Oorlogsberichten. Biimenlandscli Nieuws. Uit Stad en Provincie. en het terugtrekken in Soewalki. Tusschen deze twee reeksen feiten verband te leggen, ligt uiterst voor de hand en de op merking van het Duitsche hoofdkwartier, dat uit de overwinning in de Masuren blijkt, dat de Franschen niet den minsten invloed hebben kunnen oefenen op het krijgsbedrijf iu het Oosten, komt ons niet zeer overtuigend voor. Een voortzetting van het met die overwinning ingeleidde krijgsbedrijf is immers voorshands achterwege gebleven, althans uitgesteld. Versterkingen voor den Yser. Men schrijft ons van de Zeeuwsche grens Niet lang geleden lazen wij, dat in Engeland de algemeene verwachting leeft, dat bij het naderen van de lente, en dus bij gunstig weer, de strijd aan den Yser in oude hevigheid zal losbarsten. Het is daar voor de bondgenooten een gevaarlijke hoekmaar niet minder voor het Duitsche leger. Vandaar verdreven te worden beteekent voor hen het gemis aan eenige kans tot verovering van Duinkerken en Calais, en een groote kans te hebben verdreven te worden uit het westelijk deel van België, zoo niet verder. Het Duitsche leger schijnt bovengenoemde verwachting te deelen. Telkens bereiken ons berichten van versterkingen aan het Ipersche front. Zoo zijn er jl. Zondag versche troepen te Brugge gearriveerd met bestemming naar het front aan den Yser. En wat nog sterker spreekt is dit, dat van Knocke en andere grensplaatsen de meeste troepen zijn wegge nomen, naar alle waarschijnlijkheid voor het zelfde doel. Overal treft men drukke beweging aan van oostelijke in westelijke richting, en meer dan te voren komen er transporten bij het front aan. Alles wijst op versterking van het IJserfronten dit gedeelte van het ge vechtsterrein zal nog steeds blijken een der belangrijkste te zijn, eu naar alle verwachting het tooneel worden van vernieuwden strijd. In de laatste weken was het er kalm. Dat wil niet zeggen, dat er in het geheel niet meer gestreden werd. Want dat houdt geen enkelen dag opnu en dan kan men van hieruit nog steeds het zeegeschut van de Engelsche oorlogsschepen hooren. Maar 't was den laatsten tijd toch beslist kalmer, al komen er dan ook nog steeds te Brugge gewonden aan. Vliegtuigen worden er weinig meer gezien boven 't N.-O. deel van de Belgische zeekust. Sedert 18 Februari is dit vrijwel opgehouden al zal dit niet alleen liggen aan den kabelballon, die telkens boven Zeebruggë uitstaat. Nog altijd gaat men door met de verster kingen van de kust. De duinenreeks is nu schier één doorloopend fort geworden en als mieren ziet men af en toe de Duitsche sol daten, geholpen door Belgische, maar ook Duitsche burgers in de duinen graven. Merkwaardiger nog is de ijver, waarmede men langs de Nederlandsche grens bezig is. In de onmiddelijke nabijheid der grens ziet men loopgraven maken en prikkeldraadver sperringen aanleggen, waarbij mën zich afvraagt, wat het doel hiervan wel mag zijn. Ook gaan de Duitschers voort met de herstel ling van de bruggen over het Leopoldskanaal, hetwelk evenwijdig aan de grens van Z.-Vlaan deren loopt. Deze bruggen zijn alle in November door hen opgeblazen, maar nu zijn er een drietal, stevig hersteld. Woensdag werd er zelfs een, die bjj Stroo- brugge, tusschen Aardenburg en Maldeghem, met zware lasten en vrachtwagens geprobeerd. Zou de vrees voor een mogelijken aanval der Engelschen door Zeeuwsch-Vlaanderen heen, hier achter zitten Wie weet hetDe Duitsche soldaten zeiven schijnen niet te weten, waarom zij dit doen. In ieder geval wijst ook dit op eene ver levendigde actie. Men wil op alle gebeurlijkheden voorbereid zijn en de verwachtingen zijn gespannen. Intusscheu keeren vele burgers, uit Brugge geweken, daarheen terug. Dit niet met het oog op de befaamde belasting, die vertien- dubbeld zou wordenwant in ieder geval geldt deze niet voor W.-Vlaanderen maar het duurt zoo lang... Weliswaar is Brugge nog niet een veilige plaats te noemen, zoo dicht achter het front en de zeekust, maar men waagt het er op. De laatste berichten van Brugge luiden dan ook vrij gunstig. Het is er rustigte rustig natuurlijker heerscht een doodsclie stilte in de straten, die niet door de Duitsche soldaten worden gebruikt. Er is voldoende voedselzelfs meer en beter dan een paar maanden geleden. Maar het getal hulpbe hoevenden en ondersteunden neemt van dag tot dag in het anders toch reeds zoo arme Brugge toe. Gelukkig, dat er voldoende ge holpen wordt en kan wordenhet Groene Kruis verricht nog steeds zijn gezegend werk. Te Brugge is de oeconomische toêstand gunstiger dan aan de kust, vooral te Ostende. Daar kost het heel wat hoofdbrekens aan de plaatselijke autoriteiten, om voldoendo voedsel voor de bevolking te verkrijgen. De aanvoer gaat ontzaglijk langzaam, omdat de beschikbare vervoermiddelen grootendeels gebruikt worden voor Duitsche transporten. Toch komt het noodige binnen. Ook hier is het 't Amerikaansch—Spaansche Comité, hetwelk voor de proviandeering der bevolking aan de kust goeddeels zorg draagt. (N. R. C.) In Antwerpen. BRUSSEL, 9 Maart. (W. B.) Door den stroom werd de Gneisenau, het schip dat de gealli eerden in Antwerpen midden in het water hadden laten zinken, zoodanig verschoven, dat thans aan beide zijde van het schip dertien duizend ton vrij voorbijkomen. Een Duitsche Maatschappij zal weldra de Gneisenau vlot maken. Alle schepen, die in de haven liggen en door de Belgen en Engelschen beschadigd waren, zijn thans gerepareerd. Men seint van de grens Gisterenmiddag omstreeks 3 uur heeft een ernstige ontploffing in het arsenaal te Ant werpen plaats gehad, vlak bij de steiger van de Ilarwichbooten. 14 menschen werden ge dood en 70 gewond, meest allen Duitschers. Het gebouw is bijna geheel vernield. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 10 Maart. (Reuter.) In België|heeft de vijand Nieuwpoort met kanonnen van 42 cM. hevig beschoten. Tusschen de Leie en het kanaal van La Bassée heeft het emgelsche leger, gesteund door onze zware artillerie, een belangrijk voordeel behaald. Het heeft Neuve Chapelle veroverd, is ten noordoosten van dat dorp in de richting van Aubers gevorderd en ten zuid oosten in de richting van het Biezbosch. De Engelschen hebben 1000 krijgsgevangenen gemaakt en machinegeweren genomen, De verliezen der Duitschers z\jn zeer zwaar. In Champagne heeft de vijand, die met zijn herhaalde tegenaanvallen geen duimbreed terrein heeft gewonnen, zeer groote verliezen geleden. Op de Maasheuvels heeft onze artillerie een aantal vijandelijke schansen geheel vernield. BERLIJN, 11 Maart. (Wolff.) Officieele me- dedeeling uit het groote hoofdkwartier. Een Engelsche vlieger heeft op Meenen bommen geworpen. Succes had hij slechts met een bom waardoor 7 Belgen gedood en 10 gewond werden. De Engelschen hebben gisteren onze stel lingen bij Neufchatel aangevallen. Op som mige plaatsen drongen zij in het dorp binnen. De strijd is nog aan den gang. Een Engelsche aanval bij Givenchy is afge slagen, In Champagne hebben de Franschen twee aanvallen op het stukje bosch ten O. van Souain gericht, waar zij eergisteren uit ver dreven weren. Beide aanvallen zijn bloedig afgeslagen. De gevechten om den Reichsackerkopf in de Vogezen zijn gisteren hervat. De Princess Victoria getorpedeert. LONDEN, 10 Maart- (Reuter.) De princess Victoria werd getorpedeerd op 18 mijl afstands van den mond van de Mersey. Men had scherpen uitkijk gehouden naar duikbooten. Het weer was zoo helder mogelijk en niets was te zien geweest, toen de stuurman om halftien in den morgen een topedo recht op het schip zag aankomen. Er was geen tijd meer om uit den weg te gaan. Een hevige ontploffing deed zich voor, waarop liet schip zwaar overhelde. Twee booten werden ge streken. waarmede de bemanning naar de Mersey roeide. Eindelijk nam een kleine stoomer hen op sleeptouw. Vijf uren waren zij onderweg geweest. De Princess Victoria was in een kwartier gezonken. Een visscliersboot heeft de bemanning van de Blackwood te Newhaven aangebracht. Dit schip werd om Guur 's morgens getorpedeerd. Het weer was slecht; er waren sneeuwvlagen. Alle reddingsbooten had men, voor het geval een duikboot een aanval zou doen, gereed gehouden. De bemanning was 2,5 uur in de sloepen geweest, voordat zij werd opgepikt. De duikboot was aan de oppervlakte der zee verschenen, doch had geen bijstand geboden. De Tangistan werd om half een 's nachts getorpedeerd. De sloepen waren reeds uit gezwaaid. Het schip was plotseling met de reddingsbooten en inzittenden gezonken. De eenige overlevende had zich 2,5 uur aan een kist vastgeklemd, voordat hij werd opgepikt. Verscheidene Indische matrozen hadden aan een plank gehangen, totdat zij één voor één afvielen en verdronken. Ter hoogte van de Mersey heeft een duik boot eergistermorgen gedurende 25 minuten jacht gemaakt op het stoomschip Clanmacrae, dat ontsnapte door met volle stoom zigzag te varen. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 11 Maart. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Ten W. van Sereje hebben wij den Russen 600 man, drie kanonnen en twee machine geweren afgenomen. Een nieuwe poging van de Russen om ten Z. van Augustowo door te breken is geëindigd met de vernietiging van de daar in het vuur gebrachte Russische troepen. In een gevecht ten N.W. van Ostrolenka hebben onze troepen gezegevierd. De Russen lieten 6 officieren, 900 man en 8 machine geweren in onze handen. Onze aanvallen ten N. en ten N.W. van Przasnysz hebben verderen voortgang gemaakt. In een gevecht ten N.W. van Nowomiasto hebben wij weder 1680 gevangenen gemaakt. De strijd van het Servische volk. Een Zwitsersche dame geeft in een brief uit Servië in de Neue Zürcher Zeitung hare indrukken weer over den strijd van het Ser vische volk. „De oude koning Peter is zelf de incarnatie van de Servische vaderlandsliefde. Hij voelde zich daarom door het ongeluk, dat Servië (bij den jongsten inval der Oostenrijkers) dreigde, in het diepst van zijn ziel getroffen eu, of schoon gebogen door hoogen leeftijd, door ziekte vooral, begaf hij zich naar de voorste gevechtslinies. Het eene regiment na het andere opzoekende, in de loopgraven afdalende, waar de soldaten in de modder begraven lagen, nu eens het geweer van een gesneuvelde opnemende, om zelf op den vijand te schieten, dan weer zelf een kanon afvurende. Tot zijn soldaten hield hij deze door haar eenvoud geweldige en ontroerende toespraak„Mijn zonen, gij hebt gezworen, uwen koning en uw vaderland te zullen verdedigen. Ik ontsla u van de perste helft van den eed, alleen de tweede moet gij u herinneren. Ik ben hier gekomen, om samen met u het vaderland te verdedigen, om mijn leven met het uwe op het spel te zetten. Maar wie van u zich niet als zoon van dit land voelt, mag zijn geweer wegwerpen en naar huis gaan Ik waarborg hem, dat hem geen kwaad zal geschieden, want gij zijt moede en gij hebt genoeg ge daan" Onnoodig te zeggen, dat geen enkele soldaat zijn post verliet, maar dat ieder zijn geweer nog krampachtiger omklemde, en de uitslag was, dat tien dagen later de Oosten rijkers uit Servië en zijn hoofdstad verdreven waren, nadat zij den Servischen bodem met tallooze dooden bezaaid en in hun panische vlucht ongeveer vijftigduizend gevangenen en de helft van hun wapens en kanonnen achter gelaten hadden. In de geschiedenis van den Servisch-Oosten- rijkschen oorlog is er wel nauwelijks een aangrijpender episode geweest, dan toen koniug Peter zijn intocht hield in zijn heroverde hoofdstad. De verbitterde gevechten duurden nog voort in eenige stadswijken, toen de auto des komngs de stad reeds binnenreed. Onder de kogels, die over zijn hoofd vlogen, begaf de oude vorst zich naar de hoofdkerk. De deur was gesloten en de koning wachtte ge duldig, tot de sleutel gebracht werd. In de kerk zelve heerschte in de enkele minuten, die de Koning er doorbracht, een verheven, plechtige stilte, die slechts af en toe door liet gesnik van de diep ontroerde menigte ver broken werd. Kort daarna begaf koning Peter zich in triomf naar het paleis, waar gedurende de dertien dagen van de Oostenrijksche be zetting generaal Frank verblijf had gehouden. De hoofdingang van den tuin was wijd ge opend, en de koninklijke auto tufte over de Oostenrijksche vlag heen, die men van het paleis neergehaald had, om haar onder de voeten van den Servischen vorst uit te spreiden. De duikboot- en mijnoorlog. LONDEN, 9 Maart. (Reuter.) De admi- reit deelt het volgende mede Hedenmorgen zijn de volgende Engelsche stoomschepen getorpedeerd de Tangistan bij Scarborough van de bemanning van 38 koppen werd slechts 1 man gered de Black wood bij Hastings de geheele bemanning van 17 koppen werd gered en de Frincess Victoria bij Liverpool ook hiervan zijn alle 34 opvarenden gered. De houding van Italië. KEULEN, 9 Maart. De Italiaansche afge vaardigde Órimeni heeft in de Stampa mee gedeeld, dat het onderhoud tusschen Salandra en Giolitti onder de Kamerleden een voor- treffelijken indruk heeft gemaakt, omdat er uit blijkt, dat Italië en Oostenrijk-Hongarije overeenstemming zoeken. De afgevaardigden zijn overtuigd dat de Consulta langs diplo- matieken weg tot een schikking zal komen. De houding van Griekenland. Volgens de Köln. Ztg. zijn te Rome velen van meening, dat de koning van Griekenland Duitschland en Oostenrijk-Hongarije wil be wijzen, dat de openbare meening in Grieken land hem tot den oorlog dwingt. Een andere opvatting is, dat Wenizelos, ofschoon zeker van zijn meerderheid in het parlement, den koning de verantwoordelijkheid wil laten. De reeds in den kroonraad gebleken verschillen van meening dreigen zich ook in het parle ment en het volk te doen gelden. Ongetwijfeld beheerscht Wenizelos den geheelen toestand. De bezetting van Knocke is van 200 op 2000 man gebracht. Heijst telt op heden een gar nizoen van 5000 man Duitsche troepen. Te Brugge zijn nieuwe versterkingstroepen aan gekomen. Een en ander met het oog op de mogelijkheid van een Engelsche landing op de Belgische kust. De tweede Duitsche oorlogsleening. BERLIJN, 9 Maart (W. B.). De in schrijvingen op de oorlogsleening nemen nog steeds toe. De verzekeringsmaatschappij Nordstern teekende voor 12,000,000 M., de vakvereeniging van de Chemische industrie 4000.000, andere groote maatschappijen voor bedragen van 1 tot 5 millioen. Duitsche duikboot in den grond geboord. LONDEN, 10 Maart. (Reuter.) Naar de admiraliteit meedeelt heeft de torpedojager Ariel de Duitsche duikboot U 20 geramd en in den grond geboord. De bemanning heeft 2ich overgegeven. Uit nadere mededeeling is der admiraliteit gebleken dat de duikboot die door de Ariel tot zinken is gebracht, de U 12 was. Van de bemanning van 28 koppen zijn er 10 gered. Verschepen van graan. Naar de Tel. meldt, hebben de verschillende Nederlandsche reeders van de regeering een aanschrijving ontvangen, dat zij een gedeelte van de tonnenmaat hunner schepen beschik baar moéten slellen voor het verschepen van graan tegen een vastgosteld tarief. Over de uitvoering van dit regeeringsbesluit wordt in reederskringen nog van gedachten gewisseld. In de Noordzee. IJMUIDEN, 11 Maart. Een stoomtrawler, vannacht te IJmuiden binnengekomen, moet gerapporteerd hebben, dat hij des avonds om de Zuid Duitsche oorlogsschepen en Duitsche onderzeebooten voorbijgekomen is, die met groote vaart Zuidwaarts stoomden. Het heden morgen binnengekomen Noorsche stoomschip Terrier van Wladiwostok heeft het bericht bevestigd. De gezagvoerder van het van Wladiwostok te IJmuiden binnengekomen stoomschip Terrier rapporteert op 7 mijl N.N.O. van Schouwen- bank het wrak van een gezonken stoomschip te hebben gezien, waarvan de masten 2,5 meter boven water staken. Rogge. Het bestuur van het comité van graan handelaren te Rotterdam heeft als lasthebber van de regeering, bij inschrijving verkocht ongeveer 2000 ton gezonde Amerikaansche (Western II) rogge. De Rogge is gegund tegen prijzen van f310 tot t322 per 2100 kilogram. TER NEUZEN, 12 Maart 1915. Naar wij vernemen is tot correspondent van de Nederlandsche Bank, voor Ter Neuzen en omstreken benoemd de heer L. Geelhoedt van Apeldoorn, vroeger teZaamslag woonachtig. Door notaris Le Nobel alhier is publiek verkocht een woonhuis met schuur, aan- hoorigheden, erf, en weiland, gelegen in den Bontepolder, gemeente Ter Neuzen, groot 1,17,93 Hectaren. Hiervan werd kooper de heer F. de Jonge Lz. te Hoek, voor f3000, Hoek. In de laatste gemeenteraadsvergade ring werd door een lid gesproken om een verordening te heffen op het gewicht van het brood. Door afwezigheid van een der leden, staakten hierover de stemmen en zal deze zaak weder ter tafel komen in de volgende zitting. De prijs van het brood is hier echter lager dan in andere gemeenten. Axel. Ds. Chr. Bruins, Geref. predikant alhier hoopt Zondag 21 Maart afscheid te preeken, des avonds om 51/? ure in het kerk gebouw Kerkdreef. Hontenisse. Het vluchtelingenkamp, waarin nog een 1200tal personen verblijven, zal ont ruimd worden. Er zijn echter ongeveer 200 personen tegen typhusziekte ingespoten, waarvan de helft is geïsoleerd. Blijven deze laatsten nu geheel vrij er van, dan zullen zij het eerst naar elders worden verzonden. Schoondijke. Ds. G. R. Kuyper, Geref pred. alhier hoopt 11 April afscheid van zijn ge meente te nemen en 25 April te Alblasser- dam intrede te doen. Ds. J. H. Lammertsma van Axel zal als bevestiger optreden. Een Engelsch vliegtuig in Zeeuwsch-Vlaanderen. Biervliet. Een Engelsch vliegtuig heeft Woens dag in den Elizabeth-polder, onder de gemeente Biervliet, een noodianding gedaan. In het vliegtuig zaten een kapitein der artillerie en een tweede luitenant van het vliegerskorps. Volgens hun opgave waren zij 's morgens halfzes nabij Yperen opgestegen en eerst over het oorlogsveld gevlogen. Daarna waren zij door het mistige weer uit hun koers geraakt. Toen hun benzine-voorraad opraakte, en zij voorzagen, verplicht te zullen zijn in de Duit sche linie te dalen, besloten zij te trachten, de Nederlandsche grens te bereiken. De grenswacht had het vliegtoestel bescho ten, en enkele schoten hadden doel getroffen, maar de beide vliegers wareu niet geraakt. De beide Engelsche officieren zijn geïnter neerd en naar Groningen overgebracht. Domburg. Alhier heeft men een proef ge nomen met eene nieuwe wijze voor het on schadelijk maken van mijnen, nl. door het laten springen van een klein gedeelte van den zijwand en vervolgens verbranden van den inhoud van de mijn. Hierdoor is de knal minder zwaar en is de kans op het berokke nen van schade aan gebouwen en zeeweringen veel geringer. De proef is goed geslaagd. Bemiddelings Bureau van den Landbouw in Zeeland met bietenverbouwers. Te Goes is een vergadering gehouden van het Provincaal bemiddelings bureau van den landbouw in Zeeland met verschillende Zeeuwsche bietenverbouwers. Het doel der vergadering was een gezamenlijke actie op touw te zetten, ten einde te bereiken, dat meer rekening gehouden worde met de be langen van de landbouwers. De heer I. G. J. Kakebeeke, secretaris van genoemd bureau, wees er op, (lat de bond van Suikerfabrikan-

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2