Uit Stad en Provincie. Kerk en School, Gemengd Nieuws. B u r g e r 1 ij k e Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. moet worden met den minderen invoer van meel en mais zoodat liet voederen van aard appelen aan de dieren zeer stellig zal toe nemen. In de eerste drie weken zullen zeker de grenzen gesloten blijven. Een waarschuwing. Naar uit Gent gekomen reizigers meedeelen, staat daar aan het station het volgende aan geplakt Aan reizigers naar Nederland wordt het volgende medegedeeld Art. 18bis der Nederlandsche muntwetDe invoer in Nederland van Belgische zilveren munt is slechts toegestaan tot een bedrag van ten hoogste fr. 50,terwijl munten van onedel metaal tot een bedrag niet hooger dan fr. 12,50 in Nederland mogen worden ingevoerd. Overtreding wordt met een boete van ten hoogste f75 en bij recidive tot ten hoogste f 500 gestraft. K 1 e in e neringdoenden. In verband met de verklaring van den mi nister van financiën, dat hij binnenkort zal medewerken tot het in het leven roepen van een organisatie als het Koninklijk Nationaal Steuncomité in het belang van andere groepen van de bevolking, kan gemeld worden, dat dit plan verband houdt met de bedoeling om aan de kleine neringdoenden, wier bedrijf tengevolge van de buitengewone omstandig heden dreigt te niet te gaan, het voortbestaan daarvan te verzekeren. TER NEUZEN, 5 Maart 1915. Naar wij vernemen wordt door de Comm. voor het Militair Tehuis alhier eene wedstrijd in het voordragen voor de Militairen georga niseerd welke zal plaats hebben op Woensdag 31 Maart a. s. Ook niet-Militairen mogen zich opgeven, doch zij blijven buiten mededinging. Op uitnoodiging van den heer G. Ver linde alhier, bezagen we heden de Stoomtim- merfabriek van genoemden heer. We wisten wel dat in onze gemeente aardig groote be drijven waren, doch stonden te zien dat onze stad wederom met een groote inrichting ver meerderd was. Door de lange opslagplaats van hout, komt men in de machinekamer. Hier ziet men een prachtige zuiggasmotor van ruim 20 paardenkracht. Daarachter treft men een vertrek aan waar een reuzenkachel staat, deze is zóó groot dat om ze te vullen men met een trap er bij moet klimmen. Deze kachel doet het gas voor den motor ontstaan. Bovengekomen op de groote en ruim ver lichte.. werkplaats telt men niet minder dan zeven machines. Dit zijn een schaafmachine, een zaagmachine, een slijpmachine, een boormachine, een frais- machine, een schaafmachine om op dikte te schaven en een raamzaag voor het zagen van boomen. enz. Alle deze machines werken even prachtig als practisch, en veroorzaken betrekkelijk weinig leven. Dat met zooveel machineriën in koi ten tijd ontzettend veel werk verricht wordt, laat zich begrijpen. Het is beslist mooi zoo'n inrichting te bezien. Dinsdag kregen we bericht omtrent het mijnongeluk bij Zierikzee. Het was echter niet te Katshoek gebeurd, doch een drietal zoons van den landbouwer Catshoek werden er door gedood. Hierdoor ontstond bij ons en andere bladen deze naamsverwisseling Men zie hieromtrent verder een bericht uit Zierik zee in dit blad opgenomen. Het gerechtshof heeft gewezen in de zaak tegen J. P, te Hoek, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf wegens rijwiel-verduistering; het vonnis werd wegens een vorm gebrek ver nietigd en beklaagde opnieuw veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Hoek. Dinsdagmorgen werd ten vierde male binnen een week tijds brand ontdekt in de woning van A. de Zwarte. De brandweer kon ook deze brand wederom blusschen. Het huisje is thans onbewoond en familie nam het gezin op. Axel. Dinsdag werd alhier door notaris Lijdsman te Hulst verkocht Een woonhuis met schuur en tuin, groot 17 roeden. Kooper werd de heer L. Deij Sr. voor f 4060. Een woonhuis met schuur en tuin, 29 roe den. Kooper de heer P. A. van de Walle te Hulst voor f3720. Een onverdeeld een zesde aandeel in een perceel bouwland en weg, gelegen in den Prins Hendrikpolder te Steenbergen, te zamen groot 9,4230 II.A. Hoogste bod f2160. Een onverdeeld een vierde aandeel in een perceel bouwland en weg, gelegen in den Prins Hendrikpolder, te zamen groot 11.7705 II.A. Hoogste bod f2950. Kooper van beiden de heer P. A. van de Walle voor f5210. Koewacht. Alh.er hadden zich een 70tal vlnchtelingen bij het steuncomité aldaar aan gemeld om naar Ede te gaan. Maandagmorgen had van hieruit het vertrek naar Axel per wagen plaats. Slechts 29 maakten van de gelegenheid gebruik. Ze werden door twee leden van het comité begeleid tot Ylissingen, vanwaar een extratrein hen en nog een groot aantal vluchtelingen van andere plaatsen naar de plaats hunner bestemming bracht. De douane-ambtenaren te Hansweert hebben Dinsdag een goeden slaer geslagen. Ze vonden aan boord van de stoomboot „Amstel 4" bestemd naar Antwerpen, een hoeveelheid van 300 liter petroleum die in beslag werd genomen. Vlissingen. Maandag wordt hier een school geopend voor kinderen van Belgische vluchte lingen. Een 200-tal kinderen zijn ingeschreven. Het houten gebouw bestaat uit 4 lokalen en is practisch ingericht. Het mijnengevaar. De correspondent der M. C. te Zierikzee meldt Dinsdagmorgen pl.m. half tien hoorde men te Zierikzee een ontploffing, die deuren en ramen deed dreunen. Men sprak van een mijn te Renesse die tot ontploffing gebracht was, doch spoedig deed de droeve waarheid hier de ronde. Ik sprak iemand, die zich onmid dellijk naar de plaats des onheils, den zeedijk bij de hofstede van den landbouwer Catshoek aan de Westzijde van het havenhoofd had begeven en daar de overblijfselen van de slachtoffers zag, wat een meer dan droevig gezicht opleverde. Voorts sprak hij een kreukelzoekef, die hem het volgende vertelde „Ik was daar bezig te rapen en zag op eenigen afstand menschen iets versjouwen ik dacht een grooten steen, toen opeens een hevige ontploffing volgde." Wonder boven wonder kwam deze ooggetuige zonder letsel er af. Blijkbaar waren de lieden al een heel eind gevorderd om het voorwerp de glooiing op te werken. Men meende in de overblijfselen gevonden te hebben gedeelten van den ongeveer 18-jari- gen Catshoek, den 13-jarigen den Daan en den ruim 60-jarigen A. van Burg. Vermist worden nog twee zoons van Catshoek, tusschen 20 en 30 jaar oud. Een deel van den dijk is be schadigd. Men zegt, dat de verongelukten er niets mee te maken hadden het waren allen lieden, die in den landbouw werkzaam waren. Men vraagt zich af: „Heeft Westkapelle nog niet geleerd." Iemand die Dinsdagmiddag met de boot van Zierikzee naar Middelburg voer, meldt dat hij onderweg twee mijnen heeft zien drijven tusschen Zierikzee en Catsche veer, en één onder of dicht bij Vee.re. Hij stelde de vraag, of het ter voorkoming van ongelukken niet gewenscht was, dat de spoorboot inplaats van 4 uur n.m. uit Middel burg, vroeger van daar vertrok, zoodat zij dan nog bij daglicht te Zierikzee aankomt. Bij informatie bleek dat de dienstregeling der boot zoo gemaakt is, dat deze bij voldoen de licht binnen de haven van Zierikzee komt, terwijl ten gerieve van het reizend publiëk de afvaarten zoo laat zijn gesteld als maar mogelijk is om nog aan deze voorwaarde te kunnen voldoen. Men schrijft ons uit Westkapelle De Duitsche mijn, welke Maandag aan den dijk is gespoeld, «is weggedreven. Dinsdagmiddag c.a. kwart over twaalf is een Fransche mijn op de plaats, waar 16 Nov. '14 het ongeluk plaats had, aangedreven tegen het paalwerk met het gevolg, dat zij gespron gen is. Eenige palen werden vernield, terwijl een stuk ijzer op c.a. 600 meter afstand door een boerenschuur drong. De slag kwam zoo onverwachts, dat velen opschrikten en naai den dijk togen. De dreun was zoo sterk, dat bij een inge zetene in de kom der gemeente de lamp neerviel in den schotel met aardappels de bewoners zaten juist aan het middagmaal. Bij een ander, nog verder in het dorp, zakte het kousje van het petroleum-gloeilicht in elkaar, terwijl de koperen rand van de lampe- kroon er afviel. Op c.a. 300 M. afstand, bezuiden den molen, dreef kort aan de kust een Engelsche mijn, die terecht is gekomen op de steenglooiïng bij het Zuiderhoofd. (M. C.) Loop der bevolking van Ter Neuzen. In den loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A. G. van Breen, schilder, Q, uit Westdorpe. J. J. Verbrugge, veldarbeider, Baandijk 3e, uit Texel. J. J. Ilamelink, kleermaker, Donze Visserstraat 47, uit Rotterdam. II. J. Zegcrs, landbouwersknecht, P 20, uit Hoek. J. Jansen, dienstbode, O 182, uit Hoek. Vertrokken zijn S H. M. Kiewit, z. b., Noordstrat 91 naar Tandjong, Karang. |J. pjeeusen, werkman, Baandijk 18, naar Zaamslag. J. Koelmans, onderwijzer, Jozinastraat 14, naar Veenendaal. L. L. Louwerse, bakker, Noordstraat 80, naar Dordrecht. II. Wolfert, landbouwerskn. P 25, naar Heok. M. Hamelink, idem, O 35, naar Zaamslag. J. van Cadsand, idem, O 138 naar Axel' K. Ilamelink, z. b., Schoollaan 11 naar Zaamslag. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Blitterswijk A. J. de Beau fort, cand. te Zwartsluis. Aangenomen naar Ouderkerk a. d. IJsel door G. van Montfrans te Bruchem. Bedanktvoor Veenendaal door M. v.-Grie- ken te Delft. Het Mijnengevaar. Op 1 en Maart zijn in het Zuiderfront 30 mijnen aangespoeld, waarvan er twaalf in den grond werden geboord en twee ontploften, nl. naar men weet aau den mond der haven van Zierikzee en bij Westkappelle. De overige mijnen zijn onder bewaking gesteld ten einde zoo spoedig mogelijk onschadelijk te worden gemaakt Ook in het Noordcrf'-ontier zijn verscheidene mijnen aangetroffen. Door do loodsbooteu van Hoek van Holland zijn 8 mijnen vernietigd, welke vóór den Nieuwen Waterweg drijvende werden aange troffen. Tusschen Katwijk en Noordwijk zijn een drietal mijnen aangespoeld, die onder militaire bewaking werden gesteld. Ze worden zoo spoedig mogelijk onschadelijk gemaakt. Onder het vee van den landbouwer A- Poots, Spangersche kade, Rotterdam, is mond en klauwzeer uitgebroken. Uit Groenloo verneemt het V. D.-bureau te Atnsterdam. Bijna geen dag gaat er tegenwoordig voorbij, of Nederlandsche werklieden komen over de grens, om naar hun woonplaatsen terug te koeren. Ze klagen over het onvoldoende en onsmakelijke voedsel in de Duitsche steden en zeggen, daarop den arbeid niet te kunnen volhouden. Naar ze meedeelen, is er in Duitschland wel werk te vinden en worden er hooge loonen betaald, maar ze klagen in de eerste plaats over de verbazende duurte. De stoomloodsboot voor IJmulden heeft gisternacht een watervliegtuig op sleep gehad. De sleeptros is gebroken en het vliegtuig om den Noord gedreven. Torpedobooten zijn op onderzoek uitgezon den. Het vliegtuig werd hedenmorgen dwars van Egmond 900 meter uit den wal gezien en is vermoedelijk het vliegtuig, waarvan de Duitsche vliegers te Lowestoft zijn aangebracht. Nader meldt men, dal het watervliegtuig, door de torpedobooten opgepikt, naar IJmuiden wordt gesleept. Men meldt ons nader, dat bet watervlieg tuig, voor Egmond gezien, door de sleepbootei; nasr IJmuiden is gesleept en daar op het droge gezet. Van het vliegtuig was get hout- en alumi- niumwerk vernield, de motor onbeschadigd. De motor is een Gnome-model, van de Société des Moteurs te Parijs, met een Engelschen schroef gemerkt No. 287 R, een Engelsch kompas en drie Engelsche manometers. Het watervliegtuig is dus waarschijnlijk geen Duitsch, maar Engelsch toestel. (N. R. C.) Hoe lang nog Een correspondent schrijft aan „De Tijd". Een boertje komt schuchter op de pas-cen- trhle te Antwerpen vragen om een pas voor de provincie. Hij rijdt met de kar, en aan gezien zijn papieren en aanbevelingen in orde zijn zal hij zijn pas krijgen. Het biljet wordt ingevuld, maar aan de plaats gekomen, waar de datum wordt ingevuld, tot hoe lang de pas geldig is, kijkt de Duitscher over zijn schrijftafel heen naar het boertje en vraagt hem in tamelijk goed Vlaamsch, voor hoelang hij den pas wil hebbenvoor een maand of voor veertien dagen Het boertje schijnt echter de vraag niet goed te begrijpen, want verlegen draait hij zijn pet in zijn vingers rond. Het is zeer druk op het pasbureau en de Duitscher, die alleen wat Vlaamsch kent, als hij zeer voorzichtig en langzaam spreekt, springt overeind, slaat met zijn vuist op de tafel en vraagt driftig: „Wie lange brauchen Sie das Papier Het boertje schrikt, doet een stap achter uit blijft verlegen zijn pet draaien, en doet zelfs den toegeloopen officier schateren van het lachen, door zijn voorzichtig antwoord „Joa, 'k weet niet, 'oe lang blijft ulder nog hier De broodnood in Duitschland. De „Norddeutsche Allgem. Ztg," deelt mee, dat het regeeringscomité voor de broodvoor ziening aan de bevolking per hoofd en per dag maar 250gram uitdeelt. In verschillende plaatsen o.a. in Frankfort a. M. wordt een maximum van 200 gram als basis beschouwd. In enkele streken, o.a. in Würtemberg zal van 10 Maart ook 200 gr. per dag en per hoofd als maximum verstrekt worden. Wel is uit gemaakt dat de voorraden bij een uitdeeling van 250 gr. voldoende toereikend zijn, maar men wil zoo zuinig mogelijk wezen tot de njbuwe oogst binnen is. ZAAMSLAG. Geboorten. 22 Febr, Elisabeth, d. van Maarten Leandert de Regt en van Elisabeth Adriana de Kraker, Augusta Maria Anna. d. van Pieter Franciscns Johannes de Vos en van Maria Theodora Acke. Aaltje, d. van Jacob Donze en van Dingeua Geenee. 24 Febr. Elisabeth, d. van Dirk de Blaeij en van Sara van S weeden. 27 Febr. Elizabeth Cornelia d- van Jacobus van Alten en van Cornelia den Hamer. Overlijden. 25 Febr, Jan Hermanus Kempe, oud 2 m., z. van Jehanaes en van Janneke de Bruijue. 27 Febr. Maatje Hamelink, oud 23 j., d. van Cor nells en van Willemina Cornelia Gerrits. HOEK. Huweljjks-aangiften. 25 Febr. Adriaan Leijs, oud 20 j., jm. en Catharina 't Gilde, 'oud 23j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Febr. Guiljaam Klaas- sen, oud 26 j., jm. en Cornelia Anna Maria vanjder Gouwe, oud 21 j., jd. Geboorten. 10 Febr. Cornelia Jacomina, d. van Johannns Gerard Verhelst en van Cornelia de Groote. 14 Febr. Maria Martha, d. van Krijn de Blaeij cn van Sara Leijs. Overlijden. 8 Febr. Jacob Jansen, oud 79 j., we- duwn. van Adriana de Bruijne. 20 Febr. Nicolaas Verbrugge, oud 13 w., z. van Pieternella. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 7 MAART 1915. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, üs. J. F. v. Ilulsteijn. Axel Kerkdreef 9 uur Ds ,T. H. Lammertsma en 2 uur Ds Chr. Bruins. Voorber. H. Avondm. Axel Stationstraat 9 jnr Ds. Chr. Bruins en 2 uur Ds. J. II. Lammertsma. Voorber. II. Avondm. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. de Walle. Hoek 9 en 2 uur, Ds. II. v. d. Wal. Ter Neuzen 9'/i uur Ds. A. Timmerman en 2 uur Dhr. L. Dek van Sluiskil. Sluiskil 9'/i uur Dhr. L Dek, en 2 uur Ds. A. Timmerman van Ter Neuzen, Bediening van den H. Doop. Axel 9Vï en 2 uur Ds. J. B. T. Hugenlioltz. Zaamslag 9'/2 en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9'/2 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Woensdag 10 Maart, Biddag, 9 en 2 uur Ds. J. de Bruine van Broek op Langendijk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5'/ï uur, Leeskerk. Woensdag 10 Maart, Biddag, 9. 2 en 5'/i uur, Ds. J. Fraanje van Rotterdam. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat Ter Neuzen 9, 2 en ö'/j uur, Leeskerk. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5'/2 uur, Evangelisatie. PARIJS, B Maart. Het bulletin van gisteren avond acht uur meldt In de duinen in België is nog een loopgraaf ge nomen. In Champagne werden door de Franschen ver dere vorderingen gemaakt. Nieuwe Duitsche tegenaanvallen werden gedaan op de heuvelkam ten Noordoosten van Mesnil, zij werden teruggeworpen. Aanvallen der Duitschers op Tour de Paris, bij Voquois en in Argonne werden door de Franschen afgeslagen. Een Duitsch vliegtuig werd bij Verdun door de Franschen naar beneden geschoten. De beide vliegers, die er in zaten, werden gevangen gemaakt. LONDEN, B Maart. Naar de admiraliteit meldt is Woensdag het bombardement der Dardanellen voortgezet. De bevelvoerende admiraal heeft nog geen melding gemaakt van de resultaten, welke door het bombardement in de zeestraat zijn ver kregen. Buiten de zeeëngte heeft de Dublin het obser vatie-station op het schiereiland Gallipoli vernield en de Staffin heeft op verscheidene plaatsen in de golf van Adramyté Turksche kanonnen en troepen beschoten. Bij fort B werden zes moderne kanonnen vernield. In het geheel zijn thans 40 kanonnen vernield. Het fort Bolair is door de Fransche slagschepen beschoten, welke de brug bij Kavask hebben ver nield. CONSTANTINOPEL, 5 Maart. De Agence Athene meldde op 27 Febr., dat de Er.gelsch-Fran- sclie vloot op de uitloopers van het schiereiland aan de Dardanellen troepen aan land had gezet en de vlag geheschen. Het agentschap Milé is gemachtigd te verklaren dat door de beschieting der vijandelijke vloot tot dusver alleen de buitenforten zijn beschadigd. De binnenforten zijn nog niet beschoten en er is nog geen man aan land gezet. CONSTANTINOPEL, B Maart. De generale staf deelt mede, dut gisteren in den Kaukausus slechts voorpostengevechten zijn geleverd. Verder is er niets van belang gebeurd. HULST, 1 Maart 1915. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 17,50, Rogge 13,25, Wintergerst 13,50, Zomergerst 13,25, Haver f 13,75, Erwten f 16,50, Witte Boonen f 16,Bruine Boonen17,—, Duivenboonen/17,— Paardenboonen/16,50, BoekweitLijnzaad 32,-, Aardappels 4,-. Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo f 1,50. Eieren per 26 stuks f 1,10. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 18 stuks rundvee, 36 varkens, schapen, waar van verkocht 13 stuks rundvee en 36 varkens. MIDDELBURG, 4 Maart. Ter graanmarkt van heden was wegens regeeringsmaatregelen geen handel in peul vruchten. Tarwe en gerst aan onderstaande prijzen verhandeld Nieuwe Tarwe f 17,50 a f 18,25 per 100 kilo Wintergerst fa fZomergerst f 13,50 a f 14,50 per 100 kilo; Kroonerwten fa f Witte Boonen fa fRonde Bruineboonen fa f Lange dito fa falles per mud; Maanzaad f a f per 50 kilo's Noteering van boter en eieren. Boter f 0,70 a 0,80, voor particulieren f 0,80 per Va kilo. Eieren f 5.10, voor particulieren f 5.50 per 100 stuks. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 6 Maart 4.30 4.49 Zondag 7 5.10 5.33 Maandag 8 5.59 6.25 Dinsdag 9 6.59 7.40 Woensdag 10 8.28 9.22 Donderdag 11 10.17 11.6 Vrijdag 12 11.43 Hervormde Kerk.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3