Oorlogsberichten. Biimenlaiidsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. door de passen van de zuidoostelijke Karpathen wordt afgesneden. Indien aan den anderen kant de Oosten rijkers den rechtervleugel van de Russen kunnen keeren en Oost-Galicië tot Lemberg toe overstroomen, zullen de pogingen, die de Russen gedaan hebben om de westelijke passen te forceeren, voor het tegenwoordige oogenblik althans vergeefsch geweest zijn. Uit het St. Petersburgsche communiqué van Dinsdag blijkt, dat buitengewone hevige aanvallen op den linkervleugel van de Russen zijn gedaan, en dat die met groote verliezen afgeslagen zijn". NEWCASTLE, 14 April. Hedenavond om acht vloog een zeppelin in alle kalmte over Blyth (kustplaats N.N.O. v. Newcastle in Northumberland) en wierp in het kolendistrict, eenige mijlen het land in, ruim twintig bommen naar beneden, die slechts lichte schade aan richtten. Alle branden waren spoedig gebluscht. De zeppelin werd, toen zij kalm over Blyth voer, voor een Engelsch luchtschip gehouden. Toen zij echter eenige mijlen het land in was gevlogen, werden ontploffingen gehoord en flikkeringen gezien. Acht bommen zijn geworpen in de streek der kolendistricten van Choppington, Bedling- ton en Seaton Delaval. De eenige schade is een in brand geraakte houtmijt. Ook zijn bommen geworpen op Annitsford. Een brand in een schuur te Seatonburn was spoedig gebluscht. Het luchtschip koerste daarop naar de Tyne en liet 2 bommen vallen op Benton. Zij vielen in een veld en sloegen een rijwiel aan stukken. Een splinter verwondde den fietser licht. De zeppelin verscheen daarna boven Walls- end (t. O. van Newcastle a. d. Tyne), waar ze 6 bommen wierp, welke vier kleine branden deden ontstaan. Een der bommen viel op een huis en vernielde het dak. Een andere veroorzaakte brand aan den spoorweg, waar door het verkeer enkele minuten werd ge stoord. Het luchtschip vloog de Tyne over, liet weer 2 bommen vallen zonder schade aan te richten, en keerde toen naar zee terug. Behalve dat in het geheele district de lichten waren uitgedraaid, hadden de trams hun dienst gestaakt en was de telefoondienst geschorst. Om 11 uur 's avonds was alles weer normaal. Geen menschenleveus zijn verloren gegaan. LONDEN, 15 April. Aan de Times uit Rome De toestand is ongetwijfeld kritiek en nu voor de eerste maal is er reden om aan te nemen, dat de tusschenkomst van Italië op handen kan zijn. Men meldt, dat Italië eindelijk zijn eischen om concessies van Oostenrijk Hongarije heeft ingediend. Er is goede reden om dit aan te nemen en te veronderstellen, dat deze eis- schen datgene wat Oostenrijk Hongarije bij mogelijkheid kan aanvaarden ver overtreffen. BERLIJN, 15 April. (Korresp. Norden.De Corriere della Sera heeft een opzienbarend bericht over den toestand in Britsch-lndië, waar volgens het blad een ernstige revolutio naire beweging zou zijn uitgebroken, die snel om zich grijpt. Op vele plaatsen zouden reeds botsingen hebben plaats gehad. Mahomedanen en Hindoes vroeger vijanden zouden zich hebben vereenigd tegen de Britsche re geering. Britsche en Australische troepen moeten naar Indië onderweg zijn. Dit bericht is te merkwaardiger, daar aan de Engelschgezindheid van het genoemde blad niet kan worden getwijfeld. (N. R. C.) Een mooi voorbeeld van onverschrokken plichtsvervulling hebben de telefoondames van Memel gegeven in den nacht van 18 op 19 Maart, toen de Russen de stad bezetten, zegt de „Frankfurter Zt%" Zij bleven op haar post, zoo lang het ging. En toen de vijandelijke troepen reeds in zicht waren, de stad reeds binnenrukten, brachten zij de telefonische verbindingen in de stad en naar buiten tot stand, alsof er niets bijzonders gebeurd was. Tegen negen uur in den avond riep de veld maarschalk von Hindenburg het postkantoor in Memel op. In het gesprek, dat hij met een der telefoondames had, drukte hij zijn verbazing uit en zijn vreugde tevens, dat zij het zoo lang volgehouden had. Hindenburg vroeg den naam van de juffrouw met wie hij gesproken had en toen prins Joachim Memel bezocht, overhandigde hij haar namens von Hindenburg een< prachtig zilveren armband horloge. De dienst werd voortgezet bij getemperd licht eD gesloten gordijnen tot drie uur's mor gens, volle acht uur dus na het binnenrukken van de Russen. Zonder door de Russen lastig gevallen te worden, konden alle vijf jonge dames het postkantoor verlaten. De Kölnische Volkszeitung behelst den inhoud van het intervieuw met den Paus, van den Amerikaanschen journalist Wiegand Op grond van gesprekken met kardinalen, prelaten en gezanten gedurende de twee dagen dat hij op het Vatikaan heeft vertoefd, verklaart Wiegand overtuigd te zijn dat de Paus naarstiger arbeidt voor den vrede dan iemand ter wereld. Toen de Paus vernam dat aan het front in .Noord- Frankrijk de dooden op vele plaatsen zoo dicht lagen opgehoopt, dat zij een muur vorm den en de lucht vergiftigden, vroeg dé Paus bij Duitschland aan of het wilde toostemmen in een wapenstilstand aan dat front van twee dagen om de dooden te kunnen begraven, waarop onverwijld een toestemmend antwoord van den Keizer volgde. De Fransche en Engelsche legeraanvoerders werden toen uit- genoodigd om een parlementair naar het Duitsche hoofdkwartier te zenden om de voorwaarden in bizonderheden vast te stellen en te bepalen waar de strijd twee dagen zou worden gestaakt. In den loop van het intervieuw, dat de paus aan W7iegand toestond, wees de paus op den machtigen invloed ten goede dien de wereldpers kan uitoefenen. Hij hoopte dat zij dezen in 't belang van den vrede zou aanwenden, en deed in 't bizonder een .beroep op de Ameri- kaansche pers. De paus gaf de verzekering dat hij zijn bemoeiingen bij de oorlogvoerende mogend heden voortzet om althans verbetering te verkrijgen van de algemeene toestanden. De Paus over België. PARIJS, 14 April. Uit Rome wordt gemeld, dat de Paus Mgr. Deflorge, president van het instituut voor philosophie te Leuven in gehoor heeft ontvangen. De Paus verklaarde, dat hij God smeekt niet alleen België te redden, maar het ook in vroegeren bloei te herstellen, schooner en grootscher dan ooit. Vliegtuig verongelukt. MöNCHEN, 13 April. Bij Rosenheim is gisteren van 100 M. hoogte een eendekker gevallen, waarin een le luitenant en een onderofficier zaten. Het toestel werd verplet terd en de lijken der inzittenden door de benzine, die vlam had gevat, tot onherkenbaar vvordens toe verbrand. Havas meldt het vólgende uit Parijs. Een onderzoek van torpedo's, afkomstig van Duitsche duikbooten, die dezer dagen zijn gevonden, heeft uitgewezen, dat zij voorzien zijn van een mechanisme, dat ze automatisch in drijvende mijnen verandert, wanneer ze hun doel missen. Dit is verboden bij art. 1 van de achtste Haagsche conventie en een nieuwe schending van het volkenrecht. Nationale Commissie tegen het Alcoholisme. Maandag vergaderde te Utrecht de Natio nale Commissie tegen het Alcolisme (N C.A.). In zijn openingswoord besprak de Voorzitter den oorlog die zooveel droevigs werkt, maar tot dusver aan de drankbestrijding zoo verre diensten bewezen heeft, dat het onmogelijk geachte voor verwezenlijking bleek vatbaar te zijn. Men denke aan de maatregelen in Rusland en die welke in Engeland worden voorbereid. Ingekomen was een schrijven van den Volks bond, waarbij deze bericht'zich uit de N.C.A. terug te trekken. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat op 1 Januari 1915 een batig saldo in kas was van f78,41. Het bedrag, door iedere organisatie over 1915 bij te dragen, wordt weder bepaald op f2,50 per afge vaardigde. In behandeling komen thans de rapporten der Bijzondere Commissies. Die voor de Statistiek verdeelde verschillend werk over verschillende vereenigingen. De Commissie voor Alcoholcursusseu voor Studenten besloot eerst na den oorlog haar werkzaamheden voort te zetten. De Commissie voor het Nationaal Persbureau werkt geregeld door. Die voor de. Centrale Drank weer wacht op het verschijnen der door haar ontworpen brochure. De Commissie voor Levensverzekerings tarieven ontving uitgebreider mandaat, daar dit noodzakelijk bleek door den loop barer werkzaamheden. Die voor het Volkspetitionnement voor Plaatselijke Keuze is ontbonden, daar zij haar taak had volbracht. Het tekort op het Internationaal Congres te Scheveningen blijkt, volgens mededeelingen van de Penn.se door de organisaties gedekt. Besproken worden de maatregelen welke getroffen kunnen worden ten einde bij demo bilisatie het gevaar van drankmisbruik zooveel mogelijk te keeren. De voorzitter deed mededeeling over gedahe stappen, sedert de vorige vergadering, ten behoeve van de controle op alcoholvrije dranken. Tengevolge van een schrijven van een aan gesloten organisatie waarin de wenscbelijk- heid werd betoogd dat de van de N.C.A. en en hare Commissies uitgaande persberichten aan alle drankbestrijdersbladen gelijktijdig gezonden worden besiuit men dien wenk in gedachten te houden. De volgende vergadering werd bepaald op Maatidag 16 Augustus 1915. Het plan van de Koningin is om de ver jaardagen van den Prins en van de Prinses evenals den 31sten Augustus zelf zonder uiterlijk feestvertoon te vieren, in verband waarmede ook de gebruikelijke verjaardags receptie op 19 April a.s. ditmaal achterwege zal blijven. Overgang van lichtingen. In verband met den overgang naar het veld leger van de miliciens 1915 is bepaald, dat op 15 dezer de dienstplichtigen der lichting 1906 zullen overgaan bij de landweer-bataljons waarvoor zij, in verband met hun woonplaats, bestemd zijn, terwijl de sergeanten, korpo raals en soldaten der lichting 1907 zullen overgaan bij de depots der brigades infanterie met uitzondering van die kaderleden, die in opleiding zijn tot een hoogeren rang. Verloven voor gemobiliseerde n. De Minister van Oorlog heeft op vragen van het Kamerlid den heer Albenfa o.a. geant woord dat het niet zijn bedoeling is de regeling der z.g.n. landbouwverloven ook te doen gelden voor arbeiders van industrie en landbouw dat een uitbreiding tot arbeiders die levens middelen ten eigen gebruike verbouwen, een te groot aantal manschappen aan de leger- sterkte zou onttrekken, maar dat het verlof, dat in April een dag langer mag duren in verreweg de meeste gevallen voldoende zal zijn voor bewerking van den grond bestemd voor verbouwing van eigen levensmiddelen. Mocht dit niet het geval zijn, bij groote oppervlakte van den te bewerken grond, bijv. meer dan 1 II.A., dan zal overwogen worden deze gevallen onder de landbouwverloven te rekenen. Aan de heeren De Jong en De Muralt deelt de minister mee, dat betreffende verlofaan- vragen voor veehouders, en betreffende tijdelijk verlof aan landbouwers in verband mét den zaaitijd advies wordt ingewonnen bij de voor elke provincie aangewezen landbouw-organi- satie. Naar wij vernemen, bestaat het voor nemen bij de regeering om Maandag a.s. de grenzen voor een beperkten uitvoer van vette varkens weer open te stellen. (N. R. C.) Woensdagavond had in het Vereenigings- gebouw, alhier een lezing plaats overVrij willige Landstorm, door Jhr. Boogaert, le Luitenant-Commandant bij den Vrijwilligen Landstorm te Domburg. Als inleider trad op overste Klontje uit Middelburg, die in korte trekken de beteekenis schetsen van een vrijwillig Korps dat wanneer het goed geoefend, van onschatbare waarde is voor een land, wanneer het in oorlog mocht gewikkeld worden. In vogelvlucht liet spreker de vergadering zien de geschiedenis van af de 16e eeuw tot nu toe, er op wijzende hoe onze vaderen altijd getracht hebben, soms met groote offers, ons land te maken tot een vrij onafhankelijk land, waar zij ons een vrij land nalieten, zullen wij dan ook niet, zoo vraagt spr. alles doen om ook ons nageslacht een onafhankelijk land achter te laten Waar er achter ons leger van ruim 200000 man nog een 600000 man staan die weerbaar zijn, is het onze dure plicht om daaruit een groot Korps te vormen, welke voor het Vaderland in tijd van oorlog, goede diensten kunnen bewijzen. Vandaar dat het Comité in Zeeland tot ver hooging van 's Lands weerbaarheid er naar streeft om overal afdeelingen op te richten voor Vrijwillige Landstorm. Voor niemand behoeft het een bezwaar te zijn. Een bezwaar is echter wel eens ge noemd, met name in Vlissingen waar opge merkt werd dat er voor velen een loonderving aan verbonden is, door de oefeningen bij te wonen, die in de week (des middags) worden gehouden. Spr. wenschte dat de pers notitie nam van hetgeen hij thans wil zeggen, n.l. dat op die vergadering te Vlissingen in be trekking tot dat bezwaar door dhr. Van Niftrik, lid van Gedep. Staten, gezegd is geworden „mijn werkvolk krijgt de uren die zij aan die oefeningen besteden, uitbetaald". Spr. hoopt dat die bij velen navolging zal vinden. Na eenige woorden van aansporing gericht te hebben tot de aanwezigen wordt het woord verleend aan Jhr. Boogaerdt. Deze deelt mede, dat er in Domburg een afdeeling bestaat, waarvan hij commandant is. In het bizonder wordt door hem geschetst de wijze hoe dat korps werkt in de practijk. Spr. vertelt op aardige wijze hoe de oefeningen gehouden worden, van welken aard deze zijn, voorts hoe de kleeding is en welke diensten zij presteeren, geïllustreerd met enkele grappige voorbeelden. Hierna wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en het teekenen der lijsten. Gevraagd werd hoe oud men moest zijn om er aan deel te nemeu de leeftijd is gesteld van 1750 jaar. Door een 55-tal personen werd geteekend. De gelegenheid tot teekenen is echter nog opengesteld tot de volgende week Woensdag en wel bij het Bestuur der schietvereeniging „Voor Vaderland en Koning". Voor deelname is men verplicht zich te laten keuren. De zaal was geheel gevuld met belang stellenden. Naar we vernemen hebben te Borssele zich een 50-tal personen aangemeld voor de vrij willige Landstorm. In de gisterenavond alhier gehouden vergadering van het Steuncomité werd door het comité besloten om aan den Raad mede te deelen dat de finantiën op waren en den Raad te vragen op welke wijze nog steun zat verleend worden. En voorts om de werk- loozen-verzekering niet voor te stellen, Maandagavond om half 8 ure hoopt in het militair tehuis (lokaal Bethel) alhier op te treden de heer J. C. Jansen van Driewegen, ter bespreking van het onderwerp De plichten van den soldaat tegenover de Overheid. Sluis. Bij den koehouder W. Claerhoudt in de Dinsdagstraat is mond- en klauwzeer ge constateerd. De beesten zijn afgemaakt slechts een koe»is begraven. Vlissingen. Van de werf der Kon„ Maat schappij De Schelde te Vlissingen werd gisteren met goed gevolg te water gelaten een torpedo boot, genaamd „Z. 6" bestemd voor de Neder- landsche marine. Dit vaartuig is een zusterschip van de tor pedoboot „Z. 5", welke op 1 April jl. van dezelfde werf te water werd gelaten. De ontdekking van de draadlooze telegrafie op het Duitsche stoomschip „Main" t e V 1 i s s i n g e n. Omtrent de ontdekking daarvan deelt de „Daily Telegraph" mede: Op een van de Ilollandsche draadlooze telegrafiestations was een telegram onderschept. Dit kwam van Zeebrugge en hoewel in code taal, wees het op eenigerlei wijze er op, dat het betrekking had op de bewegingen van schepen en onderzeeërs. Bovendien hadden de autoriteiten reden te gelooven dat het was geadresseerd aan een te Vlissingen liggend schip. Dienovereenkomstig werd een onderzoek ingesteld. Aan boord van de „Main" werd een draadloos telegrafietoestel gevonden dat geheel in gereed zijnden staat om te werken verkeerde. De ontvangdraden waren op een vindingrijke wijze verborgen langs de masten, ladders en ander scheepstuig gestrengeld de dynamo was in de machinekamer. Hoewel geen officieele inlichting is gegeven, verneemt de berichtgever van de „Daily Telegraph", dat deze zaak door de Nederlandsche autori teiten als zeer ernstig wordt beschouwd. Het is duidelijk dat het op deze wijze gebruik maken van een geïnterneerd stoomschip een ernstig misbruik is van de regelen welke in een neutrale haven op geïnterneerde schepen van toepassing zijn". Naar de Nieuwe Ct. verneemt is dit bericht in zooverre juist, dat, zoowel om de hier op gegeven als om andere reden, de aanwezigheid van het koopvaardijschip „Main" te Vlissingen door onze marine-autoriteiten niet langer wenschelijk werd geacht. Nadat kort geleden reeds een wacht op het schip geplaatst was, is het daarna aangezegd, dat, indien het nog langer in een Nederlandsche haven asyl wenschte te genieten, het naar een andere dan Vlissingen had te gaan. Hot schip is Dinsdag naar Antwerpen gegaan. Goes. Dinsdag landde hier in den Wilhel- minapoldcr een Duitsch vliegtuig, dat boven Middelburg en Z. Beveland gevlogen had. In Middelburg doch vooral op Z. Beveland werd er krachtig op geschoten. De inzittende Duitsche officier en mecanicien werden ge ïnterneerd. De officier verklaarde verdwaald te zijn geraakt. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In den loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. Walraven, dienstbode, Noordstr. 97, uit Goes. R. d'Hont, z. b., Nieuwediep 112, uit Antwerpen. A. van Baal, z. b., Arsenaalweg 5, uit Oostburg. M. A. Openneer, dienstbode, Noordstraat 18, uit Rotterdam. J. I. R, Verhage, leerling-teekenaar, Grenulaan 27, nit Goes. P. Meertens, dienstbode, Vlooswijkstr. 12, uit Hoek. P. J. Eijke, onderwijzer, L. Kerkstr. 19, uit Zaamslag. Vertrokken zijn -. J. J. Verbrugge, werkman, Baandijk 3e naar Texel. M. Kempe, arbeider, O 191, naar Axel. M. J. de Zeeuw, dienstbode, 7 E naar Sas van Gent. P. L. Permentier, klerk Spoorweg Mij, de Feijterstr. 1 naar St. Nicolaas. C. v. d. Hooft, zonder beroep, Zandstraat 12, naar Middelburg. J. de Putter, land bouwersknecht, P 75, naar Biervliet. M. Frederik- sen, zonder beroep, Heerengracht, naar Goes. Geref. Kerken. Beroepente BataviaF. C. Meijster te Rotterdam. Aangenomen naar Silvolde-Gendringen C. Diemer, em.-predikant te AprJdoorn. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: naar Ferwerd: S. Ybema te Lettelbert.' Bedankt: voor Lange Zwaluwe: S. Ybema te Lettelbertvoor Gorinchem J. Goslinga te Utrecht. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 15 April 1915. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggro, De Jager, lt. Scheele, Lensen, De Feijter, De Bruijne, Eijke en D. Scheele. Afwezig de heeren Wieland, Donze en Van Borssum Waalkes. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering vastgesteld en deelt de Voorzitter mede, dat de heeren Donze en Waalkes de vergadering niet kunnen bijwonen, de eerste wegens ziekte, de tweede wegens uitstedigheid. 2. Ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het suppletoir kohier hoofdelijken omslag 1914. Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van het departement van Justitie, berichtende dat het kantongerechtsgebouw met Juni a.s. voor den dienst in gebruik zal worden gesteld en dientengevolge de van uwe gemeente gehuurde lokaliteit zal worden ontruimd. In ver band hiermee wordt kennis gegeven van de op zegging van de in 1879 aangegane huurovereenkomst tusschen den staat en uwe gemeente, derhalve tegen 1 Jan. a.s. Mocht echter gedurende het 2e halfjaar van het laatste huurjaar 1915 de vrije beschikking over de dan verlaten lokaren worden gewenscht, is de minister bereid zulks tegen evenredige huurver- mindering te verleenen. Wordt voor kennisgeving aangenomen, c. Adres van de ambtenaren ter secretarie van den volgenden inhoud Een zeppelin boven Engeland. De houding van Italië. Uit Britsch-lndië. Van Duitsche zijde; De dappere telefonisten van Memel. Het interview met den Paus. TEB NEUZEN, 16 April 1915.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2