Oorlogsberichten. Biimenlandsch Nieuws. Uit Stad en Provincie. paarden onbegaanbaar worden, gebruikt men ezelwagentjes, die zeer smal van spoor, de lading van de colonnes overnemen en ze naar de blokhuizen op de bergen brengen. In de blokhuizen is voorraad voor eenige dagen, die eiken dag aangevuld wordt. Van de blokhuizen gaan weer kleine muildier-colonnes naar de loopgraven. Op elk muildier worden twee zakken geladen. Om de ezels te beletten in de buurt van de vijandelijke stellingen te balken, hebben onze vindingrijke manschappen een probaat middel ontdekt. Zooals men weet, ligt grauwtje bij het balken zijn staart op. Daaraan binden onze manschappen nu een steen, die allen lust tot balken bij den ezel onderdrukt. Een strijd in de lucht. Donderdag was, naar uit Sluis aan de „Tijd" gemeld werd, een Duitsche vliegmachine op gestegen, om een Engelschman te bekampen, die boven Zeebrugge zweefde ten einde daar bommen te werpen. Over den uitslag van den luchtkamp kan de corr. thans het vol gende mededeelenDe Duitsche machine trachtte voortdurend, op eenige honderden meters afstand van zijn tegenstander blijvende, boven deze te komen, doch de Engelschman handhaafde zijn voorsprong in hoogte, steeds dezelfde bewegingen nabootsend. Zoo dreven beide af de richting van Brugge. Daar volgde een geweldige kamp, die bijna een half uur aanhield en de bevolking, die in groote groepen het schrikkelijk schouwspel volgde dezer moderne arenden, in angstige spanning hield. Eerst hadden kanonnen op de vijandelijke vliegmachine gevuurd, doch toen de tegen standers te kort bij elkaar kwamen en daar door het gevaar ontstond, dat ook de Duitsche aeroplaan getroffen werd, zwegen de vuur monden beneden. De Engelschman was er in geslaagd, nog steeds boven te blijven. Men hoorde thans duidelijk het geklak der vuur wapens, die de vliegeniers tegen elkaar in werking gesteld hadden, terwijl de mbtoren der vliegtuigen stil gezet schenen en beide, kort boven elkaar, in een licht-schuinsche richting naar beneden kwamen glijden. Plot seling echter zagen de beangste toeschouwers de onderste machine op de beide vleugels op en neer trillen, dan eens naar links, dan naar rechts. En eensklaps schoot het gevaarte in duizelingwekkende vaart naar beneden, om totaal vernield neer te komen in de gemeente St. Andries bij Brugge, op het terrein van de vroegere worstfabrieken. De overwinnende Engelschman herstelde zich spoedig, steeg hooger en hooger in een sierlijken spiraalvorm, om ten slotte in Z.-Westelijke richting te ver dwijnen. Toen de Duitsche machine was neergekomen, slaakten de talrijk Duitsche officieren en man schappen een kreet van ontzetting, en woest- dreigend tegen de zenuwachtig opdringende menigte burgers, zetten ze oogenblikkelijk het terrein in wijden kring af. Een Fransch stoomschip getorpedeerd. PARIJS, 19 Februari. (Reuter.) Naar de Echo de Paris uit Dieppe verneemt, heeft een Duitsche duikboot gistermorgen om drie uur het Fransche stoomschip Dinorah 16 mijl buiten Dieppe getorpedeerd. Ofschoon het schip een gat in den romp kreeg, heeft men het drijvende kunnen diouden. Met behulp van visschersvaartuigen heeft het 's middags Dieppe kunnen bereiken, waar het zijn lading heeft gelost. Van Engelsche zijde. De Engelsche legatie ontving dd. 19 dezer van het Departement van Buitenlandsche Zaken te Londen het volgende bericht Het Noorsche tankschip Belridge werd vandaag getroffen door een torpedo van een Duitsche onderzeeboot bij Folkestone. De Belridge was een neutraal schip, varende van New-Orleans naar Amsterdam. LONDEN, 19 Februari. Er zijn tegenstrijdige berichten over het Noorsche stoomschip Bel ridge. De een zegt dat het bij Dover op een mijn is geloopen, de ander dat het door een Duitsche duikboot is getorpedeerd. Engelsch transportschip met 2000 man in den grond geboord HAMBURG, 20 Februari. (Wolff.) De Hamburger Nachrichten verneemt uit Stock holm dat een Engelsch transportschip met 2000 man troepen in het Kanaal in den grond is geboord. Avonbladen van Gothenburg, 't welk het bericht heeft ontvangen, staat in voor de vertrouwbaarheid van de bron. Engelsch stoomschip getorpedeerd. LIVERPOOL, 20 Febr. (Reuter). Het stoomschip Cainbank uit Cardiff is uit de kust van Anglesea (dus in de Iersche zee) zonder voorafgaande waarschuwing door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Drie leden der be manning zijn door de ontploffing gedood, twee zijn verdronken bij het springen in een boot, de andere opvarenden zijn gered. (De Cambank, in 1899 gebouwd, met 3112 ton bruto, 1990 netto, behoorde aan Merevale Shipping Cy. te Gardiff. Het schip was met kopererts van Huelva naar Garston onder weg. Red. N. R. Ct.) Noorsch stoomschip vergaan. NAKSKOV, 20 Febr. (Wolff.) Het Noorsche stoomschip Bjaska uit Porsgrund, met steenkool van Leith naar Nakskov onderweg, is van ochtend in de Langelands Belt op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning is gered. (De naam Bjaska komt in Lloyd's lijst niet voor. Red. N. R. C.) De duikbooten-oorlog. BELFAST, 21 Febr. (Reuter). Zaterdag jl. om 5 uur 's namiddags, heeft een Duitsche onderzeeër een Engelsch kolenschip in de Iersche Zee aangehouden en 5 minuten aan de bemanning gegeven om in de booten te gaan daarna werd het schip in den grond geboord. Een Amerikaansch schip gezonken. WASHINGTON, 21 Februari. (Reuter.) De Amerikaansche consul te Bremen heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken bevestigd, dat de Evelyn gezonken is. Minister Bryan heeft den ambassadeurs Page (te Lon den) en Gerard (te Berlijn) om bijzonderheden verzocht. (De Evelyn vertrok den 29sten Januari van Nieuw-York naar Bremen en passeerde 15 Februari Dungeness. Het schip behoort aan de Philadelphia and Gulf Steamship Cy. te Philadelphia, mat 1963 ton brute en 1185 ton netto, en is in 1883 te Southampton gebouwd, Red. N. R. C.) Een Duitsch vliegtuig boven Essex. LONDEN, 21 Febr. (Reuter). In Essex (ten N. v/d mond v/d Theems) heeft men hedenavond tusschen 8 en 9 uur een vliegtuig voorbij hooren gaan. Een brandstichtende bom viel in een veld bij Bramtrie en veroor zaakte geen schade. Een andere bom kwam neer in den tuin van een huis bij Colchester. Het huis werd licht beschadigd. De ruiten van de aangrenzende huizen sprongen. Nie mand werd gewond. Van het Oostelijke gevechtsterrein. Een nieuwe Duitsche overwinning. BERLIJN, 22 Februari. (Wolff.) Officieel wordt heden uit het groote Duitsche hoofd kwartier gemeld De vervolging van de Russen na den winter- veldslag in Masuren is nu geëindigd. Bij de zuivering van de bosschen ten N.W. van Grodno en bij de in de laatste dagen gemelde gevechten in het gebied van de Bobr en de Narew zijn totnogtoe een bevelvoerend generaal, twee divisiecommandanten, vier andere generaals en ten naaste bij 40,000 man gevangen genomen, 75 kanonnen en een nog niet vastgesteld aantal machine-geweren met veel ander oorlogsmaterieel buitgemaakt. De geheele buit uit den winterveldslag in Masuren stijgt daardoor tot op heden op 7 generaals, meer dan 100,000 man, meer dan 150 kanonnen en een hoeveelheid materieel van allerlei aard met inbegrip van machine geweren, die bij benadering nog niet te over zien is. Zware kanonnen en munitie werden door den vijand in vele gevallen begraven of in de meren geworpen. Zoo werden gisteren bij Lötzen in het Widminnermeer 8 zware kanonnen door ons opgegraven of uit het water gehaald. Het 10de Russische leger van generaal baron Sievers kan dus als volkomen vernietigd beschouwd worden. Nieuwe gevechten beginnen bij Grodno en ten N. van Suchawols. De gemelde gevechten ten N.W. van Osso- wiec en Lomza, alsmede bij Przasnysz, gaan voort. In Polen, ten Zuiden van den Weichsel, niets van belang. De beschieting van de Dardanellen-forten. LONDEN, 22 Februari. De pers wijdt veel aandacht aan de beschieting van de forten aan de Dardanellen. De Times, Daily Tele graph en Daily News wijzen er op, dat het forceeren van de Dardanellen den val van Konstantinopel en de verijdeling van het Turk- sche offensief ten gevolge zou hebben, doch zij leggen tevens nadruk op het feit, dat voor het forceeren van de Dardanellen een aan zienlijke militaire macht noodig zou zijn, en waarschuwen zoowel voor de ijdelheid van een bloote betooging als tegen het gevaar van een mislukking, Uit Italië. ROME, 21 Februari. (Reuter.) Heden hebben in alle groote steden van Italië betoogingen vóór het meedoen aan den oorlog plaatsge vonden. Die betoogingen waren georganiseerd door de nationalistische organisaties. Ook tegen interventie werd betoogd onder leiding van de orthodoxe socialisten. Te Rome heeft in den Cires-schouwburg de publicist Corrdni ten aanhoore van een aan- zienlgke menigte de neutraliteitspolitiek van Italië gehekeld. Onder algemeen enthusiasme van het gehoor voorspelde spreker een spoe dige interventie van Italië in den Europeeschen oorlog. In het Volkshuis van de socialisten was een betooging tegen interventie georganiseerd. Tal van voorstanders der interventie waren daar aanwezig. Herhaaldelijk werden de so cialistische sprekers in de rede gevallen, en ten slotte ontstond een algemeene vechtpartij. Het podium werd bestormd, er werd met tafels gegooid en stokslagen uitgedeeld. De politie liet de zaal ontruimen en de menigte werd door de agenten verspreid. Er waren talrijke gekwetsten onder de betoogers. Een dergelijk verloop hadden de betoogingen voor en tegen inmenging, die in andere be langrijke Italiaansche steden zijn gehouden, als Milaan, Turijn, Genua, Ancona, Catania en Padua. De „Kronprinz Wilhelm" of de „Karlsruhe". BUENOS-AYRES, 21 Febr. (Reuter.) - Het Duitsche stoomschip „Holger" is hier aangekomen met de passagiers en de beman ningen van de stoomschepen „Highlandbrae", „Potaro" en „Hemisphere", alsmede van de zeilschepen „Wilfried" en „Simantha", die alle door de „Kronprinz Wilhelm" tot zinken zijn gebracht. Daar de „Holger" verzuimde binnen 24 uur te vertrekken, werd het schip geïnterneerd. Omtrent Japan en China.; Naar een Wolff-bericht uit Moskou zegt de Roesskija Wjedomosti in een hoofdartikel De eischen, die Japan aan China heeft gesteld, zijn niets anders dan een egyptiseering van China. De eischen van lokalen aard zijn al erg genoeg, maar de algemeene eischen doen de politieke onafhankelijkheid van China teniet. Het program van eischen wekt de gedachte op aan de betrekkingen tusschen Engeland en ngypte. Misschien zijn deze het voorbeeld geweest. Inwilliging van Japan's eischen is van het standpunt van de grootste belangen van de Europeesche mogendheden volkomen onbestaanbaar. Naar de Retsj uit Irkoetsk verneemt con- stateeren de Engelsche bladen in Oost-Azië, dat de eischen, door Japan aan China gesteld, een volstrekten omkeer in de openbare meening van Amerika hebben veroorzaakt. Zij raden mitsdien Japan aan, zijn eischen te matigen. De Chineesche minister van buitenlandsche zaken heeft, volgens berichten in Duitsche bladen, zijn ontslag ingediend, omdat Joean- sjikai met den Japanschen gezant heeft onder handeld, Deze verklaring moet veel indruk hebben gemaakt. De Japansche gezant onder handelt thans met den minister president, aan wien hij heeft verzocht, het antwoord op Japan's eischen te bespoedigen. De Belgen die thuis bleven. Een Amerikaan, die een reis door België maakte, deelt daarover in de Times allerlei bijzonderheden mede. Allereerst brengt hij een dringend verzoek der thuisgeblevenen aan de wereld over „Mijnheer, schrijf toch, dat men ons volk niet beoordeele naar het type van zekere vluchte lingen. De geschiedenissen van ervaringen, welke sommigen in Engeland en Nederland met hun Belgische gasten opdeden, zijn ook tot hier doorgedrongen. Schrijf ook, dat niet alle jongens van 10 jaar in België sigaretten rooken enz. In «België, vervolgt de Amerikaan, treft het ieder, dat er maar zoo weinig woorden ge bruikt worden op het oogenblik. Het gaat altijd over leven, dood, voedsel, liefde en haat. België is een huis met verzegelde deuren, waarin een familie van 7.000.000 zit in ledig heid en in zwijgen om een ongezelligen haard, om niets anders denkend dan aan oorlog en voor niets anders voelend. Amerika opende een venster en wierp een brood in het vertrek. Als Amerika dat niet gedaan had, zou er gebrek in België zijn, want België brengt maar een zesde deel voort van de levensmid delen, die het noodig heeft. De schrijver vertelt dan, hoe moeilijk Amerika zijn hulp gemaakt werd, daar de Duitschers, hoewel strikt hun belofte houdend, dat zij niet aan de Amerikaansche aanvoeren voor de Belgen zouden raken, indirect den aanvoer bemoeilijkten, aangezien geen enkele trein voor de Belgen mocht vertrekken, zoo lang er nog iets voor het Duitsche front aan gevoerd moest wordenmet kar en paard uit Holland of met schepen aldaar, mocht niet, wegens vrees voor spionnage. Indien, schrijft de Amerikaan, het waar is, dat zij, die zich zelf trachten te helpen, het meest hulp verdienen, dan zijn de Belgen, al wat voor hen gedaan wordt, volkomen waard. De welgestelde Belgen van alle klassen, met hun verminderde of geheel opgehouden inko mens, stopgezette zaken en onzekere toekomst, hebben diep in hun eigen zakken getast, om de andere landgenooten te helpen. Zij stortten in het Amerikaansche Hulpfonds 146.000 p. st. De Britsche regeering gaf 100.000 pd., de regeeringen van New-South-Wales, New-Zee land en Queensland 80.000 pd., het Glasgow en West Scotland Belgian Relief Fund 20.000 pd. verschillende publieke inschrijvingen 63.000 pd., Canada zond ladingen ter waarde van 157.000 pd.het Spaansche Hulpfonds 4143 pd. en uit de Vereenigde Staten, met de Rockefellergift, 840,000 pd. gekomen. Het Amerikaansche Fonds heeft twee af deelineen een weldadige en een onderhoud verschaffend. De eerste deelt geld uit en besteedt per maand 660.000 pd., de tweede verkoopt brood tegen den kostenden prijs aan menschen, die het nog betalen kunnen. Op het oogenblik zijn 40 ladingen uit Amerika naar Rotterdam onderweg. Elke staat in de Vereenigde Staten heeft zijn eigen hulp-organisatie. Men brengt goede ren bijeen in natura en in geld. Van het geld wordt op de Amerikaansche markt voorraad aangekocht. Een schaar van vrijwilligers helpt bij de verdeeling en het werk in België. Alleen de klerken en stenografen worden betaald, overigens geschiedt alles gratis. Daardoor kan maandelijks uit den broodver koop een 156.000 pd. gehaald worden, welk geld natuurlijk weer voor de allesbehoevenden wordt besteed. De Belgische gemeenten dragen maandelijks 75.000 pd. bij, zoodat elke maand 400.000 pd. uit collecten enz. moet gevonden worden. De Fondscommissie is al 1.100.000 pd. boven haar middelen gegaan, in het vertrouwen, dat de wereld nooit het ver hongeren van België zal dulden. Tot dusver hebben de Vereenigde Staten voedsel voor twee maauden verstrekt. Hoewel de inschrijvingen nog doorgaan, nemen zij af. De tijden zijn hard in Amerika. New-York heeft ook haar publieke brooduitdeelingen en het aantal werkloozen staat op recordhoogte. Alleen in de groote graandistricten en daar waar oorlogsmateriaal gemaakt wordt, heerscht welvaart. Een vriend berichtte den schrijver van huis„Ik heb aan de Belgen gegeven eu ik zal het nogmaals doen, maar, ten slotte, ligt België ver weg en het zijn Amerikanen, geen Belgen, die op op straat om brood vragen." De schrijver spreekt ten slotte over de voorzorgen, om zooveel mogelijk het scheppen van een van weldadigheid afhankelijke'volks- klasse te voorkomen. Werkverschaffing is hier de oplossing, maar het valt zoo heel moeilijk werk te vinden. Werken willen ze graag, want dat leidt de bittere gedachten een beetje af en maakt het leven van hoop en afwachting eenigszins dragelijk. De Brussel- sclie vrouwen vinden veel bezigheid in het pasklaar maken en verstellen der uit Engeland gezonden kleeren. De commissie heeft ook een schoenmakerij ingericht, maar op leder zijn ook de Duitschers zoo erg gesteld. In de fabriekstreken is de ellende het grootst. De schrijver brengt ten slotte diepe hulde aan het organisatie talent van zijn landge nooten. LUIK. Alhier passeerde van Zeebrugge een trein met vernield geschut. Ook pas seerden er van hei front in Noord-Frank rijk twee treinen met ongeveer 800 zwaar gewonden, benevens een trein met ongeveer 300 krijgsgevangen Franschen, waaronder 4 officieren, die bij Reims door de Duitschers waren gevangen genomen. Geëscorteerd door de Duitsche soldaten kwamen 200 dienst plichtige Belgen te Luik aan. Zij waren op de grens gevangen genomen. Over Bree,in Belgisch-Limburg, passeerden Vrijdagnacht twee Zeppelins in Noordweste lijke richting. De luchtschepen voeren zeer laag en gaven lichtseinen met de troepen, die de Zeppelins blijkbaar verwachtten en tegen- seinen gaven met rood, groen en blauw licht. Een tweede nota aan Duitschland. NEW-YORK, 19 Febr. Een tel egram uit Washington zegt, dat men daar niet voldaan is met het antwoord van Duitschland. De regeering heeft besloten om haar aangenomen houding te handhaven en om een tweede uitvoeriger nota aan Duitschland te zenden. 12000 mijnen. De correspondent van de Daily Mail te Kopenhagen maakt melding van een bericht, dat de Duitschers voor het leggen van mijnen om de kusten van Engeland 120 groote duik- booten hebben gebouwd. Zes maanden zijn de Duitsche werven daarmee bezig geweest. Elke duikboot is in staat meer dan 100 mijnen mee te nemen, die op het dek worden ge plaatst, zoodat zij snel kunnen worden uitgezet. Het gewicht van elke mijn zou ongeveer 1200 pond bedragen. Toestand te Warschau. BERLIJN, 20 Februari. (Wolff.) Volgens berichten van uit Warschau gevluchte in woners in Poolsche bladen zijn de toestanden in Warschau troosteloos. In de ziekenhuizen liggen meer dan 50,000 gewonden, 4000 par ticuliere woningen staan leeg. 's Nachts is de stad donker uit vrees voor aanvallen uit de lucht. De levensmiddelen zijn zeer duur, steenkool is in 't geheel niet meer te krijgen. Het sterftecijfer neemt wekelijks sterk toe. Het steuncomité is machteloos tegenover de dreigende ramp. Het „Journal" verneemt van het Belgische ministerie van binnenlandsche zaken te Ilavre, dat volgens de ramingen ongeveer 200,000 Belgische vluchtingen zich in Frankrijk, 300,000 in ons land en 750,000 in Engeland. In den laatsten tijd is een tamelijk groot aantal naar België teruggekeerd. Beursbericht. Nederlandsche Staatsleening 5%, stukken van f500 en f 1000 99 a 9978) coupures van f 100 en f 200 991/8 a 997.- Prolongatie 5%. De markt was zeer stil, doch iets vaster, be halve Amerik., die zwakker en lusteloos waren. Steels 4174,, Amalgamated öU/^, Hide Leather 24, Integralen vast 576/s, Certif 6774- Olie waarden vast. TER NEUZEN, 23 Februari 1915. Gisterenavond trad in het kerkgebouw der Gereformeerde gemeente alhier voor de af- deeling der Vereeniging voor Chr. verz. van krankz. in Zeeland op de WelEerw. Hoer Ds. J. R. van Oordt van Middelburg, om een woord te spreken in het belang der vereeniging. Z.Eerw. bepaalde zijn gehoor bij een woord uit het Evangelie van Lucas, het 9 hoofdstuk het 42ste vers en deed een ernstige roepstem hooren naar aanleiding van de bittere ellende waarin krankzinnigen komen, wekte op tot hulpbetoon en vermaande een iegelijk voor dien arbeid tot getrouwe plichtsbetrachting om ook dien arbeid met alle kracht en na ver mogen te steunen. De collecte aan het eind gehouden bedroeg f25.68. De opkomst was matig. Zaamslag. In de op 16 dezer gehouden ver gadering van den gemeenteraad alhier, sprak de voorzitter in een openingswoord de raads leden toe in verband met het nieuw begonnen jaar.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2