Olmen, Canada's, Knotwilgen VAN DALEN, Land bo n wberichten Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Terneuzen. A d v e r t e n t i 11. en andere Hoornen, De Zeeuwsch=Vlaamsche T ram weg=Maatschappij Vergeet niet uwe uit= gelezen couranten, tijd= schriften, boeken, enz. af te staan voor de soldaten. Ilcinenoord, F. W. A. Korf Jr. te Hoogger smilde en L. J. van Leeuwen te Asperen. AangenomenNaar Coevorden, F. Coolsma te Schoonoord. De Geref. Jongelingsvereeniging „Onze liulpe zij in den naam des lleeren" vergadert a. s. Donderdagavond om 8 ure, in de consis torie der Geref. Kerk, Nieuwstraat, alhier." (Van onsen Landbouw-Medewerker). Dinsdagmorgen heerschte aan het postkantoor te Zaandam groote opwinding over de mede- deeling, die boven het loket te lezèn was, dat „alléén regeeringstelegrammen" werden aan genomen. Nu was toch zeker, meende men, het zooveel maal gevreesde conflict met de groote oorlogvoerende mogendheden werke lijkheid gGworden. Het groote nieuws verbreidde zich al spoedig door de stad, natuurlijk nog een beetje aan gedikt, zoodat reeds werd gezegd dat het postkantoor gesloten was. Van alle kanten werd nu de directeur op gescheld om inlichtingen, doch deze verzekerde, dat er niets bijzonders was voorgevallen èn de dienst even geregeld ging als andere dagen. Toen de directeur daarop opmerkzaam werd gemaakt op het bordje boven het loket, dat alleen regeeringstelegrammen werden aange nomen, kwam het raadsel tot een oplossing. Wat toch was het geval? De werkster van het postkantoor had in haar ijver ook het bewuste bordje een beurt gegeven, doch dit zonder daarbij na te denken en zich niet bewust van het kwaad dat zij daardoor stichtte, verkeerdom weder opge hangen, zoodat op die wijze het publiek kennis kon nemen van een mededeeling, die alleen in de eerste dagen van de mobilisatie van kracht was geweest. (Hand.) Max Blokzijl zelf in dienst vertelt in een feuilleton in het „Hand." van een groepje Hollandsche soldaten, die het werken aan de loopgraven afwisselden met het bekijken van een teekening, die een van hen gemaakt heeft met de randversiering van wapens van land en provincie. „Wat staat daar onder 't Nederlandsche wapen, Jan „Dat is de Hollandsche spreuk, jö 1" „En 't is Fransch." „Dat weet je toch wel. Wat beteekent 't ook weer, schoolfrik „Dat is „Je Maintiendrai", in't Hollandsch: „ik zal handhaven", de spreuk, die „Ze moste die leeuw met z'n spa in de grond teekenen en d'r onder zette„ik zal zandgrave", dat past beter bij ons, wat jij Het Zaterdag van Huil te Rotterdam aan gekomen Engelsche stoomschip „Wliitby Ab bey" van den vasten Hulldienst is, naar de N. R. C. verneemt, op gelukkige wijze.aan een onderzeeboot ontsnapt. Bij het zien van den onderzeeër stoomde de Whitby Abbey" met volle kracht vooruit en door zwaar stoken kon men het schip een snelheid van 14 mijl geven. Doordat de onder zeeër achter was en niet meer dan 14 mijl kon maken, is de Whitby Abbey" aan het gevaar van in den grond te worden geboord ontsnapt. De firma Muller te Rotterdam spreekt dit bericht echter tegen. Men schrijft aan de Tel. De dochter van de familie K., te Weert, die met een thans in het Belgische leger strijden den Brusselaar getrouwd is, vertelde aan een onzer correspondenten Nadat de Duitschers Brussel hadden bezet, werd het mij te benauwd in de stad, waar ik geen bericht van mijn man ontving. Ik ging naar Nederland om te trachten daar iets van hem tgj vernemen. Het bleek mij al spoedig, dat hij niet onder de geïnterneerden wap, waarom ik besloot, naar Engeland te gaafi. De zeereis was wel niet aangenaam en de Engelsche taal ben ik niet machtig, maar ge lukkig ontmoette ik te Londen een verpleegster van het Roode Kruis, die Fransch verstond. Ze hielp me voort en door onze nasporingen kwamen we tot de overtuiging, dat mijn man zich niet in Engeland bevond. Ik stak dus het Kanaal over naar Boulogne. Daar wist iemand mij de plaats te noemen, waar de generale staf zich bevond. Ik ging er heen en men zei mij daar, dat mijn man nog leefde en zelfs niet gewond was. Zoodra hij werd afgelost, mocht ik hem bezoeken. Drie uren later heb ik hem dan eindelijk gevonden, al was hij bedekt met vuil en modder. Dat waren onvergetelijke oogenblikken, waar over ik niet veel behoef te vertellen. Mijn man was tot onderofficier bevorderd, wat ik niet zou bemerkt hebben als hij zijn streepen niet had schoongeveegd en gekrabt van de modder. Vier weken lang ben ik daar geweest, vlak achter het front. In een kelder mocht ik voor de compagnie van mijn man koken. Op den duur werd het er echter te warm door de hevige kanonnades van dien Dutsch. Ik wou niet heengaan, maar mijn man wilde het. Van eenige Belgische jongens kreeg ik geld, zoodat ik, met het bewijs van mijn man, een aardig sommetje bij mekaar kreeg. Daarmede heb ik de terugtocht aanvaard over Engeland. Nu gaan ik naar den consul om een pas naar Brussel. Daar zal ik kleeren en ondergoed halen, zooveel ik dragen kan en dan ga ik weer gauw naar mijn man terug.' De vorige week zijn in verband met de verdediging van Antwerpen door de Duitschers in den kerktoren te Stabroeck kijkgaten aan gebracht. Den koster der genoemde kerk werd de toegang tot den toren ontzegd. De spoorweg tusschen de velschillende for ten, met den aanleg waarvan de Belgen een begin gemaakt hadden, is door de Duitschers lieden voltooid. De telefonische gemeenschap tusschen de forten onderling is klaar. Alles wijst er op, dat Antwerpen door de Duitschers hardnekkig zal verdedigd worden. Er is overal in België het volgende afge kondigdTot mogelijken aankoop moet zonder uitstel aangifte gedaan worden van alle voor raden koper, graphiet etc. bij de verschillende kreitscommandant|n. Worden enkele der ge noemde waren verder in België verwerkt, dan moet van eiken nieuwen aanvoer dei- waren aangifte gedaan worden op den len en 15en van iedere maand. Wordt geen vol doende of valsche aangifte gedaan, dan volgt in beslagneming en verbeurdverklaring der waren. Freiherr Von Bissing. Terwijl in de Belgische glasblazerijen nog veel glas ter aflevering gereed lag, vielen zij in Duitsche handen, waardoor de voorraad voor Engeland verloren ging, wegens het verbod om met den vijand handel te drjjven. Er zou ook alle kans op geweest zijn, dat er Duitsch glas geleverd was. Ook de invoer uit Nederland wordt zorgvuldig gecontroleerd, opdat de invoer niet „made in Germany" zij. Zoodoende is door den oorlog het vier vijfde deel van Engeland's glasinvoer afgesneden, waar de glashandel en het publiek slecht over te spreken zijn. Niet alleen het onmisbare vensterglas, waar van zeven tiende van buiten de landsgrenzen kwam, is schaarsch geworden. Het zooge naamde Jena-glas, dat naar men weet bijzonder goed tegen warmtewisseling bestand is, wordt, evenals gewoon glaswerk, in de thans druk werkende metallurgische en industrieele labo ratoria met smart gemist. Dit alles is een typisch Duitsch artikel. Reageerbuizen van Engelsch maaksel bleken thans het dubbele van de ingevoerde te moeten kosten. Natuurlijk is voor de kijkers die in den oorlog te land en ter zee onmisbaar zijn en ook voor de richtmiddelen goed optisch glas noodig, dat men ook wel voor een deel uit Frankrijk liet komen, maar dat tot overmaat van ramp daar in het Noordelijk industrie gebied werd gemaakt. Van de twee voorname fabrieken van dit product die daar stonden, zal weinig heel gebleven zijn. In deze omstandigheden krijgt het juist uitgevaardigde verbod van uitvoer van kali- zouten uit Duitschland, dat in de eerste plaats den landbouw der geheele wereld treft, ook voor den Engelschen glasnood beteekenis. Kali is een der grondstoffen en wordt naar men weet voor verreweg het grootste deel door Duitschland geleverd. Omgekeerd lijdt de Duitsche glasnijverheid ook groote schade. Japan was ook een groote klant. Niet algemeen bekend is het ook, dat de fabricatie van glazen kralen in Duitschland zeer belangrijk was. De klanten daarvoor, koloniale mogendheden, is het thans kwijt. In de op Donderdag a. s. des voormiddags ten 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol gende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Beëediging van den Gemeente-Ontvanger. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel tot toekenning van een grati ficatie aan W. Estor. 5. Wijziging der voorwaarden waaronder subsidie is verleend aan de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tram wegmaatschappij. 6. Voorstel omtrent aanvraag om dispen satie van artikel 10 der Bouwverordening in gediend door P. P. Geers. 7. Voorstel omtrent personeel aan de m. u. 1. o. school. 8. Regeling uitbetaling jaarwedde van dhr. Annot. Koewacht. Aan een winkelierster alhier is bevolen ten spoedigste het in staat van beleg verkeerend gebied te verlaten, daar zij zich heeft schuldig gemaakt aan handelingen strijdig met het belang van den Staat. PARIJS, 8 Febr. (Reuter). In het com muniqué van heden wordt gezegd Van de zee tot de Aisne hebben artillerie- gevechten plaats gehad, die vrij hevig waren in de streek van Cuinchy. Ten Z.W. van Carenchy zijn wij er door een list in geslaagd een Duitschen loopgraaf door een mijn op te blazen. De verdedigers werden gedood of gevangen genomen. Ten noorden van Massiges hebben onze batterijen een Duitsche aanvalspoging ver ijdeld. In de Argonnen werd een Duitsche aanval bij Fontaine-Madame afgeslagen. Bij Bagatelle zijn de Duitschers van 's mor gens af een hevig artillerie-gevecht begonnen. Volgens de laatste inlichtingen hebben de Franschen alle stellingen behouden. Constantlnopel, 9 Febr. Volgens de bijzon dere correspondenten van de Agence Mili te Bagdad en Amara hebben de Turksche troepen, door Arabische soldaten versterkt, de belangrijke stelling Magiz, ten Noorden van Mohamara, waar de Engelsche voorposten zich bevinden, bezet. Deze overwinning was oorzaak, dat de Ara bische stammen in die streek, evenals die op het Perzisch gebied zich bij de Turken aan sluiten en met hen naar Bandara oprukken. Weenen, 9 Febr. In het keizerlijk paleis te Sohönbrunn is gisterenavond de gemalin van Aartshertog Karei Frans Josef, den troonop volger, vpn een zoon bevallen. DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 10 Febr. 10.16 11.3 Donderdag 11 11.43 Vrijdag 12 0.17 0.45 Zaterdag 13 1.10 1.32 Zondag 14 1.53 2.13 Maandag 15 2.32 2.50 Dinsdag 16 3.7 3.23 TANDARTS, 's dagelijks te consulteeren van 9—12 en van 2-4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. wensclit bij inschrijving te verkoopen, een partij als volgt: PERCEEL I. 7 Canada's, metende 1,05 M. 1,15 M., 25 0 I m e n, 1,05 M.—1,25 M„ staande langs den Kiudcrdijk tegenover Emplacement Drie Schouwen. PERCEEL II. 4 Olmen, metende 1,05 M.—1,30 M., 53 Knotwilgen, metende 0,75 M.1,25 M. 3 Canada's, metende 0,95 1,45 en 1,40 M., staande op perceelen gem. Axel, sectie G, no. 784 en 782, nabij den Provincialen Weg te Axel. PERCEEL III. 31 Olmen, metende 1,M.1,30 M., 22 Knotwilgen, metende 1,M.125 M., 20 Canada's, metende 1,85 M.2,10 M., staande langs den Provincialen Weg en op den dijk van den Zaamslagschen Weg nabij Axel, op perceel gem. Axel, sectie D no. 165. PERCEEL IV. I Olm, metende 1,50 M., 5 Canada's, metende 1,— M.1,90 M., 18 Knotwilgen, metende 0,85 M.1,25 M., staande op perceel gem. Zaamslag, sectie F no. 1057 (Hoeve Pauwvliet). Alle hoornen zijn rood gemerkt. De inschrijving moet geschieden voor elk perceel afzonderlijk. Betaling moet geschieden binnen 8 dagen na de gunning de rooiïng en opruiming dei- der boomen vóór I April a. s. Inlichtingen te bekomen bij A. RETEL, Hoofd Opzichter der Maatschappij te Neuzen, bij wien de inschrijvingsbiljetten moeten worden ingediend vóór 20 Februari a.s. De Secretaris, Mr. P. DIELEMAN. Hoeveel Kali moeten we dit jaar gebruiken De hoeveelheid, welke we van een zekere mest stof moeten geven, hangt in de eerste plaats af van den aard van het gewas, dat we willen be mesten. Het eene gewas heeft meer noodig dan het andere. Het is zeer eigenaardig en erg interes sant eens na te gaan, hoeveel de voornaamste land bouwgewassen van een zekere meststof b.v. van kali uit den grond halen. Wij willen dit van enkele hieronder opgeven Een goede tarweoogst kan per IIA. opleveren 65 HL. zaad van 80 kg. 4400 kg. zaad en 6000 kg. tarwestroo. Hierin zit resp- 22,88 kg. kali -j~ 54 kg. kali te zamen 76,88 kg. kali. Om deze kali in den bodem te brengen is noodig 6 k 700 kg. kaïniet of 200 kg. 40 kalizout. Op dezelfde wijze zullen we nu de cijfers geven van eenige andere gewassen. Kogge 45 HL. zaad van 74 kg. 3330 kg. 6000 kg. stroo 20 kg. kali -f- 66 kg. kali 86 kg. kali 7 ii 800 kg. kaïniet of 200 k 250 kg. 40% kalizout. Gerst 60 HL. zaad van 65 kg. 8900 kg. 4000 kg. stroo 25 kg. kali -f- 48 kg. kali 73 kg. kali 600 kg. kaïniet of 200 kg. 40% kalizout. Haver 80 HL. van 52 kg. 4160 kg. zaad 6000 kg. stroo 20 kg. -j- 70 kg. 90 kg. kali 800 kg. kaïniet of 250 kg. 40 kalizout. B o o n e n 3200 kg. zaad en 4000 kg. stroo 41,28 -|- 77,6 kg. 118,88 kg. kali 1000 kg. kaïniet 300 kg. 40 kalizout. Erw ten 3600 kg. zaad en 3090 kg. stroo 45 30 75 kg. kali 600 kg. kaïniet 200 kg. 40 kalizout. Klaver 7000 kg. (twee sneden) 140 kg. kali 1200 kg. kaïniet 400 kg 40% kali zout. Aardappelen (eet) 20000 kg. knollen -f- 1500 kg. loof 116 kg. kali -j- 9 kg. 126 kg. 1000 kg. kaïniet 300 kg. 40% kalizout. Aardappelen (fabriek) 40000 kg. knollen 4~ 3000 kg. loof 20 kg. kaïniet 600 kg. 40% kalizout. Mangelwortels 80000 kg. wortels -f- 15000 kg. loof 324 kg. kali -f- 75 kg. kali 400 kg. kali 3000 kg. kaïn iet 1000 kg. 40 kalizout. Suikerbieten 46000 kg. bieten 26000 kg. loof 103,6 kg. kali 4" 100 kg. kali 203,5 kg. kali 1600 kg. kaïniet 500 kg. 40% kalizout. Ziedaar een opgave van de kalibehoeften van enkele der voornaamste landbouwgewassen. Het is duidelijk, dat niet alle kali, welke de oogst uit den bodem haalt, door de bemesting moet geleverd worden. Wij mogen ook rekenen op de in den bodem aanwezige voorraden. Daar staat echter tegenover, dat vele gewassen de eigenaardigheid hebben, gedurende hun groei groote hoeveelheden kali uit den bodem op te nemen, zonder deze te behouden, dat zij dus voor hun groei meer behoeven, dan zij bevatten, wanneer ze tot volle rijpheid ge komen zijn. Vooral dit jaar, nu het ons aller plicht is, te zorgen, dat de grond zooveel mogelijk op levert, moeten wij er aan denken groote hoeveel heden kunstmest te gebruiken en het komt me voor, dat "daarom in vele gevallen bovengenoemde hoe veelheden kaïniet en 40 kalizout niet te hoog genomen zijn. Hoe een paniek ontstaan kan. Een soldatenmop. Een onderzeeër ontloopen. Een Nederlandsche heldin. In de Belgische glasblazerijen. TER NEUZEN. Geboorten. 1 Febr. Gndula Francina Paulina, tl van Hendrik van Wattingen en van Maria Louisa Lauret. 6 Febr- Cornelia llendrika, d van Jan Gerardus de Reus en van Maria Willielmina Riemens. Overlijden. 31 Jan. Rogerius van de Giessen, oud 2 m., z van Willem en van Clarisse Zoë Iter- beke 1 Febr. Pieternella Cornelia Blees, oud 64 j., d. van Johannes Cornelis Pieter en van Christina Cornelia Poeljen. 6 Febr. Ferdinandus de Lege, oud 4 m., z. van Jan Adriaan en van Cornelia Dees. HOEK. Huwelijks-aangiften 7 Jan. David de Groote, oud 19 j., jm. en Maria Meeuwseu, oud 20 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Jan. David de Groote, oud 19 j jm. en Maria Meeuwsen, oud 20 j., jd, Geboorten. 5 Jan. Golein, z. van Cornelis Kaijser en van Jacomina Buijze. 15 Jan. Cornelis, z. van Adriaan de Fouw en van Janna van der Pijl. Willielmina Janna, d. van Pieter de Putter en van Dina Sara Jansen. 19 Jan. Sara Willielmina, d. Jaeobus den Hooglander en van Jacoba Faas. Adriaan, z. van Gelein Meertens en van Pieternella Vinke. 26 Jan. Aagje, d. van Joos Klaassen en van Adriaua Wiihelmina Rinkhoud. Overlijden. 6 Jan. Cornelia Jansen, ond 10 j., d. van Jan en van Neeltje Michielsen. 8 Jan. Daniël Jaeobus Arie Bareman, oud 30 j., z. van Leendert en van Lena Tholens. 20 Jan. Cornelis de Regt, ond 64 j., wedn. van Josina Wiihelmina de Kramer. 23 Jan.' Daniël den Hooglander, oud 52 j., echtg. van Sara Buijze. 25 Jan. Ebrina de Jonge, oud 21 m., d. van Jozias en van Poulina Catharina Haak. AXEL. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Jan. Julius van de Steene, oud 48 j., wedn. en Alma Maria Steppe, oud 25 j, jd. Johannes Anthonie van den Berg |van Hengelo], oud 32 j., jm. en Maria Jozina van Doorn, oud 20 j., jd. 28 Jan. Cornelis Lisse- veld [van An^(erdam[, ond 28 j., jm. en Cornelia IJzebaart, oud 32 j., jd. Geboorten. 17 Jan. Anna, d. van Alphonsus Modestus Breepoel en van Catharina Herman. Maria Antonia, d. van Alphonsius Franciscns Ver- straeten en van Leonie Marie de Danwe. 21 Jan. Valerie Pharailde, d. van Cyrillus Henri Raes en van Margarietha van Rumste. Johannes, z. van Cornelis van den Bos en van Anna Catharina van Goethem. 29 Jan. Gabrielle Josephine Marie, d. van August Adolf Dieleman en van Joanna Louisa van Puijvelde. 3J Jan. Janna, d. van Jaeobus Duerinck en van Leuntje Buijze. Fran<?ois, z. van 'Francois Dieleman en van Neeltje van de Velde. Overlijden. 21 Jan. Valerie Pharailde Raes, oud 1 d., z. van Cyrillus Henri en van Margarietha van Rumste. 25 Jan. Janneke Maria Haak, oud 19 d., d. van Marinus en van Jacomina Dieleman. Mathil- dus van Éver, oud 73 j,, echtg. van Leo Braeke.' 27 Jan Ludovicus Meijsmans [van Sempst B.], oud 75 j., z. van Joannes Henricus en van Theresia Cauwenbergh [beiden overl.] De Duitschers in Frankrijk en België. ROTTERDAM, 8 Februari. Binnenl. Granc n. Tarwe f 16,26 a f f 16,75 Rogge niet ter marktGerst f 13,75 a f 14,— Chevalier f 15,Haver f 15,per 100 kilo. Hitte Boonen f 18,50 a f20,Bruine Boonen 12,60 a 1'15,Groene kookerwten f 13,a f 15, per Hectol. Brouwerijstraat 3 (Hoek Havenstraat), Ter Neuzen, 4 Vruchtboomen,

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 3