De Oorlog. te hebben gesproken over de groote macht, door de Engelschen in Frankrijk ontwikkeld, en over de dankbaarheid en populariteit die de Britten daarvoor in Frankrijk hebben geoogst, besluit de Fransche dame haar brief als volgt Frankrijk heeft thans maar één denkbeeld, één doelvoor eens en voor altijd van Duitsch- land af te komen. En voor wie haar daarbij willen helpen van hoeveel voordeel of belang dat voor diegenen zelf ook moge zijn voelt zij diepe dankbaarheid, zoo groote dank baarheid, dat ik geen enkele maal heb hooren zeggen„Wat zou Engeland hebben gedaan zonder Frankrijk Engeland is gelukkig, maar ik ben er niet zeker van of het wel heel tactvol is. De leus „Zaken als altijd" is ik weet het een pijl, op Duitscliland gemiktmaar ik geloof, dat die leus tot misverstand aanleiding geeft. Zonder ook maar een oogenblik de prestaties van de gezamenlijke vloten te kleineeren, is deze gelukkige staat van zaken niet geheel toe te schrijven aan hun (der Britten) macht want anders zouden ook in België en Frankrijk „de zaken als steeds" hun gang gaan. Dat dit niet het geval is, moet worden toege schreven aan het feit, dat die beide landen bloot staan aan een inval. Enkel Engeland is van een inval verschoond gebleven en van den daarmee samenhangenden verplichten krijgsdienst. En wat meer is Engeland vecht zijn strijd uit op het grondgebied van zijn bond genooten. België is vernield eu geruïneerd en in Frankrijk, behalve dat er de vernieling is voorgevallen van 11 van zijn Noordelijke de partementen, worden er weinig of geen zaken gedaan. Werken en fabrieken zijn gesloten, handel en verkeer staan absoluut stil. De grootere genolgen daarvan nu nog daargelaten, kan niemand zich voorstellen hoe sterk deze desorganisatie overal in de Fransche provin ciën en ten platten lande zich noet gevoelen. Allen werden er door getroffen. In sommige plaatsen klept de kerkklok, de tijdgever van het dorp, niet langer het angelus om de beëindiging van de werkzaam heden aan te kondigenook luidt zij geen mis en geen vesper In de kerk wordt niet langer de hoogmis gecelebreerd en zwijgt het orgel. De klokkeluiders, het koor, de priesters, allen zijn zij ten oorlog getrokken. En de cafétjes op het dorpsplein anders op Zon- en marktdagen zoo druk zijn alle gesloten. De mannen in 't zwart, de vrouwen met zwarte sluiers gaan voorbijniemand treedt binnen. Niemand heeft lust, nog minder heeft iemand geld voor café-bezoekwant iedereen heeft wel, ergens, iemand, die zijn sou per dag toegestopt krijgt. „II faut bien lui envoyer tout ce que l'on a". En moeders en echtgenooten ontzeggen zich alles, lijden gebrek zelfs, om den man, die soldaat is, al wat bespaard kan worden toe te zenden. Engeland is, met Frankrijks hulp, aan een inval ontsnaptzijn gebied is ongeschonden geblevenaan zijn vrouwen en kinderen is verschrikking bespaard gebleven. Kan Enge land ooit beseffen een hoe groote schuld het aan Frankrijk heeft Men schrijft ons uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen In de paar laatste dagen is de troepenver plaatsing in België zeer groot. Volgens ge tuigenis van personen (Belgische ingezetenen), die wij gisteren, Zondag, aan de grenzen spra ken, komen er lieele legers langs de groote route, dat is langs de lijn BruggeBrussel, af, die in de richting Gent en Antwerpen teruggaan. Ook langs de grenzen staan thans geheele nieuwe postennaar wij vernamen, zijn de vorige manschappen in de richting van het front vertrokken. De grensposten bestaan nu hoofdzakelijk uit bereden manschappen en in de naburige grensgemeenten liggen ook vele tot de marine behóórende soldaten. In de omgeving van Maldeghems grondgebied zijn ongeveer 1300 soldaten ingekwartierd. Ook te Brugge is het vol met soldaten van verschil lende regimenten. Auto's en verschillende voertuigen rijden af en aan van en naar het front. Mag men de Duitsche manschappen ge- looven, dan gaan hun troepen in de richting van Oostende terug. Nog srerker drukte er een zich uit, die wist mede te deelen, dat de bondgenooten op een dag van de afgeloopen week, zoo ze nog een paar uren langer had den kunnen vechten en zij meer reserves bij de hand hadden gehad, doorgebroken zouden zi]n. Zij hadden binnen Oostende kunnen zijn, maar voor de versche manschappen, die de Duitschers konden aanvoeren, moesten de bondgenooten terug. Dat er in de laatste drie dagen hard wordt gestreden, getuigt het kanongebulder, dat geen oogenblik ophoudt. Zelfs bij nacht wordt steeds doorgeschoten. Zondag tegen den avond werd in de richting van Zeebrugge vermoe delijk nog op een vliegmachine geschoten met kanon- en salvovuur uit klein geweer. Er worden drukke verkenningen gedaan langs de geheele kust. (N. R. C.) Men seint uit Oostburg aan de N. R. C. Gistermorgen heeft onder de gemeente Sint Kruis bij den Lingeput een Engelsche twee dekker, gemerkt Aéro no 753, een noodlanding gedaan. In het vliegtuig bevonden zich twee vliegers. Zij waren des morgens in de richting Duinkerken opgestegen voor verkenning langs de kust, waar zij door de Duitsche troepen fel beschoten werden, zonder echter getroffen worden. Bij de Hollandsche grens kregen zij een defect aan den motor, waardoor zij.ge dwongen werden hier te landen. In het eerst waren zij nog van plan te ontvluchten, doch door de spoedige komst van militairen en burgers zagen zij van hun plan af. Zij zijn naar Oo'fetburg overgebracht en geïnterneerd. Heden zouden zij naar Groningen gaan. De vliegers waren in het bezit van een Mauser geweer, revolver en patronen, benevens ver schillende kaarten, welke zij aan de militairen overhandigden. De machine was eerst in Januari jl. gebouwd. Het stoomschip Batavier V, dat Woensdag avond van Rotterdam en Donderdagmorgen van Hoek van Holland naar Londen is ver trokken, hebben de Duitschers op Zee aan gehouden en naar Zeebrugge gebracht. Van de aankomst aldaar is van den gezag voerder van het schip bericht ontvangen. De lading van de Batavier V bestaat uit stukgoed en levensmiddelen. Aan boord be vinden zich ongeveer 50 passagiers, voor een deel Belgen. In verband met deze aanhouding is er geen Batavier naar Londen vertrokken. Uit Amsterdam meldt men In verband met het opbrengen door de Duitschers van het stoomschip Zaanstroom, van de Hollandsche Stoombootmaatschappij te Amsterdam, heeft de directie van deze maat schappij meegedeeld, dat het schip uitsluitend levensmiddelen aan boord had, voornamelijk eieren, nl. 300 ton. Contrabande was er absoluut niet in het schip. De directie be schouwt het opbrengen dan ook als een weder rechtelijke daad. De regeering is bezig, de zaak te onder zoeken. Op welke wijze de Zaanstroom is aange houden is niet bekend. Aan boord was alles wel. Over het voorgevallene met het stoomschip Batavier V, kapitein Lindeman, wordt nog het volgende medegedeeld Donderdagochtend om half vijf is de Batavier V van Hoek van Holland vertrokken en werd omstreeks 6V2 uur daarna, ongeveer 6 of 7 mijl west ten zuiden van het vuurschip Maas, gepraaid door de Duitsche duikboot U 28, die seinde, dat onmiddellijk gestopt moest worden. Terwijl hieraan voldaan werd en een Duitsch zeeofficier zich, vergezeld van een matroos, aan boord van de Batavier V begaf, kwam het stoomschip Zaanstroom, van de Hollandsche Stoombootmaatschappij Je Amsterdam in zicht. Dit stoomschip kréég hetzelfde bevel als de Batavierboot. De scheepspapieren werden opgevraagd en kort daarna kregen de gezagvoerders van Batavier V en Zaanstroom het bevel onder eigen stoom de duikboot te volgen naar Zeebrugge. Vol gens mededeeling van een paar matrozen van de duikboot, had deze, wetende dat deze stoomschepen moesten komen, zes uur liggen wachten in de omgeving waar zij aangehou den zijn. Te Zeebrugge aaugekomen ontvingen de gezagvoerders van beide stoomschepen last in de haven ligplaats te nemen en een militaire wacht van de Duitschers kwam aan boord. Gelast werd, dat de kapitein, de le en 2e stuurman, de machinist, de donkeyman, een stoker, de hofmeester, de kok, een bediende en twee matrozen van de Batavier V aan boord moesten blijven de overige bemanning werd Zaterdag vrijgelaten. Ook de passagiers werden vrijgelaten, uitgezonderd veertien of zestien Belgen, die in de termen vielen om als militair te dienen. Onder deze 14 of 16 passagiers bevonden zich 2 priesters, zooals de zegsman meent, Franschen. Zij"zijn onder militair geleide per spoor van Zeebrugge naar Brugge gebracht. Zaterdagmiddag is een begin gemaakt met de lossing van de lading, eerst het geslachte vee en de andere voedingsmiddelen. Dan kwam het stukgoed aan de beurt. Het vrijgelaten deel van de bemanning kon Zaterdagmiddag per spoor van Zeebrugge naar Ter Neuzen vertrekken, waar deze mannen 's avonds aancwamen. Sommigen hunner zijn Zondagmorgen met den loods, die ook vrij gelaten is, om 7 uur van daar met de boot naar Vlissingen vertrokken, waar zij den trein namen, die om 12 u. 28 min. aan het station D. P. te Rotterdam aankwam. Het overige deel van de vrijgelaten bemanning is later op den middag daar aangekomen. Hun bagage zqu nagezonden worden. Het van Buenos-Ayres naar Amsterdam bestemde Nederlandsche stoomschip Zeven bergen, van de N. V. Furness Scheepvaart en Agentuur Maatschappij, Zondag te IJmuiden binnengekomen, bericht, dat uit een Duitsche vliegmachine twee bommen naar het schip zijn geworpen, welke echter geen doel troffen. Uit IJmuiden seint men aan de N. R. C. Omtrent den bommenaanslag op het Neder landsche stoomschip Zevenbergen kunnen wij het volgende mededeelen. De Zevenbergen was onder commando van kapitein F. Jaski Zaterdagavond om 6 uur yan de Duins vertrokken, waar het stoomschip twee dagen was opgebonden. Het schip kwam met regeeringsgraan uit Rosario. Zondag morgen om half twaalf, toen de Zevenbergen op ongeveer 8 mijl West van de Noordhinder stoomde, zagen de kapitein en de tweede stuurman II. Verhagen op eenigen afstand een zwarte rookkolom en een hooge waterzuil boven het schip uitvliegen. Opziende ontwaarden zij op niet bijzondere hoogte een vliegmachine, Taubc-model, met het bloote oog door den inmiddels geroepen eersten stuurman R. Coerkamp, aan de namen- vlag, die onderaan de machine wapperde duidelijk herkend als een Duitsche vliegmachine. Met den kijker zag de tweede stuurman, dat de Taube ten minste met 2 vliegers bemand was. Tot groote ontzetting van de bemanning liet de Taube een bom vallen, die op ongeveer 35 tot 40 voet aan stuurboordzijde bij het voorschip in het water viel en ontplofte. Kort daarop werd een tweede bom uit de Taube geworpen, die op nog geen zeven meter afstand van het voorschip ontplofte voor zij in het water terecht kwam. Door den hevigen schok werden drie mannen van de wacht te kooi uit hun bed gesmeten. Beide bommen misten dus hun doel. Daarop achtervolgde de Taube enkele andere schepen, aan de witte pijpen kenbaar als Engelsche stoomschepen van Leith waarop tevoren ook reeds bommen waren geworpen. Na eenigen ti]d keerde de Taube weder terug, bleef een oogenblik boven de Zeven bergen zweven, doch wierp geen bommen meer en verwijderde zich ten slotte in Weste lijke richting, De Zevenbergen voerde 3 natie- vlaggen in de masten, had twee Hollandsche vlaggen op de brug en had er op dek drie uitgespreid. Van de officieren van de Zeven bergen, vernamen wij nog, dat Zaterdagmiddag, toen de Zevenbergen met een aantal andere schepen aan de Duins lag een vliegmachine 4 bommen had geworpen, waarvan niet ge zien werd, dat zij doel troffen. Voorts rapporteerde de Zevenbergen nog, dat Donderdag 18 dezer des middags om 12 u. 15 bij het Royal Souverein vuurschip twee bemande sloepen, een reddingssloep met on geveer 14 man en een werksloep met 8 man werden opgemerkt. Toen de Zevenbergen er heen stoomde om hulp te bieden, kwam een Eugelsche torpedoboot aan, die de bemanningen oppikte en de sloepen liet drijven. Men deelde ons ook nog mede, dat opge merkt was, dat er van de achtervolgde Engel sche handelsschepen op de vliegmachine werd geschoten. De bemanning was zeer onder den indruk van het gebeurde en had zich gehaast op het dek van het schip de namen Zevenbergen, Rotterdam, Holland te schilderen. BERLIJN, 21 Maart. (Wolff. Officieel.) Het groote hoofdkwartier meldt Ten Zuidoosten van Yperen is een Engelsch vliegtuig naar beneden geschoten. De vlieger en zijn passagier zijn gevangen genomen. Twee pogingen der Franschen om de Zui delijke helling van de lorettehoogte, die wij den 16den Maart hebben bezet, weder tot een punt van strijd te maken, zijn mislukt. Op de kathedraal van Soissons, waarop ge durende de gevechten de Roode Kruisvlag woei, is een waarnemingspost der Franschen ontdekt, onder vuur genomen en verwijderd. In Champagne hebben ten Noorden van Beau Séjour onze troepen met succes hun sappen vooruitgebracht en verscheidene Fran sche loopgraven doen ontruimen. Daarbij zijn een officier en 299 niet-gewonde Franschen gevangen genomen. De stelling op den kruin van den Reichs- ackerkopf,, die door twee bataljons Fransche Alpenjagers dapper werd verdedigd, is gisteren middag bestormd. De vijand leed daar zware verliezen. Drie officieren en 250 man namen wij gevangen. Een mijnwerper maakten wij buit. Een tegenaanval der Franschen werd daarop afgeslagen. Om op de wandaden van de Fransche vliegers in de open Elzassische stad Schlett- stadt een krachtdadig antwoord te geven, zijn hedennacht door luchtschepen eenige vrij zware bommen geworpen op de vesting Parijs en het knooppunt van spoorwegen bij Com- piègne. PARIJS, 20 Maart. (Reuter.,) Het commu niqué van heden zegt Na een hevig bombardement beproefden de Duitschers een nachtelijken aanval op la Boisselle ten Noordoosten van Albert. Zij werden met voor hen zware verliezen terug geslagen. Ook een nachtelijke aanval ten Westen van Perthes is afgeslagen. Wij zetten onze vorderingen in de nabijheid van Eparges voort. Na twee tegenaanvallen namen wij het grootste deel van de Duitsche stellingen. De Duitschers lieten vele dooden op het slagveld liggen. LONDEN, 21 Maart. (Reuter). Hedenochtend in de vroegte wierpen twee Zeppelins op zijn minst 14 bommen op Parijs en voorsteden. De schade was zeer gering. Er zijn ettelijke onbeteekenende branden ontstaan. Zeven lieden zijn gewond, daarvan één zwaar. PARIJS, 21 Maart. (Ilavas). Een Zeppelin heeft twee bommen op Parijs en een derde op de Parijsche voorstad Neuilly geworpen. De laatste veroorzaakte brand. Vannacht om 1,20 waren de door de militaire overheid bij gevaar voor Zeppelins verordende maatregelen ten uitvoer gebracht. Door brand weersignalen was de burgerij gewaarschuwd en bijna onmiddellijk was Parijs en omstreken in duister gehuld. PARIJS, 21 Maart, De avondbladen con- stateeren alle dat de eerste voorstelling, verleden nacht als opening van het voorjaars seizoen door de Zeppelins gegeven, in het minst geen schrik bij de Parijsche bevolking heeft gewekt. De Temps zegt, dit is misschien een alge- meene repetitie. De Temps hoopt, dat den volgenden keer de vervolging en het geschut meer uitwerking zullen hebben. De Liberté schrijft, dat het eenige effect zal wezen, dat Berlijn gedurende eenige dagen met wat minder afschuw het onmogelijke K-brood naar binnen zal werken in den waan, dat Parijs verwoest of van schrik verlamd is. Als onpartijdig toeschouwer kan ik zeggen, dat inderdaad in Parijs in het geheel geen schrik is gewekt. In Neuilly, Courbevoie, Levallois en Asnières, waar ik heen ben geweest, is de materieele schade vrij aanzienlijk zonder nochtans ernstig te zijn. Ook daar is men niet verschrikt. Men hoopt er natuurlijk evenals te Parijs, dat den volgenden keer de Zeppelins wat eerder zullen worden ontdekt en sneller zuilen worden verjaagd, want als men eenige gaten in den grond en neergeknakte boomen ziet, geeft men er zich rekenschap van, dat het feit, dat er geen ernstig en geen ernstieer ongelukken zijn gebeurd, uitsluitend aan een gelukkig toeval te danken is geweest. In Levallois zijn eenige merkwaardige ge vallen Een kind, dat sliep in een kamer die geheel is vernield, is ongedeerd gebleven. Twee jongens onder een ingestort huis, slechts licht gewond. Te St. Germain zit in een boom een bom die niet is ontploft. (N. R. C.) LONDEN, 20 Maart. Zooals thans blijkt is de Zeppelinaanval op Calais ernstiger ge weest dan men meende. Er zijn een kleine vijftig bommen op de stad geworpen en 10 personen werden gedood. De zeer fraaie, ge schilderde ramen in de Notre Dame-kerk werden verbrijzeld. De Zeppelin bleef meer dan een halfuur boven de stad en had, als nieuwigheid, zeer sterke zoeklichten, die aan kleine ballons be vestigd waren en veel lager dan het lucht schip hingen. Uit het luchtschip zag men aldus Calais goed verlicht, maar uit de stad kon men door het verblindend licht de Zep pelin in de schaduwen der lichten niet onder scheiden. Verleden Maandag is, naar uit Antwerpen wordt gemeld, de eerste onderzeeboot te Antwerpen-Hoboken te water gelaten. De machineriën moeten er echter nog in geplaatst worden. Deze worden niet te Antwerpen gemaaktze zullen spoedig uit Duitschland komen. Het is onwaar dat er Antwerpsche metaalbewerkers aan de duikbooten werken. Geen enkele Belg, uitsluitend gemilitairiseerde Duitschers worden op de scheepswerven van Cackeril en van de Chantier Naval, waar de onderzeeërs vervaardigd worden, toegelaten. Er zijn dezer dagen nog een paar honderd Duitsche werklui, meest uit Wilhelmshaven en Hamburg afkomstig, te Hoboken aange komen om nieuwe onderzeeërs op stapel te leggen. De Antwerpenaars wachten met ongeduld op de komst van Engelsche en Fransche vliegers om dit rustig werkje te onderbreken. De troepen die hier verleden week uit Duitschland te Antwerpen aankwamen zijn naar den Yser vertrokken. Daarentegen kwamen Zondag 1.1. van het front in West- Vlaanderen ongeveer 5000 Duitschers te Antwerpen en in de voorsteden uitrusten. Zij sleepten zich voort als gébrekkigen. Al hoewel liet alle jonge kerels waren, zagen zij er uit als afgeleefde menschen. Zeer vele lijden aan rheumatiek. Het bezettingslegei' van Antwerpen is kort daarna naar het front vertrokken doch dit geldt slechts voor de infanterie. De wacht wordt nu gehouden door landstormmannen, de meeste vijftigers. Om naar buiten den indrnk van een minder tragisch Brussel te geven had naar het Bureau d'Information Beige meldt, de Duitsche over heid besloten een groot concert in te richten in de Belgische hoofdstad. Zij riep de mede werking in van koren en orkest uit Keulen, en op het programma stonden prachtige stukken. De vraag was nu oen zaal te hebben. Zonder rekening te houden met den gemoeds toestand der massa werd een Duitsch officier naar het stadhuis gezonden met last den Muntschouwburg op te eischen. Zooals iedereen weet is de „Monnaie" een koninklijke schouw burg, oudersteund door de private kas des konings. De d.d. burgemeester zond den officier naar den bestuurder van den schouwburg met last de Duitschers eerder naar den Alhambra- schouwburg te leiden. Dit zou de bevolking minder geërgerd hebben. Maar de officier deed alsof hij de toelating der gemeente- overheid had, liet affichen aanplakken en Op den avond der uitvoering was de politie gedwongen de straten te versperren, zoo groot was de toeloop van volk om de Belgen te zien, die de Duitsche uitnoodiging zouden hebben aanvaard. Maar de Belgen die bijna de gansche zaal hadden 'gehuurd, kwamen niet. De Duitsche artisten stonden voor een half leege zaal, die in der haast met leden der Duitsche kolonie, Duitsche ambtenaars eu officieren en soldaten moest worden gevuld. Door den gemeenteraad werd daarna met algemeene stemmen een motie aangenomen, constateerend dat op den Koninklijken Munt- chouwburg beslag gelegd werd zonder des toestemming der gemeente-overheid. Van de Zeeuwsch-Belgische grens. Engelsche tweedekker geland. Nederlandsche schepen opgebracht. Bommen naar een Nederlandsch schip geworpen. Van het Westelijke gevechtsterrein. Zeppelins werpen bommen op Parijs. De zeppelin-aanval op Calais- Uit Antwerpen. De stemming te Brussel.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2