Binnenlaiidscli Nieuws. Uit Stad eu Provincie. Kerk en S c li o o 1. Land bo uwberichten Gemengd Nieuws. Boekaankondiging. Laatste Berichten. Handelsberichten. Zilverbons. Het St.bl. bevat een Kon. besluit van den 31sten Maart, tot vaststelling van een nieuwen uiterlijken vorm voor de zilverbons van twee en een halven gulden. In het midden van de bons wordt onder den zwarten tekst in donkerblauwe kleur met open cursieve cijfers gedrukt: 2,50. Het geheel is gedrukt op een aan alle zijden afloopenden, licht blauwen gefigureerden onder grond, waarin met uitgespaarde cijfers 2,50 staat. De achterzijde der bons wordt niet bedrukt. De bons worden gedrukt op waardepapier van ten naastenbij acht bij twaalf centimeters, waarin bet watermerk 2,50 voorkomt. fNaar gelang daaraan de behoefte blijkt te bestaan, zullen worden uitgegeven vier millioen zilverbons van twee en een halven gulden van den nieuwen uiterlijken vorm, vertegen woordigende een kapitaal van tien millioen gulden. De zilverbons van f 1 en f 2,50 van den vorm, omschreven in het Kon. besluit van 6 Augustus 1914, zooals dat is gewijzigd bij Kon. besluit van 1 September 1914, worden ingetrokken op 6 April 1915. Tot 15 April 1915 zullen deze zilverbons aan de kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers der directe belastingen alsmede aan de postkantoren (met inbegrip van de bij kantoren) tot elk bedrag tegen wettig betaal middel kunnen worden ingewisseld. Kapitein Regoort van het tot zinken gebrachte Nederlandsche handelsschip „Medea" bezocht gisteren den minister van marine. De gezagvoerder van de „Batavier V" had een conferentie met den minister van buitenlandsche zaken. (Gelijk later werd gemeld is dit een valsch bericht.) A. s. Woendag 7 April des avonds ten half acht ure hoopt voor Militairen op te treden de Heer J. C. de Koning van Spui Toegankelijk voor allen, ook voor niet-mili-, tairen. Op nieuw passeerden gisteren, Donderdag, in de vroege morgenuren een paar vliegtuigen over deze streek. Om ruim zes uur in de richting naar Antwerpen en een uurtje later weer terug. Beide keeren werden van de verschillende wachtposten om de stad vele geweerschoten op de vliegers gelost, doch daar deze te hoog vlogen, zonder resultaat. Aan den nieuwen weg bij de Axelsche brug alhier, zijn wederom eenige perceelen bouwgrond verkocht. De heer L. de Bruijne kocht een perceel groot 3 aren 31 c. a. voor f 1495,En mr. H. J. van Leeuwen van den Bosch kocht een perceel ter grootte van 2 aren 88 c. a. voor f 1425, Ilet-was vol Woensdagavond in het lokaal „Bethel" alhier, waar het Christelijk Tehuis voor Militairen gevestigd is. Er was ook wat bizonders en dat trekt altijd aan. Eiken avond komen daar vele militairen samen, om te lezen, te spelen, te schrijven, enz. De avond wordt steeds geëindigd met het' lezen van een hoofd stuk uit den Bijbel en gebed. Doch Woensdag avond was het een wedstrijdavond in het voor dragen, en dat gaf een grooteafwisseling. Het lokaal was geheel volbehalve militairen waren er ook nog wat burgers en meisjes. De heer B. N. van Dijko opende als voor zitter de samenkomst met gebed. Er werden prachtige verzen meesterlijk voor gedragen, b. v.„De ledige Stoel" en „Bach te Dresden", daar zat pit in. Doch er moest ook menigmaal gelachen worden om de luimige voordrachten, die in een flink aantal ook niet ontbraken. Een milicien verstond de kunst van voordragen meesterlijk. Hij vorwierf dan ook den eersten prijs. Deze prijzen bestonden uit mooie boeken, die een jurrij daarvoor uitreikte. Een voordracht was er tusschen geslopen blijkbaar, die echter beter achterwege had kunnen blijven. Natuurlijk vielen de vele andere gehouden voordrachten en samenspra ken ook zeer in den smaak. Het was spoedig laat geworden en tijd om te gaan eindigen. De heer J. J. v. d. Ouden eindigde met dankgebed. De heer Willemsma, alhier gestationeerd bij de marechaussée's behaalde het diploma voor het politie-examen te Rotterdam. Genoemde heer is tevens verplaatst naar Zweeloo in Drente. Woensdagmorgen kwamen hier aan, na tot aan de grens te zijn begeleid door een Duitsch officier, kapitein T. Visser Anderman, van de „Batavier V" met nog 22 leden der bemanning, komende uit Zeebrugge. Zij roemden zeer de ondervonden behandeling en waren vol be wóndering voor de door de Duitschers te Zee- brugge getroffen maatregelen en uitgevoerde verdedigingswerken voor zoover zij die van af de schepen, die zij niet mochten verlaten, konden waarnemen. Voor hun veiligheid werd bij aanvallen door vliegtuigen goed zorg ge dragen. Enkele malen werd in den nacht bij wijze van^ proef met een fluitsein alarm ge maakt. Woensdagmorgen waren zij getuige van een aanval op een Fransch vliegtuig, dat" hevig werd beschoten. Kapitein Visser zei, dat op zijn schip niet is geschoten. Toen hij aankwam, zag hij de onderzeeër bij de „Batavier" liggen en dacht eerst, dat het niet op zijn boot gemunt was. Op een sein stopte hij, overeenkomstig de voorschriften, onmiddellijk. Zaterdag voor 8 dagen zijn alleen de aan bederf onderhevige eetwaren uit de schepen gelost, onder mededeeling, dat die werden beschouwd als gekocht en dus zouden betaald worden. Eerst Woensdag was een aanvang gemaakt met het lossen van de verdere lading. Het krijsgericht zal uitspraak moeten doen. De algemeene indruk was, dat het den Duitschers te Zeebrugge nog aan niets ont breekt. Ook aan boord was er geen gebrek. Gisterochtend reisde het gezelschap huis waarts. Axel. Op den tweeden Paaschdag hoopt alhier voor de afdeeling van Patrimonium op te treden de heer Smeenk uit Arnhem, tot het houden van een sociale rede. Hulst. Van eenige alhier, zoo juist uit Ho boken aangekomen vluchtélingen hoor ik, dat Woensdag vóór den middag eenige vliegers (wellicht Er.gelsche) eene zilverfabriek, waarin tegenwoordig door de Duitschers groote hoe veelheden koper, lood etc. worden bewerkt, met succes moeten hebben gebombardeerd. In verband daarmede zouden verschillende Belgische wérklui die op de in de nabijheid gelegen fabrieken arbeiden, thans weigeren aldaar langer te blijven werken met het oog op het groote gevaar. M. C. Sas van Gent. Dinsdagavond is een verdwaal de kogel terechtgekomen in de woning van Belgische vluchtelingen in de Stationstraat alhier. Door de blinden en vensters is hij op de kant van den schoorsteen in de voorkamer teruggesprongen en daarna in een zijdeur blijven steken. Breskens. Gisterenochtend vroeg zijn er vliegmachines in Zeeuwsch Vlaanderen waar genomen. Te kwart voor zes zag men er een boven deze gemeente, komende uit het Westen en stevenend naar het Oosten. Door de posten werden er een menigte schoten op gelost, maar zij vloog zeer hoog. De Breskensche Courant, het „om" gaan van de Staten van Zeeland, gebleken bij de verkiezing van mr. Lucasse, besprekende, zegt„Blijkbaar heeft het onafhankelijk lid voor Hulst, de heer Van Dalsum, zich alleen aan de linkerzijde geschaard toen het betrof den val te bewerken van de destijds recht- sclie gedeputeerden, die hem persoonlijk on welgevallig waren." De Breskensche, die het weten kan, heeft voor een deel gelijk. De heer Van Dalsum wilde in 1913 den zetel van mr. Lucasse in' de Eerste Kamer behouden, en was ook voor de herkiezing van de heeren Fruijtier en mr. Dieleman. Doch de liberalen wilden in geen geval de heeren Lucasse en Gerlach laten zitten, terwijl een enkele nog tot handhaving van een der heeren Fruijtier en Dieleman ge negen was. Doch dit laatste bestreed de heer v. Dalsum pertinent. Het slot van de zaak was dat toen maar besloten en afgesproken werd dat zij er allemaal uit moesten en zoo geschiedde het. Ieder die de geschiedenis kent verwachtte dan ook nu dat de lieer Van Dalsum op mr. Lucasse zou gaan. Noodig hadden wij zijn stem niet, want zonder hem zou het 21 tegen 19 en tegen hem 21 tegen 20 gestaan hebben. De Zeeuw. Heinkenszand. Een zekere F. heeft bij een vechtpartij J. V. bloedend aan het hoofd verwond, zoodat hij overleed. Vlissingen. Gisteren werd met goed gevolg van de werf der Kon. Mij. „De Schelde" te water gelaten een torpedoboot, genaamd Z 5, bestemd voor de Nederlandsche marine. De waterverplaatsiog van dit vaartuig be draagt 310 ton, terwijl de hoofdafmetingen zijn 50,50 M. lang, 6 M. breed holte 3,45 M. Deze torpedoboot is belangrijk grooter dan de tot nu toe voor onze marine, gebouwde. Een vaartuig van dezelfde grootte en het zelfde type staat thans nog op de helling om binnenkort te water te gaan. (M. C.) De twee Fransche vliegeniers, die te Kats landden, eenigen tijd geleden, vertoefden in het interneeringsdepöt te Wierinkerschans. Gisteren zijn ze ontvlucht, doch werden in een particulieren woning in Den Haag gevat en naar hun depót teruggebracht. Zierikzee. Gisteren werd door de Rotter- damsche Tramwegmij. de nieuwe lijn geopend die het Westelijk deel van Schouwen met de reeds betramde wereld verbindt. De tram lijn loopt van Brouwershaven over Brijdorpe, Loopers-Capelle, Eikerzee, Scharendijke, Ouden dijk, Serooskerke, Noordwelle, Renesse, Haam stede, naar Burgh. Geref. Kerken. Beroepen: te Nieuwekerk (Z.)Joh. S. Lan gen te Gouda; te OostermeerII. Brouwer II.Mz., cand. te Watergraafsmeer. Ned. Herv. Keuk. Beroepente GorinchemJ. Goslinga te Utrecht. (Van onzenLandboum-Medewerker). Men meldt aan het Centrum Een inwoner van Maastricht, die zoowel tijdens als vóór den oorlog zich herhaaldelijk in België bevond voor zijn zaken, heeft der.er dagen een onaangenaam avontuur beleefd. Toen hij, als naar gewoonte, zijn hotel in Brussel bezocht, zeide de hotelhouder hem, dat hij moest zorgen, zoodra mogelijk uit Brussel te vertrekken, aangezien hij door de Duitschers sedert enkele dagen werd gezocht. De hotelhouder weigerde den Maastrichtenaar, die sinds jaren in het hotel logeerde, logies, zoodat hij genoodzaakt was, elders te gaan logeeren. In het holle van den nacht werd echter op de deur van zijn slaapkamer geklopt en met re volvers gewapende Duitschers stonden plotseling voor den niet weinig verschrokken man. H(j werd geheel gevisiteerd, al zijn papieren werden nagesnuffeld, zijn bagage, zijn bed, kortom alles. De koopman had echter uitsluitend zakenpapieren bij zich, en over de mededeeling dat hij als Russisch spion werd gearresteerd, maakte hij zich, daar hij hij zich niet schuldig gevoelde, niet het minste onge rust. Het bleek, dat de koopman was aan gehouden naar aanleiding van anonieme brieven, die de Duitschers hadden ontvangen. Minsténs een week heeft de koopman gevangen gezeten, en herhaaldelijk werd hij ondervraagd over zijn reizen naar Charleroi, naar Parijs, naar Londen enz. Of de eene of andere goede vfiend den Maastrichtenaar een poets heeft willen bakken, is niet bekend, doch niet alleen de man, doch ook zijn huishouden heeft angstige uren doorgebracht. Zijn vrouw ontving thans bericht, dat haar man weer in vrijheid zou worden gesteld, nadat een familielid van den „Russischen spion" zich naar Brussel had begeven om er misvattingen uit den weg te ruimen en ophelderingen te geven. Zooals te begrijpen is, viel er heel wat te doen, om van zoo'n weelderig ingericht ge bouw (het Koninklijk Paleis) een ambulance te maken. Al heel jspoedig werden de mooie groote zalen gevuld met rijen bedden, die het getal van tweehonderd veertig bereikten, o.aa. in de balzaal waren er tachtig. Een eigenaardig effect, die groote zaal, prachtig om haar mooie gaskronen, beelderige wanden en beschilderd plafond en dan met eenvoudige witte bedden, chariots, voorzien van allerlei verbandmiddelen, dit alles wach tende op de dingen, die komen zouden. In den nacht van 18 Augustus werden onze eerste patiënten binnengebracht. Tien onge lukkige slachtoffers, allen met schotwonden gevallen in den slag bij Diest, doch die wij niet onder de meest ernstige rekenden. Van dien dag af werden ons steeds gewonde Belgen en ook Duitschers gebracht, soms zoo'n groot aantal, dat er verscheidene auto's terug moesten keeren, en zien of er elders nog een plaats voor hun zieken was. Er kwamen er iichtgewond die dan weder spoedig vertrekken moesten als prisonier naar Duitschland, doch er kwamen er ook voor wie sterven een ver lossing was, na zulk vreeselijk lijden. Een van de Belgen, een jonge man van ongeveer 25 jaren, had een schotwond in het ruggemerg gekregen en bovendien, toen hij in zulk een toestand op het slagveld lag, nog vijandelijke stooten ontvangen met de kolf van het ge weer, die hem de borstkas indrukten. Arme jongen, wat heeft hij geleden. Met hem waren er nog zooveel anderen, soms vreeselijk verminkt, allen door dien geweldig wreeden oorlog. Voor de Duitschers was het soms wel zoo moeilijk, gescheiden van hen die hun lief waren, onder vreemden, en dan dit groote leed. Een geval deed zich voor, van een Duitsch soldaat die te Keulen woonde. Zijn vrouw bericht krijgende van den ernstigen toestand waarin haar man verkeerde, kwam na vijf dagen en vijf nachten reizens, hopende haar man nog te zien, maar helaasjuist den vorigen dag was hij begraven. Watsprak hij dikwijls over zijn oudste kind, een meisje van vier jaar. Bij het afscheid nemen had zij nog een zakdoek gehaald en vaders tranen afgedroogd, met de woorden „papa, niet schreien." Na den slag van Dixmuiden werd ons ook een Franschman gebracht, die door ecu schot boven do oogen het gezicht moest missen. „Pauvre garcon." En toch bewon derenswaardig was zijn groote opgewektheid, zijn kalme moed en groote liefde voor liet Vaderland. Zoo vaak hoorden wij zijn hartelijk welgemeend. Vive la FranceHij zong bijna den geheelen dag, en wist door vriendelijke bemoediging menige zieke wat op te beuren. Zoo deden verscheidene droevige gevallen zich voor. Eens ontmoeten wij een Duitschen soldaat, een brief van moeder lezende, hetgeen mot schreien gepaard ging, en op onze vraag wat hem deerde antwoordde hij„Moeder vraagt mij hoe het vader en mijn vijf andere broers gaat. 't Is mij onmogelijk haar te zeggen, dat ik alleen ben overgebleven." Hoe droevig klonk dit antwooid. De Londensche lord Rothschild is over leden. Door den Goeden Vrijdag zijn geen tele grammen aangekomen. De uitgever van het opgangmakende boek van Mauro, 666 Het getal des Menschen, bericht ons, dat ook de tweede druk er van reeds uitverkocht is, trots de aanzienlijke oplage. Een derde druk is ter perse. Einde Paaschweek zal de groote oplage van deze derde druk gereed zijn. Er zijn weinig boeken verschenen den laat- sten tijd, die zoo'n reuzen-opgang maakten en zoo enorm in ons land verkocht werden. Het is ook een zeldzaam boek. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 4 APRIL 1915. MAANDAG 5 APRIL 1915, (2de Paaschdag.) LONDEN, 1 April. (Reuter.) Het s.s. Emma, komende van Havre, is zonder eenige voorafgaande waarschuwing, gisteren ter hoogte van Beachy Head getorpedeerd door een Duitschen onderzeeër. Het stoomschip zonk onmiddellijk; zeventien van de 19 man schappen verdronken. LUIK. Komende van het front in Noord- Frankrijk passeerde hier een trein met 1500 lichtgewonde infanteristen, die naar Duitsch land werden vervoerd. NEW-YORK, 1 April. (Reuter). De admi raliteit maakt hekend, dat een Britsche vlieg- genier een succesvollen vliegtocht gemaakt heeft naar Duitsche onderzeeërs, die te Ant werpen worden gebouwd, waarbij 4 bommen werden geworpen. Een andere vliegenier heeft 2 onderzeeërs, liggendete Zeebrugge, aange vallen. MIDDELBURG, 1 April. Noteering van boter en eieren. Boter f 0,75 a 0,80, voor particulieren f0,821/» per 7s kilo. Eieren f 4.50, voor particulieren f 4.90 per 100 stuks. TER NEUZEN, 2 April 1915. De bemanning van de Batavier V. De Chilisalpeterprijs. Evenals alle artikelen onder den invloed van den oorlogstoestand duurder zijn geworden, zoo ook is dit met de kunstmest. Het chilisalpeter o.a. dat in de laatste jaren varieerde tusschen twaalf en veertien gulden kost nu bijna f16 de 100 K.G. Niettegenstaande dien hoogeren prijs is de vraag naar chilisalpeter enorm. De oorzaken daarvan zijn de volgende lo. Het chilisalpeter is duur zoo redeneert de landbouwer, dat is waar, maar de granen zullen ook duur zijn. De tarwe, rogge, haver enz., waar voor ik het chilisalpeter gebruiken moet, zullen meer opleveren dan vorige jaren. Evenzoo zullen de suikerbieten duurder zijn. In één woordik geef meer uit aan chilisalpeter, maar ik krijg naar evenredigheid ook meer terug. Het geld dat ik aan chilisalpeter besteed, is dus slechts geld dat ik tegen interest uitzet. 2o. Niet alleen het chilisalpeter is duurder, doch allo kunstmeststoffen, ook alle andere sfikstofmest- stoffen als zwavelzuur-ammoniak, Norgesalpeter, Pern guana e.d. Slechts wanneer do nood dwong als er b.v. in 't geheel geen chilisalpeter zou te krijgen zijn, zouden de boeren het chilisalpeter door een der genoemde vervangen. Maar nu er chilisalpeter te krijgen is en de prijzen van de andere ook liooger dan gewoonlijk zijn, neemt men zooals altijd chilisalpeter. De zaak is duidelijk genoeg. 3o. Van alle zijden is den landbouwer op het hart gedrukt, dat zij zoo krachtig mogelijk hun bedrijf moeten voeren in het jaar 1915 met het oog op de mogelijkheid dat Nederland in zijn eigen behoeften zon moeten voorzien. Dat willen de boeren doen maar dan hebben zij ook kunstmest met name chilisalpeter noodig. Wellicht willen zij 'nog meer hebben dan in de afgeloopen jaren. Dat is ook in het belafig van 't algemeen. 4o. Hoe gewillig de landbouwer ook is om gehoor, te geven aan den raad der landbouwauto- riteiteu. en anderen, om toch vooral dit jaar zijn best to doen om den oogst zoo groot mogelijk te doen zijn, hij is niet blind voor zijn eigen finan- cieole' belangen. Dat is van algemeene bekendheid. En dat is niet te misprijzen, als het niet gepaard gaat met benadeeling van de belangen der ge meenschap. En dat is in deze niet. De boer ziet in, dat alles duurder zal zijn, dat vooral tarwe duur zal zijn. Daarom heeft hij veel tarwe gezaaid. Ook daarvoor heeft hij meer chilisalpeter noodig. 5o. Doch niet alleen de landbouwproducten, ook de stal zal dubbel rendeeren. Het voer is duur. Dus gras, gras en hooi. Vandaar dat hij chilisal peter neemt voor de weiden. Geen wonder dat de aanvragen om chilisalpeter zpo groot zijn. Als spion gearresteerd. Wat een verpleegster ondervond in het zieken-paleis te Brussel. CORRESPONDENTIE. (Iste Paaschdag.) Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur Ds. J. H. Lammertsma, en 2 uur Ds. H. P. M. de Walle, van Zaamslag. Axel Stationstraat 9 unr Leeskerk en2uurf)s J. H. Lammertsma. Zaamslag 9 uur Ds. H. P. M. de Walle, eu 2 uur Leeskerk. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ier Keuzen 9 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Woensdag 7 April nam. 2% uur. Huwelijksinzegening. Sluiskil 9 en 2 unr Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur Ds. J. B. T. Ilugenholtz. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhofiaan). Ter Neuzen 5'/2 uur, Evangelisatie. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 uur Ds. J. F. van Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat Geen dienst. Zaamslag 9 uur Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 9 uur Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 uur, Ds. A. Timmermau. Sluiskil Geen dienst. Axel 9 uur, Ds. J. B. T. Hugenholtz. Zaamslag 9 uur, Ds. G. van Dis. Haoek 9 unr, Ds. E. Raams. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag 9 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen. 9 uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen 9 uur Leeskerk. De duikbootenoorlog. De oorlog in de lucht.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3