Kerk en School. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. In den loop van deze week zullen te Hulst de meesten ondersteunde Belgische vluchtelingen naar de vluchtelingenkampen in Nunspèet, Ede en Uden worden overgebracht. Gisteren ging het eerste transport per extra-tram en boot naar Nunspeet. Zij reizen onder burgergeleide tot Bergen op Zoom, overnachten aldaar en gaan Dinsdag a. s. verder per trein tot Nunspeet. Hun aantal bedraagt blijkens de in de laatste helft van Februari Ï9L5 opgemaakte telling, met inbegrip van de kindereu 631 personen. Velen van hen keerden evenwel naar hunne haardsteden in België terug, lie ver dan verderop Holland in te gaan. Dat het den vluchtelingen in Hulst ook uitstekend beviel was aan het meerendeel hunner waar te nemen. Het zal dan ook voor het bestuur en leden van het Hulstersche comité een aangename voldoening zijn een schriftelijke dankbetuiging ontvangen te hebben. Het schrijven, dat is opgesteld door den heer Scheltjans, letterkundige teRupelmonde is onderteekend door een zestigtal notabele Belgen, w. o. de heer van Raemsdonck, volks vertegenwoordiger en verscheidene leeraren, doktoren, meesters in de rechten en geeste lijken. Ilet is in zeer waardeerende bewoordingen gesteld, en brengt aan de dames en heeren_ aan het Ilulstercomitê warmen dank voor alles, wat zij voor de vluchtelingen gedaan hebben (M. C.) Walsoorden. Door het personeel van de Prov. boot, lijn Walsoorden-Hansweert is bij den directeur het verzoek gedaan om met 'toog op het mijnengevaar alleen bij daglicht te mogen varen. Nu wordt des avonds in het donker gevaren zoowel van Hansweert als van Walsoorden. Vrijdag werd te Vlissingen een jonge Duitsche soldaat binnengebracht. De geschie denis zit zoo. Met een 31-tal kameraden was hij te Mechelen aan het pret maken. Bekoord door de blauwe oogen van een Vlaamsche schoone, ging hij met deze eenige café'sinen liet zich daar het bier wel smaken. Op een gegeven oogenblik bevond hij zich in den trein die hem in de richting van de Klinge voerde. Hoe wist hij zelf niet te vertellen, doch toen hij zich weer bewust was van zich zelf, bevond hij zich op Nederlandschen bodem. Zonder eênig wapen kwam hij hier aan. Hij behoorde tot het korps pontonniers en was afkomstig uit den Elzas. Blijkbaar heeft de Belgische jonge dochter op deze wijze een vijand on schadelijk gemaakt. Hij zou nu opgezonden worden naar Bergen. (N. Ct.) Aangespoelde mijnen. Zaterdagavond is .voor de sociëteit Unitas te Vlissingen weer een mijn aangespoeld, die Zondagmiddag van daar verwijderd is en tot zinken gebracht. Zondagmiddag heeft men weer een Engel- sche mijn, die Zaterdag aan den dijk te Westkapeile tusschen het staket bij dijkpaal 18 was aangespoeld, onschadelijk gemaakt. Zaterdagmorgen spoelde weer een mijn aan te Oostkapelle op het strand tegenover den Duinweg. Zondagmiddag om 4 uur werd deze onschadelijk gemaakt. In de oud- gereformeerde kerk sprongen door den hevigen knal eenige ruiten. Vlak bij de directiekeet van den Anna Frisopolder jbij Wissekerke is een mijn aange spoeld. Aan de autoriteiten is kennis ge even. Tusschen Flauwers en Schelphoek, gemeente Serooskerke (Sell.) is weder een mijn aange spoeld. Zondagmiddag half één mocht het de marine gelukken de te Stavenisse aangespoelde groote mijn te doen springen. Een zware slag was het gevolg, waardoor de ramen in het dorp rinkelden. Bij een landbouwer dicht bij sprongen eenige ruiten en vlogen er pannen van het dak. Ook ontstond er een groot trechtervormig gat in den onderberm van den dijk. Gelukkig vielen er geen ongelnkken bij voor. (M. C.) Steeds wordt de bewaking der grens door de Duitsche bezetting verscherpt. Thans is het den Belgen verboden de draadversper ring binnen een afstand van 200 M. te naderen. Belgische landbouwers die bouwlanden op Hollandsch gebied hebben, kunnen een paspoort krijgen om die te gaan bewerken, doch die vergunning schijnt slechts te duren tot 25 Maart. Zierikzee. Door een aantal ingezetenen is aan Gedep. Staten verzocht om de Prov. boot van Middelburg naar hier alleen bij voldoende daglicht te laten varen met het oog op de mijnen. Herhaaldelijk jkwam de boot mijnen tegen. Zierikzee. Vrijdag heeft de begrafenis plaats gehad van de verongelukten bij de mijnramp. Eerst werd het lijk van den 60-jarigen man, daarna dat van den 12 jarigen jongen ter aarde besteld. Ds. Sybesma, Geref. predikant, hield hierbij een toespraak. Vervolgens werd het stoffelijk overschot van één zoon van den landbouwer Catshoek, de andere twee zoons werden bij de ontploffing in de Schelde geslingerd, begraven. Toen Sprak Ds. De Roode, Herv. predikant, een treffend woord. Een groote menigte woonde deze bijzonder treurige plechtigheid bij. Van af II Januari tot nadere aankondiging is de volgende dienstregeling bij de Prov. boot op de Westerschelde vastgesteld. Van Vlissingen naar Breskons vm. 7,05, 9.50, 11,— nm. 12,30*) 3,43. Van Breskens naar Vlissingen vm. 7.45, 10,35, nm. 12,40, 1,4,10. Vau Vlissingen naar Ter Neuzen vm. 7.05, 9,20 nm. 12, 10*) 3,43. Van Ter Neuzen naar Vlissingen vm. 7.15, 9.10,40 nm. 3.15. Woe n-s dag. Van Ter Neuzen naar Hoedekenskerke nm, 145 Hoedekenskerke naar Ter Neuzen 2,15 Alle booten leggen te Borssele aan. Bij vertraging van trein 12,02 kan de boot Breskens ten hoogste 5 minuten wachten die naar Ter Neuzen kan wachten tot één uur, behalve des Woensdags, op welken dag zij stipt om 12,10 vertrekt. Provinciale stoombootdienst op de Ooster-Schelde. Gewijzigde dienstregeling van 1 Maart tot 1 April 1915. Amsterdamsche tijd. Van Middelburg: op weekdagen 7.30 v m. 4.nm„ op Zondagen 7.30 v.m., n.m. geen dienst. Van Zierikzeeop Donderdagen 6,30 v.m. 3,15 n.m., op andere weekdagen 7,30 v.m. 3,15 n.m., op Zondagen 7.30 v.m., n.m. geen dienst. Geref. Kerken. Beroepen te lerseke en te Driebergen B. Meyer te Brouwershaven. Aangenomen naar Paessens c.a.S. Grey- danus te Zuid-Beijerland. Ned. Herv. Kerk. Bedanktvoor RetrachementW. J. van den Kieboom te Bergen. Door wijlen den heer J. Berkenbosch, te Hoogeveen overleden, zijn de volgende legaten geschonken f3000 aan de zending der Geref. Kerken op het eiland Soembaf3000 aan de diaconie der Geref. Kerk te Hoogeveen f1500 aan de Vrije Universiteit te Amsterdam f 1000 aan de diaconie der Geref. Kerk te Nieuweroord f 1000 aan de Geref. Kerk te Ilollandscheveld en f500 aan de Chr. Zieken- verplegiug te Hoogeveen. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze luilpe zij in den naam des Heeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. Uit Apeldoorn. De Wereldstrijd informeerde bij den Com missaris van Politie te Apeldoorn naar den invloed door het drankverbod aldaar geoefend op de openbare dronkenschap en de mis drijven in de gemeente. Uit verschillende berichten is bekend, hoe Apeldoorn gedurende enkele dagen in de tweede helft van December en de eerste helft van Januari na ruim vier maanden van verbod weder drankverkoop had. Die was nog wel beperkt, want na vier uur 's middags mocht geen sterke drank worden verkocht maar de ervaring daarmee opgedaan was toch van dien aard, dat een nieuwe procla matie van den burgemeester op 5 Januari de verbodstoestand weder terugbracht. Door de vriendelijke bemiddeling van den Commissaris van Politie was de Wereldstrijd in staat enkele cijfers te geven, die bijzonder interessant zijn, vooral wijl men zich steeds met getallen uit den vreemde moest tevreden stellen als men de voortreffelijkheid van het verbod wilde aantoonen, en nu het bewijs heeft, dat de ervaring in Nederland met die in Amerika en Zweden en Noorwegen vol komen overeenstemt. Van zekere zijde werd altijd volgehouden dat verbod alleen in dunbevolkte streken kon worden gehandhaafd, maar hier heeft men nu een prachtige verbodshandhaving in een groote gemeente (Apeldoorn telt ruim veertig duizend zielen). Het eenige wat noodig is om aan het verbod een goede werking te verzekeren, is een burgemeester en een commissaris van politie, wie het met de handhaving der wetten volle ernst is. Maar nu de cijfers. Vooreerst vergelijkt De Wereldstrijd met elkander vier volle maanden onder verbod en en de daaraan voorafgaande vier maanden met drankverkoop. Daarover worden de volgende cijfers ge geven: in de maanden April tot juli 1914 was het aantal misdrijven en overtredingen in verband met overmatig drankgebruik 108 en in de maanden Augustus tot November was het 53. Dat is dus nog iets minder dan de helft. Ziet iemand er vreemd van op, dat onder het verbod het aantal processen-verbaal nog zoo hoog is, drie en vijftig in de vier maanden, dan merke men op, dat het verbod zeer beperkt was. Immers gedurende twee en een halve maand was de verkoop in slijte rijen geoorloofd en eerst nadat velerlei mis bruik daarvan was geconstateerd, heeft Apel- doorns burgemeester ook daaraan een einde gemaakt. En dat dit hoog aantal inderdaad te wijten was aan den drankverkoop in de slijterijen, blijkt zonneklaar uit het volgende: drank verkoop in de slijterijen was geoorloofd van 3 Augustus tot 12 October, dat is 71 dagen en was verboden van 13 October tot 30 November, dat is 49 dagen. Waren de 53 processen-verbaal over die twee tijdperken naar evenredigheid verdeeld geweest, d«n zouden er in die eerste 71 dagen 31.4 en in de laatste 49 dagen 21.6 gevallen zijn. Maar daar was het in werkelijkheid verre vandaan. Het leeuwendeel der misdrijven enz. kwam voor op de 71 drankdagen, te weten 44. Op de dagen met gesloten slijterijen vielen er dus slechts 9. Sprekende cijfers, niet waar? Een tweede vergelijking werd gemaakt tusschen de zestien dagen, die met 5 Januari 1915 eindigen en de vijftien dagen, die met 6 Januari 1915 beginnen. Zooals men weet is van 21 December '14 tot 5 Januari '15 het verbod ten deele opgegeven geweesttot vier uur 's middags mocht in de tapperijen en tot vijf uur in de slijterijen worden verkocht be halve op Zon- én feestdagen. De gevolgen van dezen drankverkoop waten spoedig waar te nemen. Men lette op Gedurende de zestien dagen van 21 December '14 tot 5 Januari '15 werden 29 processen- verbaal opgemaakt 16 wegens openbare dronkenschap, 6 wegens mishandeling en vernieling, 3 wegens rustverstoring, 3 wegens aanranding, 1 wegens straatschenderij. Bovendien werden verscheiden gevallen van dronkenschap waargenomen, die geen aanlei ding tot bekeuring gaven. Dadelijk werd het drankverbod weder van kracht verklaard. En in de zestien verbods- dagen van 6 tot, 21 Januari was het met de alcohol-overtreding op eens uit, het aantal bedroeg in die dagen 0. Het blijkt dus dat ook in Nederland het drankverbod een gezegende uitwerking heeft. Hindenburg over alcohol in het leger. Met [veel ophef is van verschillende zijde melding gemaakt van een telegram van den Duitschen kroonprins, waarin hij een groote inzameling en spoedige afzending van rum en arak verzocht, voor zijn leger. Te begrijpen is dat de belanghebbenden bij den drankhandel daarmede deden wat ze konden om do alcohol houdende dranken als onmisbaar voor te stellen Aók voor het leger te velde. De Duitsche drankbestrijders, om inlichtin gen verzoekend, kregen als antwoord dat de gevraagde alcoholhoudende dranken niet be stemd waren om te dienen tot verkwikking en opwekking, maar als een middel tegen kouvatten, ingewandsziekte enz. De schaamtelooze reclame der belangheb benden bij den drankhandel ging echter zoo ver, dat de general Van Roehl de volgende mededeeling moest doen „Misbruik van een wensch van den Duitschen Kroonprins. Door verschillende handelszaken wordt door oproe pingen en reclames misbruik gemaakt van een wensch van Zijne K. en K. Hoogheid den Kroonprins, aan de troepen rum en arak te zènden, Zijne K. en K. Hoogheid heeft hier- nlede slechts bedoeld, dat zulke zendingen gewenscht zijn, om als geneesmiddel tegen kouvatten, ingewandsziekte enz., te dienen. Een kwakzalverige oproep tot. inzameling van zulke bovendien nog ongeëvenredigd goedkoop vervaardigde alcoholhoudende dranken is daar om geheel overbodig." Het was meer dan tijd dat een rem gezet Werd op deze ergerlijke reclame, want ze ging zelfs zoo ver, dat in een door geheel Duitsch- land bekend geworden artikel van de Neue Freie Presse de persoon van den zoo popu- lairen veldmaarschalk Hindenburg letterlijk als een alcoholist geschilderd wordt. Hoe veldmaarschalk Von Hindenburg werke lijk over deu alcohol donkt, bewijze het vol gende, onder zijn op een prentbriefkaart voor kómend portret, door hem gesproken woord „Die Manneszucht ist [das Resultat des Geistes und der Moral, der Alkohol zerstört zie." Dat wil zeggendo krijgstucht is het resultaat van den geest en de moraal, de alcohol ver nietigt ze. PREDIKBEURTEN. WOENSDAG 10 MAART 1915. Biddag. DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 9 Maart 8.28 9.22 W oensdag 10 10.17 11.6 Donderdag 11 11.43 Vrijdag Zaterdag 12 0.13 0.38 13 1.— 1.19 Zondag 14 1.37 1.54 Maandag 15 2.11 2.26 TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 2 Maart. Jacobns Snap, oud 24 j jm. en Jacoba Janneke Baroman, oud 21 j jd. 5 Maart. Constant Eugène Gustave Vunheesbeke, ond 49 j., wedn. en Maria Ludovica Moenssens, oud 34 j wed. Joseph Wagenaar, oud 30 j., jm. en Dina de Rubber, oud 30 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Maart. Jan Stout- hamer, oud 42 j., wedn. en Jacoba Amelia Harte, oud 43 j., wed. Jacobus Cornelis Helmendach, oud j., wedn. en Anna Meeusen, oud 25 j wed. Gornelis Daniël de Rijke, oud 27 j., jm. en Tanneke Van der Hooft, ond 24 j., jd. Geboorten. 26 Febr. Constance Francisca Jeanne, d. van Constantinus Claes en van Regina Francisca Lauret. 3 Maart. Jadomina Frangoise, d. van Frangois Verbrugge en van Janna Scheele. Roger Alphonse Augusta, d. van Henricus Bombeke en van Joanna Levina Gislena Proost. Marinus Jo hannes, z. van Oene Ebe de Vries en van Catha rina Pieternella Adriaansen. 4 Maart. Wilhelmina Eliza Erniliana, d. van Pieter Jan Frans Vanhoren- beeck en Van Joanna Catharina Maria Charlotte Ghende. Jacobus Cornelis. z. van Jacobus Cornelis Huij'ssen en van Maria Savels. Overlijden. 3 Maart. Frangois de Bree, oud 79 wedn. van Janna de Meester. AXEL. Huwelijks-aangiften. 18 Febr. Hendrik Petrus Hensen (van Rotterdam], oud 25 j., jm. en Catharina Helena Kolijn, oud 21 j., jd. 19 Febr. Adriaan van Dixhoorn, oud 23 j., jm. en Helena Johanna Pieters, oud 21 j., jd. 26 Febr. Arij Jannis Schieman, oud 23 j., jm. en Adriana Elisa beth Wiemes, oud 23 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25 Febr. Salomon Ha melink, oud 30 j-, jm. en Wilhelmina Boeije, oud 24 j., jd. Geboorten. 17 Febr. Meeuwis', z. van Pieter Cornelissen en van Anna de Bruijne. 20 Febr. Suzanna Johanna, d. van Jan Meesen en van Janna Potters. 21 Febr. Aaltje, d. van Willem de Feijter en van Janna Maria Boeije. 22 Febr. Jan, z. van Gerardns Marinus Stouthamer en van Adriana Paulina Wiest. Leendert, z. van Leendert de Kraker en van Leentje Koster. 26 Febr. Jan, z. van Jan Dieleman en van Suzanna de Kraker. Krijn, z van Krijn Hamelink en van Elisabeth Jozina Hamelink. 28 Febr. Jan, z. van Pieter Penne en van Franéina Schieman. Overlijden. 20 Febr. Charel Herman van den Steen, oud 6 w., z. van Cesar Arthur en van Cor nelia Clara Petronella Aarsen [van Leuven, B] Oavid Kotvis, ond 44 j eehtg. van Maria de Kraker, 21 Febr. Ooleta de Meij, oud 75 j., wed. van Constaetin van den Abeele. 22 Febr. Pieter van de Velde, ond 7 m., z. van Cornelis en van Franc.ina Hamelink. 24 Febr. Abraham Adam Goosen, oud 3 m., z. van Pieter Leendert en van Cornelia Schieman- 28 Febr. Aliua Maria van den Bon, oud 11 m., d. van Jules Marie Joseph en van Marie Ve. genie Boënne. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. F. v. Hulsteijn. Axel Kerkdreef 9 en 2 uur, geen opgave ont vangen. Axel Stationstraat 9 en 2 uur, geen opgave ont vangen. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. H. v. d. Wal. Hervormde Kerk. Zaamslag 9'/2 en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9'/i 'en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. J. de Brnine van Broek op Langendijk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/j uur, Ds. J. Fraanje van Rofterdam. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat Ter Nenzen 9, en"2Junr, Leeskerk. HULST. Gisteren zijn 250 vluchtelingen van hier naar Nunspeet overgebracht. De barakken zijn thans geheel ontruimd. Meerdere Belgische vluchtelingen, die tot dusverre in de barakken vertoefden, zijn naar hun land teruggekeerd. PARIJS. Het bulletin van gisterenavond elf uur luid! In Champagne trachtte de vijand een bosch te heroveren, dat de Franschen gisteren in bezit ge nomen hadden, maar hij werd teruggeslagen. Bij een tegenaaaval wonnen de Franschen eenig terrein, en maakten gevangenen. In de buurt van Perthes hebben de Franschen meer dan 500 M. loopgraaf genomen. Tusschen Memie en Beau Séjour verloren de Franschen eenige meters loopgraaf, welke zij gis teren genomen hadden, en zij wonnen 100 M. In de streek van St. Mihiel kregen zij vasten voet in een loopgraaf, waarin zij veel materiëel vonden. PETERSBURG. De generale staf deelt het volgende mede De Russen hebben in de streek van Soewalski de ünitschers teruggeslagen. Het offensief der Russen op het front Maria- uopelAugustowa wordt voortgezet. Op den rechteroever van de Nargew is geen verandering van beteekenis. Op den linkeroever van den Weichsel zijn de aanvallen der Duitschers tot staan gebracht en hebben de Russische troepen de tegenaanvallen ingeleid. In de Karpathen hebben de Oostenrijkers hunne aanvallen in de streek van Sidnek gestaakt en zijn zij op hunne stellingen teruggetrokken. Even onglinstig was voor hen de uitslag van de aanvallen der Oostenrijkers bij Kosiowka en Tuehlu. In de buurt van Klaase hebben de Russen een Oostenrijksche afdeeling omsingeld. Een geheel bataillon gaf zich over. Op den 7 dezer heeft de Russische Zwarte Zee-vloot meerdere Turksche havenplaatsen ge bombardeerd, waarbij in die havens een inrichting voor kolentransport en vele loodsen werden vernield. Acht stoomschepen en een groot zeil schip is in den grond geboord. LONDEN. De Admiraliteit maakt bekend, dat het s. s. Tergrov is getorpedeerd en gezonken. De bemanning, 23 koppen, werd gered. ROTTERDAM, 8 Maart. Tarwe veel te ruim ^aangeboden en slechts voor een klein deel tot lageren prijs te plaatsen, het grootste gedeelte bleef onverkocht bij gebrek aan koopers. Nadat begin markt enkele prima partijtjes van f 18 tot f 18,25 per 100 kilo waren uitgezocht, moest later van f 17 tot f 17,75 per 100 kilo worden afgegevengerst lager, f 13,75 tot f 14haver onveranderd, f 14,50 per 100 kilo. •n n n n n V

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3