i Oorlogsberichten. Hiimenlandsch Nieuws. Uit Stad eu Provincie. Kerk en School. Gemengd Nieuws. Boekaankondiging. Burgerlijke Sta 11 d. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten Handelsberichte n. Hoogwatergetij te Terneuzen. A dvertentië 11. JOHANNA CORNELIA POTHOVEN, tot het nemen van Loten ad f 1.- per stuk Een herstellende is twaalf dagen krijgsge vangene geweest niet andere gewonden gedu rende den geheelen slagdat was aan de Marne. De Duitschers gaven hem op hun beurt te eten en drinken. De zwaarst ge wonden, die genoodzaakt waren te voet te gaan, werden door de Duitsche soldaten onder steund, die zonder onderscheid te maken, aan de Franschen denzelfden steun verleenden als aan hun eigen krijgsmakkers. Toen de Fransche tegenaanval begon en de Duitschers genoodzaakt waren tot een achter- waartsche concentratie lieten zij onze gewonden achter en zeiden „Laat de uwen nu maar uwe genezing voltooien." Hoe zou men in Frankrijk beter hebben kunnen handelen BERLIJN, 14 Febr. Bij een verkennings vlucht door Turksche vliegeniers boven het Suezkanaal, constateerden deze do sterkte dér Engelsche troepen. Een Turksche afdee- ling overschreed het kanaal en vocht aan de Westzijde 16 uur lang tegen de Engelschen. Deze vluchtten. De correspondent van het „Agence Milli", die de Turken vergezeld heeft op hun tocht door het schiereiland van Sinai, meldt, dat de verkenning door de Turksche voorhoede, de Engelschen zoo zenuwachtig maakte, dat geen enkel soldaat meer aan den Oostkant van het kanaal durft verschijnen. Men hoort 's nachts dikwijls machine- en kleingeweervuur, omdat de Engelschen dik wijls zelfs op schaduwen schieten. De Turksche soldaten zijn in uitstekende conditie. De troepen hebben op hun 300 K.M. langen weg door de woestijn aan niets gebrek gehad. Het magistraatscollege te Berlijn had inder tijd, voor het geval de stad belegerd mocht worden of gebrek mocht krijgen, 600,000 cen tenaars stokvisch voor de bevolking ingeslagen. Het zal dien voorraad tlianh beschikbaar stellen. Tegelijkertijd wordt bekend gemaakt dat een pond stokvisch dezelfde voedingswaarde heeft als 3 pond vleesch. Door ze zesender tig uur voor het gebruik in de week te zet- wint de stokvisch 80 pet. aan gewicht. Het gemeentebestuur beveelt aan, de stokvisch niet te lang laten koken daar zij anders hard wordt en er een stuk houtskool, patasch of wat heele mosterkorrels bij te koken, om den vischigen smaak weg te nemen. Thans is de opeebare verkoop te Berlijn in de markthallen en in winkels begonnen. De prijs is 40 pf. het pond. Twee Duitscbe aviateurs. die gisteren op de Engelschmanplaat tusschen Schiermonni koog en Ameland gedaald waren, en die wei gerden, met de reddingsboot mee te gaan, waren, toen deze voor de tweede maal was uitgevaren, verdwenen. Landsverdediging en aanbe steding. De vrij-liberale „Fakkel" wijst er op, hoe het tweede spoor op de lijn Gorinchem Geldermalsen van de H. S. M. in 1912 is aan genomen door de firma Klönne te Dortmund tegen een zóó lagen prijs, dat daarop moest verloren worden. Deze lijn loopt door de inundatiestreek ArkelLeerdam. Half 1913 werd de areid aangevangen en kort vóór den oorlog was hij voltooid. Een jaar lang hebben Duitsche ingenieurs, werk meesters en arbeiders, vermoedelijk allen reserve-officieren, sergeants, benevens toe komstige Duitsche soldaten, de gelegenheid gehad dat deel onzer defensie nauwkeurig te bestudeeren, waartoe zij anders niet licht in staat zoudeu geweest zijn. „Wij maken, zegt de „Fakkel" van het gebeurde geen verwijt aan de H. IJ. S. M De schuld ervan ligt in de lichtzinnige on verschilligheid, steeds door een overgroot deel van ons volk getoond waar het onze lands verdediging en de mogelijkheid van oorlog betrof. Zal men in de toekomst voorzichtiger zijn Zal een minister van oorlog deze dingen onmogelijk maken Er zal eene verloting van kunstvoor werpen plaats hebben, bijeengebracht op de Nationale Kunsttentoonstelling te 's Graven- liage, ten bate van het Koninklijk Nationaal Steuncomité en van dat voor Beeldende Kunstenaars. Namens het Zeeuwsch Comité zal ook in Ter Neuzen getracht worden deze loten te plaatsen. Door plaatselijke Comité's werken zij over het geheele Rijk, ook in Zeeland. Het verleenen van steun kost onzaglijk veel geld, n 1. f 100.000 per week. Driewegen. In de Vrijdag gehouden buiten gewone vergadering der Vcreeniging tot aan koop van steenkolen „Uit Voorzorg" werd be sloten aan al de leden 900 K.G. steenkolen te verstrekken, indien de bestelling dit quan turn te boven gaat, berekend tegen f 10,50 per 1000 K.G. Dit bestuursvoorstel werd met algemeene stemmen genomen. Eveneens werd met al gemeene stemmen besloten de zomervergade ring af te schaffen. Een voorstel om de samenwerking met Hoek, wegens te groote bestelling af te breken, werd aangehouden tot de volgende vergadering, opdat met de vereeniging te Hoek opnieuw worde gecon fereerd. In de Zaterdag gehouden algemeene vergadering der Vereen, voor Chr. onderwijs alhier werd het Bestuurslid, de heer M. de Putter, met algemeene stemmen herkozen, üc verslagen van den Secretaris en het Hoofd der School alsmede de rekening van den Penningmeester, sluitende met een nadeelrg slot van f 78, werden goedgekeurd. Bij de rondvraag kwam de school geld rege- ing ter sprake in verband met de stijging /au den prijs der levensmiddelen en de ver laging der dagloonen van vele arbeiders. Velen meenden, dat voor die verlaging geen reden bestaat. Vrijdagavond omstreeks half vijf werd er te Sas van Gent plotseling een zware slag als van een kanon vernomen. De geheele bevolking spoedde zich naar buiten in de meening dat te Selzaete de brug opgeblazen was of eene bom uit een vlieg machine geworpen was. Honderden ijlden naar de grenzen alwaar men tot de ontdekking kwam, dat de Duitschers met dynamiet een boom hadden geveld. Het geval verwekte heel wat consternatie onder de bevolking. (M. C.) De eenige verbinding van Zeeland met Belgie is over Selzaete, aangezien bij de grens in het land van Cadzand geen passen meer verstrekt worden. Zaterdagmiddag jl. was schipper Jan de Nood van Vlissingen, met zijn vaartuig tot voor Gorishoek genaderd op reis naar Bergen op Zoom, toen zijn vrouw A. M. Batetis uit de roef komende op de achterplecht struikelde en voorover overboord vielde zoon, Jan de Nood, dit ziende, sprong zijn moeder na en beiden verdwenen in de diepte. De vrouw was 44 jaren en de zoon 17 jaren De schip per legde zijn schip voor anker en heeft nog een poos naar de drenkelingen gezocht, doch de twee aan boord zijnde kinderen schreeuw den zoodanig om hun vader dat hij naar zijn schip moest terug roeien hij is daarna nabij Gorishoek op den oever ten anker gekomen, doch spoedig met behulp van den veerman Larooij en den dijkwerker C. van der Werff in deii hoek te Gorishoek veilig weggelegd. (M. C.) Gisteravond werd te Vlissingen een extra- trein verwacht met gewonde Engelsche krijgs- geeangenen, die door Duitschland tegen in Engeland gevangen gehouden Duitsche ge wonden worden uitgeleverd. In het geheel zouden, naar de N. R. C. meldt 3 officieren en 104 minderen worden uitgewisseld. Vlissingen. Per extra-trein vertrokken Zondag 300 Belgische vluchtelingen van hier naar Nunspeet. Aan het Rijkstelefoonkantoor alhier Ls aange sloten onder No. 89 de heer G. KLOUVVERS, Zaadhandel, Baandijk. Van af II Januari tot nadere aankondiging is de volgende dienstregeling bij de Prov. boot op de Westerschelde vastgesteld. Van Vlissingen naar Breskens vm. 7,05, 9.50, 11,— nm. 12,30*) 3,43. Van Breskens naar Vlissingen vm. 7.45, 10,35, nm. 12,40, 1,—, 4,10. Van Vlissingen naar Ter Neuzen vm. 7.05, 9,20 nm. 12,10*) 3,43. Van Ter Neuzen naar Vlissingen vm. 7.15, 9.10,40 nm. 3.15. Woensdag. Van Ter Neuzen naar Hoedekenskerke nm. 145 Hoedekenskerke naar Ter Neuzen „2,15 Alle booten leggen te Borssele aan. Bij vertraging van trein 12,02 kan de boot Breskens ten hoogste 5 minuten wachten die naar Ter Neuzen kan wachten tot één uur, behalve des Woensdags, op welken dag zij stipt om 12,10 vertrekt. Provinciale stoombootdienst op de Ooster-Schelde Gewijzigde dienstregeling van 8 F e b r u a r i tot 1 Maart 1915. Amsterdamsche tijd. Van Middelburg: op werkdagen 7.30 vm. 3.nm„ op Zondagen 7.30 v.m., n.m. geen dienst. Van Zierikzee: op Donderdagen 7,— v.m. 3,15 n.m.. op andere werkdagen 7,30 v.m. 3,15 n.m., op Zondagen 7.30 v.m., n.m. geen dienst. Geref. Kerken. Aangenomennaar HasseltJ. Ozinga te Kamcrik naar LeimuidonD. Drenth, cand te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te RetrancliementF. W.J. van den Kieboom te Bergen (N.-H.)te Heeren veen (toez.)M. Hoekstra te Wier (bij Franeker) Aangenomen naar Sprang Ph. J. Vreugden- bil te Ottolandnaar Winkel: J. C. Kars te Steenbergen. Bedankt: voor Schiedam: W. II. Kelder te Charloisvoor Benthuizen A. II. J. G. van Voorthuizen te Zegveld. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des Ileeren" vergadert a. s Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier. In Engeland is een man van 84 jaar ge storven, die een baard had van 16 voet, d. i 5 meter. Hij droeg deze rcuzebaard aan vlechten. De aardbeving in Italië. In de streek waar Avezzano (Italië) kort geleden door een aardbeving vernield werd, is men gereed gekomen met de telling der slachtoffers. Het aantal dooden was 24.200. Slechts een paar honderd belmoren niet tot het district Avezzano. Van do inwoners van Avezzano zijn 96 pet. om het leven gekomen. Dat is een veel hooger percentage dan bij de ramp van Messina; toen kwamen 50 pet. an de inwoners om. Dc gelukkigste gewende soldaat in het hospitaal van Tsarskoje Selo, schrijft de Exchange-correspondent te Petrograd, is een Siberische jager, Eletsky genaamd. Dij wordt uitsluitend door de Tsaritsa Alexandra ver pleegd, en is ouder zijn kameraden bekend als „Kapitan Tsaritsu" de kapitein van de leizerin. Eletsky is een reservist, die tegen de Oosten rijkers in Noord Galicië vocht, een vlag ver overde, een reusachtigen huzaar in een twee gevecht oveTwon en het St. George-Kruis ontving. Na tweemaal in een later gevecht gewond te zijn, bleef liij op zijn post tot een 7 duims houwitser-granaat in zijn compagnie ontplofte. Daarbij werd zijn been gebroken en zijn kleeding van hem afgescheurd. Hij verloor zijn bewustzijn. Toen Eletsky weer bij kennis kwam, be vond hij zich in eon hospitaal. Zijn verpleeg ster sprak hem toe als „kapitein". Boven zijn1 bed was het opschrift: „Kapitein Piotr Kaplen". Men had hem bij vergissing voor een officier aangezien. Eletsky werd naar het hospitaal te Tsarskoje Selo vervoerd en in de zaal voor gewonde soldaten en onderoffi cieren gebracht. De oudste dochter van den Tsaar, groot vorstin Olga, die in het hospitaal werkzaam is, heeft besloten alleen militairen beneden den rang van officier te verplegen. Toon zij Eletky's geschiedenis vernam, zei de groot vorstin, dat. als hij nog geen kapitein was, hij het spoedig zou zijn, en zij weigerde om hem op te passen. Keizerin Alexandra heeft daarop verklaard, dat zij Eletsky zelf verplegen zou. Wij vernemen van den Uitgever J. II. Kok te Kampen dat het prachtige boek van Mr. Philip Mauro 666 Het Getal des Mensehen reeds is uitverkocht. Een nieuwe druk is ter perse gegaan om met enkele dagen gereed te zijn. Dat zulk een inderdaad hoogst be langwekkend boek het tot een tweede druk zou brengen, was wel te profeteeren geweest, maar dat de eerste oplage in zulk een korten tijd zou zijn uitverkocht, is zeker wel iets zeer bijzonders in ons kleine land. Bij den Uitgever II. J. Spruyt Den Haag zal med° Maart, onder den titel vau „De goede Belijdenis", verschijnen een bundel Meditatiën van 12 Geref. Predikanten, voor de jonge Leden der Kerk, die zullen komen tot openbare belijdenis des geloofs. Het boek wordt keurig uitgevoerd, in zin rijken band naar teekening van Isings. PREDIKBEURTEN. WOENSDAG 17 FEBRUARI 1915. Chr. Gereformeerde Kerk. De Duitsche verklaring. De Nederlandsche regeering heeft, een nota gericht tot de Duitsche regeering, naar aan leiding van de openbaar gemaakte Duitsche memorie van 4 dezer. In hare nota ontkent onze regeering, dat de iu algemeenen zin tot de neutrale staten gerichte verwijten, wat Nederland betreft gegrond zouden zijn. In zake de verklaring van een uitgebreid gedeelte open zee tot oorlogszone zijn gelijk ssortige bedenkingen kenbaar gemaakt als vroeger tot de Britsche regeering zijn gericht naar aanleiding van het voornemen tot ge deeltelijke afsluiting van de Noordzee Met betrekking tot de gevaren, die de Nederlandsche scheepvaart zou kunnen loopen in de oorlogszoue is volgehouden, dat neutrale schepen er aanspraak op kunnen maken, dat voldoende onderzoek naar de nationaliteit van handelsschepen worde ingesteld, alvorens maatregelen tegen die schepen worden ge nomen. Anderzijds heeft onze regeering bij de Britsche regeering hare bedenkingen kenbaar gemaakt tegen het standpunt, door laatstge noemde ingenomen ten opzichte van het mis bruik van de neutrale vlag door Britsche koopvaardijschepen. DAGEN. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 17 18 19 20 21 22 23 Febr. Voorin. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw Weduwe van den lieer Jannis de Smidt, in den ouderdom van 62 jaar Utrecht. Ter Neuzen. J. M. HALBERTSMA- de Smidt. G. IIALBERTSMA en Kinderen. L. J. C. DE SMIDT. J. C. A. DE RIDDER- de Smidt. G..DE RIDDER en Kinderen. C. J. A. VAN SPRANG- de Smidt. J. J. C. VAN SPRANG en Kind. Ter Neuzen, 15 Fehr. 1915. Namens het Zeeuwsch Comité zal dezer dagen aan de ingezetenen van Ter Neuzen eene lijst worden gepresenteerd (zie liet verspreide strooibiljet) voor de VER LOTING van KUNSTVOORWERPEN ten bate van het Koninklijk Nationaal Steun comité. In en om het Suez-kanaal. TER NEUZEN. 16 Februari 1915. Telefoonkantoor te Ter Neuzen. Door de Keizerin verpleegd. TER NEUZEN. Huwelijks aangiften. 11 Feby. Gerrit Sebastiaan Blankert, oud 23 j., jm. en Elisabeth Catharina van Wijek, oud 20 j jd. 12 Fëbr. Jacobus Cornelis Helmendaeh, oud 26 j weduwn. en Anna Meeusen oud 25 jwed. Geboorten. 7 Feb. Pieter Marinus, z. van Ma- rtnus Stouthamer en van Hcndrika van den Hout. J.pliette Jeanne Antoinette, d. van Arthur Prosper Saetens en van Sylvia Maria Romoijns. 8 Febr. Janneke Cornelia, d. van Jacobus Cornelis Leunis ep van Wilhelmina Anna Micliielsen. Janna, d. van Hendrik Johannes van Gelderen en van Elena dë Mul. 10 Febr. Cornelia Hendrika, d. van Pieter Griep en van Johanna Stouthamer. Johanna, d. van Gerard Snap en van Teuntje A^riaua van der Klooster. 12 Febr. Johanna Petronilla, d van Isidorus Westerlinck en van Lndovica Sebas- tiana Vercammen. Cornelis, z. van Adriaan Wisse ofx van Johanna van der Weele. Overlijden. 9 Febr. Michiel van den Berge, ond 84 j weduwn. van Cornelia van den Heuvel. 11 Febr. Tona Hofman, oud 2 j., d. van Daniel én van Jozina Kaijser. 13 Febr. Charles van Wijck, oud 28 j., echtg. van Hendrika Johanna van Doeselaar. Zaamslag 6 unr, Ds. L. de Bruijne van Bunschoten Biduur voor den nood der tijden. Nota's van de Nederlandsche regeering. PARIJS, 16 Febr. Hot gisterenavond elf uur verschenen officieele bulletin zegt Te vermelden valt alleen verschillende voorde Franschen gunstige artilleriegevechten Te Poelkapelle, ten Noorden van Yperen, werd een Duitsche batterij tot zwijgen gebracht. In de buurt van Soissons en Perthes werd een Duitsch verdedigingswerk en vijandelijke troepen- afdeeliugen met goed gevolg beschoten. BLOEMFONTEIN, 16 Feb. Het proces, wegens hoogverraad, tegen generaal De Wet is heden aan gevangen. Het getuigenverhoor zal morgen beginnen. NEW-YORK, 16 Feb. Bij een onderzoek met Röntgenstralen van 198 balen katoenafval, ter voorkoming, dat daarin contrabande verstopt was, bestemd voor het s„ s. Gretic, bleek dat in die balen zich bevond hospitaal (gummie) linnen. De lading werd niet ingenomen. WASHINGTON, 16 Febr. De Duitsche gezant, Bernstorff, heeft een nota overhandigd, waarin Duitschland verklaard bereid te zijn het onlangs aangekondigde plan om de Britsche koopvaardij schepen aan te vallen, aan eene nadere overweging te onderwerpen, indien Engeland zijne pogingen staakt om levensmiddelen tegen te houden, bestemd voor do burgerlijke bevolking van Duitschland. WASHINGTON, 16 Febr. In het antwoord van Bernstorff, den Duitschen generaal, wordt medegedeeld, dat Dnitschland inlichtingen heeft ontvangen, volgens welke de Engelsche koopvaar dijschepen is aangeraden iu groepen te varen en te trachten de Duitsche duikbooten tot zinken te brengen. Daarom zal Duitschland de Engelsche koopvaarders als oorlsgsschepen beschouwen. Ook deelde Bernstorff mede, dat Dnitschland in navolging van Engeland, van onzijdige vlaggen zal gebruik maken, waardoor de onzijdige scheep vaart in het oorlogsgebied aan gevaren wordt blootgesteld. De onzijdige scheepvaart wordt nogmaals aange raden koers te nemen ten Noorden van Schotland. Ten slotte deelt Duitschland mede voornemens te zijn rond de Britsche eilauflen mijnen te zaaien ter bestrijding van de Engelsche koopvaardijvloot. WASHINGTON, 16 Feb. Het Ministerie van Buitenlandsclie zaken heeft aan den Engelschen gezant het bewijs overhandigt, dat de lading van het s.s. Wilhelmina uitsluitend bestaat uit voedings- middeled bestemd voor de niet-strijdende burger lijke bevolking. TOKIO, 16 Febr. Aan vier Duitschers, mede werkers van een Duitsch blad, is aangezegd on middellijk Japan te verlaten. ROTTERDAM, 15 Februari. Binnen 1. Granen. Tarwe f 16,50 a f f 17,— Gerst f 13,75 a f 14,25 Chevalier f 15,— Haver f15,— a f 16,-per 100 kilo. Witte Boonen f 18,50 a f20,— Bruiuo Boonen 13,a f 15,—Groene kookerwten f 14,af 15, per Hectol.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3