Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. de booten van den provincialen stoomboot- dienst op de Westerschelde 3606 passagiers vervoerd, een aantal belangrijk minder dan andere jaren. Voor de te Middelburg af te nemen exa mens onderwijs lager akte hebben zich aan gemeld 103 mannelijke en 54 vrouwelijke can- didaten. Middelburg. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland verzoekt onder de algemeene aandacht te brengen, dat het uitsteken van vlaggen van andere dan onze eigene nationaliteit niet ge oorloofd is, daar anders de getroffen maat regel van uitsteken van de Nederlandsche vlag, om ons grondgebied aan te duiden, geen doch zal kunnen treffen. Dit geldt ook voor vaartuigen, welke niet varende zijn. Geen Kermis. De kommandant van het veldleger in N. Brabant, Limburg en Zeeland heeft het houden van kermissen verboden in plaatsen waar de staat van beleg is afgekondigd. Loop der bevolking van Ter Neuzen. In de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. de Blok, z. b., Vlooswijkstr. 10, van Breda. A. E. Sol, dienstbode, van Breskens. J. D. Jansen, landbouwersknecht, P 27, van Hoek. P. de Feijter, id. 3 N, van Zaamslag. F. C. Dieleman, id. Kerkhoflaan 34, van Zaamslag. A. J. de Krijger, aannemer, van Philippine. S. v. d. Hooit, metselaar, van Selzaete. M. K. Fokke de Goede, z. b., Grenulaan 7, van Weltevreden. A. A. van Hoorn, z. b., Nieuwe diep, van Zuidzande. L. J. Geelhoedt, corresp. N. B., L. Kerkstr. 11, van Apeldoorn. J. Pij- pelink, werkman, P 50, van Hoek. C. F. van Overbeeke, timmerman, Westkolkstr. 36, van Rotterdam. L. Vijlder, dienstbode, Westkolk str. 10, van Hontenisse. Vertrokken zijn J. J. Bareman, z. b., O 136, naar Zaamslag.* J. P. S. Willemsen, z. b., Baandijk 23, naar Zaamslag. F. S. Lansen, onderwijzeres, Noord- str. 64, naar Overslag. J. I Meijer, bakker (o.) D. Visserstr. 123, naar Axel. P. Pb. Paul, bureelambtenaar, Dijkstr. 8, naar Middelburg. P. Kolijn, werkman O 50, naar Zaamslag. J. J. de Feijter, landbouwerskn., Q 109, naar Boschkapelle. A. J. de Bruin, opzichter, L. Kerkstr. 77, naar Utrecht. Ph. Hiel, dienstb., Markt 6, naar Hontenisse. D. Bruggeman, timmerman, Baandijk 1, naar Heerlen. J. An- broeck, z. b., Q 205 naar Hulst. A. S. Dobbe laar, z. b., aan boord, naar Wemeldinge. J. de Braai, landbouwerskn., P 110, naar Sas van Gent. J. A. Harte, z. b., Vlooswijkstr. 45, naar Vlissingen. A. Donze, werkman O 59, naar Zuidzande. H. Huizinga, notarisklerk, Heerengracht 1, naar Idaderadeel. E. B. Kaas, arbeider, Baandijk 89, naar Heerlen. A. A. Geensen, bankw., v. Bovenstr. 41, naar Vlis singen. J. P. Lansen, meubelm., Vlooswijkstr. 28, naar Schagen. Th. J. Linthorst, koopman Nieuwstr. 13, naar Deventer, J. Kaijser, koe wachter, O 98, naar Zaamslag. J. Oppe, land bouwerskn., P 71, naar Axel. A. H. Spruiten- burg, z. b., Noordstr. 66, naar Dieren gem. Rhenen. M. E. Bareman, z. b., O 136, naar Hellevoetsluis. Geref. Kerken. Beroepente ArnemuidenE. C. B. van Herwerden te Rhoon te Zalk en Veecaten II. Haspers te Weerdingerveen te Gaastmeer H. Brouwer ILMz., cand. te Watergraafsmeer te Zevenhoven H. Brouwer H.Mz., cand. te Watergraafsmeer te Maasdijk A. Thielen te Vijfhuizente WoudsendTj. Petersen te Purmerend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te AssendelftW. van Roggen te Oostzaan te BleskensgraafJ. J. van Baarssel te Hei- en Boeicoop. Bedanktvoor Arnemuiden T. II. Hoekstra te Papendrechtvoor Veenendaal J. H. Gunning E.Bz., te Schoonrewoerd. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Harderwijk (2e maal)J. D. Barth te Sliedrecht. Inbrekers te Groningen. Te Groningen heeft in de laatste maanden zoo nu en dan een inbraak plaats gehad, zonder dat het mocht gelukken, de daders op te sporen. Justitie en politie hadden de over tuiging, dat steeds dezelfde personen aan 't werk waren geweest, want uit het onderzoek bleek telkens, dat men met een bepaald soort steeksleuteltje een huis of kantoor was binnen gedrongen. De inbraken begonnen ten huize van mr. Mazel, toen nog officier van justitie te Gronin gen. Daarop volgden enkele anderen, o. m. in 't kantoor van den zakkenhandel dei- firma Gebr. De Swaan, en eindelijk werd dezer dagen een poging tot inbraak gedaan ten huize van mevrouw de wed. Van Calker, aan den Raedininssingel. Het schijnt, dat de daders toen in hun voornemen om te stelen gestoord zijner is toen althans niets vermist. Bij den commissaris van politie, den heer Van Rosmalen, stond het vast, dat de daders hier bij gelegenheid zouden terugkeerentwee rechercheurs vatten post in de eerste kamer, grenzende aan de vestibule en het bordje „niet thuis" werd voor het raam gezel. Zondagavond nu werd er gescheld aan de woning van mevrouw Van C. Er werd niet opengedaan. Een oogenblik later traden twee kerels bet huis binnen en toen een hunner de deur der bovenbedoelde kamer opende, zag hij voor zich den rechercheur Van Minnen, die den kerel greep, maar op hetzelfde oogen blik met een bijl een slag op het hoofd kreeg. Van Minnen was nog in staat, een slag, dien de andere inbreker zijn collega Blauw, in middels toegesneld, wilde toebrengen, af te weren. Een kort gevecht tusschen de beide rechercheurs en de inbrekers volgde, met het resultaat, dat de laatsten, die de deur op een kier hadden laten staan, wisten te ontkomen. Blauw en Van Minnen achtervolgden hen en dank zij de flinke hulp van zekeren J. Medema, die daar met zijn meisje wandelde, mocht het gelukken, een der inbrekers bij het Diaco- nessenhuis te grijpen en naar het politiebureau over te brengen. Het bleek te zijn de 19-jarige schilders knecht P. B., van Eelderswolde. Hij ontkende alles. Na verhoord te zijn, werd hij in een cel van het hoofdbureau van politie opge sloten. Maar B. heeft, nadat hij de brits losgerukt en tegen den muur der cel opgezet had, weten te ontkomen, door een kleine ruit te verbrij zelen. Hij heeft zijn schoenen in de cel achtergelaten en is, nadat hij een plat dak bereikt had, door de achterdeur van het poli tiebureau in het Kreupelstraatje weggekomen. Er is in alle richtingen gezocht, maar het is niet mogen gelukken, B. te vinden. Intusschen heeftt de politie gistermorgen, met een bij de worstelling verloren pet als aanwijzing, in een hotel te Groningen, waar hij huisknecht was, aangehouden den 18 jari gen K. H; die voor den commissaris van po litie een volledige kekentenis heeft afgelegd en ook bekend heeft, dat hij indertijd bij mr. Mazel heeft ingebroken. Als medeplichtigen zijn vorder nog aange houden de 18-jarige J. D. en de 17 jarige J. S. die mede volledig hebben bekend, waar door tien inbraken, in de laatste zes maanden gepleesd, tot klaarheid zijn gebracht. De toestand van Van Minnen is bevredigend. Spannende oogenblikken. Een eerste-stuurman op een boot van een onzer voornaamste stoomvaartmaatschappijen schrijft in het N. v. d. Dag aan zijn ouders: Zooals u natuurlijk gelezen heeft, zijn we indertijd behouden fe Londen aangekomen, na veel mijnen in de Noordzee te zijn gepasseerd. Zoodra het nl. daglicht werd, zagen wij er niet minder dan vijf rond het schip drijven het ligt dus wel voor de hand, dat we er gedurende den nacht ook nog wel veel gepas seerd zullen wezen. Enfin, we zijn er goed tusschen door gekomen, en na te Londen ge laden te hebben, vertrokken wij Vrijdagmiddag weer van daar. Wij maakten de reis door het Engelsche Kanaal zonder ongelukken, al beleefden we enkele angstige oogenblikken. Een Duitsche onderzeeër had onsnl. bljjkbaar tot zijn prooi uitgekozen en kwam met volle kracht op ons af. Gelukkig was er ook een Engelsche torpedojager in de buurt, die den onderzeeër echter niet in vizier had. Goede raad was duur. Seinen naar den torpedo jager, zou schenden van de neutraliteit geweest zijn, met geen ander gevolg, dan dat de onder zeeër ons onmiddellijk in den grond zou hebben gejaagd. Wij verzonnen een list. Wij stopten de machines, hetgeen natuurlijk dadelijk de aandacht trok van den Engelschen torpedo jager, die daarom besloot, eens op ons af te komen, om te zien wat er aan de hand was. Middelerwijl kwam ook de Duitsche onderzeeër van den anderen kant met volle kracht op ons af. Toen redde ons een tweede list uit de klem. Toen n.l. de Engelsche torpedojager nader bij kwam van rechts, negeerden wij hem „straal" en stonden met alle-man op de brug met onze binocles naai' links te kijken, naar den Duitschen onderzeeër. Zoodra de torpedo boot zoo dicht bij kwam, dat hij ons zoo naar links kon zien kijken, verscherpte ook hij zijn uitkijk en ontdekte nog juist bijtijds den onder zeeër. Plotseling zagen we een zwaren rook uit alle vier schoorsteenen van den torpedo jager komen en ging het met een vaartje van 36 mijl er op af. De onderzeeër hield nog een oogenblik vol, maar verdween toen in de diepte en daarmede uit ons gezicht. Wij lekker als kip, dat kan u denken. Ik he.b al eens eigenaardige ontmoetingen gehad zoo in mijn leven, maar niet een was mij zoo on welkom als deze „snurker." Enfin, het is goed afgeloopen en ik hoop nu maar (niet erg christelijk, doch wel verklaar baar dat die onderzeeër voor straf, dat hij een eerbaar koopvaarder wilde aanranden, thans voor goed op den bodem der zee mag rusten. Verdere wederwaardigheden maakten we niet mee en we hadden voortdurend mooi weer. Morgenavond hopen we op Vort Saïd aan te komen, en nu zijn we alweer benieuwd wat we daar zullen hooren, want onze boot verheugt zich nog niet in 't bezit van draad- looze telegrafie, zoodat we sedert ons vertrek van Londen geheel vah de wereld zijn afge sloten geweest. Gebrek op het platteland. Uit Leuven verneem ik, dat daar op last van den commandant en in overleg met het burgerlijk bestuur, eene algemeene telling gehouden is van afwezige burgers. De behoef tigen, die door de gemeente worden geholpen, zijn in Maart weer aanzienlijk in getal toe genomen. Eenmaal per dag wordt soep aan de bevolking verstrekt en eenmaal om (1e twee dagen versch brood. De uitdeeling heeft plaats aan de hand van door het gemeentebestuur opgemaakte lijsten en onder toezicht van de Duitsche militairen. Zaterdag is het in de Statiestraat tot een vrij ernstige vechtpartij gekomen tusschen acht burgers, die naar de uitdeeling van levens middelen geweest waren. Het is bekend, dat de behoeftigen niet allen op voet van gelijkheid worden behandeld. Een herhaalde onrechtvaardigheid is de oorzaak van een relletje geworden, dat door eenigo Duitsche cavaleristen met de blanke sabel bedwongen werd. Er wordt meer en meer armoede geleden in dezen omtrek. De dorpen hebben de meeste armlastingen, om dat de eigen voorraad, ook van de boeren, voor zoover deze niet was gerequireerd, is uitgeput, en zij allen nu voor hun geld brood en aardappelen moeten koopen. De melk is in prijs zeer gestegén. In Corbeek' waar in Januari slechts 38 bedeelden waren, worden thans 323 behoeftigen door de gemeente on derhouden; in Wilsele is dat getal 150 tegen 47 in Januari; in Berthem 217. In Leuven zelf bedraagt het getal verschillende honder den, naar schatting zes tot zevenhonderd. (VI. Post.) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 1 April. Jan Huijssen, oud 24 j., jm. en Janna Adriana Paulina Dieleman, oud20j,jd. Johannes Anthonij Dootjes, oud 53 j., weduwn. en Maria Frederiksen, oud 44 j., wed. Huwelijks-voltrekking 1 April. Machiel Leendert Steketee, oud 26 j., jm. en Janneke Cornelia Visser, oud 22 j., jd. Geboorten. 29 Maart. Pieternella Janna, d. van Bastiaan Jacobus Harte en van Dina Suzanna Jolijt. 31 Maart. Maria, d. van Louis de Kraker en van Sara Jacomina Donze. Julien Edgard Laurent Francois, z. van Frans Edgard Lucien Gorees en van Maria Rosalia Francisca Ressen. 1 April. Maria, d. van Pieter Dees en van Janna Maria de Bruijne. 3 April. Adriana Wilhelmiua, d. van Pieter van den Adel en van Pieternella Stroo. Theophile Petrus Willebrordus, z. van Petrus Florent de Bakker en van Melanie Josephine Acke, Overlijden. 30 Maart. Rosalie van den Berge, oud 9 m-, d. van Gideon en van Juliana Hofman. Louis de Koeijer, oud 19 j., z van Abraham en van Cornelia Scheele. 1 April. Hendrik Josephus van Maele, oud 31 j., z. van Petrus [overl.] en van Appolonia Catharina Mobach. HOEK. Huwelijks-aangiften 4 Maart. Adriaan Jacob Kiel, oud 26 j., jm. en Janna Goossen, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Maart. Adriaan Leijs, oud 20 j., jm. en Catharina 't Gilde, oud 23 j., jd. 18 Maart. Adriaan Jacob Kiel, oud 26 j., jm. en Janna Goossen, oud j., jd. Geboorten. 19 Maart. Pieter, z. van Jacob Pijpelink en van Sara Kolijn. 21 Maart. Cornelia, d. van Jacobus Verhelst en van Geertrulda Pieter nella den Hamer. 25 Maart. Cornelia, d. van Marinus Dieleman en van Maatje Verhelst. 30 Maart. Egbert Jan, z. van Adriaan Wolfert en van Leintje Catharina de Klerk. Overlijden. 13 Maart. Een als levenloos aange geven kind van het mannenl. gesl. van Pieter de Kraker en van Neeltje Kaijser. 29 Maart. Pieter nella Dieleman, oud 78 j., wed. van Jacobus Meer - tens. ZAAMSLAG. Huwelijks-aangiften. 2 Maart. Hendrik Johannes van der Peijl [van Ter Neuzenj, oud 22 j., jm. en Jacoba Janna Schieman, oud 19 j-, jd- Huwelijks-voltrekkingen. 11 Maart. Jan Fran cois Stoffels, oud 31 j jm. en Suzanna Maria Stoffels, oud 28 j., jd. 18 Maart. Hendrik Johannes van der Peijl [van Ter Neuzen], oud 22 j., jm. en Jacoba Janna Schieman, oud 19 j., jd. Geboorten. 8 Maart. Margaretha Geertruij, d. van Gelein den Engelsman en van Geertruij Wolfert. 15 Maart Jacobus, d. van Pieter Hamelink en van Janna Maria Geense. 16 Maart. Adriaan, z. van Abraham Jan Scheele en van Catharina Dieleman. 18 Maart. Abraham Pieter, z. van Marinus van der Hooft en van Margaretha van Jansen. 20 Maart. Feijgtje, d. van Jacob Klaassen en van Cornelia Framper. 24 Maart. Janna, d- van Jacobus Karei de Koeijer en van Pleuntje Goossen. 27 Maart. Catharina, d. van Adriaan Scheele en van Ebrina Hamelink. 30 Maart. Levinus, z. van Levinus de Putter en van Dina Magdalena Verpoorte. Overlijden. 4 Maart. Andries Cornelis de Beer, oud 2 m., z. van Johannes en van Pieternella Suzanna Deij. 6 Maart. Pieter de Jonge, oud 69 j., wedn. uit het eerste huwelijk van Johanna Dronkers en uit het tweede huwelijk van Pieternella de Feijter. 8 Maart. Jacob Hendrik Houg, oud 7 w., z. van Jan Cornelis en van Framboise Smalle- gang. 16 Maart. Pieternella Koole, oud 72 j., wed. van Cornelis de Visser. 19 Maart. Pieter Adriaan Potters, oud 6 m., z. van Jozias Jacobus Potters. AXEL. Huwelijks-aangiften. 26 Maart. Willem Pieter van Meurs, oud 30 j., jm. en Tanneke Janna van Hoorn, aud 21 j., jd. Geboorten. 17 Maart. Jannis Johannes, z. van Willem Hamelink en van Maria Johanna de Koeijer. 21. Maart. Mattlieus, z. van Karei Pieter de Koeijer en van Margaretha Poulina van Tatenhove. 28 Maart. Maria Magdalena, d. van Frans Verberk- moes en van Tanneke Verpoorte. 29 Maart. Pieter, z. van Jozias Lourens en van Johanna Catharina Oppeneer. Maria Janna, d. van Dominicus de Kraker en van Janna Pieternella Kotvis. 30 Maart. Cornelis Jan, z. van Marinus Pieter van Eijk en van Cornelia de Feijter. Overlijden. 23 Maart. Meeuwis Cornelissen, oud 4 w., z. van Pieter en van Anna de Bruijne. 26 Maart. Janna Adriana Blok, oud 84 j., wed. van Martinus Lansen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 11 APRIL 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Donderdag 15 April 2% uur. Hu welijksinzegening. Axel Kerkdreef 9 uur Ds. J. H. Laramertsma, en 2 uur Ds. K. v. d. Beek van IJlst. Axel Stationstraat 9 uur Ds. K. v. d. Beek en 2 uur Ds J. H. Lammertsma. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. II. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 uur Dhr L. Dek en 2 uur Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil 9 uur Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9 uur, Ds. A. Timmerman en 2 uur Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/ï uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen 9, 2 en ö'/2 uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen B'/-z uur, Evangelisatie. 's GRAVENHAGE. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is door tusschenkomst van een R.-K. geestelijke van een onbekende ontvangen f 89,50 aan bankbiljetten en zilverbons, ter voldoening van te weinig betaald successie recht, en van een onbekende, onder letters N. N., is ontvangen f8730, ter voldoening van belasting, waarvan de verschuldigdheid alsnog is gebleken. PARIJS. Te Aubel passeerden twee lange treinen met zwaar gewonde Duitsche mili tairen. Naar schatting waren bet 1400 man. Zij kwamen uit het Argonnerwoud en werden naar Keulen vervoerd. BERLIJN, 8 April. (W.B.) Volgens opgave van begin Maart bedroeg het totaal aantal door de Duitschers veroverd geschut 5510 stuks. België leverde ons 3300 stuks, zoowel veld- als zwaar geschut, Frankrijk 1300, Rusland 850, Engeland 60 stuks. Eenige honderd tallen van deze stukken werden door de firma Krupp cn andere fabrieken voor ons gebruik geschikt gemaakt en wij hadden er reeds veel nut van. Schip in de lucht gevlogen. GRIMSBY, 8 April. (Reuter). De trawler „Zarina" is in de Noordzee in de lucht ge vlogen. Men weet niet of dit het gevolg is van getroffen zijn door een torpedo dan wel door het stooten op een mijn. Negen man van de bemanning worden vermist. IIULST, 6 April 1915. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe f 15,25 a f 16,— Rogge f 12,76 a f 13,—Wintergerst f 13,a f 13,25, Zomergerst f 12,— a f 12,75, Haver f 13,50 a f 14,Erwten f 17,— a f 18,Witteboonen f 19,— a f20,— Bruine boonen f 16,a f 17,— Duivenboonen f 15,50 a f 16,Paardenboonen f 13,a f 14,Boekweit fLijnzaad f 19, a f20,— Aardappels f3,60 a 4, Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo f 1,25. Eieren per 26 stuks f 0,95. MIDDELBURG, 8 April. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering. Handel slap, van kroonerwten, witte en bruine boonen wegens geringe aanvoer geen noteering. Nieuwe Tarwe f 16,— a f 17,— per 100 kilo Wintergerst f a f—Zomergerst f a f per 100 kilo; Kroonerwten fa f Witte Boonen f—a fRonde Bruineboonen fa f Lange dito fa falles per mud. Maanzaad f a f per 50 kilo's Noteering van boter en eieren. Boter f 0,75 a 0,80, voor particulieren f 0,8272 Per Vs kilo. Eieren f 4.voor particulieren f 4.40 per 100 stuks. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 10 April 11.25 11.52 Zondag 11 0.15 Maandag 12 0.35 0.54 Dinsdag 13 1.11 1.27 Woensdag 14 1.43 1.58 Donderdag 15 2.13 2.27 Vrijdag 16 2.41 2.55

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3