weg, sinds vier jaren in Zuid-Afrika, is door het rondgaande hof te Lindley, O. V. S., tot drie maanden en twee weken en nog een terechtwijzing veroordeeld op aanklacht van seditie (aansporing tot oproer) enz. Daar hij reeds een paar maanden in hechtenis was, zal hij op heden wel weer op vrije voeten zijn. Tot zijne veroordeeling had bijgedragen een uiting van anti-Britsche gevoelens in een brief aan zijne stiefmoeder hier te lande, welke brief door den censor geopend en terug gehouden was. (Chr. Schoolbl.") PREDIKBEURTEN. ZONDAG 18 APRIL 1915. Parijs, 26 April. Het bulletin van gisteren avond elf uur luidt De Franschen hebben een schitterend succes behaald ten Noorden van Atrecht, waardoor de terugslag van de vorige maand is afgewend. De geheele hoogte ten zuidoosten van Not,re Dame de Loretti is met een bajonet-aanval genomen. Honderd-zestig krijgsgevangenen, waaronder verscheidene [officieren, drie loop graafmortieren en machinegeweren vielen in handen der Franschen. Drie tegenaanvallen der Duitschers bij E- parges in Argonne Woensdag ondernomen, werden met zware verliezen voor hen afge slagen. Als represaille van den [Zeppelin-aanval op Nancy, hebben Fransche vliegers bommen ge worpen op het keizerlijke hoofdkwartier te Mézières. Ook hebben 15 Fransche vliegtuigen Ostende met bommen bestrooid. Londen. Hedennacht om kwart over twaalven verschenen twee Zeppelins boven Maldon, in het graafschap Essex, zij wierpen vier bommen, welke geen schade aanrichten. Een bom viel bij Ilybridgo dessen, 3 K.M. van bovengenoem de plaats; hierdoor zijn eenige huizen in brand geraakt. Het Blackwatcr volgende, beschreven zij eeu boog boven Hartings, waarna zij ver dwenen. Londen. Om kwart over eenen is boven Lowestoft een Zeppelin over zee komend, verschenen, welke drie of vier bommen boven de stad wierp. De aangerichte schade is nog niet vastgesteld. Londen. (Reuter). Het Eng. s.s. Ilarmigan is niet ver van de Nederlandsche kust, nabij het lichtschip Noord-Hinder, getorpedeerd en gezonken. Elf van de 22 man zijn te Grave- send aan land gebracht. Berlijn, 16 April. De Duitsche regeering heeft naar aanleiding van het torpedeeren van het Nederl. s.s. Katwijk een onderzoek inge steld, dat het geval spoedig zal oplossen. Beriijn, 16 April. De Nowoje Wremja zegt dat te Reval wegens gebrek aan steenkolen de gasfabriek is stop gezet. Dit komt niet door gebrek aan wagens, maar omdat de mijnen geen steenkolen genoeg meer opleveren. Petersburg. De generale staf van het Kau- kasische leger meldt: Aan de kuststreek alleen geweer- en ge schutvuur. In Arlvin is een poging der Turken om tot het offensief over te gaan afgeslagen. Woensdag zijn in de richting van Olby tusschen Russische verkenners en Turksche troepen geweerschoten gewisseld. Aan het overige front geen verandering. A. P. de Vos, J. Huijssen en J. P. Trijsburg, allen ambtenaren ter secretarie geven te kennen dat zij van af 1 Aug. 1914 tot lieden geregeld iederen dag van des avonds 710 uur en ver schillende Zaterdagmiddagen, tengevolge der mobi lisatie hebben overgewerkt dat zij evenwel daarvoor nog geen vergoeding hebben gevergd aangezien zij, door de waarneming van de vacante betrekking van ontvanger der ge meente de daaraan verbonden jaarwedde hebben genoten dat, nu zich geen sollicitanten voor de betrekking van tijdelijk klerk ter secretarie hebben aangemeld, door den secretaris wordt gevorderd dat nog steeds van 7—10 uur zal worden gewerkt dat zij daartegen bezwaar hebben, maarevenwel geneigd zijn voor den goeden gang van zaken tegen vergoeding aan de vordering te voldoen dat toch ambtenaren der gemeente, welke hier niet genoemd behoeven te worden, voor meerdere uren als in hunne instructie vermeld, steeds meerder loon of jaarwedde ontvangen. Redenen waarom zij verzoeken, indien langer dan tot 5 nur moet gewerkt worden, hen daarvoor eene billijke vergoeding toe te kennen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. dit adres gezonden hebben naar den secretaris, die het vol gende bericht Allereerst wensch ik met dankbaarheid melding te maken van het feit, dat de ambtenaren ter secretarie uit eigen beweging in het belang van een goede gang van zaken, sinds i Aug. vele uren per week overwerk hebben verricht, nismede van de hulp welke ik van een drietal Belgische vluchte lingen voor de administratie heb mogen onder vinden. Ik acht het beslist noodig, dat ook voortaan gedurende ten minste 4 of 5 dagen per week van 710 uur des avonds ter secretarie wordt over gewerkt. Ondanks dit overwerk vrees ik, dat de achterstand in de inwendige administratie der gemeente welke haast niet aan het licht komt en zeker buiten de waarneming van het publiek blijft, nog zal vermeerderen. (Ik meen uiting van die vrees niet achterwege te mogen laten.) Zeer gaarne zou ik zien dat aan adressanten voor overwerk een billijke vergoeding werd toegekend. Terzake van hoegrootheid dier vergoeding meen ik mij van advies te kunnen onthouden. Voorts deelt de Voorzitter mee dat B. en W. het wenschelijk achten dat voor overwerk vergoeding zal worden gegeven en stellen voor dat betaald zal worden B0 ct. per uur voor ieder der ambtenaren Z. h. s. wordt het voorstel aangenomen, d Rekening van het Burgerlijk Armbestuur, waaruit blijkt dat de ontvangsten zijn f 6931.74, de uitgaven f 5849.91, alzoo een goed slot van f 1081,83. Deze wordt aldus vastgesteld. De Voorzitter vraagt machtiging voor een uit gave van ongeveer f 100, dienende tot verhooging van de gronden achter de H. B. S. De heer Eijke merkt op dat dit een nuttig werk zal zijn. Z. h. s. wordt de machtiging verleend. In verband met de vragen van de lieeren Dé Jager en De Bruijne gedaan in de laatste verga dering in betrekking tot het verlof geven tot muziek enz. gedurende de Paasclidagen, leest de Voorzitter het volgend antwoord voor: Naar aanleiding van de vraag, gedaan door de heeren De Jager en De Bruijne, in de vorige ver gadering, omtrent het opbouwen van Janvier en het doen dansen op muziek, verzoekt mij de com mandant der kustbatterij eene nadere verklaring te geven. Aan dit verzoek wil ik gaarne voldoen en in opvolging vermelden, wat gebeurd is. Toen in September den „staat van beleg" werd afgekondigd, heeft de commandant mij medege deeld, dat Z.Ed. Gestr. aan mij overliet, het geven van vergunning voor vergaderingen als anderszins, nl. hetgeen valt onder „openbare orde". Ik heb echter van af dien tijd, zooal in 't geheel niet, dan toch een zeer beperkt gebruik gemaakt van deze toezeggingwijl er menschen zijn, die met heimelijk genot zitten te wachten op het oogenblik dat zij spreker eens kunnen vangen om hem te grieven, kan hijter bescherming van belang hebbenden geen gebruik maken van de hem toegekende bevoegdheid. Ongeveer einde September werd door mij ver gunning verleend aan een tweetal straatventers met fotografiën en liedjes, waarop mij werd aan gezegd, dat ik zulks niet had mogen doen, waarna sedert dien tijd ik de aanvragers steeds heb ver wezen naar den commandant, doch Z.Ed.Gestr. zond ze aan mij terug, met de opmerking, dat de burgemeester de vergunning kon verleenen, indien deze daartegen geen bezwaar had. Na ongeveer vijf weken geleden, besprak ik met den commandant het verzoek van Janvier, waarop de commandant antwoordde, dat ik naar eigen in zicht vergunning kon verleenen. Twee weken later vraagt mij de inspecteur naai de beslissing op het verzoek van Janvier, en ver zocht ik hem, omdat ih de mij verleende bevoegd heid iliet kan aanvaarden zich met den comman dant in verbinding te stellen, nu er een definitief verzoek was ingekomen. De inspecteur heeft dit gedaan, doch in de vorige vergadering was mij het antwoord niet bekend zoodat ik op grond daarvan kon verklaren, niette weten wat de uitslag was geweest, maar door het bouwen mocht veronderstellen, dat Janvier in kennis was gesteld met do verkregen toestemming, gelijk de inspecteur mij later meldde. De heer De Jager zou het wenschelijk vinden dat de clausule „wijl er menschen zijn" enz. uit het antwoord gebleven was, daar dit geèn ver band houdt met de zaak. De Voorzitter ontkent dit en merkt op dat hij daarmede niet de heer De Jager wil grieven, waar om deze zich dit dan ook niet heeft aan te trekken. De heer De Bruijne deelt mede, dat de comman dant hem en de heer De Jager uitgenoodigd heeft, waaraan zij voldaan hebben. De commandant deed toen uitkomen, dat hij er prijs op stelt dat de indruk gevestigd wordt dat door hem hoegenaamd geen permissie is gegeven, ook geen aanvraag bij hem is gekomen tot opening van de stoomcarousel noch een verzoek van de caféhouders wel is in het begin van de mobilisatie door hem bevolen dat de herbergen gedurende enkele uren van den dag zouden gesloten worden, doch dit stond in verband met den dienst. Derhalve, zegt spreker, is bij mij de overtuiging gevestigd dat de mededeeling van den Voorzitter op verkeerde gronden rust. De Voorzitter deelt mede hoe de afspraak tus- schen hem en de commandant is geweest van het begin der mobilisatie, hierop neerkomende, dat de commandant hem vrijliet in het geven van ver gunning aan belanghebbenden, daar hij niet gaarne ingrijpt in hier bestaande bepalingen. Spr. zegt dat hij echter altijd bij het aanvragen om vergunning gezegd heeftgaat eerst naar den commandant. Mot enkele voorbeelden maakt spr. dit duidelijk. De heer D. Scheele merkt op dat het hem zeer duister is, na het gehoorde van den heer De Bruijne, want deze zeide, dat de commandant geen ver gunning gegeven heeft en de Voorzitter heeft gezegd dat ook hij geen vergunning gaf en toch is de vergunning verleend. De Voorzitter antwoordt dat hij in de vorige vergadering nog niet wist in hoeverre de aanvragen tot den commandant geschied waren en hoe do afspraak was. De heer De Jager merkt op dat het dan, om in de toekomst moeilijkheden te voorkomen, gewenscht is dat de Voorzitter in overleg treedt met den commandant, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit altijd is geschied. Hierop wordt de discussie gesloten over deze zaak De Voorzitter stelt voor om de gronden achter de II. B. S. in onderhandsche pacht uit te geven, onder voorwaarde dat B. en W. die pacht kunnen intrekken als zij dien grond voor eigon beheer willen hebben. Aldus besloten. Voorts deelt de Voorzitter mede dat op den dijk achter de school een pad zal gemaakt worden ten dienste van het publiek. Nog stelt de Voorzitter vóór om genoemde gronden onderhands te verpachten voor 1 jaar aan de heer Vercouteren voor f 175, onder bedoelde voorwaarden. Eveneens wordt hiertoe besloten. 3. Vaststelling Kohier hoofdelijken omslag 1915. Hiertoe wordt overgegaan in gesloten zitting. Ongeveer 6 uur werd de vergadering wederom openbaar, waarin niets meer behandeld werd dan de aanneming van het Kohier. Het eindcijfer bedraagt ruim f 45300. De aan slagen zullen met 15 pCt. verhoogd worden. De HollandAmerikalijn on het postvervoer. Een oud-Nederlander veroordeeld. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) Geachte Redacteur Het dacht mij goed, om eens iets uit het verre Amerika te laten hooren, te meer doe ik zulks, om te doen zien, wat hier in dit land voor Hollanders gedaan wordt- Laat ik dan maar dadelijk beginnen met wat mijn schrijven inhoudt. Ge moet weten, M. d. R., dat de Inwendige Zending onder haar werk ook heeft ter hand genomen den zeeman, en de helpende hand te bieden aan hon, die het oude vaderland verlaten, en zich begeven naar Amerika. Dat zoo'n helpende hand gewaardeerd wordt, kunnen zij zeggen, die daardoor geholpen zijn gewordenen geldt dit als waardeering aan de eene zijde voor de immigranten. Ook onze Hollandsche zeelieden hebben behoefte, als zij aan wal gaan, dat hun de vriendelijke hand wordt toegestoken, en dat zij weten dat zij zich kunnen wenden naar een Te Huis, waar zij alles vinden, op echt Hollandsche wijze, wat hun levon in den vreemde kan veraangenamen. O ja, in Hoboken, want dat is de plaats waar over ik wilde spreken, zijn o, zoo veel Hollandsche huizen, waar men heen kan gaan, maar het zijn helaas „Saloons" of herbergen [de beste niet te na gesproken], waar de immigrant of zeeman heen kan gaan. En het is om bovengemelde reden dat Deputaten der Inwendige Zonding gemeend hebben, de hand aan den ploeg te moeten slaan En zij hebben het gedaan. Een beroep op de offervaardig heid der Amerikaansche Christenen werd gedaan. En na betrekkelijk korten tijd is er te Hoboken, de plaats waar do booten aankomen van de Holland- Amerika-lijn, een huis verrezen, dat den naam •draagt van: het Hollandsch-Zeemans-Huis. Dit huis ïs in de onmiddellijke nabijheid van de aanleg plaats der Hollandscho booten. Het huis kost 13,000 dollar, alles gegeven door vrijwillige gaven. Ook heeft het den Deputaten goed gedacht een zendeling-leeraar te beroepen, om op zich te nemen het Werk waarvan we reeds hebben gesproken. Spoedig vonden zij een man die zich geven wilde en Ds. Dekker staat nu als hoofd van het Zeemans huis. En hij is het, die bij aankomst der booten zijne helpende handen uitsteekt, die den immigranten aile inlichtingen geeft en hen er voor bewaart, in verkeerde handen te vallen van hen, die er op uit zijn, die vreemde menschen af te persen. Toen nu het Zeemanshuis gereed en voltooid was, zoude het ook eenigszins feestelijk geopend worden nn daarover nog een enkel woord. Het was Vrijdag 12 Maart 1915, dat deze plechtig heid zoude plaats hebben. Wij begaven ons als afgevaardigden door onze kerk [Chr. Geref.] naar Hoboken, dat ongeveer 12 mijl van Passaic ligt, om getuige te zijn van de inwijding of opening van die inrichting De zaal was zeer mooi versierd en van den gevel woei de heldere driekleur rood, wit en blauw. Schoone planten omringden het podium, waar aanwezig waren de Deputaten der Inwendige Zending, afgevaardigden van verschillende Vereeni- gingen en ook waren aanwezig de Nederl. gezant uit Washington, Z-Exc. W. L. Th. C. Ridder van Rappard, die vergezeld was van zijn attaché (of secretaris] A. Graaf van Rechteren Limburg. Ds. J. J. Hiemenga sprak het openingswoord, nadat Z.Ew. eerst had laten zingen Ps. 150 1 en met gebed de vergadering had geopend- Z.E.W. besprak wat Amerika had te danken aan Nederland en ook wat de Nederlanders te danken hebben aan Amerika, daarbij den nadruk leggende op hetgeen de Puriteinen hier hebben gebracht, nml. GodsWoord. God heeft Amerika doen wordep wat het nu is. En de plaats die wij thans in gebruik nemen is weder een bewijs van Gods trouw. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, stond de Nederlandsche gezant op om de eivolle zaal toe te spreken. Z.Exc. begon met te zeggen, dat het hem goed was, zich omringd te zien van mannen van Nederlandsche afkomst. [Applaus]. Vervolgens meende Z-Exc. eerst te moeten voldoen aan zijn opdracht, hem door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina gegeven en deze persoonlijk over te brengen. Laat ik dan beginnen, zoo sprak Z Exc., mijnheer de Voorzitter, om op verzoek van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina Hare oprechte ingenomen heid te betuigen, voor wat de Amerikaansche Hollanders hebben gedaan voor de Hollandsche zeelieden. Hare Majesteit stelt hét zeer op prijs. En zij heeft in deze veelbewogen tijden den tijd nog gevonden, om ook te denken aan Hare onder danen, de zeelieden die vertoeven in den vroemde, voor wie zulk een vriendelijk Telluis is opgericht. Hare Majesteit spreekt den wensch uit, mijnheer de Voorzitter, dat vele Hollandsche zeelieden van dit Te Huis zullen gebruik maken en dat God Zijn zegen er over gebiede. [Daverend applaus]. Men kon het elkander aanzien, dat er Neêrlandsch bloed vereenigd was. Want zoodra Hare Majesteit's gezant geëindigd had, stonden allen op en werd uit volle borst aangeheven het „Wilhelmus van Nassouwen" het 1ste en 3e vers. De Voorzitter dankte Z Exc. voor de schoone en heerlijke woorden, welke door hem namens Hare Majesteit Koningin Wilhelmina gesproken waren en hij sprak den wensch uit, dat God Hare Majes teit, vooral in deze voor Haar donkere en droeve tijden, met Hare onderdanen den zegen en de hulpe des Heeren doe genieten en ondervinden. [Applaus], Hierna werd besloten een telegram van dankbe tuiging te zenden aan Hare Majesteit. Z.Exc. Ridder van Rappart, nam op zich, om zulks te doen ter voorkoming van vertraging en opdat het spoediger over zonde geseind worden, hetwelk met dank werd aanvaard. Nog enkele sprekers hadden wat te zeggen, totdat Ds. Poppen dit genoeglijke samenzijn sloot met dankgebed. Hierna werd het Huis bezichtigd, dat aan alle eischen voldoet, vooral de gezellige lees- en schrijf- zaal, een mooie kast met Holl. boeken, tijdschriften en couranten, die kosteloos uit Nederland worden gezonden. Wij gingen allen recht, voldaan huiswaarts. Mocht iemand [men kan het niet weten] ooit dit Zeemanshuis eens willen bezoeken, of indien er menschen mochten zijn, die hier heen wilden komen, wij kunnen dit Huis en Ds. Dekker gerust aan bevelen. Het adres isHudsonstreet, Hoboken, N.-Y., R. A. Ziehier, M. de R., een kort berichtje, waaruit men in het oude Vaderland kan opmaken dat er nog banden bestaan tusschen de Hollanders in Amerika en hen, die wonenjop het plekje grond, waar ook eens onze wieg stond. En wees ook verzekerd, dat wij, vooral in deze dagen van oorlog, en den grooten druk, die ook ons oude Vaderland moet doorleven, dat wij mede leven en mede gevoelen, en wij hopen, dat God Nederland spare. Do Heere geve aan Hare Majesteit Koningin Wil helmina alles wat Hare Majesteit noodig heeft, inzonderheid de leiding van Zijnen Geest. Hij geve dat do Regeering hare wijsheid van de Opperste Wijsheid moge begeeren. God zegene Nederland met zijne inwoners en Hij hoore en verhoore de gebeden, die opgezonden worden tot zijn behoud. U dankend, M. d. R., blijf ik Een oud-Neuzenaar, W. WISSE. Passaic, N.-Y., 585 Gregorystreet, U. S. A. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn Axel Kerkdreef 9 uur Ds. C. J. de Kruijter van Oostkapelle, en 2 uur Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur Ds. J. H. Lammertsma, en 2 uur Ds. J. C. de Kruijter. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 on 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9 en 2 uur Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 nur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en ö'/a uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-HaëzerV (Kerkhoflaan). Ter Neuzen B'/j uur, Evangelisatie. VLISSINGEN. De bemanning van het getor pedeerde ss. De Katwijk is hier aangebracht. Zij beweren dat zonder eenige waarschuwing een torpedo op het schip afgeschoten werd, terwijl nog geen onderzeeër was waargenomen. Het was on doenlijk de nationaliteit der onderzeeër vast te stellen. Hedenmorgen vroeg zijn voorbij Vlieland drie Zeppelins, komende uit het Noordoosten, waarge nomen. Twee kanonschoten als waarschuwingssein gelost, deden de Zeppelins van koers veranderen. De kapitein van het Noorsclie s s. „Dag", heden te IJ muiden binnengeloopen, rapporteert heden morgen te 5 uur, ongeveer 15 mijlen ten Zuiden van IJ muiden een Zeppelin te hebben waarge nomen, koersende in Oostelijke richting.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3