Uit Stad ei» Provincie, Kerk en School. Burgerlijke Stand. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. Een der correspondenten meldt, dat er in België vele bedelaars rondloopen, die zich, als den weg goed wetende, aanbieden voor geleide over de grenzen. In werkelijkheid zonden dit omgekocht personen zijn, die de vluchtelingen aan de Duitschers uitleveren. Sir Herbert Samuel, president van de Local Government Board, heeft in een redevoering verklaard, dat de oorlog elke minuut G66 p.st. of bijna f8000 kost. TER NEUZEN. 12 Februari 1915. Reeds meermalen verwezen we naar een advertentie in ons blad betreffende de Am bachtsschool te Hulst. Ook thans kan men in dit nummer een advertentie vinden, waarin de inschrijving voor nieuwe leerlingen wordt bekend gemaakt. Zooals men lezen kan, wordt men er voor verschillende vakken opgeleid. In de Staatscourant worden de aandeel houders van den Spoorweg Gent—Ter Neuzen opgeroepen een algemeene vergadering, op 9 Maart te Gent bij te wonen. Met ingang van 1 Juni a. s. is benoemd tot onderwijzer aan de vrije Clir. School te Veenendaal de heer A. Wissel te Zaamslag. Axel. Het afscheid van Ds. Bruins van de Geref. kerk alhier is bepaald op Zondag 21 Maart. De intrede te Winschoten op Zondag 28 Maart. Te Koewacht (B.) en waarschijnlijk ook elders, hebben de Duitschers het aantal note- boomen op de verschillende [erven doen op nemen. De boomen, die voor hun doel ge schikt worden bevonden, zullen zij naar men beweert, doen vellen en de stammen naar Duitschland vervoeren, waar men er kolven voor geweren uit vervaardigd. Aldus zeide een Duitscher. M. C. Zuiddorpe. Maandag is het onder deze ge meente een Duitsch soldaat, die van het sol- dalenleven blijkbaar genoeg had, gelukt over de grens te geraken. Hij had zich daartoe in een molenaarspak, hetwelk hij gekregen had of gebruiken mocht, gestoken en daar mede was hij in een onbewaakt oogenblik stil letjes gedeserteerd. In het Zuiden van Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren maken de klompenmakers den laatsten tijd goede zaken. Vooral uit Duitschland komen groote bestellingen. Als het besluit dat de Belgische vluchtelingen deze streek moeten verlaten tot uitvoering zal zijn gekomen, zal er gebrek aan werkkrachten komen, daar vele dezer lieden in het klompenmakersbedrijf werkzaam zijn, Breskens. Hier zijn van de grenzen ruim 20 woonwagens aangekomen. Ze zijn aan het schietterrein in de duinen opgesteld. Bommen op Vlissingen. Hieromtrent schrijft de M. Crt. Donderdagmorgen omstreeks 10 uur hoorde men te Vlissingen een hevigen slag. Person en, die zich op de Boulevard bevonden meenden een laag vliegend vliegtuig te zien, dat zich boven Breskens in Zuidelijke richting verwij derde. Vanuit dit vliegtuig zouden twee bommen geworpen zijn, die terecht kwamen de een in net kanaal, de ander in de beschoeiing, nabij de petroleumterreinen. In de beschoeiing was duidelijk een klein gat waarneembaar, waarin stukken ijzer werden gevonden. Waar dit bericht ons van verschillende zijden bereikt, kunnen wij moeilijk aan de waarheid, geheel of gedeeltelijk, twijfelen. Vrn bevoegde zijde konden wij echter geen inlichtingen ver krijgen. Een nader gerucht wil, dat bij Breskens een vliegtuig zou zijn neergeschoten, hiervan ontbreekt ons echter nog elke bevestiging. Bovenstaand bericht werd door ons heden morgen ontvangen. Nader vernemen wij nog dat het vliegtuig een tweedekker was, die van den zeekant op kwam dagen en in Zuide lijke richting verdween. Het gat had een diepte van nog geen meter en ongeveer an- derhalven meter middellijn. De nationaliteit van het vliegtuig kon niet worden vastgesteld. Het was aan de onderzijde met Oranje cirkels beschilderd, een herkenningsleeken dat met het Nederlandsche overeenkomt. Van officieele zijde vernemen wij uit Den Haag Hedenochtend heeft een vliegtuig, komende uit Zuid-Westelijke richting bommen laten vallen op Vlissingen. Een bom is in het water terecht gekomen en een op de steenen glooiing van een dijk, waaraan geringe schade werd toegebracht. Daarna is de vlieger nog eenige oogenblik- ken in Oostelijke richting blijven gaan, is toen gekeerd en in Westelijke richting verdwenen. Het vliegtuig is vermoedelijk van Fransche afkomst. Men meldt ons uit Wissenkerke Hedenochtend half elf bewoog zich een twee dekker boven Westelijk Noord-Beveland, die kwam uit het Zuiden en verdween naar het Westen, langs Walchcren's Noordkust. De donkere lvcht verhinderde een nauwkeurige opneming van het toestel. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te VeenendaalM. van Grieken, te Delftte Leerdam J. E. Klomp te Poort vliette Rouveen N. C Bakker te Kesteren. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te ZaamslagL. de Bruijne te Bunschoten. Tegen Woensdagavond 24 Februari a. s. is vanwege de Gerej. Kerk in Nederland dooi de classis 's Gravenbage een biduur uitge schreven met het oog op de nog steeds ern stige tijdsomstandigheden. De te zenden bid- brief aan al de Geref. kerken is opgesteld door de predikanten J. v. d. Linden te 's Gra venbage en L. Kuiper te Delft. Door wijlen mej. Wed. P. Veen te Vianen is geschonken aan de Geref. kerk aldaar f 5000 en aan de Chr. school f 3000. Gemeenteraad van Ter Neuzen. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 14 FEBRUARI 1915. Van heden is het postverkeer met Brussel, Antwerpen, Verviers en Lnik en omstreken voor open brieven, brief kaarten en aange- teekende stukken hersteld. De brieven moeten in het Fransch of het Duitsch zijn geschreven, en mogen geen mili taire of politieke mededeelingen bevatten. Het port is voor gewone brieven 12Vg ct. en niet 10 ct. zooals voorheen. Washington, 12 Febr. Het wetsontwerp tot aankoop van vreemde handelsschepen, is in getrokken. Washington, 12 Febr. De nota der Ameri- kaansche regeering aan Engeland en Duitsch land voor de maatregelen ter zee, is ver zonden. Zij houdt geen protesten in. Constantinopel, 12 Febr. De Sultan heeft tot de Egyptenaren een manifest gericht, waarin hij zegt dat hij steeds met smart heeft gezien, dat zij onder vreemde tyrannie moeten staan en dat thans het oogenblik is aangebroken, daaraan een einde te maken. Petersburg, 12 Febr. Men heeft in Oost Pruisen duidelijk de verschijning waargenomen van vier nieuwe Duitsche legercorpsen, deels gevormd uit troepen, die aan het westelijke front hebben gestreden en deels uit rccruten eu reserve strijdkrachten. Dit verandert den toestand voor de Russen zoodanig, dat het noodzakelijk is, dat de Russische troepen zich terugtrekken om op nieuw te worden samen gesteld. Dit doel kan alleen bereikt worden op eigen terrein en onder bescherming dei- Russische forten. Men gelooft, dat de Russen staan voor een grooten en langdurigen strijd, voor en alleer de strijd in Oost-Pruisen be slist kan worden. Deze omstandigheden zijn oorzaak, dat de berichten van het oorlogsterroin in liet ver volg bondig zullen zijn ten einde het geheim der krijgsbedrijven streng geheim te houden. Petersburg, 12 Febr. Na 22 vergeefsche pogingen zijn de Duitschers er ten slotte in- geslaagd om den heuvel Sikoziuwka te be zetten. Na hevige gevechten werden zij weer verdreven met achterlating van 400 dooden. De bezetting Prezmsyl put zich uit in vruchtelooze uitvallen en onderhoudt een on geregeld vuur op de Russische belegerings troepen. Petersburg, 12 Febr. De Russen hebben bij Brousza een Turksch transportschip met le vensmiddelen in den grond geboord. Rome, 12 Febr. Uit Tripoli wordt gemeld, dat 1000 Arabieren, met geweren gewapend, een aanval hebben gedaan op een kameelen colonne. Het gevecht duurde tot den avond. De Arabieren werden met zware verliezen tctuggeslagen. Drie Italiaansche officieren werden gedood en 87 Lybiers gedoodof gewond. Petersburg, 12 Febr. De zitting van de Doe- ma is tot half Dec. verdaagd. MIDDELBURG, 11 Feb. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer matig. Tarwe 25 cent en witte boonen fl, hooger, overigens onveranderd. Nieuwe Tarwe f 16,a f 17,per 100 kilo Wintergerst f—a f Zomergerst f 13,af 14,per 100 kilo; Kroonerwten f 13,50 a f 14,50; Witte Boonen f 19,:a f21,Ronde Bruineboonen f 18,a f 19, Lange dito f 13,50 a f 14.50 alles per mud Maanzaad f—a f per 50 kilo's Noteering van boter en eieren. Boter f 0,80 a f 0,85, voor particulieren f0,876 per Vs kilo. Eieren f 5.10, voor particulieren f 5.50 per 100 stuks. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 13 Febr. 1.10 1.32 Zondag 14 1.53 2.13 Maandag 15 2.32 2.50 Dinsdag 16 3.7 3.23 Woensdag 17 3.39 3.55 Donderdag 18 4.11 4.25 Vrijdag 19 4.41 4.57 i Gedurende 'de loop dezer week hebben zich in deze gemeente gevestigd: C. Buijze, dienstbode, O 35, uit Hoek. J. Basti- aanse, schipper, aan boord, uit Temsche. G. C. Bursens, dienstbode, Dijkstraat 69, uit Hoboken. Vertrokken zijn B. Janssens, dienstbode, Noordstraat 18, naar gt. Jansteen. J. Smeets, electricien, O 199d naar Rotterdam. J. J. Meulenberg, onderwijzeres, Vloos- wokstraat 6, naar Giesendam. W. A. van der Hooft, bankwerker, de Feijterstraat 43, naar Amsterdam. A. A. de Zeeuw, schilder. Tholensstraat 5, naar Nieuwer Amstel. Zitting van Donderdag 11 Februari 1914. Voorzitter de heer J. Huizinga, burgemeester. Aanwezig de heeren Visser, Dees, Moggré, De Jager, R. Scheele, Eijke en D. Scheele. Afwezig de heeren Wieland, Donze, De Feijter, De Bruijne en Van Borssum Waalkes en Lensen. Na opening der vergadering stelt de Voorzitter aan de orde. 1. Notulen. Deze worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken a. De Voorzitter deelt mede dat van de heeren Waalkes, De Feijter en Donze bericht is gekomen, dat zij wegens ziekte de vergadering niet kunnen bijwonen. b. Schrijven van D. Tholens Azn., berichtende, dat hij de benoeming tot gemeente-ontvanger gaarne zal aannemen en later zal berichten op welke wijze hij zijne borgstelling zal storten. c. Schrijven van W. S. Unger te Oegstgeest, berichtende dat hij de benoeming tot leeraar in de Staatswetenschappen aanneemt. d. Een blad, getiteld „de Morgenzon", Orgaan van de collectieve partij. Een en ander voor kennisgeving aangenomen. e. Jaarverslag van de Gezondheidscommissie. Dit zal ter visie voor de leden worden gelegd. 3. Beëediging gemeente-ontvanger. De heer D. Tholens Az., door den Secretaris binnengeleid, legt in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af, waarna de Voorzitter hem geluk wenscht met zijne benoeming, de wensch uitsprekende, dat het hem gegeven worde met lust en ijver te werken, wat hem thans is opgedragen tot heil van de gemeente. De heer Tholens dankt voor de gesproken woor den en hoopt steeds in dien geest werkzaam te zijn. 4. Voorstel tot toekenning van eene gratificatie aan W. Estor. De Voorzitter deelt mede, naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit om afwijzend te beschikken op het adres van dhr. Estor, dat adressant hooger beroep zal aanvragen en dat alvorens daartoe over te gaan, nog eens met hem is geconfereerd. In deze conferentie heeft adressant nog eens trachten duidelijk te maken waarom het eigenlijk gaat, waardoor B. en W. tot de conclusie zijn gekomen dat het beter is dat afgezien wordt van hooger beroep en stellen voor f 80 gratificatie te verleenen. De heer De Jager vraagt of dit voor altijd is of voor dit enkel geval, waarop de voorzitter ant woordt dat het alleen voor dit speciale geval is. De heer Moggré merkt op dat de verordening in dezen dan toch niet duidelijk genoeg spreekt, wat bevestigd wordt. De heer D. Scheele zou het zoo kwaad niet vinden als dhr. Estor maar eens hooger op ging er zijn toch meer ambtenaren die wel eens meer doen moeten als datgene wat hun opgelegd is moet dan maar direct voor elk half of heel uur betaald worden De Voorzitter ontraadt dit, daar het in dit geval toch niet wenschelijk is, want rechtens zou hem dat eene uur boven de 26 uitbetaald moeten worden. Het voorstel tot het verleenen van f 80 gratifi catie wordt z. h. s. aangenomen. 5. Wijziging voorwaarden subsidie Z.-Vlaamsche Tramweg-Mij. Genoemde maatschappij geeft te kennen dat in het besluit van den raad als voorwaarde voorkomt dat met 1 Juli 1915 de lijnen in exploitatie moeten zijn gebracht en zegt, afgescheiden nog van den oorlogstoestand het niet mogelijk zou zijn, ten gevolge van den omvang van het werk, vóór dat tijdstip de lijnen in exploitatie te brengen. Voorts dat de Minister van Waterstaat adréssante dan ook verzoekt, alvorens de Rijksovereenkomst af te sluiten, het daarheen te leiden dat de raad besluit die voorwaarden te lezen als volgt„dat de tram wegverbindingen tusschen de gemeenten Philip pineHoek— Ter Neuzen en Zaamslag moeten zijn in exploitatie gebracht op het krachtens de Rijks concessie door den Minister van Waterstaat te be palen tijdstip." De Voorziter zegt dat B. en W. voorstellen aan het verzoek te voldoen. De heer Moggré zegt, dat hij in de vorige ver gadering reeds opgemerkt heeft, dat indertijd door ons de hooge subsidie van f 1200 gegeven is met het oogmerk dat er voor deze gemeente vele voor- deelen zouden te bedingen zijn met die lijnuu het echter blijkt dat die voordeelen zeer weinig zijn kan hij moeilijk zijn stem geven aan zoo'n hooge subsidie.- De heer Eijke meent, dat, waar we eenmaal be sloten hebben tot dat bedrag, moeilijk minder kan gegeven worden. De Voorzitter stelt in 't licht dat met de lijnen van genoemde maatschappij sprake kan zijn van tweeërlei belangen, nl. hoofdbelangen en bijkom stige belangen. Het hoofdbelang is dat [verkregen wordt een verbinding van het 4e en 5e district, dus in 't algemeen belang en bijkomstige belangen zijn dat we hier krijgen vestiging van Directie enz. Spr. wil laten uitkomen dat de subsidie toch vooral gegeven is betreffende het hoofdbelang. De heer Moggré, erkennende de goede hoedanig heden van het tot stand komen van zoo'n verbin ding, vindt toch de subsidie te hoog in verband met de weinige voordeelen. De heer Dees merkt op dat hij indertijd tegen een hooge subsidie was en zegt dat destijds voor den Raad de weg is afgeneden geworden door een circulaire, waarin het ontraden werd voorwaarden te stellen. Spr. herinnert er nog aan dat toen ook gewezen is op het voordeel voor Ter Neuzen, wan neer de lijn langs bepaalde richtingen in deze ge meente werd aangelegd. De heer Do Jager vindt het wenschelijk om in verband met deze besprekingen de directie nog eens op een en ander te wijzen. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar, waarna het voorstel van B en W. z. h. s. wordt, aangenomen. 6. Voorstel omtrent aanvraag om dispensatie van artikel 10 der bouwverordening. Ingekomen was een verzoek van P. P. Geers, Tholensstraat, om zijn twee woonhuizen af te breken en daarvoor in de plaats te bouwen één woonhuis, waardoor de open ruimte achter dat huis niet voldoet aan art. 10 bouwverordening en ver zoekt mitsdien afwijking. De Voorzitter deelt mede, dat de Gezondheids- commisssie en de bouwmeester geen bezwaar hebben het verzoek toe te staan en stelt voor om dispen satie te verleenen. Z. h. s. aldus besloten. 7., Voorstel omtrent personeel aan de Mulo- school. Van de Commissie van Toezicht op lager onder wijs was een schrijven ingekomen, waarin zij zegt dat ze, blijkens de laatste vergadering, gezien heeft dat er gelden zijn toegestaan om die voor ziening te bekostigen de toestand zelf is echter nog steeds onvoldoendezij wijst er op dat de afwezigheid van den heer Bakker nog lang kan duren, dat de ziekte van de heer Kok ernstig is en hem beletten zal zijn werk te hervattendat de heer Wieberdink met niet genoeg te waardeeren ijver tracht het onderwijs gaande te houden, maar zich daardoor tevens blootstelt aan overwerken zij ontveinst zich niet de moeilijkheid tijdens de mobilisatie mannelijke leerkrachten te vinden, maar vertrouwt dat onderwijzeressen wel beschikbaar zullen zijn en spreekt als hare besliste meening uit, zoowel in het belang der school als in het belang van het onderwijs, dat het geven van ge regeld onderwijs een dringende noodzakelijkheid is. De Voorzitter zegt, dat in aansluiting daarmede, van den heer Wieberdink nog een schrijven was ingekomen, berichtende dat door de ziekte van dhr. Kok maatregelen zullen moeten getroffen worden. Spr. stelt daarom voor een tijdelijke onderwijzer(es) aan te stellen. De heer De Jager vraagt of dan de kwestie op gelost is. Nadat de Voorzitter enkele inlichtingen verstrekt, wordt het voorstel z. li. s. aangenomen. 8. Regeling uitbetaling jaarwedde van dhr. Annot. De Voorzitter zegt, dat in het besluit omtrent de regeling van de jaarwedde van den politie-agent Annot een wijziging dient aangebracht te worden daar deze thans weer onder de wapenen is en geniet het salaris van onderofficier. Spr. stelt voor om het salaris vanaf 1 Febr. geheel in te houden. Aldus besloten. Omvraag. De heer De Jager vraagt hoe het komt dat onder de kennisgevingen, verzonden aan de personen die erfpacht moeten betalen de naam nog voorkomt van den vroegeren gemeente-ont vanger. De Voorzitter zegt, dat dit reeds onder 'toog gebracht is 't was een kwestie van zuinigheid en merkt op dat het onaangenaam aandeed dat daar over capsie gemaakt is hij veronderstelde dat de beste breister wel eens een steek kan laten vallen. De heer Moggré vraagt of nog niets bekend is omtrent de nieuwe havenwerken. Spr. zou het met het oog op.de thans heerschende werkeloos heid, wenschelijk vinden dat bij den betrokken minister werd aangedrongen op spoed. De Voorzitter zegt, dat het ook op hem een pijn lijke indruk gemaakt heeft, dat het nog niet zoover gevorderd is, dat begonnen kan worden, in 't midden latende aan wie hier de schuld ligt. Hij zegt toe dat hij hoopt mede te werken aan bespoediging. De heer De Jager merkt naar aanleiding hiervan op, dat ook Dog bij het Departement van Financiën kan aangedrongen worden op voortgang inzake het uitbreidingsplan. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. ZAAMSLAG. Huwelijks-aang. 21 Jan. Pieter Kolijn (van Ter Neuzen), oud 17 j., jm. en Catharina Maas, oud 20 j., jd. Geboorten. 2 Jan. Cornelis Jacobus, z. van Pieter Roose en van Elisabeth Maas. 10 Jan. Jan, z. van Cornelis Abraham Dees en van Cornelia Janna Dieleman. 12 Jan. Leuntje Janneke, d. van Jacobus de Jonge en van Jacomina Herrebout. Cornelia, d. van Krijn Hamelink en van Janneke do Visser. 13 Jan. Elza Maria Cornelia, d. van Jan Frans Maria van den Berghen en van Mar- garetha Frederikse. 18 Jan. Adriana Paulina, d. van Hendrik Jan Dieleman en van Huigtje Pieter- nella Bruijnzeel. 19 Jan. Jacob Hendrik, z. van Jan Cornelis Heug en van Framjoise Smallegang. 21 Jan. Helena Krina, d. van Krijn Hamelink en van Janna Herrebout. 28 Jan. Leendert Pieter, z. van Joris van Dixhoorn en van Catharina van Kerkvoort. Overlijden. 3 Jan. Anna Maria Geelhoedt, oud 75 j., wed. van Christiaan van der Gouwe. 4 Jan. Janneke de Blaeij, oud 71 j., echtg. van Framjois Stoffeijn. Jan Marius de Vos, oud 34 j., echtg. van Wilhelmina Suzanna Kaijser. 11 Jan. Grietje van Tatenhove, oud 80 j., echtg. van Jacob Scheele. 14 Jan. Pieter Goossen, oud 20 j z. van Cornelis en van Cornelia Florussen. 21 Jan. Maria Allaart, oud 76 j., wed. van Jozias van Dixhoorn. 29 Jan. Jan Moens, oud 62 j., z. van Elizabeth Moens (overl.) Gereformeerde Kerk. Ter Neuzen 9 en 2 uur, Ds. J. Kwak van Heerde, 5'/i uur Ds. Kwak. Zen dingsrede. Axel Kerkdreef 9 uur, Ds. Chr. Bruins en 2 uur Ds. J. H. Lammertsma. Axel Stationstraat 9 uur T)s. J. H. Lammertsma en 2 uur Ds. Chr. Bruins. Zaamslag 9 en 2 uur Ds. H. P. M. G. de Walle Hoek 9 en 2 uur, Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/j en 2 uur Ds. A. Timmerman. Sluiskil 9'/2 en 2 uur Dhr. L. Dek. Axel 9'/2 en 2 uur Ds. J. B T. Ilugenholtz. Zaamslag 9'/i en 2 uur Ds. G. van Dis. Hoek 9'/ï en 2 uur, Ds. E. llaams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Leeskerk. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstraat.) Ter Neuzen 9, 2 en 5 uur, Leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente (Vtooswijkstraat Ter Neuzen 9, 2 en 5'/2 uur, Ds. G. van der Garde va-i Öpheusdeu. Lokaal „Eben-Haëzer" (Kerkhoflaan). Ter Neuzen 5*/2 uur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3