Binnenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Onze Leestafel. B ur'g e r 1 ij k e Sta 11 d. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Een Engels' \chip getorpedeerd. De oorlogsleening van Duitschland. Van het Oostelijke gevechtsterrein. Aangevallen schepen. TER NEUZEN, 23 Maart 1915 LONDEN, 21 Ma (Reuter.) Een Duitscho duikboot heeft bede. middag het stoomschip Cairntorr, van Newcastle naar Genua, bij Beachy Head in den grond geboord. De be manning van 34 koppen is gered. BERLIJN, 21 Maart. (Wolff. Officieel.) Op de oorlogleeningen is, voor zoover tot heden bekend, voor 9 milliard ingeschreven. KEULEN, 21 Maart. Een telegram van uit Saloniki aan de Koelnische Zeitung verzekert, dat volgens getuigenis van reizigers voor Lemnos 7 Engelsche en Fransche oorlogs schepen liggen, die bezig zijn de geleden schade te herstellen. Hetzelfde blad verneemt uit MilaanDe Perseveranza constateert, dat de eerste ern stige aanval van de bondgeuooten op de Dardanellen onder groote verliezen is mislukt. Deze mislukking zal bij de mohammedanen en op den Balkan grooten indruk maken. De verliezen var. de bondgenooten schat dit blad op ongeveer 3000 man. ST. PETERSBURG, 21 Maart. (Pet. Tel.- Ag.) Mededeeling van den grooten generalen staf Ten westen van de Midden-Njemen wordt onze aanvallende beweging met goed gevolg voortgezet. Op de andere gevechtsterreinen op den rechter- en den linkeroever van den Weichsel en in Oost-Galicie zijn geen veranderingen van beteekenis' In de Karpathen hebben onze troepen in de streek van Avidnik en Smolnik een be langrijk resultaat verkregen door eenige ge deelten van de hoofdstelling van den vijand te nemen en 2400 man met 46 officieren ge vangen te maken en 2 kanonnen en 5 mi trailleurs te vermeesteren. Alle aanvallen van den vijand in de richting van Uszok en Mounkatch zijn met goed gevolg afgeslagen. Bij Przemysl wordt het artillerie-gevecht op krachtige wijze voortgezet. Opliet westelijke front hebben wij het dorp Krassitchine bezet. Aan den geheelen omtrek van de vesting werd het garnizoen in de richting van de fortenlinie teruggeworpen. De overgave van Przemysl. ST. PETERSBURG, 22 Maart. (P. T. A.) Naar het groote hoofdkwartier meedeelt heeft de vesting Przemijsl zich vanochtend aan onze troepen overgegeven. In het hoofdkwartier is in tegenwoordig heid van den Tsaar, den grootvorst-opper bevelhebber en den - generalen staf een te deum opgedragen. Volgens het Vad. zijn in het Kanaal en de om ringende zeeën tot en met de Shetlandsche eilan den [d i. het geheele door Duitschland tot oorlogs- terrein verklaarde gebied] de volgende schepen getroffen of aangevallen 4 s.s. „Dinorah", Fransch, 16 mijl van Dieppe, 18 Febr. Vin. 3 uur. Gat in den romp kon met hulp van visschersvaartuigen Dieppe bereiken. 2 s.s. „Belridge", Noorsch petroleumtankschip, voor 20 jaar gecharterd door Amerikaanscke Mij. Met petroleum van New-Orleans naar Amsterdam, voor Hollandsch reeder, geconsigneerd aan de Nederl. Regeering. 19 Febr.,'s morgens vroeg. Gat in den romp. Bereikte met voorschip vol- water Deal. 3 s.s. „Cambank", Engelsch. Van Cardiff naar Liverpool. In de lersche Zee bij Anglesy midden- scheeps getroffen, 20 Febr., zonder waarschuwing 8 man gedood door ontploffing, 2 verdronken bij in de booten gaan. 4 s.s. „Downshire", klein Engelsch kolenschip. lersche Zee (bij Belfast), 20 Febr. nm. 5 uur. Door onderzeeër gewaarschuwd5 minuten om in de booten te gaan. Daarna schip tot zinken gebracht. 5 s.s. „Victoria", mailboot Folkestone-Boulogne. 22 Febr., 's avonds kort na verlaten Boulogne. Torpedo miste doordat hij 30 yards vóórbij den steven schooter waren 92 passagiers [burgersj aan boord, waaronder van neutrale Staten. 6 s.s. „Branksome'', Engelsch, van Cardiff naar China. 23 Febr. 2 uui nm. Z.-O. van Beachy Head. Schip ernstig beschadigd 18 man der bemanning te New Haven aangebracht. 7. s.s. „Oakley", Engelsch, 23 Febr. nm., bij Rye gezonken bij Folkestone. Bemanning gered. 8 s.s. „Rio Parana", Engelschop weg naar Portoferrajo [Elba]24 Febr., bij Beachy Head. Bemanning gered. 9 s.s. „Rio Parana", Engelsch, naar Newport News24 Febr., bij Beachy Head. Bemanning gered, uitgezonderd 3 Chineezen, die door ontplof fing gedood werden. 10 s.s. „Deptford", Engelsch; 24 Febr., bij Scar borough. Bemanning op 1 na gered. 11 s.s. „West Coast", Engelsch, van Liverpool. Getroffen '24 Febr. bij Beaehy Head. Bemanning gered. 12 Duitsche onderzeeboot, naam onbekend. 24 Februari, bij Beachy Head door ss. Thordis geraakt en beschadigd. Onderzeeër kon met averij naar de vlootbasis terugkeeren. 13 Duitsche onderzeeboot „U 8"; 3 Maart, bij Dover. Tot zinken gebracht door Engelsche tor pedojager. Bemanning 29 koppen, gevangen ge nomen. Niet met krijgsmanseer behandeld. 14 s.s. „Lydia", Engelsche passagiersboot van Jersey naar Southampton met 60 passagiers. Datum niet vermeld, in elk geval na 3 Maart. Torpedo van onderzeeboot miste. 15 s.s. „Berylrove", Engelsch, kolenboot. Plaats niet vermeld 7 Maart. Gezonken bemanning gered. 16 s.s. „Tangistan", Engelsch, 8 Maart, bij Scar borough 37 van de 38 man equipage verongelukt. 17 s.s. „Blackwood", Engelsch, 8 Maart, bij Hastingsbemanning van 17 koppen gered. 18 s.s. „Princess Victoria", Engelsch, 8 Maart bij Liverpoolbemanning van 34 koppen gered. 19 Duitsche onderzeeboot „U 12", 10 Maart door de Britsche torpedojager „Ariël" tot zinken gebracht- Plaats onbekend. Van de bemanning ten getale van 20 werden 10 gered [volgens Duitsch bericht 10 van de 28.] 20 Engelsche hulpkruiser „Bayano", 13 Maart 27 man gered. Plaats onbekend. 21 s.s. „Hanna", Zweedscli, van de Tyne komend, 13 Maart, bij Scarborough. Bemanning op 6 man na gered. Kapitein beweert op een mijn geloopen te zijn. 22 s.s. „Headlands", Engelsch. 12 Maart door de „U 29". Bij de Scilly-Eilandenbemanning gered. 23 s.s. „Andalusian" als 22. 24 s.s, „Indian City" als 22. 26 s.s. „Andenwen", Engelsch, 11 Maart, in het Kanaal, tusschen Cherbourgh en Exmouth. 26 s.s. „Florazan", Engelsch, 11 Maart. In den mond van het Kanaal van Bristol. De bemanning op 1 stoker na, gered. 27 s.s. „Hartdale", Engelsch, 13 Maart, bij South Rock in het lersche Kanaal ten Z. van Dublin. Niet gezonken, bemanning op 2 na gered. 28 s.s. „Fingal", Engelsch, 15 Maart, bij Northum berland. Zes personen omgekomen. 29 s.s. „Atlanta", Engelsch, 14 Maart, ten W. van IJsland. Niet gezonken. 30 s.s. „Leeuwarden", Engelsch, van Londen naar Harlingen, 17 Maart, ten W. van Hoek van Holland bij het lichtschip „Maas". Bemanning [15 man] kreeg 5 minuten om in de booten te gaan. Allen gered. Protest tegen Christus-films. Namens den Kerkeraad der Ned. Ilerv. Gemeente te 's Gravenhage is volgens het Vad. het volgende adres gericht tot B. en W. dezer gemeente. „Met groote droefheid heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage er kennis van genomen, dat reeds verschei dene jaren het lijden en sterven van Jezus Christus gemaakt wordt tot het onderwerp van bioscoop-voorstellingen. Krachtig meent "bovengenoemde kerkeraad daartegen protest te moeten aanteekenen. De christelijke gemeente belijdt in het kruis van Christus haar redding te vinden. Het Lijdensevangelie is haar de blijde boodschap van de vergevende liefde Gods en tegelijkertijd de aangrijpende prediking van de macht dei- zonde en van het oordeel door God over de zonde geveld. Haar is niets heiligers dan het kruis van den Verlosser. Moet zij dan niet met verontwaardiging zien, dat bioscopen zich uit winstbejag aan haar heilig bezit vergrijpen en zoodoende aan het godsdienstig leven ernstige schade toebrengen Het is daarom dat de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenhage, die over de godsdienstige belangen der gemeente heeft te waken, zich met het eerbiedig verzoek tot uw college richt, deze bioscoopvoorstellingen te eenenmale te verbieden, opdat niet alleen duizenden niet in hun godsdienstige gevoelens worden gekwetst, maar ook velen, vooral jonge menschen, niet in de verleiding komen om als een oorzaak van vermaak te beschou wen, wat moet zijn een oorzaak van veroot moediging en berouw. Levensmiddelen voor on- en min vermogenden. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters de volgende circulaire gezonden Bij de debatten over den economischen toe stand, onlangs in de Tweede Kamer der Staten- Generaal gehouden, zijn verschillende wenschen verband houdende met de prijsstijging van de levensmiddelen kenbaar gemaakt. De nadere overweging van deze wenschen geeft mij aanleiding u het volgende mede te doelen. Ik ben bereid ten behoeve van de on- en minvermogenden in uwe gemeente tarwemeel, tarwebloem, varkensvleesch, spek, vet, groen ten en aardappelen beschikbaar te stellen tot prijzen, welke in uwe gemeente vóór de maand Augustus 1914 als normale prijzen golden. Ik laat aan u over te bepalen, welk deel der bevelking uwer gemeente als on- of min vermogend moet worden beschouwd en in verband daarmede liet vaststellen van de hoeveelheden der genoemde waren, die be schikbaar gesteld moeten worden. De beschikbaarstelling zal gebonden zijn aan de volgende voorwaarden lo. de uit de beschikbaarstelling voort vloeiende kosten worden voor de helft ge dragen door het rijk en voor de wederhelft door uwe gemeente 2o. de distributie onder de verbruikers zal zooveel mogelijk geschieden door bemiddeling van de winkels, waar zij gewoon zijn hunne waren te betrekken 3o. namens ondergeteekende mag op de distributie die controle worden uitgeoefend, die door hem wenschelijk wordt geacht. Wanneer door u de beschikbaarstelling van één of meer der genoemde waren wordt ge- wenscht, verwacht ik daarvan mededeeling, met opgaaf van de verlangde hoeveelheden en het plan der distributie. (Stct.) De nieuwe kiezerslijst. De min. v. binnenl. zaken heeft als zjjn meening aan Ged. Staten, ter kennisgeving aan de gemeentebesturen, kenbaar gemaakt, dat zij, die in 1915 kiesbevoegdheid zouden erlangen voor prov. staten of gemeenteraad, voor die bevoegdheid komen te staan op de suppletoire lijst. £ij krijgen dus twee volg- nommers. De zilverbons van 5 gulden worden 25 Maart ingetrokken. Tot 3 April zal dan nog gelegenheid bestaan ze in te wisselen bij de betaalmeesters, rijksbelastingontvangers en postkantoren (ook bijkantoren, geen hulp kantoren) en wellicht zal er daarna nog bij het agentschap van het ministerie van finan ciën gelegenheid tot inwisseling zijn. De Klipperaak Janna, kapitein P. Gau- mère, komende over de Wadden met bestem ming naar Borkem, is door de recherche naar Zoutkamp opgebracht. Het schip wordt vast gehouden. De lading grint wordt vooronder zoek door de militairen gelost. Zaterdagavond kwamen hier met den Gent- schen trein de bemanningen aan der Neder- landsche stoomschepen Zaanstroom en Bata vier V, welke schepen Donderdagmorgen door de Duitsche duikboot U 2S waren aangehouden, zooals we elders in ons blad vermeldden. De bemanning met uitzondering van de officieren waren te Zeebrugge vrijgelaten. Eveneens de Nederlandsche passagiers, be nevens de vrouwen en kinderen der Belgische reizigers. Zestien Belgische passagiers waren door de Duitschers gevangen genomen. Woensdagavond om 5Va uur hoopt in het Militair Tehuis (lokaal Bethel) alhier op te treden de heer P. J. Koole, met het onder werp Mohammed en de Koran. Toegang ook voor niet-militairen. Zaterdag en Maandag en zelfs Zondag avond werd in het Ter Neuzensche Bioscoop theater een film getoond over „Quo Vadis" of de Zegepraal des Kruises. Naar het aantal personen te oordeelen dat er's avonds gebruik van maakte, zou men tot de gedachte komen dat er nog geen gebrek heerscht in onze ge meente, doch nog geld over is voor deze dingen die men best missen kan als het moet. Axel. Van de 400 behoeftige vluchtelingen die hier vertoefden zijn er 150 naar de kampen vertrokken. 250 hunner wilden liever onze gemeente niet verlaten en voorzien nu in hun eigen behoeften. Van de commissie tot ondersteuning ont vangen nog 80 personen onderstand. Axel. Het was stampvol Zondagavond m het gebouw der Geref. kerk alhier. De wel- Eerw. Heer Ds. Chr. Bruins nam afscheid van zijn gemeente wegens vertrek naar Winscho ten (Groningen). Ilij had tot tekst gekozen 1 Petrus 5 10. Ds. Lammertsma sprak Z.Ew. toe namens kerkeraad en gemeente en Ds. De Walle namens de classis. Een vijftal jaren was Ds. Bruins in deze gemeente werkzaam. Hulst. Zaterdag verscheen het laatste nummer van De Volkswil, die den laatsten tijd Het Natuurrecht heette. Notaris Van Dalsum zal nog in één nummer verantwoording van zijn werk doen. De drukker er van heeft het Weekblad voor Z.-Vlaanderen O. <fc W. deel, dat in Goes verscheen, overgenomen. Hij hoopt alzoo deze propaganda eenigszins voort te zetten. Koewacht. B. de B. van Stekene, die in den nacht van Woensdag op Donderdag een hoeveelheid vlas over de grens trachtte te brengen en die daarbij door een geweerschot in de dij getroffen werd is Zaterdag aan de bekomen verwonding overleden. De B. een goede vijftiger, die een vrouw en een aantal kinderen achter laat was in deze streek een zeer bekend smokkelaar. (M. C.) Zondagmorgen is te Westkapelle bij dijk- paal 12 een Duitsche mijn aangespoeld, ze was gemerkt M. D. W. U 714 en is onder militaire bewaking gesteld. Geref. Kerken. Beroepen: te Harderwijk: K. Dijk, te Rijs wijk (Z.-IL). Ned. Herv. Kerk. Beroeper.: te Nieuw-Vosmeer. J. Petri, cand. te Haarlem. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Woensdagavond om 81/* ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. De goede belijdenis. Een bundel stichtelijke overdenkingen voor hen, die komen tot openbare belijdenis des geloofs. 184 blz. Gebonden voor f2.25. 's Gravenhage H. J. SPRUIJT. Nu dezer dagen weder jeugdige leden der gemeente toegelaten worden tot de openbare belijdenis des geloofs, zullen velen hunner gaarne een aandenken aan deze voor hun zoo gewichtige ure bezitten. Het is ons een waar genoegen, een mooi .boek te kunnen aankondigen, dat opzettelijk voor dit doel geschreven weid. De heer Spruyt zendt hiermede zijn eersteling de wereld in. En het moet gezegd worden, die eersteling ziet er keurig netjes uit. Papier, druk, de band, alles is even fraai. Voor het uiterlijk van het boek hebben wij dus allen lof. En de inhoud beantwoordt aan dat uiterlijk. Trouwens, dit zal niemand verwonderen, wanneer wij zeggen, dat elk der volgende schrijvers er naar aanleiding van een Schrift woord eene overdenking voor geleverd heeft: dr. B. Wielenga, dr. K. Dijk, dr. G. Keizer, ds. J. J. Miedema, ds. H. W. Laman, ds. W. H. Gispen Jr., ds. J. C. Rullmann, ds. F. C. Meijster, ds. K. Fernhout, ds. R. E. van Arkel, ds. J. Douma en ds. C. Lindeboom. De namen der schrijvers reeds staan er borg voor, dat hier uitnemend werk geleverd wordt. Wie dan ook, gelijk wij, inzage van het werk genomen en een of meer der overden kingen gelezen heeft, zal het met ons eens zijn, dat dit boek voor jeugdige lidmaten een kostelijk en zeer passend geschenk is. Wij kunnen niet nalaten, den lieer Spruyt met zijn eerste uitgave van harte geluk te wenschen en de hoop uit te spreken, dat velen onzer lezers mede door onze aanbeveling ge noopt zullen worden, zich dit boek aan te schaffen. Het verdient onze aanbeveling ten volle. Naar we vernemen zal óók de 2e druk van Mr. Philip Mauro, 666. Het Getal des Menschen, spoedig uitverkocht zijn. Het is voorzeker ook geen wonder. Zoo'n boek moet vele drukken beleven. Het is een boek wat thans het meeste op gang maakt. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkingen. 18 Maart. Jacobus Snap, oud 24 j., jm. en Jacoba Janneke Bareman, oud21j.,jd. Joseph Wagenaar, oud 30 j., jm. en Dina de Kubber, oud 30 j jd. Geboorten. 15 Maart. Mathilda Anna lledwig d van Elsa Agnes Rindert. Dirk, z. van Louis Alexis Frederic Le Mat en van Hendrika Adriana Turkenburg. 16 Maart. Johannes Adrianus, z. van Jan Dieleman en van Johanna Adriana van der Hooft 19 Maart. Jacoba Adriana, d. van Pieter Verduin en van Elisabeth Dooms. Overlijden. 16 Maart. Anna Catharina, oud 13 j d. van Petrus Vernimmen en van Rozalia Maria de Rijk. 17 Maart Pieternella Paulina, oud 29 j., d. van Gelein van de Velde, overl., en van Suzanna de Kraker. 20 Maart. Boudewijn Elve, weduwn. van Cornelia van der Peijl. Men seint ons uit 's Gravenhage Ter voorkoming van misleiding der boeren in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ons uit zeer betrouw bare bron medegedeeld, dat hoogst waarschijnlijk het verbod van uitvoer van suikerbieten dit jaar zal worden bestendigd, zelfs al zou de oorlog voor don aanvang van den oogst zijn geëindigd. De uitvoer van bietenzaad uit Duitschland zal binnenkort op eene voor ons land gunstige wijze, worden geregeld. PARIJS, 23 Maart. Het bulletin van gisteren avond elf uur deelt mede Op het plateau van N. D. de Lorette hebben de Franschen thans alle loopgraven, waarom in de laatste dagen gestreden is, in hun bezit over een terrein van 10 M. Bij Eparges hebben de Duitschers tegenaanvallen ondernomen om de verloren stellingen te heroveren, doch zij werden met verlies afgeslagen. De Franschen zijn ten Noorden van Batonvillers vooruitgekomen. De Franschen hebben in Argonne de Duitschers twee gedeeltelijke nederlagen toegebracht. Bij Bagatelle hebben de Franschen drie mijnen laten springen en loopgraven der Duitschers bestormd. PETERSBURG, 23 Maart. De Kroonorde 3e kl. is verleend aan generaal Peligronof, wegens de in neming van Pzremysl. PETERSBURG, 23 Maart Officieel. Het vuur van het Duitsche belegeringsgeschut tegen Ozonic is belangrijk verminderd. Het schijnt, dat de Duit schers tijdelijk hunne zware batterijen hebben te ruggetrokken. WEENEN, 23 Maart. De generale staf deelt mede Bij het leger te velde in het gedeelte der Karpathen van den Uszokpas tot Conikna duren de gevechten voort. PETERSBURG, 23 Mrt. De gen. staf deelt mede In de streek aan gene zijde van de Skaraf en in de vallei van Aleskar hebben hevige gevechten plaats. Aan de overige fronten werd niet gestreden. PAR-IJS, 23 Maart. Zeppelins hebben bommen geworpen boven ee Fransche linies bij Villa Cotte- rets. Te Parijs werden 9 uur alle lidïiten gedoofd, de straten bleven in weerwil der waarschuwingen van de politie vol menchen, wijl echter het lucht schip niet kwam opdagen, werden de lichten om 10,40 opnieuw ontstoken, PARIJS, 23 Maart. Van de beide waargenomen Zeppelins vloog de een in de richting van Amiens en de andere in de richting van Compiègue. Te elf uur werden te Parijs andermaal de lichten gedoofd. KAAPSTAD, 23 Maart. Een voorstel van Herzog om den staat van beleg op te heffen, zoodra de indemniteitswet is aangenomen, werd door den Volksraad verworpen. Minister Smuts zeide voornemens te zijn de rebellen beneden den rang van officier vrij te laten, zoodra die wet is aaugenomen. KAAPSTAD, 23 Maart. De troepen der Unie hebben op 20 dezer in Zuidwest-Afrika Scliorsen- burg aangevallen en 200 Duitschers gevaugen genomen en 2 stukken veldgeschut vermeesterd en van Riet, waarop de vijand was terugge- trekken met achterlating van kanonnen en schiet voorraad. ST. PETERSBURG, 23 Maart. De Duitschers hebben van de Bzura uitsluitend mot ontplofbare kogels geschoten. HULST, 22 Maart 1915. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe ƒ15,75, Rogge 13,—, Wintergerst 12,—, Zomergersf 11,50, Haver ƒ13,—Erwten 17,—, Witte Boonen ƒ19,— Bruine Boonen ƒ17,50, Duivenboonen ƒ14,—, Paardenboonen 13,—, Boekweit Lijnzaad 18,—, Aardappels 3,50. Boter per kilo 1,35. Eieren per 26 stuks 1,05. ROTTERDAM, 22 Maart. Binnenl. Granen. Tarwe f 16,50 a f 17,50 Rogge niet aangeboden Gerst f 13,25 a f 13,75 Chevalier f 14,50 Haver f14,a f 14,50 per 100 kilo. Witte Boonen f20,a f21,Bruine Boonen f 14,a f 16,Groene kookerwten f 13,a f 17, Paardenboonen f12,— per Hectol.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3