Antlreooluiionaif Oicuws- en Haoerienfieblaa Eeeianl De Oorlog. Weer een slap vooruit. Simon van Cyrene. Uit de Pers. Woensdag 31 Maart 1915 12c Jaargang. No. 1210. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen. Ter Neuzen Franco per post: voor Nederland ƒ1,10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec teuren en Brievengaarders. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond uitgezonderd op Feestdagen bij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN Inzending van advertentiën vóór urea op den dag der uitgave 'T ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0,40. Voor eiken regel meer ƒ0,10, Bij directe opgaaf van dnemaal plaatsing derzelfde adver tentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. INGEZONDEN STUKKEN TE RICHTEN AAN DE REDACTIE; ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES! TE BEZORGEN BIJ DEN UITGEVER De Christelijke school voor Lager en Meer Litgebreid Lager Onderwijs in de Jozinastraat alhier zal, te beginnen met 1 April, ook het Duitsch opnemen onder de vakken van on derwijs, die aan deze inrichting worden on derwezen. Daarmede zal in eene reods lang gevoelde behoefte voorzien worden. Reeds meermalen heeft het Bestuur moeite gedaan, een onderwijzer met acte Duitsch aan de school te verbinden, doch telkens waren die pogingen vruchteloos. Gelukkig haalde in 't vorig jaar een der aan de school verbonden onderwijzers de ver- eischte akte en dadelijk nam het Bestuur het besluit, om het Leerplan uit te breiden en voortaan behalve Wiskunde ook de drie moderne talen aan zijne school te doen onder wijzen. Dat wij ons over dit besluit van harte ver blijden behoeven we niet uitdrukkelijk te zeggen. We achten dit besluit weer een stap in de goede richting. Er dient in deze streek althans ééne in richting van onderwijs op Christelijken grond slag te zijn, waar gelegenheid bestaat voor leerlingen, die meer behoeven dan 't gewoon lager onderwijs kan geven, zich verder te be kwamen. De school in de Jozinastraat geeft die ge legenheid en we constateeren met blijdschap, dat het Bestuur der school actief is, 'om deze inrichting steeds meer aan haar doel te doen beantwoorden. Een goed-ingerichte MULO-school kan voor deze streek van groot nut zijn. Dan moet zij zich echter, naar onze over tuiging, vrij houden van het programma voor het eind-examen eener 5-jarige Iloogere Burgerschool. Een H. B. S. met 5-jarigen cursus te volgen is de aangewezen weg voor lien, die later aan de Universiteit willen studeeren voor arts, apotheker, leeraar in een der vakken van het Middelbaar onderwijs, enz. of aan de Militaire Akademie voor officier. Doch er zijn een veel grooter aantal jonge lieden, die dezen weg niet op kunnen gaan, omdat hij voor de ouders te kostbaar is. Voor hen is het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs veel beter. Mits dit onderwijs zich niet behoeft te richten naar de eisciien voor het eind-examen der H. B. S. Vooral in deze streek, waar groote behoefte bestaat aan meer onderwijs in vreemde talen, dan de H. B. S. met haar vele vakken kan' geven, is juist de MULO school de inrichting voor hen, wier studietijd eindigt op 14 a 15 jarigen leeftijd. Juist door zich vrij te houden van boven genoemd eind-examen kan zich de MULO- scliool beter richten naar de onderscheiden behoeften harer leerlingen, met het oog op hunne bestemming. Dat het Bestuur der school in de Jozina straat in de behoeften dier leerlingen wil voorzien, bewijst het besluit, waarvan wij hierboven spraken. Toch is met dezen nieuwen stap in de goede richting het ideaal nog niet bereikt. Wij moeten hier eene school hebben, waarin behalve het opgenoemde, ook onderwijs ge geven vvordt in boekhouden, handelscorres pondentie, machineschrijven, enz. Als alle vrienden vaii Christelijk Onderwijs m deze streek de handen ineen wilden slaan, zou liet gemakkelijk zijn, dit ideaal te bereiken. Doch het zal wel komen Er is op 't gebied van het Christelijk Ou derwijs m dit goede land met zijn welvarende bevolking reeds veel geschied - getuige een elftal bloeiende scholen. Als maar eenmaal de menschen in deze rijk gezegende streek de behoefte aan en 't nut van eene zaak inzien, hebben ze er ook wel 't geld voor over. 't Moge dan wat langzaam gaan 't komt wel. Elke nieuwe stap in de gqede richting maakt den volgenden gemakkelijker Daarom ook wenschen wij het Bestuur van Terneuzen's Christelijke school van harte geluk met zijn kloek besluit in de hoop, dat de rest wel volgen zal. „Zij dwongen eenen Simon van Cyrene Mark. 15 21. Van 't ver C/reen kwam moeizaam hij getreden, Nog korte reis, nog luttel aantal schreden, Dan drukt zijn voet de heiligst' aller steden, Jeruzalem Hoe smacht zijn ziel, hoe klopt van sterk [begeeren Zijn hart, om straks dien God in Zijnen tempel Tot Wien ook hij 't ontrust gemoed mocht keeren, Dat vrede zocht Daar rijst de stad, daar heffen zich de tinnen Van 's Heereu Huis. Nog kort, dan treedt hij 't [binnen En looft en dankt, aanbidt met ziel en zinnen In 't heiligdom Wat mensclienstroom, van hartstocht fel [bewogen, Stuwt daar ter poorten uit Wien zoeken aller [oogen Zie Ilèm, dien Man, ter aarde schier gebogen, Die torst Zijn Kruis d'Ontvleesde rug, doorploegd met geeselvoren, 't Bloedlekend hoofd, omkranst met kroon van [doren, Schijnt slechts de schaar tot feller haat te Tot spot en hoon De Hoofdschêelplaats, het schrikbaar oord der s m arterj Is thans het doel der tocht. Hoe jagen snel hun [harten, In t schoon verschiet, om, Die hen durfde tarten Aan 't Kruis te zien. De boosheid loeit. Maar hoe Wordt hun wreed- [aardig hopen Toch ïjdel Faalt de kracht die leên, met bloed [bedropen, Om langer nog dat lijdenspad te loopen, En zijgt Hij neer? Neem af, neem af dat Kruis Geen klank van [mededoogen, I rilt in dien roep maar vreeze, dat hun oogen, Hem aan dat vloekhout straks niet zien [verhoogen, Zoo hier Hij stierf! Wie torst nu 'tKruis! Wie leent Hem thans [zijn krachten? Elk deinst vol afschuw t'rug, en tevergeefs is 't [wachten Op zulk een dienstbetoon, dat beiden diep [verachten, Romein en Jood Het loerend oog der waclit speurt alle kanten [henen Een vreemdling vindt hun blik En Simon van j [Cyrenen, Wordt door hun ruw geweld, nog nauw ter [plaats verschenen Met 't Kruis belaan. Vergeefsch zijn tegenspraak Den vloekpaal [moet hij dragen Onwillig, bitter 't hart, moet Simon helpen [schragen Dat veege, broze lijf, door felle geeselslagen Ganscli uitgeput En achter Jezus aan, klemt ergernis hem [*t harte Zijn vuurge hoop vervloog! 't Lot, dat zijn [wenschen tartte, Vervloekt hij in zijn toorn. Rechtmatig schijnt [de smarte, Die hem vervult. Voor hèm geen Paasclifeest meerD'onreinheid [sluit hem buiten. De tempel zal voor hèm gewis zijn deuren [sluiten; Voor lièm geen feestgeschal, geen trommelen [of luiten In 't heiligdom Hef, Simon, 't hoofd omhoo»! Zie 't wonder [van Gods wegen Wat llians U onheil schijnt, wordt straks U [bron van zegen, Eens zal Uw ziel 't verstaan, en, (heiliglijk [verlegen!) Dankt gij Uw Heer! Dan jubelt gij in 't lot, dat U zijn gunst [bereidde, Dan prijst gij Zijn gena, die düs Uw schreden En, eeuwig dank dat Kruis Uw gansclie leven [wijdde Aan Hèm, Wiens sclirikbre dood Uw scliuld'ge [ziel bevrijdde Zijn vree u schonk 26 Maart 1915. Nieuw soort dankbaarheid. Onder dit hoofd schrijft de Rotterdammer. De heer ^Roodhuyzen i heeft in een geniaai oogenblik, zöoals hij alleen onder onze politici ze kent, voor de reclitsche partijen een nieuwen plicht der dankbaarheid ontdekt. Onze lezers raden in tienen niet, aan wien zij en wij zich voortaan dankbaar zullen heb ben te gevoelen. De heer Roodhuyzen zal liet hun zeggen. Aan Kappeijne, den man der scherpe resolutie. Hem, wiens naam met zwarter kool dan één staat geteekend in de geschie denis van onzen schoolstrijd, hem zullen we voortaan ons innig verknocht moeten voelen door koorden van dankbaarheid. Maar waarom dan toch en ook het bijzonder onderwijs mag hem dankbaar zijn, want met een minder krachtige figuur in 1878 zou de quaestie tussclien de twee wereldbeschou wingen op onderwijsgebied nooit zoo dui delijk zijn geponeerd, en, zou de actie van het bijzonder onderwijs voor zijn eigen wenschen, noch dien omvang, noch die intensiteit hebben verkregen. Mackay zou heel wat langer op zich hebben laten wachten, als er geen 10 jaren vroeger een Kappeijne was geweest, en in de wet-Mackay lag de erkenning van den Staat, dat hij belang heeft hij goed bijzonder onderwijs en daardoor werd dus de algeheele financieele gelijkstelling slechts eene quaestie van tijd. Is het niet kostelijk Wij moeten dankbaar zijn, dat Kappeijne de kwestie, „zoo duidelijk geponeerd" heeft, dat is, dat hij ons ronduit gezegd heeft, ons zonder vorm' van proces den nek te zullen omdraaien en dat wij toen, door de liberale overmacht gedwongen, tot den huidigen dag toe, ontzaggelijke sommen hebben kunnen opbrengen, om onze kinderen behoorlijk opgevoed te kunnen krijgen naar Gods Woord. O, zeer zeker, God heeft, wat Kappeijne ten kwade gedacht heeft, ten goede voor ons in vele opzichten. Maar moeten wij daarvoor Kappeijne nu dankbaar zijn Kom, lieer Roodhuyzen Het nieuwe Eerste Kamerlid. Mr. Clir. Lucasse, die thans ten tweede male tot lid van de Eerste Kamer voor het genest Zeeland werd gekozen, is voor onze provincie lang geen onbekende. Jaren lang was hij als advocaat te Middel burg gevestigd, liet laatste decennium, en eeuige jaren langer, in het laatst van 1902 werd hij benoemd, woonde mr. Lucasse als kantonrechter te Goes. In 1888 werd de heer Lucasse door het district Middelburg afgevaardigd naar de Tweede Kamer. Hij had toen reeds 6 jaren zitting in de Provinciale Staten, die hem in 1895 kozen tot lid van Gedeputeerden, als hoedanig hij tot November 1903 zitting had, toen hij meende te moeten bedanken en dooi den heer Fruytier werd opgevolgd. In 1914 verzocht mr. Lucasse niet meer voor een herkiezing als Kamerlid in aanmer king te komen. 1 oen er in 1910 echter tengevolge van liet overlijden van jhr. Godin de Beaufort een vacature voor de Eerste Kamer voor Zeeland ontstond, liet de rechtsche meerderheid onzer Staten op hem liet oog vallen en koos hem 24 November 1910 tot Eerste Kamerlid. Slechts 2]/o jaar duurde dit lidmaatschap, hij de periodieke verkiezing in 1913 was er immers in de Staten een meerderheid voor links, en zoo moest toen mr. Lucasse plaats maken voor mr. A. J. F. Fokker. Evenmin als men toen kon denken dat nog iii hetzelfde jaar het labiele evenwicht der Staten weder ten gunste van rechts zou om- slaan, evenmin lag het voor de hand dat twee jaar later de lieer Lucasse weer hij een tussclicntijdsche vacature als opvolger van zijn geestverwant Hovy, opnieuw tot Eerste Kamerlid zou worden gekozen. Met 22 tegen 19 alleen de heer Kake- beeke van links ontbrak, wegens ongesteld heid - geschiedde zulks. De veronderstelling, dat de heer van Dalsum dus met rechts is meegegaan, ligt voor de hand. De linkerzijde heeft het op haar gedane beroep m verband met liet bestand in den wind geslagen en^ kwam met een eigen can- didaat uit, het oud Tweede Kamerlid en oud voorzitter van den centralen raad van beroep te Utrecht mr. E. Fokker, die thans te's Gra- venhage woont. Aangaande de heer Lucasse zij nog vermeld, dat hij in 1852 te 's Heer-Arendskerke werd geboren en in 1879 te Leiden promoveerde op proefschrift „Over liet huwelijk bij vol macht Ilij is de anti-revolutionnaire begin- selen toegedaan en verwekte indertijd als l weede Kamerlid nogal opzien door zijn ijveren voor de doodstraf. Mr. Lucasse is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. M. Crt. In de samenwerking tot een gemeenschap pelijk doel schuilt een groote kracht zegt de N. R. C. Maar zelden slechts hebben onder scheidene mogendheden werkelijk hetzelfde doel; slechts tijdelijk gaan somtijds hun we gen in dezelfde richting, maar hetgeen zij ieder voor zich aan liet eindpunt zoeken, is meest iets geheel verschillends. - '1 weezijdig is Duitschlands strijd. Maar Rusland eenerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds hebben elkaar nog niet te Berlijn de hand gereikt, het is nog verre van een nauwere aanraking der onderlinge wrijvings oppervlakten. Veeleer zijn Russen en' Fran- sclien eenige honderden kilometers verder van elkaar verwijderd dan in gewone tijden. Gelijk Duitschland, vecht Turkije op ver schillende fronten. Niet slechts vechten de Turken gelijktijdig in Trans-Kaukasië, aan de Perzische Golf en op het schiereiland Sinaï, maar vooral de wondbaarste en tevens meest- begeerde plek van liet Turksche rijk, de zee straten, die de Zee van Marmara met de Advertentiën voor dit blad worden aangenomen tot 's namiddags I UUR op den dag der uitgave. [t'eeren, [sporen [leidde, Z. Ziehier DE TOESTAND.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 1