ffeüstrijfl in het Voordragen Borgsclie Draineerlinizen, G. 11. CRÊP0N. Kerk en School. Laiidbouwberichteii. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentie n. op D.V. Woensdag 31 Maart 1915, II. Landbouwers N. Y. „DE HOOP Karpetten, Deur- en Fantasiekleedjes, Vloerzeil, Tafelzeil, Wasdoek, Cocostapijt en -Looper, Cocosmatten, China- en Japamnatten, Pluchen, Wollen en Wasch- echte Tafelkleeden, Linnen-, Tullen-, Vitrage- gordijnen, Gordijnkanten en Franjes, Hoeden en Petten. Ontvangen: Toegang vrij, ook voor niet-Militairen. J. L. JURRIJ-HOEBÉ. Axel. Op de gewijzigde en suppletoire kiezerslijst voor deze gemeente komen voor 953 kiezers voor de Tweede Kamer, 953 kiezers voor de Prov. Staten en 906 kiezers voor den gemeenteraad. Boven Hulst werd Woensdagmorgen een vliegtuig waargenomen op groote hoogte. Blijkbaar dezelfde vlieger, die o. a. ook te Hoek en omgeving werd gezien. In de Maandagavond gehouden raads vergadering van Groede werd besloten adhaesie te betuigen aan het bekende adres van Hoek inzake bedijking van den Braakman en ver bindingsweg tusschen beide Z. Vlaanderens. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor een raadszetel te Nieuwvliet werd gekozen de heer J. Sonnevyle met 42 stemmen. Op den heer A. Schijve waren 35 stemmen uit gebracht. Het vervoer met de Zeeland. Van af 24 Maart worden met de mailhooten der maatschappij „Zeeland" geen Belgische, Fransche, Engelsche of Russische mannen van 1845 jaar vervoerd. Om 7 uur Donderdagmorgen is te Vlissingen op groote hoogte een tweedekker gepasseerd. Er werd op geschoten door de wachtposten en van de oorlogsschepen. Het vliegtuig verdween in de richting van de zee. De op de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen in aanbouw zijnde torpedoboot Z 5 voor de Nederlandsche marine, zal op 1 April a. s. te water worden gelaten. Woensdagmorgen werden boven de Schelde bij Hansweert twee vliegtuigen waargenomen, die in Westelijke richting vlogen, een daarvan keerde eenigen tijd later terug, vloog eenige malen heen en weer en landde ten slotte onder Kruiningen. Het bleek een Engelsch toestel te zijn, gemerkt 1001, en bemand met een Engelsch vlieger. Deze werd geïnterneerd. Hij was des morgens in de vroegte te Duinkerken opgestegen. Dit is het achtste toestel dat sedert het begin van den oorlog in onze provincie neer kwam. Nader wordt gemeld, dat de officier, die zich bevond in het Engelsche vliegtuig, dat in Kruiningen is geland, B. Crossley Meates heet. Hij zal worden geïnterneerd. De vlieger is niet gewond. Het vliegtuig kwam uit de richting van Antwerpen. Het had met twee andere daar bommen geworpen. (M. C.) Dinsdagmiddag werd een mijn, drijvende aan de kust te Westkapelle, door de Hydra beschoten. Na tal van schoten gelost te hebben, werd de mijn tot ziuken gebracht. De vergadering van het Provinciaal Comité op Woensdag werd door den voorzitter den heer J. H. Blum na 't zingen van Ps. 275 en het lezen van Ps. 80 met gebed geopend. De voorzitter wierp in een openingswoord een terugblik op de geschiedenis der laatste jaren en las een schrijven voor van den heer Koel- mans, waarin Z.Ed. mededeelt, dat hij met het oog op zijn leeftijd genoodzaakt is zijn ontslag te nemen als secretaris van het Prov. Comité en lid van het moderamenbenevens een schrijven van den voorzitter zelf naar aanleiding van deze ontslagaanvrage aan het moderamen. De voorzitter voegde er de mededeeling aan toe, dat Z.Ed. het voorzitterschap slechts voor een jaar op zich had genomen, wenschte neer te leggen. De voorzitter verbond hieraan een krachtig woord van opwekking tot verbetering der organisatie en versterking der actie. Wat de vacature aangaat adviseerde het bestuur om den heer Koelmans te bedanken voor het vele door hem verricht, en hem te verzoeken op zijn ontslagaanvraag als lid van het Mode ramen terug te komen. De heer Mulder deelde mede, dat in en door het Moderamen alle mogelijke pogingen zijn aangewend om den voorzitter van besluit te doen veranderen, doch tot aller smart hierin niet geslaagd te zijn. De vergadering vereenigde zich unaniem met 't denkbeeld om den heer Koelmans te danken en hem te verzoeken in 't Moderamen te willen blijven. Algemeen was men van oordeel, dat het Moderamen moet bestaan uit zeven leden. Uit de dubbeltallen Gerlach van St. Joosland en MerckensLanting uit Tholen en Buijsse uit Goes, werden gekozen de heeren Geriach met 20, Lanting (door Buijse aanbevolen, opdat ook Tholen vertegenwoordigd zij) met 14 tegen 6 op dr. Merckens en 12 op Buijse. Namens de vergadering werd door den heer Geschiere aan den afgetreden voorzitter het eerelidmaatschap van liet Provinciaal Comité aangeboden. De vergadering keurde goed dat een volgend jaar een plaatselijke partijdag te Zierikzee zal gehouden en door het Prov. Comité geldelijk zal gesteund worden. De Penningmeester bracht verslag uit om trent den staat der kas. Ter vergadering bleken aanwezig 5 leden van het Moderamen, de heeren Blum, Heems kerk, Mulder uit Zierikzee, De Jager uit Baarland en A. S. J. Dekkerafwezig de heer Koelmans voorts waren vertegenwoordigd de Centralen Goes, Zierikzee en Hontenisse 13, benevens de Kiesvereenigingen van Goes, Heinkenszand, Wolfaartsdijk, Wemeldinge, Baarland, Zierikzee, Biggekerke, Grijpskerke, Kruiningen, Oudelande, Nieuwdorp, Domburg, Gapinge, Serooskerke, Middelburg, Ierseke en Driewegen. (De Zeeuw.) Van af Maandag 29 Maart a. s. is de Zomer dienst van de Prov. boot op de Wester-Schelde als volgt Van Vlissingen naar Breskens vm. 5,20, 7,15, 10,15, nm. 12,30, 3,43. Van Breskens naar Vlissingen vm. 5,50, 8,—, 11,15, nm. 1,05, 4,10. Van Vlissingen naar Ter Neuzen vm. 6,30, 9,20*, nm. 12,15 3,43, 5,45. Van Ter Neuzen naar Vlissingen vm. 5,30, 7,50f, 10,40, nm. 2,—, 5,05. Woensdag. Van Ter Neuzen naar Iloedekenskerke vm. 8,10 Iloedekenskerke naar Ter Neuzen 8,40 Alle booten leggen te Borssele aan. Deze boot vaart niet des Woensdags. t) Deze boot legt niet te Borssele aan. Geref. Kerken. Beroepen te Lochem-Barchem II. L. Both te Eindhoven. Aangenomennaar HeerlenG. J. Pontier te Waardhuizen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Benthuizen: P. Kruit te Gou derak. (Van onzenLandbouw-Medemerker). Op sommige Zeeuwsche torens is men de gewone vlaggen door zulke, gemaakt van hout of plaatijzer, gaan vervangen. Een schipper uit Drontheim vertelt nu in een daar verschijnend blad, dat Nederlandsche schippers op zee eveneens blikken vlaggen beginnen te hijschen, om den oorlogsschepen ook bij stil weer het herkennen van hun nationaliteit gemakkelijk te maken. De hoeveelheid steenkool, die uit Duitsch- laud in de laatste dagen in Holland ingevoerd wordt, wordt steeds kleiner en bedraagt slechts een vierde deel van de hoeveelheid voor enkele weken. Op sommige stations moeten de spoorweg maatschappijen reeds vanhunreservevoorraden gebruik maken. Toen 'een soldaat naar zijn garnizoen te Maastricht terugkeerde, ontmoette hij op den weg tusschen Gronsveld en Maastricht een wagen, door twee paarden getrokken. De lading bestond vaten petroleum, en nauwelijks had de soldaat dit bemerkt, óf hij nam een air aan, alsof hij te beschikken had over een sterke patrouille. Met een stuk hout maakte hij een schietende beweging, en deze beweging sorteerde reeds dit effect, dat de wagen door de geleiders in den steek werd gelaten, ter wijl op de afgespannen paarden werd wegge reden. De soldaat achtervolgde de vluchtenden en gaf allerlei bevelen aan niet onder zijn bereik zijnde soldaten. Door het lawaai ver schenen na eenigen tijd nog een paar mare- chaussee's ten tooneele, die met den soldaat nog den omtrek afzochten. Op den wagen met de petroleum (ongeveer 3000 L.) kon beslag gelegd worden tevens kon de uitvoer worden verhoed, want de petroleum zou over de Maas per bootje naar België gebracht worden. De personen, die mede in het com plot waren betrokken en bestemd waren, om de petroleum in ontvangst te nemen, waren wel gezien door den soldaat, doch hij kon ze niet aanhouden Wagen en petroleum werden naar de marechaussee-kazerne te Eysden over- gebrackt. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 28 MAART 1915. VRIJDAG 2 APRIL 1915. 's Gravenhage. Hedenmiddag kwam de Minis terraad in spoedeischende vergadering bijeen, waarschijnlijk in verband met het in den grond boren van het Nederlandsche stoomschip „M^dea". Londen, 26 Maart. Het Nederl. stoomschip „Medea" geladen met 14 a 15 duizend kisten sinaasappelen, voor de Londensche markt be stemd, is bij Beuchy Head door den Duitschen onderzeeër U 28 in den grond geboord. Een Engelsche torpedojager heeft de be manning van de „Medea" opgepikt. De onderzeeër gaf de bemanning tien mi nuten tijd het schip te verlaten, waarna 45 minuten later het schip gezonken is. Na twee uur te hebben rondgeroeid is de bemanning opgepikt. Parijs, 26 Maart. Het gisterenavond elf uur verschenen officiëele bulletin luidt Er valt niets bijzonders te vermelden. Alleen zijn bij dé N. B. de Lorette aan vallen der Duitschers afgeslagen. St. Petersburg. De generale staf maakt be kend Op het gevechtsterrein ten Westen van den benedenloop van de Njemen blijven de RusseD terrein winnen. Op den rechteroever van de Narew en op den linkeroever van den Weichsel hebben geen veranderingen van beteekenis plaats gehad. In dö Karpathen werd met het offensief der Russen in de richting van Barnew en van Uszow succes bereikt. Dë Oostenrijksche troepen, die onder moei lijke omstandigheden optraden, hadden vor deringen gemaakt in de richting van den Lupkow-pas, maar de Russen hebben met een stormaanval de stellingen der Oostenrijkers genomen op den grooten kam der Beschieden. Zij veroverden een bosch, dat door ijzer draadversperringen was versterkt, en de Russische infanterie maakte zich meester van een complex van loopgraven, waarna de hoofdstelling der Oostenrijkers genomen werd. Na de stellingen der Oostenrijkers op 600 pas met geschut te hebben beschoten, trokken de Russen door een met palissaden versterkte diepe gracht ee veroverden zij de door de Oostenrijkers krachtig verdedigde stellingen. Bij in (gesloten massa gedane tegenaanvallen werden de Oosteurijkers gedeeltelijk vernie tigd. Op 24 dezer trokken de Oostenrijkers weer uit hunne stellingen terug en lieten 10 offi cieren, 156 man en verscheidene machine- géweren in de handen der Russen achter. MIDDELBURG, 25 Maart. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gering, met weinig vraag. Handel in peul vruchten wegens uitvoerverbod gestremd. Nieuwe Tarwe f 16,a f 17,— per 100 kilo Wintergerst f—a fZomergerst f a fper 100 kilo; Kroonerwten fa f Witte Boonen fa fRonde Bruineboonen fa f Lange dito fa falles per mud; Maanzaad f a f per 50 kilo's Noteering van boter en eieren. Boter f 0,70 a 0,76, voor particulieren f 0,78 per 1/i kilo. Eieren f 3.60, voor particulieren f 4.— per 100 stuks. DAGEN Voorm. Nam. Zaterdag 27 Maart 11.16 11.44 Zondag 28 0.8 Maandag 29 0.28 0.47 Dinsdag 30 1.5 1.23 Woensdag 31 1.40 1.57 Donderdag 1 April 2.14 2.32 Vrijdag 2 2.50 3.9 door de Militairen, des avonds ten 7 ure, in het lokaal „B e t h e 1", alhier. Bij den uitgang is een bus aanwezig ter bestrijding der kosten voor het Militair Tehuis. Wachtende een lading uit liet schip genomen aan voordeelige prijzen. Beleefd Aanbevelend, Aanbevelend. Prachtig nieuw Provinciaal Comité. De stikstofbemesting in het oorlogsjaar. We zitten niet bij de pakken neer, noch de Re geering, welke bij haar dagelijksche hoofdbrekende beslommeringen, weer direct met den oorlog in verband staande, de eischen van den landbouw niet vergeet, noch de landbouwers zelf, die de lessen hun gegeven, goed ter harte schijnen te nemen. Van alle kanten verneemt men toch de dringende aanvragen om kunstmest en nu en dan de klachten van de landbouwers, dat ze niet de gewenschte kunstmest in de gevraagde hoeveelheid kunnen krijgen op den tijd dien ze gewoon zijn. De landbouwers willen dit jaar hun bedrijf zoo intensief mogelijk voeren, ze willen den grond zooveel mogelijk doen opbrengen opdat de oogst van 1916 groot genoeg zij om ons land te voeden. Vandaar ook, dat ze zoo driftig zijn, zoo gehaast om in het bezit te komen van de noodige Kunst meststoffen. Intusschen moeten ze bedenken, dat men geen ijzer met handen kan breken. De Re geering doet alle mogelijke moeite om in de be hoeften te voorzien. Gij wilt op het oogenblik natuurlijk c h i 1 i s a 1 p e t e r. Ik zeg „natuurlijk", omdat, niettegenstaande den hooger prijs, veel hooger dan gewoonlijk toch, de landbouwers om chilisalpeter schreeuwen. Zij weten wel, dat hl is de prijs nog zoo hoog, zij het chilisalpeteter moeten hebben. Men moge hun wijs willen maken, dat er andere stikstofhoudende kunstmeststoffen zijn, eveneens geschikt voor de overbemesting dergranen, voor de late bemesting der suikerbieten, daarvan gelooven zij niet. Zij weten bij ervaring, dat chili salpeter aanstonds werkt, zij kennen de heilzame gevolgen van een handvol chilisalperer op tarwe, rogge, gerst, koolzaad en straks op haver en later op suikerbieteu. Een bewijs, hoe diep geworteld bij de landbouwers de overtuiging is gevestigd, dat men zonder chilisalpeter niet krachtig boeren kan, dat het zonder chilisalpeter onmogelijk is, het be drijf intensief te voeren, is dit dat niettegenstaande allerlei omstandigheden welke het gebruik van chilisalpeter tegenwerken, de vraag om chilisal peter enorm hoog is. De minister heeft een Com missie benoemd, die ervoor moet zorgen, dat zoo veel mogelijk in de behoeften aan chilisalpeter zal voorzien worden. Wanneer er niet genoeg aan gevoerd wordt, moet deze commissie zorgen voor een verdeeling in verhouding van de aanvragen. Voortdurend kan echter nog meer aangevoerd worden. Wie dus nu zijn kwantum niet krijgt kan de rest over eenige weken ontvangen. .Bestel dns maar gerust, zooveel ge noodig hebt, zooveel als ge vorige jaren genomen hebt, des noods meer, als ge intensiever dan gewoonlijk wilt boeren. De prijs van het chilisalpeter vervolgens de laatste opgaven niet hooger zijn dan f 15,60 per 100 K.G. voor groote ladingen. Bij kleinere afnamen worden de prijzen iets hooger. Verder kan ook voor over- zakken enz. iets gerekend worden. De prijzen zullen dus varieeren tusschen f 15,60 en 15,80. Als ge veel noodig hebt is het raadzaam de benoodigde hoeveelheid over verschillende leveringen te ver- deelen en niet allen in één levering te vragen. De Duitsche steenkool. Een goede vangst. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Bed. H. Avondm. Axel Kérkdreef 9 uur Leeskerk en 2 uur Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur Ds J. II. Lammertsma en 2 uur Leeskerk. Zaamslag 9 en 2 uurDs. H. P. M. deWalle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur Ds. A. Timmerman. Bevestiging van nieuwe lidmaten. Sluiskil 9 en 2 uur Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenlioltz. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen b'/j uur, Evangelisatie. Goede Vrijdag. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Bed. II. Avondm. Sluiskil 2 uur, Dhr L. Dek. n V n n Directeur, G. F. P. VAN DER PEUL. afgepast en aan het stuk. afgepast en aan het stuk.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3