Oorlogsberichten. Biimenlaiidsch Nieuws. volk nog wacht, dan gelooven wij dat zij dat doen omdat zij zulks in de gegeven omstandig heden doelmatig achten, evengoed als zij het voorheen doelmatig achtten den nadruk te leggen op de beteekenis van hetgeen reeds bereikt was het definitief tot stilstand brengen van den Duitschen opmarsch. Op dezelfde wijae meenen wij dat ook moet verklaard worden, dat de Times eenigen tijd geleden een hoofdartikel schreef over het doel van Engeland met den oorlog, dat wel aan eenige maanden vroeger verschenen Duitsch blad kon zijn ontleend en toen ter tijde door dezelfde Times als vuige laster zou gebrandmerkt zijn. Er stond immers in dat hoofdartikel te lezen, dat Engeland thans, gelijk vroeger in de geschiedenis zoo menig maal, op het vasteland een combinatie van mogendheden tegen de eene sterkste mogend heid had gevormd, die het in zijn positie van beheerscher der wereldzee, en der wereld markt vooral, bedreigdedat Engeland niet voor België noch voor zijn andere bondge- nooten streed, maar voor zichzelf en voor zijn bondgenooten slechts omdat en voor zooverre het in zijn eigen belang was er voor te strijden. Wij zien in deze schijnbare tegenstrijdigheid de volmaakte consequentie der doelmatigheid. Ietwat eenzijdig den nadruk te leggen op het aandeel, dat de schending van België's neu traliteit op het deelnemen van Engeland aan den oorlog heeft gehad, heeft groote uitwerking gehad op de oorlogsstemming in het Britsche rijk en op de sympathiën der neutralen en zoo was het ook doelmatig om, zoolang de bondgenooten terugtrokken en later defensief bleven, eenzijdig licht te laten vallen op het succes der verdedigingdat daarmee geen rechtstreeks positief resultaat werd bereikt, hoefde voorloopig niet op den voorgrond ge steld. Nu heeft dat alles zijn dienst gedaan, zou overbodig, ja, misschien schadelijk worden. Want wil Engeland den oorlog winnen en dat wel zoo spoedig mogelijk, dan moet van het Engelsche volk nog een zoo groote inspanning worden gevergd, als het wellicht niet zoozeer geneigd zou zijn te brengen, besefte het niet, dat in de eerste plaats voor Engeland zelf is, dat het zich die inspanning moet getroosten. Lord Kitchener heeft in antwoord op een vraag hoe lang de oorlog naar zijn meening zou duren, geantwoord, dat hij zulks niet wist, wel wist hij echter dat de oorlog in het voorjaar zou beginnen. Dat inderdaad ook Engeland in het nu komende voorjaar een geweldige krachtsinspanning zal ontwikkelen, wordt, dunkt ons, aangekondigd door de om standigheid, dat de ümgelsche officieuse uit latingen over den oorlogstoestand nu niet meer uitwijden over de beteekenis daarvan, dat de Duitsche opmarsch in Frankrijk tot staan is gebracht, maar er thans den nadruk op vestigen dat met dat al het Engelsche leger nog 300 K.M. van den Rijn verwijderd is. Voor den neutralen lezer kan dit misschien dit voordeel opleveren, dat er niet zooveel drukte meei; zal worden gemaakt over oorlogs gebeurtenissen, die ten opzichte van dien be oogden opmarsch naar den Rijn als incidenten zonder veel beteekenis zijn te beschouwen. Het succes, dat de Engelschen bij Neuve Chapelle en ten Noordoosten daarvan hebben behaald, heeft het beloop van de slaglinie daar in de buurt nu tot ongeveer 3 kilometer ten Oosten van Aubert gebracht vandaar loopt zij nog naar het Zuidwesten tot Festubert. De binnenwaartsche bocht van het front der bondgenooten nabij la Bassée is er door dit succes nog niet uitgewerkt, misschien draagt het er echter toe bij het zoover te brengen. De krachtsinspanning der Duitschers in het Oosten, waar wij eergisteren over spraken, komt in de laatste berichten van dat gevechts terrein al scherper uit. In België. Uit de streek van Atrecht komen den laatsten tijd voortdurend berichten van hevige plaatselijke gevechten Noordelijk van St. Lau rent langs den spoorweg naar Lens, hebben de Duitschers op de heuvels zware artillerie opgesteld, waarmede Aubigny zelfs bereikt wordt. Deze stad is grootendeels verwoest. Twee Roomsch-Katholieke kerken zijn ook totaal platgeschoten. Er is schrijft men uit Duinkerken aan de actie van den vijand op dit gedeelte van het front geen bijzondere beteekenis te hechten. Het is niet denkbaar, dat de Duitschers erin zullen slagen hier ooit de linie te forceeren. De Fransche troepen, gesterkt door een sterke Engelsche reserve, verkeeren hier in de beste conditie. De bergachtige hoogten rond St. Pol zijn daarbij zeer gemakkelijk te verdedigen. De Engelschen konden zich te La Bassée niet handhaven en weken terug. Drie kilo meters van Violaines werd een hardnekkige strijd geleverd, waarbij de Duitschers zware verliezen leden. Te Lillers, niet ver van de vesting Aire, waar de kerk voor hospitaal is ingericht, zijn 250 zwaargewonde Engelschen binnengebracht en 82 Duitschers. De pastoor van Lillers is door typhus aangetast, terwijl hij typhuslijders verpleegde. Thans verblijft hij in het lazaret in Mardyck. De typhus breidt zich niet on rustbarend uit. Toch komen de gevallen nog sporadisch voor. Op het voorbeeld van Schaerbeek hebben meerdere gemeenten in België magazijnen van levensmiddelen geopend, ter verdeeling aan het volk. De bedongen prijzen blijven ver beneden den prijs door de winkeliers ge steld. Deze maatregel is van niet weinig belang voor de volksklasse, die het meeste en het zwaarste door de omstandigheden ge troffen wordt. De censuur te Duinkerken is verscherpt. Verschillende Engelsche oorlogscorrespon denten zijn op last van de militaire overheid uit het gebied van Duinkerken verwijderd. Alle brieven passeeren den censor. Er wor den alle mogelijke listen bedacht om de cen suur te ontduiken. De meeste brieven voor het buitenland gaan nu via Parijs of een andere stad in het binnenland. „Laguerre" van St. Omer is geschorst omdat 't melding heeft gemaakt van een overwinning die de vijand op de Russen zou behaald hebben. De spoorwegen welke oostelijk van de lijn Steenvoorde, Hazebrouck, Berguerte en St. Pol liggen zijn in de laatste week geheel op gebroken. tiet verkeer wordt per militaire automobielen onderhouden. Aan niemand dan de militairen is het toegestaan binnen de aangegeven lijn te komen. Geen enkele plaats van Hazebrouck en St. Pol tot de zee is ge spaard gebleven van een bezoek door de Duitsche vliegers, die met ongekende stout moedigheid over onze loopgravenlinies heen vliegen. Gewoonlijk zijn zij zóó hoog, dat wij alleen de motoren hooren. Met het bloot oog is zoo'n vlieger zeldzaam te onderkennen tegen de donkere lucht. De Echo Beige deelt mede dat de burge meester van Gent de heer Braun ontheven is van het opperste gezag over de politie en dat in zijn plaats benoemd is kapitein Heitz, keizerlijk geheimraad. De heer Van Weze- mael, hoofdcommissaris van politie te Gent en de heer Moriweyn, adjunct-commissaris zijn gearresteerd en gevangen gezet. De oorzaak zou hierin gelegen zijn dat de heer Van Wezemael de vorige week Vrijdag zijn dagelijksch rapport niet bij den Kommandantur had ingediend, waarop hij onmiddellijk ge arresteerd werd. Van het Westelijke gevechtsterrein. Van het Oostelijke gevechtsterrein. Zweedsch stoomschip getorpedeerd. Hull, 13 Maart. (Reuter.) Het Zweedsclie stoomschip Hanna, dat van de Tyne was ver trokken, is vanochtend buiten Scarboreugh getorpedeerd. Zes opvarenden zijn verdronken, de anderen naar Huil gebracht. Een Engelsche hulpkruiser gezonken. LONDEN, 13 Maart, (Reuter) De adminira- lieteit deelt mede, dat de hulpkruiser Bayano op een patroeljetocht is verloren gegaan. Het wrak en lijken zijn den llden Maart ge vonden onder omstandigheden, die er op wijzen, dat de Bayano is getorpedeerd. Acht officieren en achttien man zijn geredde overigen waarschijnlijk omgekomen. Het stoomschip Castlereach van Belfast rapporteert, dat het, toen het Donderdag morgen om vier uur het wrak en lijken pas seerde, verhinderd werd een nader onderzoek in te stellen door een vijandelijken onder zeeër, welke gedurende twintig minuten jacht op het schip maakte. Deensch schip opgebracht. KOPENHAGEN, 13 Maart. (Wolff.) Naar het bureau Ritzau meldt is de Deensche stoomboot Brussel door een Duitsch oorlogs schip opgebracht en naar Swinenuinde ge sleept. Aan de Dardanelles KONSTANTINOPEL, 14 Maart. (Wolff.) Uit het groote hoofdkwartier Heden heeft een vijandelijk pantserschip met groote tusschenpoozen zonder succes Sed el Bahr en Koem Kalen beschoten. Gisternacht trachtte de vijand opnieuw met een lichte flottielje de mijnvelden te naderen hij moest echter wjjken voor het vuur van onze batterijen. Eenige vijandelijke schepen werden daarbij beschadigd. KEULEN, 15 Maart. Volgens een telegram uit Athene aan de Köln. Ztg. wordt de actie van Engelsche en Fransche strijdkrachten van de landzijde der Dardanellen voortdurend voorbereid. Behalve een geheel uitgerust expeditiekorps, dat reeds bij de Dardanellen is aangekomen, staat een volledig leger, waar schijnlijk in Algerië of te Toulon, tot inscheping gereed. De sterkte van het geheele leger wordt op ruim 100,000 man geschat. Tege lijkertijd zouden ook de Russen in de nabij heid van den Buspores troepen landen. De weg des doods van het tiende Russische leger. Een correspondent van de Berliner Lokal- Anzeiger geeft na een bezoek aan Oost-Pruisen een levendige beschrijving van den weg des doods van het 10de Russische leger. „TobolowoHeeft iemand vroeger dien naam gehoord Zeker niet. Het is een arm zalig nest midden in het bosch van Augustowo. Met zijn acht huizen is het zelfs onder de triestige Poolsche dorpen misschien het tries- tigste. En toch is dat kleine dorpje met zijn smerige houten stulpen en domme, van de wereld afgezonderde boeren een heelen dag lang het middelpunt geweest van groote ge beurtenissen in de wereldgeschiedenis. Op zijn velden is de 27ste Russische divisie onder bevel van generaal Djonson, die den terug tocht van het 20ste legercorps op weg naar de bescherming van de kanonnen van Grodno dekken moest, vernietigd geworden. Op haar terugtocht ontmoette de 27ste divisie, die aan het 20ste Russische leger corps toegevoegd was, bij het kruispunt der wegen van Makarce de achterhoede van de Duitsche troepen die van Seine naar Augu stowo marcheerden. De Duitsche kolonne, die in den rug werd aangevallen, maakte rechtsomkeer en aanvaardde den slag met de zeer veel sterkere Russische troepen in de vlakten tusschen Makarce, Malowiste en Serwy. Twee dagen reeds streden beide partijen met doodsverachting. Gelukt het den Russen hier, door de Duitsche linie heen te breken, dan is het 20ste legercorps met de 27ste divisie gered en het gevaar dat het 20ste legercorps in de pan gehakt zal worden terzijde gesteld. De Russen siaagden er reeds in, voordeelen te behalen. De toestand van de Duitsche troepen werd van uur tot uur hachelijker, en het werd twijfelachtig, of het hun gelukken zal, de voortdurend aanstormende Russische kolonnes die met groote vermetelheid tegen de Duitsche stellingen opdringen, af te slaan. Toen kwam aan het einde van den tweeden dag de verlossing. Langs den weg van Soe- walki rukte een nieuwe Duitsche kolonne naar Tobolowo op en haalde de Russische achterhoede in de bosschen dicht bij die plaats in. Zoodoende kwamen de Russen tusschen twee vuren. Bij Makarce vochten zij met de kleine schare Duitsche soldaten en konden dientgevolge niet door de linie komen, in hun rug stonden zij bloot aan het vuur van de nieuwe troepen, die te hulp waren geroepen, een vuur dat te vernietigen der was, daar de heele divisie in de betrek kelijk beperkte ruimte tusschen Makarce en Tobolowo te hoop was gedrongen. Als ik van den top van den heuvel van Tobolowo om mij heen kijk, zie ik heel de afschuwelijkheid van de catastrophe, die zich hier heeft afge speeld. Op het groote veld liggen de groepen van lijken nog in het rond, lange kolonnes munitie-wagens liggen midden in het veld. Aan den rand van het bosch tallooze voer tuigen met over elkaar gevallen lijken van de neergeschoten paarden. De loopgraven, waaraan men kan zien, dat zij in groote haast zijn gegraven, liggen vol geweren, patronen, kleedingsstukken. De geelachtige, leemachtige grond is overal rood gekleurd. Hoe moet het er hier twee dagen geleden uitgezien hebben Er hebben hier zoovele dooden ge legen, dat nu nog, verscheidene dagen na de bloedige gevechten, niet allen begraven kon den worden Het Oostenrijksche etappencommando heeft in de weverijen te Lodz 6000 balen katoen in beslag genomen. Alles werd naarWeenen opgezonden. Barones Reitzes, een Weenerin, heeft haar paarlen halssnoer voor f 250,000 verkocht om de Weensche armen gratis brood te geven. Gravin Manon von Dumreicher heeft 5000 kunstbeenen van kurk gegeven voor de Oostenrijksche gewonden. Te Aken werden bij een bakker gebakjes in beslag genomen, welke hij voor zijn winkel raam had uitgestald, omdat deze gebakken waren op een dag in de week die door de autoriteiten aldaar verboden is. Te Aken passeerde van de Yserlinie een trein met tien veldkeukens, die door vijandelijk vuur vernield waren. Volgens de Daily Chronicle zouden de Duit sche levensverzekeringsmaatschappijen reeds 37Va millioen gulden aan de betrekkingen van gesneuvelde militairen uitbetaald hebben. Rockefeller heeft volgens de „Hamburger Nachrichten" aan het Amerikaansche onder steuningscomité voor België een maandelijksche bijdrage van 4 millioen mark beloofd. H. M. de Koningin hield Zaterdag op het Binnenhof te 's Gravenhage in de represen tatieve vergadering van den Nederl. Midden stand de volgende rede Mijne Heeren. Het is mij eene levendige voldoening te ontwaren, dat aan de uitnoodiging tot deze vergadering door zoo talrijke instellingen en vereenigingen is gevolg gegeven. Aan hunne vertegenwoordigers alhier wensch ik een oprecht welkom toe te roepen. Uw opkomst te dezer vergadering versterkt mijn vertrouwen in het welslagen van den arbeid, welke met de oprichting van het Kon. Nat. Steuncomité werd begonnen een arbeid, welke ten doel heeft de bezwaren te over winnen, die de huidige wereldgebeurtenissen voor bieede kringen in ons vaderland na zich sleepen en die, naar gelang der belangen welke hij behartigt, zich moet vertakken in uiteenloopende richting. Het is bekend, dat uwe medewerking wordt gevraagd tot het vergemakkelijken van ver krijgen van crediet voor hen, die door den oorlogstoestand hun zaak zagen kwijnen ofte niet gaan. Terwijl de heer Treub, Minister van Financiën, straks aan deze vergadering de ontworpen plannen toe zal lichten, gevoel Ik mij gedrongen reeds dadelijk met nadruk te zeggen hoezeer het mij verheugt dat thans al een begin kan worden gemaakt met eene organisatie, welke eerst na afloop van den oorlogstoestand haar geheele arbeidsveld voor zich zal zien ontsluiten. Niet alleen dat aan hen, voor wie het achterwege blijven van bijstand wissen financieelen ondergang zoude beteekenen, de behulpzame hand kan worden geboden, doch ook de zorgen van de velen die buiten hun schuld in benarde geldelijke omstandigheden zijn gebracht, door de iti uit zicht gestelde verlichting aanmerkelijk kunnen worden verzacht. Ik denk in de eerste plaats aan diegenen, die, opgeroepen om het vaderland te dienen, naast huis en haard een bedrijf achterlieten, dat de gevolgen hunner afwezig heid heeft ondervonden doch daarnevens aan allen die ernstig nadeel leden door de jongste storingen in den economischeu toestand. Eene opwekkende gedachte is het te kunnen bijdragen tot de vergemakkelijking der be staansvoorwaarden der door de crisis ge troffenen een schoone taak tevens daadwer kelijk mede te arbeiden tot herstel en uitdijen der vroegere welvaart waarin ons dierbaar vaderland zich mocht verheugen. Ik noodig u allen uit, gemeenschappelijk uwe krachten te wijden aan dit bij uitstek nationale doel in nauwe samenwerking met de steunorganisaties en de vereeniging, welke de belangen der bij de weermacht dienenden behartigt. Ik besluit met een woord van warmen dank aan uwe Excellentie voor de voortvarendheid, waarmede u dit plan hebt ontworpen en in staat van behandeling gebracht. Hiermede open ik deze vergadering en ver zoek u thans de leiding dezer beraadslagingen op u te nemen. De Ministers van Oorlog en Financiën hielden ook een rede. Bestendiging staat van beleg. Een wetsontwerp is ingediend tot besten diging van den staat van beleg, waarin bij Koninklijk besluit van 11 Febr. j.l. zijn ver klaard de provincie Zeeland, voor zoover deze niet reeds in staat van beleg verkeerde en eenige andere deelen des rijks. Dr. A. Kuyper hoopt te San Francisco bij de opening van het Panamakanaal een rede te houden op het internationaal congres, mits de vrede hersteld is. Voor het Kon. Nat. Steuncomité. Aan den Penningmeester van het Koninklijk Nationaal Steuncomité werd voor de derde maal een bijdrage van f 20.000 door het bestuur der Nationale Tentoonstelling van Kunstvoor werpen ten bate van het Steuncomité afge dragen. Verboden van uitvoer. Het St.bld. No. 149 bevat het Kon. besluit van 13 dezer houdende verbod van uitvoer van C a ca o p a s t a en cacaomassa. De uitvoer van cacaopasta en cacaomassa is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bijzondere gevgllen daarvan ontheffing te doen verleenen. Het St.bld. No. 150 bevat het Kon. besluit van 13 dezer tot wijziging van de Kon. be sluiten van 3 Augustus 1914 (St.bld. 369a) en van 24 September 1914 (St.bld. No. 461). Het eenig artikel van het Kon. besluit van 3 Augustus 1914 (St.bld. No. 369a,) wordt gelezen „De uitvoer van r ij s t en van alle pro- PARIJS, 14 Maart. [Reuter.] Avondcommuniqué: Engelsche vliegtuigen hebben Westende kracht dadig met bommen bestrooid. Het succes van de Engelschen bij Neuve Chapelle is gebleken volkomen te zijn. Zij zijn vooruit gegaan op een front van 3 K.M. met een diepte yan 12 tot 15 honderd meter, en hebben achtereen volgens drie linies loopgraven en een sterk werk ten zuiden van Neuve Chapelle genomen. Hevige tegenaanyallen werden afgeslagen. De vijand heeft zware verliezen geleden en veel meer gevangenen in handen der Engelschen moeten laten dan aan vankelijk werd bericht. De Engelsche veld- en zware artillerie heeft het krachtig optreden der infanterie goed voorbereid en gesteund. Wij hebben ons nieuwe front in Champagne versterkt en uitgebreid, 300 meter loopgraven in de Argonnen genomen en twee tegenaanvallen af geslagen BERLIJN, 15 Maart. (Wolff.) Ofücieele mede- deeling uit het groote hoofdkwartier Twee vijandelijke kanonneerbooten hebben gis teren, zonder uitwerking, Westende beschoten. Een aanval op een door de Engelschen bezette hoogte ten Z. van Yperen heeft goeden voortgang gemaakt. Gedeeltelijke aanvallen van de Franschen ten N. van Lemesnil in Champagne zijn met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. In de Vogezen wordt op sommige punten nog gevochten. St. PETERSBURG, 14 Maart. Mededeeling van den grooten generalen staf Tusschen Njemen en Welchsel wordt de strijd alleen in de valleien van de Omulew en de Orzyc en in de richting van Przasnzcz lrngs een front van 50 werst voortgezet. De pogingen van den vijand om voorwaarts te dringen werden overal afgeslagen. Onze troepen hebben gisteren een tegenaanval ondernomen en zich van verscheidene dorpen meester gemaakt. In de andere streken op de rechteroevers van de Bobr en de Narew en op den linkeroever van den Weichsel is het bij geschut- en geweervuur gebleven. In de Karpathen heerscht een hevige sneeuw storm. In de streek van den Loupkowpas hebben wij terrein gewonnen en meer dan G00 gevangenen gemaaki, o. w. 14 officieren, en verder 6 miirail- leurs vermeesterd. Aan het front RabbeRadzeiw Studenne zetten de Oostenrijkers hun pogingen om ons front, in te drukken voort, doch zij leden ern stige verliezen. In de streken van Koziounka en Rozanka hebben de Duitschers hun hevige, onop houdelijke aanvallen op onze stellingen hernieuwd. Deze aanvallen zijn echter overal met reusachtige verliezen voor den vijand afgeslagen. In een tegen aanval maakten wij verscheidene honderden ge vangenen.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2