Oorlogsberichten. Binneiilandsch Nieuws. Uitvoerverbod van aardappelen. Russische mededeeling genoemd, loopt met die grens vrijwel evenwijdig. Het westelijkst gedeelte van den sector van het Russische offensief ligt blijkens het St. Petersburgsche bericht bij Rodzanow, dus aan de Wkro. Ten Zuidwesten daarvan schijnt betrekkelijke rust te heerschen. Wij zeiden in het begin van dit overzicht, dat de Duitsch-Oostenrijksche aanval op de uiterste vleugels, waartegen de Russen nu een tegen-offensief ontwikkelen, op zichzelf ook weer een tegen offensief was. Voordien namelijk, naar ons inziens met stelligheid uit de berichten is op te maken, beoogden de Russen een dergelijke beweging als nu hun vijanden gedeeltelik hebben volvoerd, een opmarsch op beide vleugels namelijk, maar op punten dichter bij het centrum gelegen, als waar die van de Duitschers en Oosten rijkers is geschied. Het staat vast, dat de Russen nu op beide vleugels zijn versterkt. Zijn hun vijanden ook op beide vleugels verzwakt Zoo men weet, zijn er berichten, die het beweren en erbij weten te vertellen, dat de troepen, nu weer aan de vleugels onttrokken, ijlings naar het centrum teruggaan om daar aan te vallen. Als het waar is, zullen we het spoedig ver nemen. Zoo'n beweging kan alleen zin hebben, als de Duitschers weten, dat de versterkingen der Russen op de vleugels, althans voor liet grootste deel, aan het centrum zijn onttrokken. Van het Westelijk gevechtsterrein. PARIJS, 3 Maart. (Reuter). Officieel be richt Tusschen de zee en de Aisne heeft het ge^ schut met afwisselende kracht gesproken. De Duitschers hebben Reims gebombardeerd met brandstichtende granaten. In Champagne, op het front ten N. van Souain, Mesnil en Beau Séjour, blijven wij terrein winnen. Wij handhaven ons in de Duitsche loopgraven over een lengte van 6 K.M. en een diepte van 1 K.M. Verschillende tegenaanvallen der Duitschers werden afge slagen. Een garde-regiment heeft ontzaglijke verliezen geleden. BERLIJN, 4 Maart. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier Een Frausche stoomboot met munitie, die voor Nieuwpoort bestemd was, is tengevolge van een abuis van de dronken bemanning te Ostende binnengevaren, door ous beschoten en gezonken. De gewonde bemanning werd gered. Op de Loretto-hoogte ten N.W. van Atrecht hebben onze troepen zich gisterenochtend in het bezit gesteld van vijandelijke stellingen over een breedte van 1600 M. Acht officieren en 558 Fransche soldaten werden gevangen genomen en 7 machine geweren en 6 kleine stukken werden veroverd. Tegenaanvallen, die de vijand 's middags deed, mislukten. Een nieuwe aanval van de Franschen in Champagne is zonder moeite afgeslagen. Een voorwaartsche beweging van de Fran schen ten W. van St. Hubert in de Argonnen is mislukt. Bij een tegenaanval hebben wij den Fran schen een loopgraaf afgenomen. Ook in het bosch van Chippy is een aanval van de Franschen verijdeld. Door duikboot aangevallen. Naar aan het Lyonsche blad Républicain uit Dieppe wordt gemeld, is Vrijdag j.l. een Engelsch stoomschip 15 mijlen buiten Dieppe door een duikboot aangevallen. Toen het noodseinen gaf voer een ander Engelsch stoomschip uit om hulp te verleenen, doch vond op de aangegeven plaats het stoomschip niet. WeVzag men een stuk wrakhout drijven. Petit Journal meldt dat bij Morlaix aan de noordkust van het departement Finisterre een reddingsboot is aangespoeld met de lijken van twee negers er in. Op de boot stond de naam Liverpool. Te Reims de school onder den grond. In Reims is het nog niet pluis. Telkens wordt de stad door de Duitschers gebombar deerd. Geen wonder, dat in die omstandig heden het onderwijs, na gedurende vier maan den gestaakt te zijn geweest, met 35 onder wijzeressen en vier onderwijzers werd hervat. De „Temps" verhaalt, hoe de schoollokalen verscheiden meters onder den grond zijn ge legen. Ze worden door eenige betonvloeren overdekt. De verlichting geschied door sterk uitstralende lampen, de luchtverversching door kelderopeningen, die aan het uiterste einde van de lange keldergangen zijn aangebracht De leerlingen hebben de lokalen zelfs ver sierd. Ze werken zonder vrees voor de neer ploffende granaten. Nauwelijks 500 kinderen bezoeken de kelderscholen. Volgens hetzelfde blad zon het leven in Reims maar weinig gestoord zijn. Nog een 25,000 inwoners bleven daar achter. In de straten heerscht zelfs een zekere levendigheid. Van het Oostelijke gevechtsterrein. De correspondent van het Berliner Tage- blatt in de Karpathen seintOndanks de weer ingetreden sneeuwjachten nam de slag in de Karpathen Dinsdag weer het karakter aan van een verbitterde worsteling langs geheel het front. Hier vonden heftige gevechten plaats, die in het bijzonder bij Stanislau met wisselend geluk worden uitgevochten. De strategie der Russen bedoelt, een overvleugeling, die dreigt, met alle krachten te voorkomen en de verloren kamhoogte der passen evenals het strategische zeer gunstige terrein van operatie terug te winnen. Daarvoor brengen ze reusachtige offers zonder tot op het oogenblik eenig succes van betcekenis te behalen. BERLIJN, 4 Maart. (Wolff.j Officieele mede deeling uit het groote hoofdkwartier Bij een aanval ten N.W. van Grodno kwamen de Russen in ons flankeerend artillerie-vuur. De aanval mislukte. Ook ten N.O. van Lomza mislukten de aan vallen der Russen, waarbij zij zware verliezen leden. In de streek ten Z. van Myszyniec (ten O. van Willenberg bij de grens van Oost-Pruisen) en Chorzele (ten Z. van Willenberg vlak bij de grens), alsmede ten N.W. van Przasnysz hebben de Russen hun aanvallen hernieuwd. Op het overige front geen verandering. De aanval op de Dardanelles Volgens een telegram uit Napels aan de Köln Ztg. zijn bij Alexandrette (aan 't noor delijk deel van de Syrische kust) tal van transportschepen met troepen, door Engelsche kruisers begeleid, gezien. Ook Fransche troe pen zijn naar de Dardanellen onderweg. Men verwacht ook een nieuwe beschieting van Beiroet (Syrische kust), waar 20,000 man Turksche troepen zijn samengetrokken. Majoor Moraht, de militaire medewerker van het Berliner Tageblatt, bespreekt de kansen van de twee partijen die elkander bij de Dardanellen bevechten. Hij herinnert aan de geringe resultaten, die enkele jaren ge leden de Italiaansche en de Grieksche vloot met een beschieting van de Dardanellen hebben bereikt, erkent echter dat het krijgs bedrijf voor de Dardanellen thans door sterke strijdkrachten wordt ondernomen. Voor de aanvallers komt het er niet alleen op aan de forten te vernielen, ze moeten bovendien de mijnversperring opruimen en een krachtigen aanval op 't land kunnen uitvoeren. Willen zij succes hebben, dan moeten zij niet voor zware verliezen terugdeinzen. Waar halen Engeland en Frankrijk de noodige landings troepen vandaan In Egypte heeft Engeland de handen vol, en Frankrijk heeft zijn troepen noodig in het eigen land. Turkije heeft echter in 't begin van zijn mobilisatie al gerekend op een verdediging van zijn Europeesch ge bied het heeft naar drie kanten front ge maakt. Majoor Moraht geeft aan de hand van cenige technische opmerkingen over het duel van kust- en scheepsgeschut, ontleend aan de Artilleristische Monatshefte, als zijn meening te kennen, dat de kansen van de Turken op z'n minst gelijk staan met die van de Engel- schen en Franschen. De represaillemaatregelen der entente. Het Noorsche blad Aftenposten verwacht dat ook de Noorsche scheepvaart spoedig de uitwerking van de Engelsch-Fransche blok kade-verklaring zal ondervinden. Het blad acht het zelfs niet uitgesloten dat Engelapd, om haar uitvoering doeltreffender te maken, er heel wat op zetten zal om in de Oostzee door te dringen, teneinde daar de Russische vloot te versterken. Dan zou alle Noorsche en Zweedsche scheepvaart naar Duitschland geheel stop worden gezet. Wanneer dan de Duitschers naar buiten komen om de Engelsche poging te verhinderen, kan men in den eersten tijd belangrijke beslissingen ter zee ver wachten. Tidens Tegn is van oordeel dat men zal moeten afwachten hóe de aangekondigde maat regelen in praktijk zullen worden gebracht. Voor dien tijd kan men zich geen denkbeeld vormen welken invloed zij op de onzijdige scheepvaart zullen oefenen. In geen geval is te verwachten dat de onzijdige scheepvaart er beter bij zal varen. Het Stockhoimsche blad Socialdemokraten, dat op de hand is van het drievoudig verbopd, stelt de vraag of de poging tot uithongering van een heel volk in overeenstemming is te brengen met do wetten der menschelijkheid. Hij acht de belegering van Parijs niet te ver gelijken met de blokkade van een heel land. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat twee Noorsche stoomvaartmaatschappijen, die elk vier of vijf schepen in de vaart hebben, hun dienst op Hamburg ingevolge de Engelsch- Fransche verklaring hebben stopgezet/doch nieuwe lijnen naar Lübeck hebben geopend. De Oostzeelijnen blijven varen. Beslag op wol. De opperbevelhebber van het militaire district Frankfort heeft bekend gemaakt, dat op alle wol, zoowel die zich op de schapen bevindt als overal elders beslag wordt gelegd van heden af. Alle wol-verkoop is verboden, ovenals het scheren van schapen. Krijgslisten. In Ueber Land und Meer vertelt Albert Oertel het een en ander over de krijgslisten van de Duitsche soldaten, en hij geeft ver schillende voorbeelden van de vindingrijkheid der veldgrijzen, bij het uitdenken van trucs om den vijand om den tuin te leiden. Een welgeslaagde strategische list was bij voorbeeld de vernietiging van de eerste Rus sische cavalerie divisie bij Soldau. Een divisie Russische ruiters viel toen een troepje Lit- tausche huzaren aan, die kalm den vijand tegemoet reden, de lansen klaar. Op een signaal vlogen de Duitsche huzaren plotseling naar rechts en links, zoodat toen de machine geweren, die achter hen verdekt waren op gesteld, een woördje konden medespreken. Iets dergelijks is gebeurd met de tweede Eqgelsche cavalerie-brigade bij Thulin. De Britsclie ruiters wilden op een Duitsche batterij die alleen door zwakke infanterietroepen ge dekt scheen te zijn, een aanval doen en be merkten tot hun schrik, dat zij het Duitsche machinegeweer tegemoet reden. De cavale risten, zijn sterk in listen, vooral deuhlanen. Zoo merkten drie uhlanen tijdens een pa- trouillerit in den nacht plotseling dat zij door sterke Russische patrouilles achtervolgd wer den. Twee hunner verloren dicht bij een dorp hun paard. Vastberaden gingen zij het door den vijand bezette dorp binnen, in de hoop daar een paard te vinden. Zij kwamen voor een stal, gingen binnen en zagen tegenover zich een groot aantal Russen. Aan beide zijden ontsteltenis. De uhlanen verloren echter hun tegenwoordigheid van geest niet. Een hunner maakte den Russen wijs, dat de Duit schers het dorp bezet hadden en dat een ieder neergeschoten zou worden, die weerstand bood. Het schieten en rennen door het dorp van de Russische parouilles, die de drie Duitschers zochten, brachten den Russen werkelijk in den waan, dat de Duitschers binnengetrokken waren. Zij werden door de uhlanen ontwapend en opgesloten. Daarna haalden zij twee paarden uit den stal en reden vergenoegd weg. Een paar Duitsche jagers staan in de Vo gezen op voorpost. Plotseling worden zij door Fransche alpenjagers omsingeld, die ongemerkt aangeslopen waren. De Franschen hebben het nog niet ontdekt, maar zij kunnen elk oogenblik gevangen genomen worden en wie zal dan den Duitschers rapporteeren, dat de vijand op komst is Een der jagers vindt er iets op. Nadat hij zijn kameraden zijn plan heeft meegedeeld, springt hij op zijn paard, werpt zijn geweer weg en geeft zich met een theatraal gebaar als Elzasser te kennen, die van de Duitschers gedeserteerd is, zich bij de Franschen aan te sluiten. Terwijl de alpen jagers hem omringen om van hem te hooren waar de stellingen van den vijand liggen, ontkomen de beide anderen ongemerkt. De jager brengt de vijanden nu in liet vuur van de Duitschers, zoodat zij zware verliezen lijden. Hij zelf werd daarbij echter ook doodelijk gewond, en het ijzeren kruis kon hem nog slechts op zijn sterfbed verleend worden. Vaak hebben de Duitsche soldaten hun vij anden door stroopoppen misleid, waarmee zij bijvoorbeeld bij La Bassée heele loopgraven gevuld hebben. Poppen en vogelverschrikkers zijn ook bij aanvallen gebruikt, doordat de Duitschers ze voor zich uit schoven. In het Argonnerwoud heeft men eens met zulke poppen een prachtigen stormaanval onder nomen. In een open plek, in het midden waarvan zich een kleine hoogte bevond,groeven de Duitsche soldaten vele gangen tot dicht aan den heuvel en maakten rollen daarin, waarover een draad zonder einde bewogen werd. Op deze draden werden nu poppen gebonden, waarvan het bovenste gedeelte duidelijk te zien was. Men bracht de machine in beweging en de poppen stormden nu wild vooruit. Het moorddadigste vuur kon hun niet tegenhouden. De Franschen trokken daar sterke strijd krachten samen, zoodat de Duitschers eenige verzwakte plaatsen zonder veel moeite en verlies konden nemen. De Oostenrijkers gebruikten, om bij Proga over de Save te komen, een groot aantal stukken hout, zakjes met kurk en varkens blazen, waar soldatenpetten op gezet waren. Die liet men in het donker over de rivier drijven. De Serviërs verschoten hun ammunitie op de soldatenpetten en nu deden de Oosten rijkers met succes den aanval. De represaille-maatregelen der entente. Aan de Times uit Washington dd. 3 MaartOf ficieus wordt te kennen gegeven, bat. tenzij de entente-mogendheden kans zien om een geregelde blokkade van Duitschland te onderhouden, de Ver. Staten zullen protesteeren tegen hel afwijken van de oude regels van den oorlog ter zee. Voorts wordt bekend gemaakt, dat president Wilson onge neigd is, zich te vereenigen met de nieuwe theorie van de z.g. „blokkade-op-grooten-afstand" cn het daarmee gepaarp gaande opbrengen van neutrale schepen, bestemd voor neutrale havens, op grond van verdenking alleen. Men schijnt overtuigd te zijn, dat geen poging ooging mag worden nagelaten om de oorlogvoerenden er toe te krijgen, de regels te erkennen die neergelegd zijn in de Declaratie van Londen en te handelen overeenkomstig de Declaratie van Parijs. Dit denkbeeld zal waarschijnlijk steun ondervin den door het antwoord van Duitschland op het Amerikaansche voorstel, voor een vergelijk terzake aan de oorlogszone.; Het is duidelijk, dat de Amer. regeering de pu blieke opinie achter zich zal hebben bij eiken stap dien zij na diplomatiek onderzoek zal noodig achten. Met uitzondering van dc New York Herald zijn de commentaren van alle bladen op Asquith's ver klaring meer of minder ongunstig. Zelfs een zoo vriendschappelijk gezind orgaan als de Mew-York Times verklaart, dat de politiek van de bondgenooten der entente alleen kan worden goedgekeurd, indien zij een wettelijke blokkade met zich brengt, Het blad erkent evenals vele andere schrijvers, dat onze denkbeelden omtrent oorlogvoering aldus vervolgt de correspondent van de Times een weinig meDSchelijker zijn dan die van de Duitschers, doch het blad is van ge voelen, dat in het belang van een werkelijke on zijdigheid, zoo niet om een andere reden, de Ame rikaansche rechten moeten worden beschermd. De Sun spoort de regeering dan aan, om te pro testeeren tegen het blokkade-voorstel, omdat het geen blokkade is. Het doel toch is, de voordeelen van een blokkade te verkrijgen zonder zich de in spanning en de gevaren daarvan te getroosten en het voorstel beoogt alle onzijdige schepen te plun deren en hen van het recht van de vrije zee te berooven. Onder het etiketEngelands verkeerde zet [„Eng- lands false move"] schrijft de Evening Tost Engeland stelt nu voor de Verklaring van Parijs te schenden, zoo koel, als Duitschland zijn belofte met betrekking tot België geschonden heeft. „Voor het internationale recht", zegt de World, „zet de Engelsche regeering het goedvinden van Downing Street [waar de Engelsche regeeerings- bureaux zijn] in de plaats en het pleit noodzake lijkheid als rechtvaardiging." De bladen, die verschijnen in plaatsen, welke niet aan de oostkust liggen, nemen, voorzoover zij over deze kwestie schrijven, hetzelfde standpunt in. Ontmoedigend als deze uitbarsting is merkt weer de correspondent van de Times op moet zij niet te ernstig worden opgevat. Volgens hen, die tot oordeelen het meest bevoegd zijn, is zij voor een groot deel te wijten aan de argumenten, welke ge bezigd zijn bij de kennisgeving van onze politiek. Men is van meening, dat er een fout is gemaakt, voor zoover de Amerikaansche openbare meening erbij betrokken is, door op de noodzakelijkheid van represailles te wijzen. Indien, zooals men vermoedt, de vaagheid van Asquith's verklaring voor een ge deelte haar oorzaak vond in den wensch om een uitweg te vinden voor een concessie in het belang van den onzijdigen handel, zoo is men van oordeel, dat hierop de nadruk gelegd had moeten worden. Men gelooft echter, dat het beter zou zijn geweest eenvoudig de blokkade van Duitschland af te kondigen en af te zien van de overdreven doctrine van de voortgezette reis en van de tusschenkomst in den handel op Duitschland door de onzijdige landen heen. Men voelt ook gaat de man van de Times voort dat het verstandig zou zijn geweest, een beroep te doen op de edelmoedigdheid van de Amerikanen, op hun sympathie voor onze zaak en op hun gevoel van billijkheid. Men gelooft, dat wij de menschen hier met onze afwijking van do oude regelen van den oorlog zouden hebben ver zoend, als wij hen hadden herinnerd aan hetgeen er in den Amerikaanschen burgeroorlog is gebeurd. In het begin van dien oorlog, kondigde Lincoln de strengst mogelijke blokkade van het Zuiden af. Het was de politiek van de Noordelijken om niet alleen den toevoer van oorlogsbenoodigheden af te snijden, maar van al wat het leven voor de vijan delijke bevolking dragelijk maakte. De overwin ning van de Unie was voor een goed deel het ge volg van het welslagen van die politiek. En toch was de blokkade ruim een jaar lang te slap om aan de bepalingen van de Verklaring van Parijs te voldoen. Washington erkende dat en deed een beroep op de verdraagzaamheid van de onzijdigen. Tot aan het einde toe ging de politiek der Unie buiten de wet door schepen buit te maken tot mid den in den Oceaan. We meldden, hoe men in Belgie begonnen is met het samenstellen van de verlieslijsten. De eerste officieele, door de Belgische regee ring te Havre openbaar gemaakt, omvat de namen van 245 officieren en 2628 manschappen. Eerste Kamer. De Senaat is Woensdag even bijeen geweest voor regeling der werkzaamheden. De meedeeling van het overlijden van den heer W. Hovy gaf den voorzitter aanleiding tot een zeer waardeerend woord over dit medelid dat dertien jaar als afgevaardigde van Zeeland zitting had. Hij roemde den overledene als iemand die de hem gegeven talenten aanwendde ten bate van het algemeen. Het onderzoek door den Raad van State van de wetsontwerpen betreffende de lichting 1916 en den landstorm is geëindigd en de ontwerpen zijn naar het ministerie van oorlog teruggegaan. Beursbericht. Markt zwakker met minder handel. Neder- landsche Staatsleening 5%, stukken van f500 en f 1000 99 een zestiende a 99 drie zestiende, coupures van f 100 en f 200 OO1/^ a 993/s, Integralen 5772, drieprocents 677*. Oliewaarden vast. Koninklijke 466, Gecons. Hollandsche 152, Orion 50/52. Amerikanen prijshoudend, Amalgamated 533/^, Steels williger op New-York 437a a 437/s- Maxwellwaarden gezocht. Verkeer met Engeland. Een Londensche berichtgever van het Hand. schrijft d.d. 26 Februari „De bepalingen door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken in overleg met Buiten- landsche Zaken, Oorlog en Marine genomen ten aanzien van het passagiersvervoer tusschen Nederland en Engeland, in te gaan 8 Maart e. k., gelden voor iedereen; Engelschman of vreemdeling. Wie te beginnen met genoemden datum het Kanaal of de Noordzee over wil, moet minstens drie dagen voor hij wenscht te reizen, aan het Permit Office in Downing Street alhier een verzoek daartoe indienen. Zulks doende dient hij over te leggen zijn paspoort met toegevoegd portret en certificaten van inschrij ving, en moet kunnen geven de namen van twee Britsche onderdanen van wie referentiën kunnen gevraagd worden bovendien moet de aanvrager voldoende reden kunneu opgeven voor het doel zijner reis. Gemachtigden van firma's moeten bovendien certificaten kunnen overleggen van hun last gevers, aantoonende welke zaken zij in het buitenland gaan doen. Omtrent het uitvoerverbod van aardappelen meldt de N. R. C. De regeering wenscht eerst zich te over tuigen van de hoeveelheden aardappelen, welke nog in ons land aanwezig zijn. Daarbij komt, dat om het zeegevaar rekening gehouden

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2