dl. J. VflN DIXHOORli. - Ter Neuzen. Tapijten, Karpetten ill tlluMWÉ Vloerzeil in alle ïreeflten tol Uit Stad en Provincie. Kerk en School. Landbouwberichteii. Ingezonden Stukken. Burgerlijke S t a 11 d. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Advertentiën. Loopers, Deurkleedjes, Cocostapijt en Cocoslooper. LINOLEUM, TAFELZEIL, WASDOEK. Wollen en Waschechte Tafelkleeden. Cr ome en Witte Vitrage. Gordijnkanten, Franjes. Gordijnlinnen en Lancaster. LINNEN- en VITRAGE-ROLGORDIJNEN. ducten van rijst, benevens van rij staf va is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit." De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen, of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. In de eerste alinea van bet oenig artikel van het Kon. besluit van 24 September 1914 (St.bid. No. 461) vervallen de woorden „meel van rijstafval." Het St.bld. No. 151 bevat het Kon. besluit van 13 dezer houdende intrekking van de tijdelijke opheffing van het verbod van uit voer van boter. Sedert het begin van den oorlog zijn op onze kust in 'geheel aangedreven 397 mij nen, waarvan 213 Engelsche, [53 Frarische, 22 Duitsche en 109 die van onbekenden oor sprong bleven. TER NEUZEN, 16 Maart 1915. Gisteren was het een dag van muziek in onze stad. Des middags maakten de militairen een wandeling met muziek door de straten en des avonds deed zulks het muziekgezelschap „de Vereen. Werklieden", die tevens een ovatie brachten aan een schipperspaar dat zijn gouden bruiloft vierde. Met April a. s. zal aan de school voor M. U. L. onderwijs, Jozinastraat alhier, les in het Duitsch gegeven worden. Alsdan zullen op deze inrichting de drie moderne talen en wiskunde onderwezen worden. Zaterdagmiddag is hier over de Schelde in de richting naar Vlissingen een vliegtuig overgekomen. Wegens de hooge vlucht was do nationaliteit ervan niet te ontdekken. Zaterdagavond om half 10 liepen een tweetal jongens in de Vlooswijkslraat alhier, toen opeens een persoon die voorbijkwam, hen danig op hun hoofd sloeg. De jongens be gonnen te schreeuwen en een hoop volk was direct op de been. De politie kwam ter plaatse docb de vogel was gevlogen. Denaam van dien persoon schijnt echter bekend te zijn. Naar wij vernemen zal op a. s. Woensdag, 's avonds om half 8, in het Militaire Tehuis (lokaal Bethel) alhier optreden de heer J. J. de Jager van Ter Neuzen, met het onderwerp „De rust is elders." Toegankelijk voor militairen en andere be langstellenden. De Hooge Raad verwierp de cassatie beroepen van A. tor P. sub-agent van de Tijdgeest te Sluiskil, die door de Middelburg- sche rechtbank was veroordeeld tot f50 subs. 10 d. h. wegens loterijwetovertrediug en van D. H. hoofdagent der Tijdgeest te Ter Neuzen, die door dezelfde overtreding dezelfde straf had opgeloopen. Driewegen. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de Christelijke school alhier is benoemd Mej. J. J. Bol, thans werkzaam aan de Chr. school te Hoek (Knol.) Het was de laatste dagen druk met vergaderen. De vereeniging tot verbetering van het geitenras had den heer Kielstra van Middelburg uitgenoodigd een voorstelling met lichtbeelden te geven, waaraan deze heer bereidwillig voldeed. Met aandacht werden de platen beschouwd en de toelichting van den heer Kielstra boeide het publiek. Daarna vergaderde de Vereeniging „Steunt Elkander". Het jaarverslag toonde aan, dat het afgeloopen jaar niet voordeelig was, ook al een gevolg der tijdsomstandigheden. Er was een tekort van ruim f50. Gelukkig, dat het reservefonds goed voorzien is. De ver eeniging bloeit nog. Eindelijk vergaderde nog de Vereeniging Landbouwbelang en besprak de maatregelen tegen het Mond- en Klauwzeer. Alzoo voor elk wat wils. Hoek. Vrijdag is bij den winkelier B. alhier gestolen. Toen hij met zijn vrouw thuis kwam bleek er chocolade en appelen enz. ontvreemd te zijn, Vermoedelijk is hier de jeugd aan 't werk geweest, daar er overigens niets ont vreemd was. De politie stelt een onderzoek in. Zaamslag. De rogge, welke laatst door den burgemeester alhier in beslag was genomen, kan thans weer aan de eigenars worden te ruggegeven. Enkelen hebben van deze gele genheid dan ook reeds gebruik gemaakt. Zaamslag. Een vluchtelinge alhier, die een mantel van het steuncomité had ont vangen, vond in een der zakken een briefje, waarop vermeld was, dat de mantel uit Australië Kwam, met het adres van de geef ster, waarbij aan haar, die, den mantel ontving, werd verzocht te willen berichten b(j wie het kleedingstuk was terechtgekomen. Aan dat verzoek is voldaan. Zaamslag. Een vluchteling was Zaterdag hier bezig ten huize van den heer Knijff, op een gasstel boenwas te koken. Op eens sloeg de vlam in de pan en hierdoor werd hij ernstig met brandwonden in bet gezicht en banden overdekt. Van de vrouw des huizes met een kind in de nabijheid zijnde, geraakten de kleeren in brand doch de dienstbode wist deze spoedig te blusschen. De vluchteling zal waarschijnlijk blijvend letsel van het ongeval ondervinden. Koewacht. Waarschijnlijk weder op aanwij zing van een Belg, hebben de Duitschers Vrijdag alhier in de nabijheid van een boerenerf een 125 tal Belgische geweren uit het water eener kreek opgehaald. Die wapens werden op een kar geladen en de boer, die dichtbij woonde, mocht ze naar Lokeren vervoeren. Gelukkig werd deze maal niemand aange houden daar er niet de minste aanwijzing van schuld in dezen scheen te bestaan. Oostburg. Zondag is de WelEerw. Heer Ds. II. Z. de Mildt van de Bildt bevestigd tot predikant van de Geref. Kerk alhier door de WelEerw. Heer Ds. J. M. Mulder, geestelijk verzorger van Veldwijk. De WelEew. Heer Ds. G. R. Kuyper van Schoondijke en ouder ling J. Kou we spraken den nieuwen leeraar hartelijke woorden toe. Verdacht van spionnage. Te Vlissingen is Vrijdag een der officieren van het Duitsche koopvaardijschip „Maine", dat op weg van Antwerpen naar Amerika, op den eersten dag van den oorlog te Vlis singen binnenliep en daar nog ligt, als ver dacht van spionnage te Sluis gearresteerd, toen hij aldaar bezig was verschillende notities te maken. Van gisteren af, is de maildienst der Mij. „Zeeland" naar Folkestone hervat. Er zai dan weer dagelijks naar en van Vlissingen en Folkestone worden gevaren, evenwel zullen alleen eerste klasse passagiers tot een beperkt getal worden vervoerd. Voorts zal driemaal per week naar Tilbury worden gevaren en wel Dinsdags, Donderdags en 's Zaterdags. Ook met deze booten zullen eveneens een beperkt getal eerste klasse passagiers vervoerd worden. Middelburg. De heer G. F. L., redacteur van „de Baanbreker", te Vlissingen, is wegens smaadschrift tegen den heer Mr. P. Üieleman te Middelburg veroordeeld tot f 50 boete of 20 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vordering tot f 1 schadevergoeding met aan plakking van het vonnis te Middelburg, Vlis singen, Goes, Ter Neuzen, Hulst en Oosburg. Geref. Kerken. Beroepente BataviaJ. C. de Moor te 's Gravenhage. BedanktVoor Helmond B. van Halscma, te Haastrechtvoor MeerkerkR. E. van Arkel te Soest. Ned. Herv. Kerk. Drietalte GorinchemJ. Goslings, te Utrecht; M. van Grieken te Delft en G. Benes te Delft. Beroepen te Arnemuiden T. H. Hoekstra te Papendrecht. Bedanktvoor Zierikzee D. Buursma, te Grouw. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze hulpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. (Van onzenLandbouw-Medetverker). De bemesting der Aardappelen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie.) DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 17 Maart 2.42 2.56 Donderdag 18 3.11 3.25 Vrijdag 19 3.39 3.52 Zaterdag 20 4.7 4.20 Zondag 21 4.35 4.50 Maandag 22 5.7 5.24 Dinsdag 23 5.45 6.7 Heden ontsliep te Dordrecht na lang- I durig en geduldig lijden, in den ouderdom I van bijna 64 jaren, mijn beste Vader, I de HoogEdelgestr. Heer, JOHAN CONRAD VAN HASSELT, oud-Commies der Posterijen, oud-Rijksbetaalmeester. L. T. VAN HASSELT. I Ter Neuzen, den 14 Maart 1915. 15 Markt. Er moeten dit jaar ook veel aardappelen gezet worden. Behalve graan, veel aardappelen. Met het oog op de tijdsomstandigheden, den oorlogs toestand en natuurlijk ook met het oog op de prijzen, die, bijna zeker, buitengewoon hoog zullen zijn. Het is dus dubbel noodzakelijk de aardappelen krachtig te bemesten. De kunstmest is wel duur, en de stalmest zal wel zuinig beheerd moeten worden, maar toch zooveel mogelijk krachtig be mesten. Wij kunnen aannemen, dat een gemiddelde oogst van tafel- of eetaardappelen 150300 H.L. knollen oplevert van 65 K.G. en 51500 K.G. verdord loof en een gemiddelde oogst van fabrieks aardappelen 300— 600 K.G. knollen van 65 K.G. en 2 tot 3000 K.G. verdord loof. Daar wij dit jaar zoo intensief mogelijk moeten boeren, kunnen we uit deze cijfers gerust de hoogste nemen. Wij kunnen dus gemakkelijk berekenen, hoeveel stik stof, kali, phosphorzuur zulk een gewas uit den grond haalt. Laat ons, daar aardappelen speciaal kali noodig hebben, het voor deze stof even uitrekenen. 1000 K.G. aardappelen bevatten ongeveer 5.8 K.G. kali. Dus 300 X 65 K.G. of 19500 K.G. be vatten 19,5 X 5,8 K.G. 113,1 K.G. 1000 K.G. aardappelloof bevatten 4,4 K.G. kali. Dus 1500 K.G. bevatten 6,6 K.G. kali. Een ge middelde aardappeloogst haalt dus uit den grond 113,1 K.G. X 6,6 K.G. 120 K.G. kali. Bij fabrieksaardappelen is het 2 X zooveel, dus 240 K G. Natuurlijk is er in eiken grond een zekere hoeveelheid kali aanwezig. Anders zouden we deze gansche hoeveelheid dit jaar door middel van patentkali in den grond moeten brengen. Ik zeg opzettelijk patentkali, omdat er vooreerst geen kaïniet of kalizout te krijgen is, daar de in voer van deze twee laatste zouten in Nederland, door Duitschland verboden is. Intnsschen is dat voor het aardappelland niet zoo erg. Integendeel. Als de patentkali verboden was, ware het erger. De pateutkali toch is het kalizout bij uitnemend heid voor aardappels. Wij zouden dus 500 K.G. patentkali moeten gebruiken op eetaardappels en 1000 K.G. op fabrieksaardappelen. Wij kunnen echter aannemen, dat er meer of minder kali in den grond aanwezig is. Al naar den toestand van het land moeten wij dus 300500 K G. patentkali op eetaardappelen en 600—1000 K.G. op fabrieks aardappelen geven. Zooals wij weten is kali dub bel noodig, daar ze het zetmeelgelialte doet stijgen. Patentkali is nog te krijgen, maar wie verzekert U, dat dit zoo duren zal. Ik raad U dus ten sterkste aan U spoedig ervan te voorzien. De toestand zon weer wel eens kunnen veranderen. Naast de patenkali moet ge dit jaar een flinke bemesting met stalmest geven. En als ge dit niet hebt, zie dan nog wat ammonlak-super, zwavelzuro- ammoniak of Peru-guano te krijgen. Hoe volledi ger uw bemesting is, hoe beter de patentkali zal werken. En, nogmaals, krachtig bemesten moet ge dit jaar, in uw eigen belang en in dat der gemeen schap. HOEK, Maart 1915. In aansluiting aan het raadsverslag van den gemeenteraad van Ter Neuzen, verzoek ik U, mijnheer de Redacteur, beleefd, het onderstaande een plaatsje in Uw blad te verleenen. De kwestie loopt hier over het indijkingsplan, vervat in het adres van den Raad der gemeente Hoek, aan den Minister van Financiën. Voor zoover ik uit betrouwbare bron vernam bestaan bij het Domeinbestuur twee plannen, het groote plan en het kleine plan. Het kleine plan omvat gedeelte lijke indijking met aansluiting van den weg, aan de Bouchautsche haven. Dit is echter niet de bedoeling van den Raad van Hoek, want een ver bindingsweg als in dit plan bedoeld, bestaat reeds. De bedoeling van Hoek is, uitvoering te geven aan het groote plan, om indijking te doen plaats hebben van den Stellepolder in aansluiting aau den Ange- linapolder. Dan eerst krijgt men een verbindings weg tusschen O. en W. Zeeuwsch-Vlaanderen. De opmerking van den heer Eijke, als zou het leggen van eene zoodanige verbindingsweg op moeilijkheden in België stuiten is mijns inziens niet juist. België zou door het leggen van eene zoodanige verbinding wel is waar, de thans bestaande uitwatering van den Isabellesluis moeten missen, doch wanneer België vanwege onze zijde een andere wijze van voldoende uitwatering krijgt, zonder dat dit voor België onkosten meebrengt, dan zou mijns inziens het overwegend bezwaar voor België zijn opge heven. Het Iloeksche plan omvat ook niet het leggen van een verbindingsweg over de .haven van Philip pine, doch het leggen van een geheel op zichzelf staande verbinding, met brug over het kanaal. Ook de meening van den voorzitter van den Raad der gemeente Ter Neuzen, dat de pogingen van de afdeelingen Hulst en Axel der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij dienen te worden afgewacht, is mijns inziens geheel overbodig, daar dit verzoek, met het oog op de groote onkosten reeds is afge werkt, als zijnde daardoor te bezwaarlijk. U, mijnheer de Redacteur, beleefd dankend, teeken ik i Hoogachtend, P. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 12 Maart. Machiel Leendert Steketee, oud 26 j., jm. en Janneke Cornelia Visser, oud 22 j., jd. Petrus Adriaan Eekman, oud 22 j., jm. en Maria Suzanna Stroo, oud 19 j., jd. Geboorten. 9 Maart. Jacobus Hendrik, z. van Hendrik Johannes van den Ouden en van Sophia Antonnetta Gaillard. 10 Maart. Elisabeth Pieter- nella, d. van Abraham van der Hooft en van Cornelia Dane. Joos, z. van Florus van der Peijl en van Maatje Jacomina Kiel. Overlijden. 13 Maart. Anna Catharina Vernim- men. oud 13 j., d. van Petrus en Rozalia Maria de Rijk. PARIJS, 16 Maart. Het bulletin van gisteren avond elf uur meldt Er hebben een groot aantal gevechten plaat§ gehad, die alle gunstig voor de Franschen zijn af geloopen. In de buurt van Lombaertzijde heeft de Fransche artillerie verdedigingswerken der Duitschers met goed gevolg beschoten en vernield. Dg Engelschen, die gisteren ten zuiden van Yperen door aanvallen der Duitschets waren ge noodzaakt terug te trekken tot achter het dorp St. Eloy, hebben dat dorp en de daarbij gelegen loopgraven heroverd. Ten Noorden van Atrecht heeft de Fransche infanteiie drie liniesloopgraven op de Duitschers veroverd. Op den heuvel nabij Notre Dame de Lorette hebben de Franschen den rand van het plateau bereikt en honderd man krijgsgevangen gemaakt. De Duitschers hebben een loopgraaf te Carnoy, in de buurt van Albert, ondermijnd en bezet, doch zij zijn daar weer uit verdreven. De Franschen hebben weder vorderingen gemaakt in de bosschen van Champagne ten N. van Souain en ten Noordwesten van Perthes. Ten Noordoosten van Lesmesnil zijn twee tegenaanvallen der Duit schers afgeslagen. In Argonne heerscht. groote bedrijvigheid. Twee tegenaanvallen der Duitschers in de buurt van Bagatelle zijn afgeslagen. Ook werd een Duitsch blokhuis vernield. Twee vrij hevige tegenaanvallen bij Four do Paris en bij Bolautc mislukten. De Fransche infanterie veroverde het Westelijk deel van het dorp Vauquois en maakte een groot aantal gevangenen. De Duitschers ondermijnden en vernielden Fran sche vooruitgeschoven loopgraven. In het Priesterbosch, ten Noordwesten van Pont- a-Mousson werd 2'/* loopgraaf door de Franschen genomen. Verder ten Zuiden bij Foclincourt, op den weg naar Rijssel hebben de Franschen weder verschei dene loopgraven der Duitschers in de lucht doen vliegen. BERLIJN, 16 Maart. In tegenspraak met de statistiek, door de Engelsche admiraliteit op 13 dezer uitgegeven, volgens welke opgaven de Engelsche koopvaardij, sedert den aanvang van den oorlog, 89 schepen heeft verloren, deelen de ochtendbladen, volgens mededeelingen van wel ingelichte zijde mede, dat de verliezen veel grooter zijn en wel 124 schepen, waarbij nog komen de visschersvaartuigen, waarvan het aantal volgens de Engelsche admiraliteit 47 vaartuigen is, zoodat in het geheel 171 schepen zijn verloren gegaan. LONDEN, 16 Maart. De Engelsche regeering heeft aan die der Vereenigde Staten doen weten, dat het Amerikaansch'e stoomschip Batific, dat in het begin van deze maand werd aangehouden, omdat de lading moest worden onderzocht, vrij gelaten is, toen de lading geen aanleiding bleek te geven. ROTTERDAM, 15 Maart. B i n n e n 1. Granen. Tarwe f 17,25 a f 18, Bogge niet aangeboden; Gerst f 14,— a f 14,50 Chevalier f 15,— Haver f 14,50 a f 15,— per 100 kilo. Witte Boonen f20,a f21,Bruine Boonen f 13,50 a f 16,Groene kookerwten f 14,a f 16,— Paardenboouen f—per Ilectol.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3