Binnenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. Duitschers nog heel wat te vechten zullen hebben, voor zij over de vestinglinie heen kunnen komen. Op verschillende punten brengen de Russen weer nieuwe troepen in het vuur. De terugtocht uit Oost-Pruisen, dat weten we, is den Russen op zeer groote verliezen komen te staan en deze omstandigheid zal bij de Duitschers waarschijnlijk de hoop verster ken, dat zij met hun offensief, hetwelk nu tot de bevrijding van Oost-Pruisen heeft ge leid, ook nog een positief voordeel zullen kunnen bereiken. Want de hoegrootheid van de verliezen des vijands is niet de ware maatstaf om de be- teekenis van een overwinning af te meten, men moet de resultaten afwachten. Het voorloopige resultaat van de Duitsche over winning in Oost-Pruisen is de bevrijding van dat gewest. Of zij een beslissing in den veld tocht in het Oosten inleidt, zal moeten worden afgewacht. Een lezer schrijft, dat hij onze opvatting deelt dat men dien omtrent een zuiver afwach tende houding moet aannemen en geen voor spellingen mag wagen, maar schrijft hij, ver onderstelt nu eens een oogenblik, dat het den Duitschers en Oostenrijkers voorhands geheel naar wensch gaat, hoe moet men zich dan voorstellen, dat zij hier ooit een voordeel kunnen behalen, waaraan zij ten opzichte van de beslissing in hun heelen oorlog naar twee fronten inderdaad iets zullen hebben Het is denkbaar, antwoorden wij daarop dat, als het krijgsgeluk den Duitschers en Oostenrijkers blijft toelachen, dat zij door de vestinglinie in het Noorden zullen heenbreken, de verbinding Warschau—St. Petersburg ver breken en daardoor de Russen dwingen War schau op te geven, alsmede de heele ver sterkte linie, die zij ten Westen van den Weichsel hebben bezet. Voorts kan in het Zuiden, als de flankbedreiging uit het Zuid oosten ernstig wordt, deze hen tot een terug tocht uit de Karpathen en de ontruiming van Galicië aanleiding geven, waarop de Duit schers en Oostenrijkers zich in de vestingen langs Weichsel, Narew, enz zouden kunnen nestelen er. inderdaad troepen aan het Oostelijk front zouden kunnen onttrekken. Want daar komt het voor hen op aan, op een overwinning op een van de fronten, die hen in staat stelt troepen vrij te makeu. Dit alles is natuurlijk maar een „als". Van het Westelijk gevechtsterrein. BERLIJN, 25 Februari. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier In Champagne heeft de vijand zijn wanho pige aanvallen voortgezet. Zij bleven, evenals de voorafgane, ondanks de gebruikte sterke strijdkrachten, zonder het minste succes. Overigens niets van belang. PARIJS, 24 Februari. (Reuter.) Officieel Tusschen Leie en Aisue zijn scherpe artil leriegevechten geleverh, die alle te onzen gunste zijn uitgevallen. In Champagne zijn wij ten noorden van Mesnil opnieuw vooruitgekomen en hebben tal van tegenaanvallen afgeslagen. Op de Maasheuels heeft onze artillerie ver scheidene vijandelijke batterijen tot zwijgen gebracht. Nadere berichten toonen de groote betee kenis van ons succes bij Eparges aan. De verliezen der Duitschers zijn aldaar zwaar geweest. Op een klein deel van het gewonnen terrein hebben wij reeds 600 gesneuvelde Duitschers gevonden. Krijgsgevangenen ver klaren dat twee uit hun stellingen verdreven regimenten meer dan 3000 man hebben ver loren. Wij zijn in het Bois Brulé (het bosch van Apremont) opgeschoten. Van het Oostelijke gevechtsterrein. BERLIJN, 25 Februari. (Wolff.) Officieele mededeeling uit het groote hoofdkwartier De gevechten aan de Njemen, Bobr en Narew duren voort. De in den trant van een vesting gebouwde stad Przascnysz is gisteren door Oostpruisische reservetroepen na een hardnekkigen strijd stormenderhand genomen. Ruim 10,000 gevangenen, meer dan 20 kanonnen, een groote voorraad van machine geweren en zeer veel materieel vielen in onze handen. In andere gevechten ten N. van den Weichsel in de laatste dagen zijn 5000 gevangenen ge maakt. In Polen ten Z. van den Weichsel bezetten de Russen na een aanval die met een vijf voudige overmacht uitgevoerd was, de voor uitgeschoven stelling Mogily (aan den weste lijken oever van de Rawka) ten Z.O. van Bolimow. Voor het overige niets van belang. In België. Men meldt aan het Vad. uit Luik Alhier zijn per auto een vijftal Amerikanen aangekomen. Zij hadden een groote Ameri kaansche vlag op de auto en kwamen om te controleeren of de levensmiddelen, uit Amerika gezonden, door de burgers ontvangen werden Meer dan 4000 menschen liepen achter de de auto aan, zoodat het op een betooging geleek. Een 800-tal Belgen liepen met cocardes van Amerika op de borst. De commandant ge lastte hun die cocardes af te rukken, wat de soldaten ook deden. De prijs van het brood is hier nu zoo ge stegen, dat brood 75 centiemen per kilo kost In de omstreken van Luik zijn door onbe kende personen bommen op een brug ge worpen, welke zeer beschadigd werd. De Duitsche autoriteiten stellen een scherp on derzoek in. Te Mouland werd een persoon gevangen genomen, die prentbriefkaarten met het por tret van Koning Albert in een loopgraaf verkocht. Nabij Tongeren werden door de Duitschers ongeveer honderd jongens, die dienstplichtig zijn, onverwachts in hechtenis genomen. Terwijl een 30-tal Belgische dienstplichtigen met een gids de grens wilden passeeren, werd hun door een Duitsche cavaleriepatrouilie halt toegeroepen. Daarna vuurden de Duitschers, waarbij een jongen gewond werd. De gids met 8 jongens wist bij Epen het Nederlandsch grondgebied te bereiken. Door de grenscommandant is een verorde ning uitgevaardigd, waarin bepaald wordt, dat Belgische dienstplichtigen, die zich binnen de grenszone begeven, welke 4 K.M. breed is. zullen worden gevangen genomen. Naar de Echo Beige verneemt loopt te Luik het gerucht dat het Duitsche bestuur zoo noodig naar deze stad zal worden overge bracht, waar generaal Von Bissing zijn intrek in het regeeringspaleis zou nemen. Hetzelfde blad deelt mede, dat bij besluit van den gouverneur-generaal passen voor het verkeer tusschen Holland en België slechts worden uitgereikt door de bevelhebbers van Brussel, Antwerpen, Hasselt, Luik, Verviers en Turnhout, en alleen voor de bewoners va» hunne gewesten. Passen naar Holland, welke het recht geven weder terug te keeren, worden slechts verleend indien dit op belangrijke gronden noodzakelijk is. De geldigheid van zulke passen kan de 2 weken niet te boven gaan. De grens mag slechts overschreden worden op de in de pas aangegeven plaats. Geen passen worden uitgereikt aan weerbare Belgen van 16 tot 45 jaar. Omgekeerd worden voor het verkeer van Holland naar België slechts passen verleend door het Duitsche gezantschap te 's-Graven- hage door den consul-generaal te Amsterdam en door de agentschappen te Rotterdam, Vlis- singen, Roosendaal en Maastricht. Passen, welke het recht geven, weder naar Holland terug te keeren, worden niet uitgereikt. Sinds den 14en Februari moeten zij, die te Esschen zijn aangekomen om van daaruit Holland te bereiken, een waarborgsom van 150 francs storten, welke hun zal worden teruggegeven indien zij binnen het in de pas vastgestelde tijdsverloop zullen zijn terugge keerd. Onderzeeërs en Zeppelins. In Engelsche bladen wordt gemeld, dat er kort geleden acht Duitsche duikbooten bij Helgoland lagen, zes te Wilhelmshaven, vier in Cuxhaven, vier in Dantzig, negen te Zee- brugge of in de Belgische kanalen, terwijl verscheiden andere gerepareerd of veranderd werden. Van de Duitsche onderzeeërs behooren er elf tot de klasse van verbeterde groote booten, wier voordeelen hierin zouden bestaan, dat ze langer in volle zee kunnen blijven dan hun voorgangers, grooter torpedo's kunnen lan ceeren met meer kracht en juistheid, en sneller kunnen stijgen en dalen. De groote duik booten bevinden zich te Wilhelmshaven, Cux haven en bij Helgoland. De onderzeeërs, waarvan de stations te Zeebrugge of in de Belgische kanalen zijn, werden overland per trein vervoerd. Wat het aantal Zeppelins betreft, waren er kortgeleden twee in Cuxhaven, twee in Wilhelmshaven, een op Helgoland, twee op het oostelijk front, drie of vier op het wes telijk front en een twaalftal in België. Naar beweerdt wordt, kunnen de nieuwste Zeppelins 60 uren in de lucht blijven met een volledige uitrusting van olie, werktuigen, levensmiddelen, bommen, alsmede een toestel voor draadlooze telegrafie. Zij kunnen machinegeweren mee voeren, doch deze zouden alleen in den uitersten nood te gebruiken zijn, daar hun trillingen, als ze afgevuurd worden, gevaarlijk zijn voor de luchtschepen. De poging om licht geschut uit te vinden, geschikt voor het gebruik op luchtschepen, is opgegeven. Dwars door de draadversperringen. In de Liller Kriegszeitung vindt men het vol gende verhaal Dicht naast elkaar kropen wij door het prikkel draad. Voorzichtig zetten wij onze schaar op het metaal, een nauwelijks hoorbare tik en dan het geluid van den terugverenden afgesneden draad. Nadat wij alle draden hadden doorgesneden, namen wij tevreden een oogenblik rust. Onze hoofden lagen op de gekruiste armen, we voelden een zekere vermoeidheid. Het is zoo verleidelijk hier voor het oog van den vijand een slaapje te doen Dwaze gedachte! dat gaat toch niet! Mijn kameraad stoot mij aan. Ach, daar komen ze, twee of drie man moeten het zijn. Ze naderen volkomen zorgeloos, pratend, Nu moeten ze heel dicht bij zijn. Juist, daar ziet men reeds hun schim. Hun eigen hindernis beschermt ons. Desniettemin klopt ons hart, maar een overmoedig gevoel van jullie vindt mij toch niet, behoudt de overhand, Daar blijven de kerels staan, vier pas van ons af. Zoigeloos praten ze. Onze vingers jeuken om ze neer te schieten, Maar wij hebben een andere taak, we moeten ze laten loopen. De paar minuten, dat ze voor ons staan, schijnen ons eindeloos. Maar ten slotte gaan ze verder Het gevaar is voorbij. Nadat ze verdwenen zijn volgen we in geheel dezelfde richting. Steeds dicht aan de draad blijvende en er op lettend of deze niet door haar ophouden ons den weg wijst, dien wij zoeken. Maar het blijft maar de eene draad na de andere. Eindelijk houdt het toch op. God zij dank. Hier moet ergens de vijandelijke loopgraaf zijn, waarvan wij weten, dat hij trap- vormig aangelegd is en een breede vrije plek heeft We gingen eenige meters weer terug om niet vi- andelijke patrouilles, die deze passage gebruikten in den mond te loopen. Nu begon het ook nog te regenen. Maar dat was voor ons slechts een voordeel. Het onvermijdelijk geluid van onze be weging ging nu verloren in het regelmatig suizen van den regen. Op goed geluk gingen we nu in de richting van de loopgraaf langzaam voetje voor voetje. Onze overspannen zintuigen speelden ons menige poets. We hoorden geluiden, zagen ge daanten, zinsbedrog. Heel vaag zagen we aan beide kanten de schaduwen van boomen en huizen. Dat moest de hoeve zijn in de buurt waarvan wij de open plek tusschen de loopgraven zochten. Met de spade maken wij nu een walletje, waar achter wij onzichtbaar voor den vijand kranten vast maken, die wij hebben meegebracht. Een paar takken verhinderen, dat zij weg waaien. Dit maakte tegelijkertijd den indrnk alsof deze takjes het rondzwaaiend papier hebben vastgehouden. Nu en dan keken wij om, om te zien hoever onze primitieve vuurtoren zijn stralen wierp. Waar hij uit het gezicht dreigde te verdwijnen, bouwden wij een nieuwe van hetzelfde soort. Toen de derde klaar was, bereikten «vij de draadversperring weer. We werkten er ons door heen. Met onze scharen knipten wij draad na draad af en maakten op deze wijze een breede baan vrij. Toen dit klaar was, sloegen wij een paal diep in den grond en maakten daar het eind van een meegebrachten kabel aan vast. Na ons nogmaals nauwkeurig georiënteerd te hebben naar ons kompas, ging mijn kameraad de kabel afrollende en deze met den vinger in de klei drukkende, naar ons punt van uitgang terug- terwijl ik langs de versperring naar den tevoren ontdekten doorgang kroop. Nu ik wist, waar de plek te vinden was, was ik er gauw. Ook hier stak ik een paal in den grond, de kabel werd daaraan vastgemaakt en daarna ging ik eveneens terug. Kruipend over den grond en de draad in de klei drukkend, aanvaardde ik den terugweg. Den volgenden morgen waren wij in het bezit van de loopgraaf en van vierhonderd gevangenen. Terugkeer van dienstplichtige Belgen. Van Duitsche zijde schrijft men aan de N. R. C. In Nederland bestaat de onjuiste opvatting, dat Belgen tusschen 16 en 45 jaar niet meer in België worden toegelaten of dat zij daar als krijgsgevangenen behandeld worden. Beide opvattingen berusten op een dwaling. Elke Belg is vrij om terug te keeren. Mannen van dienstplichtigen leeftijd worden na hun terug keer weliswaar gecontroleerd, maar onder vinden verder geen overlast. De papieren die voor de reis noodig zijn, worden alleen nog door de Duitsche consulaten te Amsterdam, Rotterdam, Vlissingen en Maastricht verstrekt. De Belridge. Omtrent het bericht van de Times, dat de Belridge een aan de Nederlandsche regeering geconsigneerde lading petrolenm aan boord had, meldt men aan de N. R. C., dat bedoelde lading wel aan onze regeering is geconsigneerd, maar bestemd was voor een importeur hier te lande, die eenvoudig gebruik maakte van de bemiddeling van de regeering om uitsluitend voor gebruik in ons land bestemde petroleum in te voeren. Zoolang een schip varende is, staat in dus danig geval .de lading geconsigneerd aan de regeering, die bij aankomst van het schip hier te lande echter de lading endosseert aan den betrokken importeur. Lichting 1916. Bij de regeering maakt het een punt vau overweging uit, om een wetsontwerp aanhangig te maken, ten einde zoo noodig de miliciens der lichting 1916 vervroegd onder de wapenen te roepen en om aan het leger bestuur voor den landstorm de beschikking te kunnen geven over nog eenige (reeds ontslagen) lichtingen. Eene leening van f62,500,000. Er wordt verwacht de indiening bij de Tweede Kamer van een wetsontwerp tot het aangaan eener leening, groot f62,500,000 ten name en ten laste van Ned.-Indië, rentende 5 pet. en verdeeld in 25 seriën, waarvan elk jaar 1 serie, bij loting aangewezen a pari zal worden afgelost. De Nederlandsche Bank en de Javasche Bank hebben zich bereid verklaard de stukken te beleenen, de Ned. Bank voor de inschrijvers in Nederland, de Javasche Bank voor die in Indië. De Ned. Bank zal 15 surplus vragen en 5 rente, de Javasche Bank 5 °/o surplus en voorloopig 4^3 rente. De leening zal niet vatbaar zijn voor con cessie of versterkte aflossing binnen 10 jaar. Door tusschenkomst van de Javasche Bank is thans weder een bedrag van f 50,000 overgemaakt aan het Kon. Nat. Steuncomité. Op deze wijze is thans reeds een half millioen aan het Steuncomité toegekomen. In den toestand van het Eerste Kamer lid Hovy voor Zeeland te Amsterdam, wiens ziekte een slepend karakter droeg, is, naar ons uit Den Haag wordt gemeld, een ongun stige wending gekomen. TER NEUZEN, 26 Februari 1915. Woensdagavond is in de Geref. Kerken in ons land een biduur gehouden voor de ernstige tijden waarin we nog steeds leven. In onze stad trad de Weleerw. Heer Ds. van Hulsteijn voor een groote schare op. Hij bepaalde zijn aandachtig gehoor bij het gebed van Asaf, toen land en volk in nood verkeerde. Hij toonde aan de aanleiding tot en den inhoud van het gebed, er op wijzende dat ons volk een biddend volk is. Ook te Zaamslag en Axel was zeer veel volk opgekomen, en hielden de predikanten ernstige tijd-preeken. Door de Zeeuwsch Vlaamsche Tramweg Maatschappij werd gisteren in Jhet Hotel Pays Bas alhier aanbesteed het maken van een Directiegebouw met station en dienstwoning, te Drie Schouwen, gem. Axel. Hiervoor werd ingeschreven als volgt J. v. d. Velde en A. Verlinde, Ter Neuzen voor f22.831; II. van Luijk en A. van 't Hof, Axel voor f23,200; Aug. Vernaeve, Sas van Gent voor f 24,882A. M. Kuipen, Ileinkens- zand voor f25,200; P. Fr. Voet, Kloosterzande voor f25,600; C. H. Wisse, Zaamslag voor f25.700; Mars. Jacobs, Goes voor f25,900; P. L. Bogaard, Ter Neuzen voor f26,990 W P. Nieuwelink, Ter Neuzen voor f27 000! Mathijs, Utrecht voor f 27.777 Br. H. Reu'/ink' Hulst voor f27,800; H. A. v. d. Walle, Hulst' voor f27,900; Kr. Dieleman, Zaamslag voor f34,200; L. de Meijer, Selzaete voor f36,750. Men meldt uit Ter Neuzen aan de Tel.: Door het stooten tegen een hanglamp ont stond Zondagavond brand in een aannemers keet, in gebruik bij de militaire kustwacht onder deze gemeente voor wachtlokaal, maga zijn, enz. In korten tijd stond het houten gebouw in lichtelaaie. De aanwezige militairen konden nagenoeg alleen het leven redden. De scherpe patronen, een geweer, veel klee ding de uitrusting en het meubilair bleven in de vlammen. De patronen ontploften met groot geraas en de houten kist met metalen binnenwand werd als een zeef doorboord. De naburige gebouwen der boerenhofstede, waarop de brand plaats had, bleven gespaard. De militairen verloren ook hun particulier eigendom sommigen redden slechts de kleeren die zij droegen. Spui. Aan de Chr. school alhier is tot tij delijk onderwijzer benoemd de heer J. J. de Ridder, thans te Hoek als volontair werkzaam. Hoek. Het komt gelukkig zelden voor, dat tusschen Zondagavond en Dinsdagmiddag, driemaal brand ontstaat in dezelfde woning. Dit was echter in de woning van den heer A. de Zwarte alhier toch het geval. Zondag avond bluschte de brandweer het vuur op den zolder. Maandagmorgen rukte ze weer uit daarheen, om Dinsdagmorgen ten derde male het huisje flink nat te spuiten, waardoor nogal schade ontstond. Krachtens de pensioenwet voor de ge meente-ambtenaren 1913 is aan A. Klaassen, brandmeester te Zaamslag, een pensioen ver leend van f 4 's jaars. Omtrent het gebeurde te Selzaete, waar een man door de Duitsche grenswacht werd aangeschoten, vernemen wij nog uit Sas van Gent Zondagavond is in de nabijheid van de glas fabriek een man uit Assenede door een Duit- schen grenswacht aangeschoten. Zwaar gekwetst met een schot in den buik werd de gewonde in de spiegelfabriek onder gebracht, waar hem door inmiddels ontboden geneeskundige hulp de noodige verbanden werden aangelegd. Maandag achtte men zijn opname in een hospitaal noodzakelijk en is hij naar Terneuzen getransporteerd. De gewonde beweert op Nederlandsch grondgebied te zijn geschoten, toen hij, daar hij zich te ver over de grens bevond, terugliep. Hij was op het punt zich met eenige kameraden naar zijn woonplaats Assenede te begeven, waar hij evenwel als oud-Belgisch militair niet komen mocht, zonder zich in krijgsgevangenschap te zien gesteld. Dit is nu reeds het derde geval van dien aard, dat zich hier op de grens voordoet. (M. C.) De te Vlissingen op te richten tuchtschool voor militairen is ook bestemd voor geïnter neerde militairen. Vlissingen. In een hotel alhier is van een reiziger een bedrag van fr. 2900 ontvreemd. De Belgische vluchtelingen. Volgens de officiëele registers zijn er thans 3500 vluchtelingen, echter naar de er nog te Vlissingen ruim lederen dag vertrekken kampen. De vcreeniging „Gemeenschappelijk belang" te Vlissingen heeft aan den Min. van Buitenl. Zaken een adres verzonden, waarin verzocht wordt de vluchtelingen niet uit Vlissingen te doen vertrekken. Onder de vluchtelingen, welke thans nog te Middelburg vertoeven blijkt een groote lust te bestaan naar België terug te keeren. lederen dag vervoegen zich velen, waaronder meerdere behoeftigen, aan het politiebureau om een bewijs, dat zij gedurende langer of korter tijd te Middelburg hebben vertoefd, ten einde op dit bewijs van den Duitschen consul te Vlissingen een pas te bekomen om naar hun land terug te keeren. De Centrale Commissie tot behartiging van de belangen van naar Nederland uitgeweken vluchtelingen ontving van het „Comité pour la Souscription Suédoise en faveur des Beiges" te Stockholm een bedrag van f 5000,welk bedrag werd overgemaakt aan het Nederland sche Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers te Amsterdam. Genoemd comité, dat een groote inschrijving in Zweden voor de Belgen heelt geopend, stelde dezer dagen een bedrag van 50,000 francs ter hand aan Minister Davignon en heeft het plan binnenkort nog 70,000 francs te zenden. Betreffende de registratie der Belgische vluchtelingen, deelt de Centrale Commissie mede, dat deze, met het oog op de verande ringen van woonplaats, die in den laatsten tijd hebben plaats gehad, geheel wordt herzien. Ook de vluchtelingen, die zich in het vlucht oord te Nunspeet bevinden, zijn allen inge schreven, terwijl de opgaven der dorpen te Ede en Uden eerstdaags zijn te wachten. Tot heden toe kwamen bij het secretariaat 13000 aanvragen in, omvattende ongeveer 40,000 personen. Aan 84000 aanvragen, omvattende ruim 27,000 personen, konden juiste inlichtingen

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2