Oorlogsberichten. Biimeiilandsch Nieuws. Uit Stad ei» Provincie. Kerk en School. steenbakkerij, die tot nu toe door den vijand bezet was gehouden, genomen. In Champagne, ten Noorden van Beau Séjour, hebben, hebben wij een aanval van een half bataljon teruggeslagen. Op de rest van het front slechts geschutvuur. PARIJS, 7 Febr. (Reuterj. De mededeeling van hedenavond zegt De vijand heeft in den nacht, volgende op Zaterdag,» verscheiden kleine aanvallen gedaan in de streek van Nieuwpoort, die alle zijn afgeslagen. Over den dag van heden valt niet anders te vermelden dan een bombarde ment op de Noordelijke wijk van Soissons. BERLIJN, 7 Febr. (Wolff. Officieel). Uit het groote hoofdkwartier wordt d.d. heden gemeld Ten Zuidoostnn van Yperen hebben wij een Fransche loopgraaf genomen. Wij maakten daarbij twee Engelsche machinegeweren buit. Ten Zuiden van het kanaal van La Bassée is de vijand in een van onze loopgraven ge drongen. De strijd is daar nog aan den gang. Voor het overige hebben, behalve artillerie gevechten, geen gebeurtenissen van belang plaats gegrepen. PARIJS, 7 Febr. (Reuter). Volgens een telegram uit Ilazebrouck zijn Donderdag en Vrijdag verscheiden vijandelijke vliegtuigen over de streek van Béthune heengevlogen. Door anti-luchtvaartgeschut werden zij ver dreven. Een vlieger liet proclamaties vallen, die tot de Fransche soldaten waren gericht. Het gerucht gaat, dat de Duitschers zich bij la Bassée concentreeren. Van het Oostelijke gevechtsterrein. ST. PETERSBURG (Petrogad), 7 Februari. De groote generale staf deelt mede In Oost-Pruisen heeft de strijd in de dalen van de Inster en de Sjisjoepa een verwoeder karakter aangenomen. Aan het front aan den linkeroever van den Weichsel is liet artillerievuur zeer hevig ge weest. Ondanks de tegenaanvallen der Duitschers, hebben onze troqpen zich niet alleen gehand haafd aan den linkeroever van de Bzura, bij haar uitmonding (in den Weichsel, 35 K.M. ten W. van Warschau), maar zijn zij later zeiven tot den aanval overgegaan. Zij namen een zeer belangrijk steunpunt van den vijand ten N. van het dorp Witkowitse.. Bij een landgoed bij Borjimof vermeesterden' wij over een aanzienlijk front de loopgraven linie van den vijand en veroverden ook een deel van de schansen van de tweede linie. Wij namen zes machinegeweren. In de buurt van Borjimof heeft de vijand drie vruchtelooze aanvallen gedaan. Demonstratieve aanvallen van den vijand in de streek tusschen Malogostsje en Client- ziny, evenals in het gebied van den Boven- Weichsel bij Qhwali Bogowits, alsmede in Galicie ten Z. van Tsenkkowitse, zijn zonder moeite afgeslagen. In de Karpathen zijn zeer verwoede ge vechten geleverd ten N. van de lijn Zboro StropkoMezö Laboroz-pas (ten N.W. van Dukla), waar wij vorderingen blijven maken. In de streek van de Beskiden is de aanval van den vijand gestuit. In de stellingen op den pas van Wyszkow (ten Z. van Stry) om aau de wegen naar Napwoina (bij den Jablonitsa-pas) hebben wij alle aanvallen van den vijand krachtig afge slagen. In de Karpathen hebben wij opnieuw meer dan 2000 gevangenen gemaakt. Het laatste gevecht bij Nieuwpoort. Een Belgisch soldaat, die eeuigen tijd in een Engelsch hospitaal verpleegd werd, en daarna naar het front terug keerde, schreef aan de zuster, die hem verpleegde, een brief, gedateerd 27 Januari, waarin bijzonderheden over de laatste worstelingen bij Nieuwpoort worden meegedeeld. Het Vad. ontleent er het volgende aan Ik maak van een bombardement-pauze ge bruik om u iets over het gevecht van gisteren nacht bij Nieuwpoort te vertellen. Wij gingen, niettegenstaande een hevig artillerievuur, in de loopgraven, en vertoefden daar met de Zouaveu. Zij zeiden tot ons Komaan Belgen, laten we de bajonet opplanten en de Duit schers uit hun loopgraven jagen. Maar het was niet mogelijk. De kogelhagel van hun snelvuurkanonnen hield geen oogenblik op. Tegen 11 uur 's avonds echter begonnen de Duitschers een aanval, doch wij ontvingen hen zoo warm, dat ze achteruit moesten. Tegen 1 uur begonnen de Zouaven op hun beurt een offensief en wij volgden hen. De Duitschers vielen als vliegen en wij stormden over hun lijken vooruit. Wij waren niet langer beschaafde menschen, maar wilden en erger. Tijdens den aanval schreeuwden wij .- HoeraLeve België en do Zouaven riepen Leve Frankrijk Het was mij een genot aan hun zijde te vechten. Ons vuren werd bestuurd door twee Engelsche zoeklichten, zoodat elk schot zat. Onze zware kanonnen deden eenvoudig slachter- werk. Doch den volgenden dag voerde de vijand meer artillerie aan en begon hij onze loop graven met shrapnells te overstrooien. Drie dagen en drie nachten hielden wij echter met onze dappere Zouaven in de loopgraven stand. Van Nieuwpoort is geen huis meer heel. Als ik den toestand op het gevechtsterrein hier overzie, lijkt het mij toe, dat wij den tijd naderen, waarop wij de Duitschers in hun eigen land terugdrijven, en dat hun huidige doorbraakpoging een daad van wanhoop is. De Zouaven zijn buitengewoon moedige kerels en het is goed hen tot kameraad te hebben. Onzijdige vlaggen op koopvaardijschepen. Naar men weet is van Duitsche zijde be weerd dat de Engelsche admiraliteit Engelsche koopvaardijschepen heeft aanbevolen onder onzijdige vlag te gaan varen. De Londensche bladen spreken dat, zooals een telegram heeft gemeld, tegen. In verband met die tegenspraak is het intusschen opmerkelijk, hetgeen de marine medewerker van de Times schrijft „Er is veel onzin geschreven over het ge bruik van onzijdige vlaggen door koopvaardij schepen. Voor de admiraliteit is liet niet noodig in deze aangelegenheid eenige order te geven, en ik geloof ook niet dat zij dat gedaan heeft. In gewone omstandigheden heeft een koopvaardijschip geen recht onder onzijdige vlag te varen. Maar de gebruiken ter zee en zeer veel precedenten laten het bezigen van onzijdige vlaggen toe als een schip tracht een vijand te ontsnappen. Elk volk dat een koopvaardijvloot van eenige beteekenis heeft bezeten kan in eigen geschiedenis daarvan voorbeelden vinden. Niet vele jaren geleden heeft Engeland dat recht, toen het zelf onzijdig was, erkend en zijn vertegenwoordiger in het buitenland in dien zin instructies gegeven. Indien onze koopvaardijschepen een onzijdige vlag hijschen om de aandacht van een vijande lijke duikboot van zich af te leiden, zullen zij de wet aan hun zijde hebben." Levensmiddelen te Berlijn. Op het rijksministerie van binnenlandsche zaken te Berlijn is Donderdag een confereritie over de voorziening van de stad met levens middelen gehouden. Het Berlijnsche magi straatscollege zal aan de vertegenwoordigers van de andere gemeenten van Groot-Berlijn verschillende voorstellen doen om jden aanvoer, die nog gebrekkig is, te verzekeren. De bakkers klagen, dat de aanvoer van meel onvoldoende is. Ook klaagt men over te geringen aanvoer van aardappelen, die schijnen vastgehouden te worden,-nu een verhooging van den maximum-prijs ophanden moet zijn. Eindelijk is het varkensvleesch steeds duurder geworden. Op de Berlijnsche veemarkt is van 106112 mk. per 100 K.G. levend gewicht voor varkens besteed. Stijging van prijzen. De Times kondigt aan, dat de volgende week de prijzen van steenkool, melk en brood opnieuw aanzienlijk zullen rijzen. De eigenaars der kolenmijnen en de spoor wegmaatschappijen polemiseeren over de kolen- duurte in de dagbladen. De spoorwegmaatschappijen beweren, zij hebben hun vrachtprijzen niet verhoogd, dus aan hen ligt de schuld niet van de steenkool- duurte. De mijneigenaars houden daartegen over vol, dat die duurte wel de schuld is van de spoorwegen, zij zitten met groote voorraden, die zij niet kunnen verzenden door de slechte regeling van het verkeer. Die slechte ver keersregeling schrijven de spoorwegdirecties van hun kant weer aan het vervoer van sol daten en oorlogsvoorraad toe. Afgevaardigden van 40 gemeenten in Enge land en Wales hebben een conferentie belegd om te overwegen wat er voor de gasfabrieken moest worden gedaan in verband met de toe nemende schaarschte aan steenkool. Rond het Suezkanaal. Uit Kaïro wordt gemeld, dat aan het Suez kanaal geen nieuwe aanvallen meer plaats vonden. Een aantal Arabieren en Analolisch-Tuik- sche soldaten, die gedeserteerd waren, gaven zich over. Zij zijn ontmoedigd door de mis lukking hunner aanval op 2 Februari. Enkele verklaarden, dat zij trachtten zich weer bij hun regimenten te voegen, maar toen zij zagen hoe Duitsche en Turksche officieren elk sol daat, die op de vlucht sloeg, neerschoten, vonden zij het maar veiliger over te loopeu. Geen vijand bereikte in het jongste gevecht den Westelijken oever van het kanaal, dan als krijgsgevangene. Te Ismailia zijn geen gebouwen beschadigd. Er zijn geen granaten in de stad gevallen, de meeste vijandelijke bommen vielen in het Timsahmeer. In Zuid-Afrika. PRETORIA, 7 F'ebr. De Duitschers, die Ivakamas aan de samenloop van Ilartebeeks- rivier en Oranjerivier aanvielen werden terug geslagen met een verlies van 9 dooden en 22 gewonden. De Engelschen hadden 1 doodde en 2 gewonden. Te Visé werd door de Duitsche grenswacht een persoon gevangen genomen, die twee dienstplichtige jongens de grens wilde over brengen. Onder scherp geleide werden zij naar Luik opgebracht. Te Hombourg passeerde van het front in Noord-Frankrijk 175 krijgsgevangen Franschen. Ook kwam daar een trein met 250 typhus- lijders van de Yser-linie langs. Te Gemmenich passeeren veel werklieden die in de kolenmijnen bij Luik gaan werken, daar door de Duitschers hooge loonen worden betaald. In Engeland zijn sedert het uitbreken van den oorlog reeds meer dan 500 oorlogskaarten in den handel gebracht, waaronder een 50 caricatuur-kaarten, die ook in ons land een goeden aftrek blijken te bezitten. In Duitschland zijn ongeveer 350 oorlogs kaarten in den handel gebracht, waaronder echter hoogstens 5 van het bovengenoemd soort. Bommen uit vliegtuigen. MüLHEIM, 5 Febr. Hedenmiddag om streeks half vier heeft een vijandelijke vlieger bommen boven de stad geworpen. Twee dier bommen kwamen neer op ongeveer 100 meter afstands van het garnizoenshospitaal op een weide, waar zij in den weeken grond ontploften. Er werd geen schade aangericht. In België. LUIJKGESTEL, 6 Febr. Te Turnhout kwamen gisteren drie zwaar gewonde jonge Duitsche officieren aan. Te Peer zijn 500 koeien opgevorderd. Die dieren zijn jn spoor wagens geladen en naar Duitschland getrans porteerd. Requisities zijn gedaan in Moll, Lommei en omgeving. De Duitschers betalen het gerequireerde met Duitsch bankpapier. ASSENEDE, 6 Febr. Door de Duitsche schildwacht werd hier doodgeschoten de heer P. uit Romse in België, toen hij over de grens wilde gaan. Voor Zeebrugge. Berichten uit Sluis melden, dat de Engelsche vloot voor Zeebrugge is verschenen. Alle Duitsche kustbatterijen zijn in werking. Ilct geschutvuur is zeer hevig. De Duitsche keizer. De keizer die te Wilhelmshaven een bezoek aan de vloot heeft gebracht, is naar het Oos telijk krijgstooneel vertrokken. De landbouwer Al. v. G. te Kruisstraat, gemeente Moerbeke, op wiens akker een Bel gisch kanon gevonden werd door de Duitschers, op aanwijzing van een Belg, is volgens de Duitsche krijgswet, die naar het schijnt vlug werkt, veroordeeld tot een jaar, en zijne twee knechts ieder tot drie maanden gevangenisstraf. Te Kopenhagen is een particulier bericht uit Hamburg ontvangen, volgens 'twelk de Derfflinger, de grootste en nieuwste linie kruiser van de Duitsche vloot, in de slag bij Helgoland zoo zwaar is beschadigd, dat luj nu op de werf van Blum en Voss te Hamburg wordt hersteld. Ofschoon de keizer heeft be volen het herstel zoo spoedig mogelijk te voltooien en 1500 man er dag en nacht aan bezig zijn, zal het wel zes weken duren voor de kruiser weer dienst kan doen. De gepantserde kruiser Seydlitz, die in de slag in brand is geraakt, ligt op dezelfde werf. Het herstel zal 2 tot 21/2 maand duren. Er zijn thans 200,000 behoeftige Belgische vluchtelingen in ons land. Hiervan zijn 50 tot 60,000 vrouwen en 100,000 kinderen. In de Times schrijft men dat zulk een aantal voor een klein land als Nederland heel wat finaucieele offers vraagt an wordt er een be roep op het Britsche publiek in dezen gedaan. TER NEUZEN. 9 Februari 1915. Hedenmiddag werd in Hotel Centraal alhier aanbesteed het verhoogen en verzwaren van den zeedijk van den Nieuw Neuzenpolder. ter lengte van 1188 meter. Ingeschreven werd door de heeren J. van Drongelen, Hoek voor f 27.982 J. de Bree, Ter Neuzen voor f 31,260 J. Wolfert, Hoek voor f29,000, H. Kosten, Wemeldinge voor f31,480; E. v. d. Bossche, Philippine voor f31,290; I. Douwe, Zierikzee voor f31,250; J. Bourgraaf, Wemeldinge voor f32,628; J. P. de Vos, Ter Neuzen voor f29,500; M. A. Verschelling, Ter Neuzen voor f 31,800J. A. Meertens Jr., Hoek voor f30,499 C. Klaassen, Zaamslag voor f31,987. Gegund aan den lieer J. van Drongelen, als laagste inschrijver. Briefwisseling met België. Er kan voor handelszaken, met België voornamelijk voor de Vlaanderens en ten zuiden daarvan gelegen gedeelten worden gecorrespondeerd door tusschenkomst van liet Duitsche vice-cousulaat te Ter Neuzen. De brieven moeten daartoe, van duidelijk adres voorzien, worden gesloten in eene envelop voorzien van het adres van het vice- consulaat te Ter Neuzen, onder bijvoeging van 20 cent in postzegels, ter voldoening van de estafettekosten naar en de frankeering der brieven in België. T. Crt. Sluiskil. Onze oudste ingezetene de heer Pieter Kielman, vierde Zaterdag j.l. zijn 102en jaardag. Hij kan heel wat vertellen over hetgeen in al die jaren veranderde en ver bazend vooruit ging. Hij jzal wel nooit vermoed hebben op zijn ouden dag als thans de gevolgen van den Europeeschen oorlog, nog te inoeteu aan schouwen. In de Vrijdagavond 'te Axel gehouden algemeene vergadering van de vereeniging „Steunt Elkander", waren aanwezig 40gewone en 14 buitengewone leden. Tot lid der commissie van toezicht werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer F. Wiest, gekozen de heer J. A. Lenscn. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat over het afgeloopen vereenigingsjaar de inkomsten bedroegen f 1636,02, waaronder een bedrag van f 1370,80 aan contributie der gewone leden en f 168,25 contributie der buitengewone leden. De uit gaven bedroegen f 1716,58, waaronder f1681 ziektegeld. liet nadeelig slot bedroeg alzoo f80,56. Het batig slot van vorige jaren be droeg f 2995,25°, zoodat het kapitaal der ver eeniging thans f2914,596 bedraagt. De vereeniging telt 259 gewone en 72 buitengewone leden. Op de grens, een half uur afstand van Koewacht is Zaterdeg een Belgisch, c. a. 16- jarig meisje door de Duitschers aangehouden, daar zij, hoe dom en onvoorzichtig ook, met een 30tal brieven bij zich de grens trachtte over te komen. Koewacht. Vrijdag vertoonden zich hier twee vliegmachines, waarschijnlijk Engelsche. Zij waren tamelijk laag. De soldaten van de grenswacht losten er schoten op, waarna zij snel in de richting van Ostende verdwenen. Breskens. De bevolking ging hier achteruit met 52 personen. Biervliet. De bevolking van ons dorp ver meerderde met 46 personen. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft bevolen dat de gemeenten Eede, Sluis en Retranchement tusschen 12 en 15 Februari geheel moeten worden ontruimd van Belgische vluchtelingen. Indien door meer onmiddellijk belang hebbenden pogingen worden in het werk gesteld ter verkrijging van een verharden weg tusschen Oost- en West Zeeuwsch-Vlaanderen, zal de minister van waterstaat bereid gevonden worden om die pogingen te steunen door de toekenning te bevorderen van een subsidie, afhankelijk van de mate waarin het algemeen belang bij het werk blijkt betrokken te zijn. Op een te Vlissingen gehouden bijeen komst van door ds, Talma, den veldprediker in algemeenen dienst, uitgenoodigde predikan ten, is een commissie benoemd tot behartiging der geestelijke belangen van de militairen in Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren, bestaande uit ds. Talma, voorzitter, ds. de Visser (Ned. Hervormd) te Middelburg, secretaris ds. Van Veen (Doopsgezind) te Middelburg, ds. Netelen bos (Gereformeerd) te Middelburg, ds. G. W. Kobus (Ned. Hervormd) te Oostburg, ds. R. Meeuwenberg (Ned. Hervormd) te Breskens, ds. Lindeyer (Lutherscb) te Groede en ds. Van Dis (Ned. Hervormd) te Zaamslag. Aangezien er geen gebookt vlas naar België wordt vervoerd, in normale tijdsom standigheden gaat alle vlas dezer streek daar heen, wordt er tegenwoordig uit het land van Hulst en Axel veel verkocht naar Holland, dat per scheepsgelegenheid langs Walsoorden of Te# Neuzen wordt vervoerd. Naar gelang de kwaliteit wordt er van f8 tot f 12 besteed, puike partijtjes besommen nog f 1 meer. Het gewas van 1912 en 1913 is zoo goed als opgeruimd. M. Crt. Verbindingsweg Zeeland- Brabant. Zooals de minister in zijn antwoord aan de Tweede Kamer opmerkte, had hij ook liever gezien, dat onmiddellijk tot den aanleg van den verbindingsweg tusschen Zeeland en Noord- Brabant met een grootere verhardingsbreedte ware besloten, doch heeft hij om de daar genoemde redenen gemeend met een breedte van 4 Meter voor de verharding genoegen te moeten nemen, temeer omdat de plaatselijke toestand latere verbreeding van die verharding mogelijk maakt. Van af II Januari tot nadere aankondiging is de volgende dienstregeling bij de Prov. boot op de Westerschelde vastgesteld. Van Vlissingen naar Breskens vm. 7,05, 9.50, 11,— nm. 12,30*) 3,43. Van Breskens naar Vlissingen vm. 7.45, 10,35, nm. 12,40, 1,—, 4,10. Van Vlissingen naar Ter Neuzen vm. 7.05, 9,20 nm. 12,10*) 3,43. Van Ter Neuzen naar Vlissingen vm. 7.15, 9.10,40 nm. 3.15. Woensdag. Van Ter Neuzen naar Hoedekenskerke nm.145 Hoedekenskerke naar Ter Neuzen 2,15 Alle booten leggen te Borssele aan. Bij vertraging van trein 12,02 kan de boot Breskens ten hoogste 5 minuten wachten die naar Ter Neuzen kan wachten tot één uur, behalve des Woensdags, op welken dag zij stipt om 12,10 vertrekt. Provinciale stoombootdienst op de Ooster-Schelde. Gewijzigde dienstregeling van 8 Februari tot 1 Maart 1915. Amsterdamsche tijd. Van Middelburgop werkdagen 7.30 v.m. 3.nm„ op Zondagen 7.30 v.m., n.m. geen dienst. Van Zierikzeeop Donderdagen 7,v.m. 3,15 n.m., op andere werkdagen 7,30 v.m. 3,15 n.m., op Zondagen 7.30 v.m., n.m. geen dienst. Geref. Kerken. Reroepente 's-Gravendeel, R. Brouwer te Haamstede. Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Zwartsluis, P. J. de Jong te

Luctor et Emergo | 1915 | | pagina 2