Kerk en School. Gemengd Nieuws. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Iloogwatergctij te Terneuzen. Een kranig stukje. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Krankzinnig uit een auto gesprongen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 14 MAART 1915. Gereformeerde Kerk. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 13 0.13 0.38 Zondag 14 1.— 1.19 Maandag 15 1.37 1.54 Dinsdag 16 2.11 2.26 W oensdag 17 2.42 2.56 Donderdag 18 3.11 3.25 Vrijdag 19 3.39 3.52 ten dc vorige week bepaald heeft, dat de prijs, die besteed zal worden in Zeeland, be draagt f 18,50. Nu is in liet noorden van ons land de prijs f 14,50, ondanks de hoogere transportkosten, die op deze bieten komen. Voorts zullen de fabrikanten het voorschot dit jaar weer verstrekken, evenals vorige jaren en zij maken er bovendien bij bekend, dat dit bedrag in handen der verbouwers blijft, indien door oorlogstoestand in het aan staande najaar onverhoopt niet kan geleverd worden. Na uitvoerige gedachtenwisseling nam de vergadering als einconclusie aan, dat het bemiddelingsbureau stappen zal doen bij den bond van suikerfabrikanten om te komen tot een hoogeren suikerbietenprijs voor het jaar 1915. Goes. Hoe gevaarlijk het is, brieven van en naar België mede te nemen, ondervond de vorige week de schipper L. P., afkomstig van Goes. Hij had met zijn motorschip, waarmede schelpen weggebracht waren, te Willebroeck een ligplaats gezocht, toen men ontdekte, dat hij in het bezit was van een tweetal in het Fransch gestelde brieven, welke men hem voor te Goes verblijvende vluchtelingen had mede gegeven. Hij werd gearresteerd en weggebracht en de i5-jarige knecht Thomas Kik, uit Goes, wachtte, met een 9-jarig dochtertje van den schipper tevergeefs op diens terugkomst. De jongen ging op onderzoek uit en ver nam van den havencommandant te Antwerpen, voor wien men wel eens een vaatje oesters had meegebracht, dat de schipper in de eerste paar weken niet vrijgelaten zou worden. Tevens bereikte hem de waarschuwing, dat op het motorschip wel eens beslag zou kun nen gelegd worden. Hij wist zoo spoedig mogelijk van den havencouimandant verlof te krijgen, de thuis reis te aanvaarden, bracht daarna den motor op gang en waagde geheel alleen, met het kleine meisje de reis naar Zuid-Beveland, op welke reis zij 4 mijnen passeerden. Dinsdag kwamen zij te Waard aan, van waar het meisje door haar familie werd af gehaald. De dappere knaap bracht later het motor schip behouden in de Goesche wateren terug. Gedurende de loop dezer week zijn uit deze gemeente vertrokken P. v. d. Hooft, boerenknecht, Kerkhoflaan 17, naar Zaamslag J. v. d. Hooft, koewachter, Kcrl hoflaan 17, naar Zaamslag J. Bruggeman, timmerman, Baandijk 1, naar Eikerzee A. de Ridder, paardenkdecht, O 22, naar Zaamslag A. de Blok, zonder beroep, Vlooswijkstr. 10, naar Breda; Th. J. Standaert, zonder beroep, Noordstr. 50, naar Boxtel. Geref. Kerken. Tweetalte MiddelstumG. Doekes te Nieuwdorp en R. W. Huizing te IJmuiden. Te Amsterdam is in den ouderdom van 56 jaar overleden Ds. C. van Proosdij. Zooals we meldden jwas Ds. van Proosdij wegens lichaamszwakte vrijgesteld van het preêken. Op verzoek van den kerkeraad wilde Ds. v. Pr. zijn ander herderlijk werk nog verrichten. Dit was de vorige week juist vastgesteld en thans is Z,Eerw. reeds overleden. Ds. van Proosdij was een zéér geliefd pre diker. Vooral om zijn eenvoud, werd lnj bi zonder hooggeacht. Zijn boeken over Daniël en Job maakten zeer veel opgang. Scholen met den Bijbel. Bij de intrede van 1915 waren er in ons land 1142 Scholen met den Bijbel, te zamen 183.174 leerlingen hebbende. Zitting van Donderdag 11 Maart 1915. Voorzitter dhr. J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Moggré, De Jager, Lensen, De Feijter, Eijke en D. Scheele. Afwezig de heeren Dees, K. Scheele, De Bruijne, Donze, Van Borssum Waaikes en Wieland. Na opening der vergadering stelt de voorzitter aan do orde 1. Notulen. De notulen der vergaderingen van 11, 25 en 26 Februari worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Mededeeling dat f 15000 kasgeld is opgenomen. b. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het raadsbesluit betreffende de leening van f 6000 voor het plaatselijk steuncomité. Voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van het Algemeen Nederl. Werkl.- Verbond, waarin hij het verzoek richt om bij aan besteding van werken ten behoeve der gemeente, in het desbetreffend bestek bepalingen te plaatsen, waardoor de aannemer verplicht wordt een loon aan de werklieden uit te betalen, zooals door den raad wordt vastgesteld, wat het maximum aangaat. Sommige aannemers betalen een uurloon zooals hun dat goeddunkt, meestal minder als plaatselijk gebruikelijk is. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit als ongezegeld zijnde, ter zijde gelegd om ter gelegener- tijd met de inhoud daarvan rekening te houden. d. Missive van Ged. Staten, berichtende goed keuring van het kohier schoolgeld middelbaar on derwijs over het tijdvak Sept.—Dec. 1914. Voor kennisgeving aangenomen. e. Circulaire van den Bond van vereeniging. van fabrikanten van en handelaren in materialen voor het bouwbedrijf, verzoekende aan het Kon. Nat. Steuncomité om een aanbeveling van den inhoud van bovengenoemde circulaire, in een begeleidend schrijven zegt het Steuncomité dat zij gaarne steun wil verleenen, daar waar beoogt wordt de bouw nijverheid te bevorderen. De Voorzitter stelt voor om dit stuk als onge zegeld zijnde, ter zijde te leggen en bij voorkomende gevallen met den inhoud te iekenen. Alzoo besloten. f. Verslag van de vereeniging „Vereeuigde Handwerkslieden", waaruit blijkt dat de inkomsten bedroegen f 1297,50 en de uitgaven f 1293,45, alzoo een batig slot van f 4,05. Voor kennisgeving aangenomen. g. De Voorzitter deelt mede dat de heeren Dees en Donze wegens ziekte de vergadering niet kunnen bijwonen. 3. Kohier hondenbelasting voor 1915. Dit wordt z. h. s. vastgesteld op een bedrag van f868,10. 4. Rekening der Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Hieruit blijkt dat ontvangen is f 128,45 en uit gegeven f34,85, alzoo een batig slot van f93,60. De Voorzitter deelt mede dat ook ingekomen is de rekening van dezelfde Commissie te Ter Neuzen, kom, waaruit blijkt dat deze bedroeg in ontvang f201,09 en in uitgaaf f 183,58, dus een batig slot van f 17,51. Beiden voor kennisgeving aangenomen. 6. Voorstel tot het betuigen van instemming met een adres van den Raad der gemeente Hoek. In het adres, gericht aan den minister van Finan ciën, wordt o. a. meegedeeld dat in de Braakman tegen de Kleine Stellepolder een groot aantal hec taren schorgronden liggen, welke voor bedijking vatbaar zijn. Met het oog op de lieerschende werkeloosheid zou het wenschelijk zijn, dat dit kon geschieden. Het doel van de bedijking zou zijn een verbindingsweg te verkrijgen tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen. De Voorzitter zegt dat B. en W. geen bezwaar hebben om het adres te steunen, daar het toch een stap in de goede richting is. Z. li. s. wordt het voorstel aangenomen. 6. Voorstel inzake de jaarwedde van O. Bakker, onderwijzer aan de Mulo-school. De voorzitter deelt mede, dat de heer Bakker zich indertijd tot B. en W. gewend heeft met het verzoek om verhooging voor de behaalde hoofdakte. Deze hebben echter die verhooging niet toegestaan, daar de salarisregeling voor dien onderwijzer was vastgesteld. Nu heeft hij zich tot Ged. Staten ge- wendj van wie thans een schrijven is ingekomen, waarin bericht wordt dat zij het billijk achten dat op den heer Bakker, die na zijne benoeming de hoofdakte verkreeg, de'in de algemeene verordening gemaakte bepalingen betreffende verhooging voor hoofdakte worden toegepast en hem derhalve de bedoelde jaarwedde-verhooging ad f 100 alsnog worde verleend. Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor om hun standpunt te handhaven en dus niet te ver- hoogen, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. 7. Wijziging der begrooting dienst 1916. Dit betreft enkele af- en overschrijvingen, waar toe %vordt besloten. 8. Voorziening omtrent personeel ter secretarie. De Voorzitter deelt mede, dat door de toeneihende werkzaamheden ter secretarie, thans een achter stand in werkzaamheden is gekomen. De secretaris heeft getracht de zaak nog wat loopende te houden met het bestaande personeel en anderdeels met wat hulp van een paar Belgische vluchtelingen, doch het blijkt meer en meer dat er hulp dient verleend te worden. Spr. wijst, betreffende den achterstand, op het kohier van den H. O. dat nog niet in ge reedheid is gebracht. Daarom willen B. en W. in overweging geven om over te gaan tot het benoemen van een tijdelijk ambtenaarlater kan dan weer. volstaan worden met het bestaande personeel. Ziende op de vele overuren die het personeel thans maakt, zouden er wel 2 personen noodig zijn, doch zij wenschen er maar éen, benevens aanschaffing van een schrijf machine. Het salaris willen B. en W. bepalen op een maximum van f 600. De heer Eijke merkt op, vooral met het oog op den H. O., dat het van groot belang is dat het personeel aangevuld wordt, want hij vindt het alles behalve wenschelijk dat wanneer de ingezetenen hun aanslag-biljet thuiskrijgen, dan reeds 2 a 3 termijnen verloopen zijn. De heer D. Scheele vraagt of de genoemde achter stand ook een gevolg kan zijn van het tijdelijke ontvangerschap van den heer de Vos. De Voorzitter kan dit niet toestemmen. Z. h. s. wordt besloten over te gaan tot benoe ming van een tijdelijk ambtenaar en eveneens tot aanschaffing van een schrijfmachine. 9. De Voorzitter deelt mede dat van het burger lijk armbestuur een verzoek is gekomen tot enkele overschrijvingen in de begrooting 1914, waartoe goedkeuring wordt verleend. 10. Adres bewoners van de Dekkerstraat. De Voorzitter zegt dat de vorige vergadering reeds is ingekomen, genoemd adres doch toen njet; op de agenda was geplaatstthans wil hij het op de agenda plaatsen ter behandeling. Gevraagd wordt een nieuwe straat te leggen vanaf de Dekkerstraat naar de Kerkhoflaan. De Voorzitter stelt voor hierop afwijzend te be schikken daar de betreffende gronden niet tot de gemeente behooren en adressanten te adviseeren zich te wenden tot de respectieve eigenaren der gronden. Alzoo besloten. Voorts deelt de Voorzitter mede le dat het tegen woordig moeilijk gaat om lokaliteiten te bekomen, in welke moeilijkheid zich ook bevindt de hier bestaande muziekvereeniging. Deze vereeniging zou, daar zij thans geen gebruik kan maken van het lokaal waar zij hare repetitiën houdt, omreden de eigenaar voortdurend ziek is, tijdelijk hare oefe ningen moeten staken, wat niet wenschelijk is. Nu heeft zij het verzoek gedaan om gebruik te mogen maken van het kleedkamertje der jongens van de H. B. S. en vragen B. en W. mitsdien daartoe toestemming. Z. h. s. wordt het verzoek verleend. In de tweede plaats wil de Voorzitter een zaak ter tafel brongen, waarop nog wel geen definitieve beslissing verlangd wordt, doch wel een besluit in beginsel. In de vergadering nl. van de commissie van bijstand is ter sprake gekomen het doortrekken der straat aan de H. B. 8. Zooals bekend, is de dading dier gronden goedgekeurd en is de gemeente bezitter van den grond. De commissie heeft een ontwerp laten maken waarmee B. en W- zich kunnen vereenigen. Er zou nl. vrij komen 12600 M2 grond, waarvoor betaald moet worden f 43000. Geprojecteerd wordt een straat van af de H. B. S. tot aan den arsenaal weg en tevens een straat achter de H. B. S. Daar eehter niet gezegd kan worden of het plan rendable blijken zal is bet wellicht wenschelijk om splitsing te maken. De bestrating kan b.v. geschieden naar gelang er vraag iseen inschrijving voor bouwgrond kan geopend worden waaruit blijken zal of er veel of weinig gegadigden komen. De heer Lensen merkt op, dat wat werkverschaf fing betreft hier alleen graafwerk zal moeten ver richt worden benevens aanvoer van zand. De heer De Jager vraagt of het ook, wanneer deze zaak definitief besloten wordt, in de bedoeling ligt dit in den tegenwoordigen tijd te laten uit voeren zoo ja, dan zich in verband te stellen met het Koninkl. Nat. Steuncomité betreffende terug gave van een deel van het bedrag, als zijnde be schikbaar voor werkverschaffing. De Voorzitter zegt dat het eerste werk zal zijn voor te bereiden een leeningsplan, ten 2e ons in verbinding stellen met het Kon. Steuncomité en ten 3e aanbesteding houden voor bouwgrond Daarna kan dan verder gehandeld worden. Daar de Voorzitter de vergadering verlaten moet geeft hij het presidium over aan den heer Visser. Echter voordat dit geschiedt vraagt de heer De Jager of B. en W. al een plan gevormd hebben hófe te handelen met diegenen die onmachtig zijn hun achterstallige hoofdelijke omslag te betalen, daar hij gehoord heeft dat er nog al wat aanma ningen zijn uitgereikt. De Voorzitter zegt dat er wel over gesproken is en zoodra het rapport dienaangaande van den ge meente-ontvanger ingekomen is, denkt hij om bv. het achterstallige over 2 a 3 jaren binnen te krijgen in dien geest zullen er dan wel voorstellen ter tafel komen. De heer Visser vraagt of iemand der leden nog iets voor de rondvraag heeft. De heer Moggré merkt op dat er nog steeds geen correspondent der Ned. Bank is benoemd, wat voor de ingezetenen en voor velen buiten deze gemeente groote last veroorzaakt. Is er van ge meentewege niets aan te doen om dit te bespoedigen. De heer Visser zegt dat door de Kamer van Koophandel ook reeds een verzoek aan de Ned. Bank is gericht om een correspondent te benoemen en acht het ook wenschelijk dat een dergelijk verzoek ook geschiedt door de gemeente. Besloten wordt daartoe over te gaan. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat over in eene met gesloten deuren ter bo- liandeling van het suppletoir Kohier H. O. 1914 Men meldt aan de N. Ct. uit Amsterdam. Vermoedelijk in een oogenblik van verstands verbijstering is Dinsdagavond op de Nassaukado bij de Kinkerstraat een dame uit een in volle vaart zijnde auto gesprongen. Zij bleef een oogenblik liggen. Toen zij werd opgetild, bleek zij een wonde aan het hoofd te hebben. Zij werd binnengebracht in het politieposthuis aan de Nassaukade, waar zo spoedig weer bijkwam. Door een broeder van den Genees kundigen Dienst werd de dame, die uit Brussel afkomstig bleek te zijn, verbonden en met de ziekenauto naar het gasthuis gebracht. Een heer, die mede in de auto zat, sprong haar na, doch kreeg geen letsel. De Utrechtsche correspondent van de N. Crt. meldt d.d. 9 dezer: De milicien-kanonnier der veldartillerie L. J., die heden voor het Iloog Militair Gerechts hof alhier was verschenen en door dit college werd veroordeeld tot zes weken militaire de tentie ter zake van het bedreigen van een wachtmeester, zou na die uitspraak per cel wagen naar het huis van bewaring worden overgebracht, teneinde de straf te ondergaan. Bij het verlaten van het gebouw ontvluchtte hij aan zijn bewakers en wilde tusschen de balie's van de gracht doorklimmen om zich in het water te werpen, maar vóór hij de balie's over was, werd hij door een politieagent en een korporaal-geleider gegrepen. Hij hield zich aan de balie vast, zoodat eenige burgers hulp moesten verleenen om hem tol loslaten te dwingen. Onder hevig verzet van zijn kant brachten zij hem naar den celwagen, waarmee hij naar het huis van bewaring werd ver voerd. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 jur Ds. Chr. Bruins, H. Avondm. en 2 uur Ds. Chr. Bruins, voortz. Bed. H. A. en Daukz. Axel Stationstraat 9 uur Ds J H. Lammertsma H. Avondm. en 2 uur Ds. J. H. Lammertsma, voortz. H. A. en Dankz. Zaamslag 9 en 2 uurDs. H. P. M. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. II. v. d\ Wal. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/ï en 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/j en 2 uur Dhr. L. Dek. Axel 9'/2 en 2 uur Ds. J. B. T. Hugeuboltz. Zaamslag 9'/^ en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9'/ï en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr; Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/ï uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. PARIJS, 12 Maart. Het officieele bulletin van gisterenavond elf uur luidt: Een dichte mist heeft de krijgsverrichtingen zeer belemmerd. De Engelschen hebben met goed gevolg West- ende beschoten. De aanvallen der Dnitschers bij Sandpoorte, in den sector van Yperen, zijn afgeslagen. De Engelschen hebben in de streek van Neuve Chapelle twee tegenaanvallen van den vijand af geslagen, die daarbij zware verliezen leed. De Franschen zijn Woensdagavond in het bosch ten W. van Perthes opgeschoten tegen den wan- hopigen tegenstand der Duitschers in. Op den Reichsackerkopf, in de Vogezen, zijn tegenaanvallen der Duitschers afgeslagen. PARIJS, 12 Maart- Een officieel communiqué meldt, dat de gevechten, welke sedert 16 Febr. in Champagne geleverd zijn, tot govolg hebben gehad dat de Franschen op een terrein van 7 KM. breedte en 2'/j KM. diepte, zijn vooruitgekomen. Het doel van den strijd wag de Duitschers te beletten troepen naar Rusland te zenden. Dit doel is geheel bereikt. PARIJS, 12 Maart. Een officieel communiqué geeft nadere bijzonderheden omtrent de gevechten in. Champagne De Franschen hebben zich meester gemaakt van heuvellinies, die een gunstige basis zijn voor nieuwe aanvallen. De verliezen der Duitschers zijn zeer zwaar. Twee garderegimenten zijubijna geheel vernietigd. De Duitschers hadden een troepenmacht, gelijk staande met 4 5 V2 legercorps. Op het slagveld zijn 10,000 lijken van Dnit schers gevonden. Er zijn 2000 gevangenen ge maakt. Er kwamen, gevallen van waanzin voor. De Duitsche troepen werden genoodzaakt in alle haast loopgraven te maken, welke zij thans be trokken hebben. De steeds in Champagne voorwaarts dringende Fransche troepen houden de Duitschers tegen. De Duitschers hadden tot 16 Febr. aldaar 119 bataillons infanterie, 31 eskadrons cavallerie, 64 batterijen veld- en 20 batterijen zwaar geschut. Tot 3 Maart is deze macht versterkt met 20 bataillons, 6 garde-bataillons, 1 regiment veld artillerie en 2 regimenten zware artillerie. PETERSBURG, 12 Maart. De generale staf deelt mede, dat op 10 Maart tusschen de Njemen en den Weichsel hardnekkige gevechten zijn ge leverd. In de Karpathen zijn alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Tegenover den ingang van een dorp in- de buurt van Goilice hebben Russen een leger der Oosten rijkers vernietigd. LONGBEATZ [Californië], 12 Maart. De eige naar van de Frije, Samuel Se well, heeft een beroep gedaan op de Amerikaansche regeering om de „Prinz Eitil Friedrich" te behandelen als een kaper schip en de bemanning als zeeschuimers en hoopt dat de Amerikaansche regeering een krachtig be toog tot Dnitschland richten zal. NEW-YORK, 12 Maart. De neutraliteitsraad heeft geadviseerd toe te staan aan de Eitel Frie drich, dat het schip onder toezicht der Ameri kaansche marine-autoriteiten herstellingen mag laten aanbrengen om het schip weer zeewaardig te maken. De „New York Evening Jun'' zegt de aanslag op de Frye is een aanranding der neutraliteit van Amerika en dat het binnenloopen in een Ameri kaansche haven door de „Eitel Friedrich" is een daad van verregaande onbeschaamdheid. HULST, 8 Maart 1915. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 17,25, Rogge 13,—, Wintergerst f 13,50, Zomcrgcrst f 13,—, Haver ƒ14,—Erwten 16,—, Witte Boonen f 17,— Bruine Boonen ƒ16,—, Duivenboonen/16,50, Paardenboonen f 16, Boekweit Lijnzaad 25,—, Aardappels f 3,75. Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo f 1,60. Eieren per 26 stuks f 1,10. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 18 stuks rundvee, 31 varkens, schapen, waar van verkocht 15 stuks rundvee en 23 varkens. MIDDELBURG, 11 Maart. Ter graanmarkt van lieden was de aanvoer gering, handel flauw. Tarwe 50 cent lager. Overige artikelen niet genoteerd. Nieuwe Tarwe f 16,75 a f 17,75 per 100 kilo Wintergerst f—a f—Zomergerst f—a fper 100 kilo; Kroonerwten fa f Witte Boonen fa fRonde Bruineboonen fa f Lange dito fa falles per mud; Maanzaad f a f—pet 50 kilo's Noteering van boter en eieren. Boter f 0,65 a 0,75, voor particulieren f0,75 per Va kilo. Eieren f 4.90, voor particulieren f 5.30 per 100 stuks. 77

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3