Oorlogsberichten. Biimenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. worden vernietigd. In dat geval zouden de Duitschers een aanmerkelijken en misschien beslissenden stap nader tot een beslissing van den oorlog in voor hen gunstigen zin zijn ge komen. Zooals wij zeiden, de gevechten op de beide flanken zijn maar episodes uit den grooten slag, waarvan zich nu het zwaartepunt weer naar het centrum schijnt te gaan verplaatsen, tusschen den Weichsel en de Pilica. Aldaar, zeggen de Russen, neemt de strijd het karakter van een grooten veldslag aan en de Duitschers spreken van hun aanvallen ten Noordoosten van Rawa. De Duitschers zeggen ook dat hun bewe gingen ten Noordwesten van Grodno volgens het plan verloopen. Tevoren was er gezegd, da*de Duitsche troepen ten Noordwesten van Grodno de heele oorlogsbuit hebben geborgen en nu „voor andere doeleinden beschikbaar zijn gekomen." In gewoon Hollandsch gezegd, de opmarsch van Oost-Pruisen uit tegen de Njemenliuie is gestaakt, de troepen zijn elders noodig. Waar, blijft de vraag. Een veronder stellend antwoord is makkelijk te geven. Wellicht moeten de troepen aan den Zuidgrens vad Oost-Pruisen, die na den slag bij Przas- uyse tot een verdedigende houding langs de grens zijn gedwongen, versterking hebben. Maar voor het overige schijnt er een belang rijke concentratie van Duitsche troepen in het centrum te hebben plaats gevonden, naar men zich herinnert, door den correspondent van de Times onmiddellijk nadat de Russen uit Oost-Pruisen waren geworpen, voorspeld. De Vrijdag gehouden kroonraad te Athene heeft het aftreden van het kabinet Wenizelos geleid. Blijkbaar heeft de Koning (die, naar men weet, Duitsche sympathieën heeft) zoo maar niet tot den oorlog willen besluiten. Zaimis heeft hij verzocht een nieuw kabinet te vormen. Of Zaimis die opdracht zal aan vaarden is nog onbekend en doet hij het, dan moet nog worden afgewacht, of hij een minis terie bij elkaar zal kunnen krijgen. Wat Griekenland zal doen is dus nog onbeslist. Zoo ook schijnen ten opzichte van Italië's houding, naar men uit de Duitsche berichten mag opmaken, nieuwe factoren in het spel te zijn getreden. Blijkbaar heeft Duitschland de Oostenrijkers er toe gekregen pogingen te doen door het aanbieden van concessie^ het dreigende ingrijpen van Italië tegen het thans tweevoudig verbond af te koopen, hetzij door het aanbieden van Italiaansch gebied in Oosten rijk, hetzij dat Duitschland en Oostenrijk hebben besloten in vredesnaam (hier in letter lijken zin) Italië maar de vrije hand tegen Turkije te laten. In alle geval zijn in dien zin nu belangrijke onderhandelingen gaande. Nagezet door een onderzeeër. Zooals bekend is, is het Engelsche s. s. „Wrexham", groot 1100 tons, op reis van Harwich naar Rotterdam, door een Duitsche onderzeeboot achtervolgd, doch wist haar te ontkomen. Van den gezagvoerder, kapitein Charles A. Fryatt, vernam de correspondent der Dai[y Mail te Rotterdam, de volgende bijzonderheden omtrent deze jacht „Het was mooi, helder weer en er woei een flinke bries uit het noorden. Wij voeren 13 knoopen, wat ongeveer alles was dat men dacht dat de „Wrexham" doen kon, terwijl wij scherp uitkeken naar onderzeebooten. Om 12,35 zag ik een onderzeeër, die uit het N.W. kwam. Hij had een gang van 14 knoopen en verslond snel een afstand, die ons van hem scheidde, ongeveer iy3 mijl. Ik besloot te trachten hem te ontloopen, zeide den machi nist dat hij het schip op gang moest houden erf zond alle hens naar beneden in de stook ruimte. Binnen een paar minuten trilde de „Wrex ham" als een ketel op het vuur. Zij vloog over het water en weldra maakten wij een vaart van 16 knoopen. Vlammen sloegen uit den rood gloeienden schoorsteen en ik was elk oogenblik bang dat de boel in brand zou vliegen. Daarom liet ik den schoorsteen strijken en moedigde de mannen beneden aan met hun te zeggen, dat wij den onderzeeër al achter ons lieten. De Duitscher hield evenwel de jacht vol en dreef ons in de richting van de Schouwenbank, terwijl het voor de „Wrexham", die een één schroef-boot is. niet gemakkelijk was hem te ontkomen, maar de machinisten smeerden en de matrozen stookten, zooals er nog nooit te voren ge smeerd en gestookt is. De „Wrexham" beefde, trilde, sprong en kliefde de golven nog altijd met haar Britsche vlag in top. Al dien tijd keek ik uit naar mijnen, en ik zag er 6 ge durende de jacht, zeer dicht bij ons schip. De duikboot gaf het niet op voordat wij I1/» mijl van het lichtschip Maas waren. Toen was zij in ons havengebied en keerde om. De mannen, die daarna aan dek kwamen, zagen er uit als nikkers, na twee uren van het hardste werk dat zij ooit gedaan hadden, terwijl de machinisten dropen van de olie. Van het Westelijke gevechtsterrein. PARIJS, 7 Maart. fReuter.) Officieele mededeeling. Vier tegenaanvallen der Duitschers op Notre Dame de Lorette, ten Noorden van Atrecht, zijn afgeslagen. Wij hebben vasten voet gekregen in een sterk bevestigd bosch ten Westen van Perthes. Wij namen gevangenen ten Noorden van Perthes en wonnen ook terrein ten Noorden van Mesnil. Ten Noorden van Beau Séjour namen wij weder een loopgraaf. Bij Consenvoye (ten Noorden van Verdun) sloegen wij een tegenaanval af. Wij maken voortgang aan de zijden van Reichsackerkopf en sloegen vijf tegenaan vallen bij Hartmannswellerkopf af. BERLIJN, 8 Maart. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Vijandelijke vliegers hebben bommen op Ostende geworpen, die drie Belgen doodden. De gevechten in Champagne duren voort. Bij Souain is de vijand gisteravond in een handgemeen teruggeworpen. In den nacht is de strijd opnieuw begonnen. In de streek ten N.Ö. van Lemesnil mis lukte gisterenmiddag een vijandelijke aanval geheel en al. Onze tegenaanval 's nachts had succes. 140 Franschen werden gevangen genomen. In het Priesterbosch ten N. W. van Pont- a-Mousson hebben wij voorwaartsche bewe gingen van de Franschen afgeslagen. In de Vogezen zijn de gevechten in de streek ten W. van Munster en ten N. van Senheim nog niet afgeloopen. De Petit Journal meldt, dat de beschieting van Reims de laatste dagen bijzonder hevig was. Zij duurde soms 24 uur aaneen onaf gebroken voort. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 8 Maart. (Wolff.) Officieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier. Ten Z. van Augustowo mislukten de aan vallen der Russen, met zware verliezen voor den vijand. Bij Lomza zijn nieuwe gevechten gaande. Ten W. van Przasnycz en ten O. van Plock hebben de Russen vergeefsche aanvallen ge daan. Bij Rawa hebben onze troepen twee nachte lijke aanvallen van de Russen afgeslagen. Voorwaatsche bewegingen der Russen uit de streek bij Nowemiasto hadden geen succes. Het aantal gevangen genomen Russen be droeg daar 1500 man. In Polen en Galicië. PETROGRAD, 7 Maart. (P. T. A.) De groote generale staf deelt medeIn de om geving van Mlawa werden onze aanvallen met succes bekroond wij maakten 500 vijan den krijgsgevangen en veroverden 3 mitrail leurs. Op den linkeroever van de Pilitza nam de strijd het karakter van een grooten veldslag aan. Over de verhouding tusschen Italië en Oostenrijk. Er doen zich in Duitschland een paar op merkelijke perssteipmen hooren over de ver houding tusschen Italië en Oostenrijk. De Kreuzzeitung schrijft o. m.„Italië ziet en dit is voor ons Duitschers van bizonder be lang de moreele rechtvaardiging van zijn optreden in 7 van het Italiaansch-Oosten- rijksche verbondsverdrag, dat niet alleen het recht tot vergoeding toekende in het geval van gebiedsuitbreiding van een der partijen op den Balkan te ondernemen zonder toe stemming van den ander. Volgens Italiaansche opvatting heeft Oostenrijk-Hongarije niet in overeenstemming met die paragraaf gehandeld, toen het, zonder ruggespraak met Italië, besloot zijn rekening met Servië te vereffenen. Wat men er in Weenen nu ook op heeft te antwoorden, het beroep op die paragraaf bewijst tenminste hoe de stemming in Italië is en dat wij voor een ernstigen toestand staan." De Vorwarts haalt de woorden van de Kreuzzeitung aan en knoopt er deze opmer kingen aan vast: „Duitschland staat voorliet gevaar dat ook de laatste nog onzijdig gebleven groote mogendheid van Europa aan de zijde van zijn tegenstanders gaat vechten, omdat er tusschen haar en Oostenrijk geen overeenj stemming valt te bereiken. De crisifl, die er in de Oostenrijksch-Itali- aansche onderhandelingen is ontstaan, kan echter slechts dan tot een openlijke breuk leiden, wanneer óf Italië onvervulbare eisclien stelt óf Oostenrijk zonder rekening te houden met de eischeu van den algemeenen toestand op vervulbare eischen niet ingaat. „Het geschil tusschen de vroegere leden van het drievoudig verbond raakt de Duitsche belangen ten nauwste. Duitschland, dat voor het behoud van Oostenrijk alles heeft ge waagd, heeft het recht te verlangen dat dit geschil in overeenstemming met de Duitsche bëlangen wordt beslecht. Hoe men ook over de moreele zijde moge denken, de dwang van den politieken toestand is sterker dan moreele overwegingen." De Romeinsche correspondent van de Frankfurter Zeitung beveelt den Oostenrijk- schen staatslieden eveneens tegemoetkoming aau de Italiaansche wenschen inzake de be trokken gebiedsdeelen aan en merkt o. in. op„Terwijl men er eenerzijds op moet rekenen dat Italië oorlog zal verklaren wan neer het niets krijgt van hetgeen het verlangt, moet men anderzijds aannemen dat het land geen regeeriug zal willen steunen die oorlog wil maken, omdat zij niet alles krijgt." De represaille-maatregelen der entente. STOCKHOLM, 7 Maart. (Wolff.) Volgens een telegram uit Londen meldde de Daily Telegraph onlangs, datlusschen de Engelsche, de Nederlandsche en de Scandinavische re geeringen een overeenkomst was getroffen, om eiken uitvoer van levens- en voedingsmiddelen rechtstreeks te doen consigneeren naar de betrokken landen, terwijl de regeeringen er voor zquden borg staan, dat de waren niet weder zouden worden uitgevoerd. De nieuwe Eugelsche blokkade-verklaring zou verder tot gevolg hebben; dat Engelsche consuls en andere Engelsche vertegenwoordigers toezicht zullen oefenen, dat de waren uitsluitend tot eigen verbruik dienen. De Morgenpost te Gothenburg zegt in een artikel naar aanleiding van dit bericht, dat Zweden zich iets dergelijks niet zal laten welgevallen. Buitenlandsche commissarissen in onze havens, die gemachtigd zouden zijn, ons voor te schrijven, wat wij met onze in gevoerde waren moeten doen, dulden wij niet zoover, zegt het blad, is het tenminste nog niet met ons gekomen. De strijd om de Dardanelles In het communiqué wordt gezegd, dat de Britsche troepen, die aan land gegaan waren om de forten aan den ingang der Dardanellen geheel te vernielen, Donderdag 19 man aan dooden en 25 man aan gewonden verloren, terwijl 3 manschappen vermist worden. Op Vrijdag hebben 3 Britsche slagschepen de forten Roemelie, Medjadieh—Hamidie en Namazieh aangevallen, die deel uitma ken der verdediging der engten. Het kruidmagazijn van het Ilamidieh-fort vloog in de luchtde beide andere forten werden beschadigd. Een ander Britsch eskader is te Smyrna aangekomen en is het bombardement begonnen van het verdedigingsfort van Yenic- kale, dat aanmerkelijke scliade bekwam, daar 2 hevige ontploffingen, blijkbaar van kruit magazijnen, plaats hadden. Een bombardement in meer gesloten orde is thans begonnen. De Voss. Ztg. verneemtHet resultaat van de beschieting van gisteren der Dardanellen- forten was feitelijk volkomen negatief. De Turksche batterijen zijn volkomen ongedeerd gebleven en er zijn geen verliezen aan man schappen te betreuren. Blijkbaar is het ook gisteren den Engelschen schepen niet gelukt de opstelling der Turksche batterijen te ontdekken. Hun granaten ver spreidden enkel schrik onder de burgerbe volking, maar brachten niemand eenig letsel toe. De stemming blijkt vol vertrouwen. Het is steeds duidelijker, dat de Engelsche niet veel op het spel willen zitten, en uit deze onderneming zoo onverzwakt mogelijk willen te voorschijn komen. Onder die omstandig heden kunnen zij echter niet rekenen op een snel verloop van de operaties. KONSTANTINOPEL, 6 Maart. (Wolff.) Uit het hoofdkwartier Tegen de Dardanellen heeft de vijandelijke vloot gisteren en lieden geen ernstige actie meer ondernomen. Er wordt bevestigd, dat het vijandelijke vliegtuig, dat in zee gestort is, door het vuur van onze batterijen be schadigd was. Gisteren hebben twee vijandelijke linie schepen en een kruiser drie uren zonder eenig succes de kustforten bij Smyrna be schoten. Hedenmorgen vroeg hebben een Fransch oorlogsschip eti drie Engelsche oor logsschepen, die gevolgd werden door vijf groote mijnvegers, opnieuw gedurende ander half uur -de forten van Smyrna beschoten. Zeven granaten van onze batterijen troffen het vijandelijke linieschip, dat het vuur ge opend had. Een mijnveger werd in den grond geboord. Gedurende het bombardement van gisteren en heden kregen wij in het geheel 4 dooden en 7 gewonden. CONSTANTINOPEL, 7 Maart. (W. B.) Het hoofdkwartier deelt medeIn den alge meenen toestand is geen bepaalde verande ring ingetreden. Des namiddags beschoten zes vijandelijke pantserschepen onze batte rijen in de straat der Dardanellen. Onze batterijen beantwoordden het vuur met succes. 3000 granaten per dag. De Berl. Ztg uit Milaan De bij de Turken toegelaten oorlogscorres pondent van de Italia seint van de Darda nellen, dat de. vloten der bondgenooten dage lijks plusminus 3000 granaten naar de forten slingeren, waarbij ongeveer 15 treffers zijn. De Turksche batterijen staan niet meer in de forten, doch zijn op andere plaatsen opge steld. Zij kunnen daarom ook niet vernield zjjn. Het antwoord op de aanvallen der vloten beperkte zich tot ongeveer 100 schoten per dag, die om den vijand aangaande de plaatsing van de zware batterijen te misleiden, uit oude werken en forten afgevuurd werden. De correspondent gelooft niet, dat het mogelijk is de zeeëngte te bedwingen. De Turken hebben op beide oevers groote troepen massa's samengetrokken met veel zware artillerie. De vijandelijke aanvallen werden Dinsdag zeer veei zwakker. Van even ruime strekking zijn de aanbie dingen aan Italië, dat een midden-Afrikaan- sche mogendheid worden en zich vaster aan de Roode Zee vestigen zou. Bulgarije houdt zich op den achtergrond, zoolang de buren rustig blijven. Mengt Grie kenland zich in dert oorlog, dan zou dat Bul garije niet werkeloos laten blijven. Italië, Griekenland en Bulgarije. De correspondent van de Köln. Ztg. te Sofia seint Volgens betrouwbare berichten uit Athene hebben de mogendheden der entente de moeilijkheden van de onderneming tegen de Dardanellen onderschat. Zij zien nu in, dat zonder landmacht een bedwinging van de zeeëngte bijna niet mogelijk is. Vandaar dat de pogingen om Griekenland aan de zijde der entente te krijgen nog krachtiger worden. De aanbiedingen aan Griekenland hebben tot inhoud, de Egeïsche Zee tot een Grieksche binnenzee te maken en de grenzen van het land tot in de nabijheid van Konstantinopel uit te breiden. De houding van Griekenland. Het Giornqle d'Italia verneemt uit Athene: Het besluit van den Koning om niet tegen Turkije tusschenbeide te komen beteekent geen overwinning van de midden-Europeesche mogendheden op de entente, doch is met een bezwaard hart genomen, omdat het leger niet voldoende is voorbereid en het land door de Balkan-oorlogen economisch en financieel is uitgeput. Korrespondenz Norden. Aan de Voss. Ztg. uit Zurich Volgens de Corrier della Sera schijnt de chef van den generalen staf in Griekenland zich tegen een onmiddellijk ingrijpen van Griekenland te hebben uitgesproken. In Italië was men zeer verbaasd over den uitslag van de besprekingen van den kroonraad te Athene. De Corriere d. S. meentBlijkbaar acht de koning het beslissend oogenblik nog niet gekomen en wil hij zich zijn beslissing nog voorbehouden. Wel zou hij den mogendheden der entente Grieksche havens ter beschikking hebben gesteld, maar hij wil Berlijn niet ont stemmen. BRUSSEL, 8 Maart (Tel.) Te Brussel wordt druk geteekend op een verzoekschrift aan de Duitsche overheid, om de in-vrijheid-stelling aan Brussel's gewezen burgemeester Max, die sedert zes maanden in de Selezische vesting Glatz is opgesloten, te verkrijgen. 20,000 man troepen. De bemanning van het stoomschip Patria, dat Woensdag uit Marseille te Napels aan kwam, vertelt dat er Dinsdagavond 20,000 man troepen naar de Dardanellen te Marseille zijn schcepgegaan, onder bescherming van 7 slag schepen, 4 Engelsche en 3 Fransche, tal van torpedobooten en blijkbaar ook enkele duik- booten. De expeditie zou op 5 Maart te Malta moeten aankomen. Er moeten te Toulon nog 20,000 man tot vertrek gereed staan. Griekenland en Bulgarije. KONSTANTINOPEL, 7 Maart. (Wolff.) Hier is bericht ontvangen, dat de Grieksche re geering aau de Bulgaarsche opheldering heeft gevraagd van de samentrekking van troepen aan de Grieksche grens. De Bulgaarsche re geering antwoordde, dat het was in verband met de voorgenomen voorjaarsmanoeuvres. De aangekondigde wetsontwerpen be treffende de lichting 1916 en de landsturm zijn thans bij de Tweede Kamer ingekomen. TER NEUZEN, 9 Maart 1915. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags te 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling Notulen. Ingekomen stukken. Kohier Hondenbelasting voor 1915. Rekening der Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Voorstel tot het betuigen van instemming met een adres van den Raad der gemeente Hoek. Voorstel inzake de jaarwedde van O. Bakker. Wijziging der begrooting dienst 1915. Voorziening omtrent personeel ter Secretarie. Goedkeuring af- en overschrijving in de de begrooting, van het Burgerlijk Armbestuur over 1914. Suppletoir kohier Hoofdelijken Omslag over 1914. Door de politie alhier is gearresteerd een Belgisch student. Het verblijf in onze provincie was hem ontzegd. Hij wordt ver dacht te Bergen op Zoom f 60 gestolen te hebben en tevens ook diefstallen te Vlissingen en hier gepleegd te hebben. Hij is naar Middelburg overgebracht. Axel. Eenigen tijd geleden werden een tweetal manspersonen aangehouden, wegens gepleegde verduistering te Koewacht. Zij werden te Middelburg in de gevangenis opge sloten. Een hunner, C. T. G., van Koewacht, wist in een onbewaakt oogenblik uit den tuin over een muur van het huis van bewaring te ontsnappen. 15 Januari deed de rechtbank uitspraak en werd G. veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf met last tot zijn gevangenneming. Hij bleef echter voortvluchtig totdat jl. Vrijdag de marechaussees te Axel hem arresteerde. Zaterdag werd hij naar Middelburg terugge bracht. Axel. Bij den landbouwer P. D. in den Coegorspolder alhier is onder het rundvee het mond- en klauwzeer geconstateerd. Al het rundvee benevens de varkens werden afgemaakt. De burgemeester maakt dan ook bekend dat de Axelsclfe Sassing, Coegors polder en de Smitsschorrepolder voor zoover het grondgebied der gemeente Axel betreft, zijn aangewezen als verboden kring, waaruit, waarnaar of waarbinnen het verplaatsen van herkauwende dieren en varkens verboden is gedurende acht dagen met ingang van 5 Maart. Honden moeten gedurende dien termijn in dien kring worden vastgelegd.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2